Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws VOOR DE HUISKAMER ■■in j LOTTGERING I OE OVERVAL OP CURACAO De groote iréraak m een juwelierszaak te Den Haag .A TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 19 JUNI 1929 BLADZIJDE 2 Slaten-Generaal Eerste Kamer Congres Intern. Verpleeg- stersraad Het gezantschap bij Z. H. den Paus De gebeurtenissen op Curacao Antwoord van den Minister van Koloniën op de vragen van den heer Colijn Vernietiging van afgekeurd vee en vleesch De Fransche gezant en de Nederl. journalisten Regeling van het erfpachtrecht Eerepenning in goud Rijkscommissie monu mentenzorg Hoofdstembureau mum niiH VERVEN EN ST00MEN 1 ONZICHTBAAR STOPPEN Houtshaat 5a, Tel. 10771 Voor een waarde van min stens f 50.000 gestolen De huldiging der Indië- vliegers te Nieuwer-Amstel BRANDEN Twee krankzinnigen ontvlucht te Woensel Gevaarlijke dienstbode Het ongeluk in de mijn Huis afgebrand Een wielrijdster aangereden Doodelijk ongeluk te Apeldoorn Motorongeluk te Heesch Meisjeshandel Minderjarige kinderen hulpeloos achtergelaten Twee vechtende hengelaars Meisje bij Zwolle door eefl auto aangereden Ondervindingen op de Amazone VERGADERING VAN DINSDAG 18 JULI De VOORZITTER deelt mede, dat de heer Briët deze week afwezig zal zijn wegens ver blijf in het buitenland. De Kamer gaat hierna over tot het trek ken van afdeelingen, waarna de vergadering wordt geschorst voor de bijeenkomst der afdeelingen tot het kiezen van voorziers en onder-voorzitters. Na heropening der vergadering deelt de voorzitter mede, dat benoemd zijn tot voor zitters der afdeelingen de heeren Rink, Men- dels, Smeenge, De Vos v. Steenwijk en Colijn, tot onder-voorzitters de heeren Polak, Her mans, Molmaker, v. Wassenaar v. Catwijck en v. d. Lande. Interpellatie over Curasao De heer COLIJN vraagt in verband met de mededeelingen van de Regeering aan de pers over de gebeurtenissen op Curacao en in verband met het antwoord, dat de Regeering heden gegeven heeft op sprekers schriftelijke vragen, mondeling nadere inlichtingen aan de Regeering te mogen vragen. De heer MENDELS had bezwaren tegen het toestaan daarvan op grond dat de Kamer nog geen kennis heeft kunnen nemen van het schriftelijk antwoord op vragen van den heer Colijn. De voorzitter deelt mede, dat het ant woord der Regeering den leden zou bereiken tegen 3 uur. De heer DE VOS VAN STEENWIJK merkte op, dat de interpellatie ook zou kun nen gaan over andere zaken dan strikt in antwoord zijn vermeld en drong aan op het toestaan van de interpellatie. Hierna werd de interpellatie toegestaan zonder stemming en zal gehouden worden morgen te 11 uur. Verschillende wetsontwerpen Daarna nam de Kamer o.m. aan het wets ontwerp tot goedkeuring van het te Berlijn gesloten verdrag tusschen Nederland en Duitschland over de samenvoeging van de douane-behandeling op den Rijn, het wets ontwerp Inzake regeling van het armbestuur en het wetsontwerp tot wijziging der wette lijke bepalingen betreffende den accijns op gedistilleerd. Eerstgenoemd wetsontwerp werd aangeno men met 31 tegen 5 stemmen. Tegen de heeren Hermans (S.D.A.P.), Bloumjous (R.K.), Arntz (R.K.), Moltmaker (S.D.A.P-), Smeenge (V.B.) De Nederlantlsche vertegenwoordiging Aan het congres van den Intern. Verpleeg- stersraad, dat van 813 Juli te Montreal (Canada) zal worden gehouden, zullen uit Nederland deelnemen de zusters: W. G. Ser- ton, Utrecht, voor Nosokomos; A. C. Bliek, Schiedam voor den Nat. Bond v. Verplegen- den; bar. L. v. Hogendorp, plaatsverv. afgev. van den Nat. Bond v. Verplegenden; L. A. Wesseling, A. Terpstra, T. C. v. Popta, A. Brouwer, Nijhoff, A. Hartjens, J. Bokma en J. v. d. Burg. zy maken de reis met het s.s. „Ascania" dat 21 Juni uit Southampton vertrekt. De toestand voor de Chr.-Historischen veranderd en niet veranderd Men meldt uit Ierske aan de „N. R. Crt.": Gevraagd, hoe de Christ.-Hist. Unie op het oogenblik staat tegenover het gezantschap bij den Paus, nu deze ook een wereldlijk vorst is geworden, heeft de heer J. R. Snoeck Hen- kemans in 'n hier gehouden openbare ver gadering geantwoord, dat het standpunt der Unie hetzelfde blijft, omdat er feitelijk niets is veranderd. De heer Tilanus antwoordde op 10 Juni te Vlissingen op dezelfde vraag, dat de toestand zeker veranderd was, doch dat hij niet kon zeggen, wat verder zou gebeuren; men diende een afwachtende houding aan te nemen. De inlandsche pers komt los De kwestie van den overval op Curacao heeft nog voortdurend belangstelling van de groote pers in Indlë. De „Locomotief" wijdt wederom een hoofd artikel aan de zaak, waarin het blad op zeer scherpe wijze het feit hekelt, dat het minis terie van Koloniën niets wist, evenmin als het departement van Buitenlandsche Zaken, terwijl het departement van Defensie onbe kend is met het feit, dat Curasao precies de eenige plaats in het Rijk is, waar een oor logsschip dienst zou moeten doen. Ook de inlandsche pers houdt zich thans bezig met het geval. De „Bintang Timoer" plaatst de opmer king, dat de overval is op te vatten als een „Malie Besar" voor Nederland. Het geheele geval aldus het blad bewijst, dat het kleine Nederland niet in staat is om de onder zijn gezag staande landen te beschermen. Voor hetgeen Indië betreft moet Nederland daarom het vertrouwen van de onderdanen hebben, omdat daarmede meer bereikt wordt dan met forten, al waren deze ook van staal. De „Keng Po" schrijft, dat zij de overval geen fraaie geschiedenis vindt, maar 't blad gaat daar niet verder op in. De „Sin Po" constateert, dat Nederland niet in staat is om de verantwoordelijkheid voor zulke uitgebreide koloniën te dragen. Koloniale reserve naar Curasao Dinsdag vertrok met de Amsterdam van de Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij een detachement van 50 man van de koloniale Reserve onder bevel van eersten luitenant der infanterie L. F. Weyerman naar Cura sao. De commandant van de Koloniale Reserve majoor J. J. Barendsen, heeft het detache ment tot aan boord uitgeleide gedaan en hen dear namens den Minister van Koloniën toegesproken, waarbij hij hun een voor spoedige reis, een goed verblijf cp Curasao en een behouden terugkomst toewenschte. Onze schepen naar Curasao De torpedobootjager Kortenaer, op reis Baar Curagao, bevond zich 16 dezer te 12 u. 's middags ongeveer 660 mijl Zuid-Westelijk van de Azoren. Volgens berekening heeft deze bodem van Pcnta Delgada af dezen afstand afgelegd met een gemiddelde snelheid van 19 mijl per uur. De Hertog Hendrik bevond zich 16 dezer te 6 uur 's middags ongeveer 240 mijl Noord- Westelijk van Kaap Finisterre. Hoe de benden werden gevormd Militaire bezetting heeft sterken tegenstand geboden Kapitein Barren's gevangenneming Maatregelen van blijvenden aard Op 10 Juni waren door den heer Colijn de volgende vragen aan den minister van Koloniën gesteld: I. Is de Regeering bereid, zoo spoedig mogelijk meer uitvoerige mededeelingen te verschaffen aangaande de voor onze inter nationale reputatie zoo blameerende gebeur tenissen op het eiland Curagao? II. Wil de Regeering met name duidelijk maken, waaraan het is toe te schrijven, dat een bende van 500 Venezolanen dermate ge wapend kon zijn, dat de militaire politie macht kon worden overmeesterd? III. Kan er op worden gerekend, dat de Regeering maatregelen van blijvenden aard nemen zal, om een herhaling van zulke voor ons koloniaal gezag en Internationale reputatie smadelijke gebeurtenissen te voor komen? Hierop heeft minister Koningsberger het volgend geantwoord: Vraag I. Toen de aanvankelijk van den Gouverneur van Curagao op 9, 10 en 11 dezer ontvangen telegrafische berichten betreffen de de in den nacht van 8 op 9 dezer plaats gehad hebbende gebeurtenissen de Regee ring nog niet in staat stelden zich daarvan een duidelijk beeld te vormen, heeft de on- dergeteekende den Landvoogd den 12en de zer telegrafisch de hieronder vermelde acht vragen gesteld, waarop den 14den dezer de vermelde antwoorden zijn ontvangen. Hoe is het mogelijk geweest, dat volledige overval plaats had? De overval was zeer goed georganiseerd. Hoofzaak was snelheid van uitvoering. Te gen halftien reden drie groote autobussen vol personen, ongeveer tachtig, wat op Za terdagavond een gewoon feit is, met ver borgen wapens met groote snelheid op de hoofdwacht, hebben zich In drie partijen gesplitst en in enkele seconden de wacht neergeslagen, het aanwezige piket omsin geld en het arsenaal bezet. De aanwezige militairen hebben zich van revolvers bediend voor hun verdediging. Van aanvallen was geen sprake meer. De opstandelingen waren gewapend met pistolen, automatische geweren, karabijnen en klewangs. Van het garnizoen, honderd zes en dertig man sterk, waren aan wezig zes politie-militairen in de hoofdwacht, en een piket in rust van 24 man. De dienst doende militaire politie surveilleerde op straat en was over 't geheele stadsdistrict verspreid. Twee ploegen waren buiten dienst en buiten de kazerne. Binnen een kwartier waren de opstandelingen meester van het fort, waarin politie-hoofdwacht, kazerne en arsenaal zijn ondergebracht. Er kwamen onmiddellijk daarop van alie kanten opstandelingen aan, die zich van wapenen voorzagen en gedeel telijk van wapenen voorzien waren. Kapitein Borren, gealarmeerd, reed per auto het fort binnen, passeerde de linie bij de poort, die vuurde, en viel bij de wacht in handen van de bende. Waren geen rechercheberichten omtrent plannen daartoe en in verband daarmede geen veiligheidsmaatregelen genomen? Bij de recherche waren geen berichten omtrent dit aanvalsplan binnengekomen en waren geen bijzondere veiligheidsmaatregelen genomen. Heeft de militaire bezetting geen tegenstand kunnen bieden, hetgeen zou moeten worden afgeleid uit het feit, dat omtrent dooden by' overvallers niets bericht? De militaire bezetting, die in het fort aan wezig was, heeft sterken tegenstand gebo den, maar beschikte niet over geweren, ook niet de dienstdoende politie-militairen bui ten. Deze, gealarmeerd, snelden naar de kazerne, maar kwamen te laat, de toegan gen tot het centrum der stad bleken reeds afgezet door handlangers. Het is niet be kend hoeveel gewonden de overvallers had den; dezen weggevoerd worden gezocht. Had U bericht gevangenneming Borren half tien? Wat geschiedde voor dat tijdstip en welke maatregelen zijn tusschen half tien en half twaalf genomen ter handhaving ge zag? Van luitenant Berger ontving ik kort na den overval telefonisch bericht dat Venezola nen kazerne aangevallen hadden en ik al les moest sluiten. Ik hoorde niets meer en kon geert (telefonischs verbinding krijgen met politiewacht. Tegen half elf kwam kapi tein Borren bij mij op het Gouvernements huis en rapporteerde dat hij gevangen was en de Venezolanen de macht in handen hadden en alle wapens genomen. zy hadden hem medegedeeld niets tegen Curagao in zin te hebben en wilden daarentegen spoe dig met het stoomschip „Maracaibo" ver trekken met medenemihg van buit aan wa penen en munitie. Als wij het zouden ver hinderen lieten zij de stad plunderen en C.P. I.M. in brand steken. Advies commandant was: zorg dat de bende spoedig vertrekt; wij zijn machteloos en weten niet wat elk oogenblik gebeuren kan; tegenstand is nutteloos. Kapitein Borren Is toen terug gekeerd. Zij hadden 't stoomschip „Maracai bo" aangewezen als schip en verzochten toen agent Red D. Line het personeel te verzoe ken het schip te bedienen en uit te varen. Hoogere personen aanwezig en bemanning was gevlucht, agent zou maatregelen nemen. Nadien is hulp C.P.IM. telefonisch aange beden. tien geweren en revolvers als onvol doende afgewezen en aangeraden voor eigen veiligheid te waken. Om elf uur luitenant Berger gekomen, had geen gegevens voor maatregelen; kon niet de verspreide, slecht gewapende militairen verzamelen voor te genaanval. Een telefoonmededeeling dat 'n mitrailleur en enkele geweren in veiligheid waren. Luitenant Berger gaf last deze naar het gouvernementshuis te brengen. Wat daarna tot tijdstip vertrek „Mara caibo"? Voor die er waren kwam kapitein Borren terug met aanvoerder en gewapenden zoo genaamd voor onderhandelen. Er werd ge zegd zorg dat wij vlug wegkomen; wij doen niets verder tegen Curagao; U gaat mede. Ik ben loodskantoor gegaan en last gegeven loods spoed te betrachten. Met klaarmaken en bemanning schip, inladen wapenen, mu nitie ging veel tijd heen. Ik was gevangen en stond onder bewaking buiten op gouver nementsplein; van maatregelen, door wie ook genomen, tusschen tien en half twaalf werd mij niets bericht. Is bende van overwal gekomen of plaatse lijk geformeerd, zoo ja, uit welke elementen? Bende is plaatselijk gevormd; de aan- valstroep, de versterking en afzettingsben den elk afzonderlijk. De aanvalstroep was meerendeels vreemde elementen, eerst den vorigen dag per schoener binnengekomen op goede passen, de rest werd aangevuld door hier gevestigde Venezolanen en verdwenen weer. Wat is geworden van rest bende? Er zijn ongeveer twee duizend op Cu ragao, reeds een tiental is gevangen ge nomen. Zijn aanvoerder en hoofdleider inmiddels bekend geworden? Aanvoerder was bekend individu, gene raal Urbina, vorig jaar November uitgewe zen, na veertien dagen in het fort geïnter neerd te zijn geweest na 'n opstootje in Coro; hoofdleider Nachado was ook in Curagao be kend als sportsman. Vraag II. De beantwoording van deze vraag is hierboven reeds gegeven. Daaraan moge worden toegevoegd, dat, volgens een aanvullende telegrafische mededeeling van den Gouverneur, aangenomen moet worden, dat door schoeners en langs de talrijke baai en van het eiland Curagao wapenen door de bende zijn binnengesmokkeld. Vraag III. Deze vraag wordt bevestigend beantwoord. I.VIaatragelen van verschillen den aard zijn reeds in overweging. Amsterdam is niet bereid het materiaal van Alkmaar en elf omliggende gemeenten te verwerken Niet lang geleden heeft de raadder ge meente Alkmaar aan B. en W. opdracht ge geven, om alvorens een overeenkomst aan te gaan met de Ned. Thermochemische Fa- bieken na te gaan, of Alkmaar en even tueel ook de andere elf tot den vleesch- keuringskring Alkmaar behoorende gemeen ten, hun afgekeurd vee en vleesch zouden kunnen laten vernietigen door de inrichting van den kring Barsingerhom of door dien van de stad Amsterdam. Naar het Hbld. verneemt, maakt het dage- lijksch bestuur der hoofdstad er echter be zwaar tegen, om aan gemeenten, a'ie zélf over een openbaar slachthuis met een be hoorlijke capaciteit beschikken, gelegenheid te geven, van den Amsterdamschen destruc tor gebruik te maken, ténzij het rijk of de provincie in deze organiseerend zouden op treden. Bovendien zal de voor den kring Barsin gerhom te bouwen destructor waarschijnlijk slechts in staat zijn, het materiaal uit dien kring en de naaste omgeving te verwerken, terwijl naar het oordeel van B. en W. van Alkmaar het bouwen en exploiteeren van een eigen installatie een belangrijk nadeeiig saldo zal veroorzaken, zoodat Alkmaar thans evenals de andere elf gemeenten een con tract zullen aangaan met de N. T. F. Op uitnoodiging van den heer Henry Assetin, correspondent van het agentschap Havas hebben Dinsdagmiddag eenige Neder - landsche journalisten in de Witte Socië teit te 's-Hage aan een lunch aangezeten met den nieuw benoemden Franschen ge zant, den heer Kammerer. De tafel werd gepresideerd door mr. Plemp van Duiveland, die in een hartelijke toespraak een dronk uitbracht op den Franschen gezant, waarna deze in enkele welgekozen bewoordingen heeft bedankt. Wetsontwerp dezer dagen te wachten Naar het „Vad." verneemt, bestaat bij de regeering het voornemen, binnen enkele dagen, in leder geval nog voor de verkie zingen, bij de Tweede Kamer een wetsvoor stel In te dienen tot regeling van het erf- pachtsrecht. Het ontwerp, waarop reeds zoovele jaren wordt aangedrongen, moet op de hoofd punten nog al belangrijk afwijken van het rapport, dat indertijd door de desbetref fende staatscommissie is ingediend. Bij Kon. besluit is de ecrepenning in goud toegekend aan mr. A. J. E. A. Bik, voorzitter van de veresniging „Oranje-Nassaumuseutn" te 's Gravenhage, als blijk van waardeering van zijne verdiensten jegens de openbare verzameling van deze vereeniging. Bij Kon. besluit is aan jhr. B. W. F. van Riemsdijk, te Amsterdam, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de Rijkscom missie voor Monumentenzorg, onder dank betuiging voor de door hem als zoodanig be wezen diensten. Bij Kon. besluit is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan W. F. G. van den Broek als lid van het Hoofdstembureau voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal In den kieskring XV, met dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten, en is bij voormeld Hoofd stembureau benoemd tot lid J. W. Bartels Hzn., te Zwolle. m BH II CBS van Kleeding, Linnen Tapijter Omtrent dit brutale misdrijf vernemen wij de volgende bijzonderheden: Sedert korten tijd vertoeft de heer M. Vis ser, eigenaar van de juweliersfirma R. Spui straat 69, 's-Hage met zijn echtgenoote bui tenslands en heeft hij de zorg voor de zaak overgelaten aan zijn zoon en aan zijn zuster. Maandagavond, tegen half acht zijn het jongmensch en zijn tante uitgegaan. Er bleef toen niemand in den winkel achter. Zooals zijn gewoonte was, sloot de jonge V. zorg. vuldig de winkeldeur. Tegen half elf kwamen zij terug en be merkten tot hun verbazing, dat het slot der winkeldeur omgedraaid was, zoodat de deur alleen met de kruk geopend kon worden. In den winkel gekomen bemerkten zij dade lijk, dat er ingebroken was. Een groot gedeelte van de etalage was overhoop gehaald, evenals verschillende stan daardjes op de toonbank. In een vertrek achter den winkel was een schrijfbureautje opengebroken en op een bovenverdieping een vertrek doorzocht, maar hier werd niets vermist. In den winkelvoorraad hebben de dieven een goeden slag geslagen. De inbrekers zijn op zeer brutale wijze te werk gegaan, want zij hebben hun slag 's avonds tusschen acht en tien uur geslagen, uren waarop het het steeds bijzonder druk is in de Spuistraat. Het bewuste pand ligt tegen het hoekhuis naar het Spui, terwijl een ver keersagent. die op de Kapelsbrug staat, slechts enkele tientallen meters van de zaak verwijderd is. Bovendien surveilleeren er voortdurend agenten in de Spuistraat. Daar er geen enkel spoor van braak is ge vonden, staat het vast, dat de inbrekers met een valschen sleutel zijn binnengekomen. Ook aan den achterkant van het huis is geen braak gepleegd. Wel schijnen de ongenoode gasten nog in het bureau achter den win kel en boven in de slaapkamers te zijn ge weest, doch daar wordt niets vermist. Hun eenig doel was dus blijkbaar den inhoud van den winkel. Het slot van de voordeur ver toont Been sporen van forceering, loodat de Inbrekers over een uitstekend passenden sleutel moeten hebben beschikt. De politie heeft terstond een uitgebreid on. derzoek ingesteld. Gestolen zijn vierhonderd gouden ringen, deels met kostbare steenen, gouden en platina oorbeelen en oorknoppen, enkele met diamant, voorts dasspelden, pla tina colliers, gouden heeren- en dameshorlo ges. Een ruwe schatting heeft uitgewezen, dat voor minstens een bedrag van 50.000 aan juweelen is ontvreemd. Den geheelen nacht heeft de politie de om geving afgezocht en ook op andere plaatsen een onderzoek ingesteld. Aanvankelijk heeft het echter nog geen resultaat opgeleverd. De firma is tegen diefstal en inbraak ver zekerd. In verband met het feit, dat door het S. D. A. P.-gemeenteraadslid, den heer J. H. Oldenbroek in een openbare bijeenkomst aanmerkingen zijn gemaakt op de door de gemeente Nieuwer-Amstel gedane uitgaven, verbonden aan de huldiging der Indië-vliegers op 26 Januari l.l. ten gemeentehuize, (twee der piloten waren te Nieuwer-Amstel woon achtig) is door de gemeenschappelijke pilo ten der K.L.M. bij een open brief aan den burgemeester van Nieuwer-Amstel aangebo den de daaraan verbonden kosten te vergoe den. Het schrijven dat door alle piloten onderteekend is behelst het volgende: In d'e „Amstelaar" van 31 Mei j.l. is opge nomen een verslag eener rede door den heer J. H. Oldenbroek. Ons vliegers der K.L.M. heeft het bijzonder getroffen de opmerking van dezen heer over de officieele ontvangst ten gemeentehuize van de Indië-vliegers Duimelaar en Frijns op 26 Januari 1929. Bedoelde heer kwalificeert de kosten dezer ontvangst naar het ons voorkomt als een geheel overbodige uitgave ten laste uwer ge meente. Wij hebben destijds uwe gulle uitnoodiging van ganscher harte aanvaard in de meening, dat zich hiertegen geen stemmen ooit zouden verzetten. We weten niet of genoemde heer afwezig is geweest uit principieele redenen, doch zoo ja, dan meenen wij, dat hij een ge heel verkeerde voorstelling heeft van het wezen der plechtigheid op dien avond, Nu echter uit het College van gemeente regeerenden een stem klinkt die zulk een huldiging als grooten schadepost voor uwe gemeente kwalificeert, achten wij die de onschuldige oorzaak zijn geweest van deze afgekeurde handeling, het tot onzen plicht u aan te bieden de door de gemeente geleden schade volledig te herstellen. Wij verklaren gezamenlijk ons hiertoe be reid en verzoeken u ter plaatse (waar noodig) den heer Oldenbroek hiervan in ken nis te stellen, misschien zijn er meerderen die gelijk denken als hij. Wat u persoonlijk en den belden wethouders betreft, wij zullen u steeds ware erkentelijkheid blijven toe dragen voor den spontanen en hartelijken geest, waarmede u ons allen hebt samen gebracht op dien voor ons onvergetelijken avond. Te Opmeer (N.-IL) In den afgeloopen nacht is te Opmeer (bij Hoorn) de boerderij van den heer Vis tot den grond afgebrand. Te Stein (Limb.) Dinsdagmorgen is het kleedingmagazijn van de firma N. Muiken—Haardmans in de Bongersstraat te Stein (L.) door een feilen brand vernield. Ofschoon direct met het blusschingswerk een aanvang werd genomen, brandde het magazijn totaal uit. Met veel moeite wisten de bewoners van het perceel zich te redden. Het nevenpand, waarin gevestigd is het café ..Van Mullten "werd gedeeltelijk door, den brand verwoest. Eenige uren later ontstond een tweede ernstige brand in een ander gedeelte van het d'orp. Deze brand woedde in de boerderij van den heer Pörteners en sloeg over naar de nabij gelegen schuur met stalling. Zoowel de boerderij als de schuur wer den een prooi der vlammen. Enkele huiemeu- bels konden worden gered. De oorzaak is onbekend Te Erp (N. -Br.) Te Erp is de boerderij van W. v. d. Ak ker op' Boerdonk met een bijgebouwtje af gebrand. Een viertal biggen kwam om. Te Made (N.-Br. Te Made'is het onbewoonde huis van den heer A. Verhagen afgebrand. De schade wordt door verzekering gedekt. Te YVarfum Te Warfum (Gr.) is in het hoenderpark van G. Brulstraveen hok met 250 kuikens verbrand. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn uit 't Rijkskrankzinnigengesticht te Woensel twee verpleegden, J. A. van Boxtel en J. P. Katoen, beiden 30 jaar oud, ontvlucht. Zij waren gekleed in nachtgewaad en hebben ieder twee d'ekens meegenomen. Vermoedelijk houden zij zich schuil in de bosschen in de omgeving. Bij het gebruiken van eieren ontdekte het gezin van den slager Van Zuiden, te Hooge- veen, dat aan het zout een bijzondere smaak was. Bij onderzoek bleek, dat er een hoeveel heid phosfor in het zout vermengd was. De marechaussee, met het geval in kennis gesteld, heeft in voorloopig arrest genomen de dienstbode van de familie, een meisje uit HOllandscheveld. Het gezin is in het zieken huis opgenomen en in do maag werden de resten Van den phosfor ontdekt. Na behan deld te zijn, zijn vader en beide kinderen weer naar huls gegaan. De dienstbode bekende aan de marechaus see den phosfor in het zout te hebben ge daan. Oorzaak van deze daad is een wraakne ming tegenover het hoofd van het gezin, dat haar een berisping had toegediend. Het bericht over het ongeluk in de Staats mijn bij Lutterade is in zoover overdreven geweest, dat wel de arbeider G. is gedood, doch de andere twee geen letsel hebben ge kregen. Ze waren aanvankelijk door de ge vallen steenen afgesloten, maar konden reeds na enkele minuten resp. na 1 'A u. worden be vrijd. Het leteel van den arbeider Lesnik had met de instorting niets te maken. Hij had zijn middenvoetbeenderen gebroken, zijn middenvoetsbeenderen gebroken. Woensdagmorgen zijn het woonhuis en de schuur van den kweeker Hubers te Huissen, totaal afgebrand. Het vee werd gered. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Te Utrecht heeft Maandagavond omstreeks half tien op den Amsterdamschen straatweg een ernstige aanrijding plaats gehad. Een twintig-jarige wielrijdster, die in de richting Zuilen reed, werd, terwijl zij een groentenkar en een wielrijder links passeerde, ingehaald door een automobilist uit Zeist. Zij werd door den auto aangereden en kreeg een der wielen over het hoofd. Zij is in zeer zorgwekkenden toestand in de Rijks klinieken opgenomen. De auto is voorloopig door de politie in beslag genomen. met wien hij vroeger een oude veete had gehad aankwam, ook om te gaan hengelen. H. begon met steenen te gooien, waarop O. hetzelfde deed O. werd ten slotte door H. met een mes in den rug gestoken, terwijl een steen hem een hersenschudding bezorgde- Door omstanders werd hij naar het zieken huis te Arnhem vervoerd', waar hij ter ver* pleging is opgenomen. H. en de zoon züa door de politie te Westervoort aangehouden. (Tel.) Dinsdagmorgen reed de 17-jarige tuin* dersknecht ten K. te Apeldoorn op zijn üet® naar zijn werk. Op den Kanaaldijk kwam hu dor onbekende oorzaak in botsing met een met paard bespannen voertuig. De wielrijder viel en stond daarna uit eigen beweging weer op om direct onder hevige prijn ineen te zinken. Waarschijnlijk heeft hij een trap van het paard gekregen, want hij had een ern stige wonde in zijn buik. In het ziekenhuis hij een paar uren later overleden. Te Heesch bij Oss heeft 'n ernstig motor* ongeluk plaats gehad. De heer Van der L. uit Oss met al* duorijdster mej. S., eveneens uit Oss, reden in groote vaart tegen een met paard bespan nen wagen. Beiden werden van den motor geslingerd, waarbij v. d. L. zijn been brak en verschilende wonden bekwam. Mej. kreeg een hersenschudding. De ZeereerW. Pastoor van Heesch was spoedig ter plaats* en diende uit voorzorg de laatste H.H. Sacra menten toe. Beide gewonden zijn naar net ziekenhuis te 's-Bosch vervoerd. De motor totaal vernield. De politie te Düsseldorf heeft, naar d® N. R. Crt. meldt, daar gearresteerd den „natuurkundige" G. H. W. uit Roermond- Deze gaf zich uit voor arts en had eenig01 tijd geleden per advertentie in een Diissel' dorfs blad jeugdige meisjes opgeroepen voor zijn practijk en voor zijn huishouding* Als resultaat hiervan is volgens zijn eigen mededeeling een 20-jarig meisje van Neder* landsche afkomst, laatstelijk wonende te M. -Gladbach zonder pas van Duitschland naar Nederland gereisd. Op het oogenblik zijner arrestatie wilde hij met een 19-jarig Duitsch meisje naar Nederland gaan, hoewe' hij wist, dat deze geen pas had en de ouder* van het meisje er onkundig van waren. De Düsseldorfsche politie verdenkt W- va* handel in blanke slavinnen. De politie te Muntendam (Gron.), heeft den venter T. B. gearesteerd. Hij wordt ver dacht twee minderjarige kinderen in hulp®' loozen toestand te hebben achtergelaten. 1® is denzelfden dag voor de Justitie te "Win schoten geleid en na verhoor in voor-arrest gesteld. (TeU Zondagmorgen begaf H. uit Arnhem zich naar den IJsel bi) Westervoort (Geld.) om daar te visschen. Juist had hij met zijn zoontje de Hjn uitgeworpen, toen ook O., Dinsdagavond om ongeveer 6 uur voD<' op den Deventerstraatweg te Zwolle een ern stig ongeluk plaats. De heer Maas, auto®0' bielhandelaar te Zwolle reed met een Groen® Kruisauto, welke aanstonds dienst zou moeten don en welken hij nog even probeerde laniP den Deventerstraatweg, toen plotseling v«n achter de boomenry het ongeveer zes ja™ tweelingkind van den heer B. Kok, dat in by zand had zitten spelen den weg over wij steken. De heer Maas maakte en zwenk*0^ naar links en schampten met den auto laf* de boomen aan den overkant van den hetgeen niet verhinderen kon, dat t kind raakt werd en met een smak midden op deI' straatweg terecht kwam. In zorgwekkend®9 toestand werd 't slachtoffer opgenomen. vreest voor het leven van het kind. Een der verbazendste en gevaarlijkste avonturen, die ooit een dame beleefde, was ongetwijfeld de merkwaardige reis, die de moedige Frangaise, Madame Godin op de Amazone deed. Misschien heeft een vrouw nooit zulk een ontzaglijk lijden doorgemaakt als zij, want van acht personen bereikte alleen zij hare bestemming. Madame Godin was de vrouw van een Franschen officier, die door de regeering in 1769 met een wetenschappelijke expeditie in de tegenwoordige republiek Ecuador be last werd. Hij moest in de nabijheid van Quito, een der hoogst gelegen steden der aarde, een boog van den Meridiaan meten. Hem begeleidde o.a. ook zijn vrouw, een zeer ontwikkelde dame. Het doel der reis werd zonder ongevallen bereikt, en toen de offi cier zijn opdracht in genoemde stad vervuld had, wilde hij nog een reis door het Andes- gebergte ondernemen, en zich dan over de bergen naar Cayenne in Fransch-Guyana begeven. Zijn vrouw zou zoo lang in de stad Rlobamba verblijven. Zij was vergezeld van haar broers, ver scheidene andere Franschen en nog twee dames, en daar het ook niet aan goed gezel schap ontbrak, was het oponthoud zeer aangenaam. Zoodra de heer Godin aan de Atlantische kust was aangekomen, schreef hij zijn vrouw hem daar te ontmoeten. Zij beraadslaagde derhalve met hare vriendinnen en besloot tenlaatste, de reis langs de Amazone te te ondernemen. In dien tijd was de „Koningin der rivieren" slechts gedeeltelijk bevaarbaar, en was haar loop over duizenden mijlen nog geheel Onbe kend. Aan hare oevers, waarlangs een on doordringbaar tropisch woud zich uitstrekt, werd de stilte slechts verbroken door hot ge huil der verscheurende dieren, en het ge schreeuw van ontelbare apen en papegaaien. Verschelde dagen zetten zij hun tocht onge hinderd voort. De Borbonanza vloeit eerst door een heuvelland, de Oostelijke uitloopers van het Andesgebergte en dan door een vruchtbare vlakte, waarna zij in de breedere Fastaza valt. Bij de samenvloeiing dezer rivieren, nabij het stadje Aildo&s hielden de reizigers een dag stil, waarna zij op hun gebrekkig vaar tuig de reis vervolgden. Op zekeren avond, terwijl rij aan den oever der Pastaza hadden aangelegd, gingen de Indianen stilletjes heen, het aan de Euro peanen overlatende, den woesten stroom ver der alleen te bevaren. De broeders van dame Godin stelden voor, naar Andoas ter1* te keeren, om andere Indianen te huren. wilde hiervan niets hooren en de hecf®j lieten zich overhalen de reis stroomopw»9^ voort te zetten. Dienzelfden dag vonden aanleiding te landen, daar zy voetsp^rtj langs den oever zagen. By nadr onder^L vonden zy in een eenzame hut een Indl®* die juist van een ziekte was hersteld, e aan zijn makkers gestorven waren en hen gaarne voor eenige dagen begeleid^ Plotseling sloeg de slechtbestuurde boof ffI een boomstam en sloeg om. Allen weIA- gered, doch zy verloren hun boot, 1®^% middelen en kleeren. Hun toestand vva* hoogst treurig, en ze besloten, dat de "hPPTPn Tiflflf AnHrtoc «yrvrtrïör» torn crlrfiC* heeren naar Andoas zouden terugke®] Twee weken verliepen zonder, dat ze vef 'ef schenen. Het kleine gezelschap, dat aan voedsel had, maakte een vlot van bc° jj stammen om daarmede den gevaaxW'Lg tocht te beproeven. Doch ook dit gebre^-Tj^ vaartuig werd stukgeslagen. Men was f genoodzaakt, de reis te voet langs den °e eJi der rivier voort te zetten. Vele moeiiyk* worstelden zy zich door kreupelboschg doornen heen, totdat zij tot de overtuig kwamen, dat zij de richting kwijt waren- De arme reizigers werden nu door hoop aangegrepen, en drie van hen van honger en uitputting. Beide overbU^n den zetten nu hun tocht voort, doch vl ten slotte bewusteloos neer. Hoeveel Madame Godin in dezen toestand bleef w tot hare ontzetting het lijk haars bl0C.j}»" naast zich, vreeselyk door roofvogels je vend. Bij dezen aanblik sloot ook oogen, en wensehte, dat zij ook door eI,. dhrtfl lilt hoer liirlnn winnVif /*\ö4" VJO.«1 zij niet. Toen zij weder tot bezinning kwam, dood uit haar lyden mocht verlost w .«gen Opeens klonk het gehuil van een hong®1 jieC jaguar in haar oor, en de liefde tot j, leven keerde terug. Vlug richtte zi) uit. op, trok de schoenen van haren broeder^ deed ze aan en verwijderde zich z0f.„ne mogelijk. Plotseling zag zy twee India een man en een vrouw, dje Juist 'nn&id boot de rivier op wilden gaan. Zij hen toe, en werd in het bootje gene® jjgt De vreemde vrouw gaf haar kleeren- was 'n grove rok, dien de reizigster beWLje' als een kostbaar aandenken aan haar vr tjjd lijk lijden. Mevrouw Godin bleef lang®n 0j- by de vriendelijke Indianen. Het daar°*Ljer» geilde jaar ondernam zy nogmaals de ^erh reis. Deze duurde verscheidene araCjit* j maar werd zonder ongelukken v°,. wed®' waarna zij te Pasa haar echtgenoot w 1 ontmoette.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6