WALES-ANTHRACIET fa. G. KRAAM Co. Ziektewet en roode humbug Uit het beloofde land De vliegramp in 't Kanaal Spinnewebjes Telegrafisch Weerbericht ZOMERPRIJZEN vanaf f2.65 per H.L. BUREAUXNASSAULAAN 49 °1T NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN ADVERTENTIËN 35 ct. p. regel t WOENSDAG 19 JUNI 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17184 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Vrouwe van Bethanië De moord nabij de Duin- oordkerk te Den Haag Mededeelingen van het Partij secretariaat over het Propaganda materiaal Nieuws uit Lourdes Twee doodelijke ongevallen te Treebeek (L.) Nadere bijzonderheden Brand in een goederenwagen De staking in het houtbedrijf Het auto-ongeluk bij Bovenkerk Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 1 Haarlem Zij, die zich thans op de Nieuwe Haarl. Courant abonneeren, ontvangen de nummers tot 1 Juli a.s. GRATIS. De Directie Brandstichting te I Jmuiden-Oost Ook een gefingeerde inbraak ALLEEN MET STOOKT U HET VOORDEELIGST FRANCO THUIS TURFMARKT 10-TEL 11088 Zout te Twekkelo Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per ^kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. q NIEUWE S3T5B VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- t TIES, 1—4 regels 60 eL p. plaatsing; elke regel meer 15 cU, b|J vooruitbel Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ck per regel q ^Aebonné'sopdit blad zijn ingevolge de verzekerings voorwaarden* Q O fj fï Levenslange geheele ongeschik theid tot werken door 1 *7 P rt bij een ongeval met r n r n bij verlies van een hand, £4 er bij verlies van een iPfl bij *n breuk van Xift bij verlies v. een i Ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I OU ÜU«" verlies van beide armen, beide beenen of beideoogen I uU.'doodelijken afloop I ZOU."een voet of een oog: I I Z3»"duim of wijsvinger: I ÜU.~ been of arm I tU.™ anderen vinger. He S. D. A. P. vertoont zich overal juist in haar volle glorie, wanneer zij, P^adeerend als de ongeëvenaarde wel doenster der menschheid, haar demago gische neigingen kan botvieren. Ot de goegemeente daarbij misleid en drogen wordt, daarop wordt minder Relet. Er is altijd wel een goed deel van d® „bewuste" massa, welke zich de onop rechte menschlievende praatjes van de propagandisten gaarne laat aan- Jsunen, en tóch niet in de gaten heeft, dat er knollen voor citroenen verkocht borden. Het is bij de heeren socialisten *°oral in verkiezingsdagen niet de yraag, of er werkelijk het algemeen be- *ahg gediend wordt, maarof er Ommetjes te verdienen zijn voor de Partij, of er steeds meer roode party halzen in den parlementairen zadel, of- Wel op het kussen, geholpen kunnen borden. Zoo ontzien de heeren zich ook niet als het „pas" geeft, met de eigen Reliefde arbeiders een misleidend en Wens wreed spel te spelen. Getuige de roode humbug, welke in deze dagen rijkelijk verkocht wordt in Wband met de onlangs door de Tweede ^amer aangenomen Ziektewet. Ziehier by uitstek een kolfje naar de Band der roode propagandisten! "Wat is het niet schoon, den arbeider geval van ziekte te steunen! Het men selijk gevoel spreekt hier heel sterk, ®h wie by de verleening van dien steun Bet royaalst te werk wil gaan, hij is na- 'duriyk de weldoener der menschheid, J*ien in dankbare vervoering de beide Banden gekust moeten worden. Op deze zuiver-menschelijke gevoels- gesteldheid hebben de heeren sociaal- ^emokraten voortreffelijk gespeculeerd, Wn de Ziektewet in de Tweede Kamer Behandeld werd: de heeren hebben het blijkbaar pre ses uitgerekend: we zullen zoo schy- Ben zy geredeneerd te hebben zóóveel jTagen, dat de regeering het niet geven aan, en als de regeering het niet geeft, dan hebben wij in den verkiezingsstrijd prachtig propaganda-middel, dan bunnen wy eens extra demonstreeren, hoe goed en hoe menschlievend wij Jegens den arbeider willen zijn en welk •en paradijsje hem wacht, als hy maar op-de roode iyst stemt. er van al die schoone perspectie ven in de praktijk niets terecht zpu komen, daarover behoeven de heeren zich niet te bekommeren: men kan ge- Jöakkelyk beloven, als men tóch niet behoeft te geven, en wie kan nu con troleeren datgene, wat er in de toekomst *al plaats hebben, al dan.... niet! Zouden de sociaal-demokraten het aanmaal zoo ver brengen, dat het Bioment van géven daar Is, dan is er by Ba in hun kringen gebruikelyke geraf fineerdheid altyd nog wel een uitvluchtje »e bedenken. Komt tyd, komt raad! Maar om nu tot de feiten te komen: Wat is er by de behandeling der Ziek tewet in de Tweede Kamer gebeurd? He regeering kwam met een ontwerp- Öektewet. Hat was op zichzelf alreeds een ver heugende gebeurtenis: nu zou er althans Iets bereikt worden! Het was een moeihjke materie en vele wen lang durfde geen regeering het het vraagstuk praktisch aan de BTde te stellen. Zoo bleven wy zonder ziektewet en het Semis deed zich voortdurend pynlyk Revoelen. Totdat minister Slotemaker den Bi ooien moed had met een heel voor- Sichtig voorstel te komen, ertoe strek kende, dat de arbeider verzekerd zou zijn ^Ren ziekte, d.w.z. in geval van ziekte k-R. ziekengeld, een deel van het loon, B°u ontvangen; de premie moest half °Bi half betaald worden door werkgever ®B werknemer, Hat ging onzen arbeidersleiders, alsook deel van onze Kamerfractie, onder leiding van den heer Kuiper, niet ver Senoeg; want, zoo redeneerde men, een *rbeider heeft in geval van ziekte niet Mleen ziekengeld noodig, hy moet ook Be kosten van ziekenverzorging dokter ®B apotheker en, zoo noodig, ziekenhuis sanatorium kunnen bestryden. Liet men de ziekengeld-verzekering B® geleidelijk door werkgever en werk- Bemer betalen, dan zou de arbeider prak tisch 75, en de patroon 25 pet. van de Hhancieele ziekte-risico dragen. Dat was Biet billyk, tenzy natuurlyk de loonen *°odanig zouden zyn, dat de arbeiders ^n dergelyk risico dragen konden. Haarom eischte ons Kamerlid Kuiper BAnvankelyk, dat de werkgever de volle bremie voor de ziekengeld-verzekering Boy storten. Maar toen is de minister opgerezen en Beeft de inwilliging van dezen eisch bertinent geweigerd: werd een dergelyk Rendement aangenomen, dan trok hy het heele wetsontwerp weer in, dan hwam er wie weet in hoe verre toe- *eoist niéts van de Ziektewet. Toen is de heer Kuiper gaan onder handelen en heeft hy gezegd: laten we ^erkgever en werknemer ieder heel eer lik de helft doen betalen, echter niet Blleen voor de ziekengeld-verzekering, ö°ch tevens voor de verzekering tegen B|ekenverzorging, en hy heeft een "Booi resultaat mogen boeken. Hy heeft bereikt, dat de werkgevers T°°rtaan meebetalen voor de ziekenver- ^rgings-verzekeringer ontstond een BfÖkel 107a in de wet, hetwelk bepaalt, Bat er gesticht worde een fonds, waar- *an de gelden bestemd zyn tot het hemen of bevorderen van maatregelen, *aike strekken om ziekte van ingevolge deze wet verzekerde personen te voor komen of welke de geneeskundige be handeling ten goede komen. Het oorspronkelyke wetsontwerp wilde voor dit fonds beschikbaar stellen een geldelijke bijdrage, niet hooger dan 2% pet. van de ziekengeldüitkeeringen. Door onderhandeling met den heer Kuiper kwam de minister er echter toe, een artikel 107a voor te stellen, waarin vastgelegd werd, dat jaarlijks 2 pet. van elke 1000 loon in het fonds zou wpr- den gestort. Onze Kamerfractie was daarmee in- tusschen niet content, en op haar voor stel werd het percentage in plaats van op 2 vastgesteld op 4 van elke 1000 uitbetaald loon, zoodat het fonds zich naar schatting jaarlyks 6 a 7 millioen zal zien toevloeien. En deze millioenen zullen ook dienst baar gemaakt worden aan de zieken verzorging. Ons dunkt: hier is door onze mannen in de Kamer een prachtig resultaat be reikt. Men kan gerust zeggen, dat zy van den minister het alleruiterste hebben weten af te dwingen. Verder konden zij niet gaan, indien zij niet de heele Ziektewet naar het ryk der illusies wilden doen verzwinden. Zy stonden op het standpunt: de Ziek tewet moet er ten profyte van onze arbeiders nu eindelyk eens komen, en wij zullen probeeren haar met de be schikbare middelen met ontwijking van de ministerieele bedreiging zoo goed, en voor de arbeiders zco gunstig mogelijk te maken. Op een ander standpunt stond de heer Duys. Het kon hem niet schelen, of de arbei ders ten langen leste hun Ziektewet kregen; hy eischte voor zich en zyn party verkiezingsreclame, hy moest in den verkiezingsstrUd kunnen uitbrallen: ik heb het hoogste geëischt! En toch wist diezelfde heer Duys by de behandeling in de Kamer, dat hy met zijn star vasthouden aan den eisch „de werkgevers betalen alles, de arbeiders niets" de heele Ziektewet in gevaar bracht. Had hy succes gehad en hadden onze mannen hem gesteund in zijn opzette lijke on verwrikbaar heid, dan was er gezien de verklaring van den minister Van de Ziektewet niets terecht gekomen, en dan hadden onze arbeiders nog jaren en jaren lang naar ziekengeld- en zie- kenverzorgings-verzekering kunnen flui ten. Zoo offeren de sociaal-demokraten vooral in verkiezingsdagen het werkelijk belang der arbeiders op aan hun zucht naar stembus-reclame voor de domme massa. Want waarmede zyn de arbeiders nu beter gediend: met de voordeelen der thans komende Ziek tewet, öf met het verkiezingsgebral der S. D. A. P.? Bede om meer loon Af geweren! Loonsconflicten. en dergelijke sociale na righeden meer, komen in een behoorlijk ge- organiseerden rooden heilstaat natuurlijk niet voor. Die dateeren uit den zwarten tijd, toen het kapitalisme nog hoogtij vierde, en toen de arbeiders de zegeningen van het socialisme nog niet genoten. Vooral een stad als Weenen, waarvan de roode bestuurders het geld dank zij de belasting-politiek zóó maar voor het op rapen hebben, kan hier een schitterend so cialistisch voorbeeld geven. Te meer, daar de Regeering en de parti culiere werkgevers over 't algemeen straat arm zijn, en het roode gemeentebestuur in zoo'n land, in zoo'n stad al heel gauw een mooi figuur maakt met zijn loonen. En tóch is den laatsten tijd het Weensche gemeentepersoneel in opstand gekomen: het heeft loonsverhooging geëischt I Het leven werd er zoo heette het terecht duur der, en dus moest er ook meer verdiend worden. Nu zou men verwachten, dat deze billijke eisch door Breitner, den Weenschen wethou der van financiën terstond ingewilligd was. Eilacie! Herr Breitner deelde zooals het officieele „Rathaus"-orgaan schrijft aan de vertegenwoordigers van de personeelsorgani saties mede, dat de huidige financieele toe stand van Weenen geen verhooging van de uitgaven toeliet en dat het gemeentebestuur niet in staat was, tot een verhooging van de loonen en salarissen over te gaan. Het op loons- en salarisverhooging beluste personeel mag dus op *n houtje bijten. Maar toch was het dezelfde Herr Breitner, die tien jaar geleden in een enthousiaste ver gadering in circus Busch (de man moest toen zijn carrière nog maken!) voor het zelfde gemeentepersoneel de verklaring af legde: „Het personeel der gemeente heeft maar te vragen; om de dekking der kosten behoeft het zich niet te bekommeren!" Ziehier de waarde van roode beloften! Op St. Aloysius, 21 Juni 1929, zal 't Gezel schap der Vrouwen van Bethanië zijn tien jarig bestaan herdenken. Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent zal alsdan in de kapel van het Moederhuis „Bethanië" te Bloemendaal (N. H.) de H. Mis opdragen. De Rechtbank te 's-Gravenhage heeft den termijn van gevangenhouding van den stu dent O. de C., die gearresteerd is wegens moordaanslag op de 20-jarige juffr. B. in den avond van 13 Mei in het park Zorg- vlied, bij de Duinoor dkerk, met 30 dagen verlengd. Het Partijsecretariaat verzocht ons het na volgende bekend te maken: V erkiezingsplaten De aangemaakte oplage is zooals bereids in de radio-rede van Zaterdag j.l meegedeeld sinds eenige dagen geheel uitverkocht Een tweede oplage is in bewerking. Deze bomt Vrijdag a.s. gereed. Doordat de bestellingen de laatste dagen plots zoo overvloedig binnenkwamen is de uitputting van den voorraad ons komen ver rassen. Laat men zorgen voor tijdige bestelling daar alles niet terzelfder tijd kan worden verwerkt Ook voor de expeditie is tijd noodig. Vergeleken met 1925 gaan we onze platen, campagne dit jaar méér dan verdubbelen! Vlugschriften In zijn radio-verkiezingstoespraab van Za terdag jl. deelde de Partijsecretaris mee, dat er meer dan twee millioen vlugschriften wa ren besteld. Dit getal is inmiddels tot twee en een half millioen gestegen. Het is een materieele onmogelijkheid dit besteld materiaal onmiddellijk ter verzending gereed te hebben liggen. Aanmaak en ver zending eischen tijd. Ook moet er eenige hou vast zijn over de uiteindelijke grootte der op lage Daarom Is besloten: dat de termijn voor het opgeven van bestellingen voor vlugschriften wordt gesloten op Woensdag 26 Juni as. Van bestellingen, na dien datum ingeko men. kan de uitvoering niet worden gega randeerd. Deze hangt dan af van den aan wezigen voorraad en van de mogelijkheid om uitverkochte nummers aan te maken. De propaganda-leiders gelieven dus tijdig hun beslissingen over de bestelling van pro pagandamateriaal te nemen en daarvan zoo spoedig mogelijk meedeeling te doen. Het is verheugend te constateeren, hoe uit alle streken van het land de bewijzen binnen komen van activiteit en wakkeren propa- gandageest. Het gaat goed! Laat er géén enkele slapende, lauwe kies- vereeniging zijn! Géén achterblijvers, van dinstweigering is natuurlijk geen sprake! Het prachtige voorbeeld der overgroote meerderheid onzer plaatselijke afdeelingen moge allen aansporen in heilig enthousiasme mee te werken. En laat men het werk voor 't Partij-secre tariaat wat verlichten, door tijdig te bestel len. Het besteladres Is: Mr. H. Kolfschoten Frankenslag 8, Den Haag, postrekening no. 125624. Een onzer lezers meldt ons uit Lourdes: Heden, Zondag, is de drukte zeer groot. Er zijn in Lourdes op het oogenblik een bedevaart uit Namen (2 treinen), een bede vaart uit Lancaster (Eng.), een uit Limburg (3 treinen) en een uit het Spaansche bis dom Victoria (6 treinen). De lichtprocessie was dan ook zoo groot als- zelden gezien wordt. Het is prachtig, zooals de Spanjaarden hun Marsch van Sint Ignatius zingen. De Limburgers hebben, hun traditie getrouw, gisteren him processie gehouden vanaf de Esplanade naar het Cachot, het verblijf van Bernadette tijdens de verschijningen, dat dan ook het belangrijkste is na de Grot in verband met de gebeurtenissen te Lourdes in dien tijd. Onder de bedevaarten hebben de Limbur gers nog al eens gebedsverhooringen mogen aanwijzen. Zoo genas bij de Limburgsche bedevaart in 1925 Helena Cuypers uit Berke lom—Echt en in 1928 mej. Heusschen uit Maastricht. Het belangrijke nieuws over deze laatste is dat hare genezing door de ge zamenlijke doktoren verklaard is, als te zijn bovennatuurlijk. Maar ook gisteren werd de limburgsche bedevaart gezegend. Een deelneemster uit Nijmegen, mejuf frouw Vermeulen, die in 15 jaar niet had kunnen loopen, kreeg gisteren plotseling het gebruik van hare ledematen terug. He denmorgen hadden wij het geluk de gesie- zene te zien. De doktoren maken er niet veel werk van, als zijnde de omstandighe den van dien aard, dat een bovennatuur lijke werking niet direct aan te wijzen is. Maar niettemin is het een genezing, ver kregen door de voorspraak van Maria en Bernadette. Een schilder, genaamd Pieters, eveneens uit Nijmegen, genas van een hevige ze nuw-instorting, tengevolge van een hem zes maanden geleden overkomen ongeval, 'feiin rechterhand namelijk was geheel mach teloos en voortdurend in beweging. Hy doet er nu mede, wat hij wil en schreef zefs direct na de genezing een brief aan zijn familie. Een pater uit Thielt van de Naamsche bedevaart, die tengevolge van vroeger gbro- ken enkels tot gisterenmiddag krukken ge bruikte, loopt nu zondr deze en kan met beide beenen gewoon diep-door knielen. Er was Donderdag en Vrijdag hoog be zoek te Lourdes, n.l. van den kroonprins van Spanje, v;at onder de hier aanwezige Span jaarden natuurlijk groot enthousiasme ver oorzaakte. Knaapje en man door auto's gegrepen Op den Sittardweg te Treebeek is Maan dagmiddag het achtjarig zoontje van den heer Bezembinder uit Heerlerheide door een auto overreden en gedood. Het jongetje kwam met eenige kameraadjes uit school en zag, dat iemand een leeg cigarettendoosje weg gooide. Zonder op of om te zien, liep het ventje het trottoir af juist tegen den auto van den heer B. uit Hoeiisbroek aan, die met een zeer kalm gangetje passeerde. Hij geraakte onder de wielen, bekwam een her- senverbloeding en overleed kort daarop. Juist tegenover de staatmijn „Hendrik" heeft gistermorgen om half vijf een ernstig ongeluk plaats gehad. Zekere Passert uit de kolonie Treebeek werd door een passeerenden auto gegrepen en was op slag dood. Uifc Londen wordt gemeld, dat het over. blijfsel van het in zee gestort vliegtuig „City of Ottawa", dat te Dungeness was ont scheept, gedurende den nacht nauwkeurig is doorzocht met fakkels, doch er werd geen spoor gevonden van de nog vermiste drie passagiers. De ter redding uitgevaren boo ten zoeken thans in de buurt van de plaats des onheils naar hun lijken. De bladen te Londen, die commentaren ge ven op het vliegongeluk, noemen het een groote ramp en verklaren, dat het 't eenige groote ongeval is in de geschiedenis van de Imperial Airways Company, wier machines reeds 3.800.000 mijlen hebben gevlogen en 99.000 passagiers vervoerd. Er wordt aange drongen op een onderzoek naar de oorzaken van het ongeluk, daar de toèkomst van de burgerlijke luchtvaart zeer zal worden be- invloed door zulke ongelukken. De machine was den vorigen dag van een vlucht uit Zwitserland teruggekeerd, grondig onderzocht en luchtvaardig verklaard door de autoritei ten van het luchtvaartministerie alvorens zij gisteren weer startte. Alle bladen prijzen de heldhaftige pogingen van den Belgischen treiler Gaby om de gewonde passagiers te redden. Het vliegtuig viel met een geweldige kracht in zee. Het voornaamste deel van het wrak werd naar Dungeness gesleept, waar het te middernacht aankwam. Een klein Mothvliegtuig met twee inzittenden, hetwelk de plaats des onheils bezocht, stortte nabij Dungeness neer, maar ongelukken kwamen niet voor. Nadere bijzonderheden Het staat thans vast, dat een Amsterdam- sche dame bij het ongeluk het leven heeft verloren. Het toestel, een Handley Page W. 10 was voorzien van twee Napier Lion-motoren van 450 pk. en verliet Croydon gistermorgen te half elf teneinde via Parijs en Bazel naar Zürich te gaan. Piloot was Cpt. Brailli, die zich buitengewoon heldhaftig heeft gedragen. Hij weigerde beslist het vliegtuig te verlaten alvorens alle passagiers waren gqred. Het toestel was 12 mijlen uit de kust, toen de toe stand ernstig begon te worden. De bestuurder besefte, dat hij geen land meer kon bereiken en den Belgischen trawler Gaby bemerkend, bracht hij de machine op 50 yards afstand van het schip op het water neer. De neus verdween onder het oppervlak, terwijl de staart in de hoogte sloeg. Kort na dat de Belgische trawler toegesneld was kwam de wachtboot uit Dover. De Belgen klommen op het vliegtuig en nadat verschil lende gewonde passagiers waren gered, werd het lijk van Mrs. Ickerson te voorschijn,ge bracht. Toen werd het duidelijk, dat verschil lende passagiers in het voorste gedeelte der cabine waren verdronkèn. Tegen den avond waren drie lijken gebor gen: de andere drie slachtoffers konden niet te voorschijn worden gebracht. Een lid van de bemanning van den Belgischen trawler ver klaarde, dat hij van 't land al een groot vlieg tuig zag aankomen. Aanvankelijk bemerkte hij niets ongewoons, maar toen de machine den trawler naderde viel zij plotseling. Even dacht de bemanning dat de trawler getroffen zou worden, maar de bestuurder had nog een wei nig controle over de machine. Het vliegtuig werd zwaar beschadigd. Twee heren, twee dames en de mecanicien konden direct ge red worden. De bestuurder weigerde de machine te verlaten. Alle passagiers, die wij redden, wa ren gewond. Bij het naar land sleepen van "t toestel brak één keer het touw, waardoor het toestel ongeveer in tweeën werd gesplitst. Daardoor kwamen twee lijken te voorschijn, die naar Dungeness werden vervoerd. Daar werd het lijk van een heer gevonden en verschillende pakjes, die waarschijnlijk eigendom van de passagiers waren. Reeds gaan er stemmen op, die aandringen op meer veiligheidswaarborgen voor vliegtui gen, die over land en over zee moeten vliegen, niet alleen wat een voldoend aantal motoren, maar ook wat het landingstuig aangaat. De „City of Ottawa", die in Maart 1926 in dienst werd gesteld, had alleen een wielenlandings- gestel en geen drijvers en met een van de twee motoren defect scheen het toestel wanneer de berichten juist zijn zich niet In de lucht te kunnen houden. Wel was het uitgerust met nooduitgangen en reddings gordels, maar in de gegeven omstandigheden brachten deze geen redding. Hier volgt Hier volgt het verhaal van een der geredde passagiers, den heer Petham: „Stel u de verwarring voor: een dozijn pas sagiers op een hoop op den vloer. Het vlieg tuig ondersteboven, voor zoover wij wisten, mannen en vrouwen één trappelende, worste lende massa. De zware bagage viel over ons heen en wij waren gevangen in wat elk mo ment onze doodkist kon worden. Toen wij naar beneden kwamen wisten wy dat er iets haperde. Wij raakten het water met een ge> een gewichtig onderdeel van den motor, waardor deze buiten werking kwam te lig gen. Bij de noodlanding op zee is het vliegtuig geheel over den kop geslagen, zoodat de nooduitgangen in de vleugels onder water kwamen en door de passagiers niet konden worden benut. De piloot der verongelukte machine ver klaarde heden: „Wij waren nauwelijks boven het midden van het kanaal gekomen, toen er zich een belangrijke storing aan den motor voordeed Ik was mij bewust, <fat ik Famkrijk niet meer zou halen en ook niet meer naar En geland kon terugkeeren. Ik zag uit naar schepen in de nabijheid en stuurde toen op twee vlak bij elkander varende schepen onder de Engelsche kust aan. om zoo dicht mogelijk in hun buurt te dalen." Een der schippers, die aan het reddings werk hebben deelgenomen, verklaarde nog, dat bij hun pogingen om de inzittenden te bevrijden, de kabine geheel vrebrijzeld moest worden. Bij dze gelgenheid zijn de ver miste dooden en de bagage weggespoeld. Naar het Hbld. verneemt wordt in Londen de theorie geopperd dat hèt ongeluk van de City of Ottowa te wijten was aan het breken van een hoofdas waardoor een der machines buiten werking werd gesteld. D't ongeluk is te vergelijken met dat van October 1926 toen een andere dergelijke machine eveneens in het kanaal terecht kwam door dezelfde oor zaak. Toen echter werden alle passagiers ge red. Dinsdagavond ontstond te Venlo brand in een geladen en gesloten spoorweggoederen dagen, welke was geladen met verfstoffen en ijzerwerk en stond onder de overkapping van de douaneloods ter Inklaring. Toen het dak van den wagen was doorgebrand, tastte het vuur de houten kap van de loods aan. De brandweer was spoedig met de motorspuit ter plaatse en met drie stralen werd het vuur aangetast. Men was het vuur spoedig meester. De schade is aanzienlijk. De oor zaak is onbekend. De oven-werkvergunning Op de vragen van den heer Duys betref fende het verleenen van. overwerkvergun- ningen voor bedrijven, welke bij de staking in het houtbedrijf te Zaandam betrokken zijn, heeft de minister van Arbeid het vól gende geantwoord: Er worden niet geregeld overwerkvergun- ningen verleend voor ondernemingen, die bij de staking in het houtbedrijf te Zaandam betrokken zijn. Tusschen 16 en 31 Mei zyn door het districtshoofd der inspectie van den havenarbeid voor zes schepen overwerkver- gunningen verleend, geldende voor twee Maandagen. Overigens is na 31 Mei op alle vergun ningsaanvragen afwijzend beschikt, behou dens in één geval, dat betrof het afwerken van een voor vertrek gereed liggend schip, waarvoor, overeenkomstig het gebruik, is toegestaan, dat de ploeg, die de lossing bijna voltooid had, dit werk afmaakte. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft uit spraak gedaan in de strafzaak tegen den 35-jarigen tooneelschrijver uit Amsterdam, aan wiens schuld het bekende tragische auto-ongeluk werd geweten, dat op 19 April op den Legmeerdyk by Bovenkerk gebeurde. Verdachte reed met zijn auto een anderen auto voorbij en kwam toen met dit voertuig in botsing. Het gevolg was, dat de bestuurder van dien anderen auto de macht over zijn stuur ver loor, een scherpe wending naar rechts maakte en tegen het hekwerk der katho lieke school opreep, twee kinderen treffend. Het eene kind bekwam zoodanig letsel, dat het een been afgezet moest worden; het an dere kind, een meisje, geraakte tusschen auto en hekwerk bekneld en kreeg zulke verwondingen, dat het den volgenden dag aan verbloeding overleed. De Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank had verdachte op 17 Januari 1.1. schuldig verklaard aan het veroorzaken van een anders dood door schuld en hem ver oordeeld tot één maand hechtenis met ont zegging voor den -fijd van een jaar van het recht om motorrijtuigen te besturen. Had het O. M. in eersten aanleg twee maanden hechtenis gevorderd, in hooger be roep werd weliswaar bevestiging van het vonnis geëischt, doch tevens wijziging der De vliegramp in 't Kanaal. Nadere bttnm- derheden. De groote inbraak in een juwelierswinkel in Den Haag. Voor een waarde van minsten* 50.000 gestolen. Benoeming der commissie voor afneming der examens nattige en fraaie handwerken. De overval op Curacao. Antwoord van den Ministervan Koloniën op de vragen van den heer Colijn. Een diner ter eere van den nieuwen Ame- rikaanschen ambassadeur te Londen: een rede van Henderson en het antwoord van generaal Dawes. Een rede van den Britschen premier to Lossiemouth. Owen Young ontvangt de Roosevelt-me- daille. Koning Gustaaf van Zweden zal een be zoek brengen aan Estland en Letland. Ernstige aardverschuiving in Colombia; 30 dooden en talrijke gewonden. OP PREDIKANT Ghy staet soo langh en preeckt; het eerst is ons ontgaan, En daarom konden wij het leste niet verstaen. Huygens. OP v d. HORST. Moet ik netes worden en schoentjes dragen En mij met boordjes en dasjes plagen? Een heertje worden in een salon? Als ik 't maar kon! Als 'k 't maar kon! F van Eeden. OP EEN GOED VADER Die wel bemint Kastijd zijn kind. J. Cats. Barometerstand 9 uur v.m. 7.30 stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.54 weldigen slag en werden allen tegen den j de straf f 500 boete of f 30 dagen grond geslingerd. De zee klotste tegen de wanden. Maar alle uitgangen waren geblok keerd. Ik trapte een gat in den wand, zoo goed als het ging heesch ik mij naar buiten. Achter mij lag een meisje. Ik trok haar door de opening. Een man volgde en samen haal den wij r.og een vrouw door het gat. Wij wa ren toen met ons zessen: vier passagiers, de piloot en de mécanicien. Toen volgde er nie mand meer en gingen wü weer naar binnen om te zien wat wij konden doen. Binnen wa ren nog zes of zeven passagiers, het water stroomde naar binnen. De zware bagage^was op de menschen gevallen en bedolf hen" Zij lagen er onder, zóó vastgeklemd dat wij er niet in konden slagen hen te bevrijden. Zij verdronken en werden verpletterd voor onze oogen. Naar het Engelsche ministerie van lucht vaart d.d. 18 Juni officieel mededeelt, heeft de luchtvaartminister een onderzoek naar de oorzaken van de vliegTamp boven het ka naal gelast. Intusschen hebben deskundigen van het ministerie en de Imperial Airways de ruines der machine aan een grondig onder zoek onderwrpen. Hierbij kwam vast te staan, dat de drie vermiste lijken zich niet in de kabine bevin den. Alle schepen in den verren omtrek hebben opdracht naar de vermisten te zoeken. Als de meest waarschijnlijke oorzaak van de ramp beschouwt men het breken van hechtenis. Het Hof veranderde de opgelegde straf in 300 boete of 30 dagen hechtenis, even wel met ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den van één jaar. tijd Gisternacht werd brand ontdekt in een perceel aan de Kalverstraat, waarin de schoenmaker J. S., uit Beverwijk, zijn be drijf uitoefent. Het vuur kon spoedig met een straal op de waterleiding worden ge- bluscht. In verband hiermede is J. S. thans dooi de politie gearresteerd als verdacht van brandstichting. Hij is in het politiebureau te IJmuiden opgesloten. Door de Haarlemsche Justitie is gisteren een onderzoek ingesteld. S. staat tevens onder verdenking, eenigen tijd geleden een valsche aangifte te hebben gedaan van een gefingeerden inbraak. Hoogste Barometerstand 771.1 m.M. te Kopenhagen. Laagste Barometerstand 755.8 all te Seydisfjord. Verwachting: Zwakke tot matigen, ver anderlijken wind, aanvankelijk uit oostelijke richtingen, helder tot licht bewolkt, warm en droog, behoudens geringe kans op on weer. Naar de Kon. Nederl. Zoutindustrie te Boekelo meldt, is Maandagmiddag to Twekkelo op 205 M. diepte het eerste xxit aangeboord. (Hbld.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1