i LEEKEPREEKEN LIJST ACHT! WONINGBUREAU >k. w. ■f WALES - ANTHRACIET f3000.- f750.- f250.- f125.- f50.- f40.- STEMT HENK FIBBE 14 Nassanstraat 14 Spinnewebjes FILMAVOND fa. G. KRAAM Co. DE INVAL IN CURACAO ggi Z0MERPRIJZEN vanaf f2.65perH.L [BUREAUXi NASSAULAAN 49to' «BU ADVERTENTtEN 35 ct. p. regal dit nummer bestaat uit vier bladen en het geïllustreerd zondagsblad ZATERDAG 22 JUNI 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17187 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Audiëntie Woensdag 3 Juli ALLEEN DE KATHOLIEKE LIJST ALLEEN VOERT EFFECTENORDERS UIT AAN BINNEN- EN BU1TENLANDSCHE BEURZEN. SLUIT PROLONGATIES. Voor het Nederlandsch College te Rome De H. Pastoor van Ars patroon aller pastoors en zielzorgers „De Autobus' Nationale Bedevaart van het Apostolaat des Geloofs Loting van dienstplichtigen De Ziekteverzekering Berooving van 'n banklooper Spoorweg-ongeval te Dordrecht - HPHiMp Het bedreigde Gooilust De eerste Betuwsche Mei kersen naar Engeland Het strafproces tegen Salomon Liebermann De staking te Zaandam Door een auto aangereden Voornaamste Nieuws OP GEBLANKETTE J. J. WEBER ZOON Groote "Houtstraat 166 Haarlem Zij, die zich thans op de Nieuwe Haarl. Courant abonneeren, ontvangen de nummers tot 1 Juli a.s. GRATIS. De Directie R. K. Kiesvereeniging CREDO PUGNO" ALLEEN MET STOOKT U HET VOORDEELIGST FRANCO THUIS TURFMARKT 10-TEL. 11088 i Telefoon No. 13860 (drie Hjneni Postrekening No. 5970k r - X ABONNEMENTENvoor Haarlem en 1'Agentschappen: per week 25 ct.| per kwartaal 355; per post, per kwartaal f 3.58 t>U vooruitbetaling. NIEUWE COURANT VRAAG- CM AANBOD-ADVERTEN TIES, M regeb 60 ct p. plaatsing; elke regel meer IS ct-, btj vooruitbet BU contract belangrijke korting. 0 INGEZONDEN MEDEDEELJNGEN va* tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zi j n ingevolge de verzekeri ngsvoorwaarden Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door bij een ongeval met bij verlies van een hand, bij verlies van een bij 'n breuk van bij verlies een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringenIOUUU verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: l/UU ■"doodelijken afloop: IIÜU ."een voet of een oog; I I £Ü«"duim ofwijsvinger: I UU.~ been of arm: I tUi" anderen vinger. 293 HET CHRISTELIJK HUWELIJK IN DE PRACTIJK Gij kunt op uw christelijk huwelijk, toet zijn eenheid en onverbrekelijkheid, Zooveel roemen als gij wilt, historie en Practijk van iederen dag bewijzen, dat het geworden is tot een loutere formali teit; dat het uiterlijk fraai maar in wezen een leugen Is; dat van hoog tot laag zich langzamerhand van den geest van het christelijk huwelijk losmaakt en dit enkel nog maar naar den vorm, om des fatsoenswille, in eere houdt. Maar ook dat zal niet lang meer duren en aan onzen tijd is het voorbehouden om een totale huwelijksomwenteling in deze wes- tersche landen te beleven. Aldus is kort samengevat het oordeel van de moderne huwelijkshervormers, zooals wij dit een vorigen keer uitvoe riger uiteenzetten. Hoewel zij schijnbaar de feiten aan hun kant hebben, is toch hun meening slechts ten deele waar en Voor zoover zij gelijk hebben, is hun con clusie valsch. Het is niet te ontkennen, dat velen, ook christenen, ook katholieken, het christelijk karakter van hun huwelijk tot een leugen hebben gemaakt, door alle eeuwen heen en niet het minst in onzen tijd. Dit laatste feit is mede de aan leiding voor het schrijven van deze be schouwingen. Gevaarlijk echter is de kwasie wetenschappelijke theorie, als zou het huwelijksbederf in de hoogere standen begonnen zijn en van daaruit geleidelijk de lagere rangen hebben aan getast, zooals het b.v. met de mode en toet verschillende geestelijke stroomin gen is gegaan. Voor het verklaren van het hier besproken verschijnsel behoe ven geen geleerde betoogen te worden opgezet. De nuchtere feiten zijn, dat zoowel nu als vroeger het sterke beenen Waren en nog zijn, die dé weelde dragen. Menschen van macht en aanzien, van fortuin en invloed, onafhankelijk en door niet3 gedwongen normalen arbeid te verrichten, zijn veel gemakkelijker ge neigd, tot buitensporigheden over te gaan dan zij die door geregeld werk gedwon gen zijn in eigen levensonderhoud en dat van een gezin te voorzien. Sexueele afwijkingen zijn de eerste verschijnse len van overdadige weelde en lediggang. Geen wonder dus, dat echtbreuk en alles Wat daarmede samengaat het eerst en het veelvuldigst worden gevonden in kringen waarin men alle wetten der mo raal ongestraft, zonder eenig tijdelijk hadeel, kan overtreden. De vermaning Van Jezus, dat het gemakkelijker is voor een kameel om door het oog van een naald te kruipen, dan voor een rijke om In den hemel te komen, is niet voor niets Uitgesproken Maar daarmee is niet gezegd, dat er niet altijd geweest zijn en nog zijn tal- looze voorbeeldige christelijke huisvaders en huismoeders ook onder de koningen en keizers, ook onder edellieden, ook onder dé eerste standen. Tegenover droevige histories van huwelijksschennis door voornamen der wereld staan even- Veel voorbeelden van adellijke families, toe door een reinheid van zeden, geërfd Van geslacht op geslacht, door het hoog houden van edele tradities juist een ideaal van christelijk familieleven tot Verwezenlijking hebben gebracht. Zoo ook laat de historie ten allen tijde huwe- iijksmislukkingen in alle standen, vooral in de allerlaagste, bij de paupers zien. AVant wat in het algemeen geldt, geldt zeker voor het gezinsleven: dat de uiter en van bittere armoede en overdadige deelde gevaren zijn voor de goede zeden. En vraagt men nu, waarom dan in onzen tijd zoo algemeen een inzinking en verwording van het christelijk huwe- Üjk wordt waargenomen, waarom een °hgekend hoog cijfer van echtscheidin gen en een ongekend laag geboortecijfer lijzen op een spoedige algeheele inzin king en loslating van het christelijk huwelijk, dan moeten wij zeggen, dat de conclusie, alsof onze tijd een geheele en ^°tale omwenteling van het oude christe- hjke huwelijk zal laten zien, meer dan Voorbarig en gewaagd lijkt. Immers, de Verwording van het christelijk huwelijk sien wij eerst daar, waar de menschheid Zelf aan het verworden is. Het is niet zóó, dat de menschen in heel hun den ken en doen dezelfden zijn gebleven er. 3at zij alleen maar het christelijk huwe- !ijk als een lastig en waardeloos instituut aan het wegwerpen zijn; neen, waar het Seloof begon te kwijnen, de zeden begon nen te verruwen, waar de menschheid to één woord op een lager peil zakte, öaar verdween ook hoe langer hoe meer het christelijke huwelijk. En wat men hu voor „conventie", voor leugen en on waarachtigheid aanziet, is niet anders öan de taaiheid van een christelijke traditie, die het eenmaal in de wester- fche landen gekerstende volk nog in het bloed zit en waarvan het zich ondanks 2ichzelf, niet zoo gemakkelijk kan ont boen. Maar te midden van zooveel modern toidensche gezinnen in de groote steden en te midden van zoovelen ook op het platteland, die het christelijk huwelijk verkrachten, leven goddank nog millioe- nen christenen, die Christus' huwelijks leer hooghouden in echtelijke trouw en een rein familieleven. En nu is het merk waardig te zien hoe hier de deugd een ver hef f enden strijd tegen de boosheid voert. De wereldling, de moderne heiden, lacht met het christelijk huwelijk; hij eischt „vrije liefde". Gevolg: verbintenis sen op lossen voet met als regel kinder - looze of althans kinderschaarsche ge zinnen. De volgelingen van Christus in middels sluiten hun huwelijksverbond voor het leven; ook zij zijn menschen; ook zij hebben hun zorgen, kennen hun huwelijksstormen. Maar er is een band, die blijvend bindt. Zij leveren de groote gezinnen, waaruit nog altijd de naar ziel en lichaam meest kerngezonde men schen voortkomen. Vooral op het platte land, in streken als de onze, waar nog veel christelijke zin leeft, is het belang wekkend, het conflict van die beide ele menten aan te zien en waar te nemen, hoe in betrekkelijk weinig tijd eenmaal zoogenaamd protestantsche dorpen in overgroote meerderheid katholiek wor den. De stelling, dat het christelijk huwe lijk bezig is door onzen tijdgeest te ver dwijnen, is dus gelukkig nog lang niet bewezen. Het tegendeel lijkt eerder waar. Door den oorlog kwam een moreele in zinking, welke zulke gruwelijke gebeur tenissen altijd na zich sleepen; daardoor heeft het den schijn, alsof het christelijk huwelijk geen stand kan houden voor de moderne begrippen. De geschiedenis heeft wel anders ge leerd. Zooals nu het groote vrouwen overschot als een motief wordt aange grepen door de huwelijkshervormers om de vrije liefde te prediken, zoo werd er na den dertig-jarigen oorlog ach en wee geroepen over het groote tekort aan be volking in de Duitsche landen. Officieel werd toen zelfs door burgerlijke overhe den tijdelijk toegestaan, dat een man twee of meer vrouwen mocht hebben, om het tekort aan menschen toch maar zoo gauw mogelijk aan te vullen. En welke voor het christelijk huwelijk ondermij nende theorieën hebben de hervormers in Luther's tijd niet gepredikt, nog wel onder den schijn van godsdienstige waarheden! Toch heeft de maatschappij zich op den duur weer boven die exces sen uitgeworsteld. Ook wij behoeven niet te wanhopen: wanneer het leger ware christenen in onzen tijd moedig stand houdt, dan zal in de naaste toekomst ook wel weer blijken, dat wij het laagste punt van moreele inzinking, na een tijd van oorlogsbederf, hebben bereikt. Wie goed toeziet, neemt ook in onzen tijd waar, wat heel de geschiedenis door, van dé eerste tijden van het christendom af, zich geopenbaard heeft: de katholieke kerk blijft met haar hooge idealen altijd naar zich toetrekken al wat nog een weinig adel in de ziel heeft. Door de razernij van echtscheidingen en zeden bederf zal dit menschengeslacht ook weer komen tot rust en bezinning; zooals wij nu al van tijd tot tijd uit niet-geloo- vige kringen kreten om reiner en hooger leven hooren opgaan. Ook dan weer zal de katholieke kerk met haar onverander lijke leer van eenheid en onverbrekelijk heid van het huwelijk het plechtanker blijken voor een diep gezonken wereld. En de christelijke huwelijksleer zal de menschheid voeren tot een gezond fa milieleven en door een gezond gezin weer tot een levensgeluk, waarnaar zij buiten de wetten der christelijke moraal, in ongebondenheid, vergeefs zal blijken ge zocht te hebben. HOMO SAPIENS Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal Donderdag en Zaterdag van de volgende week geen audiëntie verleenen. RIME lste verantwoording Verantwoording van Donderdag Gisteren ingekomen M. D. Fam. v. W. D. Mej. W. D. B. Heden ingekomen: Alle B'tjes helpen: Mr. B Mevrouw B W. B G. B R. B J. B A. B 256— 150— 10— 12.50 2.50 2Cr— 60— 50— 25— 5— 5— 5— 5— 5— Totaal 611.- Z. H. de Paus heeft bU apostolische breve den heiligen Pastoor van Ars tot patroon van allo pastoors en zielzorgers verheven, aldus wordt uit Rome aan de „Msb." gemeld. Door de drukkerij „ons Blad" te Alk maar is een zomerdienstregeling der voor naamste personen-autobusdiensten in N.- Holland uitgegeven onder den naam van „De Autobus". Velen zullen heirvan een practisch ge bruik kunnen maken. Dinsdagochtend is de Nationale Bede vaart van het Apostolaat des Gebeds uit Rome vertrokken. Met recht had pastoor J. Jorna S.J. Maandagavond in zijn tafel- speech kunnen constateeren, dat de pel grims in Rome dagen van innige devotie hadden doorgebracht. Pastoor Jorna uitte voorts zijn groote voldoening over de uit stekende regeling in het hotel, waardoor het verblijf te Rome zoozeer veraangenaamd was. De Zeereerw. Pater Rubbers S.J. bracht hulde aan de wijze, waarop Pastoor Jorna de geestelijke leiding van deze bedevaart voerde. Op zijn voorstel werd een collecte gehouden voor het „Zilveren Dak" van pa stoor Jorna, Welke ruim 125 opbracht. Ter herinnering aan de audiëntie ontvin gen alle deelnemers vóór het vertrek uit Ro me van Z. H. den Paus een zilveren medail le. Door den Hoogeerw. Pater Kea S.J. werd bovendien den technischen leider van den tocht, den heer Willy Liffers, een groote zil veren medaille in étui, met een afbeelding van derP zalige Claude de la Colombière S.J., overhandigd als herinnering aan de Be devaart. Bovendien gaf Pastoor Jorna allen deelnemers een plaat met de afbeelding van den nieuwen Zalige ten geschenke. Dinsdagavond kwam men te Venetië aan, waar 's avonds een gondelvaart werd ge maakt op het Canal Grande, midden door de fantastisch verlichte stad. Woensdag werd de stad bezichtigd. Donderdag werd een schitterenden boottocht gemaakt naar het eiland Lido, een der voornaamste badplaat sen van Italië. Vrijdag 28 Juni a.s. 's namiddags 2 uur zal in de Rolzaal op 't Binnenhof te *s-Gra- venhage de loting voor den dienstplicht plaats hebben voor twee lichtingen, voor de lichting 1930 en voor de lichting 1931. Dit zal de eerste loting zijn, die naar het nieuwe stelsel wordt gehouden. De voorbereidende uitvoerings maatregelen Door den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid is aan zijn Departement geïnstal leerd een commissie, bestaande uit twee on bezoldigde leden van den verzekeringsraad, twee voorzitters van een Raad van Arbeid en het bezoldigd lid van den verzekeringsraad mr. Werker, tevens voorzitter der commis sie welke tot toak heeft den minister van advies te dienen bij de voorbereiding van de maatregelen ter uitvoering der ziekteverze kering, in het bijzonder voor zoover die maatregelen betrekking hebben op de uit voering dier verzekering door de Raden van Arbeid. Aan het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid is in gevorderden staat van voorbereiding de samenstelling van het col lege van toezicht op de bedrijfsvereenigingen welke voor de uitvoering der verzekering zullen worden toegelaten en de regeling van taak en werkwijze van dat college. 4 jaren gevangenisstraf geëischl Voor de Rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft terecht gestaan een 24-jarig arbeider uit Eindhoven, wien ten laste was gelegd, dat hij op 13 Maart te Best een bedrag van 850, toebehoorende aan de Incasso Bank te Eindhoven, heeft ontvreemd. Tegen den wissellooper A. Vervest, die het geld bij zich had in een tasch, had hij geweld gepleegd. In de eene hand had de straatroover een revolver, in de andere hand een mes. Na Verwest toegevoegd te hebben: „Je geld of ik schiet je kapot!" stak hij hem met het mes en ontrukte hem de geldtasch. De over val geschiedde bij de beruchte nederzetting „De Ploeg". Bij het uitvoerige getuigenverhoor bleek, dat de roover herkend werd door een bult op het voorhoofd. De aangevallene had een steek aan het voorhoofd bekomen. Verdachte ontkende. De banklooper moest zich bepaald in den persoon vergist hebben! Het O. M., waargenomen door jhr. mr. Van Asch van Wijck herinnerde in zijn re quisitoir aan de geschiedenis van „De Ploeg", waar de „bult" ook bij betrokken was. Bij een inbraak heeft de man eens met een re volver op een veldwachter geschoten, in ver band waarmee hij door de Rechtbank te Alk maar tot een jaar gevangenisstraf is ver oordeeld. De Officier achtte het ten laste gelegde volkomen bewezen en wees er nog op, dat verdachte bedorven is door het lezen van boeken, waarin de misdaad wordt geleerd. Hij requireerde vier jaar gevangenistraf. De verdediger, mr. E. van Zinnicq Berg- mann, Den Bosch, pleitte vrijspraak en ver zocht verdachte op vrije voeten te stellen. Na in de raadkamer te zijn geweest, wei gerde de rechtbank de invrijheidstelling en bepaalde de uitspraak op 27 Juni. Matericele schade Gisterenavond om half negen is trein 136 komende van Roosendaal, door een verkeer den wisselstand op een stilstaanden trein, die zich op het station te Dordrecht bevond, gereden. Van den stilstaanden trein werden een goederenwagen geheel versplinterd en een personenwagen zwaar beschadigd. De loco motief van den rijdenden trein kreeg een deuk en voorts werd het voorbalcon van den laatsten wagon ingedrukt. Het verkeer ondervond een half uur stag natie. Er hadden geen persoonlijke ongeluk ken plaats. Een protest van de Internationale Wisent-Gesellschaft De Internationale Wisent-Gesellschaft heeft zich tot H. M. de Koningin gewend met het dringend verzoek om te willen ver hinderen, dat „Gooilust", het bekende land- Overvloedige oogst verwacht Door de firma Baltussen te Eist zijn de eerste Betuwsche meikersen via Vlissingen naar Engeland gezonden. De volgende week wordt overal met den pluk begonnen. De oogst belooft overvloedig te worden. De uitspraak is bepaald op 5 Juli Na re- en dupliek van den Officier van Justitie en den verdediger, heeft Lieber mann zelf een ruim gebruik gemaakt van de hem geschonken gelegenheid, het laatste woord te voeren. Hü deed dit aan de hand van verschillende bescheiden, doch brak plotseling zijn betoog af, zeggende: „Ik ben heelemaal op, mijnheer de president, ik kan niet meer." De uitspraak werd bepaald op Vrijdag 5 Juli a. s. De Schoterweg is gereed! Een prachtige borfevaj breed geasphalteerd, terwijl de tram in het midden van den weg ligt. Haarlem- Noord mag zich gelukkig achten met deue verbeteringen. De verkiezingen en de staking Van de mogelijkheid om te stemmen bui ten de gemeente hunner inwoning, zaJ op advies van den commissaris van politie, door de werkwillige Elburgers, Spakenbur gers en Zeeuwen, momenteel in Zaandam werkzaam, geen gebruik worden gemaakt. Er heeft zich te dien einde op de secretarie te Zaandam niemand vervoegd. Wel had den zich vele stakers voor het stadhuis ver zameld, om acte de présence te geven, bij geval sommige werkwilligen zich mochten melden. De werkwilligen van buiten zullen nu op 3 Juli vermoedelijk naar hun Heimat trek ken, om hun stemplicht te vervullen. Vragen van Kamerleden. Het lid der Tweede Kamer, de heer L. L. H. de Visser heeft aan de ministers van Defensie en van Koloniën de volgende vra gen gesteld: 1. Is het Juist, dat zonder voorafgaande bespreking of goedkeuring van het Neder- landsche parlement, de torpedojager Kar- tenaer en andere Nederlandsche oorlogs schepen naar West-Indië zijn gezonden? 2. Zoo ja, is de regeering dan bereid de in verband met de incidenten teCuracao genomen militaire maatregelen oogenblik- kelijk ongedaan te maken, de uitgezonden oorlogsschepen terug te roepen en aan de Tweede Kamer uitvoerige en nauwkeurige inlichtingen te verstrekken omtrent de ge beurtenissen te Curasao? 3. Is de regeering'bereid te verklaren, dat zij de regeering van Venezuela in geen en kel opzicht zal ondersteunen en tegenover de revolutionnaire, anti-imperialistische volks beweging in dat land een houding van vol komen neutraliteit zal aannemen? Het lid der Tweede Kamer de heer Duys heeft aan den minister van Koloniën de vol gende vragen gesteld: Is het juist, dat de regeering vrijwel ter stond na het gebeurde in Curacao haar leed wezen heeft doen betuigen aan de Vene- zolaansche regeering, mede wegens den dood van den garnizoenscommandant van La Vele en Corso generaal Lacle? Is het juist, dat door de regeering, min stens tot op 15 Juni J.l. nog steeds was nagelaten aan de naaste familie van de op Curacao gedoode Nederlandsche mindere militairen eenig bewijs van deelneming te zenden? Indien dit laatste juist is, is de regeering dan bereid, mede te deelen, waaraan zulk een verschil in gedraging is toe te schrijven? Wat is de regeering van plan te doen met betrekking tot de begrafenis dier gedoode militairen en ten opzichte dier nagelaten be trekkingen? Op den rijksweg onder Dorst bij Breda werd gisteren de gepensionneerde postbeambte, de heer P. C. uit Ginneken, door een auto aangereden en ernstig verwond. Vrijdagmid dag was C. nog niet tot het bewustzijn terug gekeerd. Op 10 Juli zal de Eerste Kamer behande len het wetsontwerp in zake de financieele gelijkstelling tusschen Rijk en Gemeenten en het Suikerwetje-v. d. HeuveL Overleden is de heer P. F. Fruytier, oud- lid der Tweede Kamer. Tegen den verdachte van de berooving van een banklooper te Eindhoven is 4 jaren gevangenisstraf geëischt. De uitspraak in de strafzaak-Liebermann is bepaald op Vrijdag 5 Juli. Vragen van Tweede Kamerleden over den overval op Willemstad Het ministerieel antwoord op de vragen in zake het ongeluk bij den onbe waak ten overweg te Rilland-Bath. Debatten over de Marokko-interpellaties in de Fransche Kamer. De Duitsche regeering verklaart zich be- reid het rapport der deskundigen als grond slag voor een conferentie der regeeringen te aanvaarden. Genève gesloten. Het aftreden van prof. van Hamel als hoogen Commissaris van den Volkenbond. Waer rijt ghy, Pietemei, doet eens dat Masker af: 'k Wouw wel het Kind eens sien, dat God uw Moeder gaf. HTJYGENS. OP OUD-KAMERLEDEN Soo gaet des Werelds rad, hier, daar en over all, Soo sal het gaende zijn tot dat het still staen saL HUYGENS. rtut»«»in##7 Barometerstand 9 uur v.m.: 770. Achteruit. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.53, overmorgen om 9.54 uur. op 28 JUNI a-s., 's avonds te 8 uur In het gebouw ST. BAVO. De Hoogedelgestrenge heer Mr. L. G. KORTENHORST zal op dien avond een kort woord spreken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1