I Plaatselijk nieuws Heringa Wuthrich, Haarlem Dun-Uitvallend Haar Stofzuigerhuis MAERTENS Financieele beschouwingen De Spaarnebank EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMS.CHE COURANT ZATERDAG 22 JUNI 1929 BLADZIJDE 2 Verkeersongevallen Haarlem - Amsterdam BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE De aanslag op Willemstad Oplossing van Het Eindhovensch Overweg- vraagstuk De hongersnood in Chifl* Exide-battenjen - Ook reparaties I I 1 I I WILNIS SASSENHEIM MONNIKENDAM WORMER ÏLPENDAM VOLENDAM VOORHOUT ENKHUIZEN UITGEEST PURMEREND EDAM MEDEMBLIK HOORN NIEUWER-AMSTEL CASTRICUM MIJDRECHT ENKHUIZEN LISSE HAARLEM Autobusvergunning De regenverzekering bij de Ned. Spoorwegen Examen nuttige handwerken STOOMVAARTLIJNEN MARKTNIÉUWS Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzuigersf 175.- MEDEGEDEELD DOOR Raadsvergadering Vrijdag vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitter- Schap van Burgemeester Padmas, die de ver gadering opende met gebed, waarna volgde het lezen en vaststelling der notulen. Van wethouder C. Knigge was bericht in gekomen van verhindering wegens droeve familie omstandigheden. Naar aanleiding der notulen wees de voor zitter er op, dat keur- en siachtloon onder een bedrag in 't tarief is vastgesteld en dat ten onrechte een verkeerde toepassing plaats vindt door die bedragen te halveeren. op dit punt is wellicht wijziging gewenscht. De heer Van der Vliet vroeg naar aan leiding van de notulen of de weg in het dorp na nog besproeid wordt, zooals spreker in de vorige vergadering had voorgesteld. De voorzitter zei, dat de moeilijkheid Is, dat er lange slangen moeten' worden aange schaft om van de standpijpen gebruik te kunnen maken; tenzij bij enkele particulie ren van de waterleiding gebruik gemaakt zou kunnen worden B. en W. zullen trachten een oplossing te vinden. Mededeeling wordt gedaan van de kasop name bij den Gemeenteontvanger, waaruit blijkt, dat een en ander in orde was en dat in kas was 2707.54 '4. De uitkeering uit het Wegenfonds zal voor deze Gemeente bedragen 1709.55: van welk bedrag bereids werd ontvangen 1222. Ingekomen is het verslag van den toestand der gemeente over 1928. dat ter inzage zal worden verstrekt aan de leden en tegen den knstenden prijs voor ieder verkrijgbaar zal worden gesteld. Het bestuur van de Vereeniging voor Zie- kenhuisverpleging „Onderiinge Hulp" vroeg 20 subsidie wegens tekort. B. en W. steldn voor gunstig te beschikken en tevens te adviseeren om de contributie te verhoogen. Aldus wordt besioten. De vereeniging „Het Gro'ie Kruis" te Wilnis vroeg een bijdrage in :ie verpleging van T.B.C.-lijders. B. en W. stelden voor eer. pust hiervoor op Begrooting te brengen en voor een baïf jaar een bijdrage te verleer m va:i 1.00 per dag. De de Graaf vond de Sanatoriums mooie inrichtingen; maar de kosten in die inrich tingen zijn zeer hoog. Het za-l wel niet anders kunnen, dan dat de gemeente r.iertn zal bijdragen. Meerdere vragen worden gesteld ten aan zien van de waterleiding en enkele klachten werden door den voorn ter genoteerd, die onderzocht zouden worden. Daarna volgde sluiting der vergadering. Gemeenteraad Vergadering van den ge meenteraad op Maandag 24 Juni 1929 des namiddags te 7.30 uur. Onderwerpen ter behandeling zijn: 1. In gekomen stukken. 2. Verslag en rekening be drijven over 1928. 3. Vaststelling maximum vergoeding voor Lager Onderwijs over 1929 (art. 101 L. O. wet). 4. Herziening heffing haven- en kadegelden. 5. Wijziging begroo tingen 1928 en 1929. 6. Verkoop bouwterrein van voormalige boerderij Kerklaan. 7. Slui tingsuur café's. Burgerlijke Stand Overleden: Ary Oos- terveld, 66 jaar, te Broek in Waterland. Arm gebroken Bij het bokspringen had het dochtertje van den heer J. B., alhier, het ongeluk te vallen, waarbij zij een arm brak. Door een onderwijzer der O. L. School werd de kleine voorloopig geholpen, waarna dr. v. d. Brink den arm zette. Voetbalvereeniging In een in café Hinks alhier gehouden vergadering is een voetbal club opgericht. In het voorloopig bestuur hebben zitting genomen de heeren J. Zaa- nen, gemeente-architect; G. J. Krocké, on derwijzer en J. Vos. Getracht zal worden een geschikt terrein te huren. Boerenleenbank Donderdag hebben ruim 200 leden, ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van genoemde Bank, «en reisje gemaakt naar Schoorl, via Amsterdam, Alk maar, welke laatste plaats tevens bezich tigd werd. Per extra-tram kwam het gezelschap om ongeveer tien uur weer terug. Auto-ongeluk Op oen Edammer Jaag- weg vloog gistermiddag een luxe auto plot seling over de rails, ten gevolge van een defect aan de stuurinrichting. Door krach tig remmen kon worden voorkomen, dat de auto in de naast den weg liggende sloot terecht kwam. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. Bedevaart O. L. Vrouw ter Nood, Heiloo Evenals verleden jaar zijn ook ditmaal een groot aantal katholieken van Monni kendam naar O. L. Vr. ter Noord opgetrok ken en keerden 's avonds zeer voldaan per extra trein en autobus terug. Parochie v. d. H. Maria MagdaJena ZONDAG, 23 Juni: Eucharistische dag. Communie-uitreiken te 6 uur en kwart voor 9 uur; 7 uur de Vroegmis, 10 uur de Hoog mis; kwart voor 2 catechismus, half 3 Luide aanbidding. Het H. Sacrament blijft ter aanbidding uitgesteld tot en met het Lof te 7 uur. Door de week communia-uireiken, te kw. vóór 7 en half 8. veór en onder de H.H. Mis van 8 uur. Woensdag en Vrijdag te half 7, Zaterdag te 6 uur. DONDERDAG-avond half 8 uur maande- lijksche bijeenkomst van de leden der Derde Orde. VRIJDAG-avond half 8 uur Lof ter eere van ht H. Hart; van half 7 tot half 8 ge legenheid om te biechten. ZATERDAG: Feestdag van de apostelen Petrus en Paulus, dag van devotie, 8 uur gez. H. Mis. Van 3 tot 5 uur en van 6 tot 8 uur gelegenheid om te biechten. R. K. Kiesvereeniging Donderdag j.l. hield de R. K. Kiesvereeniging „St. Odul- phus" een vergadering waarvoor als spreker was uitgenoodigd Dr. L. G. Kortenhorst, no. 2 van de candidatenlijst in den kieskring HaarlemHelder. De voorzitter opende de vergadering met een kort.woord, waarna hij het woord gaf aan den spreker. Spr. begon met na te gaan, op welke wijze vroeger en thans het verkiezingsprogramma werd samengesteld, hoe thans de kiezers een woordje meespreken. Het was wel een waag stuk van de R. K. Staatspartij geweest, im mers onze partij is een volkspartij in den waren zin van het woord, alle standen zijn erin vertegenwoordigd. Het resultaat kon echter schitterend genoemd worden, daar •Hen het algemeen belang vooropgesteld hadden. Vervolgens ging spr. de geschiedenis na der laatste zittingsperiode. Hoe S. D. A. P. en V. D. de anti-papisten steunden door hun stem uit te brengen voor het amende ment tot afschaffing van het gezantschap bij den paus met het doel de coalitie uit elkan der te rukken en in de Kamer te verkrijgen een democratische en een niet-democratische groep en alzoo een wig te drijven in de R. K. Staatspartij. Spr. ging in dien geest nog eenigen tijd door en wilde tot slot gaarne nog iets zeggen over dingen tot zijn eigen terrein behooren- öe. Spr. stelde zich voor als de werkgevers- candidaat, die deskundig geacht werd op gebied van Handel, Nijverheid en Verkeer. Volkspartijers In dezen kring maken wel eens de aanmerking, dat. door op Van der Bilt te stemmen, men ook stemt op no. 2, d. i. een werkgeverscandidaat. Nu is één werk- geverscandidaat op de 30 of 31 Kamerleden niet te veel, bovendien vertellen zij dan on geveer één tiende van de waarheid, daar alle stemmen, hier uitgebracht, ten goede komen aan alle 30 of 31 candidaten. Vervolgens spreekt spr. nog over de uit breiding van het land. Uitbreiding is, volgens spr., een zegen voor een land. De jaarlijksche toename van 100.000 zielen brengt echter met zich mede, alles in het werk te stellen, voor die toename een bestaansmogelijkheid te scheppen. Volgens Hermans is voor eiken ar beider een kapitaal van 1500 noodig. We zien dus, dat welvaartsprobleem nauw samen gaan met volksproblemen en dit zijn sociale problemen, waar de staat wel degelijk mee te maken heeft. Ten slotte wees spr. er nog op, hoe onze vijanden zich samentrekken, om op ons ter rein te jagen en hij moedigde allen aan, om hun stem op 3 Juli a.s. uit te brengen op no. 1 van Lijst 8, op: Ch. v. d. Bilt. Nadat spreker nog eenige vragenstellers tevreden had gesteld, werd deze vergadering door den voorzitter gesloten met gebed. Voordracht onderwijzeres Ter benoe ming van een onderwijzeres aan de O. L. School alhier, hebben B. en W. de navolgen de voordracht opgemaakt. 1. Mej. A. Boonstra te Amsterdam. 2. Mej. C. W. Molenaar, te Amsterdam. 3. Mej. H. W. Blokdijk te Haarlem. Raadsvergadering Zaterdag 29 Juni zal de Raad dezer gemeente in openbare verga dering bij een komen. Bedevaart Heiloo Donderdag trokken ruim 30 pelgrims in aansluiting met de Pur- merender processie van hier ter bedevaart naar Heiloo. Burgerl. stand Geboren Nelly d. van Gerardus Tabe de Jong en Antje Box; Jantje, d. van Andries Kolk en Froukje Dijkstra. Loterij Fanfarecorps De vergunning voor de loterij ten bate van het fanfare corps Wilhelmina is afgekomen. Voetbal Zondag a.s. komt Graaf Flo- ris op bezoek; dit is één van de eerste nederlaagwedstrijden voor ons eerste elftal Voor den districtswedstrijd tusschen Noord-Holland en Den Haag, welke wed strijd waarschijnlijk zal gespeeld worden op het terrein van S. J. C. te Noordwijk, zijn aangezocht de volgende spelers: H. Tuijp, Th. Bond en J. Steur. Uitvoering Patronaat Ter gelegenheid van het feest van den -H. Aloysius, patroon der jeugd, wordt door jongens ten bate van het patronaat Zondagavond a.s. een uitvoe ring gegeven. Opgevoerd wordt „In eere hersteld". Personalia De heer A. A. Bulten, ambt. ter secretarie dezer gemeente is met ingang van 1 Juli as. benoemd tot 2den ambtenaar ter secretarie van de gemeente Eijgelshoven in Limburg. Geslaagd Voor het examen candidaat- gemeente-secretaris, 21 Juni j.l. afgenomen te 's-Gravenhage, slaagde de heer H. C. A. M. Schölvinck, volontair ter secretarie dezer gemeente en leerling van den heer v. Ste kelenburg, gem.-secretaris alhier. Duur fjetsrondje Een kermisbezoeker wilde zich vermaken en begaf zich hiertoe ook in den fietsmolen. Na enkele ronden miste hij zijn portemon- naie inhoudende ongeveer 25. Hoewel on middellijk een onderzoek is ingesteld, ge lukte het niet de portemonnaie terug te vinden. Motorschip aan den grond Vanaf den wal was Vrijdagmiddag waar te nemen dat een schip, zeer waarschijnlijk een motor schip, ten oosten van Enkhuizen, in den koers van Urk aan den grond voer. Het schip ligt hoog op het water, zoodat naar alle waarschijnlijkheid het schip geen lading hl heeft. Enkhuizer visscllerlieden vertrokken naar het schip om te trachten hulp te bieden. De kans bestaat nog dat het schip met den vloed los komt. Fokvereeniging „Assumburg" Naar ver luidt houdt genoemde vereeniging een fok- veedag op 11 September a.s. op het „Ooie vaarsterrein." R.K. schoolfeest Donderdag was 't feest, 't Zonnetje scheen heerlijk 's morgens, toen de feestcommissie, leerlingen en onder wijzend personeel der R. K. lagere school, zich te ongeveer 8 uur inscheepten in de boot van ..Bak." Door Buitenmeer, langs de bedrijvige Zaan werd Zaandam bereikt. Vandaar stoomde men het IJ op naar Amsterdam met zijn drukke havens. Na een korte be zichtiging werd de tocht door 't Noordzeeka naal naar IJmuiden voortgezet. Hier werd gepleisterd, de inwendige mensch versterkt gestoeid en pootje gebaaid aan 't frissche strand. Een buitengewone attractie was het neerdalen en opstijgen van een tweetal wa tervliegtuigen. op een circa 100 M. afstand van 't strand, ten N. van de Zuiderpire. Met buitengewone belangstelling en onder leven- digen bijval der aanwezigen werden de de monstraties gadegeslagen. Op den terugtocht werd Velsen met den speeltuin van Rens- sen een bezoek gebracht, waarna de terug reis, nu door de Nauernasche vaart, werd ondernomen. Te circa half negen werd Uitgeest weer bereikt en met muziek van eenige fanfare leden trok men schoolwaarts, alwaar de stoet werd ontbonden. Tevreden trokken de jeugdige deelnemers aan den Wjht huis waarts. Denzélfden dag hadden ook de kleuters der R. K. Bewaarschool hun feest. Op 't schoolplein werden zij door de Erw. Zusters beziggehouden met wedstrijden en spelletjes. De noodige tractaties ontbraken daarbij niet. Ook voor hen was 't een vreugdevolle dag. Gegund De bouw van een dubbel woon huis voor-rekening van den-heer N. Krook Uw haar houdt op uit te vallen en wordt dikker en voller, indien gij des morgens slechts een weinig Purol goed in de hoofdhuid wrijft en overigens stevig door de haren uitstrijkt. is gegund aan den heer K. Tromp, mr. tim merman, alhier. Benoemd De heer Hoobele te Soest (U.) is benoemd tot leerling-klerk der Ned. Spoorwegen, alhier. Burg. Stand Overleden: W. van der Eng, wedn. van A. Weijpers, 73 jaar C. Kuit, echtg. van G. Leeuwerink, 54 jaar. Auto-ongeval Bü het uitgaan van de R.K. Jongensschool had op het schoolplein aldaar een auto-ongeluk plaats. De 13-jarige Kramer uit Ilpendam reed daar op zijn rijwiel, toen juist de autobus van Dudink passeerde. Door onbekende oorzaak kwam de jongen onder den auto terecht- Hij kreeg den auto gedeeltelijk over zijn linkerbeen, dat daardoor werd verbrijzeld, terwijl hij aan zijn linkerbeen een vleesch- wonde opliep. Dr. Batenburg verleende de eerste hulp en liet hem per ziekenauto naar het St. Liduinaziekenhuis vervoeren, waar hij ver der onder behandeling van dr. Meijer werd gesteld. De politie heeft de zaak in onderzoek. Het rijwiel werd geheel vernield. De groote tentoonstelling Deze week hebben de leden der Middenstandsvereeni- gingen een circulaire en den plattegrond thuis gestuurd gekregen, van de te houden tentoonstelling van Handel, Nijverheid en Industrie. Waar deze tentoonstelling er een is, om op de eerste plaats te laten zien wat de Purmerender Middenstand zelve heeft aan te bieden, daar spreekt het vanzelf dat aan de leden der beide Midaenstandsveree- nigingen in deze de voorkeur van deelname zou worden gegeven. Dat deze voorkeur op prijs werd gesteld' moge blijken uit het feit dat reeds op den eersten dag van inschrijving reeds ruim een derde gedeelte van de beschikbare tentoon stellingsruimte werd verkocht. Wij twijfelen niet of spoedig zullen nog meerderen met hun opgave voor deelname volgen. De feesten in den nazomer Behalve de groote tentoonstelling voor Handel, Nijver heid en Industrie, zijn nog in voorbereiding een groote Veetentoonstelling, waaraan ver moedelijk een Noord-Hollandsche fokveedag zal worden verbonden een pluimveetentoon-i stelling zooals er ook in 1926 een zoo uit stekend is geslaagd en een bakkerij-ten toonstelling, zooals we eveneens in 1926 een schitterend geslaagde tentoonstelling hebben gehad. Er staan dus heel belangrijke zaken op het programma. Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging' Deze nog jeugdige vereeniging hield Don derdagavond in het „Heerenlogement" een vergadering. Na opening en verslag van resp. voorzit ter en secretaris kon medegedeeld worden, dat reeds goed 200 polissen geplaatst waren. De verkiezing van een nieuwen penning* meester ging vooraf door een opmerkzaam woord van den voorzitter, welke de leden erop attent maakte, dat ze deze keuze in ernst moesten opvatten. Na stemming werd de heer J. H.' van Stra ten gekozen, die zijn benoeming aan vaardde. De leeftijdsgrens voor stemgerechtigden werd bepaald op 21 jaar. Gemeente-arts De gemeente-arts dr. A. van Lith heeft zUn ontslag als zoodanig aangevraagd. Veilingen Heden werden de veilingen van St. Joseph en de Eendracht geopend en het seizoen weder ingezet. De eerste aan voerder voor 1929 was de heer A. Vlugt, Onderdijk. De heer C. Schoenmaker, voor zitter der St. Joseph-Markt, sprak een woord van welkom, evenals voorheen op de mede werking van den heer Chef, waarna de aardappelen worden geveild. Aanvoer 100 baal groote en 20 baal iflelne en kriel. Prijs groote aardappelen 5.65— 6; kleine 3.45—3.55; kriel 0.30—1. Hierna opening der markt van de Een dracht. De voorzitter, de heer M. de Vries, sprak eveneens een hartelijk wekom en deelde mede, dat het zelf laden niet door zou gaan. Aanvoer 26 baal groote aardappelen. Prijs 5.605.80 per baal; kleine 3.303.45 per baal; kriel 0.201 per baal. Vergadering in 't Wapen van Medemblik In verband met het innen der gelden van het waarborgfonds van de gehouden Land- en Tuinbouwtentoonstelling, is door vele personen, welke nog moeten voldoen, een vergadering gehouden. De heer Jan Geu- zebroek, daartoe gevraagd, had dezen avond de leiding. Hij verklaarde dit in het alge meen belang te wilen doen, daar z. i. een groot gevaar dreigde voor alle plaatselijke vereenigingen. HU bespreekt de landbouw tentoonstelling met haar groote tekorten, achtte meer openbaarheid gewenscht. Door vele aanwezigen werd betreurd, dat de ten toonstelling een zoo nadeelig slot is, en mee- nen dat de opzet te grootsch en onpractisch is geweest. Verschillende andere tentoon stellingen worden besproken en vergeleken met die te Medembik. Door velen werd af keuring uitgesproken. Ook de verloting was een punt van drukke discussie. Het beleid' van het comité werd becritiseerd en vele grieven kwamen naar voren. Het algemeene stemmen werd een request opgemaakt en door allen onderteekend, in houdende het verzoek, dat het Comté van Landbouw afdeeling Medemblik in een openbare vergadering rekening en verant woording zal geven inzake de tentoonstelling, besluiten niet te betalen alvorens dit heeft plaats gehad. Hierna sluiting. Vischmarkt Op de vischmarkt werd aan gevoerd 1103 pond bot, a 23)4—29)4 cent; 15 pond schol a 25 cent; 97 pond aal a 55—84 cent per pond. Burgemeester 60 jaar Heden viert onze burgemeester zijn zestigsten varjaardag. OngetwUfeld zullen dien dag voor den actieven lsten burger van Hoorn hun ge- lukwenschen uiten. Statuten De „Staatscourant" bevat de statuten van de Vereeniging tot verbetering van Predikantstractementen in de VrUzin- nige Gemeenten der Nederduitsché Hervorm de Kerk in Noord-Holland, gevestigd te Al maar, thansgevestigd te Hoorn. -90 Personalia Dezer dagen slaagde voor de akte L. O. aan de R. K. Kweekschool voor onderwUzeressen te Bergen-N. Mej. D. Schagen alhier. Eierveiling Bij de gehouden eierveiling alhier waren aangevoerd 8500 eieren. De opbrengst was voor kipeieren ƒ6.006.80 en van eendeieren ƒ3.505.00 per 100 stuks. Muziekuitvoering Donderdagavond werd door Bovenkerks Fanfarecorps een uitvoe ring gegeven in de muziektent op het Sme- demanplein. Ofschoon het weer mooi was, bleek er toch maar weinig belangstelling; hetgeen wordt geweten aan de weinig in 't oog vallende plaats waar de muziektent is geplaatst. De gedachte is geopperd om de muziektent in het Wandelpark te plaatsen hetgeen het bezoek zou bevorderen. Ongeval Bij het aanslaan van een auto motor had een alhier passeerende reiziger 't ongeluk door het terug slaan van den slin ger dezen tegen zijn arm te krijgen, waar door zijn pols zoodanig geraakt werd, dat hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. Deze constateerde, dat dit armge- deelte was gebroken en heeft het gezet. De ongelukkige automobilist kon zijn reis ver volgen. Schoolreisje Deze week vergaderde het comité dat zich onder leiding van de hoof den van de R. K. scholen heeft samenge steld tot het organiseeren van schoolreisjes .en feestjes voor de kinderen. Algemeen werd het idee van de Hoofden aanbevolen en niemand had bezwaar om zijn medewer king voor dit mooie doel te verleenen. Be sloten werd dat de leerlingen van de vijfde, zesde, zevende en achtste leerjaren mede zullen doen aan het reisje, terwijl de andere kinderen een feestje ter plaatse zal worden bereid. Asphaltinstallatie De op het terrein van de spoorwegen alhier opgerichte asphalt- installatie is nog steeds in werking. Hoe lang dat duren zal, kunnen wij niet mede- deelen. Wel weten wij, dat de politie deze week steeds heeft opgelet, of de bepalingen van de politieverordening tot het verspreiden van hinderlijke stank niet overtreden wer den. Vooral voor de omwonenden is dit een hinderlijke plaag. Processie naar Heiloo Naar het Maria- genadeoord van Heiloo vertrok Woensdag ochtend een groote schare leden van den R.K. Volksbond. De tocht ging per autobus van den ondernemer Olgers, die zijn beide bus sen in dienst moest stellen om alle deel neemsters te kunnen vervoeren. Tegen half 11 uur werd in de kapel een plechtige H. Mis opgedragen, waaror :<-r onzen Weleerw. kapelaan de Boer c wrlijk mooie predi katie hield over r' agd. In den mid dag werd een gehouden en een H. Lof gecelebreerd ..„ronder een Eerw. heer geestelijke van Rotterdam een toespraak hield. Van heinde en ver waren de leden van den R. K. Vrouwenbond gekomen, om aan deze bedevaart deel te nemen. i Boerenleenbank Naar ons wordt mede- j gedeeld, is onze voormalige dorpsgenoot, de heer R. de RuUter, thans werkzaam op het kantoor van notaris Boerlage te Velsen, be noemd tot kassier van de Boerenleenbank te Beverwijk. Bijtijds gered Gisteren raakte een kind van H. d. L. op Hofland in een onbewaakt oogenblik te water, toen de kleine werd op gehaald, konden Dr. v. d. Berg en de wijk zuster met moeite er in slagen de levens geesten weer op te wekken. Gelukkig is de kleine echter behouden. R. K. DanmclubUitslag der voor de competitie gespeelde partijen: J. Samson M. v. Leeuwen 20; P. Twaalf hovenA. v. Leeuwen 0—2; S. C. v. Vliet—H. v. Vliet 2—0, 02; H. H. v. NieuwkerkA. C. v. Vliet 11; H. H. v. NieuwkerkM. v. Leeuwen, 20; H. H. v. NieuwkerkC. G. de Jong 20; C. G. de Jong—B. Roeleveld 20; W. v. Nierop C. Oudshoorn 02; Th. de Graaf—B. de Zwart I1; M. ReuringsG. Verheggen 20: H. WiegmansH. Fr ie 11; W. Mayenburg P. v. Zijl 2—0; A. v. Dijk—G. v. Montfoort 2—0. Fersonalia Bij het te Zetten gehouden L. O. examen voor de Christelijke Kweek school zijn geslaagd: de dames: M. Mensch, en E. A. Reus, alhier Personalia BU beschikking van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw van 21 Juni 1929, is, met ingang van 1 Juli 1929 .benoemd tot technisch-ambte- naar aan de Landbouwhoogeschool ie Wa- geningen J. D. Bakker, te Lisse, thans tijde- lqk als zoodanig werkzaam, met bestediging van zijne werkzaamstelling bij het onder voornoemde hoogeschool ressorteerende la boratorium voor bloembollenonderzoek te Lissc. Ged. Staten van Noord-Holland hebben besloten de aan Jb. de Jong en B. P. Glas, beiden te Schoorl, verleende vergunning tot het in werking houden van autobusdiensten van Alkmaar naar Kamperduin en terug (in de zomermaanden) en van Alkmaar naar Groet en terug (in de wintermaanden), zoo mede tot het uitbreiden van eerstgenoemden dienst tot Petten in te trekken; aan Jb. de Jong te Schoorl, vergunning te verleenen voor hét uitoefenen van een auto busdienst van Alkmaar naar Petten en terug, onder de volgende voorwaarden: Zondag 1.1. liepen goedkoope treinen van Den Haag, Utrecht naar Oosterbeek—Am- hem ei\ Nijmegen en voorts van Roosendaal Den Bosch naar Oosterbeek, Arnhem en NU- megen. Alle personen, die zich verzekerd hadden tegen regen, zullen het volle bedrag voor de treinreis terug bekomen, omdat het Zondag in genoemde plaatsen meer dan 3 m.M. geregend heeft. Nutskweekschool Haarlem. Geëxamineerd 6 cand. Geslaagd de dames: A. M. Höck, M. J. Witteveen, M. H. Landsdorp, C. A. M. Moo- nen en A. M. Nieland Aanrijding te Bloemendaal. Donderdagmiddag 12 uur had op den hoek Korte Kleverlaan en Bloemendaalscheweg een aanrijding plaats. De Brockwaybus, die den dienst onder houdt tusschen Haarlem en IJmuiden, kwam met.een groote vaart-in de bocht,.waardoor deze te veel naar links uithaalde. De wiel rijder B., uit Haarlem, die van Bloemendaal in de richting Overveen reed, was rechts van den weg en kwam met de Brockway bus in botsing. Hij klaagde over pijn in zijn been en werd bij Dr. van Beusekom gebracht, die hem hulp verleende. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND KANGEAN (uitr.) 20/6 Gibraltar gep. PRINS DER NEDERLANDEN (uitr.) 20/6 v. Southamp ton. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ AMSTERDAM (uitr.) 20/6 25 mijl W. v. Lizard. BAARN 19/6 v. Curasao n. Europa. CLIO 20/6. v. Malta n.~ Alexandrië. DOROS 20/6 v. Genua n. Livorno. HERCULES 20/6 v. Constantinopel n. Bourgas. IRIS 20/6 v. Danzig te Stettin. MARS 20/6 v. Vigo n. Lissabon. MEROPE 20/6 v. Valencia n. Malaga. NEREUS 20/6. v. Triest n. Fiume. ORION 21/6. v. Amsterdam te Rotterdam. ORPHEUS 20/6. v. Santander 11. Musel. PERSEUS 20/6 v. Kopenhagen n. Aarhus. PEURSUM 20/6 te Port of Spain. SATURNUS 21/6. v. Amsterdam te Rotterdam. THESEUS 21/6. v. Hamburg te Amsterdam. TJLYSSES 20/6. v. Pantellaria te Piraeus. VENEZUELA (uitr.) pass. 20/6 Azoren. VENUS 21/6. v. Arasterdam te Rotterdam. KON. HOLL. LLOYD AMSTELLAND (thuisr.) 20/6 v. Montevideo 11. Bahia. ORANIA (thuisr.) 2016 v. Vigo. HOLLAND—AFRIKA-LIJN BILLITON 21/6 v. Hamburg te Amsterd. GRIJPSKERK (uitr. 19/6 v. P. Natal. HEEMSKERK (uitr.) 21/6 v. Kaapstad. MELISKERK (thuisr.) 19/6 v. WaWischbaai. NIAS (thuisr.) 20/6 te Genua. NIJKERK 21/6 v. Hamburg te Antwerpen. RANDFONTEIN (thuisr.) 20/6 v. Beira. HOLLAND—AUSTRALIE-LIJN AAGTEKERK (thuisr.) 20/6 te Suez. ALMKERK 21/6. v. Sydney te Rotterdam. ARENDSKERK (uitr.) 21/6 te Genua. HOLLAND—BRITSCH-INDIE-LÏJN TEXEL (thuisr.) 21/6 Vlissingen gep. n. Antw. VEENDIJK, Hamburg/Antw. 21/6 Vlissingen gep. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN DRECHTSTROOM (thuisr.) 20/6 v. Dakan. JAVA PACIFIC-L1JN BENGKALIS Java/Pac. 19/6 te Singapore. ROTTERDAMSCHE LLOYD S IB A JAR (uitr. 20/6 te Marseille. TOS AR I (uitr.) 20/6 te Singapore. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN ALUDRA (thuisr.) 20/6 Finisterre gep. ALDABI (uitr.) 20/6 te B. Ayres. STOOMVAART MIJ. OCEAAN PYRRHUS 21/6. v. Yokohama te Rott. STENTOR, 20/6. v. Hamb., via Bremen/Amst. n. Batavia. EMZETCO LIJN JONGE ELISABETH 20/6 v. Lipari n. Tunis. JONGE JOHANNA 21/6 v. Valencia te Gambia. NEDERLANDSCHE SCHEPEN BATAVIER V 21/6 v.m. 7 u. v. Rott. te Gravesend. BUSSUM 20/6 v. Amst. te Leningrasd. DORDRECHT 20/6 v. Bremen n. New York. GORECHI, m.sch., 18/6 v. Londen te Duinkerken. HARDENBERG 20/6 70 mijl W. v. Lodingen, Rott./ Archangel. JOBSHAVEN 17/6. Lodingen gep., Kirkeness n. Rouaan. KEILEHAVEN 20/6 Lodingen gep., IJmuiden/Archangel. MAAS 20/6 v. Rott. te Trangsund MAASHAVEN 19/6 v. Gent te Kirkeness. MARKEN 20J6. v. Concepcion n. St. Vincent v.o. M. O. P. 217 C. stoomhopper, 20/6 op 25 gr. 51' N.B. en 21 gr. O' W.L., Schiedam n. B. Ayres. PENDRECHT 20/6 v. Danzig n. Riga. RIJSWIJK 21/6. Dungeness gep., Methil/Bordeaux. THEANO 21/6. Lizard gep., Belfast/Amst. THEMISTO 19/6 v. Montreal te Marseille. TIB A 20/6 Holtenau gep., Rott./Stettin. TRENT 21/6. v. Rott. te Hamburg. VLAANDEREN, sleepb. met lichter „Neerlandia". 21/6 Vlissingen. gep., Hamburg/Gent. WAALHAVEN 20/6 v. Cork n. Kirkeness WASSENAAR 20/6 v. Rott. te New York WIELDRECHT 20/6 v. Algiers n. Antw./Londen. WOLSUM 20/6 v. Hamburg n. Antwerpen. AMSTERDAM, 21 Juni. Aardappelen. (Bericht v/d mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten f 12.50, id. blau wen f 12.50, id. bravo's f 1—1.35. id* redstar f 0.80 1, id. bonten star f x1.30; IJpolder bravo's f 11.50* id. redstar f o.goi, id. Bevelanders f 1—1.25 p. hl.; Andijker muizen f 1314? Langendijker muizen f 1314 p. 100 kg; Noord-Holl. blauwen f f 1.50—1.75; Drèntsche igenheimers f 1—1.50; Friesche redstar f 0.75—x P* hl.; zomer Malta f 14—16 p. 100 kg. ENKHUIZEN, 20 Juni. Aardappelen. Men besteedde heden voor: groote Schotsche muizen f 5.305*3°> idem kleine f 5.70 per baal van 50 kg. MEPPEL, 20 Juni. (Weekmarkt). Aanvoer 336 varkens vette f 0.76—0.86 per kg; magere f 80120, drachtige 120190; 1145 biggen f 1822. Eieren. Aanvoer 45*100 st., f 5.506.50. UITHOORN, 20 Juni. Kaasmarkt. Aanvoer 76 partijen. Goudsche ie srt. RiM. f 50—53, 2e srt R.M. f 45—49/ zonder R.M. f 4349* Handel matig. 's HERTOGENBOSCH, 31 Juni. Botermijn. Aanvoer 35.200 kg. Hoogste prijs f 1.92, laagste f x.75, middenprijs f 1.86. BOVENKARSPEL, 20 Juni. (Marktbericht „De Tuin bouw") Aangev. 185 baal aardappelen Schotsche f 5*30—- 6.20, kleine f 4*50—5*30/ kriel f 2.20—2.40 per baal; 5?o stuks bloemkool ie srt. f 17—, 2e srt. f ir.6o, 3e srt, f 3.60 per 100 stuks; 165 bos wortelen f 511 per 100 bos; 75.500 stuks Meirapen f 1060 per xooo stuks. ALKMAAR, 21 Juni. Granen. Aanvoer totaal 439 UI; 206 h! tarwe f 11—12.20; 48 hl gerst Chevalier f 11—ir.50; 155 hl. haver f 10—10.50; 4 ghl boonen; paarde- f bruine- f 26, citroen- f 40, duive- f a hl karweizaad f 42; 3 hl blauw maanzaad f 33/ witte- f ax hl erwten: kleine groene- f 15—16; grauwe- f 15, alles per 100 kg. Handel stug. ALKMAAR, 21 Juni. Kaas. Aangevoerd xo8 stapels, wegende 178,000 kg, 48 st. fabriekskaas, kleine met merk f 48; xo st. commissie- f 52; 11 st. boerenkaas f 50; 39 st. boerencommissie f 53*50. Handel goed. AMSTERDAM, 21 Juni. Aangevoerd door 23 motor- botters (besomming f 50.40—f 287.95) en afgeslagen aan de Gemeente Vischhal De Ruyterkade: schar f 0.90—2.90, kl. schol f 4.607.50, handschol f 913/ bot f 5—6, alles per kist; groote tongen f 6.50—8.50, midd. tongen f 2.90 5.70, kleine tongen f 0.753.50, griet f 6—9, alles per 10 stuks. Uit de hand verkocht op het terrein: Aal f 0.401, bot f 0.350.45 per pond. ENKHUIZEN, 29 Juni. Heden hebben 69 vaartuigen» hier aangevoerd 4% tot 50% kg netten ansjovis. Totaa slechts 1233 kg. Prijs 92—94 ct. per kg. Nog kwam hie 1 vaartuig binnen met 115 pond hoekbot, prijs f 20.2022 32.45 per 5o kg. MEDEMBLIK, 20 Juni. De ansjovisvangst alhier neemt meer en meer af. Gedurende heel deze week beliep de aanvoer slechts enkele kilo's; weinig vaartuigen oefenen de vangst nog uit. Weldra wordt de vangst vrij zeker rtop- ezet. Er wo rdt voor net-visch f 0.95 per kg. ui tbetlaald TER AAR, 21 Juni 1929. Veilingbericht R. K. Veilingvereeniging Tuindersbelang. Peulen 1.25—2.05. Doppers 2.30—3. Capz. 2.70 2.80. Tuinboonen 2.102.55. Snijboonen 5.90—6.40. Stek 3—4.10, alles per 10 kilo. Sla per 100 1. Postelein per 100 K.G. 10.20 11.80. Bloemkool per stuk 222 ct. Peen per bos 9-.-14 ct. Aardbeien der doosje 614 ct. Komkommers per stuk 1217 et. Tomaten per pond C. C. 10 ct. Prinsesseboonen per 10 K.G. 8.10. MEDEMBLIK, 21 Juni 1929. R. K. Markt- vereeniging „St. Jozef." Aardappelen: Groote Muizen 5.30—5.55. Kleine Muizen 2.25— 3.05 per baal. Aanvoer 225 baal. BEVERWIJK. Prijsnoteering van de R. K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kennemerland" van 21 Juni. Spinazie per kist 0.851.35. Sla per krop 13 ct. Postelein 4560 ct. per kist. Asperge, dik wit per bos 40—50 ct. Id. dik blauw 3035 ct. Id. dun wit 1020 ct. Id. dun blauw 1020 ct. Rabarber le soort 23 ct. per bos. Wortelen 1520 ct. per bos. Sel derie 58 ct. per bos. Peterselie 8 ct. per bos. Bloemkool le soort 2533 per stuk. Id. 2de soort 1620 ct. per stuk. Aardbeien per slof 1.75—2.20. Peulen 34—46 ct. Doppers 30—44 ct. Snijboonen 1. Dikke boone^ 1.08. Kom kommers per stuk 10—16 ct. PURMEREND, 21 Juni 1929. „Afslagver. Beemster, Purmerend en Omstreken" Aardappelen 2.253.50, Kleine Aardap pelen 2.253.00, per 25 K.G. Slaboonen 0.740.88, SnUboonen 0.560.76, per K.G. Tuinboonen 3—3.20 per 15 K.G. Peu len 813.50, Doperwten 816, per 50 K.G. Kruisbessen 10.80 per 100 K.G. Aard- I beziën 0.64—0.92 per K.G. Komkommers 13—20 per 100 stuks. Bloemkool 2—34 per 100 stuks. Spinazie 0.45—1.18, Poste lein 0.78—1.08, per 6 K.G. Sla 0.20— 2.60, AndUvie 1—2.40, per 100 krop. Sel derij 69, Rabarber 27, Wortelen 8—24, Prei 13—16, per 100 bos. JAVASCHE CULTUUR MIJ Een financieel krachtige onderneming, welke ook bij de huidige lage suikerprijzen nog zeer rendabel is Het heeft de beurs min of meer aange naam verrast, dat de Javasehe Cultuur MU-> ondanks de lage suikerprijzen, welke in 1928 gegolden hebben, haar dividend slechts van 45 tot 42 behoefde te verlagen. Uit bijgaande cUfer-opstelling blUkt, dat de daling der suikerprijzen zich in den loop der laatste jaren wel zeer ernstig ontwikkeld heeft 1925 615.381 ƒ24.16 2.415.000 37)4 1926 520.628 15.87 1.502.000 24 1927 676.436 17.76 2.909.000 45 1928 773.698 14.32 2.714.000 42 Dat de resultaten van 1927 en 1928 deson danks aanzienlijk gunstiger zpn geweest dan in de beide voorafgaande jaren, is hoofdza kelijk te danken aan sterk gestegen oogst- uitleveringen en de daarmee gepaard gaan de kostprijsverlagingen. De grootere oogsten moeten toegeschreven worden aan het zeer groote contingent van het areaal der Mij., dat met de variëteit P.O.J. 2878 werd beplant. Dientengevolge werd de productie per H.A. in 1927 opge voerd tot 134.9 quintaal, welk recordcijfer in 1928 nog werd overtroffen met een op brengst van 1544.8 quintaal per H.A. In het verslag over 1927 werd een kostprijs exclusief tantièmes vermeld van 9.61 per quintaal. In het verslag over 1928 wordt geen kostprijs meer vermeld, daar de Ver- eenigde Java-producentcn besloten hebben kostprUsopgaven zooveel mogelijk te vermij den, om de concurreerende rietsuikerlanden geen inzicht in het gedrijf te verschaffen. Men kan echter veilig aannemen, dat in 1928 een nieuwe, belangrijke kostprijsver laging werd geregistreerd. Voor het thans loopende jaar wordt wederom een grootere oogst verwacht en lijks geenszins uitgesloten, dat de kostprijs in verband daarmede niet veel hooger zal uitvallen dan 8 per quintaal. De V.I.S.P. heeft ongeveer 1/ van denden Javaoogst verkocht op basis van 12.50 per quintaal superieur, terwyl de laatste afdoeningen tegen slechts 12 per quintaal tot stand kwamen, bij welke sterk verlaagde pryzen de Javasehe Cultuur-Mij- nog zeer redelijke marge per quintaal kan maken. Onderstaand de balansen der laatste jaren: (In duizend guldens) 1925 1926 1927 1938 1750 1750 1750 1750 Activa Fabrieken Middelen en debiteuren 10014 8659 12383 13491 Vooruitbetaalde kost voor volg. oogsten 2227 3358 2693 2880 13991 13767 16826 18121 Passiva. 5000 Kapitaal 5000 5000 5000 Reservefonds 1000 1000 1000 1000 Aussur.fonds 1517 1607 1701 1798 Person.fonds 760 769 334 336 Res. div. bel. 400 950 1478 Res. belasting 280 870 1475 Reserve voor vernieuwing 3000 3000 4000 4000 Verplichtingen 18 18 7 845 Winst 2416 1503 2909 271* 13991 13767 16826 18121 Zooals blijkt, hebben de royale winst-uit- keeringen der laatste twee jaren geenszins afbreuk gedaan aan de ruime liquide positie der maatschappU- Deze is integendeel nog steeds vooruitgegaan, zoo zelfs, dat thans aan middelen en debiteuren aanwezig is een bedrag, gelijk aan c.a. tweemaal het geplaat ste kapitaal. Mocht de huidige suikercrisis zich nog verder ontwikkelen, dan zal de Javasehe Cul tuur met haar vele zware reserves tegen allo mogelijke eventualiteiten, zeer zeker tot de ondernemingen behooren, welke de moeilijke tUdsomstandigheden gemakkelijk zullen t® boven komen. De gouverneur van Curasao heeft een proclamatie tot de bevolking gericht, waar in lhj dank brengt voor de medewerking bij het herstellen van den normalen toe stand na den aanslag van de Venezolanen- In een tweede proclamatie vraagt de gou verneur alle vreemdelingen op het eiland o®1 rustig aan hun werk te blijven en ge®® openbare vergaderingen of betoogingen stTaat te houden, Nu er troepen zyn aangekomen en bf" oorlogsschip volgende week verwacht wordt- is men van meening, dat men in de-toekom51 voor zichzelf kan zorgen. Het project kost 21 mWS*** HELMOND, 21 Juni Naar ,13e Morge»" verneemt, heeft de Directie der NederlaB"' sche Spoorwegen zich vereenigd met een P*0* ject tot ombouw, in dit geval hoogbouw, ya® het station met terreinen te Eindhoven. overwegen nabU de stad zouden alle verva!é len, waardoor dus het overwegvraagstuk p opgelost. ,t Naar men het blad nog mededeelde de uitvoering van dit project begroot op 1 millioen gulden. NEW-YORK, 21 Juni (V.D.) De kaansche Overste Rancher heeft na keer van een rondreis door het door hou gersnood geteisterde gebied van China over aan het Amerikaansche Roode verslag uitgebracht .Volgens den overste de wegen In dit gebied onbruikbaar wijl met lijken zijn overdekt. De begeleiders v Rancher's karavaan waren zeer dikwijl5 dwongen om hun dieren te beschermen gen overvallen van bandieten. Overste w*® cher bereikte Lantschau, waar bijna dfi heele bevolking verhongerd was. HU kan aantal verhongerden zelfs niet bU ben5®^ ring schatten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2