Plaatselijk nieuws Puistjes Fibbe Wiers I Cheque-koersen Amsterdamsche Beurs Heringa Wuthrich, Haarlem Stofzuigerhuis IMEfêïEüS Philips' Radio-Toesteilen Assurantiën op eik gebied EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 19 JUNI 1929 BLADZIJDE 2 NOORDWIJK LISSE TER AAR PURMEREND WEESP MOORDWIJKERHOUT ENKHUIZEN FGMO^Tr> WORMERVEER 14 Nassausiraat 14 Premiekeuringen in de Haarlemmermeer ONDERWIJS R.K. Universiteit, Nijmegen Examen nuttige en fraaie handwerken •STOOMVAARTLIJNEN De Noordzeevis scherij in Mei KERKNIEUWS Het Apostolaat des Gebeds te Rome MARKTNIEUWS De Plechtige Zaligverklaring MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam Barteljorisstr. 16 - Tel. fêo. 10756 Apex Electr.Wasehmachinesf 275.- MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam** 263 173 163% 100% 181 92% 142 90 389% 3933% '38% 4453% 226 67 32% 87 79% 5^2 Gemeenteraad Vr'.dag, 21 dezer, 's mid dags te 2 uur, wordt een openbare verga dering van den gemeenteraad gehouden. Ingekomen stukken. 2. Uitslag aanbesteding betegeling School pleinplein, trap Watertoren en vernieuwing Molenstraat. 3. Standplaats rijwielen. 4. Gemeenteverslag 1928. 5. Adres bewoners Langeveld om aanslui ting van electr. licht. 6. Benoeming commissaris Spaarbank. 7. Toetreding lid van het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland. 8. Subsidie aan de afdeeling Noordwijk *an de Ver. „Het Wit-Gele Kruis". 9. Vergunning aan Th. j. van Went tot verbreeding van den toegang tot zijn ga rage over de trambaan aan de Huis ter Duinstraat. 10. Autoparkeerplaats aan den Zuid-Bou levard. 11. Plaatsing van banken aan den Zuid- Boulevard. 12. Plan bestrating gedeelte Zeestraat. 13. Voorstel bestrating gedeelte Schie- ■traat. I4b. Wijziging van den rooilijn in de Van Idmburg-Stirumstraat. 14a. Verbetering Hoek Van Limburg Sti- rumstraat, Douzastraat, Pickéstraat, met aankoop grond van J. P. Trompert. 15. Uitvoering art. 3 der Rijverordening. 16. Wijziging verordening op de Openbare Lagere Scholen. 17. Begrootingswijziging 1328 no. 6 en 1029 no. 3. 18. Reclames Hondenbelasting. Bloempjesdag Vanwege het Plaatselijk Comité van „Herwonnen Levenskracht" zul len as. Zaterdagnamiddag wederom bloem pjes te koop worden aangeboden ten bate der Tuberculosebestrijding. Niet, zooals vroe ger jaren met muziek en groote trom, doch op heel eenvoudige wijze zullen de jonge dames huis aan huis deze bloempjes te koop presenteeren. Als men bedenkt, dat niet minder dan 150 lijders aan T. B. C. op het resultaat van dezen bloempjesdag wachten, dan mag verwacht worden, dat niemand de jonge dames ongetroost zal wegzenden. Personalia Onze plaatsgenoote, mej. Anna v. d. Eist, slaagde in het gesticht „Le Sacré Coeur" te Öudenbosch voor het exa men onderwijzeres. Gunning Het bouwen van een Electri- sche bemaling voor de Noord-Eind en Geer. polder is gegund aan den heer C. Akerboom Pzn. Politieke actie Vrijdag as. zullen de Tweede Kamerleden mevr. Annie Meyer en de heer Ch. van de Bilt alhier een politieke spreekbeurt komenvervullen voor de poli tieke actie. Politieke actie Vrijdag a.s. zullen de leden der Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, Mw. Annie Meyer en de heer Ch. v. d. Bilt, hier een politieke rede houden in ver band mt de komn verkiezingen. Winkelweekcomité Het winkelweek comité heeft aan den gemeenteraad verzocht een crediet toe te staan van 2000. Dit komt in de raadsvergadering van Vrij dag as. aan de orde. B. en W. adviseeren op het verzoek gunstig te beschikken. HANDEL EN MARKT Coöperatieve Centrale Eierveiling Purme- rend G. A. Aangevoerd 201655 eendeneieren 5.16—5.70; 106850 kipeieren, 70/85 8.40; 65/66 6.50—6.80; 63/64 6.20—6.50; 60/62 5.90—6.30; 58/59 ƒ5.80—6.10; 56/57 5.40— 5.80; 53/55 5.30—5.50; 50/52 5.10—5.40. P. V. „De Zwaluw" Zondag 1.1. hield deze vereeniging een wedvlucht met oude duiven van Chateauroux (Fr.) Afstand 657.6 KM. De duiven werden losgelaten te 6 uur. De eerste duif kwam aan te 2.46.8 uur. De laatste prijswinnende duif te 4.14.5 uur. In concours waren 47 duiven. De uitslag was: D. de Lange 1, 2; A. Roos 3, 4, 6, 10, 12, 18; W. van Bokhorst 5, 17; H. v. d. Kooij 7, 14; T. van Eijden 8, 16; A. van Doom 9; F. Dalmulder 11; A. Overmars 13. Kaasmarkt Ter Kaasmarkt van gisteren waren aangevoerd 20 partijen. De prijzen voor le kwaliteit waren 4550 per 50 K.G., 2e kwaliteit 3844 gld. per 50 K.G. Aanvoer eieren 1600 stuks. Prijs 67.50 per 100. Personalia Gisteren promoveerde tot doctor in de wetenschap op proefschrift te Delft, onze plaatsgenoot de scheikundige ingenieur van de cacaofabriek C. J. van Houten Zn. alhier, de heer ir. dr. J. D. van Boon. Voetbal Het protest «gen den uitslag RapiditasD. W. S. van Zondag is door eerst genoemde vereeniging ingetrokken. Burg. Stand van 115 Juni 1929 Geboren: Simon Frederik, z. van F. Bolding en E. M. Sinkeldam. Carolina, d. van H. Duivenvoorden en M. C. Elemans. Johan nes Petrus Adrianus, z. van P. C. van Haas ter en A. C. Warmerdam Carolus Petrus, x. van A. J. Berkhout en A. M. v. d. Waard. Catharlna Barbara, d. van C. G. Hulse bosch en G. J. Beelen Geertruida Hermina Maria, d. van J. Remmerswaal en G. A. A. M. Berkhout. Overleüèn: Wynandus Engelmundus Damen, 6 weken. Adrianus van Haaster, 61 j., echtg. van Agatha Verdegaal. Johannes Duivenvoorden, 6 j. Ondertrouwd: Comelis van Diepen, 27 j., te Zijpe en Maria Margaretha Johanna v. d. Burg, 22 j., alhier. Hendrikus Bemardus Lampe, 21 j. te Hillegom en Maria Petronella Overmeer, 21 j., alhier. Gerrardus Wil- lemse, 55 J., te Uitgeest, weör. van P. Stuif bergen en Margaretha Goosen, 47 j„ wed. van H. van der Holst, alhier. Getrouwd: Johannes Hoogkamer, 24 j. en Maria Jerona v. d. Berg, 20 j. Albertus Petrus Koemans, 29 j. en Johanna Duiven voorden, 24 j. Gerardus Petrus v. d. Berg, 28 j. en Maria Wllhelmina Duivenvoorden, 26 j. A. Volgers Enz. t In het Sr.ouch' van Loozenziekenhuis overleed in <ien avond van 17 Juni, de heer A. Volgers Ezn., Ud van den gemeenteraad. De overledene was gedurende vijf jaren lid van den raad en vervulde deze functie met groote nauwgezetheid. De heer Volgers behoorde tot de Christe- Hjk-Historische party. De opvolger op de lijst van de Christelyk- Historische partij is de heer W. Visser. Deze schijnt echter een raadszetel niet erg te am- bieeren. Op den heer W. Visser volgt de heer J. K. Kouwenhoven. Opgepakt Een'persoon, die te veel had gedronken, hoewel deze zelfs op de z.g. zwarte lyst was geplaatst, maakte het zyn huisge- nco'ten en den buren zoo lastig, dat de politie er by te pas moest komen. Dit ging echter met hevig verzet gepaard. Eerst nadat as sistentie was verkregen, gelukte het den man in het bureau van politie onder te brengen. Bekroond Op het concours te Amster dam behaalde de fanfare „Eensgezindheid" in de afd Uitmuntendheid een tweede prijs met 103 punten: het hoogste cüfer, dat in deze afdeeling is toegekend. Een succes voor het kleine corps en zijn kranigen directeur Kuys. Schoolfeest Maandagavond vergaderde de Commissie voor het aarlijksch schoolfeest. BU de opening werd gememoreerd, dat dc Commissie verleden jaar niet in actie was geweest, omdat er toen toch al verscheidene festiviteiten plaats hadden. Besloten werd echter dit jaar op de gewone wijze een feest te organiseeren. De hoofsts klas en de leer lingen, die ik laatste.jaar van school gingen zullen een uitstapje maken naar Amsterdam. De andere klassen krijgen een ontspanning in 't dorp, met wedstrijden., draaimolen, enz als de financiën het toelaten. In de volgende maand zullen de lijsten voor bijdragen dooi de commissieleden ter inteekening worden aangeboden. Gemeenteraadszitting Maandagavond vergaderd"? de Raad dezer gemeente in vol tallige zitting onder voorzitterschap -"an burgemeester Cluijsenaer. Na gedkeuring der notulen en nadat de ingekomen stukken voor kennisgeving waren aangenomen, kwam aan de orde ount 3 der agenda: een crediet van 999 voor het plaatsen van brandkranen en het aan schaffen van brandslangen enz. te West- Knollendam. De heer Rond. die door een sterfgeval in zijn familie de vorige raadsvergadering niet had kunnen bijwonen, vond het een schande, dat de Raad toen met algemeene stemmen besloten had aan de etschen der Provincie Noord-Holland inzake de waterleidingkwes- tie te voldoen. Hij noemde de raad van Wormerveer een „Jan Klaasenspel". Zonder stemming werd het gevraagde cre diet toegestaan. Aan J. Roos te Wrmerveer werd een ix-i- ceel grond aan de Celebesstraat. breed E.18 meter, verkocht voor 647.50 en aan J. H Freu.ö'enborg te Wormerveer e°n perceel grond, breed 8.20 M. voor 1025. Zonder hoofdelijke stemming werd aan de krachtsportvereeniging „Achilles" te Wor merveer een deel van het sportterrein aan de Houtkade tegen een recognitie van 2 50 per jaar afgestaan, om daarop een oefenlo kaal van 10 by 6 meter te bouwen. Het afwijzend prae-advies van B. en W. op een voorstel van de ouder-com missie dVr openbare scholen B, C, D en F om het „schoolzwemmen" te bevorderen, door dit als verplicht leervak in het leplan der open bare scholen op te nemen, lokte bestrijding uit bij de heem Klokman en Kapper. B. en W. waren- van meènm©,- dat het schoolzwemmen niet dient teworden be vorderd, omdat het op practische gronden niet uitvoerbaar is en op paedagoglsche gronden niet wenschelijk is te achten. De heer Klokman was van meening, dat het schoolzwemmen op onderscheidene plaat- sen met succes wordt beoefend en in deze waterryke streek noodzakeiyk is. De heer Kaper wilde een proef op be scheiden schaal nemen, doch de burge meester deelde mede, dat B. en W. in prin cipe tegen schoolzwemmen waren. Het afwijzend prae-advies van B. en W. werd zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Tot onderwijzer aan school B werd be noemd met 10 van de 13 stemmen de heer H v. d. Linde te Brielle. Tot onderwijzer aan school C mej. M. Gerrits te Rolde met 7 van de 13 stemmen. Tot onderwijzer aan school C de heer A. L. N. van Zutphen te Amsterdam, no. 2 van de voordracht, met 7 van de 13 stem men. Er waren 6 stemmen uigebracht op den heer Bouws te Purmerend, no. l -'an dt voordracht. Tot onderwyzer aan school D mej. A. P. van Wijk, te Wormer met 9 van dc 13 stemmen Tot onderwijzer met verplichte hoofdakte en plaatsvervangend hoofd van school F de heer K. Koens te Voorst met algemeene stemmen. De burgemeester deelde mede, dat punr, 8 der agenda: rorganisatie van het open baar lager onderwijs in deze zitting niet aan de orde kon komen, wegens een gehouden conferentie met Gedeputeerde staten. Met steun der Provincie zullen aan de Zaanstreek twee scholen voor zwakzinnige kideren, één te Zaandam en een te Wor merveer, gebouwd worden. In de te Wormerveer op te richten school voor zwakzinnige kinderen zullen dan nog ondergebracht wnden de avondteekenschool en het gecentraliseerde zevende leerjaar, j De heer Kuiiper klaagde, dat voor de Christelijke School drie lokalen beschik baar werden gesteld, terwijl maar 1 lokaal noodig was. en voor het openbaar onderwijs geen geld disponibel-is. De heer Rond memoreerde, dat op een niet-officieele bijeenkomst van de raad deze zaak uitvoerig besproken was; alleen de communist Kuiiner was afwezig gebleven. Op die vergadering werd zakelilk gere deneerd en kan de communist geen reclame voor de publieke tribune maken. Bovendien werd voor die vergadering geen presentie-geld uitgekeerd Waren dat de twee .redenen, die den com munist bewogen hadden niet o die byeen- komst, waar de reorganisatie van het hem dierbare onderwijs besproken wérd, te bomen? Op een verzoek van het hoofdbestuur van den Alg. Bond van Politiepersoneel om sub sidie vor een te houden cursus tot opleiding van agenten van politie, werd afwijzend be schikt.. De houthandel voorheen D. van Konijnen burg kreeg thans dispensatie van art. 43 der Bouwverordening wegens het bouwen van een voutloods voor hout. In de vorige vergadering was op het verzoek afwijzend beschikt, omdat volgens art. 15 der Bouwverordening slechts mag gebouwd worden aan een strata, die minstens 5 M. breed is. De Noorddijk was ter plaatse, waar de firma wenschte te bouwen in het gelaat verdwijnen spoedig door deze des avonds met wat PUROL in te wrijven en door zich des morgens te wasschen met warm water en gewone zeep of beter nog met PUROLZEEP. 't Voldoet iedereen. ''■'Tri, slechts 3.70 M. breed en daarom heeft ge noemde firma een strok van 1,30 M. aan den Noorddijk kosteloos aan de gemeente afge staan. Op een verzoek van de Speeltuinvereeni- ging „Zuid" om een terrein voor de jeugd, daar het thans bestaande speelterrein aan de Warmoesstraat door de eigenares de firma P. Dekker verkocht wordt, antwoordden B. en W. dat zy alles in het werk zullen stellen om aan genoemds speeltuinvereeniging een perceel grond te verschaffen. Op een verzoek vrti het Wormerveersche Dranlcweer Comité om wijziging der drank- wef verordening werd afwijzend beschikt. Tot leerling-verpleegster aan het gemeente ziekenhuis werd met algemeene stemmen he. nosmd mej. G. T. Cruiminor t® Amsterdam. Fenige cemptabeliteltsbesii'lt«n en een wii- ritring der begrooting g5n«*r~> Ttder bespre king onder den hamer drn<-, Wefhondersbenoemlng w<«~ns het bedan ken van den heer Ferf (VB) De hurt em-eerie- bed-nk^ d.en hear Ferf -oor hetgeen hij als wethouder in het belang "eraeente heeft gedaan. Pij eerste stemming werd tot wethouder "eko-en de heer T Riinma ff3. D.) met 6 stemmen. Fr waren 5 stemmen blanco uit gebracht. 1 stem on den heer Klokman (S.D.) on 1 stem on dsn heer Kaper (V.B.). Da heer piioma nam de benoeming niet aan Bij tweede stemming werd tot wethouder "oi-ozen de heer C. Busch 'V.B.) met 6 stem men. 7 stemmen waren blanco uitgebracht. Dc heer Busch nam de benoeming tot wet. houder aan. Zonder hoofdelüke stemrain" werdbesloten twee houten noodwoningen staande op het woonwagen tereln aan den Noordd'.'lt te ver- koeoen. Er was een bod van 50 ft f 60 op 'ror'.trt p ji Aan mevr. Van MeverHeiman werd met, ingang van 1 September a.s. eervol ontsla" verleend a's onderwijzeres aan schoot C en aan me.i. H. S. Lammens als directrix d— Fröbelschool aan d» Marktstraat. Op verzoek van de Worrr.erv Win'—u— ve-een'ieing om vriistelling van twM een autotocht van oud"n van dscpn merveer. adviseeren B. en w daar dit een bijdrage aan een w—- sch? vereeniging zou beteekenen. Wethouder Klinkenberg (V. B.i faeld" h" t-effende de heruchte Zaansehe tollen mede dat er van Regeeringswege ernstige pogin gen in het werk zullen worden gesteld om tot afschaffing van de Zaansehe to'feu te ge raken. Mogelijk kan de tol over de Zaanbrug afgeschaft worden door samenwerking van het, Rijk. de Provincie en de gemeenten Wormerveer en Wormer. Besloten werd aan H M. de Koningin ont heffing te verzoeken ten einde het 7e leriaar van de scholn C en D voor het cursusjaar i?291930 onder te kunnen hrengen in het bovenlokaal van „Ons Huis." On een vraag van den heer Rijpma (V.B.) wanneer de aanbesteding van de woningen der bouwvereeniging „De Arbeid" zal plaats hebben, antwoordde de burgemeester, dat Ge deputeerde Staten bezwaar maken tegen het honorarium dat de architecten van „De Ar. beid" vragen. Zoodra deze kwestio opgelost is. staat niets de aanbesteding meer in den weg. Hierna werd de openbare vergadering ge sloten en ging de raad in geheime zitting tot vaststelling van belastingkohieren. Ongecorrigeerd Vanwege de regelingscommissie voor de Paardenfokker^ in Noord-Holland werd gis teren op het Marktplein te Hoofddorp een premiekeuring gehouden van merriën van I tot en met 7 jaar. De uitslag is als volgt: 1-jarige merriën: Een premie van 40 werd toegekend aan: „Jet", vader Carlos, eig. J. C. Gehrels te Vyfhuizen. Een premie van 25 aan: „Charlotte d'IJzendiike" vader Pacha, eig. L. van Reeu- wijk te Hoofddorp en „Hinka v d. Linde boom". vader Edrnond d'Hulst, eig. J- F. Haartsen te Halfweg. Een premie van 15 aan; „Cora v d. Lin deboom", vader Edrnond d' Hulst, eig. J. F. Haartsen te Halfweg. 2-jarige merriën: Een premie van 40 aan; „Flora de Linde boom", vader Edmon d'Hulst, eig. J. F. Haartsen te Halfweg. Een premie van 25 aan; „Mirza van Hoofddorp", vader Carlos, eig. L van Reeuwijk, Hoofddorp 3-jarige merriën: Een premie van 25 aan: „Castagnette". vader Carlos, eig. J C. Geh rels te Vyfhuizen. „Tessy IV", vader Carlos, eig. G. Rip te Vijfhuizen. „Mora", vader? eig. L. M. Kolff te Nieuw-Vennep. 4-7 jarige merriën: Een premie van 40 aan: „Sadi", vader Colosse, eig. L. Kranenburg te Abbenes; „Alice", vader Pacha de Baey- gem, eig. G. Coevert te Hoofddorp. „Mirza d'Ahea", vader Cavalier de Grubben, eig. L. van Reeuwyk te Hoofddorp. Een premie van 25 aan: „Erna", vader Carlos, eig. J. C. Gehrels te vyfhuizen; „Frida", vader Adriaan, eig. O. de Kek te Nieuw Vennep; „Tina", vader eig. C. M. Reinders Folmer te Heemstede; „Blis. se", vader Peter, eig. O. de Kok te Nieuw- Vennep; Pola d'Ahea" vader Caspair, eig. G. Kort te Hoofddorp; „Caline d'Ahea", va der Cavalier de Grubben, eig. C. A. Gehrels te Amstelveen. Een premie van 15 aan: „Amme", vader Peter, eig. A. Pnüssen te RÜk. „Nelly van Dinteloord", vader Guerrier de Fooz, eig. M. A. Geluk te Nieuw-Vennep. „Marga", vader Carlos, eig. J G. Gehrels te vyfhuizen. „Flora", vader Alidor van Dier- kenstein, eig. A. J Kort te Hoofddorp. Geslaagd voor het candidaatsexamen rechten de heer R. J. van Booven te 's-Gra- venhage A. J. M. van Hellenberg Hubar te Tilburg. De minister van onderwys, kunsten en wetenschappen brengt ter kennis van ber langhebbenden: le. dat de examens ter verkrijging van een akte van bekwaamheid tot het geven van huis- en schoolonderwys in de nuttige handwerken voor meisjes voor het jaar 1929 zullen aanvangen op 16 Juli. 2e. dat zy, die zich aan dit examen wenschen te onderwerpen, zich vóór 22 Juni behoort aan te melden by den voorzitter der commissie, voor welke zij wenscht te verschynen met overlegging van haar ge boorte-akte, waaruit blykt, dat zij den 13- jarigen leeftijd heeft of zal hebben vol bracht op 1 Augustus 1929; 3e. dat de examens ter verkrijging van een akte van bekwaamheid tot het geven van huis- en schoolonderwijs in de fraaie handwerken voor meisjes voor het jaar 1929 zullen aanvangen op 16 Juli; 4e. dat zij, die zich aan dit examen wenscht te onderwerpen, zich vóór 22 Juni behoort aan te melden bij den voorzitter der examencommissie, met overlegging van haar geboorte-akte, waaruit blijkt, dat zij den 18-jarigen leeftijd heeft of zal hebben volbracht op 1 Augustus 1929; 5e. dat zij, die het examen in beide vakken wenscht af te leggen, van dit voor nemen behoort te doen blijken aa.n ieder der beide voorzitters, bij wie zij zich aan meldt. De voorzitters der commission zijn: voor nuttige handwerken te Eindhoven: mej. Chr. J. J. L. op de Coul, schoolopziener in dn eerste hoofd inspectie, te 's-Hertogenbosch; te Arnhem: P. Wielinga, hoofdinspecteur vs.n het lager onderwijs in.de tweede hoofd - i inspectie, te Utrecht; j te Rotterdam; mej. A. F. Houba, school - 1 opziener in c.e derde hoofdinspectie te 'r-Gravenhage; té Amsterdam: mej. C. M. den Boer, "ïöolopziener in de vierde hoofdinspectie, Amsterdam -te Groningen; mej. A. Keuning, school opziener in de vijfde hoofdinspectie, te Groningen voor de fraaie handwerken: te Amsterdam: mr. P. W. H. Truijen, hoofdinspecteur van het lager onderwys in de eerste hoofdinspectie te Roermond. Voor zooveel noodig wordt in herinnering gébracht, dat het niet geoorloofd is zich bij meer dan een commissie voor de nut tige handwerken te doen inschrijven. Wan neer geconstateerd wordt, dat dit niette min is geschied, wordt de candidaat niet toegelaten tot het afleggen van een tweede examen, terwyi het gestorte examengeld niet wordt teruggegeven. (St. Ct.) De overweldigenden indruk, welke de I plechtigheid op de aanwezigen maakte, werd I niet weinig verhoogd door den schoonen zang van de Sixtynsche Kapel onder leiding van Mgr. Cassimiris. Des avonds half zeven kwam Z. H. de Paus den nieuwen Zalige vereerén. Reeds uren te voren was de 'St. Pieter en de hal vol gestroomd. Z. H. de Paus werd, gezeten op de Sedia Gestatoria, door een schitterenden stoet van kardinalen, bisschoppen en de Zwitsersche lijfgarde, naar het Pauseiyk al taar begeleid, waar Z. H. eenigen tyd bad en daarna een kort Lof opdroeg. Zoowel by den intocht als bij het verlaten van de kerk werd Z. H. door de aanwezigen enthousiast toegejuicht. Uit 70.000 kelen klonk den Paus het „Ewiva il Papa" tegen. De Nederlandsche pelgrims hadden weder om plaatsen gekregen in de onmiddellyke nabijheid van het Pauselyk altaar, zoodat zy de plechtigheid uitstekend konden vel gen. Ieder was dan ook. zeer voldaan over het prachtig verioop van dezen onvergeteiyken dag. Gedurende de maand Mei kwamen aan den Rijksvischafslag te IJmuiden 383 (332), stoomtrawlers met f 813.968 761.437) 237 (49) motorloggers met 137.585 27.778) 17 (113) zeilloggers met f 5.391 (28.473) 3 (0) stoomkustvisschers met 1.904 00) 734 (598) motorkustvisschers met f 42.084 40.468) 9 (14) Duitsche stoomtrawlerd met 33.462 34.215) 2 (0) Duitsche 1 (1) Bel gische en 11 (12) Deensche motorkotters met 12.658 11.075) besomming. Van de beug- vlsschery kwamen binnen 11 (13) stoombeu- gers met 7.514 10.352). De opbrengst der consignatiezendingen be droeg 12.499 20.297). De totale opbrengst der in den Ryksvischafslag verkochte visch bedroeg 1.067.094 936.747), in de eerste 5 maanden 6.555.713 5.820.310). Tussehen haakjes zijn geplaatst de cyfers der overeenkomstige periode in 1928. De deelnemers aan de Ned. Bedevaart van het Apostolaat des Gebeds naar Rome hebben Vrydag een bezoek gebracht aan de St. Pieterskerk en de voornaamste andere kerken van de Eeuwige Stad. O.m. werd door allen de Scala Sancta, de Heilige Trap, knie lend beklommen. Zaterdagochtend waren de geestelyken, die de bedevaart vergezelden, tegenwoordig by de inwijding door kardinaal Pompili van het Ooeniterium Priscillae, een nieuw Zuster huis tegenover de Catacombe van Priscilla, waarvan de toegang door het Apostolaat des Gebeds is aangekocht zoodat zy in het ver volg geregeld te bezichtigen zal zyn. Het Zusterhuis is een geschenk van de afdeelin- gen van het Apostolaat des Gebeds over ge heel de wereld. Na dé plechtigheid werd door de Hol- landsche pelgrims, onder persoonlyke lei ding van Mgr. Belvederi, secretaris van de Pauselyke archeologische commissie, een be zoek gebracht aan de Catacombe. Zaterdagavond half acht werden de Bede vaarten van het Apostolaat des Gebeds uit alle deelen der wereld door Z. H. den Paus in plechtige audiëntie ontvangen. Eerst werd elke bedevaart afzonderlyk in een zaal op gesteld en de deelnemers door Z. H. den Paus tot den handkus toegelaten. Hierna be gaven zich de duizenden pelgrims gezamen lijk naar de groote zaal boven het voorpor taal van den St. Pieter, waar de H. Vader, op den troon gezeten, toegesproken werd door den Hoogeerw. Generaal der Jezuïeten, Pa ter Lédochowsky. Deze toespraak werd door Z. H. in het Italiaansch beantwoord met een rede, die byna een half uur duurde en waarin de Paus o.m. opwekte tot byzondere devotie tot het H. Hart. 8en slotte schonk de Paus allen Zyn Zegen, waarna Z. H. langs de rijen der pelgrims, die hem geestdriftig toejuichten, de zaal verliet. De stemming onder de Nederlandsche be devaartgangers is, dank zy de uitstekende i regeling door Rotala Neerlandica, uitsekend. I STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND i KARIMATA (thuisr.) 18/6 te Londen. 1 MAP IA (ui fx.) 16/6 van Sabang. PRINSES JULIANA (thuisr.) 17/6 van Sabang. ROEPAT (thuisr.) 16/6 van Marseille. oOEMBA (uitr.) 15/6 van Belawan. KON. KOLL. LLOYD DELFLAND (tutr.) 17/6 van Montevideo. DRECHTERLAND (uitr.) 17/6 van R10 de Janeiro- ORANIA (thuisr.) 17/6 van Las Palmas. HOLLAND—AMERIK A-UJN RURGERDIJK 17/6 van Boston tc Philadelphia. DRECHTDIJK 17/6 var. Seattle te Portland (O.) HOLLAND—AU5TRALIc-LIJN ARENDSKERK (uitr.) 17/6 Gibraltar gep. HOLLAND—BRITSCH-INDIë-LIJN IJSELKERK (thuisr.) 17/6 van Pt. Said naar Algiers, j VECHTDIJK (uitr.) 17/6 Ouessant gep. HOLLAND—OOST-AZIë-UJN j GEMMA (thuisr.) 17/6 Perim gep. JAVA—NEW-YORK-UJN I 3L1JDENDIJK Java/New York, 17/6 Azoren gepasseerd. SAWARINDA 16/6 van New York te Philadelphia. JAVA PACIFIC-LIJN 3ENGKALIS Java/Pac. 16/6 tc Belawan. ROTTEEDAMSCHE LLOYD BUITENZORG (uitr.) 17/6 van Suez. DJEMBER 17/5 van Hamburg naar Rotterdam. KOTA RADJA (thuisr.) 17/6 van Pt. Said. MADIOEN 18/6 te Belawan. PATRIA (thuisr.) 17/6 van Tanger. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN ALGORAB (thuisr.) 17/6 van Rio de Janeiro. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND PRINS DER NEDERLANDEN 17/6 van Amsterdam naar Batavia. KON. NED. STOOMB.-MAATSCHAPPIJ AJAX 17/6 van Oran naar Algiers. AMOR 17/6 van West-Indië te New York. ARES 17/6 van Hamburg naar Amsterdam. BREDA (uitr.) 16/6 van Arica. EOS 18/6'van Lissabon te Amsterdam. EUTERPE 17/6 van Amsterdam te Gothenburg. KELDER 17/6 van Cienfuegos naar Antwerpen. IRENE 17/6 van Algiers naar Amsterdam. IRIS 16/6 van Amsterdam te Danzig. JASON 16/6 van Calamata te Malta. JUNO 1716 van Patras te Piraeus. MEROPE 17/6 van Barcelona naar Terragona. NEREUS 17/6 van Venetië naar Triest. ODYSEUS 18/6 van Stettin te Amsterdam. POLLUX ii 16 van Curasao naar S. Domingo. POSEIDO i7'6 van West-Indië te Havre, vertrekt 18/6 nam. 8 uur naar Amsterdam. TELLUS 17/6 van Oran naar Amsterdam. ULYSSES Rotterdam/Piraeus pass. X7/6 Pantellaria. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ NIEUW ZEELAND 17/6 van Melbourne naar Singapore. HOLLAND—AFRIKA-LIJN GIEKERK <thuisr*) 17/6- te Antwerpen. GRU£sK£RK Cutr,). j-7/6 yan.E, London, IJ STROOM (uitr.) 17/6 te Beira.' MEU.SKERK (thuisr.)16/6 van Kaapstad. NEDERLANDSCHE SCHEPEN STOLWIJK 17 Juni, Finisterre gep., Duston/Marseille. BATAVIA II 18/6 v.m. 7 uur 35 van Rotterdam te Gra- vesend. DUIVENDRECHT 17/6 van Baltimore naar Land's End. EEMDIJK 17/6 van Buenos-Ayres te Diamante. GELE ZEE sleepb., 18/6 4 gr. 50 m. N.B. en 4 gr. 5 m. W.L. v. d. Tyne naar Gyon met 3 lichters. INDUS sleepb. 17/6 van Azoren naar het Bristolkanaal met het z.s. „Vera.".. LEKHAVEN 15/6 van Norfolk naar Rotterdam. OOSTZEE, sleepboot 16/6 van Bougie te Port de Bouc met een bak. PENDRECHT 17/6 van Danzig te Reval. RANDWIJK 17/6 van Cagliari te Tunis. RIJSWIJK 17/6 van Rotterdam te Mathil. SCHELDE sleepb., 16/6 4 gr. 35 m. N.B. en 14 gr» 2 m. W. van Halifax naar Bristolkan met Canad. kruiser „Pa- trios". STAD HAARLEM 17/6 Holstein gep. Rotterdam/Lulea. WINTERSWIJK 17/6 K. Race gep., Montreal/Rotterdam WIR ACH 17/6 van Rotterdam te Aberdeen. ZAANDIJK 17/6 van Fernando Norenha gep. van Ro^ario naar Las Palmas (v.o.) ZONNEDIJK 17/6 van Gravara te Montreal. Zondag waren alle bedevaartgangers van het Apostolaat des Gebeds tegenwoordig by de Zaligverklaring van Pater Claude de la Colombière S. J. in den St. Pieter, die tot in de uiterste hoeken gevuld was. De Nederlanders hadden uitstekende plaat sen, geheel vooraan, bij het Presbyterium, dat voor deze gelegenheid schitterend ver licht was. Voor de loggia's van de H. Veronica en de H. Helena hingen de twee groote vaan dels met voorstellingen van de twee won deren, welke voor de Zaligverklaring zyn aangenomen, n.l. de wonderbare genezing van Edmundus Remy op 19 October 1889 en de plotseling genezing van de ziekte van Post van Maria Aloysia Piria op 9 Mei 1890. Pater de la Colombière was een tydgenoot van de H. Margaretha Maria Alacoque, die haar beroemde visioen van de drie H. Har ten kreeg, toen zy van hem de H. Commu nie ontving. Tegen 10 uur schreed de schitterende stoet van kardinalen, bisschoppen en kanunniken door dé Sacramentskapel naar liet Hoogal taar. Nadat het decreet der Zaligverklaring was voorgelezen, werd de geschilderde beel tenis van den nieuwen Zalige, staande in een zee van licht, boven het Hoogaltaar, onthuld, hetgeen door ongeveer 50.000 aan wezigen met daverend handgeklap begroet werd. Hierna droeg Mgr. Rossi, patriarch van Constantinopel en kannunik van den St. Pie ter, de Pontificale Hoogmis op. AMSTERDAM, 19 Juni. Veemarkt. 339 vette kalveren, le kwal. 8895, 2e kwal. 76 86, 3e kwal. 6474; 83 nuchtere kalveren 13—20, 400 varkens, Holl. le kwal. 100—102, id. 2e kwal. 97—99, vette varkens 98—100. TER AAR, 18 Juni 1929 Veilingbericht R.K. Veil. Ver. Tuindersbelang. Peulen 2.30 2.90, Snijboonen 4.90570, Doppers 2.30 —3.10, Tuinboonen 3.10, Capzyners 3.50, Dub. Stam 8.40, alles per Kilo. Aardbeien per doosje 12 cent, Stek per 10 kilo 3.40 4.20, Postelein p. 100 kilo 12—12.90, Bloem kool per stuk 28 cent, peen per bos 10 cent, snoek per pond 44 cent. TER AAR Veilingbericht R. K. Tuin- dersvereeniging „St. Phocas." Peulen 2.953.65 per 10 K.G.; Doppers 3.30 —3.70 per 10 K.G.; Tuinboonen 4.20—4.70 idem; Snyboonen 5.306.00 idem; Stek 4.10 4.30 idem; Bloemkool 330 cent per stuk; Peen 1323 cent per Bos; Aardbalen 1018 cent Per doosje. TER AAR Veilingbericht R. K. Veil. Ver. Tuindersbelang Peulen 2.853.30 Bop pers 4.10; Princesseboonen 11.90; Sny boonen 4.805.40; Stek 4—4.40: Bloem kool per stuk 3—35 cent; Aardbeien per doosje 823 cent. Postelein 18.90; Sla 1.00 —1.80. AMSTERDAM, 18 Juni. Aardappelen. (Bericht v.'d. mat. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten f 13.25, id. blau wen t 13.15, id. bravo':; f 1x.50, id. rzdstar f 1.10 t.30, id. bonten star f 11.30 IJpolder bravo's f I 1.50, id. redstar f 1.101.30, id. Bevelanders f 1 per hl Langendij er Muizen t 1415 P. too g. Noord-Holl. blauwen f 1.752 Hillegommer zand- f 1.50—a p. hl. Westl. muizen f 3022, id. tleine muizen f 1717.50 p. 100 tg. Drentsche eigenheimers f 1—1.50, Friesche rood- star f i.to1.30 p. hl. Zomer Malta f T5r6o. 100 kg. Woensdag 19 Juni Berlyn Parijs Brussel Londen Ziirlch Rome Madrid Weenen, New-York (cable) Praag Warschau Kopenhagen Oslo Stockholm 59.35 9.70 34.55 12.07 47.85 13.— 35.20 34.90 2.481/, 7.30 27.— 66.25 66.30 66.65 59.45 9.80 34.65 12.08 47.95 13.10 35.40 35.— 2.491/2 7.40 27.10 66.40 66.40 66.75 ENKHUIZEN, 17 Juni. Aardappelen. Schotsche mui- zen f 4.806.30, middelprijs f 5.20, kleine Schotse- f 5.30—5.80, kriclaardappelen f 3.70, alles per baal (50 BODEGRAVEN, 18 Jum. Kaas. Ter markt waren 59« wagens. Prijzen f 4349 l rijksmerk ie srt. f 51 53» srt. f 4549, zware tot f 57. Handel vlug. PURMEREND, 18 Juni. Kaas. Aanvoer 40.000 kg. aw- 38 stapels boerenkaas met merk f 48 20 st. fabneks met merk f 45.*>0 st. Goudsche kaas f st. cow missie kaas f Boter. Aanvoer 2707 kg. f 1.701.95 P®r :t Vee. Aanvoer 496 runderen, waaronder 220 vette f 0.801.10 per kg.; 261 melk- cn geldekoeien f *50^" 350 46 vette kalveren f 1.201.30 p. kg. 371 fr.< tokkalveren f 1230, nuchtere kalveren 1 1237 stieren en 63 paarden f 100200 403 schapen f 25"T4 ion lammeren f 1625 214 vette varkens slachtv kens 8070 c., zouters 8689 c. per kg. 58 magere va*- kens f 3854 229 biggen f 1625 25 bokken. Eieren. Kippen- f 5.506.50, eenden f 4*90. Handel in runderen matig, in vette kalveren stug, schapen en lammoren matig, in vette varkens vlug. PURMEREND, 11 Juni. Eierveiling. Aanvoer i3i.o«w kippen- f 5.206.80, 218.000 eenden- f 5-io5-7°' BEVERWIJK, 17 Juni (R. K. Coöp. TuindersvereefW ging „Kennemerland".) Spinazie f 0.90—-1-70 per kist» sla 26 c. per st. postelein f 0.901.10 per kist asperg® dik wit 6072 c., id. blauw 4855 c., dun wit 25 3 c., id. blauw iS26 c., rabarber ie srt. 36 c», 2e sr^ 12 c-, wortelen 1625 c., selderie 5XI c-> Petersf\^. 8 c., raapstelen 3—4 c., per bos bloemkool ie srt. 2»-"~ 38 c., 2e srt. 1624 c. per st.aardbeien m. dop 60—1 c.. z. dop 70—90 c., peulen 3850 c., doppers 40—52 dikke boonen 92 c. per kg. komkommers 1522 c. P stuÏ5, j.* ROTTERDAM, 18 Juni. Vee. Aanvoer 237 Pa^rdET 41 veulens, 1056 magere runderen, 945 v®ttc runderen# 426 vette en graskalveren, 700 nuchtere kalveren, 42 sen pen en lammeren, 14 varkens, 206 biggen. De prijzen als volgt koeien ieyoual. t 11.08, 2e qual. f 0.90—o»9w 3e qual. f 0.750.87, ossen ie qual. f 0.901.01, 2e qua f 0.S00.89, 3e qual. f 0.650.79. stieren ie qual. f 0.7» 0.89, 2e qual. f 0.630.77, 3* qual. f 0.560.62 veren ie qua!, f 1.521.65, 2e qual. f 1.40r.5°» 3* qual. f 1.161.38; melkkoeien f 250360; kalfkoeie f 280385 stieren 1 185370 pinken f 120155 gras kalveren f 50—125 vaarzen f 75—175 werkpaarden f 130—290 slachtpaarden f 100—205 hitten f 90 nuchtere kalveren f 10—18 fokkalveren f 17—26 bi» gen f 1730 overloopers Vette runderen met prijzen in de dalende richting* Stieren lager, handel slecht. Vette kalveren, de verwacw ting van inkoopers voor Italië werd niet verwezenlijk*' waardoor de handel zeer traag was, in de prijzen weinig verandering. Jong vee handel traag. Fok- en nuc tere kalveren handel over het algemeen traag, prijshoudefl Biggen traag. Paarden handel iets williger, er werden go®0* prijzen besteed. Melk- en kalf koeien met hooge vraagprijzen, hano» zeer traag, weinig koopers. GRONINGEN, 18 Juni. Granen. De laagste en hoor ste prijzen waren als volgt 18 Jum f 10.2510.70 10.75-11-35 8.009-85 9.5010.20 11 Juni 10.25—IQ*** io.75—"*5° 9.009*9° 9.50io.l° 8.75— 9-2° Roode tarwe Witte tarwe Inlandsche rogge Wintergerst Zwanenb. gerst Zomcrgerst 8.759.40 Witte haver7.758.30 Zwarte haver 8.759.25 Gele haver BI. peulvruchten Gr. erwten Paarde'ooonen Wierboonen Waalsche boonen Duiveboonen Kar wij zaad Koolzaad Geel mosterdzaad 16.0028.00 16.00 Kanariezaad17-00—19*5^ Lijnzaad, witbloei Lijnzaad, blauwbloei Blauw maanzaad De korting en bijbetaling bedragen thans voor tarw natuurgewicht 7 ct., rogge, boekweit, kanariezaad, mlan" sche gerst, alle haversoorten 10 ct. 's-HERTOGENBOSCH, 18 Juni. (Botermijn). Aanvo£ 37-375 hg. Hoogste prijs f 1.90, laagste prijs f 1.70, midaei priis f 1.86. 12.5015.25 h 12.50—x5'Tj 32.0040.75 32.00—40-75 Woensdag 19 Juni Vorige Koersen Opening heden Staatsleeningen 5% Nederland 1919 5% Nederland 1918 iy, Nederl. 1916 Nederl. 191? 8% N.-Indië 1923 D 4y2% N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel My.... Industrieën Marg. Unie Calvé Delft Nederl. Kunstzyde Maecubee Van Berkei's Pat. Nieuwe Philips Industr. Buitenland Anaconda Separator Zweedsche Lucifers Mijnbouw Boeton Mynbouw... Alg. Exploratie Petroleum Dorische Petr Gaboes Kon. Olie Perlak Peudawa Marland Oil Rubber A'dam Rubber Bandar Deli Batavia Rubb. Rott. Tapanoell Serbadjadi Silau V. I. G» O* Allied Intercontin Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lyn dito Gem. EIgend. Kon. Ned. Stoomb. Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pref Suiker H. V. A Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic. Milw.St. Paul Kansas City South Erie Ratlr Prolongatie ioi7/„ 102 y4 99 99 */s 100%, 97 Vz 235 170 1701/, 473% 206 391 148% 2767/s 882% 221 145% 375% 367 226% 391 109% 406% 205 36% 35% 9%, 65% 60% 90 1 207 excl. 4% 40% 661 71% 159% 138.1%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2