Dingen van den Dag Buitenlandsch Nieuws De Beteekenis van het fit? FEUILLETON Y OUN G-PLAN VOOR DUITSCHLAND ames inderkleedjn I ALS HET HART ROEPT.... TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 18 JUNI 1929 BLADZIJDE 1 Het Kerstmisgilde te Haarlem ^omaiLvrij naar het Engelsch bewerkt door J. P. SCHEEPENS GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN I 31. Ter-gelegenheid van de jaarlijksche bijeen komst van de leden van het H. Kerstmisgilde te Haarlem zal a.s. Zaterdagmorgen Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haar lem. persoonlijk het nieuwe altaar wijden, dat door de leden ten geschenke is aange boden voor de H. Familiekapel van onze kathedrale kerk. Na de H. Wijding zal Mgr. aan dit nieuwe altaar de eerste H. Mis op dragen. Het is. naar wij vernemen, een zeer Hood altaar door onzen stadgenoot, den heer M. S. Andriessen, een veelbelovend jong beeldhouwer, ontworpen en gemaakt in den trant der primitieven. Benige jaren geleden heeft het H. Kerst misgilde op zich genomen de H. Familiekapel van de ,St. Bavo" te verfraaien. De plaat sing van dit altaar is er het begin van en binnenkort zal de kapel ook voorzien worden >an passende gekleurde ramen. Daarmede ls natuurlijk niet gezegd, dat de geheele aan kleeding van de kapel nu spoedig gereed zal want de versiering van een kerk is altijd •en kostbare geschiedenis en feitelijk is de Reloovige er nooit mede gereed, omdat wat ■we Gode geven, nooit mooi genoeg kan zijn- Maar cms H. geloof is van alle eeuwen en zoo zullen ook volgende geslachten met vreug de offeren voor het Huis Gods, zooals onze voorvaderen dat hebben gedaan en zooals onze tijden sprekend getuigen. Het Kerstmis- gilde behoeft zich dus niet te haasten, want rekenend naar zijn ouderdom, zal het nog Wel lang bestaan. Het is een oud en merkwaardig gilde. Jhr. >»r. A. F. O. van Sasse van Ysselt, oud-deken van het gilde, heeft er in het jaar 1905 een lijvige beschrijving van in het licht gegeven. Denkelijk werd het H. Kerstmisgilde, of, sooals het oudtijds heette, het H. Kerstgilde omstreeks het jaar 1300 opgericht. Hoewel de vereeniging den naam van „gilde" steeds gevoerd heeft, was zij toch niet een vak ver - eeniging, maar alleen een godsdienstig ge nootschap. In onzen tijd zou men haar dan ook eerder den naam van „broederschap" hebben gegeven. Onwaarschijnlijk is het niet, dat het gilde werd opgericht op dezelfde wijze als in het leven werd geroepen de •U lustre Lieve Broederschap te 's-Hertogcn- bosch. een vereeniging. die gedurende de eerste eeuwen van haar bestaan hetzelfde godsdienstig karakter had als het Kerstmis gilde en ook al in het begin van de 14de eeuw bestond. Het doel van het Kerstgilde was, zooals uit zijn rekeningen blijkt, het •Plechtig vieren van de groote en geheimnis- Volle gebeurtenis van Christus' Geboorte. Het had in de St. Bavokerk aan de Groote Markt eene eigene kapel, vanouds de „Korst- kapel" genaamd en deed ook wat in zijn Vermogen was om aan die kapel zooveel tnogelijk luister bij te zetten. Wat het gilde dus nu in de nieuwe St. Bavo doet, is een voortzetten van deze zeer oude, mooie tra ditie der middeleeuwen. De Korst- of Kerstkapel stond aan de Boordzijde der St. Bavo en uit de rekeningen van het gilde blijkt, dat er van den aanvang een altaar in stond. Het werd aan het gilde geschonken met een grafkelder door Willem van Schooten, die in 1382 lid van het gilde werf. In het graf, dat zich onder het Kerst- altaar bevond, werd begraven de bekende schout van Haarlem Claes van Ruyven, die bij een oproer van het kaas- en broodvolk op het Stadhuis vermoord werd en wiens vrouw, Maria van Cats, zooals uit Simon van Leeuwen's Batavia Illustrata blijkt, na JHjn vermoording, zijn lijk, gekapt en in «n mand gepakt, thuis kreeg met de bood schap er bij: Jonkvrouw van Ruyven Dese boutjes kon dy kluyven. D&géUfks moest op dat altaar een H. Mis Belezen worden als zoenofer voor diens ver moording, welke boete was opgelegd door den Hertog van Saksen. Hét Kerstmisgilde heet zich in den loop der eeuwen ook door de roerige tijden der Her vorming en der Fransche Revolutie heen kunnen handhaven en dat niet alleen, maar bet is, meenen wij, in Haarlem het eenige gilde, dat tot op heden toe, uitsluitend uit Katholieken bestaat. Dank zij den goeden staat der financiën komt het ook al de ver plichtingen na, waartoe de statuten de leden verplichten. Ook nu worden er in de kathe drale kerk van Haarlem verschillende H. H- Missen gelezen en wordt door het gilde de liefdadigheid beoefend. Toen in 1858 de financieele toestand van bet gilde weder in orde was gekomen, werd door zijn bestuur tevens bepaald, dat in het vervolg ook wederom jaarlijks een maaltijd Ban dertien arme brave lieden zoude gege- v»b worden, en hieraan wordt nog elk jaar brouw de hand gehouden. De armen ontvan gen nu echter niet meer hun maal in de zelfde zaal, waarin de gilcleleden hunnen maaitijd houden, zooals oudtijds gebruikelijk Was, wat noch voor hen noch voor dezen aangenaam zoude zijn, maar op eene andere Plaats en men bereidt hun daarbij tegelijker tijd •een genoegelijken dag. Daartoe laat het gUde elk jaar voor zijne rekening, hetzij op den dag waarop het zelf maaltijd houdt hetzij op eenen lateren dag, dertien bejaarde, brave en behoeftige vrouwen van Haarlem eene rijtoer maken, gewoonlijk naar Velserend en geeft het haar dan eerst een ontbijt,i vervol gens een diner en eindelijk een souper, als mede aan elk harer een presentiegeld van 2.50. Doch hierbij laat het gilde het nog niet: het stelt ook nog jaarlijks een bedrag van 408 aan zijnen rentmeester ter hand, om daarvan gedurende 12 weken telkens ƒ1 uit te keeren aan 34 behoeftige, doch geen armenbedeeling genietende vrouwen van Haarlem, opdat zij daarvoor grutterswaren kunnen koopen. Zoo komt het gilde ook in dit opzicht nog altijd den wil zijner instel - Iers na en bestaat er dientengevolge alle reden om te verwachten, dat dezer wensch om langhe tijt 't Gilde te conserveeren in deucht, in eren, altemet sy vroiick waren nog tot in eene verre toekomst zal verwezenlijkt blijven. Zij, die lid zijn van het gilde, worden ge zegd daarin een stoel te hebben en vandaar dat de deszelfs ledenlijsten van oudsher stoelenboeken geheeten werden. Men denke daarom nog niet, dat het gilde ooit een stoel bezeten heeft. Nooit heeft het toch een eigen huis gehad en dientengevolge ook geen stoe len. Hield het zijne jaarlijksche bijeenkom sten, dan deed het dit in de eerste tijden van zijn bestaan in een logement, op het st adhuis of op den Cloven iersdoelen te Haar lem, later in eenig hotel. Het recht op een stoel van het gilde is dan ook een denkbeel dige; het beteekent slechts, dat men lid van het gilde zijnde, recht heeft deszelfs verga deringen bij te wonen of aan deszelfs maal tijden aan te zitten. Het gilde heeft van oudsher nooit meer dan 54 van die denk beeldige stoelen bezeten en alzoo ook niet meer dan dit aantal leden. Ook nu telt het gilde nog altijd slechts 54 leden. De stoelen werden verkregen door erfenis, schenking of koop. In de statuten werd het erfrecht ten opzichte van de stoelen zoo geregeld, dat het oudste en naaste mansoir voorging. Een be paalde woonplaats werd voor het lidmaat schap niet vereischt. Toch zullen aanvanke lijk wel de meeste leden van het gilde te Haarlem gewoond hebben. Thans is dat niet meer het geval. Er wonen in Haarlem nog maar een vijftal leden. Het zijn de heeren: Mr. J. N. J. E. Heerkens Thiissen. Dr. Proof,. Dr. J. F. M. Sterck, mevr. SterckProot en de heer Van Bemmel. De overige stoelen zijn in bezit van over het geheele land versprei de katholieke families. Zij zijn meestal dra gers van zeer bekende en illustere namen. Jhr. mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt heeft in zijn genoemd werk, dat wij iedereen die meer van deze overoude instelling weten wil, gaarne ter lezing aanbevelen, van eiken stoel een stamboek gegeven dat zeer aardige bijzonderheden bevat. Zoo komt als derde bezitter van stoel 5 in het stoelenboek voor Lourens Janszoon Coster, aan wien de uit vinding van de boekdrukkunst wordt toege schreven. „Deken" van het gilde is op dit oogenblik Mr. Dr. G. E. M. baron van Hugenpoth tot Aerdt. lid van den Raad van State, „Vinders" zijn -Jhr. Mr. A. F1. O. van Sasse van Ysselt president van het Gerechtshof te 's Bosch, en Mr. E. L. M. H. baron Speyart van Woer den, subs.-officier van Justitie bij de Recht bank te Breda. Op dezen grond zullen hun familiewapens voorkomen op het altaar, dat Zaterdag wordt gewijd. Rentmeester-secretaris van het Gilde is de heer Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. Het Kerstgilde is een in alle opzichten merkwaardige instelling, die voor ons katho lieken van Haarlem de bekoring heeft van als het ware een groet te komen brengen uit de middeleeuwen en ons te bezielen met dien grooten godsdienstzin, die onze voor vaderen groote dingen deed doen. De schrijver van de geschiedenis van het Kerstgilde uit op bladz. 64 het volgende ver langen: „Gaarne zag het bestuur van het Gilde dat hetzelve in de nieuwe St. Bavo ook zijn eigene kapel had. Het deed daarom een beroep op de vrijgevigheid van deszelfs leden, doch tot nu toe (1905) tevergeefs. De middelen om eene eigene kapel te bouwen heeft het gilde evenmin als weler en zoo zal die bouw achterwege moeten blijven ten ware zich daartoe weder een Pieter van Adrichem mocht opdoen." Het moet allen leden van het gilde wel een voldoening zijn, dat nu aan den vromen wensch van jhr. Sasse van Ysselt wordt vol daan en de Haarlemsche katholieken zijn er dankbaar voor. De kwestie, wat het Young-p'an voor Duitschland beteekent, of het land in staat zal zijn, door twee generaties de enerme las ten te dragen, houdt de heele wereld bezig. Maar in de eerste plaats is het van belang, vast te stellen, welke houding de bevoegde plaatsen in Duitschland zelf tegenover het nieuwe tribuutstelsel aannemen. Hieromtrent geeft een verklaring van de „Deutsche diplo matische Korrespondenz" opheldering. Deze officieuse mededeeling leg! er nadruk op, dat vele betalingen in het nieuwe betalings plan, gedurende het verloop der onderhan delingen in het openbaar bekend werden als omstreden. Deze omstandigheid heeft geleid tot een onjuiste opvatting van datgene, wat er is gewijzigd in het reparatie-plan, zooals het tot nu toe is gehandhaafd. Hiertoe behoort in de eerste plaats de afschaffing der controle-bepalingen. In tegenstelling tot de Dawes-overeenkomst, die in den vorm van spoorweg-obligaties, industriCrObligaties, verpanding van bepaalde belastingen en een contróle- en innings mechanisme, diep ingrijpt in de economische en deels ook in de politieke souvereiniteit van 't Duitsche Rijk, zouden alle contröle- instellingen worden afgeschaft. De anuïtei- ten vloeien nog maar uit twee bronnen, en wel uit de Duitsche Rijksspoorwegmaat schappij, die als zoodanig moet blijven be staan (ook als de kapitaal-belasting wegvalt ten gunste van het buitenlatnd) en uit het Rijkshuishouden. De plechtige overname der verplichting door de Duitsche regeering vormt den grondslag voor de zekerheid, dat de door het plan voorgestelde annuïteiten zullen worden nagekomen, een zekerheid, die niet door verdere waarborgen kan worden versterkt, zooals er in het verslag woorde lijk wordt gezegd. Voor zoover de inkomsten van het Rijks-huishouden verpand zijn, dus belastingen op alcohol, tabak enz., voor den dienst der Dawes-leening van 1924, houdt het verslag het niet voor mogelijk, dat ze definitief worden vrij gegeven, maar er wordt aanbevolen, besprekingen te houden tus- schen de Rijksregeering en de leenings- schuldeischers, ten einde de geldige bepa lingen te vereenvoudigen. De spoorwegen moeten verder voor 37 jaar ter hoogte vair 660 millïoen R. M. jaarlijks deelnemen aan de prestaties (in het Dawes- plan was met goud-Mark gerekend, nu wordt er algemeen met Rijksmark gerekend, met vaststelling der goud-pariteit). Dit bedrag, dat overeenstemt met de verkeers-belasting, is tegelijkertijd bepaald als de som der onbe schermde annuïteiten, die in aanmerking komen als de grondslag voor een kapitaals- mobilisatie der schuldeischende staten. De verkeers-belasting, zooaLs ze tot nu toe werd gehandhaafd en die in het loopende Dawes- jaar met 290 m'lboen moest bijdragen tot de reparatie-prestatie, verschijnt niet meer als internationale verplichting. Daarentegen moet de jaarlijksche prestatie van 660 niil- lioen het karakter van een belasting verkrij gen, waarvoor de Rijksregeering borg staat en in den vorm van een verplichtingsbewijs wordt erkend, (dus niet gekapitaliseerd, zoo als tot nu toe de obligatie-schuld der Rijks- spoorwegen, maar een verplichting, die aan het betalingsplan beantwoordt). De verkeersbelasting zal, zoo noodig. subsi diair worden gebruikt, om de prestaties van de Rijksspoorwegen tot een hoogte van 660 millioen aan te vullen. Naast de bepalingen over de opbrengst der annuïteiten en de bepalingen omtrent de op richting van de Bank voor internationale be talingen (met voorschriften voor de samen stelling van kapitaal, het vervullen van functies, die tot nu toe door de verschillende Dawes-organismen zijn uitgeoefend) zijn, zooals de „Deutsche diplomatische Korres pondenz" verder verklaart, de beschermende maatregelen van bijzondere beteekenis. Het recht der Rijksregeering, om uit zich zelf den transfer uit te stellen, wat echter 90 dagen van te voren moet worden gemeld, en over een tijdruimte van twee jaar kan gaan, is een eenzijdig recht en betrekkelijk eenvou dig uit voeren. De uitvoering ervan maakt een onderzoek door een bijzondere commissie noodzakelijk; deze commissie kan wijzigingen in het plan voorstellen als sommige bepalin gen, tijdelijk of op den duur, onuitvoerbaar blijken te zijn. Deze commissie fungeert slechts als beraadslager; ze wordt door de Bank voor Internationale betalingen Bijeen geroepen; zeven banken van landen, die aan de deskundigen-conferentie deelnemen, zen den afgevaardigden. Ten slotte wordt er meegedeeld, dat de be palingen omtrent de likwidatie van het ver leden. belangrijke grondstellingen bevatten in den geest van de Duitsche aanspraken. De officieuse Duitsche verklaring behoudt z"ch nog een definitieve bespreking van het heele werk voor, maar kan toch nu reeds vaststel len, dat het verslag naast de bekende HOEING STOOMT EN VERFT MOOI, VLUG EN GOEDKOOP Ged. Onde Gracht 11 Schoterweg 54 hoek Cronjéstraat. Telefoon 10873 10382 Lloyd George: „Zoodra de regeering MacDo- nald ock maar probeert socialistisch te willen regeeren, is 't met haar bestaan gedaan" buitengewoon hooge financieele lasten vergeleken met het Dawes-plan toch ook sommige verbeteringen en verlichtingen voor Duitschland aantoont. DE DUITSCH-NATIONALE PARTIJ EN DE SCHULDREGELING VAN PARIJS Het bestuur der Duitsch-nationale partij heeft, na een uiteenzetting van Von Hugen- berg en Quaatz, een uitvoerige resolutie aan genomen, waarin de verwerping van het Pa- rijsche plan inzake de schadevergoedingen o.a. daarmede wordt wordt gemotiveerd dat Duitschland thans reeds zijn oorlogsschat tingen en den invoer van buitenlar.dsche levensmiddelen met geleend geld bete alt en dat een voortzetting der schulaenpolitiek een bedreiging der valuta en het volledig prijsgeven van Duitschlands economische en Dolitieke toekomst beteekent. Eveneens zou de volledige vernieling van het Duitsche crediet en van het aanzien in het buitenland, alsmede een toenemende verwarring van het binnenlandsche leven het gevolg der aan neming zijn. Voorts werd, met de stem van den Rijks dagafgevaardigde Hartweg tegen, een voor stel aangenomen volgens hetwelk het de plicht van het partijbestuur en zijn voor zitter is, de richtsnoeren der partijpolitiek, in het bijzonder de quaestie van de deelne ming aan de regeering, vast te stellen. DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND LONDEN, 17 Juni (V.D.) Naar Portinax in de „Daily Mail" schrijft, heeft de Fransche regeering haar eisch tot het instellen van een permamente controle-commissie in het Rijnland niet opgegeven. Een moeilijke kwes tie zal bij de komende onderhandelingen de privatiseering van een deel der Duitsche schuldverplichtingen zijn. Het feit, dat de Duitsche Rijksleening van 500 millioen Mark onlangs met een misluk king eindigde heeft te dien opzichte een on- gunstigen indruk achtergelaten. Men legt dit namelijk zoo uit, dat het Duitsche crediet tegenwoordig niet goed meer zou zijn en dat eenige tijd moet verloopen, alvorens het practisch mogelijk zou zijn, de Duitsche obligaties op de markt te bren gen. Anderzijds heeft Poincaré, met steun van Parker Gilbert, steeds verklaard, dat geen ontruiming zou kunnen plaats hebben alvorens de privatiseering der Duitsche schul den zeer ver gevorderd zou zijn. In hoeverre Poincaré intusschen zijn meening gewijzigd heeft is niet bekend. Poincaré en Briand schijnen echter thans eensgezinder te zijn dan ooit het geval was. De „Quotidien" voor ontruiming PARIJS, 17 Juni /V.D.) De „Quotidien spreekt zich opnieuw voor dé ontruiming van het Rijnland uit, aangezien Frankrijk in de bezetting geen enkele werkelijke garantie heeft. Het blad noemt de bezetting een kiem van haat en een onoverwinnelijk beletsel voor een blijvende toenadering tusschen beide volkeren. De meerderheid der Kamerleden heeft deze meening niet. Maar geen ernstig denkend mensch zal, nog op het Dawes-plan terug willen komen. Frankrijk moet thans trachten, uit het plan Young zoo groot mo gelijke voordeélen te trekken en deze niet in gevaar brengen door maatregelen, dié uit den tijd zijn. DE UITVAART VAN GENERAAL BOOTH LONDEN, 17 Juni (V. D.). De uitvaart plechtigheid voor generaal Bramwell Booth, den leider van het Leger des Heils, zal Zon dagavond in Albert Hall plaats vinden en onder leiding staan van generaal Higgins, bij gestaan door internationale afgevaardigden. Maandagmiddag a.s. zal het stoffelijk over schot van generaal Booth in het familie graf in Abney-Park worden bijgezet. DR. RICHTER TER DOOD VEROORDEELD BONN, 17 Juni (V. D.) Onder ademloozc spanning werd tegen 11 uur het vonnis ge veld in het moordproces Dr. Richter. De beklaagde werd wegens meineed ver oordeeld tot 8 maanden tuchthuis, het geen veranderd is in 1 jaar gevangenisstraf, met aftrek van 5 maanden preventief. Wegens' moord op mevr. Mertens werd Dr. Richter ter dood veroordeeld, en te vens tot levenslang vervallen van burger rechten verklaard. DE KWESTIE DER .BELGISCHE MARKEN" BRUSSEL, 17 Juni (V. D.j. De Duitsche vertegenwoordiger in de kwestie der in den oorlog achtergelaten marken, Dr. Ritter, is in gezelschap van zijn secretaris, naar Berlijn teruggekeerd. Naar verluidt, zullen de Belgische en Duitsche deskundigen hun regeeringen ver slag uitbrengen over de in Brussel gevoerde onderhandelingen en zullen de besprekingen binnen enkele dagen in Berlijn voortgezet worden. Van Belgische zijde wordt verklaard, dat de besprekingen zich bepaald hebben tot de door België en Duitschland voorgestelde schadevergoedingen en geen politieke en economische kwesties zijn aangeroerd. Hoewel nog geen accoord werd getroffen rchijnt België niet meer vast te houden aan zijn eisch van 37 annuïteiten- van 25 millioen mark elk. JAPAN TOT ONTWAPENINGS ONDERHANDELINGEN BEREID LONDEN, 17 Juni. (V. D.j. De Japansche minister-presidênt, baron Tanaka, heeft zijn groots voldoening uitgesproken over le bijeenkomst van MacDonald en gene raal Dawes. welke hij beschouwt a's een veebelovende stap naar vérdere entwa- penings-onderbandelingen. Tanaka verklaarde voorts, dat Japan be reid is aan nieuwe vlootbésprekingen deel te nemen en alles zal doen, hetgeen in zijn nacht ligt, om den wereldvrede te bevor deren. DE BELLETJES TE LIMOGES PARIJS. 17 Juni, V.D. De officieele on derzoekingen naar de aanstichters van de relletjes te Limoges in aansluiting op de veroordeeling van den moordenaar Baratand hebben uitgewezen, dat twee families uit de ramen van hun v.oning kokend water op de politie-beambten hebben gegoten. Deze fa milies, met nog 38 andere gearresteerden, zullen terechtstaan. Volgens de laatste be richten ziin 62 politiebeambten gewond, waarvan velen ernstig. EEN BIJEENKOMST TUSSCHEN DE VIER MINISTERS? PARIJS, 17 Juni V.D. Het „Journal" meent te weten, dat ter gelegenheid van het oponthoud van Dr. Stresemann te Parijs ook de Britsche Eerste Minister MacDonald en de Belgische Minister-president Jaspar, Donderdag a.s. naar Parijs zullen komen om daar met Stresemann en Briand een ge meenschappelijke bespreking te houden over het bijeenkomen der internationale confe rentie. EEN MOOIE ARCHEOLOGISCHE VONDST OP GOTLAND MALMOE, 17 Juni, V.D. Uit Wisby wordt gemeld, dat op het eiiand Gotland, ,'n mooie archeologische vondst is- gedaan, nJ. een ongeveer 2.50 M. lange kano. waarin een skelet lag. Naast het skelet "swrd een bron zen zwaard gevonden. De Tcano bestond uit een uitgeholden eikenstam,terwijl het ske let- met een plank bedekt was. Van het bron zen zwaard is de greep afgebroken, terwijl de kling nog intact'is. De ouderdom van dé vondst wordt op 2000 jaar geschat. DE TOTAAL-UITSLAG VAN DE VERKIEZINGEN Generaal Hertzog houdt dé absolute meerderheid LONDEN, 17 Juni, VJD. Thans is de we- finitleve uitslag van de verkiezingen voor het Zuid-Afrikaansche Parlement in zijn ge heel bekend, waaruit blijkt, dat de huidige regeeringsparty, de Nationalisten onder lei ding van Generaal Hertzog een absolute meerderheid van zes zetels hebben. Het eindresultaat is: Nationalisten 76 zetels, Zuid-Afrikaansche party, Generaal Smuts 61 zetels: beide Arbeiderspartijen 8, onaf- hankelijken 1. De huidige minister van justitie Tielman Roos, die om gezondhèidsredenen momentcel in een Duitsche badplaats vertoeft, heef? medegedeeld, dat hij in verband met zijn gezondheid zijn functie zal neerleggen. KERK EN STAAT IN MEXICO De aartsbisschop van Michoacan heeft de dagbladberichten over een verzoening tus schen de Kerk en den Staat voor onjuist verklaard. Ook president Portes Gil heeft een verklaring doen publiceeren, waarin hij „Dat deed ik ook niet althans niet by San naam George Sherman zei Joan fjtoogjes. „In de ateliers heeft men hem en- *«le wèlverdlende bynamen gegeven." Ze ken niet aan weerstaan, dezen vinnigen streek geven, en de jongeman knipperde met c'e oogen, bang, dat ze nog meer mocht ïe8?en. „Maar waarom vertelde ge me dan niet M ge Joan kende, George," hield Julia vol. ••Ik kende haar onder den naam van Joan ^tersley," antwoordde hy, biy dat hij het op manier kon uitleggen. Zoo had hy althans kans dat hy niet ook Julia's toegenegen heid verspeelde, nu alles hem verloren scheen. „Excuceer me!" onderbrak Joan hem. „Ik P^We niet onder valsche vlag. Niemand me ooit, anders genoemd dan juffrouw d*», en ik kon niet anders denken dan dat allen wist dat ik Joan Williamson heette. P*®r dat staat trouwens heelemaal buiten geval, Julia, weet ge „Houd op!" riep George, haar op zyn beurt "döerbrekend. „Ik zal het je zeggen, Julia. „Ik ben een domme ezel geweest, en dat wilde ze je vertellen." „Ik wil alleen maar luisteren naar wat gij me zegt. George," zei Julia, een verstoorden blik naar Joan werpend, terwijl ook George haar verstoord aanzag; ten slotte verheugde hij er zich over, dat hij, wat Julia betreft, althans zijn figuur gered had. Joan bïoosde en hield zich in. Had ze ten slotte het recht, te vertel'en wat er tusschen hen was voorgevallen? Wat nut kon het bo vendien hebben? Wie zou Jul;a ten slotte ge- looven? Zou het haar terug houden van een huwelijk met den man. En George van het voetstuk stooten, waarop hy in haar oogen stond, ken haar ten slotte slechts ongeluk kig maken, terwijl zij er zelf niets bij had te winnen, door haar eigen ontgoocheling te schetsen. „Wees maar niet bang!" sprak ze dan, ter wyl ze opeens dacht aan het eerlyke, open hartige karakter van Steven. Hoe kon ze ooit blind genoeg zijn geweest, om hem te vergelijken met den zoon van Sherman? Was hy de mindere? Immers neen: ze had nu gezien welk een reus Steven was van No. 5 23 Me' trouw, eerbied en karaktergrootheid. „Ge behoeft niet bang te zijn geen van beiden," sprak ze nog eens, terwijl een zach tere uitdrukking over haar trekken kwam George Sherman wierp haar een dankbaren blik toe. De oude klok aan den wand sloeg tien. „M'n hemel!" riep Julia opeens verschrikt. „Ik had geen idee dat het al tien uur was. Oom zal sluiten straks, zoodat ik niet meer binnen kan. George, wat moet ik beginnen?'' Dan moeten wij ons haasten!" stelde hij voor, blij dat hij een voorwendsel had om zoo spoedig mogelijk te verdwijnen. En zonder verder een woord te zeggen spoedden beiden zich de deur uit. „Tien uur" dacht Joan, terwyl ze hen na keek. Het zou ongetwyfeld niet lang meer duren of haar vader, oom en Steven zouden terugkomen. Intusschen spoedden George en Julia zich naar het groote witte huis, onderweg beraad slagend wat aan te vangen. George was niet van plan voor den nacht ongemerkt zyn vader's woning binnen te sluipen en toch, wat moest hij anders beginnen, waar moest hij slapen? Julia's plan was geweest Joan te vragen of hij voor dien eenen nacht niet ergens bij haar in de schuur zou kunnen slapen, maar daar viel nu natuurlijk niet aan te denken. En nu het zoo laat was vrees de ook Julia zelf, dat zij er niet in slagen zou ongemerkt het huis binnen te komen en haar kamer op te zoeken. Bovendien moest ze in de gegeven omstandigheden er dubbel voor waken, niet den toorn van haar oom op te wekken door een ondoordachte daad. Ze slaakte een zucht van verlichting, toen ze by een draai van den weg licht zagen branden in het groots, witte huis. Doch een oogenblik later nam George haar by den arm en stonden beden plotseling stil. „Wat is er?" fluisterde Julia, trachtend de duisternis te doorboren. „SilZie je ze niet?Daar staan mannen buitendie wachten op my! Het zyn zeker de deurwaarders, die myn spoor hebben gevolgd!" antwoordde George. „De duivel hale hen! Waar kan ik me verber gen Kom mee, terug naar Joan's huis," sprak Julia, bevend bij de gedachte dat haar be minde in gevaar verkeerde. „Ze zal ons hel pen! Ik weet zeker dat ze ons heipén zal!" George aarzelde een oogenblik, maar hy wist geen beter plan te bedenken, en voort durend verschrikte blikken achter zich wer pend, begaven beiden zich weer naar de wo ning, welke zij zoo even hadden verlaten. VIER EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK 'N WOELIGE NACHT! Steven knielde by den haard aan Josn's voeten, klaarblijkelijk om zyn doorweekt? kleeren te drogen. Julia en George waren nog slechts enkele minuten verdwenen, toen hy verschenen was, en Joan omtrent haar vader had gerustge steld. „Wees niet bang meer; alles is veilig," had hij gezegd, terwyl zyn oogen nog glinsterden van genot bij de gedachte, dat hij zulk een schitterende rol had gespeeld bij de ontsnap ping, al vertelde hij daar niets van. „We hebben hen op een dwaalspoor geleid. Joan!" „Hoe is het gegaan?" vroeg Joan opge wonden. „We hebben de lading zooals was afge sproken, een paar myl zeewaarts van den schoener gehaald, en haar naar Sandy Cove gebracht, zooals was afgesproken. Juist had den we de laatste vracht in de kelders ge sloten, en gingen we naar huis, toen de man nen der wet als katten op ons af kwamen. Volgens David en Mark moeten ze verraden zyn. Ze zeiden dat Jack de hand in het spel had, maar ik geloof dat de oude Sherman tegenspreekt dat bij zijn onderhoud met den aartsbisschop Morelia Ruizy Flores en den bisschop van Tabasco de bestaande gods dienstwetten in Mexico ter sprake werden gebracht. Voorts werdt door den president gezegd, dat alles wat de katholieke geeste lijkheid te doen heeft om de openbare gods dienstoefeningen te kunnen hervatten is, in overeenstemming met de grondwet te han delen. DE SCHULDEN AAN DE V. S. Elf buiteniandsche regeeringen hebben voor een totaal bedrag van 80.109.385 dollar aan der Ver. Staten overgemaakt op rekening harsr ooriGgsccLuldc::. HET AMERIKAANSCHE VLOOTPROGRAM De openbare meening in de Ver. Staten is over het algemeen optimistisch gestemd ten opzichte van de resultaten der onder handelingen over de maritieme ontwapening, waarby, tezamen met MacDonald en Hoover, Dawes en Sir Howard (de Britsche gezant te Washington) de voornaamste rol zullen spelen. De berichten met betrekking tot het op stapel zetten van vyf kruisers, overeenkom stig het program voor het komende fiscale jaar, zijn naar de laatste pagina's der New Yorksclie verhuisd, met het oog op de a.s. besprekingen tusschen president Hoover en MacDonald. Men doet opmerken, dat Hoover de werk zaamheden kan doen staken eiken keer als de toestand dit vereischt. De inschryvingsbiljetten zijn geopend voor den bouw van den eersten der kruisers, waartoe de jongste zitting van het congres machtiging verleende. De laagste inschrijving eener particuliere werf. 10.753.000 dollar, was van de Bethlehem Shipbuilding Corpo ration, terwyl de laagste inschrijving van een marinewerf. 8.838.000 dollars, van de marinewerf van Puget Sound was. Het con gres had bepaald, dat eenige kruisers door marinewerven, andere door particuliere wer ven zouden worden gebouwd. HEVIGE AARDBEVING IN NÏEUW- ZEELAND LONDEN, 17 Juni (V. D.) De door ver schillende belangrijke observatoria geregis treerde ardbeving. welke enkele uren aan hield, blykt op het noordelijk deel van het Zuid-eiland en in het algemeen op geheel Nieuw-Zeeland groote schade te hebben aan gericht. Men vreest, dat het aantal slacht offers aanzienlijk is; nauwkeurige gegevens ontbreken echter nog, daar alle telegrafische en telefonische verbindingen verbroken zyn, en slechts de draadlooze de verbinding met de overige wereld in stand houdt. Met ze kerheid valt tot dusverre slechts één doode- lijk ongeval te melden, waarbij het slacht offer onder neervallend rotsgesteente bedol ven werd. Door de aardbeving zijn het elec- trisch krachtstation in Takaka, de toren van het postgebouw in Wost-port en andere gebouwen verwoest; zoo zyn de centrale in Nelson en de kathedraal van Christchurch ernstig beschadigd. Doordat groote rotsblok ken in de rivier Bulier zijn gestort, vreest men. dat de loop dezer rivier gestoord zal worden en overstroomingen met zich zal brengen. 8 slachtoffers van dc aardbeving LONDEN. 17 Juni (V. D.) Volgens be richten uit Wellington zyn bij de aardbeving in Nieuw-Zeeland 8 personen om het leven gekomen. Vier van hen werden bedolven door een aardverschuiving'van 7000 ton in het stroomgebied van de Westland-rivier, Twee personen, in hetzelfde gebied, worden nog vérmist. Het drankverbod De Amerikaansche regeering heeft gedu rende de laatste negen jaren 213 millioen dollar besteed om het nakomen der wet op het drankverbod te verzekeren. er bij was, a,l zorgde hy wel zich buiten schot te houden!" Hy zweeg even. terwyl hy nóg dacht over het gevecht dat er geleverd was en dat de vracht veilig en wel reeds lag opgeborgen in den kelder, dien ze daarvoor hadden ge huurd, al dien tyd, „De grootste lading welke ik nqg ooit heb meegeholpen te landen, Joan!" zei hij ten slotte. „En is er niemand gewond? Weet ge dat zeker, Steven?" vroeg Joan angstig. „Niemand" zei Steven, voorzichtig zijn op gezwollen pols achter haar stoel verbergend, „behalve misschien een schrammetje hier of iaar van je oom Mark." „En vader?" „Die mankeert yiets: al heeft hij een oogenblik leelijk in het nauw gezeten; want op een gegeven moment bleef hy In een rotsspleet steken en viel, zoodat een van die wetsmannen hem op den nek sprong. Mark zei het me en ik heb me tusschenbeiden geworpen en hield den tolbeambte stevig bij zijn kraag, terwyl je vader zich los wrin gen kon en vluchtte. En toen heb ik die lui een fijnen dans laten maken over de gladde rotsen!" lachte Steven. „Zy waren er na tuurlijk niet op geboren en getogen zooals ik zoodat ik hen eerst moe heb laten klauteren en springen, en glijden en hen al spoedig uit het gezicht verloren heb! En nu ben ik nog het eerst hier!" gichelde hy vergenoegd. „Dus gy hebt mijn vader gered, op gevaar af, zelf gevangen genomen te worden," zei Joan zacht, terwyl ze hem bedankend aan keek. Een oogenblik zag Steven weer even on handig en lomp als altijd. Hij had de ge- UTRECHT Oude Gracht 151 AMSTERDAM, Nieuwendük 225229 schiedenis niet verteld om zichzelf te ver heerlijken, maar eenvoudig als een fyne poets, die hy den ambtenaren had gebakken. „Ik heb niets byzonders gedaan, Joan 't is gewoon, doodgewoon. Ik heb eerst ge tracht door schreeuwen en springen er zoo veel mogelijk by elkaar te krijgen, en toen heb ik het op een locpen gezet over de glad de klippen, om ze weer kwyt te raken. En dat is me gelukt!" „Weet ge nu zeker dat vader en oom Mark in veiligheid zyn?" vroeg ze opnieuw, nu deze nog niet thuis waren gekomen. „Zeker: ik heb hen na dien tijd nog gezien, en ze zulen zich nog wel zoo lang schuil houden, tot ze het veilig oordeelen om hier heen te komen. Want als de kerels ze her kend hadden, zou het niet verstandig zyn dit te doen!" Opeens uitte Joan een verschrikten kreet, want buiten hoorde zy een schot vallen en het angstgegil van een meisje. Beiden sprongen oogenbiikkeijk op en snelden naar buiten. De vrees voor het le ven van haar vader, schonk Joan vleugelen, terwijl Steven eenigszins gehinderd werd door zijn druipnatte keederen. „Joan kom terug, kom terug!" riep hij haar toe, begrijpend dat zy zich in gevaar bevond. Maar Joan luisterde niet; haar eenige ge dachte was, dat haar vader misschien ge wond was of zelfs docd. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5