Cheque-koersen Heringa Wuthrich, Haarlem Electrïciteit Stofzuigsrfiuss ËAERTEffS EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 18 JUNI 1929 BLADZIJDE 2 SASSENHEIM NOORDWIJK LISSE VOORHOUT TER AAR HEILOO PURMEREND PURMEREND WEESP UITGEEST ASSENDELFT ENKHUIZEN UITHOORN NIEUWVEEN WORMER HEEMSKERK HOORN MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam Barteljorisstr. 16 - Tel. Mo. 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 98.- SQCIAAL LEVEN Nederl. R.K. Bond van Spoor- en Trampersoneel „St. Raphael" R.K. Vrouwenbond Bovengenoemde bond vierde Zondag zijn eerste lustrum. Een gedenkwaardige dag, die door alle leden spontaan is medegeleefd. Des morgens was er een H. Mis voor le venden en overleden leden, benevens voor begunstigers en weldoeners, waaronder een algemeene H. Communie. Precies 8 uur 's avonds togen alle leden naar de daarvoor smaa cvol versierde zaai in het K. S. A.-gebouw om op feestelijke wijze een slot aan dezen lag te geven. Voor een stampvolle zaal, waaronder ook genoodigden waren, sprak de presidente een woord van welkom. Het deed spr. genoegen, I dat voor dezen avond zooveel belangstelling was en het was dan ook aan de leden te danken, dat dit lustrumfeest vervolmaakt kon worden door de wijding van een vaan del. Een woord van dank bracht spr. hier voor aan allen, speciaal aan den geestelijken adviseur. In korte trekken schetste zij, wat in deze 5 jaar voor het welzijn van vele gezinnen gedaan was en gaf toen het woord aan den geestelijken adviseur, om hierover 'n uiteenzetting te geven. Voor zoover, aldus de geestelijke adviseur, mij uit de gegevens bekend is, is de op richting van den vrouwenbond geschied door het plaatselijk comité der K. S. A. Aan hen dan ook den eersten dank gebracht, want hun werk heeft rijke vruchten afgeworpen. We staan thans bij een mijlpaal en het past hierbij een oogenblik stil te staan, ten einde weer met nieuwen moed de toekomst in te blikken. Spr. is niet van plan in groo- ta beeldspraak eens te gaan opsommen welke de verdiensten zijn van 5 jaren ar beid. Alleen nuchtere cijfers zullen getuigen van naastenliefde met de daad. Het groote werk van den 'vrouwenbond, schuilt in een vijftal onderafdeelingen, waarvan spr. op de eerste plaats noemde de kraamverple- ging en kraamverzorging. Na een zwak be gin zijn deze afdeeiingen stevig opgegroeid. Door de zuster der kraamverpleging werden gemiddeld per jaar 930 bezoeken afgelegd, en door de kraamverzorging 70 vrouwen aan versterkende middelen geholpen. Grootsch en mooi is ook het werk der af- deeling Naaikrans. Als het winter is en koud, aldus spr., dan is het voor deze afdeeling de grootste vol doening, zooveel behoeftige gezinnen aan kleeren te helpen. Het laatste jaar werd dit opgevoerd tot een gave van 400 kleeding- stukken aan 60 gezinnen. Spr. spoorde allen aan, deze afdeeling steeds gedachtig te zijn mét afgedankte kleeren. Nadat spr. het nut van de moedercursus sen had gememoreerd, spoorde hij de ver gadering aan, om onder het nieuwe banier met denzelfden ijver door te gaan. Na een dankwoord van de presidente hield de Zeereerw. Heer Pastoor een korte vaan delrede. In begeesterende woerden schetste spr. de beteekenis van dit vaandel, waarna onder grootsche stilte de wijding plaats had. Door allen werd nu „Roomsche Blijd schap" gezongen. Onder gerie van den heer Mondriaan werden nu door eenige jonge dames 2 tooneelstukjes vertoond, welke goed voldeden. Hierna had nog een verloting plaats van 75 prijzen, waarna om half twaalf deze goed geslaagde avond door de pres. werd ge sloten. Bloempjesverkoop Hersy. Levenskracht Bijgestaan door goed weer, en dê muzikale hulp van St. Ambrosius, werd Zaterdag avond door een twaaT'.al dames in enkele uren voor dit schoone doel de som van 156 bijeengebarcht.Een mooi resultaat, waar voor het comité alle gevers hartelijk be dankt. Subsidie Naar wij vernemen, stellen B. en W. aan den raad voor an de R. K. Wijk verpleging „Het 'JJ/itte K lis" een subsidie te verleenen van 100 pe 'aar. Personalia Benoemi. is ais kweekeling op de openbare schoo te Noordwijk-Binnen mej. L, K. Bokslag te Katwijk. Woningen in huurkoop Gedeputeerde Staten hebben thans goedgekeurd het raads besluit tot het bouwen van gemeentewege van 22 woningen aan dfn Boerenburgerweg én de uitgifte daarvan in huurkoop. In ver band daarmede is het bouwen van deze woningen gegund aan de laagste inschrijf ster, de firma Zijm en Co., te Rotterdam. Speldjesdag Aan de R. K. Vereeniging tot bestrijding der tuberculose „Herwonnen Levenskracht" is vergunning verleend tot het houden van een speldjesdag op 21 Juli aan staande. Goede opbrengst Ten bate van het liefdewerk tot Kinderbescherming", onder - afdeeling Van de plaatselijke St. Vincen- tlusvereeniging, hield de Zeereerw. Pater Laurentius te Velsen Zondag onder alle H.H. Missen een liefdadigheidspredikatie. De hierna gehouden collecte bracht f 535 op. Een mooi bedrag! Geitenkeuring Vanwege de R.K. Gei- tenfokvereeniging afd. Voorhout werd Za terdagnamiddag alhier een geitenkeuring gehouden op het terrein van den heer C. Colijn. Per vrachtauto van den heer C. van Werkhoven werden 21 stuks, allen wit, ter keuring gebracht. Gekeurd werd door den heer Zuidam, assistent veeteelt-consulent te 's-Gravenhage', geassisteerd door de heeren P. A. Clemens uit Haarlemmermeer, J, H. van Noord uit Lisse en Marbus uit Sassenheim, leden der Fok- en Regelings commissie en het Dagelijksch Bestuur der afdeeling. Van de 4 eenjarige geiten werd ingeschre ven de geit „Greta" van B. N. Schuiten en een tweede prijs toegekend. Een medaille verwierf de geit „Lena" van den heer P. G. Kooiman. Uit de 9 overjarige geiten werd een me daille toegekend en eerste prijs voor twee geiten van den heer L. de Groot; een tweede prijs voor een geit van G. M. Prins. Van de 3 gehoornde geiten werd geprijsd de geit van P. v. d. Berg Czn. Vier lamme ren werden ingeschreven als stamboekgei ten, t.w .een van de Nijverheidsschool; 1 van P. van der Lans; 1 van C. van Dam. Voorts verwierven een lam van B. N. Schui ten en een van C. van Dam Jr.„ respectie velijk den eersten en tweeden prijs. Alle prijzen zullen op de eerstvolgende jaarvergadering uitgereikt worden. De keu ring mag goed geslaagd heeten. Verbetering Hoofdstraat De verbetering begint zich langzamerhand af te teekenen. Aan een kant is het trottoir reeds aange bracht, hetgeen een flinke verbreeding geeft bij den toegang tot het station. Aan den anderen kant is men bezig, nadat de haag ls gerooid, een hek cp betonvoeting te ma ken. waarna daar eveneens het trottoir doorgetrokken kan worden. Het geheel gaat er prachtig op vooruit en alles te zamen wordt de weg er pl.m. 6 meter breeder. Als nu de spoorwegovergang en de afsluitboo- men nog verbreed worden, is ds toestand ideaal. Juliana-Vereeniging Zaterdagavond hield de Juliana-Vereeniging een vergadering in het café Van den heer Hoogendijk te Langeraar. De voorzitter, de heer Joh. Valentijn, opende de vergadering en betreurde het, dat er zoo weinig leden aanwezig waren. De notulen werden voorgelezen en onder dank goedgekeurd. Nu kwam het belangrijkste punt van de agenda: Een te houden optocht aangaande het as. lustrumfeest. De voorzitter lichtte dit nader toe, en het bestuur had voorge steld, een groeten optocht te organiseeren, zooals de intocht van Jan van Arkel of de jachtstoet van Jacoba van Beieren, elk be staande uit ongeveer 52 personen. De heer Akerbdom vroeg, of er wel ge noeg deelnemers waren. Ten slotte werd goedgevonden, dat men zich kan aanmelden voor het meedoen aan den optocht bij den secretaris G. Voortman, tot 1 Augustus en ook kon men zich aan melden bij groepjes voor verschillende der gelijke spelen voor den optocht. Na de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. Vergadering Bloembollen Vereeniging Deze vereeniging vergaderde Vrijdagavond t het cafe Sessink. De voorzitter, de heer J. Rekelhof, opende de vergadering en begon met het eerste punt van de agenda „Het vervoer van de Bollen naar en van de Vei ling". De voorzitter lichtte dit nader toe en stelde aan de vergadering voor dit weer met denzelfden expediteur Ph. Lek en onder de zelfde conditiën voort te zetten als voor heen. Dit werd door de leden goedgevonden. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat de kas bijna leeg was, en stelde voor. dat ieder lid een bijdrage van 0.25 voor onkos ten, als porto en zegels zou storten. Dit werd aangenomen. t Nu was het woord aan den heer W. v. d. Laan van de HOBAHO. De heer v. d. Laan deelde mede dat de heer Bader wegens drukke omstandigheden van de veiling verhinderd was te komen, verder gaf hij een uitvoerige bespreking over ds bollenteelt en werden er verschillende vra gen gesteld aangaande de bollenteelt, welke naar een ieder zijn zin op een duidelijke en leuke wijze werden beantwoord. Voorts werd onder de leden zelf heel veel gediscussieerd, kortom er heerschte dien avond een vroolijke. aangename toch zakelijke sfeer, wat op weinig vergaderingen is. Ver der eindigde de heer v. d. Laan met een toast, en hoopte aat deze as. campagne voor de bollentelers een rijkelijk jaar mocht zijn. Hij hoopte, dat de menschen gebruik sou den maken van de Veiling HOBAHO. De voorzitter dankte den heer v. d. Laan voor zijn nuttige en aangename woorden, dankte ds leden voor hun medewerking en sloot de vergadering. Collecte Minahassa Deze week zal er een collecte worden gehouden voor een Na tionaal geschenk voor de Minahassa, ter ge legenheid van het 250 jarig bestaan, welke bijzonder dor den burgemeester wordt aan bevolen. St. Willibrordus Hedenavond wordt al hier een vergadering gehouden in het lokaal van den heer Morsch door de Coöp. yeiling- vereenigirig „Sint, Willibrordus"", waarin' de heer Docter uit Beverwijk mededeeling zal doen betreffende de a.s. aardbeiencampagne. St. Jozefsgezellenvereeniging Zondag 16 dezer werd in de door den congierge aardig versierde voorzaal van het patroriaatsge- bouw 'n bijeenomst gehouden van de St. Jo- zefsgezellenvereeniging. Daarbij waren te genwoordig de Weleerw. heer Th. v. Galen, centraal-praeses van de St. Jozefsgezellen- vereenigingen in Nederland, de Weleerw. heer Jac. Berger, oud-kapelaan onzer paro chie en oud vice-president van de vereeni ging en verder de heeren van het kerkbe stuur en andere genoodigden. De bijeenkomst werd geopend door den H. Eerw. heer Deen Hollenberg met den Kolpingsgroet „God zegene het eerzame handwerk", waarop alle Gezellen opstonden en antwoordden met een „God zegene het". In zijn openingswoord heette de Hoogeerw. Deken de aanwezigen welkom en wees op den grooten steun, welken de Gezellen van de genoodigden hebben ondervonden. Hierna nam de praeses, de Weleerw. heer Th. v. Galen het woord, die zijn inleiding eveneens opende met den gezellengroet. De groote medewerking die de Eerw. spre ker hier ter plaatse ziet en de wijze, waarop de leden hun oprichtingsfeest hebben inge zet, namelijk met een algemeene H. Com munie, stemt spr. vol vreugde. Het is hier een ernstige zaak met bestuur en leden. Hier na roept spr. de 53 nieuwe leden een luide en onder applaus hartelijk welkom toe in het centraal verband van zijn organisatie. Vervolgens behandelt de eerw. spreker de taak van den praeses in de Gezellen-Ver eeniging. Nadat de Hoogeerw. deken een kort woord van dank had gesproken na de rede van den Eerw. centraal-praeses werd na een korte pauze overgegaan tot het zin gen van een lied voor de 53 leden. Allereerst werd door den centraal-praeses voorgelezen het schrijven van den Bisschop, waarbij de oprichting van de vereeniging werd goed gekeurd en de Hoogeerw. heer deken Hol lenberg tot praeses werd benoemd. Bij de installatie of zoogen. doopplechtig heid hadden de leden te antwoorden op de formule: „Wilt gij ernstig en eerlijk het lid maatschap der St. Jozefsgezeilenvereeniging, met alle rechten en verplichtingen aan vaarden". Waarop de nieuwe leden met een „Ja, ik aanvaard" en 'n handdruk antwoord den, waarna dan het insigne der St. Jozefs gezeilenvereeniging werd opgespeld. Na deze korte plechtigheid nam de Wel eerw. heer v. Galen opnieuw het woord. Zijn Eerw. verhaalde in 't kort het afsterven van een lid der St. Jozefsgezellen, dat Z.Eerw. kort geleden medemaakte. Die stervende jongeman zeide tot Z. Eerw.; Praeses voor twee dingen ben ik dankbaar. Ten eerste voor de genade van het Heilig Geloof, welke ik heb ontvangen en ten tweede voor het lidmaatschap van de St. Jozefsgezellen. Wat ik ben, ben ik geworden door de St. Jozefs gezeilenvereeniging. Dat teekent de groote v/aarde van het lidmaatschap en dit moeten de leden steeds beseffen. Daarna spelde Z. Eerw. met een kort toepasselijk woord, het insigne op de borst van den Zeereerw. praeses der Purmerender Gezellen, pastoor Hollenberg. Hierna werd met begeleiding van den heer S. Borgers het Kolping-lied gezongen. Voorts werd een kort woord gesproken door den oud-vice-president, den Weleerw. heer kap. Berger te Heiïoo. Kap. Berger fe liciteerde de leden met hun toetreden en vertrouwt dat zij goede leden van de ver eeniging zullen zijn met den echten Kol- pingsgeest. Vervolgens werd nog he, woord gevoerd door den senior der gezellen, die een woord van dank bracht aan den oud-vice-presi- dent, den weleerw. heer kap. Berger en den raad van bestuur voor den grooten steun van hem ondervonden. Hierna bood de heer Bartels namens de leden aan de vereeniging een mooi vaandel aan, waarop het wapen van Purmerend met het insigne van de St. Jozef gezellenvereeni- ging was aangebracht met als onderschrift de bekende leuze van de St. Jozefsgezellen; „God zegene het eerzame handwerk". Be Hoogeerw. Deken bracht dank voor dit geschenk en noodigeïe de Gezellenvereeni- ging uit om ,met dat vaandel en een af vaardiging in de processie het Heilig Sacra ment te volgen met het a.s. Aanbiddings- feest. De heer B. Leers, hoofd der school en secretaris van de K.S.A. verheugt- zich, dat een zoo mooie vereeniging met velen van zijn oud-leerlingen is opgericht en vervol gens doet hij dit a's secretaris van de K. S. A„ in welke hoedanigheid spr. den v/ensch uit, dat uit de St. Jozefgezellen vele goede vereenigingsmannen zullen groeien. Hierna sluiting. R. K. V.-Niemvs. Nederlaag-wedstrijden Zondag speelde R. K. V. V. Purmerend II tegen S. V. W. I Ileerhugowaard (3e klasse D. H. V. B.) den eersten nederlaagwedstrijd. Na eerst tot circa 3 uur op de gasten te hebben gewacht, kwamen dezen even daarna opdagen en -werd om even drie uur begonnen onder leiding van scheidsrechter A. Bartels. Na ongeveer een kwartier spelen doelpunt S. V. W., nada de Furmerenders hebben geappelleerd dat de bal „out" is geweest. Even daarna doelpunt S. V. W. voor den tweeden maai onhoudbaar, 20. De Purmerenders komen er dan wat beter in en na een mooie doorbraak van den mid-voor wordt het eerste tegenpunt ge scoord. Met den stand 21 voor S. V. W. gaat de rust in. Na de rust heeft P. den sterken wind. in den rug en ondernemen onze jongens direct sterke aanvallen op het doel der gaster- De linksbuiten der Purmerenders speelt 'n goede partij en geeft het binnentrio verschil lende malen de gelegenheid den gelijkmaker in het net te jagen. De. S. V. W.-yerdediging is echter nog subliem. Uit een van de vele voorzetten doelpunt de linksbuiten van Purmerend. om even daar na met een schitterend schot aan zijn club de leiding te geven. 32. Nu is Purmerend niet meer voor het S. V. W.-doel weg te slaan. De aanvallen van de gasten zyn sporadisch. De spil van Purmerend weet dan het eerst de score te vergrooten, door een mooi schot in den benedenhoek. Tot overmaat van ramp schiet een der spelers van S. V. W. dan den bal in eigen doel, zoodat de eindstand is 52 voor Pur merend. Purmerender Zwem- en Poloclub Het tweede zevental van den P. Z. en P. C. bond j.l. Zaterdag den strijd aan tegen De Ham 2 van Krommenie en wist den eersten wed strijd te winnen met 30. Direct na den aanvang scoorde de Vries het eerste doelpunt. Voor de rust wist geen der partijen meer to doelpunten, zoodat rust inging met 10 voor de Purmeren ders. Na de rust vergrootten onze jongens al spoedig den voorsprong, terwijl de Vries voor het einde den stand op 30 bracht. Het eerste zevental dat hierna zou spelen wachtte tevergeefs op Neptunus 4 uit Zaan dam. Dit zal den Zaandammers 2 winst punten kosten! Personalia Bij Koninklijk besluit van 13 Juni 1929 is aan P. J. J. Motké, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne be trekking van kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Purmerend. Marktgeldveriaging In de raadsvergade ring van Vrijdag as. komt aan de orde een voorstel van B. en W. tot verlaging van de marktgelden en wel voor nuchtere kalveren, schapen en varkens van 25 op 20 cent per stuk en voor biggen, lammeren, bokken of gelten van 15 op 10 cent per stuk. Ingaande 1 September 1929. Gemeenteraad de raad dezer gemeente komt Vrijdag a.s. in vergadering bijeen. Alsdan komt aan de orde de vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer der inkom stenbelasting. Het moet er met de gemeentefinancieën niet ongunstig voor staan. Roeiboot meegenomen In den nacht van Zondag op Maandag hebben vier jonge man nen, die allen bij de politie niet zeer gunstig bekend staan, een roeiboot meegenomen. Toen de eigenaar dit ontdekte, ging hij naar de politie, die al spoedig de daders had ge- vonen. Hij sommeerde hen naar de wal te komen, toen zij dat niet deden, heeft hu in de lucht geschoten, waarop er een van hen in het water viel en de anderen vluchtte. De drenkeling en later ook de anderen, toen zij werden gevonden, zeide, dat zij wilde spele varen doch niemand gelofde dat natuurlijk. Het was Zondag geen gelukkige dag voor Rapiditas. Met verlangen en spanning was naar dezen dag uitgezien, zoowel van Wees per- als van D. W. S.-kant. Honderden, ja duizenden stonden dan ook om de afsluitiijn. De regen had het terrein eigenlijk afkeur- baar gemaakt, herhaaldelijk vielen de spe lers wegens de glibberigheid. Er wordt op tijd begonnen, maar er heerscht aan beide kanten, een nerveuze stemming. De links- buite van D.W.S. geeft zijn team spoedig de leiding. Het blijft zoo tot de rust. Een der D.W.S.'ers wordt onwel, maar komt spoedig weer bij, ook Henkie Ram moet een oogen blik wegens ongesteldheid uitvallen. Het einde nadert ras en daarmee verdwijnt de kans. Ingesloten en opgejaagd moet Ra piditas verliezen, D.W.S. neemt nu juist ook geen mooie houding aan, door alleen maar te willen verdedigen en het spel op te hou den. Als het einde daar is, heeft D. W. S. gewonnen en is 2e klasser. Rap. moet van voren af aan beginnen. Naar we Maandagavond vernamen, zou Rap. bij het hoofdbestuur protest hebben ingediend, en een hernieuwden, wedstrijd hebb enaangevraagd. De wegen Als men van weggegooid geld mag spreken, dan ,is dit zeker het geval met de som van ruim zesduizend gul den ,öie aan den Korten Muiderweg is „be steed". Het eenige dat er van gezegd kan worden is, dat ze iets breeder is geworden, maar deze verbreeding mist elk solide fun dament, Dit ondervond de heer v. d. Hoek, die met auto en al in den berm van den weg zakte en slechts met groote moeite en gehavend wederom op het droge of liever op het harde kon worden gebracht. Een passeerenden auto overkwam hetzelfde, 't Is te hopen dat de wegenbouwers, die in den omtrek aan het werk zijn, meer succes mo gen hebben. Burgerlijke Stand Geboren: Klasina, d. van A. J. KamermansSch{jff Douwe, z. van D, Comeliszde Koop Henrietta, d. van H. Udink—Lammere Adrianus, z. van A. GriffioenBruijneElisabeth, d. van J. Roest —van Rheenen. Ondertrouwd: W. C. Mahn en A. C. Stee- vens. Getrouwd: C. Ongers en D. Hottentot, J. C, Haas en J. K. van Nigtevecht, G. Oorsel en J. Crificen, H. van de Beek en J. van Beek. Overleden: J. P. W. Scheffelaar, 91 jaar. Verkoop Het huis van den heer J. H. de Jager aan het Westergeest is onderhands verkocht aan den heer A. van der Zee, amb tenaar ter Gemeentesecretarie alhier. Personalia Mej. I. van der Zee, voor heen onderwijzeres aan de R. K. School al hier is als zoodanig benoemd aan de R.K. schooi te Wolvega (Fr.). Nieuwbouw De heer N. Krook gaat op 't terrein van zijn afgebrande woning een dubbel woonhuis bouwen. Daar thans reke ning met de nieuwe rooilijn dient gehouden te worden, wordt de Langebuurt op die plaats aanmerkelijk verbreed. Film „Heldendicht van de Roomsche daad" Alhier werd de bekende propagandafilm van de Rocn "'•.-TOrt''Staatspartij, hier op initiatief van de Kiesvereeniging, tweemaal afgedraaid. Onder groote stilte en met volle aandacht werd de inhoud van de film, die nog weer eens op duidelijke wijze in beeld brengt wat door Katholieken Chari tas en Katholieke organisaties werd tot stand gebracht gevolgd, 't Is een göede gedachte van het bestuur der Kiesvereeniging geweest ook hier nog voor de te houd enTweede Ka merverkiezingen, deze film te doen vertoonen. Bloembollenveüing Vrijdag 21 Juni a.s. heeft een groote bloembollenveiling plaats, o.m. van Anemonen (The Caen)Ranonkels (Grootvorst), Holl. en Engelsche Irissen en veertig bedden Poëtaz Laurens Koster. Burgert, stand Geboren Jannetje Bertha, dochter van Dirk Plantsydt en van Geertje Franzen. Cornells Theodorus, zoon van Johannes Molenaar en van Jacoba Tromp. Cornells Pe trus, zoon van Hendrikus Antonius Vos en van Albertina Maria Afra Henneke. Geslaagd De heer M. G. Rosbergen al hier s'aagde dezer dagen voor het eindexa men Gymnasium. Z. E. W. Pastoor v. Biaricum „Een don derslag bij helderen hemel". Dat was de mare die Maandagmorgen onder de parochia nen van Assendelft verspreid werd. Pastoor van Biaricum, de vriendelijke met ons parochianen, ja met geheel Assendelft meelevende en meevoelende pastoor, gaat ons na een betrekkelijk kortstondig pastoraat, verlaten. Het zal moeilijk en hard vallen in dit ver lies van onzen Goeden Herder te berusten. Eechter, het moet. Onze Doorluchtige Kerk vorst heeft beslist en gesproken. Pastoor van Biaricum, die gehoopt had in Assendelft de noodige rust te vinden, na zijn moeizamen arbeid in een der zwaarste paro chies van Rotterdam, een arbeid die te veël van zijn phisieke krachten heeft gevergd, is daarin blijkbaar niet geslaagd. Die rust hoopt Zijneerw. nu te vinden in de vredig, rustig, landelijke parochie Nes a.d. Amstel. Moge het zoo zijn! De parochianen van St. Odulphus zullen het hunne er toe bijdragen door hun vurig gebed voor hun trouwen Zielzorger, èn uit liefde, èn als dank voor het vele en goede wat Zijneerw. in den korten tijd van zijn pastoraat voor hen gedaan-heeft,' Gods beste zegen zij zijn deel in zijn nieu we parochie! Met dezen beteekenisvollen wensch nemen wij afscheid van onzen beminden pastoor- van Biaricum. Aanbesteding Het Prov. Bestuur heeft aanbesteed het maken van een vaste brug in gewapend beton over de Sluissloot van den polder Assendelft. Laagste inschrij ver was de firma D. Woud te Wormerveer 26441. De Groote Braak In verband met de enorme kanaalwerken nabij Buitenhuizen en het Zuid Einde onzer gemeente zal de groote Braak worden leeggepompt. De buizen voor dat werk zijn reeds gelegd. Mét dat water verdwijnt een uitmuntende gelegenheid voor de Amsterdamsche visschers, om daar hun géluk te beproeven, aangezien de Cfrootq Braak bekend stond als te zijn een zeer vischrijke waterplas. Opening Zweminrichting Zondag 23 Juni zal de Assendelftsche Zweminrichting gelegen aan de Delft, officieel worden geopend. Deze opening zal een feestelijk karakter dragen. Er zullen gehouden worden twee wedstrij den voor ingezetenen onzer gemeente; één voor ouderen, 300 M. en één voor jongeren 100 M. Voor dezen wedstrijd zijn reeds twee medailles beschikbaar gesteld door de zuster vereniging „De Ham" te Krommenie. Dan zal waarschijnlijk ook nog een Polo- wedstrijd gehouden worden, terwijl de muziek van Harmonie het geheel zal opluisteren. Opbrengst collecte De Zondag bij het uitgaan der kerk gehouden collecte, voor „Herwonnen Levenskracht" heeft opgebracht de somma van ruim 55. De Torenbouw De uitbouw der parochie en de bouw van den toren zijn nu zoo ver gevorderd, dat Maandag de eerste eteen van dezen uitbouw kon worden gelegd. Een werk vol zorg was het inheien der palen op deze betrekkelijk geringe ruimte. Op de pa len is een sterke betonnen vloer gelegd, waarop de verdere opbouw kan worden voortgezet. De eerste steen werd door den Zeereerw. Heer Pastoor gewijd. Het leggen van den eersten steen ge schiedde zonder ceremonieel. Het klokkenfeest De plannen voor het houden van een Tuinfeest anex Tentoon- houden van een St. Gomarusgebouw met tuin, ten bate van het fonds tot aanschaffing van een drietal klokken, in deny nu in aan bouw zijnden toren van de vergroote kerk, beginnen langzamerhand meer omlijnde vormen aan te nemen. De data zijn voorloopig vastgesteld op 14 tót en met 17 Juli. De tentoonstelling zal be vatten verschillende stands .waarvoor reeds flinke animo bestaat. Voor het tuinfeest zullen verschillende at tracties worden georganiseerd, zooals klein Zwitserland, Hengelsport, Entos Hoepla, Vroolijke keuken, Sptjkersport, enz. Des avonds is in den tuin schitterende verlichting met The Royal attractie Band. Tevens zal gezorgd worden voor een gezellig zitje. Een en ander geeft wel den indruk, dat het klokken-comité de zaken flink aan pakt. Zwembad Mocht door omstandigheden het zwembad „Het Zijdelmeer" in dit seizoen, tot heden gesloten zijn geweest, thans is hec bestuur er in geslaagd, een zwemmeester aan tè stellen. Als zoodanig is benoemd de heer N. Zwint van Amsterdam. Vanaf heden is de inrichting weder voorloqpig opengesteld, en i wel voor heeren van 12 tot 2 en van 6 tot I 8.30 uur n.m. en voor dames van 9 tot 12 v.m. en van 3 tot 5 uur m Duivensport Zondag 16 Juni hield de Postduivenvereeniging „Ons Genoegen" een wedvlucht vanaf Chateauroux (Frankrijk). Afstand 645 K.M. De prijzen werden behaald als vogt: 1, 2 en 6 S. Schellingerhout; 3 en 14 H. Pessers; 4 en 9 W. Kruit; 5 en 13 Pouw v. Vliet Jacz.; 7 en 8 P. v. Vliet Wz.; 10 en 11 G. de Vries; 12 M. v. Geffen; 15 H. Dijsselbloem. Aankomst 1ste duif 1 uur 48 m. 41 sec.; aankomst 15de duif 3 uur 28 min. 34 sec. Personalia De heer Vroom, onderwijzer aan de Christelijke School alhier, heeft om gezondheidsredenen ontslag aangevraagd, hetwelk hem eervol verleend is tegen 1 Juli a.s. In zijn plaats is benoemd de heer E. de Klark, van Amsterdam. Burgerlijke Stand Geboren: Cornells Petrus, zoon van A. Pouw en P. G. Onabel Martinus Urbanus, zoon van Ph. W. Om- zigt en A. Egmond Cornells Harmen, zoon van C. H. Oussaen en M. va,n Ommeren. Ofidertrouwd: Adrianus Johanna* Meijer, 24 j. en Grietje Zwiers, 22 j. Pieter Schijf, 23 j. en Jansje van Ewijk, 23 j. Getrouwd: R. J. Zijerveld en A. M. C. Vlasman. Overleden: Theodorus Kool-moes 15 jaar. Vergadering raad der gemeente Na voorlezing van het gebed opende de voorzit ter de vergadering. Alle leden waren aan wezig. Ds notulen werden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten: goedkeuring van eenige af- en oversell rij ring voor het aangaan van een geldleening; van de Gezondheidscommissie, dat tot lid van dit college is benoemd dè heer Lok horst; van het bestuur der Chr. School aan vraag betegeling van de speelplaats, raming f 425, wordt toegestaan. Reclame Joha over te veel betaald school geld; tot teruggaaf besloten; Ontslag aan vraag van den gemeente-secretaris, den heer W. van der Vos, wien een meest eervol ontslag wordt verleend, na een diensttijd van ruim 52 jaar, waarin de heer Van der Vos door ijver en nauwe plichtsbetrachting ge toond had voor de belangen der gémeente ziin. beste krachten te willen geven'. Tot secretaris werd nu benoemd de heer Roovers. Ds heer Roovers, hierop binnengeroepen, wordt hiermede in kennis gesteld, hij dankt e'en Raad voor het in hem gestelde vertrou wen, hetwelk hij niet hoopt te beschamen, waarna eenige gelukwenschen volgden. Rondvraag: De heer G-roeneweg vroeg, om inrichting van een tweede stembureau in de Joh. Stichting. Dit verzoek bleek echts te laat te zijn ingediend en kon niet inge willigd worden. De heer Van Leeuwen kwam terug op de cijfers van stroomverbruik en brandstof voor secretarie; hij zou gaarne nauwkeurig toe zicht op levering, enz., zien. De voorzitter zal op de volgende vergade ring duidelijker gegevens hierover verstrek ken. De heer Vossepoel vroeg om aanwijzing van een standplaats voor woonwagens. De voorzitter beloofde, dat B. en W. de volgende vergadering met voorstellen zouden komen. Ten vierde zei de heer Vossepoel, dat hij cijfers had ontvaargen over het bijwerk aan de brug, doch dat deze géén volledig beeld gaven. b.v. dé oprit naar dein heer Be Lange, verplaatsing van hek en schoeiifrg enz., ook was bij den hèè'r Egbert nog niet alles in orde gebracht. De voorzitter beloofde de volgende verga dering meer inlichtingen te geven. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering gesloten. Kiesvereeniging Donderdag 20 Juni zal de R. K. Kiesvereeniging in Ons Huis „St. Jozef" des avonds te 8 uur een propaganda- vergadering houden. Als spreker zal dien avond optreden Dr. Kortenhorst, nummer twee der katholieke lijst in de kieskringen HaarlemHelder. Wij kunnen een ieder aan- sporen dezen voor Wormer geheel nieuwen spreker te gaan hooren. Burgerlijke Stand van 117 Juni Ge boren: Simon Petrus, z. van A Vonk en A. C. Groot. Hendrika Maria, d. van S. N. de Ruijter en G. A. Sinnige Johanna Maria, d van Jac. de Wildt en M. C. van der Aar. Jacobus Wilhelmus, z. van R. Mientjes en I. M. van Hoften Antonius Jacobus, z. van Y. Tichelaar en M. C. de Boer. Overleden: M .Smit, oud 80 jaar C. Th. van der Heiden, 15 j. A. M. Rumping, 9 maanden J. G. M. Buter, 22 jaar. Ondertrouwd: G. Hommes en E. Wentink. •Getrouwd: F. Wentink, 29 jaar en J. J. Grapendaal, 24 jaar A. J. Schuijt, 24 jaar en M. C. Duineveld, 23 jaar. Burg. Stand Geboren: Jacobus, z. van Th. Tensen en M. Zieltjes, Lindestraat 20 Helena, d. v. J. Ytsma en C. J. Homan, Me- rensstraat 34 Frederik, z. v. J. Opmeer en J. Kruisdijk Achterstraat 22 Christina, Anna, d. v. J. Smit en J. G. Keiler, Nieuwe Noord 43. Overleden: Klaas Kind, 80 j., wedn. van T. Zwagerman, wonende te Blokker Hendrik Droste, 72 j., echtgen. van C. C. de Rooy, Venidse 3 Aafje Winkel, 72 j., wed. van K. Koeman, St. Pietershof. Ondertrouwd: Antonius F. Kwaad, Leeu warden, en Elisabeth M. Hooy, Achterstraat. Getrouwd: Gerrit Schoonhoven en Maria Kramer, Andijk, Hoekweg Albert van Veen en Gertrud M. Baumann, Duinsteeg2. Geslaagd De dames N. Doets, alhier, C. Nierop te Berkhout en de heer J. de Jong te Wester-Blokker, behaalden dezer dagen het diploma als typist (e). Dinsdag, 18 Juni 59.35 59.45 9.70 9.80 34.55 34.65 12.07 12.08 47.85 47.95 13. - 13.10 Madrid 35. - 35.10 34.90 35.- New-York (cable) 2.481/2 2.491 Praag 7.30 7.4 Warschau 27.— 27.10 66.30 66.40 66.30 66.40 Stockholm 66.60 66.75 JAARVERGADERING TE ARNHEM Zondag j.l. heeft bovengenoemde Bond om twee uur ziin jaarvergadering in Arn hem gehouden in Musis Sacrum. Openingswoord door den voorrittef Met den Christelijken groet opende d® Bondsvoorzitter, de heer J. Hellemons, 4* vergadering. „Er is weer een jaar veretreken," zeid® spr. „dat we onze grootsche, indrukwek kende feesten hielden ter gelegenheid van ons 25-jarig bestaan." Vorig jaar had het hoofdbestuur nof meer liefde voor de groote zaak gevraag4, en met vreugde constateerde spr. thans, dat men woord had gehouden. Immers, sinds Januari 1928 was het te- dental van „St. Raphael" met meer dan 1000 gestegen, en het ledental 12.700 rtep> naar spr.'s meening, om er 13.000 van t® maken. Spr. memoreerde de actie voor het Mutsaersoord, waardoor de leden van „St. Raphael" de andere organisaties jaloersch maakten. En indien men den Bond, zooals ge beurde in het verleden, bestreed door t® zeggen, dat het een weinig betaekenencl# organisatie is, een logge massa, dan mcer.de spr., dat deze betichting was neer te slash alleen al doc-r het aantocnen van wat St. Raphael deed voor dit Mgr. Mutsaersoord. Meer nog bracht spr. als resultaat van het streven van den Bond naar voren, wat eenheid en in den geest van de Katholiek® Kerk werd bereikt door die organisatie. Kapelaan Mets uit Zwolle, aan wien het woord werd verleend, spoorde vervolgen® aan, dat alle „St. Raphaël-leden op 25 en 26 Augustus zich naar Dokkum zouden be geven. om de vierde Nationale St. Bo- nifaciusbedevaart mee te maken. Rede van Pater Arsenius O. Vervolgens werd het woord verleend aa.n den ZeerEerw. Pater Arsenius O. Cap., di® een propagandarede uitsprak. Met vreugde had de Z.Eerw. spr. het aanvaard, in Arnhem, zijn geboorteplaats ta spreken, ook al om de aangename herin neringen, die spr. had aan „St. Raphaël sinds die bedevaart naar Rome, die spr* had mogen leiden. Spr. ging na, hoe het hoofdbestuur werk te in den loop der jaren, en van nabij be schouwd, heeft spr. kunnen constateeren. dat men het ten slotte zeker niet beter heeft, wanneer men op den kantoorstoel van het hoofdbureau zit, dan wanneer men zij11 werk doet op de locomotief, of ais conduc teur van trein of tram. Internationaal noemde spr. den arbeid van „St. Raphaël," nu de secretaris te "Utrecht was gekOZèn tot secretaris van Algemeenen Internationalen Bond, en heJ internationaal orgaan in Utrecht op het hoofdbureau wordt geredigeerd. Spr. meende, dat op dezen grooten para dedag het paste, dat de organisatie vafl duizenden van „St. Raphaël" het hoofd bestuur zou hulde brengen voor wat het presteerde in den loop der jaren in het stof felijk en moreel belang der leden. Spr. noem de ds kindertoeslag, en de verbetering der pensioenregeling. Spr. spoorde aan dat men steeds meer zou gaan voelen voor de geweldige organi satie, een organisatie, zooals men er geen tweede kent in den lande. Immers, van alle Roomsche spoor- en trammannen zijn er meer dan 90 pCt. geor ganiseerd in „St. Raphaël", iets wat men moet bewonderen. Waar ter wereld, zeide spr., presteer men wat „St. Raphaël" deed, voor eenhein en belangen? Dat zet ik ze! Vergelijkend met wat er leeft in ander® organisaties, wees spr. erop, dat men w „St. Raphaël" in de kern en bij de dui zenden niet kent den Jan Saliegeest, 41 doodt wat levend w&s. „St. Raphaël" huldigt wat recht is, maar blijft niet halsstarrig staan op wat zf/ recht was, omdat men, gezond beredeneerd' wanneer men blijft staan op het recht, kom tot de meest bizarre levensbeschouwing®1^ Neen, liefde zeide spr., zooals we die ken nen bij St. Raphaël, moet het leven door trekken, dat resultaten mogelijk maakt. Spr. noemde voorbeelden van sprekend liefde. Mannen van „St. Raphael" hielp®*1 elkaar, de eene gaf den anders zijn wery omdat den eersten om zijn gezondheid zO" positie te zwaar werd. Liefde maakt arbsid licht. Liefde do01 geloof, en geloof door liefde. Honderden spoor- en trammannen beg® ven zich jaarlijks ter retraite, bidden, als dat anderen, die een retraite nooit kei den, niet kunnen. Die liefde was het ook, die de organisaw er toe bracht, een groot herstellingsoord oP. richten dat binnen afzienbaxen tijd 8creV is, een gebouw, doc-r liefdegaven bijeen? bracht, waar door liefde van menschen deren herstel wordt gebracht van ziek door den arbeid. (Applaus). Ten slotte drong spr. er op aan, dat demonstratie van het Katholieke ^e'fg. op 3 Juli allen zouden stemmen op lijs* (Applaus). De Zeereerw. Pastoor Donders, bonds act'' seur, spoorde aan tot geloof, tot werkzaa heid door alle leden in het belang der ganisatie, in het belang der Kerk, in t lang ook der Maatschappij. (Applaus). „De Ako", de propagandist voor 11 Mgr. Mutsaersoord, sprak woorden van paganda voor het herstellingsoord der or,' nisatie, dat eerlang gereed komt plaus). Slotwoord van den voor®4** Tenslotte uitte de Bondsvoorzitter woor^ van dank tot sprekers en aanwezigen, w na de vergadering werd gesloten met Chr. groet. ^1 Deze paradedag van „St. Raphael gSt voor den Bond een groot succes een zjjn; voor Arnhem was het eveneens goede dag, daar van deze duizenden _u£,- delingen wellicht honderden zullen ^Leer keeren in Neerlands mooiste stad, TvraJarIjiC zij er minstens onthaald worden op w zomerzon. ,.ei;n£ Des avonds was de Amhemsche af a rom de gas (vrouwe voor vele leden Jen Bond met hunne dames, toen ^3e0St» groote zaal van Musis Sacrum een erd avond werd gehouden, waar gemus ,eTil- werd en een humoristisch duo er de ming wist in te -houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2