LIJST ACHT! WALES - ANTHRACIET Spinnewebjes fa. G. KRAAM Co. Bedeeling of verzekering, gunst of recht? Het Nederlandsch College te Rome STEMT ZOMERPRIJZEN vanaf f2.65 per H.L. Telegrafisch Weerbericht BUREAUXNASSAULAAN49 j ADVERTEIMTIËN 35 ct. p. regel dit nummer bestaat uit twee bladen DONDERDAG 20 JUNI 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17185 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL, De vernielers van de ver kiezingsreclames der S.D.A.P. opgespoord Gevel ingestort De stranding van de IJm. 190 Benoeming lid Eerste Kamer De inbraak in de Spuistraat te Den Haag Twee meisjes vermist Verdronken Pasgeboren kind te vondeling gelegd De pook als argument In het ruim gevallen De staking te Valthermond Parlevinker verdronken Olietank in brand Motor-ongeluk Tusschen de wals Ontaarde moeder Woensdag 3 Juli ALLEEN DE KATHOLIEKE LIJST ALLEEN Philips contra de Amhem- sche gloeilampenfabriek Een zonderling van goeden huize Hulp van vliegtuigen bij scheepsrampen Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 tHaarlem ALLEEN MET STOOKT U HET VOORDEELIGST FRANCO THUIS TURFMARKT 10 - TEL 11088 Zij, die zich thans op de Nieuwe Haarl. Courant abonneeren, ontvangen de nummers tot 1 Juli a.s. GRATIS. De Directie Inbraak met doodslag en brandstichting te Ulvenhout Van zijn huis gevallen Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 1 VRAAG. EN AANBOD-AD VERTEN- TIES, 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct» by vooruitbet B() contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tnsschen den tekst 60 ct per regeL Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de ver zekerings voorwaarden r Q f) ft fl Levenslangegeheeleongeschiktheidtotwerkendoor i-jrjj bij een ongeval met |Ar|| bij verlies van een hand, 1-t AP bij verlies van een /rn bij'n breuk van |IA bij verlies v. een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen luUUU.™ verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen IfwU. doodelijken afloop: IlvUi een voet of een oog I IZÜ, duim of wijsvinger; IwU. been of arm. I tUi anderen vingeT Het is een heel antiek onderwetp, dat Wj hier aanroeren en eigenlijk Bloest er onder verstandige Nederland- sche burgers niet meer over gesproken borden. Na lange jaren van feilen strijd is in den na-oorlogstijd door de invoering Van Invaliditeits- en Ouderdomswet Praktisch reeds lang de principieele beslissing gevallen: de Nederlandsche natie heeft bij blonde van haar politieke vertegen woordigers reeds sinds jaar en dag be sloten tot het systeem van verzekering en daardoor automatisch het systeem van bedeeling op staatskosten veroor deeld. De linksche partijen zijn in deze Voor-verkiezingsdagen echter zóó arm &aq wezenlijke leuzen, dat zij dit oude Paardje waarachtig weer van stal ge haald hebben om nog 'n beetje parade te kunnen houden, t Is zielig! Vooral in onze omgeving Iaat men het oude beestje, zoolang het er niet °nder bezwijkt, „lustig" draven, en men bekent er blijkbaar op, dat ook déze Parade altijd nog wel eenig enthousias me zal weten te wekken. t Is mogelijk! Nóóit laten de anders Zoo nuchtere Nederlandsche burgers 2ich zoo gemakkelijk bedotten en be goochelen als in verkiezingstijd; en t laat zich alweer zoo gemakkelijk en 2oo graag aanleunen: de ouden van dagen, die hun leven lang gewerkt heb ben, moeten een niet al te bezorgden Tevensavond krijgen: laat de Staat er Voor zorgen, dat deze menschen alle maal behoorlijk pensioen krijgen. Zullen de vogelaars met hun zoet ge kweel nog argelooze kiezertjes weten te Verschalken? Dat zal dan afhangen van de vraag, of de kiezers al dan niet zelfstandig kunnen denken, of zij genoeg onder scheidingsvermogen bezitten en, yooral ook. of zij op de hoogte zijn van de feiten. De zelfstandig denkende kiezer weet, dat het princiep van staatspensioen verkeerd is, omdat daardoor heel de minderbedeelde massa van ons volk op hoogeren leeftijd tot armlastigheid ver valt, naar armenzorg wordt verwezen, Waarvan juist de uiterst linksche par tijen steeds gaarne zoo'n grooten af schuw vertoonen. Wij stellen daar Bar tegenover, dat wij ons volk niet mogen verlagen tot een massa van bedeelden: de arbeiders moe ten in staat gesteld worden, zélf voor hun ouden dag te (helpen) zorgen, en zij, •he geen loonarbeid verrichten, doch op hun ouden dag evenzeer op ouderdoms- Uitkeering aangewezen zijn, moeten ge- Tegenheid hebben, om met tegemoet koming van de zijde der overheid Öch vrijwillig te verzekeren. Op deze wijze zal niemand zich in 2ijn levensavond als een arme be deelde behoeven te gevoelen, niemand mi van een gunst behoeven te genie ten: men zal zich verzekerd weten, ver- 2ekerd (ten deele) uit eigen verdienste, hit eigen arbeid men zal, als de tijd daar is, zijn récht laten gelden. Zelfs sociaal-democraten moeten toe- Reven, dat dit systeem moreel veel hoo- Rer staat en moreel ook veel verheffen der werken moet dan staatspensioen, hetwelk in zijn wezen toch eigenlijk hlet anders dan staatsbedeeling oftewel ^bmenzorg is, een systeem, dat niet an ders dan ontzenuwend, om niet te zeg- Ren: degenereerend, op de massa wer- ken moet. Neen, dan de verzekering! Gedwongen of vrijwillig. Ten slotte wordt een zelfde, of liever: nog mooier en beter doel bereikt: °°k de Katholieke Staatspartij wil den minderbedeelden een rustigen ouden dag bezorgen, ook zij wil daartoe de Remeenschap, de overheidskas doen bij- dbagen in niet geringe mate, alleen.... gegadigden moeten zich uit eigen ^ucht een zeker recht veroveren. dat kan geschieden, zonder dat de Verzekerde er voor den 65-jarigen leef- 'Jd slechter aan toe behoeft te zijn: eerste willen wij Staat en werkge- ^er (getuige alreeds de zegeltjesplakke- in de kosten laten bijdragen, en ten tweede zal een premiebetaling, mede d°or den verzekerde, automatisch in t loon verdisconteerd worden, ^iè richting moeten wij verder uit. Verzekering dat is het goede Esteem. Alle bedeeling, indien niet onvermij- el«k, is uit den booze. ^laar zelfs indien ons systeem niet verkieselijk was boven i--t staats pensioen van links, dan mochten de ^e«ers zich door de huidige verkie- ~*n8sreclame met staatspensioen nóg let lekker laten maken. hamers: praktisch kan er niets van mcht komen. is vraar, dat de linksche partijen zich yoor staatspensioen te Interesseeren, maar over het geheel ge nomen moet staatspensioen daardoor als een vaag begrip worden aange merkt: de communist toch zal een heel ander staatspensioen verlangen dan de liberaal! Hoezeer de linksche heeren het ove rigens onder elkaar oneens zijn over het begrip: staatspensioen blijkt wel uit het kloppartijtje, dat de socialisten en de vrijzinnig-democraten in den laatsten tijd daarover op elkanders rug gen hebben uitgevoerd. En het partijbestuur der S. D. A. P. heeft onlangs zelf bekend gemaakt, dat staatspensioen, volgens zijn meening, ten slotte toch ook niet het ideaal zal kunnen brengen, dat men zich daarvan gaarne voorstelt. Tóch moet de leuze „Staatspensioen" och arm! nog dienst doen om kie zers te winnen. Wie vliegt er nog in? Wij ontvingen gisteren eenige giften voor bovengenoemd doel. Zal nu eindelijk ook bij onze lezers eens sympathie voor dit door het Nederlandsch Episcopaat en door de hoogste kerkelijke autoritalten te Rome zoozeer aanbevallen werk komen? Tot tweemaal toe hebben wij onze lezers daartoe aangespoord, maar het resultaat was nog maar karig. Er schijnt öf wel een misverstand omtrent het doel van het Nederlandsch priesterconvict te Rome te zijn, óf wel een onbegrijpelijke onver schilligheid. Herhaaldelijk hebben wij in ons blad in vroeger jaren inschrijvingen voor een of ander doel geopend. Soms be troffen zij kleinigheden, als een ingestorte toren van een kerk in Duitschland, een nieuwe toog voor een missionaris of een jongen priester in het buitenland. Meestal kwam dan meer geld in dan noodig was. En nu het betreft een zoo voornaam werk van algemeen belang, n.l. de stichting van een Nederlandsche katholieke basis in Rome, waar priester-studenten kunnen worden opgenomen, waar de Nederlandsche pelgrims bijeen kunnen komen, kortom, waar katholiek Nederland in Rome verte genwoordigd kan zijn, nu zou het land, dat zooveel offers voor den Paus gebracht heeft achterblijven bij tal van andere lan den, die al sinds jaren zulk een stichting te Rome hebben? Wij kunnen het niet ge- looven. De stroom van pelgrims, die telken- jare naar de Eeuwige Stad gaat en steeds grooter wordt bewijst, dat de katholieken van Nederland in steeds sterker mate met geest en hart meeleven met den H. Vader te Rome en alles wat in het centrum der katholieke wereld plaats grijpt. Laten wij dan zotgen voor een waardige vertegen woordiging en dit doen op de manier zooals onze kerkelijke overheden dit dringend aan bevelen. Zij zijn toch in deze de eenige be voegde beoordeelaars. Uit sympathie met het doel: G. W. Pr. R.K. 100 25 10 15 Alle aangehoudenen hebben bekend Zooals we meedeelden, werden in den nacht van jl. Zaterdag op Zondag de verkiezings reclame van de S.D.A.P. te Amsterdam op een deel der schutting rondom de ruïne van het Paleis voor Volksvlijt op het Frederiksplein (bij het Oosteinde), zoomede die op schut tingen op het Koningsplein en in de Amstel- straat, met een vieze teerachtfge vloeistof nagenoeg totaal bedorven. Ook werd de deur en een gedeelte van den gevel van het re dactiebureel van „Het Volk" op de Keizers gracht op ongeveer dezelfde wijze volge- smeerd. Zoodra het gebeurde bekend gewor den was, stelde de politie een ijverig onder zoek in naar de daders. De politie van het bureau op de Lauliergracht was zelfs een groot deel van den Zondag met dat onderzoek bezig, doch zij slaagde er naar de Tel. ver neemt niet in, het spoor der belagers te vin den, omdat allerlei personen, die in staat ge acht werden inlichtingen te kunnen verschaf fen, afwezig waren. Maandag werd *t politie onderzoek voortgezet. De hoofdcommissaris belastte er nu speciaal ook mede den hoofd inspecteur K. H. Broekhoff, die geassisteerd werd door den inspecteur J. W. Kallenborn en verscheidene rechercheurs. Het resultaat is geweest, dat thans de politie ongeveer alle daders in handen heeft gekregen. Men kwam hen successievelijk op het spoor door een chauffeur, een nachtsnorder die de vernielers gereden had naar de diverse genoemde plaat sen, waar o.a. de verkiezingsreclames bevuild werden. De chauffeur is niet als verdachte aangehouden. Hij zal bij de eventueele rech terlijke vervolging als voornaamste getuige moeten optreden. In totaal zijn er vijf lieden aangehouden, die deel zouden uitmaken van de z.g.n. fascistische groep „De Bezem". Het zijn de voorzitter en secretaris dier groep, be nevens eenige personen, behoórende tot het bestuur der Amsterdamsche afdeeling, n.l. twee arbeiders en een kantoorbediende. Naar het blad van politiezijde verneemt, hebben allen reeds volledig bekend. Nog een zesde verdachte is er. Zijn adres is bekend. Ook hij zal gehoord worden. Alle aangehoudenen zijn na verhoor weer op vrije voeten gesteld, omdat zij voor het gepleegde feit niet langer dan zes uur in de bewaring gehouden konden worden. Zij worden wel eerstdaags voor den Officier van Justitie geleid en zullen dan vermoedelijk wegens vernieling vervolgd worden. In de Jan Aartestraat te Tilburg is van de woning der 72-jarige weduwe De Kort, naast welke men een pand aan het sloo- pen is, de zijgevel met het dak ingestort. De weduwe zat juist aan tafel, maar kreeg geen letsel. Het huisraad is echter danig beschadigd» De Raad voor de Scheepvaart deed uit spraak inzake de stranding van het stoom- visschersvaartuig „Henriette Jacoba" Um. 190 op de Haaksgxonden. De Raad is van oordeel, dat den schipper, die voortdurend aan dek was, niet kan ge zegd worden nutteloos te hebben genavi geerd. Uit het feit, dat hij verandering van het water bemerkte, blijkt, dat hij de nodige op lettendheid heeft betracht. Toch is niet juist gehandeld. De schipper kon er allerminst zeker van zijn, dat hü, na 65 mijl te hebben afgelegd, bezuiden de Haaks zou zijn, daarbij Is dan ook geen rekening gehouden met den stroom, die het schip N. O. uitzette. De looding van 11 vadem gaf in dat op zicht geen positieve aanwijzing, daar men deze diepte zoowel boven als beneden ds Haaks kan aantreffen. De raad acht het niet zeker, dat het schip ook gestrand zou zijn als de order „volle kracht achteruit" dadelijk ware uit gevoerd. Ook wil de raad rekening houden met de omstandigheid, dat de machinist ziek was en de stoker zich achter in den kolenbunker be vond. Dit schip was een z.g. voorstoker en de bel dient daar om den stoker direct naar de machinekamer te laten gaan. De schipper had echter moeten weten, dat die bel defect was. Dit is hem later pas gebleken, daar hij op dat oogenblik er niet aan heeft gedacht om de bel te gebruiken. De heer Jos. E. A. M. Meyring benoemd verklaard In de Woensdagmiddag gehouden open bare vergadering van 't Gentr. Stembureau voor de benoemdverklaring van de leden der Eerste Kamer, is in de vacature, ont staan door het niet aannemen van zijn be noeming tot lid dier Kamer door mr. J. van Best, tot lid der Eerste Kamer benoemd verklaard de heer Jos. E. A. M. Meyring. Zooals reeds eerder gemeld, zal ook de heer Meyring zijn benoeming niet aan vaarden. Een belooning van 1000 uitgeloofd De heer Visser van de juweliersfirma A. J. M. Rodbard, in de Spuistraat, bij welke de brutale inbraak van Maandag avond is gepleegd is Woensdagmorgen van zijn buitenlandsche reis teruggekeerd. Da delijk is men aan het becijferen van de waarde van het gestolene gegaan. Op het oogenblik is tot nog toe op geen duizenden na te zeggen, voor hoeveel er meegenomen is. Dat zal nog wel een paar dagen duren. Maar het loopt in de tien duizenden. Het Centraal Expertise Bureau te Am sterdam, heeft, in verband met den diefstal een belooning van 1000 uitgeloofd voor diengene, die inlichtingen kan verschaffen, welke leiden tot terugbekoming van de ge stolen voorwerpen. Sinds Maandag j.l. worden te Nijmegen vermist de 14-jarige WUhklmina H. N- Theling en de 15-jarige Amoldina C. Snel. Zij hebben Nijmegen verlaten, na op school (H. B. S.) een reprimande te hebben ge had. Zij zijn in het bezit van ongeveer 20 gul den. Het signalement van beiden luidt; Wilhelmina Theling, lang ca. 1.65 M-, gezond uiterlijk, blond lang haar, zoogen. pijpkrullen met bandje voor het voor hoofd; kleeding: licht-groene regenjas met zwarte riem, roode jurk met witte nullen lichte kousen, bruine lage schoenen, groote zwart fluweelen baret. Zij heeft een city-bag en een zwarte schooltasch bü zich. Amoldina Snel, ca. 1.65 M., iets ten gerder, lichtblond haar, kort polka, gezond uiterlek; kleeding; witte jurk, roodbruine mantel, lichte kousen, bruine schoenen, bruin-grijs stroohoedje. De commissaris van politie te Nijmegen verzoek haar opsporing. Uit het Wilhelminakanaal aan het Lijns» heike nabij den kraaievenscheweg te Hl- burg is het lijk opgehaald van den 50-jarigen landbouwer L. van G. uit Baarle-Nassau. Het rijwiel van den man lag dicht bü het lijk eveneens in het water. Het is niet bekend, hoe de man in het water is geraakt. Vermoedelijke dader gearresteerd In den morgen van 1 Juni j.l. werd In het dorpje Heel (L.) in de Dorpstraat in een klein gesloten kistje een pasgeboren kindje ge vonden van het vrouwelijk geslacht. In het kistje bevond zich een schrijven, waarin het meisje werd aanbevolen In de zorgen van de Zusters van het St. Annagesticht te Heel. Deze namen de vondelinge dan ook liefderijk tot zich en lieten haar in de Registers van den Burgerlijken Stand inschrijven onder den naam van Anna Maria Johanna Van Heel. Door den rij ksveldwach ter uit Wessem Is Woensdag aangehouden de gehuwde koop man S. uit Haelen, die bekende het kindje te vondeling te hebben gelegd. Tegen S. is proces-verbaal opgemaakt. fiyj Te Behandelen (gem. Heerlen) werd Zondagnacht drie uur zooveel lawaai ge maakt in een huis, bewoond door B., dat 4e huiseigenaar J., een beetje tot kalmte kwam aanmanen. De bewoner was van deze tusschenkomst niet gediend en riep hem toe: „Als je boven komt, maak ik je kapot", aan welke uitnoodiging J. blijkbaar gehoor heeft ge geven. Het resultaat van de ontmoeting was anders dan de luidruchtige bewoner het zich gedacht had. De politie vond hem des morgens althans jnet ernstige verwondingen aan hoofd en armen. De hardhandige huiseigenaar, die er van verdacht wordt zyn huurder met een pook te hebben neergeslagen, is in arrest ge steld. Het slachtoffer ligt in het ziekenhuis te Heerlen. (Tel.) Woensdagnacht viel de circa 50-jarige Van Vliet te Vlaardingen, van een laad- plank in het ruim van het s s. Design, ter hoogte van circa 8 meter. Hü kwam op zün hoofd terecht en was onmiddellijk dood. Dn staking onder de veenarbeiders te Valthermond duurt nog steeds voort. Was andere jaren het turfgraven en baggeren meestentijds afgeloopen omstreeks 21 Juni, momenteel ziet het er naar uit, dat de werkzaamheden dezen zomer niet hervat zullen worden. Verschillende droogmakers- gezinnen, die niet georganiseerd zün, heb ben sinds October van het vorig jaar niets meer verdiend, en zün op het oogenblik, ten gevolge der staking, nog steeds niet in staat in hun broodwinning te voorzien. Ook voor de neringdoenden in Valthermond betee- kent de staking een groote schadepost. De eischen der arbeiders zün 20 pet. loonsverhooging voor de turfgravers en 10 pet. loonsverhooging voor de bagger - lieden. In een vergadering van den Verveners- bond, is besloten een loonsverhooging van 15 pet. voor de turfgravers en 5 pet. voor de baggerlieden te geven. Dit aanbod is door de arbeiders echter niet aanvaard. Daarna is nog een vergadering belegd van huurboeren (d. z. verveners, die het veen huren) ter bespreking van de loonactie. Ook in deze staking heeft men geen over eenstemming bereikt met de arbeiders. Vele arbeiders vertrekken van Valther mond, om in andre deelen van het land werk te gaan zoeken Een staking, die zoo lang reeds duurt, ls nog. nooit voorgekomen. Donderdagmorgen te ongeveer kwart voor elf, is de 38-jarige opkooper, G. Kou- welt, gewoond hebbende in de Rechthuis laan 35, te Rotterdam, toen hü van een in de Waalhaven liggend schip eenig op gekocht goed wilde aannemen, te water geraakt en verdronken. HU werd na eenigen tüd door da rivier politie opgehaald. Langen tüd is de kunstmatige ademhaling toegepast, ook op het bureau der rivier politie, waarbü een dokter assisteerde. Echter zonder succes. Woensdagmiddag tegen half vier is een olietank, staande op de terreinen van de Scheepbouwmaatschappü -De Schelde" te Vlissingen, door tot nog toe ongekende oor zaak in brand geraakt. De zeer dichte rookwolken maakten het bijna onmogelük de tank te naderen en bemoeilükten ten zeerste het werk der brand weer, die tegen de vlammen weinig kon uitrichten. De brand liet zich aanvankelük ernstig aanzien. Hooge vlammen laaiden op en dikke rookwolken verspreidden zich over de stad. De brand bleef evenwel beperkt tot de aangetaste tank; een aangrenzende loods werd beschadigd. De stoffelüke schade bepaalt zich tot ver lies van een groote hoeveelheid olie en schade aan enkele loodsen. Aan de Mathildalaan te StrüP (Eindhoven) raakte een motorrijder het stuur kwüt en kwam met den duorijder te vallen. Beiden werden ernstig gewond; de duo rijder zelf zoo ernstig, dat hü per Roode- Kruisauto naar het Gasthuis moest warden getransporteerd. Hü schünt een ernstige hersenschudding te hebben opgeloopen. Op de papierfabriek „de Maasmond" te Raamsdonkveer geraakte de arbeider A. V. d. K. met een arm tusschen een wals, waar door hem twee vingers werden afgekneld, terwijl de arm op verschillende plaatsen brak. Ook aan het hoofd werd de ongelukkige nog ernstig gekwetst. HU is in het ziekenhuis opgenomen. Haar pasgeboren kind verbrand Te Wolder (Limb.) heeft een veertigjarige moeder A. M. D. haar pas geboren kind ver brand. De ontaarde vrouw is door de mare chaussee in arrest gesteld en heeft.reeds een volledige bekentenis afgelegd. Volgens haar verklaring wist zü niet of het hind bü de ge boorte reeds dood was of dat t kort daarna is overleden. In ieder geval zoo verklaarde zü toen zi) na tien minuten bemerkte dat het kind dood was, heeft zü het lükje in de kachel verbrand. D. woont samen met haar zuster. Alles heef zich afgespeeld terwijl haar zuster ter kerke was. De zaak tegen H„ directeur der Arnh. Gloeilampenfabriek „The Aravalves", die voor twee weken moest terecht staan voor de Amhemsche rechtbank, omdat hü eenige octrooien zou hebben geschonden van de Philipsfabrieken te Eindhoven, weid door de rechtbank voor een nader onderzoek wederom verwezen naar den rechter-com missaris. Voor de Utrechtsche rechtbank stond te recht een uit Ned.-Intüê geboortige en te Hannover wonende zonderling van zeer goe den huize. Hü had een tante te Zeist, die zeer ka pitaalkrachtig is. Deze reisde op het oogen blik in Amerika, zoodat verdachte van haar niet leenen kan. HU kocht te Utrecht een rüwiel, een koffer-gramophone en een gouden ring van 150 en kreeg deze artikelen las doar te gewagen van zün rü'ke Zeister tante en door te verzekeren, dat zün neef, employé bü de Ned. Handelmaatschappüdoor dit lichaam de kosten zou betalen. Deze, als getuige gehoord, zekfe, dat ver dachte op de Handelmaatschappij geen vor deringen had, zoodat er aan betalen niet gedacht werd. Overigens toekende deze getuige zijn nee' als een eigenaardig individu, aan wien de familie van alles, doch zonder succes, ge daan had. Een psychiater, die hem onderzocht had, achtte verdachte wel toerekenbaar, waarop het O. M. VA Jaar gevangenisstraf eischte. Het verzoek van den verdediger tot op vrije voeten stelling werd afgewezen door de rechtbank, welke de uitspraak bepaalde op 2 Juni as. Zooals bü da «Salenio" Men herinnert zich ongetwijfeld nog wel, dat bü de ramp van de JSalento" aan het Bloemendaalsche strand door een vliegtuig getracht ls, hulp te verleenen door het uit schieten van een lün. Na overleg tusschen vertegenwoordigers der Noord- en Zuidhollandsche Redding- maatschappü en van de militaire vliegdien- sten is thans, meldt de „Telegraaf", een regeling tot stand gekomen, om bü scheeps rampen op onze Noordzeekust zoo mogelyk hulp te verleenen door militaire vliegtuigen. Dit idee kwam het eerst ter sprake bü gelegenheid van het Internationaal Congres voor Reddingswezen, in 1927 in Holland ge houden, en werd bü die gelegenheid ook nabü Hoek van Holland met een pseudo-gestrand schip beproefd. De reddingsmethode komt neer op het tot stand brengen van een lün- verbinding tusschen het schip (wrak) en den wal. De uitvoering van dit principe nu, kan door gebruik van vliegtuigen op snellere en meer afdoende wüze plaats vinden, dan vol gens de tot dusverre in gebruik zijnde ma nier, can de lün naar het schip te schieten. De technische uitvoering is niterst een voudig en bestaat in het aanbrengen van een door den motor gedreven haspel, welke 500 of 800 meter kabel bevat, aan het uit einde waarvan een windzak ls bevestigd, die den kabel vlak houdt. De voorbereidende proeven, te Soes ter berg gehouden, bewezen, dat de kabel voldoende lang kon worden genomen zonder dat deze de bewegingen van het vliegtuig hinderde. Het geheel is derhalve een ontwikkeling van de luchtschüf, die, bevestigd aan een korteren kabel, wordt gebruikt voor schietoefeningen uit vliegtui gen en van de luchtdoelartillerle. Wil men nu een gestrand schip op deze wüze helpen, dan heeft men niets anders te doen dan van de kust recht over het schip te koersen en daarbü inmiddels den kabel te laten vieren. Eenmaal voorbü het schip, wordt de kabel losgelaten, welks uiteinde inmiddels op de kust is gevallen en daar wordt vastgehouden. Op het schip wordt de lün eveneens gegrepen en zeó is de ver binding met den wal tot stand gekomen. De zich nog aan boord van het schip bevin dende bemanning kan door een „broek" van het schip naar den wal worden over gebracht, langs den kabel. Aanvankelük scheen dit middel voor alle gevallen afdoende. Men moet echter niet uit het oog verliezen, dat deze reddingsmethode alleen mogelük is indien de afstand tusschen wal en schip niet te groot is, daar men anders de schipbreukelingen door de groote bocht in den kabel, door het water zou moe ten sleuren. Voor de betrokkenen zou dit even goed den dood beteekenen. De afstand mag daarom maximaal 300 meter bedragen. Om de hulp zoo snel mogelük ter plaatse te kunnen hebben, is nu in de regeling be paald, dat voor scheepsrampen bezuiden IJmuiden de hulp zal worden ingeroepen van Soesterberg en voor gevallen benoorden die haven van den Marinpvliegdienst. Heeft men de hulp in Umuiden zelf noodig, dan zal men rekening moeten houden met de windrichting en de hulp daar inwinnen, waarvandaan de hulp er zoo snel mogelük kan zün. Behalve voor deze lünverbindingen kan het vliegtuig nog te hulp worden geroepen voor het dom van waarnemingen. Bezoek van Z. D. H. Mgr. H. v. d. Wete ring aan de R. K. Universiteit te Nijmegen. Interpellatie van den heer Colijn in de Eerstie Kamer enm- de gebeurtenissen op Curasao. Het strarponoces tegen saiomon ueoer- mann. Het pleidooi van mr. D. Giltay Veth. He besprekingen tusschen Poinearé, Briand en Stresemann te Parijs. Dr. Stresemann gisterenavond naar Ber lijn vertrokken. Bijzonderheden over de spoorwegramp in België. Het Brttsche parlement wordt I Juli a.*. geopend. He havenstaking in Griekenland breidt zich uit» Het conflict tusschen Kerk en Staat in Mexico, Op weg naar de verzoening? OP ZEEMAN Als men niet bü elkaar ls, is men vaak nog Inniger vereenigd. P. CHENENT. op Peper Hier, neem dien halsdoek mee, om z'n mond te stoppen, Als ie onverwacht te veel kabaal gaat schoppen- P. V. EEDEN. OP DEN BAAD Gebruik Je tüd, man van zaken! We zün hier niet om praatjes te maken. Idem. limit,,7 Barometerstand 9 nur van.: 770 stilstand OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 954 uur. Hoogste Barometerstand: 771.9 eM, te Valencia. Laagste Barometerstand: 753.8 m.M. te Lerwik. Verwachting: Matige tot zwakken wind, uit Westelijke richtingen, in het Noorden tUdelyk wellicht half bewolkt, waarschün- lijk droog in het Noorden, aanvankelük donker of eenige regen, iets koeler, vooral overdag. Voor de rechtbank te Breda is Woensdag inzake de inbraak met doodslag en brand stichting in de woning van P. v. d. B. onder Ulvenhout gepleegd, tegen den verdachte C. de V. door het O. M. 15 jaar gevangenisstraf geëischt. Bü het herstellen van een antennedraad had K. de V. te Woensel het ongkluk van zün huis te vallen: hij kwam op een steenen stoep- terecht. Zün toestand is ernstig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1