LIJST ACHT! WALES - ANTHRACIET fa. G. KRAAM Co. Ontwapening! Vrede Geen broedermoord meer! De moord te Grootegast STEMT Minister Kan naar Drente Spinnewebjes Telegrafisch Weerbericht ZOMERPRIJZEN vanaf f2.65 per H.L. BUREAUX NASSAULAAN 49 Dit nummer bestaat uit twee bladen VRIJDAG 21 JUNI 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17186 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. De Wagner-vereeniging te Amsterdam De Bataafsche Petroleum Maatschappij Huwelijken worden in den hemel gesloten De Ziektewet in de Eerste Kamer Militair commandant van Atjeh Een amokmaker Het St Adelbertsfeest te Egmond De samenvoeging van gemeentelijke diensten te Hilversum Ontploffing in de vuur- werkerij aan de Hembrug Een gemeentelijke tumhal te Amsterdam? Jubileum mr. S. van Houten Woensdag 3 Juli ALLEEN DE KATHOLIEKE LIJST ALLEEN De moordzaak Lans De roofmoord te Ulvenhout Volkshuisvesting en stede- bouw Personalia Brutale treinroof Een hoeveelheid diamanten, ter waarde van f 7500 gestolen VAN ONZE RECHTBANK Directeuren der Derde Orde FAILLISSEMENTEN Een monument voor Kardinaal Rampolla Voornaamste Nieuws ~dÉj' J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem ALLEEN MET STOOKT U HET VOORDEELIGST FRANCO THUIS TURFMARKT10 - TEL 11088 Zij, die zich thans op de Nieuwe Haarl. Courant abonneeren, ontvangen de nummers tot 1 Juli a.s. GRATIS. De Directie De Volksgezondheid in rndië Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25: per post, per kwartaal 3.58 b(J vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT r ADVERTENTIËN35ct.p.regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 et p. plaatsing: elke regel meer 15 et., b(J voornltbek Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regeL 0 Alleabonné'sop dit blad zijn ingevolge de verzekerings voorwaarden* 4) ft fl ft Levenslangegeheeleongeschiktheid tot werken door 1-trn bij een ongeval met rnrft bij verlies van een hand. 14 ftr bij verlies van een XPf) bij 'n breuk van rap bijyerüesv tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen IuUUU."verliesvanbeidearmen,beidebeenenof beideoogen- I I jU."doodelijken afloop IZÜU. een voet of een oog: IHÜ. duim of wijsvinger: IUU. een o arm .an Met een huichelachtige zelfgenoeg zaamheid, waarvoor de bekende Phari- •aeër vóór in den tempel zich niet zou hebben behoeven te schamen, doet de B-D_A.jp. het steeds voorkomen, alsof al leen in haar rijen de oprechte, de ras echte bevorderaars van den vrede te Vinden zijn, terwijl de booze christenen op zoowat niets anders zinnen dan op Rruwelijken broedermoord. Om den toekomstigen volkerenvrede te bewerkstelligen moeten de kiezers en kiezeressen doodgewoon stemmen op de S.D.A.P.; meer niet! Hebben zij allemaal fcaar eenmaal netjes op de S.D.A.P. ge stemd, dan behoeven zij zich verder om biets meer te bekommeren: dan komt het zaakje vanzelf keurig in orde. Heel anders is het gesteld met vele Andere partijen waaronder, met smaad beladen, ook de Katholieke Staatspartij voorkomt: deze partijen willen leger en vloot in stand houden, en dat alleen maar om kich voor te bereiden op moord en doodslag en om middelerwijl een aantal hooggekraagde vechtjassen aan een Woed baantje te helpen, ten koste van Ons arme volk. Het is gewoonweg lage schurkerij! Neen, dan de S.D.AF.! Die meent het eerst ernstig met de ontwapening, die is er niet alleen van overtuigd, dat internationale ontwape- bing noodzakelijk is en dat daaraan biet kracht moet worden gewerkt, zij cischt tevens nationale ontwapening: „Afschaffing van het oorlogsleger en Afschaffing van de oorlogsvloot in stelling, in de plaats daarvan, van een kleine macht te land en een kleine biacht ter zee, die voldoende zijn voor het vervullen van enkele eenvoudige Veiligheidsplichten. Ziedaar wat wij Willen" zoo lezen wij in een der ver kiezingspamfletten der S.D_AP. Is dat nu niet braaf, nobel en..., toedkonp? Moet ieder weldenkend mensch met zulke eischen niet van ganscher harte Instemmen? De socialisten hebben schoon gelijk Voor een ieder, die.... niet verder kijkt dan z'n neus lang is, en aangezien er Van dat soort menschen nog steeds heele stammen over het aardrijk rondwande len, zullen de roode heeren met hun holle en onware ontwapennigsleus ook thans wel weer de noodige argeloose Weitjes weten te verschalken. Van dat soort menschen moet de S-D.AP. het hebben; vandaar dat zij haar verkiezingsreclame steeds zoo voor treffelijk instelt op de mentaliteit der onwetende, domme en oppervlakkige biassa. Wie even dieper nadenkt en zich door zijn stem mede verantwoordelijk Voelt voor de toekomst van land en volk, Jaat zich door het ontwapeningsgebral der socialisten niet van de wijs brengen. Voorop staat natuurlijk (wie anders Veronderstelt, is een laag mensch!), dat Soo iemand in zijn hart minstens even Vredelievend is als de ergste roode ont- Vrapenings-schreeuwers en dat ieder tchot in oorlogstijd hem minstens even Wjnlijk door de ziel priemt. Er is toch zeker niemand op de heele Gereld, die den oorlog zou willen om den oorlog, die den vrede niet zou lief hebben. In zooverre zijn de socialisten en de Andere eenzijdige ontwapenaars dus keen greintje nobeler dan ieder ander, die omtrent de ontwapening, vooral ®bitrent de mogelijkheid en de wen selijkheid daarvan, andere opvattin ken huldigen, welke voornamelijk ge kenmerkt worden door een grootere bezonkenheid en voorzichtigheid. Het gaat er voor hen maar om, in hoeverre en in welke mate eenige ont Opening tegenover land en volk te Verantwoorden is en dan is het hun Ws terstond volkomen duidelijk, dat Onzijdige ontwapening, zooals de so- Walisten en anderen die zeggen voor te Waan, een misdaad tegenover de natie S beteekenen, nu de internationale °öistandigheden er in ieder geval nog keenszins naar zijn, dat men in dezen tijd, op deze plek in Europa, een volk Eerloos zou mogen maken. Men moge beweren, dat ons leger en °hze vloot ons land, als 't er op aan komt, toch niet van den ondergang kbnnen redden; de juistheid van die bewering kan men niet bewijzen; nie mand kan toch immers voorspellen, ^èlk gewicht onze weermacht bij een ®Ventueelen oorlog tusschen derden bij S of beide der oorlogvoerende par ken in de schaal zou leggen en het is b'V. zeer de vraag, of Nederland in den booten wereldoorlog ongedeerd geble- Ven zou zijn, als het aan weerloosheid ten prooi ware geweest. Ons leger en onze vloot hebben dus degelijk praktische waarde, vooral **n preventieven aard. Sou het niet uiterst onverantwoorde- bik zijn, als men door eenzijdige ont wapening den vijand als het ware uit- noodigde om ons volk onder den voet te komen loopen en den strijd, met heel zijn ellende-nasleep, op óns gebied te ko men uitvechten? Heeft ook Curacao oris de laatste dagen niets geleerd? Mag men onze ouden van dagen, onze vrouwen en kinderen blootstellen aan het vreeselijke gevaar, eventueel onverdedigd en onbeschut overgeleverd te zijn aan woeste soldatenhorden? Ons land moge klein zijn en niet sterk van weermacht, onze bewapening legt toch in ieder geval gewicht in de schaal en vormt een geruststelling voor de bevolking in kwade tijden. Zouden de socialisten in dergelijke dagen de verantwoordelijkheid durven dragen voor 's lands weerloosheid? De minister van Oorlog heeft hen in de Kamer eens ongenadig voor het di lemma gesteld: zouden onze troepen moeten optre den, indien een inval in ons land ge pleegd werd of zouden zij niet gemobi liseerd mogen worden? In antwoord hierop hebben de roode heeren alle mogelijke uitvluchtjes ver zonnen, maar op een eerlijk en afdoend antwoord van die zijde zitten wij nóg te wachten. Wat hebben de socialisten hier en elders trouwens in de oorlogsjaren ge daan? Hebben zij over 't algemeen zelf óók niet voor de oorlogscredieten ge stemd? Toen zagen zij de noodzakelijkheid daarvan in: waarom slaan zij dan nu zoo'n toon aan? Omdat er geen urgent gevaar is en omdat zij zich momenteel omwille van stemmengewin wel zoo onver- antwoordelijk-demagcgisch meenen te kunnen gedragen. Maar wat nog erger is: de socialisten zijn in de praktijk de allerberoerdste pacifisten: ze prediken den haat in den klassenstrijd en als ze 't wenschelijk vinden, dan schrikken zij ook in dezen strijd, welke zelfs tot burgeroorlog voeren kan niet terug voor gewapend geweld; de roode strij ders in Oostenrijk zijn je reinste mili taristen. En dan zwijgen we nog maar van Rusland met zijn rood léger, waarin een tamelijk zuiver socialisme toch zijn triomphen viert! Stonden na den oorlog in vele Euro- peesche landen ook niet meerdere so cialistische kopstukken voortdurend op de bres om het leger maar zoo sterk mogelijk te houden of te maken? Ziedaar, 't is allemaal leugen en be drog, waarin de socialisten hun ontwa- penings- en vredeliefde uitvieren. Willen wij dan niet ontwapenen? Och, het katholieke standpunt, het standpunt van Z, H. den Paus, is ge noegzaam bekend: wij streven ten sterkste naar geleide lijke, internationale ontwapening, en bij dat streven willen wij de persoon lijke en financieele lasten intusschen zooveel mogelijk verminderen. Dè,t is de goede, dat is de eenig-Juiste taktiek. Het ware te wenschen, dat de S. D. A. P. ons hierin steunde en niet door haar demagogische en onverantwoorde lijke ontwapenings-agitatie ons nog verder afbracht van het door allen zoo graag nagestreefde doel! Onderzoek naar Wijkstra's geestvermogens Gisteren werd voor hetg Gerechtshof te Leeuwarden de zaak behandeld in hooger beroep van Yje Wijkstra, die tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld is inzake den moord op vier veldwachters te Grootegast gepleegd. De procureur-generaal requi- reerde tot schorsing der zitting, tot het in stellen vail een nieuw onderzoek in de pro cessen-verbaal van 15 Mei 1929 en 19 Juni 1929 en voorts tot het doen instellen van een onderzoek naar de geestvermogens van Yje Wijkstra. Het Gerechtshof besloot dienovereenkom stig. Het onderzoek zal worden ingesteld door d~ doctoren dr. J. Wiersma te Groningen en S. Mesdag, eveneens te Groningen. Koninklijk bezoek Naar gemeld wordt, zal bi] de ledenuitvoe ring van Parsifal", in den Stadsschouwburg te Amsterdam, de geheele Koninklijke Fa milie aanwezig zijn. Ook de Minister van Onderwijs, Kunsten sten en Wetenschappen zal de uitvoering bijwonen. Sterke vermindering der productie Medegedeeld wordt, dat de productie van de olievelden van de Bataafsche Petroleum Mij. in Oost-Borneo en Tarakan sterk zal worden verminderd. Deze vermindering ge schiedt met het doel overproductie te voor komen. Het Amsterdamsche raadslid D. Wijnkoop heeft den Raad verzocht, verlof te verleenen tot het stellen aan den burgemeester van de volgende vraag: Is het waar dat de burgemeester het stuk „Huwelijken worden in den Hemel gesloten" heeft verboden? Naar later gemeld wordt, heeft de burge meester van Amsterdam de opvoering van het stuk verboden, omdat zij grievend en profaneerend zou zijn voor groote groepen der bevolking. Het wetsontwerp aangenomen De Kamer heeft het wetsontwerp-Ziekte wet aangenomen met 23 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren v. d. Hoeven, Pol- lema, Verkouteren en de Vos van Steenwijk, allen Christ.-Hist. De wet zal worden ingevoerd 1 Augus tus a.s. Naar uit Bandoeng gemeld wordt, is kolo nel C. A. Rijnders, militair commandant van Atjeh en Onderhoorigheden, door ernstige ongesteldheid verplicht, zijn functie tijdelijk neer te leggen. De commandant van het 2e regiment infanterie te Bandoeng, luit.-kolo- nel L. A. Snell, is naar Atjeh gedirigeerd ter vervanging in het commando. Vier zwaargewonden Een communistische Atjehsche gevangene heeft in de gevangenis te Pamekasan (Ma- doera) amok gemaakt. Hij verwondde zwaar den administrateur Bos, den hoofdopzichter Van Duren en den opzichter Schuitema. De opzichter Van der Geugten en een korporaal van de Barisan's werden licht gewond. De aanvaller werd zwaar gewond. De nachtelijke bedevaart De jaarlyksche nachtelijke Bedevaart naar Sint Adelbert te Egmond vertrekt Zaterdag avond 29 Juni om 23.20 (n.m. 11.20) van het Centraal Station te Amsterdam. 23.41 (n.m. 11.41) van Haarlem. Vanaf station IJmuiden- Oost (Velsen) wordt langs Velsen-dorp, Beverwijk, Castricum en Bakkum naar Eg- mond-Binnen gewandeld, waar öf op den Sint Adelbertus-akkes oi In de Parochiekertc te Rinnegom in den vroegen morgen een H. Mis zal worden gecelebreerd. 23 Januari 1929 werd door den gemeente raad van Hilversum besloten tot samenvoe ging van de secretarie-diensten Burgerlijk Armbestuur, Sociale Aangelegenheden en Volkshuisvesting en Arbeidsbemiddeling. Be sloten werd, in te stellen één dienst voor Sociale Aangelegenheden. Daartoe werden twee vorderingen vastgesteld, een voor den dienst van Sociale Aangelegenheden en éen voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Hiertegen waren bezwaren ingediend, welke de vorige week door Ged. Staten zijn be handeld. Deze hebben thans beslist, dat er geen aanleiding bestaat het betreffende be sluit niet goed te keuren. Veel materieele schade. Aan de Artillerie Inrichting aan de Hem brug heeft gisterenmiddag om half drie in de vuurwerkerij een hevige ontploffing plaats gehad, door tot nu toe onbekende oorzaak, ten gevolge waarvan een arbeider zwaar gewond werd. Aan het gebouw, waarvan dooor den he- vigen luchtdruk het dak afgerukt werd, is veel materieele schade toegebracht. Per eigen auto-brancard is de gewonde naar het Binnengasthuis te Amsterdam ver voerd, waar hij ter verpleging is opgenomen. Door een aantal soc.-dem. raadsleden van Amsterdam is een voorstel bij den raad in gediend, om B. en W. uit te noodigen, plan nen te ontwerpen voor den bouw en exploi tatie van een gemeentelijke turnhal. Gisteren was het 70 jaar geleden, dat mr. S. van Houten aan de Universiteit te Gro ningen is gepromoveerd tot doctor in de Rechtsgeleerdheid- Van verschillende zijden heeft hij geluk- wenschen ontvangen; ook werden vele bloem stukken te zijnen huize bezorgd. Onder de talrijke schriftelijke felicitaties was een of- ficieele brief der Groningsche Academie. De Raad van Toezicht der Maatechaappij voor Hypothecair Crediet in %derland, waarvan de bejaarde staatsman een der oprichters is, had een vruchtenmand gezon den. Het rapport van agent Brons Menigeen zal zich ongetwijfeld de vraag gesteld hebben, waarom de agent Brons niet eerder met het proces-verbaal betreffende den moord op den heer Lans te Rotterdam voor den dag is gekomen. De „Voorw." verneemt daaromtrent het volgende. Zooals iedereen, had ook Brons met be langstelling het verslag van de terechtzit ting gevolgd. Steeds had hij gedacht, dat zijn rapport wel ter sprake zou komen, maar tot zijn groote verwondering be merkte hij, dat dit niet het geval was. Hij sprak er met kennissen en collega's over en deze raadden hem aan, het er niet bij te laten zitten. Zondag stelde Brons zich daarom in verbinding met den waamemen- den hoofdcommissaris, die hem naar com missaris Dijkstra verwees. Commissaris Dijkstra werd opgebeld, doch Brons kreeg geen gehoor. Brons besloot er toen de al lerhoogste politieautoriteit in te kennen, n.l. de burgemeester. Maar ook deze was niet in de stad, zoodat hij genoodzaakt was, zich tot den loco-burgemeester, mr. A. de Jong, te wenden. Deze adviseerde Brons zich zoo spoedig mogelijk met den officier van justitie in verbinding te stellen en deze droeg Brons op van zijn bevindingen proces verbaal op te maken. Het blad vernam verder nog, dat Brons Maandag, onmiddellijk na de terechtzitting, op het hoofdbureau is ontboden, waar hij in het bijzijn van commissaris Dykstra door commissaris Caspers is gehoord. De heer Dijkstra zegt, het het onmogelijk is, dat Brons dien Zondag heeft opgebeld; hij is dien dag niet uit geweest. Brons heeft echter den naam genoemd van de juffrouw bij wie hij getelefoneerd heeft, zoodat dit uitgezocht kan worden. Commissaris Dijkstra en inspecteer Her mans ontkennen voorts, dat Brons hun mondeling zijn waarnemingen in het kan toor van den heer Lans zou hebben meege deeld. Verdere behandeling der zaak Tegen den verdachte 20 jaar gevangenis straf geëisclit Nadat het getuigenverhoor was geëindigd en ook de verdachten waren gehoord, heeft het O. M. requisitoir genomen. Spr. achtte de schuld van de V., bewezen en eischte tegen hem 15 jaar gevangenisstraf. De verdediger van de V., mr. Franke, achtte den sluier, welke over dit misdrijf hangt ,niet weggenomen. In een uitvoerig pleidooi ging hij de zaak na en kwam tot de conclusie, dat nergens eenig bewijs van schuld aanwezig is. Hij vroeg vrijspraak voor zijn cliënt en onmiddellijke invrijheidstelling. Na in raadkamer te zijn geweest, achtte de Rechtbank daartoe geen termen aanwe zig. Hierna begon de zaak tegen den tweeden verdachte M. De meeste in de voorafgaande zaak ge hoorde getuigen legden dezelfde verklarin gen af. Op de vraag van den president of hij bij zijn stilzwijgen zou persisteeren zei hij: „Dat zal er aan liggen". De Officier van Justitie achtte den primair ten laste gelegden doodslag met diefstal en brandstichting den dood ten gevolge hebben de, bewezen door de vroegere verklaringen, voor de politie en den rechtercommissaris af gelegd. Verdachte's houding niets te willen verklaren verandert niets aan de geldigheid van zijn vroegere verklaringen. Deze verkla ringen bevatten de erkenning van mededader schap van het begin en het slot der drama tische gebeurtenissen. Uitvoerig ging de Officier van Justitie na, wat er door beide onverlaten is gedaan; dat M. bij de mishandeling en de brandstichting niet mededeed, achtte de Officier ongeloof waardig. In de belangrijke verklaring van het slachtoffer tegen een der wachtmeesters, den heer Visser, werd deze verdachte als hoofd dader genoemd, die hem de slagen gaf en het bed in brand stak, toen hij meende, dat het oudje door hem doodgeslagen was. Door al deze verklaringen achtte spreker zoowel den doodslag, den diefstal, als de opzettelijke brandstichting bewezen. Voor het geval de Rechtbank het primair ten laste gelegde niet bewezen mocht achten, betoogde spreker, dat de subsidiair ten laste gelegde diefstal met geweldpleging eveneens bewezen is. Verdachte M. was de hoofdpersoon; had het grootste aandeel in deze misdrijven, die van hen uitgingen. Daar verdachte pas 27 jaar oud is wilde spreker niet de zwaarste straf eischen maar de ernst der feiten is oorzaak dat spre ker vraagt een gevangenisstraf van twintig jaar. De verdediger mr. Scholtens uit Breda kon den Officier van Justitie niet geslaagd achten in de levering van het bewijs van de schuld van zijn cliënt. Pleiter twijfelde niet, of de conclusie van het onderzoek in dit geval zal zijn vrijspraak. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op Donderdag 4 Juli, evenals in de andere zaak. De Stedebonwkundige Raad In de te Utrecht gehouden vergadering van de afdeeling Stedebouw en van het Ned. Instituut voor Volkshuisvesting cn Stedebouw werden de volgende heeren bij acclamatie tot leden van den Stedebouwkundigen Raad benoemd: G. J. van den Broek, W. A. de Graaf, jhr. De Jonge van Ellemeet, jhr. ir. Reigersman, A. Siebers, J. J. Talsma en C. Thomése. Minister Kan is voornemens a. s. Maandag zich naar Drenthe te begeven. De Minister ze" n.l. te Emmen de eerste spade in den grond steken voor de werkzaamheden ten behoeve eener fabriek voor de N.V. Breiery „Het Klaverblad" die van de gemeente Emmen den noodigen grond heeft aange kocht. Aan deze plechtigheid wordt een officieel karakter gegeven, daar de totstand koming van een grootbedrijf voor deze ge meente van groote beteekenis moet worden geacht. Bij het te Amsterdam gehouden L. O.- examen nuttige handwerken zijn voor de St. Antoniakweekschool geslaagd de dames: C. Brussel te Wormerveer en A L. Ph. M. v. Giezen, te Haarlem. Bij het te Bergen gehouden L. O.-examen zijn voor de R.K. „St. Joseph"-kweekschool geslaagd de dames: E. J. Blom te Vyfhuir zen, A. F. G. Snel te Haarlem, M. J. Doo- deman te Edam, H. J. Garritsen te Egmond aan Zee, A. M. G. Huntink, te Haarlem, M. C. Borst te Castricum, A M. H. Koning te Hoorn en D. C. Schagen te Amstelveen. De 2I-jarige S. B., diamanthandelaar, van Poolsche nationaliteit en in Antwerpen woonachtig, heeft gisteravond by de Haar- lemsche politie aangifte gedaan, dat hy in den trein rijdende van Bergen op Zoom naar Amsterdam, Is beroofd van een portefeuille welke o.a. Inhield eenige papieren, zyn pas en een in papieren verpakte party diaman ten, ruwe en bewerkte, ter waarde van on geveer 7500. Gistermiddag is de bestolene uit Antwer pen per autobus naar Bergen-op-Zoom ver trokken, daar hy geen visum had. In Bergen op Zoom is hij met den trein verder gegaan naar Amsterdam, alwaar hy de diamant beurs wilde bezoeken. In den trein heeft hij echter geslapen. Gedurende de reis Leiden— Haarlem was er niemand in zijn coupé, voordien wel. Toen hij 11.41 uur in Haarlem aankwam, meende hy, dat hy in Amsterdam was en stapte uit. Toen ontdekte hy, dat de porte feuille met inhoud die in zyn vest verborgen was, was ontvreemd en dat zyn vest .aan de onderzyde was opengesneden. Dit vest is in beslag genomen. De beroofde kon niet pre cies zeggen, met welke personen hy gereisd had. De diamanten behoorden aan hem en aan zyn broer, die ook te Antwerpen woont. Zy zyn tegen diefstal niet verzekerd. Hy reisde voor het eerst naar Amsterdam voor zaken, wyi zijn broer dit vroeger altyd deed. De Haarlemsche politie stelt een uitgebreid onderzoek in en heeft zich in verbinding ge steld met de politie te Antwerpen, Amster dam, den Haag en Rotterdam. Uitspraken van Donderdag 20 Juni 1929 A. H. J. de J., wonende te Overveen „ap pèl overtr. Alg. Politieverordening Bloemen- daal". Vonnis Kantonrechter Haarlem be vestigd. 1. A> S-, koopman, wonende te Haarlem, thans verbl. in de Strafgevangenis te Haar lem. 2. C. A. de V., koopman, wonende te Haar lem, thans gedetineerd; sub 1 diefstal door middel van een valschen sleutel; sub 2 medeplichtigheid aan genoemd feit; sub 1: acht maanden gev. straf o. v.; sub 2: een jaar gevangenisstraf o. v. C. A. de V., koopman, wonende te Haar lem, thans gedetineerd „Mishandeling", een maand gev. straf o.v. 4. A F. O., tapper, wonende te Haarlem „Appèl overtr. Alg. Pol. Verordening Haar lem" 5 boete subs. 5 dagen hecht. o.v. D. de G., kantoorbediende, wonende te Haarlem. „Overtr. art. 247 W. v. S.", vier maanden gev. straf o.v. C. F. R., hotelbediende, zonder vaste woon plaats, thans gedetineerd. „Verduistering", vier maanden en twee weken gev. straf m. a. pr. hecht. o.v. Door het Centraal Bureau der Derde Orde te Weert zyn congressen van Directeuren der Derde Orde en van belangstellende priesters uitgeschreven te Alverna-Wijchen (Minder broedersklooster) op Maandag 24 Juni a.s. en te Utrecht (Parochiehuis „St. Antonius", Ka naalstraat) op 26 Juni a.s. De vergadering te wychen begint om half twaalf v.m., de vergadering te Utrecht om vier uur n.m. Op 20 Juni 1929 werd door de Arrondisse- ments-Rechtbank te Haarlem in staat van faillissement verklaard: Johannes Petrus Kuyper, wonende te Heemstede, Valkenbur gerplein 9, vroeger kastelein, thans buffet chef; Curator Mr. L. J. Venhuizen, wonende te Heemstede. Rechter-Commissaris Jhr. Mr. E. J. Strick van Linschoten. Naar de „Msb." verneemt, zal heden te Rome onthuld worden een monument ter nagedachtenis van Kardinaal Rampolla. Het monument is geplaatst In de titelkerk van den Kardinaal, de basiliek van de H. Caecilia. Tegen den tweeden verdachte in xake den moord te Ulvenhout (N.-Br.) Is 20 jaar ge vangenisstraf geëisebt. Met 23—4 stemmen heeft de Eerste Kamer de Ziektewet aangenomen. i De jaarvergadering van het ROode Kruis, De taak der vereeniging. Productie-beperking bij de Bataafsche Pe- troleum-Mü. Het drama te Grootegast. Onderzoek naar verdachte's geestvermogens. In verband met de havenarbeidersstaking heeft de Grieksche regeering den staat van beleg afgekondigd. De Amerikaansch-Fransche schuldveref fening voorwaardelyk uitgesteld. Uit de staatsgevangenis Houston (Texas) ontsnappen 50 gevangenen. Tom Mix voor 180.000 bestolen. OP GOUDZOEKER Louw trouwt een ryeke meid, scheef, scheel, ross en mis-tekent, Hy neemtse bij 't gewicht; 't fatsoen wordt niet gerekent. Huygens. OP LOSBOL Wie de wereld verkiest Zoo, dat hij God verliest: Als 't gaat op een scheiden. Mist hy z'alle beiden. P. Poirtei* Barometerstand 9 uur v.m.: 772 Vooruit OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.54 uur. Hoogste barometerstand 777.4 m.M. te Valencia. Laagste barometerstand 754 m.M. te An- deflhes. Verwachting: Zwakke tot matigen wind, aanvankelijk uit Noordelyke richtingen, meest half bewolkt, droog, weinig verande ring in temperatuur, later geleidelyk war mer. Naar gemeld wordt, is by den dienst der Volksgezondheid uitbreiding van het aantal gouvernementsartsen noodzakelyk gebleken, zoodat voor 1930 gerekend wordt op een ver meerdering van het corps met een hoofdarts twee artsen le klasse en zestien artsen 2e klasse. Het aantal Indische artsen wordt verminderd met zestien artsen le klasse en negen artsen 2e klasse. Voor de malariabe strijding door assaineeringsmaatregelen aan de vischvyvers van Batavia is uitgetrokken 250.000.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1