Plaatselijk nieuws Amsterdamsche Beurs Nieuwe Haarlemsebe Courant' EERSTE BLAD Heringa Wuthrich, Haarlem Centrale Verwarming NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 24 JUNI 1929 Stofzuigerhuis MAERTENS MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBAMIC Haarlem - Amsterdam AAN ONZE LEZERS HOOGKARSPEL TER AAR WEESP UITGEEST NIEUWER-AMSTEL UITGEEST PURMEREND Ooe er wöfr KJ oo s Ie rb ct 1 errUop, Examen Nuttige Handwerken Zwemmen naar de Salento levensgevaarlijk BURGERLIJKE STAND De Kennemer Bankvereeniging BOEK EN BLAD NIEUWER-AMSTEL MEDEMBLIK LISSE ftEEMSKERK HAARLEM Gemeentelijk Lyceum Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzuigersf175i- ICO-fs Spoort al Uw kennissen *arl hun vraag- en aanbod-adve'*" tenties te plaatsen in onzeeip®" Gemeente-secretaris Tot gemeente secretaris te Hoogkarspel is benoemd de heer P. Spanjaart. ambtenaar ter secretarie te Oudkarspel. Gemeenteraadsvergadering In de alhier gehouden vergadering van den Raad werden t?r voorziening in de vacaturen van de stem- bureaux benoemd: in stemdistrict III, wegens overlijden van den heer A. Hartveld tot voor zitter Joh. van Vliet, tot lid vacature-Van Vliet, de heer S. van der Geest. In het hoofd- stembureau werd benoemd tot lid de heer H. G. Vis.Voor 2 leden van de Lichtcom- missie werden aangewezen de heeren Hoeder- vorst en Kroon; deze voor de vacature Van den Boogaard en Kammeraat. Op aanvrage van B. van Rossenberg en Hijman om af schrijving wegens Hondenbelasting wordt goedgevonden deze aanslagen met de helft te verminderen. Burgerl. Stand Geboren: Christina Agatha, d. van J. ValentijnBouwmeester. Ondertrouwd: F. J. Fransen, 20 j. en C. Pieterse, 20 j. Gehuwd: R. M. v. d. Meer, 21 j. en I. P. J. Willems, 23 j. Geen bewerking van reeds aangekocht hout? Naar aanleiding van de mededeelingen door de directie van de N. V. Weesper Hout handel en Zagerij aan persvertegenwoordi gers verstrekt, merkt de stakingsleiding op, dat het de directie bekend moest zijn, dat tegen het zagen van balken, afkomstig van in het conflict betrokken Zaandamsche hout. bedrijven, bezwaren bestaan. Door de afgevaardigden van de stakings- leiding die Vrijdag j.l. met den heer A. L. Mouw een bespreking hebben gevoerd, is zooals gemeld goedgevonden, dat 't uit Zaandam afkomstige, reeds ontvangen of onderweg zijnde hout door het personeel wordt verwerkt. De mededeelingen van den heer Mouw, dat de stakingsleiding toege staan heeft om een party eikenhout, welke reeds vóór deze bespreking te Zaandam was gekocht, te ontvangen en te verwerken is niet juist, hetgeen reeds voldoende kan bly- ken uit het feit, dat de N. V. Weesper Hout handel zich schriftelijk heeft verbonden om gedurende den tijd, dat de staking in het houtbedryf duurt, geen hout te betrekken van firma's dit in dit conflict zijn betrokken. Dat de bedoelde party eikenhout als be smet is te beschouwen, is aan geen twijfel onderhevig. Aangereden Zaterdagmorgen circa half twaalf liep 't zoontje van den heer P. de G. achter een auto met schelpen. Zich op een gegeven moment willende omkeeren en hard wegloopende. werd het arme kereltje gegre pen door eert juist aanrydenden luxe-auto. Met een bloedende hoofdwonde werd het knaapje door den bestuurder van den auto, wien geen schuld treft, opgenomen en met den auto onmiddellijk naar dokter Beeker ge bracht, die de wonde hechtte en verbond. Vrijwillige vooroefening Van heden al tot 22 September 1929 kunnen jongelieden, geboren in 1911, zich verbinden bij den Vrij willigen Landstorm om door het behalen van het bewüs van voorgeoefendheid, verkorting van de eerste oefening te krygen indien zij later bestemd te worden voor gewoon dienst plichtige. Bewys van voorgeoefendheid. Dit bewys geeft volgens de Wet recht op een verkorting van den duur der eerste oefening met vier maanden. wyze van oefenen. De vooroefeningen wor den plaatselijk gehouden. De dagen en uren waarop geoefend wordt, worden zooveel als met de eischen der op leiding is overeen te brengen, in overleg met belanghebbenden, werkgevers en hoofden van scholen geregeld. Dé oefeningen vangen aan op 1 October 1929 en duren ongeveer tot October 1930 waarna zy, die de opleiding mét vrucht hebben gevolgd, deel kunnen nemen aan ljet onderzoek ter verwerving van het bewijs van voorgeoefendheid. In een jaar wordt 300 uren geoefend, wat neerkomt op ongeveer 2 maal 3 uur per week. Herhaaldelijk en ongetwijfeld verzuim kan ontslag tengevolge hebben. Heeft men by het examen het bewys ver worven, dan moet, totdat men voor eerste oefening opgeroepen wordt, nog 4 uur per maand worden geoefend om het geleerde te onderhouden en het bewys zijn geldigheid te doen behouden. Kosten. Voor den vrijwilliger zyn aan de vooroefeningen geen kosten verbonden. Wapens, kleeding en uitrusting worden hem door het Rijk in bruikleen verstrekt. Voor hoog schoeisel, geschikt voor het dragen met beenwindsels, moet de vrijwil- liger zelf zorgen. Toestemming van ouders of voogden. Om toegelaten te worden tot een verbintenis by het vooroefeningsinstituut moet de adspi- rant-vrijwilliger een bewys van toestemming overleggen van hem of haar, die de ouder lijke macht- over hem uitoefent. Keuring. Alvorens toegelaten te worden moet de adspirant-vrijwilliger worden ge keurd en geneeskundig geschikt worden be vonden. Opleiding tot een rang. Vrijwilligers van den Vrijwilligen Landstorm kunnen, als zy gewoon dienstplichtige worden, ook worden aangewezen voor officiers- of onderofficiers opleiding, indien zij overigens aan de daar voor gestelde eischen voldoen. Hebben zij het bewijs van voorgeoeferd- heid behaald, dan blijft dit ook voor hen gelden en wordt hun eerste oefening mee 4 maanden verkort. Jongelieden, die door hunne schooloplei ding, Hooger-, Middelbaar-, U.L.O. en zy, die een hoogeren graad van ontwikkeling be zitten dan dien bereikt by het loorloopen van de 7e klasse eener lagere school, in de termen vallen om later, indien zy bestemd worden voor gewoon dienstplichtige, in aanmerking te komen voor de officiers- en onderofficiers opleiding, kunnen by den Vrijwilligen Land storm tot kader worden opgeleid. Inlichtingen hieromtrent worden mondeling en schrifteiyk op verzoek verstrekt door de verschillende landstormcommandanten. Benoemd Wegens ziekte van het hoofd der Openb. School, den heer J. de Vries, is 'tot tydelyk onderwyzeres aan die school be noemd, mej. M. Kaper van Wormerveer. Brand Zondagnacht brak brand uit in het perceel aan het West#rgest. bewoond door P. Rys. In een ommezien stond de kamer in lichte laaie, zoodat de bewoner zich door 't inslaan van een ruit moest redden. Ondanks het-spoedige- en tactvolle ingrypen van de brandweer, brandde de kamer geheel uit. De oorzaak is oribekend. De inboedel was verze kerd. ACTIE TWEEDE KAMERVERKIEZING Vrijdagavond werd in het Patronaatsge bouw een vergadering gehouden waarop het woord werd gevoerd door Mej. Annie Meyer en de heer Ch. v. d. Bilt, leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal en candidaten van de R. K. Staatspartij voor Haarlem Helder. De vergadering werd geleid door den heer N. Nooy, loco-voorziter van de R. K. Kies- vereeniging, die na de gebruikelyke woorden bij de opening, het welkom toeriep aan de aanwezigen, w.o. de Hoogeerw. Deken en de beide Kamerleden. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat het bestuur na ingesteld onderzoek volkomen moest bevestigen de mededeeling door Dr. Kortenhorst op een vergadering alhier ge daan. namelijk dat het een legende was dat hij partij had getrokken voor de wergevers in het Duitsche metaalconflict. Hierna verkreeg Mej. Annie Meijer het woord. Mej. Annie Meijer is blyde in de gelegen heid te zijn met de kiezers hier kennis te maken en geeft verder een korte uiteenzet ting over haar candidaatstelling, hetgeen haar op prettige, geestige wijze afgaat. Dan wil de geachte spr. 'n paar punten van 't partijprogramma behandelen. Dit pro gramma op democratische wijze samenge steld, bevat vele principiëele punten, voor ons Katholieken en vooral voor de Katholieke vrouwen van veel belang. Daarvan wordt allereerst de huwelykswet- geving behandeld. Het aantal echtscheidingen is met 45 pet. toegenomen. In den Haag had in het afgeloo- pen jaar op elke zes huwelyken een echtschei ding plaats. De heilige zaak van het huwelijk eischt de volle aandacht. Moederschapszorg is ook een zaak van groot gewicht. Niet, zooals dit door de S. D. A. P. wordt voorgestaan. Daar protesteeren wy zelfs tegen. Men wil daarin de gehuwde moeder gelyk stellen met de ongehuwde. Dat is een beginsel dat in stryd is met de heilig heid van het huwelijk. Niet dat wij de onge huwde moeder afstooten. Wy deden en doen veel voor de ongehuwde moeder. Wij strijden ook tegen de openbare onzede- ïykheid. Dat is een groot gevaar. Een sterke Katholieke Kamerfractie zal in de regeering steun moeten verleenen, bij het werven van de maatregelen welke door de overheid moeten worden genomen tegen de openbare onzedelykheid. Onze Kathollieke fractie staat ook voor de belangen van het groote gezin. Het groote ge zin dat vaak bespot wordt en hetwelk zoo dik- wyls in de verdrukking komt in de moderne maatschappij. Vele voorbeelden geeft spr. van de steun aan het groote gezin. Reeds werd de personeele belasting in dien geest verbeterd. Wy willen vermindering van de indjfcte belasting. Ook de huisvesting van het groote gezin heeft de aandacht van onze Katholieke partij. Millioenen zyn voor verbetering van de volks huisvesting uitgegeven. Veel meer dan in alle ladnen in onze omgeving. Al hebben wy veel bereikt, toch moet er in dat opzicht meer worden gedaan. Ook daarin verdient het gyoote gezin steun. Bijzonder richt dat geachte Kamerlid zich dan nog tot de vrouwen en wel over de ont wapening. Daarover heeft vooral de S. D. A. P. den mond vol. Maar dat is slechts 'n leuze. Beter is de actie voor de vrede zooals die door Z. H. Paus Benedictus XV is aangegeven, namelijk de internationale geiyktydige be perking van bewapening. Langs den weg van den Volkenbond. Voor de S. D. A. P. is ontwapening alleen een leuze. Ziet maar eens naar Duitschland en Bel gië, waar de soc.-dem. voor het behoud van de b/Jtaande bewapening en zelfs voor de bouw der kruisers, de Duitsche soc. dem. mi nisters voor hebben gestemd. Verdediging is noodzakelijk, ziet maar eens naar Curasao. Ten slotte een woord over de propaganda, en daaraan moeten ook de vrouwen helpen. Het gaat om onze beginselen, ook in dezen strijd. Wij willen geen verdeeldheid, want dan spelen we in de'kaart van de tegenparty. De strijd gaat nog altijd vóór of tegen Christus. Het Communisme werkt door naar alle kanten en dat moeten we keeren. In belang van kerk, maatschappij en huisgezin. De vrouwen hebben door hun stemrecht 'n recht, maar ook een plicht gekregen. De evenredige vertegenwoordiging heeft voor onze partij groote waarde. Maar dan mag er ook geen enkele stem verloren gaan. Wij kunnen en moeten propaganda maken. De vrouwen zyn groot in aantal en zijn een hechte steun voor de R. K. Staatsparty. De vrouwen zijn altyd goede propagandisten en daarom vooral moeten zij behulpzaam zijn by de propaganda. De S. D. A. P. in België vreest het vrou wenkiesrecht. Dat is om den grooten invloed van de vrouwen. Vrouwen kunnen altijd hel pen, al is het niet bij de propaganda dan zeker door haar gebed. Zoo in alle opzichten moeten wy vrouwen de zaak steunen en zullen wy met de krach tige hulp van onze vrouwen den stryd over winnen. Hiermede beëindigde de geachte spreekster onder applaus der vergadering haar gloed vol uitgesproken rede. De voorzitter brengt Mevr. Annie Meyer dank en zegt dat ons district er een byzon- dere eer in stelt voor haar, de eenige vrou- welyke candidaat zoo byzonder te mogen werken. De boeren zyn ook tevreden. Zij hebben vijf afgevaardigden plus den heer Dekkers. De vrouwen zyn ook tevreden. Zij hebben Mej. Annie Meyer. Een uitstekende kracht dat hebben we wel bemerkt hedenavond. Haar getuigenis in de Kamer tegenover die van de socialisten en andere dames afge- vaardigen is van onberekenbare waarde. De werkgevers zijn met Er. Kortenhorst ook voldaan. Spr. denkt niet altyd gelijk met hem, maar heeft voor hem veel respect. Het is een bekwaam kamerlid en in de groote lynen staat spr. met hem zij aan zy zoo als alle Kamerleden zy aan zij staan in de groote beginselen. De heer Kortenhorst is een bijzonder be kwaam man als het gaat om de belangen van de nijverheid, vooral als 't over tariefs regelingen eet. gaat. Dan is hy een gehar nast stryder. Spr. is wel dankbaar dat men hem no. 1 gesteld heeft maar het gaat toch niet om heer v. Nuss het feit, dat het verslag van het middelbaar onderwijs door den secretaris alleen is geteekend. Dat moet formeel ge schieden. Dit zal geschieden. Waar B. en W. voorstellen geen subsidie te geven aan den Algem. bond van politieper- den persoon maar om de zaak. Dat is onze soneel, stelde de heer v. d. Berg voor om Ket gcWo^e geiende evLa r-viar-» ZicV-1 V-»eeCt geSrw da»-», gCöbooter->/ geVoncurSd QeKlet-r-icA. oP gcecKran-id, O'ic. ver z.cicV-it, zul vert er» gEriecd: zonder t i kteeK^no Adv. *<n SloKscKrift, mooie zaak. Geen enkele andere partij heeft de de mocratie by de candidaatstelling zoo demo cratisch doorgevoerd als de Katholieke Staatspartij. En die democratie geeft ons volkomen vrede, dat heeft de afgeloopen periode be- *en de heer Vlaar. Verder leverden de ingekomen stukken geen stof tot besprekingen op. wezen. Met democratie wordt alles bereikt. Als de volkspartijen hun man in de Staatspartij candidaat hadden willen stellen, hadden zij dit eveneens bereikt Max van Pol is met minder stemmen dar de Volkpartij op zich behaalde bij de verkiezing, tot candidaat ge kozen. Verdeeldheid haalt niet uit. Een eenling bereikt niets. Noch Arts, noch Braat, nog an deren. Alles is het waard een groote eenheid te vormen. Eenheid in geloof, eenheid in de politiek. De politiek is voor ons slechts het mlfidel om onze groote heilige zaak te dienen. Wy allen hebben echter een politieleen plicht te vervullen. Daarom niet lauw zyn, om over verraad maar niet te spreken. Wij moeten onzen politieken invloed behou den. Als we dien verliezen dan gaat 't ver keerd. dat leeren ons vele landen om ons heen als oostenrijk denk aan de artikelen van Leo Speet België, Frankrijk om van Mexico maar niet te spreken. Mgr. Aengenent heeft het zoo duidelijk op den katholieken dag van 1928 gezegd, dat wij alleen aan onze eenheid onzen grooten in vloed danken ook al hebben wij slechts een minderheid in ons volk. Wij katholieken hebben de groote gezin nen en wij vertrouwen op de toekomst. In getal gaan wy vooruit, laten wij ook zien, dat wij onzen invloed behouden en versterken. Wy moeten het erfdeel onzer vaderen be houden, zooals Mr. Bomans dat altijd zoo flink uitdrukte. Ons program bevat wat leeft in ons volk. Nu hopen we straks met 31 zetels uit den stryd te komen. Met wien moet enwe dan samenwerken? De anti-revolutionnairen zal wel gaan, maar de Christ. Historischen zijn niet ge makkelijk. Die laten zich te veel leiden door- de gedachten van Ds. Kersten en Ds. van 't Sand. De laatste een geestelyke leider die zelfs tegen de geestelijke verzorging van onze matrozen stemt. Met de socialisten is moeilyk samen te werken, daar zou spr. heel wat van kunnen vertelen. Dat alleen in uiterste noodzaak. Maar al komt er een zakencabinet, dan nog moeten we een zoo groot mogelijke meerderheid hebben voor het behouden van wat wy hebben. Dat heeft het verleden bewezen. Spr. behandelt het verloop van de zekte- wet. De Katholeken widen lever een half ei dan een leegen dop. De socialisten overvragen niet om wat voor de arbeiders te winnen, maar om verkiezingspropaganda te heb- ben. Ten slote weerspreekt de heer v. d. Bilt eenige uitlatingen van den heer Duys op een spreekbeurt te Den Helder gedaan. Ai hun uitlatingen komen neer op kiezers bedrog. De taak van komende regeering zal niet gemakkelyk zyn, maar hoe de uitslag van de verkiezing ook zij onze invloed moet groot zijn. Eereplicht voor Haarlem—Helder is het een zoo groot mogelijk aantal stemmen uit te brengen, ook voor den zetel van de Room- sche vrouw in de kamer. Mevr. Bronsveld - Vitringa is niet meer in de politiek zy is nu zuster Johanna, maar nu is de beurt aan mej. Meyer die ook een uitstekend afge vaardigde is. Nu is het woord aan de kiezers dat wel te doen en dan ƒ25.te geven. De cursys, welke deze bond geeft, is van be lang. De voorzitter zegt dat zoolang de ge meente financieel moeilijk zit, zy dit aan an deren dient over te laten. Het voorstel v. d. Berg wordt verworpen met de soc- dem. voor Punt 3 van de agenda was het pre-advies het Dag. bestuur om aan het Winkelweek comité ƒ2000.crediet te geven voor in de zen zomer te houden feesten, onder het doen van rekening en verantwoording en onder de bepaling, dat eerst de reserve van 14.50, welke het comité nog heeft, wordt opge maakt. Aldus besloten. Door aanneming van punt 4 van de agenda wordt besloten om aan de openbare leeszaal een subsidie van 400.te geven ingevolge het voorstel van B. en W. De heer v. d. Berg brengt dank aan het Dag. best. voor het gunstig advies in deze. De heer Middelhoff is voor het geven van i de subsidie; echter behoudt hy zijn stem vóór voor de toekomst. Hij hoopt, dat het een instelling van algemeen nut zal zijn. Door aanneming van het pre-advies van B. én W. wordt vervolgens aan de N.V. de Purmerender Bad- en Zweminrichting een extra-sUbsidie toegestaan van circa 700. voor delging van schulden. De heer v. d. Berg bepleit bij de behan deling van dit punt verbetering van de uren van gratis zwemmen. Zal worden onderzocht. By de behandeling van punt 6 wordt be sloten om een gedeelte van de barak by het gemeente-ziekenhuis te bestemmen voor de verpleging van andere dan besmettelijke zieken. De heer de Vries had in deze zaak de com missie van gemeentewerken gehoord willen zien. Dit zal voortaan geschieden. De heer Middelhoff vraagt: is de inspec teur van de volksgezondheid hierover om advies gevraagd? De voorzitter achtte dit in deze overbodig. Ook achtte Z. Ed. voorloopig het aanschaf fen van een lift niet gewenscht om de vele kosten en het weinige gerief. Aan het bestuur van de school met den bijbel en het bestuur van de R. K. Meisjes school worden gelden verstrekt voor het aan schaffen van schoolmeubelen. De heer v. d. Berg wijst hierbij op de wenschelykheid, dat de katholieke scholen ook zullen laten leveren door andere dan Roomsche leveranciers. De voorzittér zal hierop een volgende keer van antwoord dienen. Door aanneming van de punten 10 en 11 worden eenige forméele besluiten goedge keurd betreffende het doen van af- en over- schryvingen en wijziging van de begrooting van 1928. Bij de voordracht tot vaststelling van het vermenigvuldigingscyfer, deelt de voorzitter mede, dat de raad eerst nu bijeen kon komen ter behandeling hiervan. Hierna wordt het vermenigvuldigingscyfer vastgesteld en is door aanneming van dit voorstel tevens besloten de marktgelden voor klein vee eenigszins te verlagen, wat de ge meente een mindere opbrengst geeft van 6000.—. By behandeling van punt 13, het omzetten van de botermarkt in een boterveiling komt en de heeren: R. L. Bloch, J. Bok, B. Hagen, J. Heldring. C. J. J. H. van Kempen, A. Scheltens, M. J. Senior Coronel en W. Ver- burgt. Nutskweekschool Haarlem. Geslaagd de dames: M. E. Weynschenk, G. P. Zwart. G, C. ASbeek Brusse en C. Nolting. Door den heer Jb. Termes, exploitant van den badinrichting Driehuizen aan den Strandweg, werd met diens badman, met een vlet een bezoek gebracht san het wrak van „de Salento," aangezien hem ter oore was gekomen, dat het meermalên voorkwam, dat badenden zich zwemmende daarheen begaven. De heer Termes is een specialiteit op het gebied van de kennis van de stroomingen der zee en voorspelde dat het gewenscht is, dat waarschuwingsborden geplaatst worden of dat het wrak opgeruimd' wordt, omdat anders ongelukken waarschynlyk zijn, door de zeer sterke zuiging. Men zij dus gewaarschuwd! Géboren: 18 Juni: d. van J. C. A. v. Le- melFreyer 19 Juni: d. van J. A. Smidt v. Ketel. z. van J. van Herkhuizen v d Brugge z. van J. R. Kol—Benink 20 Juni: z. van M. SmedingHomstra. z van A. Koopman—v. Sinderen. z. van J. M. v. OeiLassooy z. van B. M. Schol tenHartmann. 19 Juni: z. van A. Rei- merinkLagas. Overleden: 20 Juni: C. E. Lindemande Jong, 86 jaar, Ged. Oude Gracht. J. M. Oudakker—v. d. Haak, 83 jaar, Kloosterstr. Opgericht met een kapitaal van 250.000 Volgens byvoegsel no. 2043 der Ned. Stct. is te Haarlem opgericht de Kennemer Bank. Het maatschappelyk kapitaal bedraagt 250.000 verdeeld in 10 aandeelen A elk groot 1000 en 240 aandelen elk groot 1000, waarvan alle aandeelen A en 40 der gewone aandeelen zyn geplaatst en volgestort. Door de oprichters P. van Duuren, mr. J. F. W. van Duuren, beiden te Heemstede, wordt respectievelijk voor 3 aand. A en 16 gewone aand. en 1 aand. A en 2 gew. aand. deelge nomen. De oprichter J. C. Voorvelt te Haarlem neemt deel voor 2 aand. A en 7 gewone aand. J. C. Opbroek te Haarlem voor aand. A en 11 gewone aand. A en 3 gewone aand., P. G. van der Spek voor 1 aand. A en 1 gewoon aand. Het doel der vennootschap is het uit oefenen van het bankiers- en kassiersbe- drijf. „De Landlooper" Er zyn wel prettiger geschreven verha len van Ivans verschenen dan „De Land looper", welk boek nu uitgekomen is, „Een boek voor eiken leeftijd" wordt het ge noemd, maar ons dunkt, dat jongeren met grooter belangstelling het verhaal zullen volgen dan volwassenen. Voor wie dit soort boeken meer gelezen heeft, is het niet moei lyk te raden, hoe de verhouding is tus- schen den landlooper en den zoon van de „heks". Er komt eenige spanning in het boek, als de „heks" overvallen en beroofd is, waarbij een verkeerde als de dader wordt beschouwd. De ontknooping van het misdrijf is, zooals we dat van Ivans gewend ter tafel een adres van de boterkoopers om j zijn, wel verrassend. niet tot het instellen van een veiling over te gaan. B. en W. adviseeren op dit adres ongunstig. (Wordt vervolgd) Burgerlyke Stand Geboren: P., zoon van H. Regelink en B. Roemer; J„ zoon van C. de Vries en N. van Ingen; C. J„ z. van W. Sliikoord en J.'Dekker; H., zoon van A. J. Kroom en M. E. A. van den Gy zijt in staat er voor te zorgen dat onze Berg; P. J„ zoon van J. Ransijn en roomsche vrouw in de Kamer komt en da moet. Hiermede beëindigde de heer v. d. Bilt zijn gloedvol uitgesproken rede onder luid applaus der aanwezigen. De voorzitter brengt den heer v. d. Bilt een woord van dank en vervolgens den aan A. G. Hendriks; W. L. J„ zoon van H. A. van der Bijl en G. A. van der Kroon; I. H., dochter van A. B. Hakkenbroek en P. Wes- terveld; C. Th., dochter van G. de Kuiper en M. van Es. Ondertrouwd: G. J. van Grieken, 24 jaar, en Wilhelmina Jooren, 24 jaar. wezigen. en sluit met öen chr- SïWt v j Getrouwd: H. van der Sluis, 28 jaar, en gadering. m. E. Buffing. 28 jaar; P. W. A. Aurik, 21 jaar, en A. den Hartog, 21 jaar. Overleden; D. van Dorth, 75 jaar, wedn. van H. Kroone; Sj. de Jong. 11 mnd., doch ter van E. de Jong en Y. Wynstok; F. H. Kruk, 17 jar, T. Koster, 23 jaar. Hierna volgde een korte pauze, waarna het woord werd verleend aan den heer v. d. Bilt, die zijn rede aanving met een woord van dank voor het in hem gestelde vertrouwen voor de candidaatstelling van zyn persoon. De candidaatstelling in onze party is zoo democratisch mogehjk geweest. 240.000 kie zers hebben aan die candidaatstelling mede gewerkt, uit alle standen. Onze party houdt rekening met de haiang- gen van alle rangen en standen van de maat schappij. De heer de Bruyn, de voorzitter van het Werkliedenverbond, heeft gezegd dat de ar beiders volkomen tevreden zyn met de aan hen toebedeelde plaatsen bij de candidaat stelling. Daarom geeft de heer de Bruijn den raad om thans vertrouwen te stellen in onze zaak en wekt hij alle Katholieke arbeiders op om te stemmen op de Roomsche lijst. Wy arbeiders zijn by de candidaatstelling naar bevrediging tegemoetgetreden. De getuigenis van den heer de Bruyn is voor de arbeiders van beteekenis. Laat men dat bedenken. Ook de middenstanders zijn tevreden, zy hebben nu twee candidaten. De midden standers hebben begrepen dat zy door on derling aaneensluiten iets kunnen bereiken en zij hebben hun recht verkregen. Gemeenteraad De raad dezer gemeente kwam op Vrijdag 21 dezer in openbare ver gadering bijeen. De notulen van 3 Mei leverden geen op- of aanmerkingen op. Bij de kennisgevingen was nog het bericht, dat de verordening op de plaatselijke inkomstenbelasting is goedge keurd. Verder wilde mevr. Schrilken—de Wit eenlg schilderwerk, dat niet was aanbesteed, doen verrichten door den stadsschilder. Zulks werd opgemerkt in verband met de kennis geving van aanbesteding van onderhoudswer ken. Mevr. Schilken zegt dat deze man be ter geschikt is voor schilder dan voor straten maker. Binnenschilderwerk wil de afgevaar digde 's winters door werkloozen laten doen. Weth. Steert beantwoordt deze spreekster. De burgemeester merkt nog op, dat de functie van gemeente-schilder niet bestaat. Deze is destyds opgeheven. Verder bespreekt deze afgevaardigde nog een aangelegenheid betreffende de hygiëne van de scholen met betrekking tot de water plaatsen. De heer Wilcke bespreekt een adres tot steun aan de N. H. Tram, waarbij deze heer zich uitspreekt tegen het zenden van een adres in dien geest. De voorzitter zet deze zaak uiteen. Fur- merend heeft ook by het bestaan van de N.-H. Tram belang, vooral op Dinsdag. Er was sprake van, dat deze tram met October zou ophouden. Toen hebben de gemeente besturen uit den omtrek de zaak bekeken en zyn tot de conclusie gekomen, dat het be lang van. deze stad, van de' omgeving' is, dat de tram blijft bestaan. Nu is een adres verzonden. Wel is gezegd, dat de tram ver beterd moet worden. Bijv. motorwagens in leggen, etc. om meerdere treinen te laten rijden. Bij een groot vervoer is de tram be ter geschikt dan de autobus. De heer Wilcke vindt, dat nu het adres toch reeds weg is, dat er maar beter niet meer over gepraat behoeft te worden. De heer Tijdens acht ook voor het goe derenvervoer het bestaan van de tram van groot belang, vooral in een ysperiode. De heer Wilcke heeft nog al aanmerkingen op het vervoer. De tram mist de „service" zegt de voorz- Men vergeet, dat de tram er is voor het pu bliek en niet het publiek voor de tram. Ver der leveren de kennisgevingen geen stof tot besprekingen op. By de ingekomen stukken bespreekt de PERSONALIA Bij het te Tilburg gehouden examen is ge slaagd voor de Kweekschool Zusters v. Liefde, mej. C. Warnaar, alhier. Concert Adolf Kolping Door byzondere omstandigheden is het concert van Adolf Kolping, de R. K. Harmonie, verzet van Donderdag 27 Juni op Donderdag 4 Juli om 8.15 n.m. Burgerl. stand Geboren: Johan Jacob zoon van J. J. Guldemond en H. A. van Wa- veren. Johanna Catharina d. van J. Wy- nands en J. v. d. Voort; Johannes zoon van J. Hoogkamer en C. J. de Vos. Ondertrouwd: P. A. Arrichart en M. van Oosten. C. van Leeuwen en M. R. v. Steyn. Herwonnen Levenskracht Door een aantal jonge clames werd Zaterdagmiddag bloempjes te koop aangeboden ten bate van Tuberculosebestrijding „Hei-wonnen Levens kracht". De opbrengst van 293.85. Verloren Een dekkleed. Inlichtingen by dén gemeentebode. Diphtheritus Alhier doen zich 3 geval len voor van diphtheritus. Sint Adélbcrtus Dinsdag gaat van hier een processie naar de St. Adelbertusakker te Egmond-Binnen. De Hoogeerw. Abt. Dom. J. de Pumis, die het initiatief genobmen heeft zal met assi. stentie van 2 zyner monniken een plechtige H. Mis opdragen. Voor het eindexamen van de Litterair economische Hoogere Burgerschool-afdeeling van het Gem. Lyceum te Haarlem zyn ge slaagd de dames: Jeanne D. P. Graaff, Cath. C. A. M. Pluim Mentz en Ilse E. A. Wolff, De karakterteekening van de in het ver haal voorkomende personen is uitstekend getroffen. Bijzonder goed geschetst is bijv. Oom Karei. Het boek is verschenen by den uitgever A. J. G, Strenghalt, te Amsterdam. „De nood van de ongehuwde moeder". Dr. C. Meuleman, directeur van de R. K- Vereeniging „Moederschapszorg", kweek school voor vroedvrouwen te Heerlen, heeft ,in December en Januari redevoeringen ge houden voor den K. R. O. over den nood van de ongehuwde moeder. Het is een goede gedachte geweest, deze redevoeringen, welke zooveel moois, nuttigs en leerryks bevatten, in boekvorm uit te geven. Daar door kan men nog eens grondig kennis nemen van datgene, wat door de radio wel in ruimen kring verspreid was, maar dat ten volle verdiende vastgelegd te worden. Met belangstelling zal deze uitgave, keu rig verzorgd door de fa. J. J. Romen en Zonen, te Roermond, zeker ontvangen wor den. „Onze Rijkdom in Christus" Bij de firma J. J. Romen en Zonen, te Roermond, is verschenen „Onze Rijkdom in Christus", van de hand van den Zeereerw. heer M. Jenneskens, rector van de kweek school „Maria Immaculata", te Mook. In zijn inleiding haalt de schrijver aller eerst de woorden van Z. D. H. Mgr. Hop mans aan: „Bij velen, ook bij onze goede katholieken, is «enigermate het begrip en de waarde verloren gegaan, van wat het beteekent „Christen" te zijn. Deze waardee ring van het Christenleven van de heilig- makende genade, moet allereerst worden hersteld." Verder zegt de schryver, dat in de on wetendheid de groote reden ligt van de on verschilligheid op godsdienstig gebied en om den mooien grootschen rijkdom in Chris tus en van den katholieken godsdienst te doen kennen, heeft spreker het boek samen gesteld. De kennis van den rijkdom, gaaft schr. op innige wyze weer en in logische volgorde geeft hij in een veertiental hoofdstukken dien rijkdom aan. „Korte overwegingen" Eveneens is bij de fa. Romen en Zonen de uitgave verschenen van „Korte over wegingen voor alle dagen des jaars". Dit is het eerste deel van de drie boeken, welke een vertolking geven van „Die Kleinen Be- trachtungen", behoorende tot de nagelaten geschriften van Moeder Clara Fey, stich teres der Congregatie der Zusters van het Arme Kind Jezus. Dit eerste boek bevat overwegingen voor de Zondagen en ver anderlijke feestdagen door het jaar, de on- veranderlyke feestdagen des Heeren, de voornaamste feesten van O. L. Vrouw en eenig Heiligen en overwegingen van de Eerste Vrydagen en Zaterdagen der maand. Van de Duitsche uitgave zegt Pater Otto Pfülf S.J., dië het Leven van Moeder Clara geschreven heeft, o. m.: „Maar 'innig en diep gevoeld, dikwyls niet zonder een poë tische tint, zijn deze meditaties byzonder geschikt, om by het begin van den dag een religieuze stemming in de ziel op te wekken, zonder dat men zich daarvoor veel behoeft in te spannen". En reeds by een vluchtige kennisnemlgg van dit boek, zal men tot eenzelfde oorbel moeten komen. De ryke verheven gedachte- welke liet ongeveer 500 bladzijden tellende boek geeft van de eerste tot de laatste bladzijde, brengen den lezer in een devote stemming en de verhandelingen boeien hem geheel. Een prachtig boek. waarvan de vertaling op correcte wijze geschiedde door den Zeer eerw. heer Victor Kissels, rector van het Moederhuis der Congregatie te Stapelveld. Stad en Land naar Stantfa.il* de Saint-Lo up. Vertaald d£k Nell Aalberse. Uitgave „Futura", Utrecht Op den Katholiekendag, die in de va gende maand te Haarlem zal worden) ge houden, zal o.m. de Weleerw. heer Ree tóf Kok het onderwerp behandelen; „De trek naar de stad". Dit is wel een bewijs, dftt de ontvolking van het platteland enden trek naar de stad tot de actueele proMemeO behoort. Bij de N. V. Futura te Utrecht verscheen een Nederlandsche vertaling door Nell Aalberse van den socialen raman van Stanislaus de Saint-Loup „Stad en Land»- In romanvorm is hier op spannende en tevens leerzame wyze, hetzelfde them» verwerkt. De gevolgen van den trek vajj^ platteland naar de groote steden wordeö hierin duidelijk in het licht gesteld. Ben roman, die zoowel voor stad- als platte landbewoners, ten zeerste is aan te -beve len en niet in dé laatste plaats hen, diefi» deze sociale kwestie belang stellen. De wettelijke ziekengeldveraekeriiMr MÖL - Verschenen is de weteiyke ziekengeidvjB- zekering 1929, uitgave van het verbond vaO Nederlandsche werkgevers, uit Den Haag. In dit boek wordt gegeven een historisch overzicht van de verschillende pogingenttiSen, te lande om tot uitvoering van een wéttelijke ziekengeldverzekering te komen, een over- zicht van dé hoofdlynen van de nieuwe;,-Ziek tewet, vervolgens een uitvoerig bescln^eijjl overzicht van den inhoud der wet'en tenstat** den tekst der nieuwe Ziektewet zelf. -A .ajii In I Maandag, 24 Juni Vorige Koersen Opening hedën Staatsleeningen 5% Nederland 1919 5% Nederland 1918 VA Nederl. 1916 VA Nederl. 1917 6% N.-ïndië 1923 D i'A% N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel MU„.. Industrieën Marg. Unie Calvé Delft Nederl. Kunstzijde Maecubee Van Berkei's Pat. Nieuwe Philips Industr. Buitenland Anaconda Separator Zweedsche Lucifers Mijnbouw Boeton Mynbouw... Alg. Exploratie Petroleum Dortsche Petr Gaboes Kon. Olie Perlak Peudawa Marland Oil; Rubber A'dam Rubber Bandar Deli Batavia Rubb. Rott. Tapanoeli Serbadjadi Silau V. I. C. O Allied Intercontin Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lyn dito Gem. Eigend. Kon. Ned. Stoomb. Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pref. Suiker H. V. A. Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic. Milw. St. Paul Kansas City South Erie Railr Prolongatie 101% 101% 9913/1S 99% 97% 221 %excl. 170 170 474% 209% 372% 139 277 872% 221% 143 371% 373 219% 389% 107% 404'" 208% 36% 35 Vim 249,% 179% 161 102% 188 90 141 89 9% 65% 60% 87 206V8 4% 41 647% 71 148%excl. 127 exclS 406% 395% 457% 142-/; 227 67«/18 31 90% 79 5%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2