Binnenlandsch Nieuws Deze emblemen beteekenen bezuiniging ■I STANDARD a DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 22 JUNI 1929 BLADZIJDE 1 Jaarvergadering Ned. Ver. voor Armenzorg en Weldadigheid Overdadige bloemenhulde bij begrafenissen Het bioscoopconflict in het Zuiden De schade van bosch- en heidebranden Hingen zoovel als op afschfijrin- gen. U ruit Teel meer pleiziezy van eiken rit hebben, waaneer, U zoovel benzine als olie «Hf laadt aan de pompen met Maximum kracht en beachertning Standard Motor Oil is altijd rang dezelfde voortreffelijke kwaliteit» Het is verkeerd nn eens het ééne j merk en dan veer bet andere te j beproeven. Standard Motor Oil is Ctandard Motor Oil en A. P. C. Motor Spirit geven maximum kracht en minimum reparatiekos ten. De praktijk leert den automo- -en ue bilist en den motorrijder, dat de g dcze emblemen. grootste bezuiniging ligt in het gebruik van benzihe en olie, die volkomen bij elkaar passen. Motor Spirit en Standard Motor immers steeds uitstekend en overal Oil gebruiken. Zij besparen U verkrijgbaar, waar A.P.C. Motor' kunt dit ook Op reparatiereke- Spirit verkocht wordt V American Petroleum Company, Gebouw Petrolea, 'g-Gravenhagm U J«XSXZ1:1 g TV A Ji Chr. Middenstands- vereeniging P. F. Fruytier t Jonge meisjes en schiet oefeningen Staten-Generaal Eerste Kamer Vergadering van 21 Juni Brabantsche Brieven A. R. K. A. Raad van State Mr. W. L. Baron de Vos van Steenwijk De economische ontwikke ling in China De heer HEERKENS THIJSSEN CR.K.) juicht dit ontwerp toe; het werkt er toe mee een ommekeer in onze rechtsbedeeling tot stand te brengen. In 't bijzonder is hij het eens met de inbewaringstelling, waardoor men verlost zal worden van menschen, die, uit de gevangenis ontslagen, keer op keer maar weer een nieuw misdrijf plegen. De heer HERMANS (S.D.) erkent, dat het niet zoo spoedig meer zal komen tot in be waring houding van politieke misdadigers, maar theoretisch bijlft dit toch mogelijk. Voor deze groep had de minister een afzon derlijke regeling moeten treffen. De MINISTER vraagt zich af of iets, dat zich in de praktijk niet zal voordoen, nog geregeld moet worden. De voorwaarden zijn zoodanig, dat de bewaring op politieke ge vangenen wel niet zal worden toegepast. Het is ook de vraag of bewaring voor deze men schen wel het geschikte mdiel zou zijn. Het ontwerp wordt aangenomen z. h. st. Goedgekeurd wordt het ontwerp tot wijzi ging van het Wetboek van Koophandel. Bij de wijziging van de Bankwet 1919 zegt de heer DE VEER (A.R.) niet te gelooven, dat er onoverkomelijke bezwaren zouden zijn voor De Nederlandsche Bank om te vol doen aan de nieuwe wet op de naamlooze vennootschappen. Bezwaren zijn er echter, want de Bank zou o.m. al haar bankbiljetten moeten intrekken. Echter gelden die bezwa ren evengoed ten opzichte van allerlei andere vennootschappen. Spr. denkt aan entreebil jetten, assurantiepolissen. Naar evenredigheid zijn de kosten voor de Ned. Bank niet groo- ter dan voor andere inrichtingen. Evenwel acht spr. de heele bepaling van art. 37c Wetb. van Kooph. overbodig. Dit artikel dient te worden prijsgegeven. MINISTER DONNER vindt, dat dit voor stel in de rede ligt. Wanneer men aanneemt, dat het voorschrift van art. 37c overbodig is, moet men het natuurlijk afschaffen, maar spr. is het daarmee niet eens. Bovendien geldt het ontwerp alléén voor de circulatiebiljetten, die toch wel een bij zondere positie innemen. De heer DE VEER (A.R.) repliceert. Het ontwerp wordt aangenomen z. h. st. met aanteekening, dat de heer De Veer tegen is. Zonder beraadslaging of stemming worden aangenomen de volgende wetsontwerpen: 1. Wijziging van art. 48 der Comptabili teitswet. 2. Wijziging van de wet tot regeling van de bezoldiging van den Raad van State. 3. Nadere wijziging van de wet tot rege ling van de samenstelling van den Hoogen Raad, de gerechtshoven, de arr.-rechtbanken en de kantongerechten en van de jaarwed den der rechterlijke ambtenaren, alsmede van de klassen der rechtbanken en kanton gerechten. 4. Nadere wijziging van de wet tot aan vulling van art. 143 der Rechtspleging bij de Landmacht, van de Provisioneele Instructie voor het Hoog Mil. Gerechtshof en nadere voorzieningen betreffende de jaarwedden van de leden der militair-rechterlijke macht. De vergadering wordt hierop verdaagd tot Woensdag 10 Juli, 's middags 2 uur. Het suikerwetje-v. d. Heuvel De Memorie van Antwoord Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag de Eerste Kamer over hét initiatief-voorstel v.d. Heuvel tot het verleenen van tijdelijken steun aan de beetwortelsuikerindustrie. De voorsteller berekent een productieprijs van 19 per 100 K.G. Om veilig te gaan, hebben de voorstellers den prijs der suiker, waarbij de steün vervalt, nog 2 lager ge steld. Over 't algemeen acht ook de voorstellenr staatshulp aan bedrijven zeer ongewenscht. Ontkend kan echter niet worden, dat er ge vallen zijn, waarin men tot die hulp zijn toe vlucht moet nemen (Rott. Bank Kon. Holl. Lloyd. Bankvereeniging voor den Midden stand). De leden, die de meening uitspraken, dat toch wat anders gezaaid zou kunnen worden, zien over 't hoofd dat behalve aardappelen en uien, welke teelten niet uitgebreid kun nen worden, alle andere landbouwproducten minstens 1.20 per H.A. minder arbeid vra gen. De voorsteller houdt tegenover de ontken ning van vele leden vol, dat er een nood toestand bestaat en licht dit o.m, toe aan de hand van cijfers van de directie van den landbouw. De andere middelen welke eenige leden in overweging gaven, n.l. inkrimping der teelt en verlaging van den suikeraccijns zijn naar het oordeel van den voorsteller niet in staat verbetering te geven. De bezwaren tegen dit voorstel als prece dent, kan de heer v. d. Heuvel niet deelen. Indien zoo ruim alle voorwaarden, welke 'n steunverleening kunnen wettigen als bij de beetwortelproductie aanwezig zijn is er geen bezwaar dit als een precedent te beschou- wen. Niet ontkend kan worden, dat er enkele gevallen kunnen zijn, waarin de steun niet aan de verbouwers ten goede komt. Deze zullen echter sporadisch voorkomen. Boven dien is het niet zulk een ernstig euvel, in dien de fabrikant dezen steun zou houden, omdat deze een naar den suikerprijs gere kend veel te hoogen bietenprijs betaalt. Na uiteengezet te hebben, dat van deloyale övergaan, maar het ook zoo beperkt moge lijk moet houden. Het dalen van de aandeelen der C.S.M. toe te schrijven aan dit initiatief-voorstel, is toch wel een uiterst merkwaardige vinding. Dit is volstrekt onaannemelijk. Deze daling heeft twee oorzaken. In de eerste plaats de voortdurende dalende suikermarkt en in de tweede plaats den veel te hoogen prijs wel ken de C.S.M. in verhouding tot den prijs van het product van 1929 in uitzicht heeft ge steld. De voorstellers zijn tot de conclusie ge komen, dat noch voor de Oost, noch voor de West dit voorstel eenig beteekenend na deel inhoudt. In tegenste'hng met het gevoelen van de leden, die oordeelden, dat nu het tijdstip ongeschikt zou zijn voor verleenen van be scherming, is de voorsteller juist van oor deel dat het oogenblik juist gunstij is met het oog op de a.s. suikerconventie. De afsluiting en droogmaking der Zuiderzee In een nota ter aanvulling van de Memo rie van Antwoord voor de ontwerpen Zuider- zeefonds 1929, verhooging Waterstaatsbegroo- ting 1928, begrooting Zuiderzeefonds 1929 en wijziging Waterstaatsbegrooting 1929 wordt nog gezegd, dat de door de Commissie- Lovink in haar in 1924 uitgebracht verslag gebezigde cijfers met betrekking tot de uit voeringskosten der binnen de bedijkingen te maken werken uitsluitend ten doel hadden bij haar studie van do verkaveling een in zicht te verkrijgen ter vergelijking van de financieele gevolgen van verschillend systemen. De raming der uit te voeren werken is niet op grond van gegevens dezer commissie, doch op grond van door den dienst der Zuiderzeewerken bijeengebrachte gegevens opgemaakt. Wat de door de Commissie-Lovink aange geven grondprijzen betreft, bestaat er, naar de Minister meent, geenerlei aanleiding om thans een lagere waarde der droog te leggen gronden aan te nemen, dat die welke in 1924 waarschijnlijk werd geacht. Gisteren werd de 22e jaarvergadering van de Neder :andsche Vereeniging voor Armen zorg en Weldadigheid geopend met een rede van Dr. J. Th. de Visser. Spr. herinnerde aan het feit, dat de Koningin-Moeder en de Koningin beiden Beschermvrouwen van de vereeniging zijn en voorts dat het gouden jubileum van Koningln-Emma door Neder land met blijdschap en dankbaarheid is ge vierd. Hij stelde voor een telegram van hulde aan H. M. te zenden. Spr. heette den com missaris der Koningin in de provincie Lim burg, baron van Höveil tot Westerflier wel kom en zegde hem dank voor de aanvaar ding van het eere-voorzitterschap dezer ver gadering. Het zij mij vergund als uwen Voorzitter, zoo aeide dr. De Visser, het licht te doen val len op een synthese, die wanneer wij het sociaal gebied betreden zoo licht uit het oog 1 verliezen. En waarvan de erkenning en de betrachting daarvan den socialen opbouw van het Nederlandsche volk' aanmerkelijk bespoedigt. Ik bedoel de synthese tusschen individualisme en gemeenschap. Het schijnt alsof deze beide tegenstelling zijn. Spr. herin nerde aan de nieuwere economie, die uit gaat van het beginsel van de gemeenschap van den arbeid en die op grond daarvan het recht op den arbeid, naast den plicht tot werken erkent. Hiermede hangt samen de nieuwe beschouwing van de staatstaak, die wordt overheerscht door de algemeene be schermingsidee, die de overheid verplicht tot de behartiging van veelzijdige volksbelangen en als een harer eerste functies beschouwt de maatschappelijke kwalen en verschijnse len op te sporen, hen in het juiste licht t® stellen en te overwegen, op welke wijze deze kunnen worden geholpen en in goede ba nen geleid. Men wil den arme niet alleen uit brood- nood redden, maar hem als mensch ophef fen en kracht schenken voor den strijd van het leven. Zoo wordt letterlijk van alle zij den, juist in dezen tijd, waarin de gemeen schapsidee op steeds grooter schaal wordt toegepast, op de verheffing van de persoon lijkheid gewerkt. En de staat, als orgaan der gemeenschap, mag hiervoor dankbaar zijn, omdat hier uit vrije beweging werk wordt verricht ten goede, dat in zedelijke waarde ver staat boven hetgeen ten gevolge van dwang geschiedt. Aan den anderen kant moet ook de individu de groote waarde der gemeenschap erkennen. Met opzet, aldus eindigde de voorzitter, plaatste ik de bespreking van het sociale vraagstuk der emigratie in het teeken der synthese van individualisme en gemeen schap als voor de individu is weggelegd. In dit opzicht zeggen de twee woorden „armen zorg" en werkloozenzorg" genoeg. Bij de laatste staat het werk der gemeenschap bij de eerste dat der individuen op dén voor grond. Over de uitgebrachte praeadvlezen werd eenigen tjjd gediscussieerd. Daarbij betoogde o.m. de Haarlemsche wethouder, mr. J. Gerritsz o.m., dat het groote surplus der bevolking tot welvaart kan komen door bevordering en ontwikke ling der industrie in eigen land, ook omdat practisch all eandere landen voor ons ge sloten zyn. In de prae-advlezen had spre ker de behandeling van de vraag gemist, wat de Burg. Armbesturen en anderen moe ten doen met de menschen die weigeren te gaan naar een of ander gebied, waar voor hen loongevend werk is. In aanmerking ne mend ,wa t groote ondernemingen gedaan hebben inzake woningbouw, betoogde spre ker dat ook de migratie geremd wordt door gebrek aan woningen en vroeg wat voor taak de gemeenschap in deze heeft. De heer van Lier, referendaris aan het Departement van Arbeid, vroeg of het niet op den weg der vereeniging ligt, eerst eens uit te maken hoe de juiste afbakening is van het begrip Maatschappelijk Hulpbe toon. Voorts betoogde spreker, dat 't nood zakelijk is, dat er eerst in ons land zelf meer eenheid komt wat betreft de verzor ging van de arbeidsmarkt en bestreed de meening, dat het bevolgingssurplus van de plattelandsbevolking grootendeels is aange wezen op nieuwep ontginningsgebieden. Mgr. dr. Poels vroe gten slotte hoe de heer Meyer de Vries zijn elfde en laatste conclusie opvat. Wij leven nu eenmaal in een land met een gemengde bevolking, ver schillend door levensopvatting en wereldbe schouwing. Spreker zet de verdraagzaam heid bovenaan en hem is niets liever lan in eendrachtig esamenwerking tot oplossing van problemen van groot belang voor ons land te komen. Dit sluit niet uit, dat wij geen rekening zouden moeten houden met hetgeen gegroeid is. Verschillende lichamen brengen nog geen versnippering. Een ieder kan zijn weg gaan en practisch werk ver richten en federatief kunnen wjj tot een drachtige en zoo innig mogelijke samen werking komen. Het tegengaan er van Naar wü vernemen, heeft zich een voor loopig Comité gevormd onder den naam „Herdenkingsfonds", waarin o.a. zitting heb ben genomen onderstaande personen: D. W. H. Parijn, te Baarn, voorzitter, A. J. da Costa, te Amsterdam. Mej. N. A. C. Qrielars, Lid van den Amsterdamschen Gemeente raad. Prof. mr. P. A. Diepenhorst, te Am sterdam, G. van Mesdag te Hilversum, prof. dr. H. J. Pos te Amsterdam, S. E. Ramondt te Hilversum, L. Snapper te Amsterdam, H. L. Versteeg, hoofdcommissaris van politie te Am sterdam. Ir. L. C. Westhoff, te Hilversum. Mr. A. J. de Wolff, burgemeester van Die- men, H. J. Berghege, Jacob Obrechtstraat 23 boven te Amsterdam, secretaris met het doel de overdadige bloemenhulde bij begra fenissen tegen te gaan. De directie van de Cinema Royal te Lut- terade heeft een schrijven van den Ned. Bioscoopbond ontvangen, inhoudende, dat het haar verboden is, de film, welke voor de Katholieke Kiesvereeniging gedraaid zou worden, te vertoonen. Bij onthouding van dit verbod zou de bioscoop als lid van den Bond geschorst worden. De Nederlandsche Artistenorganisatie kwam te Amsterdam in spoedvergadering bijeen in verband met het bioscoopconflict in het Zuiden. Tot ondersteuning der actie van den Ned. Bioscoopbond besloot de vergadering een verbod uit te vaardigen aan de leden, om in de gemeenten, welke bij het bioscoopconflict betrokken zijn, op te treden, hetzij in caba ret, hetzij in theaters of in welke openbare vermaaksinrichting ook. De Belgische zusterorganisatie „L'Artiste professionel", deelde mede, dat zij zich met dit besluit solidair verklaart. Door bosch- en heidebranden zijn in de maand Mei groote uitgestrektheden ver nield; hoe groot de daarbij aangerichte schade is geweest, kon niet dadelijk worden meegedeeld. Zelfs op dit oogenblik heeft de Ned. Heidemaatschappij, die de directie voert van de Onderlinge Boschverzekerings- mij., nog geen volledige opgave van alle branden. Zoover den administrateur, den heer Maaswinkel, than6 bekend is, werd rond 4300 H. A. b06Ch en heide door het vuur verwoest, wat een schadebedrag van 300.000 beteekent. In het eerste halfjaar van 1928 verbrandden ongeveer 1700 H.A. en bedroeg de schade 68.000. Twee waarborgen voor goede kwaliteit Overal, waar U de bekende A. P. C. pompen aantreft is Motorspirit en Standard Mo tor Oil verkrijgbaar, zuiver en onvervalscht. Standard Motor Oil wordt thans ver kocht uit flesschen en in verzegelde bussen van 2, 5 en 20 Liter. -T ir i:^a L.t j Ervaren motorrijders xoaaen meer willen betalen Er zijn duizenden automobilisten en motorrijders, die U kunnen vertellen, dat zij uitsluitend A.P.C. WI J -Wl bouw. Tot 1885 is hü dan ook practisch land bouwer geweest. In September 1901 werd hü lid van de Tweede Kamer, waarin hü tot de verkiezingen in 1922 zitting bleef houden. Jarenlang maakte hü deel uit van het Col lege van Ged. Staten van Zeeland. Bü ver schillende polders en waterschappen be kleedde hü" betrekkingen, terwül hü voorts ontvanger van Hontenisse is geweest. De heer Fruytier was ridder in de orde van den Ned. Leeuw en officier in de Kroon orde van België, In de te Rotterdam gehouden jaarverga dering der Vereeniging van den Chr. Han- deldrijvenden en Industrieelen Middenstand is de heer J. van Altena Cz. uit Amsterdam, ge kozen tot Ud van het hoofdbestuur. De voorzitter deelde mede, dat de commis si e in zake de Middenstandsbedrijfsvereeni- ging haar laatste vergadering heeft gehou den. 4 Juli zal het bestuur zün eerste ver. gadering houden en directeuren benoemen. Hij besprak voorts de rapporten van de subcommissie uit de commissie voor Econo mische Politiek, het eene in zake de prüs- vorming in het kruideniersbedrüf en het andere t-»-v. loonen en loonsverhoudingen in Nederland. Het meest voor den middenstand bestemd en van Interne waarde ls het rap port in de serie in het uitzicht gestelde rap port betreffende de prijsvorming in de eerste levensbehoeften, als brood, melk, vleesch en brandstoffen. Scherp is het contrast met het andere rap; port dat met cüfers aantoont, dat het goe dereninkomen van de arbeidende klasse in Nederland met meer dan 25 pCt. is gestegen, vergeleken bij voor den oorlog en dat de toeneming van welstand bü de arbeiders 10 pCt. overtreft die van de geheele bevolking.. Mr. H. v. Haeringen te Rotterdam prae ad viseerde over: Aanvulling der Warenwet, strekkende tot verplichte aanduiding van de quantiteit van waren die in verpakking of in standaard hoeveelheid worden verkocht. De heer J- v. Altena Czn. prae.adviseerde over Grootwinkelbedrijven en middenstands ondernemingen. In den ouderdom van 77 jaren is te Hon tenisse overleden de heer P- F- Fruytier, oud-lid der Tweede Kamer. De heer Fruytier werd 1 Februari 1852 geboren en werd opgeleid voor den land- Zoo ja, is de minister niet van oordeel, dat bij deze oefeningen het niet noodigr is, de afbeelding van een mensch te gebruiken? Is de minister dan ook. niet van oordeel, dat het meer dan ergerlük is, dat men jonge meisjes, büna nog op den kinderleeftijd, aan deze schietoefeningen heeft doen deelnemen?, En zoo dit het geval is, wil de minister het dan daarheen leiden, dat zulk weerzin wekkende feiten niet meer zullen plaats hebben? Het eerste Kamerlid, de heer Hermans, heeft den Minister van Defensie gevraagd: Heeft de minister kennis genomen van het feit, dat men bü de jongste schietoefeningen van den vrijwilligen landstorm te Amster dam, jonge meisjes heeft laten deelnemen en haar laten schieten op een schüf die een mensch levensgroot voorstelt, van welk er gerlük schouwspel in de Haagsche Courant een foto is opgenomen? Voorzitter J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst De VOORZITTER stelt opnieuw voor op 27 Juni een begin te maken met de behan deling van het ontwerp aangaande de ge- meente-financiën. De heer RINK (V.B.) geeft in overweging te bepalen een dag in Juli, b.v. 10 Juli. De heer COLIJN (A.R.) is het met den heer Rink eens en verzoekt den voorzitter zyn voorstel te wüzigen. De heer SLINGENBERG (V.D.) dankt den voorzitter voor diens welwillendheid om aan het verzoek van de commissie van Rappor teurs te voldoen om dit ontwerp zoo spoedig mogelük te behandelen. Nu van verschillende züden, daartegen bezwaren zün gerezen, heeft die commissie geen bezwaar meer tegen uit stel, mits Regeering en Kamer bereid zijn deze behandeling door te zetten ook voor het geval de regeering demissionnair is. De heer COLIJN (A.R.) heeft geen enkel bezwaar dit ontwerp te behandelen met een demissionnair kabinet. Dit is geen politiek kabinet en het-demissionnair zün staat niet in verband met den uitslag der verkiezingen. De heer WIBAUT (S.D.A.P.) zou graag van de regeering hooren, dat onverschillig hoe de verkiezingen uitvallen, zü geen be zwaar heeft het ontwerp te behandelen. Wanneer onzekerheid zou bestaan, is spr. vóór het voorstel van den voorzitter. MINISTER DE GEER zegt, dat de regee ring bereid is tot aan de overdracht der por tefeuilles op ieder uur van het etmaal, op iederen werkdag, met de Kamer het ontwerp te behandelen. De VOORZITTER bepaalt hierna de be handeling op 10 Juli 's middags 2 uur en deelt, mede, dat na dit ontwerp zal worden behandeld het Suikerwetje. Aan de orde is hierna de stemming over het ontwerp van wet, houdende machtiging tot het sluiten van een overeenkomst als be doeld in art. 3a der Indische Mijnenwet, met ■den heer J. A. Hoogenboezem, betreffende de opsporing en ontginning van aardolie in twee terreinen in de residentie West-Madoera. Het ontwerp wordt aangenomen met 237 stemmen. (Tegen V. D. en S. D. op dr. Wibaut na.) Aan de orde is de begrooting van het Zui derzeefonds. De heer VERKOUTEREN (C.H.) meent, dat men nu maar moet uitscheiden met de drooglegging. Hij zal blü zün als de strop niet grooter wordt dan die nu al is. Econo misch is het werk van geen beteekenis. Kans is er, dat het werk technisch ook nog een strop wordt. Spr. vraagt zich af Wat wordt er eigenlük drooggelegd de Zuiderzee of de schatkist? Hij zou meenen de laatste. Wat we al hebben, dat is de armoede, die we ge zaaid hebben onder de visschers. Daar be ginnen we mee. Dr. Lely, de vader van dit Werk, was een groot man, maar een groot man mag men geen oogenblik alleen laten, heeft de geschiedenis geleerd. Groote man nen zün te onevenwichtig, zij zijn ruiters, die te zwaar zijn voor hun paard. Lenin was ook een groot man, maar wat heeft hü uitgevoerd in Rusland? De heer HERMANS (S.D.)Je behoeft mü niet aan'te küken'. De heer VERKOUTEREN: Groote man nen maken de grootste fouten. Zün conclusie is, dat de zaak geliquideerd moet worden, dat kost minder dan doorzetten. De heer WIBAUT (S.D.) heeft in de lei ding der Zuiderzeewerken vertrouwen. Spr. ziet in die drooglegging een verruiming van het economische leven, meer dan een zuivere grondaanwinst en bespreekt verder den linancieelen kant. MINISTER v. d. VEGTE zegt, dat de heer Wibaut hem weer in z*n evenwicht gebracht heeft na de rede van den heer Verkouteren, die het werk wil stopgezet zien, maar daartoe geen voorstel heeft gedaan. Dat de kosten van het werk zün tegengevallen, was onaan genaam. Het betreft hier een reuzenwerk, zoodat vanzelf de tegenvaller een grooter omvang kreeg. De zaak moet nuchter be schouwd worden. De overschrijding is goed te overzien en de drooglegging zal een grootsch en gelukkig werk voor ons land blüven. De heer BLOMJOUS (R.K.) sluit zich by den minister aan, doch wüst op de ontstem ming, die is uitgedrukt in de schriftelijke stukken, over de groote overschrüding. Het is noodig, dat waar het moet, het mes erin gezet wordt. Er moet met groote nauwkeu righeid worden voortgegaan. De begrooting wordt aangenomen z. h. st. De heer VERKOUTEREN (C.H.) verzocht aanteekening, dat hü tegen is. Aan de orde is het wetsontwerp, houden de wyziging van de bepalingen omtrent de ouderlijke macht en de voogdü- De heer v. d. HOEVEN (C.H.) acht dit ontwerp zeer belangrük en gelukkig, omdat het opruimt een grooten misstand in de po sitie van onwettige kinderen. Het ontwerp wordt aangenomen z. h. st. Behandeld wordt het ontwerp, houdende nadere voorzieningen betreffende de voor- waardelüke veroordeeling en de voorwaarde- lüke invrijheidstelling. door A. A. L. GRAUMANS Ulvenhout, 18 Juni 1929 Menier, Keb in 't laand 'a groot verkenskot staan, bezüjen laangst 'nen bin- henweg die naar 't bosch lopt. Veral in b'n zomer komen daar veul stadsche aienschen laangst Sekuiërd. die zo'n bietje gaan bos- Sr-hen en zonde blaken van het schoone weer, om bi benaauwde, ram- Hielende en schokkende autobuskes te krui en. Nie da 'k wa kwaais van onz' bussen *°u willen zeggen, maar ik yin alle bus sen van die dingen, waar oew haart in om draait en oew luchtpüP getergd wordt deur d'n scherpen benzinedamp en de andere lichtjes, die er in wolleken. Neeë, gif mijn 1,1 n sjees maar. As die op z'n Zondags is opgedoft, en van Dhderen tot boven, mee spons en zeemeiap Afgenomen en mee 'nen ouwen boezeleer van ^riii nagewreven d- t. er d'n glaans opleet, 't Pitg gepoetst da-ge-'r oew haren in kunt kammen as ge ginnen kalen glibbert het -enminste; as dan d'n bles z'nen Zondag gen jurk aanheet: d.w.z. heelemaal geros kamd, mooie blokskes laangst z'n stèèrt ge borsteld, z'n „schoenen" gelakt, dan is *t 'n lust, amico, om mee zukke spullen 'n toer- ke te maken! Frissche locht hedde veur 't happen, gin benzienedaampen laangst oew neus, 'n lek ker sigorke in oewen kop, waant g'oef nie bang te zün veur ontploffingen of uit-me- kaar-spatterijenjonge, as ik zoo's uitrij, dan da. magde grust weten, maar dan ben 'k trotsch op m'n luukse bullen! Dan zwaai ik m'n zwipke deur de locht, groet er m'n kammeraads en kennissen mee, leg hier en daar 's aan, lot d'n bles ok 'n hapke en 'n slokske geven en dan blaast ie mee z'n lippen en trilt z'n glaanzende huid van trots en genoegen. Neeë horre. eer ik m'nen goeie knol veur 'nen Ford verruil, dan mot er nog heel wa gebeurer?! 'k Houw teveul van m'n pèrdje, amico. Maar om op da verkenskot trug te komen, da staat dan in 't teeken van de pollitiek. Zemmen 't karjuu volgeplakt mee groote ple- katen veur de kiezerij- Nouw motte weten, da 'k daar d'n duvel aan gezien eb! Zemmen 't me nog 's gelapt mee 'n sirrekus. Toen hong 'r 'n ding teugenaan mee tügers en leeuwen en as ge dan binnenin die krul- stèèrten hoorde knorren, zoude gezworen emmen, dat er wilde beesten op m'nen hof wieren gefokt in plak van krulstèrtjes. Ik mot die gekleurde, die vloekende pren- tenlorrenrommel nie in m'n omgeving em men, amico. Keb er wel 's geld veur kunnen krijgen om er 'n reklame op te laten verwen veur margeriene, maar gin weer, jong! 'k Zee: daar loopen de koeien as levende reklames veur goeie botter en dus gin re- klames veur wagensmeer op m'n schuren en kotte! Net zoo min as da-d-'nen kastelein in z'n affaire nklame mokt veur d'n blr.au- concurrentie geen sprake zal zün. zegt de voorsteller, dat de reden, waarom de raf finaderijen niet in het voorstel zün betrok ken, gelegen is in de overweging, dat men niet alleen pas in het uiterste geval tot bet indienen van een initiatief-voorstel moet we knoop, net zoo min kom-d-ier iets te staan van margeriene. En nouw, amico, nouw maak ik teugen wil en dank reklame veur de politiek. Zoo maar stiekum emmen ze mü"n behangen mee die bonte vodden. Eén plaat is er bü en daar sta-d-'nen vent op mee 'n houding of ie hier op den hof 't mar veur 't kommedecren heet. En witte wa 'k gedaan eb? Keb z'nen kop er uit laten zagen, zoodat er 'n groot rond gat in d'n wand is gemokt ennouw koom et zegdaar steken m'n krulstèèrten nouw en dan d'ren kop deur! En dan staat er onder: „KIEST JANUS ZUUR!" Man da's 'n gezicht om oew eigen 'nen aap te lachen! 'n Verken kandie-daad veur de Kamer. Ja, ik laat m'n boeltje rinneweeren veur de pollitieke fratsen van Jan, Piet en Klaas. De waandelèèrs emmen d'r eigen Zondag 'nen bult gegierd as ze laangst dieën vèrkens- kandie-daad kwampen en hoe meer ze lach ten, hoe haarder d'n kuus knorde, 't Was net of ie 'nen spiets afstak. En as 'k 'm op 'nen lijst kos krijgen, verdijd amico, dan kreeg ie stemmen en as 't stomme toeval van ons evenredige vertegenwoordiging wouw, dat ie overschotjes-stemmen kreeg, dan wier ie nog Volksvertegenwoordiger ok. Enzouw 'n vèrken nouw wezenlyk zooveul onnuttiger zün, danniewaar? Hij helpt oew aan zult, ham, spek, worst, kermenaaikes, worstenbrood, teveel om op te noemen en da's veul meer van belang as wa veul Kamerleejen in heel d'r leven uitrichten. Nouw gü? Da 'k nie veul mee de pollitiek of lieyer gezegd; mee de pollitiekers óp heb, kan ik nie helpen. Da schellen en liegen en opschep pen veral, da stik me zoo teugen dè borst, amico, sjuust in deus dagen. Da-d-hang me kielemeters uit m'n strot. Ik zeg maar zoo: as z'oew willen „nemen", dan motten ze 't nie zóó doen, da g'aan alle kaanten 't kunt vuulen en pakken da ge belaaitafeld wordt! En mekaar uitmaken en tempteeren, totda ze vuur spauwen, mersie! Zoo b.v. in Amsterdam. Daar emmen 'n stelletje sjappen, die d'r eigen geroepen voelen om 't menschdom op pollitiek gebied d'n weg aan te wijzen, zoo veul as pollitieke opvoeders dus, op 'nen nacht (ja 'snachts, amico. Keb al meer geschreven da pollitiekers te veul in 't donker „werken" en te weinig op 't zonneke letten!) 'nen gevel van 'n gebouw, ik wil wel zeg gen wélk gebouw: 't Volk, volgespoten mee teer. En 'n gelind, 'n schutting, die beschilderd was èn veur betaald, ok! Da's 'n vuile streek die ge, zou 'k zoo zeg gen, alleen in de pollitiek kunt vinden. Maar nouw 't antwoord! Da's van 't zelfde laken! „Zoo worren de zure dubbeltjes en kwartjes van d'n èrmen werkman verschaandeliseerd," schreef 't Volk ongeveer! Maar, amico, wa doen ze zelf? Ze loopen nouw zoo haard weg mee Maks Dooneld, die 't in Engelaand gewonnen schijnt te emmen en veur d'n tweeden keer menister is geworren. Hy is dan zooveul as veur de Leeboeren, da zün daar de werklui, zeggen ze. Maar toen ie d'n eersten keer menister was, da was in 1926 toen heet ie toch ijskoud 'n algemeene werkstaking die millioenen en nog 's millioenen ee gekost, ok allemaal zure dubbeltjes en kwartjes van d'n ermen werkman, in d'n mosterd laten zakkpn! Toen schreven de werklui, die de mUloenen hadden opgebracht: „de Leebocr-leiders em- men d'n politieken kaant aan die staking ontkend, we zullen d'n strijd deurzetten en daarmee bewüzen, dat de Leeboer-bazen em men gelogen Da's 'n berichje van 17 Mei 1926 en dus nog nie zoo oud. En laten me gerust afspreken, amico, 't verschrikkelükste en eenigste wapen van groote beteekenis veur d'n arbeiër, da was de algemeene werkstaking! En zonder daar nouw mee te dweepen, 't wè.s hét wapen! Maar da wapen is toen deur Dooneld d'n arrebeiër uit z'n fikken geslagen. Hij kon die lolletjes as menister nie emmen. En 't wapen is nooit meer iets wèèrd! En daarom: laten ze hier nouw nie de arrebeiërs naar da veurbeeld verwüzen en spreken van „zure centjes van d'n ermen arrebeiër" nouw er veur 'n vijf-en-twintig gulden aan schoonmaakgeld mot. uitgegeven worren, wantde leiërs gooien zelf die „zure centjes" in tientallen muljoenen weg as 't in d'r kraam te pas komt teugen 't belang van d'n werkman! Daarmee is nie die vuile streek goedgeprot deur die teerschilders, maar evenmin d'n teugenaanval, die de menschen zo'n bietje teugen mekaar opzette, onder leugenachtige voorwendsels, om aanderen aan 'n baantje van vüfduizend pegels te hellepen! En spre ken deus twee veurbeelden genogt, van twee verschillende kaanten, om münen krulstèèrt z'nen gaank te laten gaan, daor bü myn laangst d'n wegWezeniyk da bcesje is nóg nie zoo vcrkcnsachtig asdat ie er nitziet! Daor hedde da schandaal, da schandalig schandaal, op Kurasauw. Waar koom 't van daan, amico? Van de politiek. dTEene helft in de Kamer wil mee alle duvelsch geweld ontwapenen! d'Aandere helft bewapenen! Wa doet de menister. Hij gef z'allebei d'ren In de hoofdbestuursvergadering van de Alg. R. K. Ambtenaars vereeniging heef® mr. J. Simons zün mandaat als vice- voorzitter wegens druke bezigheden neer gelegd. In zijn plaats werd het vice- praesidium opgedragen aan den heer L. Moonen, lid van den Haagschen gemeente raad. De eerstvolgende openbare vergadering van de afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur zal worden gehouden op Woensdag 26 Juni, des voormid dags te 10.30 uur. 10 Juli a.s. bereikt de heer mr. W. L. Baron de Vos van Steenwijk, lid van de Eerste Kamer en voorzitter van de Christe- lük Historische fractie dier Kamer, den 70-jarigen leeftijd. Het derde verslag is gepubliceerd van de Nederlandsche organisatie van de Int. Kamer van Koophandel, loopende over het tüdvak van 1 Jan. 1926 tot 31 Mei 1929. Hierin worden naast het werk der Neder landsche organisatie ook de verrichtingen van de Kamer zelf geschetst. Een belangrijk nieuw vraagstuk is door den president van de I. K. aanhangig ge maakt, waarover op het congres te Amster dam voor de eerste maal algemeene beraad slagingen zullen worden gehouden. Het geldt de economische ontwikkeling van China. Een onderdeel betreft 't vraagstuk van de han delsmerken in China, welk vraagstuk zeer urgent is geworden, wül de oorspronkelük te Peking ingeschreven merken te Nanking niet meer erkend werden. zin! Veur de bewapenèèrs houdt ie 'n leger op de been (ge kun beter zeggen: op d'n matras) en veur de ontwapenèèrs ontwapent ie de zaak en lot de boel vrij veur bandieten. De zes muljoen Nederlaanders betalen 'n belasting veur 'n goei leger, die zelfde zes muljoen schamen d'r oogen uit d'ren kop en die honderd van d'n Binnenhof...... die emmen d'ren zin! En onze menister van de Buitenlaandsche Zaken, die zee-d-in de Kamer: „dat er heele maal gin horke reden is veur Venezuwela om ons maar ziedatte te verwijten" Ochir- rekes toch! Gossiemyne! Da's toch wezeniyk aardig „De inbrekers zullen ons niks verwijten", zee d'n menister. En as hü *t zeet dan kun nen me daor ons hoofd gerust bü neerleggen, amico! 'k Was wezenlijk bang, da me nog veul schelles en onaangenaamheden hadden motte aanheuren van de heeren inbrekers, maar da schünt dan nog al mee te vallen. Ged ank, da ze dan ok maar genogt emmen kunnen gappen, ee! Witte wa 'k doei? Ik gaai naar m'n verkenskot en lot m'nen kuus 't ander eind d'r deursteken, daar waor z'n krulstèrtje aanhangt! Amico, ik schei d'r maar af. 't Is meer dan wellekes gewiest. En 't hang me zwaar uit m'n strot. Deuzen schoone zomerdag is veuls te mooi om 'm heelemaal te vergallen mee da „nachtwerk". Ik pas. Veul groeten van Trui en as alty, gin horke minder van oewen toet a voe DR®

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 7