Sport en Wedstrijden R.K. Duitschland—R.K. Nederland 5-3 tweede blad Aap- OPI2E LEZERS fiaai't&oisclie Courant NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 18 JUNI 1929 BLADZIJDE 3 De Duitschers winnen verdiend Goed spel der R.K.F.-ers in de tweede helft !hurt°rt a v ^0nn'ssen aan ten,.Vr>aa2 aanbod-adver- t!®s te 3©n in onze eigen ZWEMMEN Recordlijst zwemmen ZEILEN Watersport-vereeniging Aegir Haarlemsche athleten naar de Engelsche kampioen schappen De promotie- en degredatie- regeling van den Ned. Zwembond ATHLETIEK Kreigsman in Amsterdam voor de sintelbaan WIELRENNEN De open betrouwbaarheids- rit van de a.s. „Germania" De wedstrijden van P.E.C. Zwolle en Z.A.V. Wormerveer N. V. B. Gooi II—Haarlem il 2-4 BOKSEN Carpentier Glijvlucht van een kip SCHERMEN Steden wedstrijd om den SeinpostKeker HAARLEM Nationale Bedevaart van het Apostolaat des Gebeds Voortzetting verbetering Rijkswegen naar Haaflem BURGERLIJKE STAND Set R. K. F.-elftal, vergezeld van vijf be stuursleden en de Technische Commissie zag 5= lange treinreis van Zaterdag beloond met ten uitstekend verzorgd verblijf te Heidel- Heidelberg, bekend door heel de Gereld om zijn bier, wijn en studenten, ^eidelberg de prachtige oude stad aan den Meekar, de parel van het Odenwaid, waar «Ooveel valt te genieten dat men er niet over Uitgepraat raakt. Waar hier echter een reis beschrijving maar bijzaak is, moeten wij volstaan met te vermelden, dat deze reis Ruar Ludwigshafen en de oude studenten rad de beste is geweest, welke wij ooit in S- K. P.-gezelschap hebben meegemaakt. Eigenlijk was het jammer, dat er ook nog Bavoetbald moest worden. Want, van het "ierboven genoemde lustoord zagen de sPelers zich Zondagmiddag verplaatst in de bis maar rookende Duitsche fabriekstad aan ue Pfalz, die Ludwigshafen heet. En dit zou hu nog niet alles zijn geweest, doch de tem peratuur deugde voor voetbal allerminst, terwijl van de omgeving precies hetzelfde hioet worden gezegd. Het bijzonder fraaie Ebert Park waar de ontmoeting plaats vond, bleek een voetbalterrein te bevatten, dat haar Hollandsehe begrippen daarop maar hauwelijks aanspraak kon maken. Hard, zeer hard was de grond en waar in he hoeken schaars het gras was gezaaid, was hit van een soort, welke den effectvollen bodem er nog raadselachtiger op maakte. °at er in gegeven omstandigheden fraai Taetbal zou worden vertoond kon van te Voren moeilijk worden verondersteld. t>e eerste helft van het treffen met de Euitschers was dan ook slechter dan wij het h°it zagen. De tegenstanders speelden op het effectvolle terrein een voor die omstan digheden zeer goed spel, waarbij vooral de hbdvoor Jobst bijzonder op den voorgrond ""ad. Deze speler profiteerde handig van de Tele fouten die door de Hollandsehe half- hnie en verdediging werden gemaakt. Waar °bst was dreigde gevaar. Onze spelers kan men alleen beoordeelen haar hetgeen zij na de rust hebben ver wond. Tijdens het eerste gedeelte was geen hhkele R.K.F.-er, de doelverdediger uitge zonderd, zijn plaats in het vertegenwoor digende team waard. Zelfs de crack van laarhoven maakte toen verschillende fou ten. Wij zullen dus maar aannemen dat de heeren een zeer geruimen tijd noodig had- hen om over de moeilijkheden van de reis. he entourage (er waren ruim 15000 toeschoi*- JWrs) en het slechte terrein, heen te komen. Ongelukkig koste dit den Hollanders niet Winder dan vier doelpunten en was by het signaal voor half-time de kans op een oVCr- ^"inning der onzen reeds zoo goed als buiten- Sesloten. Achteraf bleek echter dat ondanks dit alles ®en wedstrijd toch niet ais absoluut verloren behoeft te worden beschouwd. Na de rust kwamen de R. k. F. ers er steeds beter in en niet alleen is tijdens die periode het meest op de Duitsche helft gespeeld, maar bovendien kreeg de doelverdediger der tegen standers toen heel wat meer werk £e ver richten dan zijn Hollandsehe collega. Na half time heeft van onze verdedigers y^n Laarhoven het beste werk verricht. Hassink als back bleef beneden de verwach tingen. In de middenlinie zagen wij tot ons Senoegen den T.Y.B.B.-er Kamer opgeno- Wen. Deze was reserve, maar daar de Tech nische Commissie het op het laatste mo teent beter achtte, dat de Lange van Graaf Willem plaats maakte voor Hassink, kwam Hamer op de plaats van den Limvio-man te staan. De T.Y.B.B.-er heeft vrij goed voldaan. el mist zijn spel, vooral waar dit het bjWgeven betreft, de fijne kantjes maar door ,in enthousiasme vergoedt hij veel. Een spe- J*r van hetzelfde type is Thissen van O-V.C. aan den linkerkant was het steunen zoodat de toch al niet bijzonder uit blinkende aanval hierdoor nog moeilijker Weeg. De spil van Eekeren viel tegen. Een luwende kracht was hij geenszins op openen ®aar de vleugels zagen wy van dezen Mulo- Wan slechts bij hooge uitzondering. Juist hij 'ad moeten zien dat met een dergelijk spel Wgen deze Duitsche ploeg het meest te be- eiken was geweest. Eest de aanval. Een paar mattige buiten- Pelers, voor wie het goede voorzetten nog ele problemen bevatte. Hierbij dient opge- echte terrein den meesten hinder ondervon- ^achte terrein de meeste hinder ondervon- ®n, gezien de hoeken nog een tikje beroer- er te bespelen waren dan het overige ge deelte van de dorre vlakte. van de binnenspelers kon Möller ons het Weest bekoren. Van de twee doelpunten f2 hij scoorde was het eerste bijzonder Waf. De Lange van V.V.Z. deed in het veld „el handige dingen, doch faalde voor het a°el volkomen. Tweemaal liet hy een opgelegde kans voor doel passeeren. Van Eekeren, de mid 2 dén der meest bekende spelers In het uiden, kwam er pas tegen het einde goed j Eerst nadat de tweede helft voor een be- hgrijii deel was verstreken, werd hij door Un opstellen en doorzetten gevaarlijk. Het Èevof ^tellandsche doelpunt was hiervan het ke^S duitschers hebben als eenigen uitblin- hun midvoor Jobst, die twee jaar geleden bpf len reeds een speler van buitengewone -teekenis bleek. Sindsdien is hij er nog wat gp Vooruitgegaan. Eigenaardig was het, dat en der Hollandsehe verdedigers zich dezen tie t °°r herinnerde. Toen van Laarhoven in Was V'eede helft op hem speciaal 't oog hield, Vq de kracht van den Duitschen aanval °r een belangrijk deel gebroken. 6e VeriSens vertoonden onze tegenstanders telt u'rij goed sIuitend spel. Behoudens Jobst Seh team geen bijzondere uitblinkers. Ket dit rf61 Verzor£t het spel beter dan de onzen n- De uitslag geeft de verhouding vrij Slop Weer< Het feit, dat de Nederlandsche 6en zo° 2r°°ten achterstand bij dc Wkf nog ln een vrii behoorlijk eindresultaat o' otn te zetten, is zeker de moeite waard het bijzonder te worden gememoreerd. Thans nog het een en ander over den strijd Nadat per vliegmachine eenige ballen op het terrein waren gedeponeerd, liet scheids rechter Bruckweiter, een Zwitser de ploegen aantreden. Van te voren was ons team met een krans gehuldigd en had de R.K.P.-voorzitter, mr. Schretlen den Duitschers een fraaie ets aan geboden. De elftallen luiden als volgt: Duitschland: Weidenbacher (Sparta) Fontein Keiler (Homberg) (Preiburg) Baumgartel Breuer Keppeler (Sparta) (Reinfranken) (Sparta) Leichleitner Roppelt Jobst Bickei (Mannheim) (Sparta) (Sparta) (Sparta) Maes (Reinfranken) Kloosterman F. de Lange P. van Eekeren (De Meer) (V.V.Z.) (Mulo) Möller v. Wanrooy (Union) (N.E.O.) Thissen J. v. Eekeren Kamer (O.V.C.) (Mulo) (T.Y.B.B.) Hassing van Laarhoven (Limvio) (Mulo) Wilhelmus (Marsana) Er zijn ruim 15000 toeschouwers Nadat de Hollanders den toss hebben ge wonnen, waaraan weinig of geen voordeel is verbonden, trapt Jobst voor Duitschland af. Reeds na enkele minuten spelen ontstaat een gevaarlyk moment voor het Duitsche doel, als van Wanroij een vluggen ren met een goeden voorzet besluit. Een der backs trapt mis, waardoor de Lange plotseling al leen voor Weidenbacher komt, die echter het gevaaar niet eens behoeft te keeren, ge zien de Zaandammer hopeloos mist. Dan trekken de Duitschers op onze veste af. Kanthalfs en backs begrijpen eikaar maar half, hetgeen tot gevolg heeft, dat talrijke gevaarlijke situaties voor het Hollandsehe doel ontstaan. Spoedig krijgt Wilhelmus zijn eerste werk te verrichten, wat hem goed afgaat. Roppelt krijgt vervolgens de gelegenheid om de score te openen, maar de Duitsche rechtsbinnen schiet hoog over het doel. De Hollandsehe aanvallen worden meestal reeds door de Duitsche halfsbacks onder broken. Eens slaagt Möller er in een laag schot te lossen. Weidebacher kan dit echter gemakkeiyk stoppen. Er Is nog geen kwartier gespeeld wanneer Hassink zich te ver naar voren waagt. Jobst maakt hiervan gebruik om den bal hard langs Wilhelmus te jagen. Duitschland leidt, 10. Onze halflinie met de backs hebben den Duitschen midvoor hierna nog niet door. Kamer waagt zich in deze omstandigheden te ver naar voren en verliest zijn verdedigen de taak teveel uit het oog. De aanvallen der tegenstanders biyven hierdoor zeer ge vaarlijk. Uit een voorzet van rechts komt spoedig het tweede doelpunt. Wilhelmus slaagt er slechts ten deele ln den bal te onderscheppen en Jobst plaats dezen onmiddellijk in het door den keeper verlaten Hollandsehe doel, 2—0. De Hollanders slagen er hierna wel in het spel te verplaatsen. Echter is er geen enkele speler die voor het doel der Duitschers het leder behoorlijk weet vrij te maken. De aanvallen der gastheeren zün heel wat gevaarlijker. Spoedig moet Wilhelmus twee maal achtereen zeer gevaarlijke schoten stop pen van Jobst en Bickei. Tegen half-time is de D. J. K.-ploeg weer in de meerderheid. Bij een voorzet van Maes springen Wilhelmus en Bickei gelijk naar den bal. De Duitscher komt het hoogst met zijn hoofd en wederom treft het leder doel. 3—0. Nog voor de rust levert een bijzonder fraai staaltje voetbal van Jobst het vierde doelpunt op. Handig passeert deze speler onze beide backs om vervolgens zijn derde en Duitsch- lands vierde doelpunt in de Hollandsehe touwen te plaatsen. Half-time 40. Zoo er ooit sprake van was dat de rust een voetballend gezelschap goed had gedaan dan v/as dit thans zeker wel by onze jongens het geval. Vijf minuten nadat weer is begonnen krijgt Möller den bal van de Lange goed toe gespeeld. Snel begeeft de Nymegenaar zich in de richting van het Duitsche doel om ver volgens Weidenbacher mét een onhoudbaar schot te passeeren. 41. Er Romt dan een vrij langdurige periode van Holalndsch overwicht, gedurende welke de Lange voor de tweede maal een dot van een kans mist door voor open doel zoo te schieten dat de Duitsche keeper het leder ge makkelijk ken keeren. Een kwartier vóór tijd ondernemen Jobst en zijn kornuiten weer eens een paar snelle aanvallen. Uit één daarvan kopt de midvoor een door Maes voorgezetten bal tusschen een kluwen van spelers uit in 't Nedrelandsche doel. 5—1. Eenige minuten daarna verkleint Möller den achterstand nogmaals wanneer hy een laag door Kloosterman voorgezetten bal met een welgeplaatst schot langs Weidenbacher zendt. 52. P. van Laarhoven wil tenslotte ais midvoor niet achterblijven. Een aardig stukje solospel besluit de Mulo-man met een goed schot dat doel treft. 53. Hierbij blijft het. De spelers geven tijdens de laatste minuten merkbare teekenen van vermoeidheid en niemand is er rouwig om, wanneer de arbiter inrukken blaast. Zoo wonnen de Duitschers verdiend dezen wedstrijd. Het wil ons voorkomen dat onze Oostelijke buren betere vorderingen maken dan wy. Na afloop vereenigden Duitschers en Hol landers zich in het D. J. K.-huis te Lud wigshafen. Een smakelijk en gezellig diner was hier punt één van het programma. Van beide kanten werden hartelijke woorden ge wisseld. Laat in den avond werd wederom naar het hotel in Heidelberg gereisd, van waar de spelers hedenochtend zyn vertrok ken. Tot Bingen gaat het met den trein. De reis van Bingen tot Bonn wordt met één der fraaie salonbooten van de Rheinfart ge maakt en van Bonn gaat het ten slotte met den avondtrein naar Holland. Een reisje, dat den deelnemers nog lang zal heugen. Nu het zwemseizoen binnen eenige weken volledig aan den gang zal zijn en de groote nationale wedstrijden weer geregeld eiken Zondag zullen plaats vinden, laten we hier onder een staat volgen van alle wereld-, Eu- ropeesche. Olympische en Nederladnsche re cords welke wij ontleenen aan de Zwem- kroniek. Aan de hand van dezen staat kan men de resultaten der wedstrijden vergelij ken met de bestaande records, daaruit ver schillende wetenswaardigheden putten. 100 M. vrije slag: Wereldrecord J. Weiss- muller, Amerika, 57,4 sec.; Europeesch re cord J. Barany, Hongarije, 59.8 sec.; Olym pisch record J. Weismuller, Amerika, 58.6 sec.; Nederlandsch record H. van Essen. Het IJ, 63.6 sec. 200 M. vrije slag: Wereldrecord J. Weiss- muller, Amerika, 2 min. 8 sec.; Europeesch record Arne Borg, Zweden, 2 min. 11.6 sec.; Nederlandsch record H. van Essen, Het Y, 2 min. 28 sec. 300 M. vrije slag: Wereld- en Europeesch record Arne Borg, Zweden, 3 min. 28.2 sec.; Nederlandsch record T. J. de Man, U. Z. C., 4 min. 9.6 sec. 400 M. vrije slag: Wereld- en Europeesch record Arne Borg, Zweden. 4 min. 50.6 sec.; Olympisch record A. Zorilla, Argentinië, 5 min. 1.6 sec.; Nederlandsch record T. J. de Man. U. Z. C. 5 min. 39.6 sec. 500 M. vrije slag: Wereld- en Europeesch record, Arne Borg, Zweden, 6 min. 8.4 sec.; Nederlandsch record T. J. de Man, U. Z. C., 7 min .10.6 sec. 1000 M. vrije slag. Wereld- en Europeesch record: Arne Borg, Zweden, 13 min. 2 sec.; Nederlandsch record T. J. de Man, 14 min. 46 sec. 1500 M. vrije slag heeren: Wereld- en Eu ropeesch record Arne Borg, Zweden, 19 min. 7,2 sec.; Olympisch record, Aine Borg, Zwe den, 19 min. 51.8 sec.; Nederlandsch record T. J. de Man, U. Z. C., 22 min. 12.2 sec. 100 M. schoolslag heeren: Wereldrecord W. Spence, Canada, 1 min. 14 sec.; Europeesch record E. Rademacher, Duitschland, 1 min. 15 sec.; Nederlandsch record L. Korpershoek,' U. Z. C., 1 min. 15 sec. 200 M. schoolslag: Wereld- en Europeesch record E. Rademacher, Duitschland, 2 min. 48 sec.; Olympisch record A. Tsuruta, Japan, 2 min. 48.8 sec.; Nederlandsch record L. Korpershoek, R. Z. C., 2 min. 57.6 sec. 400 M. schoolslag: Wereld- en Europeesch record E. Rademacher, Duitschland.^ 5 min. 50.2 sec.; Nederlandsch record L. Korpers hoek, R. Z. C„ 6 min. 26 sec. 500 M. schoolslag: Wereld- en Europeesch record E. Rademacher, Duitschland, 7 min. 40.8 sec. 100 M. rugslag: Wereld- en Olympisch re cord G. Kojac, Amerika, 1 min. 8.2 sec.; Europeesch record E. Kuppers, Duitschland, 1 min. 11.2 sec.; Nederlandsch record J. H. de Haas, Zian, 1 min. 17 sec. 200 M. rugslag: Wereldrecord Walter Lauf- fer, Amerika, 2 min. 30.8 sec.; Europeesch record E. Kuppers. Duitschland, 2 min. 40.7 sec.; Nederlandsch record J. H. de Haas, Klan, 3 min. 0.06 sec. 400 M. rugslag: Wereldrecord G. Kojac. Amerika, 5 min. 43.3 sec.; Europeesch en Nederlandsch record J. H. de Haas,, Zian, 5 min. 58.8 sec. Dames: 100 M. vrije slag: Wereldrecord E. Lackie, Amerika, 1 min. 10 sec.; Euro peesch en Nederlandsch record M. Braun, O. D. Z„ 1 min. 13.2 sec.; Olympisch re cord, G. Osipowch, Amerika, 1 min. 11 sec. 200 M. vrije slag: Wereldrecord M. No- relius, Amerika, 2 min. 40.6 sec.; Europeesch record R. Erkens, Duitschland, 2 min. 47.8 sec.; Nederlandsch record M. Braun, O. D. Z„ 2 min. 47.8 sec. 300 M. vrije slag: Wereldrecord M. No- relius, Amerika, 4 min. 8 sec.; Europeesch record, R. Erkens, Duitschland, 4 min. 28 s. 400 M. vrije slag: Wereldrecord M. No- relius Amerika, 5 min. 39.2 sec.; Olym pisch record M. Norelius, Amerika, 5 min. 4.8 sec.; Europeesch en Nederlandsch record M. Braun, O. D. Z., 5 min. 53.6 sec. 500 M. vrije slag: Wereldrecord M. No relius, Amerika, 7 min. 14.6 sec.: Europeesch record P. Lony, Oostenrijk, 8 min. 17.8 sec.; Nederlandsch record M. Braun, O. D. Z., 8 min. 18 sec. 1000 M. vrye slag: Wereld- en Europeesch record E. Mayne, Engeland, 15 min. 49.6 sec.; Nederlandsch record M. Braun, O. D. Z. 17 min. 48.2 sec. 1500 M. vrye slag: Wereldrecord M. No relius, Amerika, 23 min. 44.6 sec.; Euro peesch record E. Mayne, Engeland, 24 min. 0.2 sec.; Nederlandsch record M. Braun, O. D. Z .,25 min. 33 sec.. 100 M. schoolslag: Wereld- en Europeesch record L. Müke, Duitschland, 1 min. 26.3 sec.; Nederl. record O. D. Z., 1 min. 28 s. 200 M. schoolslag: Wereld- en Europeesch record, O. Hild'e Schrader, Duitschland, 3 min. 11.2 sec.; Nederlandsch record M. Ba ron, O. D. Z., 3 min. 12.8 sec. 400 M. schoolslag. Wereld-, Europeesch en Nederlandsch record M. Baron, O. D. Z6 min. 45.6 sec. 100 M. rugslag: Wereld, Europeesch, Ne derlandsch en Olympisch record M. Braun, O. D. Z., 1 min. 21.6 sec. 200 M. rugslag: Wereld, Europeesch en Nederlandsch record M. Braun, O. D. Z., 2 min. 59.2 sec. 400 M. rugslag: Wereld, Europeesch en Nederlandsch record M. Braun, O. D. Z., 6 min. 16.8 sec. Estafettes Heeren 4 x 200 M. Weffeld en Olympisch record, Amerika, 9 min. 36.2 s.; Europeesch record, Duitschland, 9 min. 49.8 sec.; Nederlandsch record, Het Y, 10 min. 55.2 sec. Dames 4 x 100 M. Wereld en Olympisch record, Amerika, 4 min. 47.2 sec.; Euro peesch record, Engeland, 5 min. 13.2 sec.; Nederlandsch record, O. D. Z., 5 min. 29.1 sec. Nederlandsche estafette records: Heeren 5 x 50 M. vrije slag, Het Y, 2 min. 26.6 sec.; 4 x 100 M. vrije slag. A .Z„ 4 min. 44 sec.; 4 x 50 M. wisselslag, Het Y, 2 min. 18.3 sec.; Dames: 5 X 50 M. vrije slag O.D.Z. 2 min. 52.6 sec.; 4 x 50 M. wisselslag O. D. Z., 2 min. 38,4 sec. maakt, dat werkelijk de twee sterkste zeven tallen in de hoogere afdeelingen zullen uit komen. Verder Is in de promotie-regeling bepaald, dat de kampioenen van de derde klasse auto matisch promoveeren naar de tweede klasse. De zoozeer verlangde uitbreiding der com petitie in de hoogere klasse is dus op komst. De Watersportvereniging Aegir heeft het den tweeden dag van haar wedstrijden die zij op den Bergschen Voorpias te Hil- legersberg had georganiseerd niet getroffen. Het. wedstrijdcomité zag zich genoodzaakt voor de laatste drie klassen de baan in te korten. De uitslagen zijn als volgt: Klas 8: 14 voetsjollen: 1 Velor van D. Hofman in 1 uur 27 min. 3 sec. 2. Isma van R. Koopmans, 3. Najade van Ch. O. A. v. D. Valk. Klas 13: Kiel- en middenzwaard jachten M67M: 1 Gerry van L. Nederveen in 1 uur 6 min. 35 sec., 2 Pollux van H. J. van der Goes, 3 Plasnymph van W. Schram. Klas 10: Gemengde klas: 1 H. B. van C. Elshout in 1 uur 21 min. 10 sec., 2 Water geus van W .P. van 't Kaar. Klas 15/18: Ronde- en platbodem jachten: 1 Johanna van C. J. Schuurman in 1 uur 25 min. 7 sec. Klas 1: 12 voetsjollen: 1 Wiedewiet van D. Dierik, gezeil ddoor P. J.. J. J. Huybers in 1 uur 19 min. 47 sec. 2 Karakiet van J. van Wely, 3 Pine van D. J. van Brummelen Jr. Klas 2: Sterklas: 1 Orion van M. van Keulen in 1 uur 31 min. De Betelgeuse van C. van der Hoek Ostende Jr. heeft opgege ven. Klas 11-12: Kiel- en middenzwaarjachten M 4.506 M.: 1 Blauwvoet van J, A. Smidt in 1 uur 13 min. 54 sec. 2 Atlas van D. J. Munnik, 3 Ideaal van M. Taudin Chabot. Klas 4: Tjotters (klas ÓP.): 1 Ideaal van E. M. van Brummelen in 1 uur 22 min. 32 sec. Klas 14: Kiel -en middenzwaard jachten boven 7 M.: 1 Kikeriki van B. L. Mesander in 44 min. 37 sec., 2 Letty van J. Sap. Klas 9: Sloepen: 1 Miepje van H. Groe nendijk in 56 min. 10 sec.; 2 Epi van P. Vos; 3 Anna van J. Nederveen. Na afloop van de wedstrijden heeft de voorzitter De Milde, de prijzen met enkele toepasselijke woorden aan de pryswinners uitgereikt. Hy betreurde het zeer, dat het weer den leiders ditmaal zoo zeer in den steek heeft gelaten. De jury bestond uit de heeren J. L. van Ameyden, J. C. van Dam, A. Hoogendoom, J. H. de Milde, A. Wildenhom en P. J. van der Zeyde. Wanneer het „Haarlem"-bestuur er in slaagt tijdig deb enoodigde gelden bijeen te brengen, ligt het in bedoeling, evenals in 1928, ook dit jaar eenige athleten naar de Eng. Kampioenschappen af te vaardigen. Een groot bezwaar voor den Hollandschen uit blinker op athletiekgebied blijft nog steeds „gebrek aan Internationale routine". En waar op sommige onderdeden „Haarlem", ondanks het feit, dat het seizoen pas is aan gevangen, reeds zeer bevredigende resultaten wist te bereiken, is men er bereids toe over gegaan eenige athleten „voorloopig" voor Londen in te schrijven. Het zijn: v. Welsenes (verspringen), Eysker (discuswerpen en v. d. Zee (polshoog). Rinus v. d. Berge wordt uit gezonden door de Touring Club „De Snel- voeters", een soortgelijke vereenigmg als „De Zwaluwen" in den N. V. B. Dit is ook het gevel met Peters (hink-stap-sprong en ver springen) en mogelijk met J. Zeegers (X Mijl hardloopen). De wedstrijden worden gehouden Vrijdag 5 en Zaterdag 6 Juli. De promotie- en degradatieregeling is dit jaar wel op zeer bijzondere wijze ingericht. Vroeger was het, evenals in de andere bon- het geval is, de regeling, dat de laatst ge plaatsten van de verschillende afdeelingen van één klasse speelden tegen de kampi oenen der lagere afdeelingen. Nu dit seizoen heeft de Polocommissie dit verandert, de kampioenen der verschillende afdeelingen kampen tegen elkaar, om aan te toonen, wie de sterkste is en deze speelt nu een halve competitie tegen de laagst geplaatste in de hotogere klasse. Door deze verandering is de promotie dus zwaarder geworden en naar ons inzien is dit niet de juiste manier. Bijv. de tweede klas kampioenen kunnen beide sterker zijn dan de le klasse degradatie-candidaten. Door deze regeling-.wordt het nu onmogelijk ge - Dinsdagavond op het „Haarlem"-veld „Ik kom hedenavond, Kreigsman", zoo luidde het telegram dat een van de bestuurs leden der H. A. V. „Haarlem" j.l. Zaterdag van den sympathieken Zweedschen athletiek- coach ontving. En toen de Express uit Ham burg even vóór half negen het station Am sterdam binnenrolde, mankeerden slechts weinige Haarlemmers om hun vroegeren coach te begroeten. Het wederzien was bij zonder hartelijk! op onze vraag hoe lang hij in Holland dacht te blijven, luidde zyn ant woord: „een week slechts, meer denk ik voor het in orde maken van de baan niet noodig te hebben, maar er moet dag en nacht ge werkt worden." Ieder kent toch de geschie denis van het Amsterdamsche sinteldrama, niet waar? Het N.O.C. liet in 1928 de oefen- baan aan het Olympiaplein restaureeren voor training der buitenlandsche en Nederland sche athleten. Bij oplevering van de baan aan de A.B.L.O. werd deze niet geaccepteerd, zij bleek ten eenenmale onbruikbaar. Het ter. rein werd nadien gesloten, langdurige onder' handelingen tusschen het N.O.C. en het Ge meentebestuur waren het gevolg. Eerst Kort geleden kwamen beide lichamen tot overeen stemming en opnieuw werd een aanzienlijk bedrag gefourneerd om de baan door een des kundige in orde te laten maken. Het werk werd opgedragen aan A. W. Kreigsman, de man die eveneens de baan van het nieuwe Stadion heeft gebouwd. „Wat jammer, dat U niet wat langer kunt blijven." merkten we op, we zouden U nog zoo graag eens in Haarlem hebben gezien. O, maar ik kom beslist in Haarlem, laten we afspreken Dinsdagavond, haastte Kreigsman te zeggen. Zorgt u dan dat de volledige ploeg aanwezig is, ik ben zoo nieuwsgierig naar de verrichtingen der Haarlemmers. „Mogen we in de komende week eenige ma len op de baan komen oefenen," waagden v. Welsenes, v. d. Zee e.a. te vragen. „Absoluut, dank u beslist, die skal komen trainen is wel- koom," klonk het antwoord van den beroem den athleeiek-coach, Anders, William Kreigs man. Tot Dinsdag, veel succes met de baan! En U met de vereeniging „Haarlem" Wij behoeven u zeker niet te zeggen, dat de trainingsavond van Dinsdag a.s. de best bezochte van het jaar belooft te worden. Gister werd volgens de Maandagmorgen, niettegenstaande den stroomenden regen on der groote belangstelling van renners en pu bliek gestart voor den wegwedstrijd Laren Eemnes—Apeldoorn (Echoput). Afstand on geveer 120 K.M. Gedurende den rit werd veel strijd gegeven Van de amateurs was H. van Aurich, die bij de kampioenswedstrijden van den N.W.B. in het Zuiden des lands gehouden, zoo'n uit stekenden indruk heeft achtergelaten, de eerste. Zijn clubgenoot K. Knol kwam als tweede aan. De veteranen, waaronder een 59-jarige, reden 55 K.M. namelijk EemnesHoevelaken en terug. Eerste was P. Bijl, Olympia. De uitslagen luiden als volgt: 1. H. van Aurich, Excelsior Asd, in 3 uur 5 min. 56 sec 2. K. Knol Excelsior Asd.; 3. H. Pater, Ger maan; 4. A. Roskam, Germaan; 5. J. M. v. d. Starre, Amersfoort; 6. E. J. Boshoff, Den Haag. Nieuwelingen: 1. J. H. Dolder, Excelsior Asd., 3 uur 59 min. 14 sec.; 2. B. Schutz, Ulysses tsd.; 3. J. de Reus, de Bataaf; 4. N. v. d. Bosch, Ulysses tsd; 5. T. Roskam, de Germaan; 6. J. van Dijk, Olympia. Veteranen: 1. P. Bijl, Olympia, 1 uur 55 min. 5 sec.; 2. J. Scbnyder; 3. S. de Jong; 4. J. van Doorn; 5. S. Spierenburg. Langzamerhand begint het wedstrijdpro- gramma iets belangrijker te worden. Wat „Haarlem betreft gaat voor Zondag 23 Juni de belangstelling uit naar de wedstrijden van P. E. C. Zwolle en Z. A. V. Wormerveer. De eerste zyn verreweg de belangrijkste, omdat verschillende nummers bedoeld zijn als selectie voor den komenden Interland wedstrijd Holland—W. Duitschland. In Zwolle start de volgende „Haarlem"-ploeg: M. v. d. Berge (100 Meter), A. van Welsenes (ver springen met aanloop), A. v. d. Zee (pols- hoog), G. Eysker (discuswerpen) en W. Et'fern (800 Meter). Verder is de volledige Estafette ploeg 4x100 Meter der Haarlemmers door de Technische Commissie van de K. N. A. U. tot deelname uitge,noodigd. Een beslissing om van deze uitnoodiging gebruik te maken is evenwel nog niet genomen. In Wormerveer komt „Haarlem" uit met de navolgende leden: Nieuwelingen 100 Meter: Over de Linden, Kaan en mogelijk Dorsman. Idem 1500 Meter: Sassen. Idem verspringen: v. d. Booren, Over de Linden en mogelijk Dorsman. Idem hoogspringen: Visser en W. Kaan. Idem kogelstootenv. d. Putte. Klasse A: 100 Meter: Benz. Klasse C: 100 Meter: v. d. Booren Klasse A: 800 Meter: Hillebrand, Branden burg en Peper. 5000 Meter met voorgift: Klaasse. Klasse C: Speerwerpen: v. d. Putte en Brandenburg. Klasse A: Polshoog: Hartman. Klasse A: 4x100 M. Estafette: le ploeg. Na eenige weken stilstand werd gisteren de promotie-competitie om een plaats in de re serve eerste klasse weer hervat, waarbij Haarlem 2 door een nieuwe overwinning zijn kansen belangrijk heeft doen stijgen. Nadat Haarlem van 't Gooi bloemen had ontvangen stelde Haarlem 2 zich op een glad maar overigens uitstekend terrein op met: Hoeben v. d. Valk Balen Blanken Torringa Buyssink Muringer Borghouts Bieshaar Groeneveld Kammeyer Onkenhout Haarlem 2 speelt voor de rust tegen wind in maar is desondanks sterker. Er wordt goed gecombineerd maar voor het doel gekomen is het schieten onzuiver en bovendien is de doelverdediger van 't Gooi uitstekend op dreef. Eerst 10 minuten voor de rust opent Onkenhout de score met een goed geplaatst schot 01 maar 5 minuten later is de stand weer gelijk als Hoeben van korten afstand wordt gepasseerd. Rust 11. Het verwachte Haarlem-overwicht (wind en regen achter) blijft na de hervatting uit en na 25 minuten neemt 't Gooi zelfs de lei ding. alen Blanken en Buyssink wisselden van plaats en wanneer de Haarlem-aanvoer der zijn team steeds ten aanval weet te leiden scoren Groenendaal (2) en Bieshaar waar door het einde komt met 4—2 voor Haarlem. o gew. part. 6 ontv. en o geg. tr. Mooi 0 gew. part. 6 ontv. en 2 geg. tr. Rinses 1 gew. part. 5 ontv. en 4 geg. tr. J. Nicolaas 1 gew. part. 4 ontv. en 4 geg. tr. totaal 2 gew. part. 21 ontv. en 10 geg. tr Sabel. 1 Amsterdam met de heeren Du 11e- mond 2 gew. part. 9 ontv. en 10 geg. tr. Beuger 1 gew. part. 11 ontv. en 8 geg. tr. Mosman 2 gew. part. 9 ontv. en 9 geg. tr. en Driebergen 3 gew. part. 3 ontv. en 12 geg. tr. totaal 8 gew. part. 32 ontv..en 39 geg. tr. 2 Utrecht met de heeren Reede 1 gew. part. n ontv. en 7 geg.jtr. Desta 3 gew. part. 8 ontv. en 12 geg.';tr>; Faber 2 gew. part. 7 ontv. en 9 geg. tr. ;(Hagens o gew. part. 12 ontv. en o geg.*tr.i; totaal 6 gew. part. 38 ontv. en 28 geg. tr.ra Dep Haag met de heeren MontfoorUi gew. pa'rt. ro ontv. en 10 geg. tr. J. Nederpeltii gew. part. 9 ontv. en 7 geg. tr. J. H.",Stam£2 gew. part. 5 ontv. en 11 gegJftr.iLS^Gaar- keuken x gew. part. 8 ontv. enlé geg.ftr.'-; totaal 5 gew. part. 32 ontv. en.34Jïgeg.ttr. 4 Rotterdam met de heeren-Jelinck 12 gew. part. 7 ontv. en 10 geg. ,tr. Van Wieringen 1 gew. part. 8 ontv. en,g geg. tr. Dr. Quartero o gew. part. 12 ontv. en 4 geg.'tr. en Luiten 2 gew. part. 15 ontv. en 10 geg. tr. totaal 5 gew. part. 32-ontv. en 33 geg. tr. De totaal uitslag luidde 1 Amsterdam floret 8 gew. part., 33 ontv. en 53 geg. tr. degen 7 gew. part., 13 ontv. en 19 geg. tr. sabel 8 gew. part., 32 ontv. en 39-geg.}tr4; totaal 23 gew. part., 78 ontv. enunjgeg. tr. 2 Utrecht floret: 6 gew. part., ,4g ontv. en 41 geg. tr. degen 7 gew^part., 14 ontv. en 18 geg. tr. sabel :]6 gewivpart., 38 ontv. en 28 geg. tr. totaal :ri9/ge.w* part. 101 ontv. en 87 geg. tr. P3iDenfHaag floret 9 gew. part. 36 ontv. en|.52igeg. tr. degen 2 gew. part., 21 ontv.jjeniio geg. tr. sabel 5 gew..part.,,32|ontv4en 34 geg. tr. totaal 16 gew. part.,\6gtontv en 96 geg. tr. 4 Rotterdam floret;: 19 S geg.- tr.,jdegeni.: 5 gew. part., 17 ontv. en 18 geg. tr.,Isabel; 5 gew., 11 gew Om den Javabeker De equipe van den Haagschen'Scherm- bond van den wedstrijd op.sabel-omiden Java-beker welke zal gehoudenworden op 14 Juli a.s. te Zandvoort luidt als^vólgt: L. Stam, C. F. Schurs, J.Nèderpeit en P. Fraterman. Als reservewer^faan gewezen de heer S. Gaarkeuken.' George Carpentier, de ex-wereldkam pioen bokser heeft officieel afstand gedaasn van al zijn Fransche titels in alle, ge wichten. Er worden wedstrijden georganiseerd yom een nieuwen kampioen te benoemen."* gew. part., 58 ontv. en 28 geg. tr.,jdegem.: art., 17 ontv. en 18 geg. tr.^sabel; 32 ontv. en 33 geg. tr. ;?totaalfl part., 107 ontv. en 79 geg.itr.'* Kan een kip vliegen! Niet van beneden naar boven, maar wel van boven naar be neden. Dat bleek weer kort geleden te Alviso in Californië. Terwyl Florence Black, het vijfjarig dochtertje van een faarmerpop de binnenplaats van de boerderij speelde, zag ze een kleine kip uit de lucht komen fladderen en voor haar voeten neervallen. Toen vader Black het dier oppakte, ontdekt hy aan 1 den poot van het beest drie celluloid ringetjes, waartusschen een papiertje, waarop de vol gende mededeeling„De kip werd op 2000 voet hoogte uit een vliegmachine geworpen. De vinder mag haar houden, maar wordt verzocht bericht te geven." De kip bleek geen nadeelige gevolgen van haar glijvlucht te hebben gehad. Wel was ze eerst wat versuft, doch spoedig sloeg ze weer aan het kakelen. In „Seinpost" te Scheveningen werden deze wedstrijden gespeeld Deelgenomen werd door Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht, terwijl Haarlem en Leiden die voorwaardelijk hadden ingeschreven op 't appèl ontbraken De Maandagmorgen meldt de volgende uitslagen Floret. 1 Den Haag met de heeren J. Nederpelt 3 gew. part. 9 ontv. en 15 geg. treffers S. Gaarkeuken 2 gew. part. 10 ontv. en 14 geg. tr. S. Evenblij 1 gew. part., 13 ontv. en 18 geg. tr. L. H. Stam 3 gew. part. 4 ontv. en 15 geg. tr. totaal 9 gew. parr., 36 ontv. en 52 geg. tr. 2 Amsterdam met de heeren Burger 2 gew. part. 7 ontv. en 13 geg. tr. Mosman 1 gew. part. 14 ontv. en 13 geg. tr. Kunze 3 gew. part. 4 ontv. en 15 geg. tr. en Knoeck 2 gew. part. 8 ontv. en 12 geg. tr., totaal 8 gew. part., 33 ontv. en 53 geg. tr. 3 Utrecht met de heeren Reede 1 gew. part. 13 ontv. en 9 geg. tr. Desta 1 gew. part. 13 ontv. en 11 geg. tr. totaal 6 gew. part. 49 ontv. en 11 geg. tr. 4 Rotterdam met de heeren Rutgers o gew. part. 15 ontv. en 7 geg. tr. Grünbaum o gew. part. 15 ontv. en 8 geg. tr.Landa 1 gew. part. 13 ontv. en 9 geg. tr. en Wiarda o gew. part., 15 ontv. en 4 geg. tr., totaal 1 gew. part. 58 ontv. en 28 geg. tr. Degen. 1 Amsterdam met de heeren Driebergen 2 gew. part. 3 ontv. en 5 geg. tr. Dulle- mond 2 gew. part. 3 ontv. en 5 geg. tr. Weber 2 gew. part. 3 ontv. en 5 geg. tr. Kunzen 1 gew. part. 4 ontv. en 4 geg. tr. 2 Utrecht met de heeren Jhr. Labcuchére 1 gew. part. 4 ontv. en 4 geg. tr. Koster 3 gew. part. 2 ontv. en 6 geg. tr. Desta 2 gew. part. 4 ontv. en 5 geg. tr. Hagens 1 gew. part. 4 ontv. en 3 geg. tr. totaal 7 gew. part. 14 ontv. en 18 geg. tr. 3 Rot terdam met de heeren van Wieringen 3 gew. part. 2 ontv. en 6 geg. tr. Grün baum o gew. part. 6 ontv. en 4 geg. tr. Luyten o gew. part. 6 ontv. en 4 geg. tr.P; Wiarda 2 gew. part. 3 ontv. en 4 geg. tr.|; totaal 5 gew. part. 17 ontv. en 18 geg. tr. 4 Den Haag met de heeren Bovenlande De Nationale Bedevaart van het Aposto laat des Gebeds is Donderdagavond te 7.15 uur te Rome aangekomen na een geheelen dag reizen van Genua langs de Middelland- sche zee, door de pracïitige Italiaansche Riviera. De Zeereerw. heer Pastoor Jorna S. J., geestelijke leider van de Bedevaart, had des morgens te Genua de H. Mis opgedragen boven het graf van de H. Catharina. Te Rome werden de reizigers aan het station Fermini opgewacht door den Zeereerw. Pater Kea S.J. Vrijdagochtend werd een bezoek gebracht aan de kamers van den H. Ignatius en het Graf van den H. Stanislaus, den H. Lauren- tius en de H. Caecilia. Des middags werd een rijtoer gemaakt door de stad. Op 28 Juni a.s. zal de hoofdingenieur directeur van den Rijkswaterstaat alhier aanbesteden het aanleggen van een asfaltbe- strating op den Rijksweg van Amsterdam naar Haarlem in de gemeenten Amsterdam en Haarlemmerliede en Spaamwoude, met bijkomende werken, raming ƒ63.000 en welk werk omvat: le. Het maken van een aasfaltbaaan van ongeveer anderhalven kilometer beoosten Halfweg tot in de kom van Halfweg, n.l. tot de Polanenkade aldaar, waarbij het daarin liggende ongeveer 400 M. lange vak asfalt weg op een breedte van 7 M. zal worden ge bracht, welke breedte ook de nieuwe aan weerszijden van het vak te maken asfaltver- hardingen zullen krijgen. 2e. Het opnemen en verleggen van het be staande trottoir tusschen de Cort van der Lindenstraat te Halfweg en de Schoolstraat, terwijl tusschen trottior en asfaltweg een z.g. bermbestrating van klinkers zal worden ge maakt, waarbij tusschen bermbestrating en asfaltweg op het vak de Cort van der Lin denstraat en Oranje-Nassaustraaat de be planting blijft, hoewel deze eeningszins zal worden verplaatst in verband met de ver legging van den berm. Tusschen de Polanenkade end eb rug bij de suikerfabriek stond voorheen de Roomsch Katholieke kerk, die nu is afgebroken. Dit wegvaak, lang ongeveer 165 M., zal, zooals in het bestek staat vermeld, nadat de grond slag van alle vreemde voorwerpen en on zuiverheden is gezuiverd en voor zooveel noodig ontgraven worden bestraat met uit gekomen klinkers, zoodat de bedoeling wel zal zijn om te eeniger tijd ook hier een aas- faltbaan te maken, anders zouden nieuwe klinkers wel zijn voorgeschreven. Indien het werk volgens dit bestek, waaar- voor een uitvoeringstijd van 5 maanden Is voorgeschreven, gereed zal zijn, zal de ge- heele weg tusschen Amsterdam en Haaarlem zijn verbeterd. Geboren: 15 Juni: A. A. Ruijssenaars Kraan, z. A. J. P. Kooningsv. Kessel, d. Overleden: 14 Juni: S. Swart, 73 jaar, de Clercqstraat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 7