LIJST ACHT! WALES-ANTHRACIET f250.- f125.- f50.- fa. G. KRAAM Co. Stembus-bedrog De Liberale winkel Van keffertjes en Bulldog De nieuwe Provinciale Griffie STEMT: Spinnewehjes Telegrafisch Weerberictft5 Z0MERPRIJZEN vanaf/ f2.65 per H.L. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN MAANDAG 24 JUNI 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17188 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Pastoor J. van der Loos Door een auto overreden Extra-uitkeering aan perso neel N. Z. H. T. M. Mr, Dr. B. Eras Bisschopppelijke inspecteurs De verbetering der Maas Het conflict in het trans portbedrijf te Nijmegen opgeheven De uitvoering der ziekte verzekering Onbevoegd uitoefenen der geneeskunde Brand te Hillegom Ernstig auto-ongeluk te Amsterdam Telefoonverbinding IJmuiden—Amsterdam Woensdag 3 Juli ALLEEN DE KATHOLIEKE LIJST ALLEEN De oogstvooruitzichten als bloembollengewas sen Vreeselijk drama te Beverwük De brandjes te Rotterdam Voornaamste Nieuws' J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 s-- Haarfea» Zij, die zich thans op de Nieuwe Haarl. Courant abonneeren, ontvangen de nummers tot 1 Juli a.s. GRATIS. Jl> De Directie ALLEEN MET STOOKT U HET VOORDEELIGSV FRANCO THUIS TURFMARKT 10-TEL. 11088 N.V. Senembah-maat- schappij BUREAUXNASSAULAAN49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. .jj ABONNEMENTEN: voor Haarlem en I Agentschappen: per week 25 ct.; per i kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bjj vooruitbetaling. g NIEUWE COURANT O ADVERTENTIËN 35 ct. p. regel 3, VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct. p. plaatsing: elke regel meer 15 ct.,- bU vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel 0 AUeabonné'sop dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen bij een ongeval met bij verlies van een hand, een voet of een oog: bij verlies van een duim of wijsvinger: bij 'n breuk van been of arm: lOfinn Levenslangegeheeleongeschiktheid tot werken door 1TPIJ t o__ I (iJUUU." verliesvan beide armen, beide beenenof beideoogen- I I UU«"'doodelijken afloop. bij verlies «w anderen vingo In onze kolommen zijn al menigmaal roode propaganda-ongerechtigheden aan de kaak gesteld. Maar wat de S. D. A. P. thans durft bestaan in haar verwoedheid op katho lieke stemmetjes op 3 Juli a.s., dat is toch wel iets heel aparts. In een bijzondere „Proclamatie" aan de kiezers, extra rood gedrukt, heet het: „De Bisschop van Londen heeft in een toespraak tot de Diocese het volgende verklaard „Ik kan verklaren, dat wij als kerk kunnen samenwerken met een ARBEI- DERS-REGEERING, evengoed als met iedere andere regeering. Wij konden het best vinden met de vorige regee ring der Arbeiderspartij gedurende haar korte bewindsperiode en ik ben er zeker van, dat wij alles in het werk zullen stellen om mee te helpen het welzijn van ons land te bevorderen, welke regeering er ook aan het bewind moge zijn." De bisschop wees verder op de slechte Woningtoestanden voor de arbeiders met groote gezinnen- Hij zei er van overtuigd te zijn, dat de arbeidersregeering in Engeland met „geweldige energie" het woningvraagstuk zal trachten op te los sen. DE KERK ZAL DE ARBEIDERS REGEERING MOETEN STEUNEN. Katholieke arbeiders! In Engeland steunt de Kerk de socia listische arbeidersregeering! Ook de R.K. arbeiders doen dat! Alleen aan socialis tische vertegenwoordigers in het Parle ment kunnen zij behartiging van hun belangen veilig toevertrouwen! Zoo óók is het in ons land!" Allereerst de vraag: Wien bedoelt de pamletten-schrijver met den „bisschop van Londen"? Hij moet toch weten, dat onder den t,bisschop van Londen" gemeenlijk ver staan wordt de Anglicaansche bisschop, met wien de Katholieken natuurlijk niets te maken hebben. Zijn de Nederlandsche bisschoppen verantwoordelijk voor wat oud-katho lieke bisschoppen of protestantsche gees telijke leiders in ons land verklaren? Maar ook indien het bovenstaande door een Katholieken Bisschop verklaard zou zijn, dan nog is de roode, de dub- belroode „proclamatie" schandelijk mis leidend. Immers: de katholieke geestelijkheid van Engeland heeft bij monde van Z. Em. Kardinaal Bourne in een herderlijk schrijven, dat op den Zondag vóór de laatst gehouden verkiezingen in Enge land in de kerken afgelezen is, heel duidelijk haar standpunt uiteengezet: De katholieken mogen stemmen op de Labourpartij, juist omdat deze niet socia listisch is, omdat deze partij het recht op bijzonderen eigendom niet loochent en den klassestrijd niet predikt in vaste- landschen zin. Hier leest u enkele letterlijke citaten uit het herderlijk schrijven: „Wacht u voor twee valsche begin selen, welke voortdurend verdedigd Worden door socialisten in het buiten land, maar zelden, kan ik gelukkig zeg gen, door de Arbeiderspartij in dit land, namelijk de loochening van het recht op bijzonder eigendom, dat steunt op de natuurwet. De Staat mag het gebruik van dit natuurlijk eigendom omschrij ven, maar het is tegen de natuurwet om het recht op particulier eigendom te loochenen. Dit is het eerste ding en, ten tweede, verzet u zoo sterk mogelijk tegen alles Wat op klassestrijd lijkt. Denk er aan, dat klassestrijd verboden is door God zelf, die ons gelast heeft, onzen naaste lief te hebben als ons zelf." Verder zegt de Kardinaal: „Als iemand in dit land zegt, dat hij socialist is, bedoelt hij dit zelden in den zin van het vastelandsch socialisme. Ware de Arbeiderspartij socialistisch in den vastelandschen zin, dan kon geen katholiek lid van de partij zijn." Ziet u, dat heeft Kardinaal Bourne ge schreven. En nu moeten de Nederlandsche sociaal-demokraten ons maar eens ver tellen, of de katholieken ten onzent op de Nederlandsche S.D.A.P. mogen stemmen. Men scherpe het zich goed in: „Ware de Arbeiderspartij (in Enge land) socialistisch in den vastelandschen zin, dan kon geen katholiek lid van de Partij zijn." Deze alles-zeggende uitspraak van Kardinaal Bourne houdt de roode pam fletten-schrijver voor de kiezersmassa echter angstvallig verzwegen. Vandaar ons opschrift: „Stembus-bedrog „Het Vaderland" citeert het volgende van dr. Schaepman, wat deze kort voor zijn dood sPrak: „Iedere partij, iedere richting, die op haar Eenheid prijs stelt, maar ook op haar kracht, beeft een droite en een gauche (een nnker- •h een rechtervleugel) noodig, met name in onzen tijd. Geene meer dan de Katholieke partij. Het is het ontbreken, het is het niet aanvaarden van zulk een onontbeerlijke schakeering, wat steeds voor klachten, rumoerige, veel te rumoerige klachten over oneenigheid aanleiding geeft. Toch zou zulk een verscheidenheid onze kracht vermeerde ren. Immers de party des behouds heeft noo dig de vooruitstrevende en de vooruitstreven - den behoeven 't behoud. Zonder de werking van zulk 'n evenwicht komt er altijd oneven wichtigheid. Waar evenredigheid is, daar ontstaat maat, daar groeit harmonie, daar zegeviert de orde, de schoone orde zelf. Daar verkrygt de werkzaamheid het lenige en het kraclitige, dat zij in het leven behoeft." En naar aanleiding van deze uitspraak verzucht het liberale blad „Zijn woord was gericht tot de Katholie ken, maar had even goed tot de liberalen ge sproken kunnen zün; wij kunnen slechts zuchtend zeggen: Mutato nomine de te fabula narratur; onder anderen naam wordt hier uw geschiedenis verteld. Inderdaad 't begrip, dat eene groote partij nooit anders dan eene droite en eene gauche moet hebben, is bij de liberalen nooit heel sterk geweest, en zeer vaak kan men daar van zeggen, dat het zelfs geheel zoek was. Waarbij dan nog komt, dat eene groote partij zich helaas al te spoedig verbeeldt, dat ze zich de inwendige oneenigheid, en oneenig heid is natuurlijk heel iets anders dan ver schil van meening, wel zou kunnen veroor loven." Een voor de liberalen niet prettige uit spraak van 't liberale blad. En toen durft de Vrijheidsbond, wiens candidaten ..Het Vad." machtig aanbeveelt, zyn „winkel" als zynde de beste aan te bevelen, De rechtsche „winkel" zou uitverkocht zijn! Zouden de bordjes op die „winkels" niet beter verhangen kunnen worden? De party leider der S. D. A. P., Ir. J. W. Albarda heeft Zaterdag te 's-Gravenhage een verkiezingsrede gehouden. Hij was nogal op timistisch gestemd, hetgeen uit de volgende tirade kan blijken: „Er is alle reden, alle hoop, om te ver wachten, dat op 3 Juli de reeds zoozeer ge- Slonken stemmenmeérderheid der gezamen lijke rechtsche partijen geheel zal verdwij nen en in een minderheid zal verkeéren. Want achter ieder dier partijen loopt een klein keffertje, dat kiezers wegneemt: de heer Kersten van de Anti-revolutionnairen, de heer Lingbeek van de Chr.-historischen, de heer Arts van de Roomsch-katholieken. Maar achter hen aan zit ook een groote bulldog, met vier letters op zijn halsband: S. D. A. P.!" De leider der sociaal-democraten ontdekt wel wat laat die keffertjes der drie recht sche partyen. Die waren er bij vorige ver kiezingen reeds. Maar afgezien daarvan heeft de heer Al barda nog de keffertjes der eigen partij vergeten. Daaraan knagen de revolutionnair- socialistische, de sociaal-democratische volks partij, en de communistische groepen reeds lang. En de keffers Stenhuis en Van der Ploeg, Sneevlietg enz., zijn ook niet pretti voor „de" partij! Voorjaar 1930 pas gereed H. M. de Koningin bij de opening tegenwoordig? Het Paviljoen in den Haarlemmerhout te Haarlem wordt, zooals bekend, ingericht voor Provinciale Griffie van Noordholland. Aanvankelijk was aangekondigd, dat de nieuwe Griffie met October in gebruik zou kunnen genomen worden. Daar zal echter wel niets van komen en pas in het voorjaar van 1930 zal de administratie der provincie er in trekken. Het gebouw is wel op den overeengekomen tyd, half October gereed, maar de meubilee ring zal dan nog niet zoover gevorderd zijn. Het inrichten van het gebouw eischt veel meer tijd dan men aanvankelijk vermoed had. Allerlei omstandigheden hebben deze vertraging veroorzaakt. Zoo stond in de oude school voor Kunstnijverheid meubilair dat ressorteerde onder het Departement voor On derwas, Kunsten en Wetenschappen. Het de partement voor Binnenlandsche Zaken moest nu in verbinding treden met O., K. en W., om te vragen of dat oude meubilair in de nieuwe Griffie mocht worden gebruikt. Het onderzoek daarnaar heeft zooveel tyd in be slag genomen, dat pas een dezer dagen dat toestemmend woord afkwam. Toen pas kon men de meubelen, die bovendien hoog noodig in reparatie moesten, aan den meubelmaker geven, die mededeelde, dat hij wel een maand of vier noodig zou hebben om alles gerepa reerd af te leveren. Ook is nog steeds de oude kwestie niet opgelost of de meubelen van de oude griffie nog dienst zuilen doen of dat er nieuw meubilair zal borden aan geschaft. Iets anders is weer het geschenk, dat de Provincie zal aanbieden en waarvoor de Sta ten pas in de jongste vergadering 50.000 toestonden. Het is nog niet bekend, wat dit geschenk zyn zal en of de bouwmeester er bij den bouw misschien zelfs eenige rekening mede houden moet. B.v. als het jeschenk een raam zou zon. Verder zullen er nog geschenken wor den aangeboden door de gemeentebestu ren van Amsterdam en Haarlem, door de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten en de Vereeniging van burgemeesters en secreta rissen in Noord-Holland. Omtrent den aard daarvan is nog steeds niets bekend. Dat al les is oorzaak, dat de nieuwe-Griffie niet met October, maar pas in het voorjaar van 1930 in gebruik zal komen. Waarschyniyk zal H. M. de Koningin de opening bijwonen. De toestand van den Zeereerw. heer J. C. v. d. Loos, pastoor te Uitgeest, die wegens een beenbreuk wordt verpleegd in het St. Antonius Ziekenhuis te IJmuiden-Oost, gaat langzaam vooruit. Vrüdag bracht mgr. dr. A. Hensen den patiënt een bezoek. Dit werd het eerst bemerkt door den heer J. Reeuwyk, die de brandende gordijnen voor het raam zag. Deze vloog naar den heer A. Lelieveld en belde daar de brandweer op. Teruggaande bleek de deur gesloten, de be woners waren naar een familiefeest. Reeu wyk trapte het paneel in en begon met het blusschingswerk. Onmiddellijk was ook de brandweer ter plaatse. Men hakte een gat in het dak en richtte de slangen op het bran dend perceel. Weldra was men het vuur .meester. Er was veel schade, vooral ook Waterschade. Het is gelukkig, dat zoo spoedig werd ingegrepen, daar het woonhuis er een is van een blok van acht. Twee dooden Zondag maakte een groepje A. J. C.'ers uit Groningen een fietstochtje naar Havelte. Onderweg reed hun de heer Koolewyn met zyn auto, komende van Deventer, achterop. Een der jongens verloor de beheersching over zyn -stuur. Hij kwam te vallen en greep zich beiden voor den auto terecht kwamen en aan zun buurman vast, met het gevolg, dat O' erreden werden. De 15-jarige J. Feiken was onmiddellijk dood. De 18-jarige F. Houwen v.erd naar het ziekenhuis te Assen overge bracht. waar men den zwaargewonde door cperatief ingrepen in het leven trachtte te houden, hetgeen echter niet mocht gelukken. Ook hy is overleden. Aan het personeel van de N. Z, H. T. M. werd onderstaande medegedeeld namens de directie der Tramwegmaatschappij: Het is ons aangenaam te kunnen mede- deelen, dat wederom kan worden overgegaan tot het doen eener uitkeering ineens over 1928, welke als volgt wordt vastgesteld: Voor de ambtenaren Loongroep I II III V VIVIIVIIIIX IV Gehuwd 30 35 40 45 50 60 70 80 gld. Ongehuwd 20 25 27 32% 35 40 50 55 gld. Voor de beambten Loongroep 0 I II IV VI III V Gehuwd 25 27 Vi 30 32 h 35 Ongehuwd 15 17 20 22/a 5 De uitkeering geschiedt aan de personeel leden in vasten, losvasten, voorloopigen of lossen dienst, met inachtneming van het na volgende: le. de bovenbedoelde uitkeering zal bedra gen bij indiensttreding in het kalenderjaar 1928 in de maanden. Jan. 100 pCt.; Febr. Maart 80 pCt.; April Mei 60 pCt.; Jtmi Juli 40 pCt.; Augustus enz. 0 van het volle bedrag der betrekkelijke loon groep; 2e; geen uitkeering heeft plaats aan per soneel in lossen dienst hetwelk a. over 1928 een hooger loon genoten heeft dan overeenkomst met de loonregeling van het vaste personeel; b. belast is geweest met de uitvoering van een speciaal werk, waarna nog enicele aange legenheden over zeer jong personeel en e.v.t. niet uitkeering plaats vindt. Een aansporing aan het personeel luidt: „Dat men er toch goed van doordrongen moet zijn, dat een ieder en in het bijzon der personeel invloed kan hebben op de po pulariteit van ons vervoermiddel, zoodat nogmaals aller medewerking wordt gevraagd- De uitkeering zal geschieden heden Maan dag 24 Juni tusschen 10 en 17 uur aan de Tempeliersstraat en tusschen 14.30 en 17.30 en 10 tot 22.00 uur aan de remise Söenda- plein. Men seint uit Rome aan de „Msb.": Mgr. dr. B. Eras, procurator van het Ne derlandsche Episcopaat te Rome, vierde Za terdag den dag, waarop hy 25 jaar geleden tot doctor in het Kerkelijk Recht promo veerde. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot Inspecteur van het Lager On derwijs in het Dekenaat Amsterdam IV den Weleerw. heer heer Rector J. Konyn; in het Dekenaat Leiden, den Zeereew. heer Profes sor P. Heskes, Seminarie Warmond. Ged. Staten van Limburg vragen de mede werking der Provinciale Staten om door het votèeren van de door hen aan den Minister in uitzicht gestelde bijdrage van 1.000.000 de uitvoering te verwezenlijken van een werk, dat een einde zal maken aan de wa terellende waaronder de streek by voortdu ring lijdt en waardoor zij telkens bedreigd wordt een werk, dat tot intensiever en onbelemmerde cultuur van de gronden, gele gen in de traverse van de Beersche Maas zal in staat stellen en daarmede aan de streek de welvaart zal brengen, waarvan znj tot dus verre blèef verstoken. In het conflict in het transportbedryf te Nijmegen is aangenomen het voorstel van den rijksbemiddelaar, oud-minister mr. P. J. M. Aalberse. om een weekloon van 25 te geven, plus vier .vacantiedagen in het jaar en voor overwerk 40 ct. per uur uit te kee- ren; op Zondag f 1. De samenstelling der Advies-Commissie De advies-commissie voor de uitvoering der ziekteverzekering door de Raden van Arbeid, is samengesteld als volgt: mr. W. H. M. Werker, bezoldigd lid van den Verzeke ringsraad, tevens voorzitter, H. J. F. Smul ders en J. S. Ruppert, onbezoldigde leden van li den Verzekeringsraad. Mr. dr. J. v. Bruggen en mr. T. J. Ver. schuur, resp. voorzitter van den Raad van Arbeid te Dordrecht en Breda. Als secretarissen zijn aan de commissie toegevoegd: de heeren mr.a C. G. van Eek, secretaris van den Verzekeringsraad en mr. J. E. B. van Lier, Hoofdcommies van den Raad van Arbeid te Amsterdam. De patiënt gestorven Een bekende Amsterdamsche magneti seur, die zich den laatsten tijd herhaaldelijk wegéns het onbevoegd uitoefenen der ge neeskunde voor den Alkmaarschen kanton rechter en voor de arrondissementsrecht bank ter plaatse te verantwoorden haa, moest thans aldaar voor den kantonrechter verschijnselen voor een ernstig feit, namelijk het behandelen van een patiënt, die door zijn zorgeloosheid overleden zou zijn. In Limmen, waar verdachte de reputatie heeft een soort wonderdokter te zün, had hij, op verzoek der familie, een groenten- handelaar in behandeling genomen, die aan chronische jicht leed en niet in staat was te werken. De jicht genas niet en daarom werd de magnetiseur ontboden, die tegen betaling van 2 per visite den patient magnetiseerde en hem voor inwendig ge bruik een aftreksel voorschreef van tama rinde, venkel-, knoflook en sederiepoeder, dat door de vrouw des huizes bereid kon worden. Inmiddels was de beenwond open gegaan, maar de magnetiseur achtte dit een gunstig verschijnsel, omdat hierdoor de kwade stoffen uit het lichaam werden af gescheiden. Verdachte magnetiseerde de wond en schreef voor, dat men er verder alleen een drogen lap over moest leggen. Hy garan deerde dat de patiënt in tien maanden tyds zyn werk weer zou kunnen verrichten. Ondanks deze verzekering werd de wond steeds grooter en op 26 Februari was de toe stand van den patiënt van dien aard, dat de familie dr. Van Noppen verzocht, den patiënt opnieuw in behandeling te nemen. Deze constateerde dat de patiënt in le vensgevaar verkeerde door bloedvergiftigig tengevolge van ondeskundige en onsteriele behandeling. Eenige dagen later is de patiënt overle den. De ambtenaar van het O. M. hield een fel rqeuisitoir en wees er op, welke betreu renswaardige gevolgen het kan hebben als een magnetiseur vrij spel krijgt. Hy noemde dit geval zeer ergerlijk, en eischte de hoog ste straf welke de wet toelaat, 300 boete subs. 100 dagen hechtenis. De kantonrechter heeft bepaald dat over veertien dagen de uitspraak zal volgen. WaarschijnVijk door kortsluiting, ont stond brand in het woonhuis van den heer Huisman aan de Vossedwarsstraat te Hille gom. 1 doode, 3 gewonden Zondagavond omstreeks 9 uur heeft op den Sloterweg een ernstig autp-ongeval plaats gehad. In de bocht van den weg, ongeveer op de helft tusschen het voormalige dorp Sloten en Amsterdam reed een Spijker-auto, bestuurd door en eigendom van J. Tollenaar uit Amsterdam in zeer snelle vaart tegen een boom. De auto, waarin zich, behalve de heer T., nog 4 personen bevonden, werd totaal verwoest. Een der inzittenden, wiens naam nog niet bekend is, werd uit het voer tuig geslingerd en bleef midden op den weg dood liggen. Een tweede inzittende werd tevens zwaar gewond, terwül de beide andere inzittenden minder ernstige verwondingen bekwamen. Dr. J. G. Siestrop uit Sloten, was het eerst ter plaatse. Het lyk van het slachtoffer was ernstig verminkt. Het bleek, dat alle inzit tenden van den auto terugkeerden van een bezoek aan Schiphol en min of meer onder invloed van sterken drank waren. Het lijk en de gewonden werden per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het Wilhelmi- na-gasthuis te Amsterdam overgebracht. De chauffeur J. Tollenaar kreeg slechts enkele schrammen. Nader vernemen wü, dat de naam van het by het auto-ongeluk nabij Sloten omgeko men slachtoffer Gustaaf Kok is. Nadere in lichtingen omtrent den toestand van den zwaargewonde en de anderen konden nog niet worden verstrekt. Naar we vernemen, is dezer dagen een rëchtstreeksche telefoonverbinding voor de nachturen tot stand gebracht vanaf het ha venstation te IJmuiden naar den Schreiers- toren te Amsterdam. Tusschen des avonds negen uur en des morgens zev enuur kunnen de havenautoriteiten te IJmuiden en te Am sterdam zich elk oogenblik op de hoogte stel len van uit de haven van Amsterdam ver trokken en het Noordzeekanaal opvarende schepen, waardoor het scheepvaartverkeer, vooral te IJmuiden met het oog op de sluizen aldaar beter dan voorheen geregeld kan worden. Wij lezen in „Hobako" Het mooie weder van de laatste dagen is een goede voorbereiding voor de broeicapa- citeiten in onze bolgewassen. Zooals het er nu voorstaat zijn vrijwel alle voorwaarden vervuld om een goeden broei van Hyacin then en tulpen te verwachten. Het spreekt vanzelf, dat eventueel later volgend koud en onguur weder, ongunstig kan inwerken op de ontwikkeling van de nieuwe bloem maar daarop kan de kweeker zijn aandacht ge vestigd houden en de schadelijke gevolgen voorkomen met toepassing van een doelma tige schuurbehandeling. Zooals het er nu voorstaat, hebben de bol len een goede groeiperiode gehad. De eerste periode van warmte heeft niet lang geduurd voor de gewassen, die goed te veld stonden, de kort daarop volgende regen en het koeie weder deed de groeikracht toenemen bij de gezonde gewassen. De zwak op den wor tel zijnde parrijen konden de warmte niet ver dragen, evenmin de bollen, die ernstig van de vorst geleden hadden. Deze konden de warmteproef niet door staan, hetgeen niet te verwonderen is en daarom niet onverwachts kwam. Zooals nu de oogst zich Iaat aanzien zal deze niet slecht zijn. Hyacinthen groeien goed en het zoo zeer gevreesde zwartrand komt slechts spo radisch voor. De Darwintulpen groeien best, alleen wordt hier en daar waargenomen een te sterke kweekvorming, die het groeien van den hoofdbol in den weg staat. De Murillosoorten hebben op het zand het met de warmte eenigszins te kwaad ge kregen, vooral de kleinere bollen, de groo- tere bleken beter bestand te zijn tegen de zon of de droogte. In de kleine planters, trad te vroeg een verkleuring op. Op kleigronden groeien de bollen, die geen vorstschade hebben best door. Gele Crocussen zijn er heel wat gesneu veld en partijen die nog met kleinere tisten lof boven den grond stonden hebben het met de warmte laten zitten. Vermoedelijk zal er nog wel wat van zulke partijen terecht ko men, maar de bolletjes zullen erg klein zijn, De gele crocussen hebben veel meer geleden dan de soortcrocussen. De regen en het koele weder na de warmte kwamen net van pas, zoo niet te laat, voor een goeden oogst van de narcissen, want verschillende partijen van de breedbladige verkleurden, doch dat loopt niet verder door en als het weder zich zoo houdt, dan zullen de niet bevroren narcissen een goeden oogst opleveren. Een vrouw verwondt haar man: de gewonde man brengt zjjn vrouw messteken toe Hedenmorgen omstreeks 10 uur heeft zich te Beverwijk in 'n korte spanne tijds een vreeselijk drama afgespeeld. In een bovenhuis aan de Jan Ver- meüenstraat in het zoogenaamde St. Agathadorp woonde sedert kort de vrouw van zekeren P. G. v. d. B. uit Haarlem, zy had haar echtgenoot verlaten en was met haar 3 kinderen naar Beverwijk vertrokken, waar zy met een anderen man samen woonde. Hedenochtend kwam v. d. B. zijn vrouw opzoeken. Vermoedelyk is tusschen hen een woordenwisseling ontstaan. Op een gegeven oogenblik greep de vrouw een groot mes en bracht daarmede haar man een ernstige won de in den hals toe. Klaarblykelyk verschrikt over wat zij gedaan had, liet zij het mes vallen, dat daarop onmiddellijk door den man werd bemachtigd. Deze, hoewel hevig bloe dend, liep op zijn vrouw toe en bracht haar een groot aantal steken in bovenlijf en hals toe. Zwaar gewond strompelde zij de trap af enging de straat op. Aan de overzyde in een poort begaven haar heur krachten en zeeg zij ineen. Intusschen was het verschrikkelijk gebeu ren niet onopgemerkt gebleven en van alle kanten kwamen buren toesnellen. Een voor bijganger, zekere Z., bedacht zich niet lang en snelde naar boven. Daar trof hij een vreeselijk tooneel aan; overal lagen bloed vlekken, terwijl trapleuning, treden der trap en muren met bloed waren bespat. In de woning zelf, waar nog slechts enkele meubelen aanwezig waren, lag v. d. B. op den vloer van de keuken, badende in zijn bloed. Hij trachtte zichzelf van het leven te berooven en had zich reeds een tweede ernstige wonde in den hals toege bracht. Hij poogde nl. zich den hals af te snyden. Z. slaagde er in, v. d. B. het mes te ontnemen, waarop dr. Büller, directeur van het Roode-Kruis-Ziekenhuis, die spoe dig ter plaatse was, hem direct in behande ling nam. Hij gelastte onmiddellijke over brenging naar het Roode-Kruis-Ziekenhuis, hetgeen per politie-brancard geschiedde. Inmiddels had men de vrouw in een woning aan de overzijde binnengedragen, waar dr. Lijnkamp haar geneeskundige hulp verleende en kapelaan Schretlen haar het H. Oliesel toediende. Het geheele ontzettende tooneel had zich afgespeeld in tegenwoordigheid van een dei- kinderen. In de buurt heerschte groote conster natie over het gebeurde. Verdacht van brandstichting gearresteerd. Verdacht van brandstichting in de zaak van de WOTdngiajichUng. „Modern" aan den De luchtdienst LondenR-otterda»Ber- ljjn. De „Kortenaer" te Willemstad aange komen. Ernstig auto-ongeluk toy Havelte (Dr.). Twee dooden. Op den Sloterstraatweg onder Amsterdam is een auto tegen een boom gebotst. Een doodë. Twee redacteuren van de „Rote Fahne" ge arresteerd Het wereldcongres tvoor vrouwen tte Ber lijn gesloten. Prof. van Hamel, de afgetreden -hoog*, commissaris van den Volkenbond, heeft Dantzig verlaten. j Aman Ocllah heeft zich naar Italië inge scheept. Jj 1 Het conflict tusschen de Mexicaanse!» regeering en de Katholieke Kerk bygelegd.De viering van dit feit gisteren in alle R. Xi kerken van Mexico. '4 4 OP NATUURVRIEND Eén genot is er, dat voor allen op dë wer bestaat en ons trouw blyft op den ho leeftijd: het natuurgenot. Leert de nat_ kennen en liefhebben en gy hebt een vrien din voor het leven. dd J. Cats.' NIEUW KAMERLID Op het geitenweitje Staat het kleine geitje Als een wittigheidje In het prille groen, T. t. d. Waals rmiimiff#: Barometerstand 9 uur v.m.: 757. Achter»*. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten;, gen worden opgestoken om: 9.54 uur.' T Hoogste barometerstand 774.4 te Isafjord. Laagste barometerstand 741,1 te Skagen. - j Verwachting: Matige, tijdelijk wellicht krachtige wind uit Westelijke richtingen? zwaar bewolkt tot betrokken met tydelyke opklaringen. Regenbuien. Weinig verande ring in temperatuur. Stationsweg te Rotterdam op Donderdag JL is de 42-jarige winkelchef A. de J. aange houden en in verzekerde bewaring gesteld. Hy erkent wel, later in het pand aanwe zig te zyn geweest dan hy oorspronkelijk heeft verklaard, doch ontkent, zich aan brandstichting te hebben schuldig gemaakt. Dividendvoorstel 35 t Aan de algemeene vergadering van aan deelhouders der N.V. Senembah Mij,, die ge houden zal worden 8 Juli, zal worden voor gesteld over het boekjaar 1928 een dividend van 35 uit te keeren, waarvan in October reeds 15 als interim werd uitbetaald v. j. 20

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1