Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON Zomersproeten ver wij dnen spoedig door een pot SprutoS. Bij alle Drogisten, RADÏO-OMROEF 1 HET FABRIEKSGEHEIM TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 24 JUNI 1929 BLADZIJDE T De verzoening tus schen Kerk en Staat UIT ONZE OOST De Javasche Bank Majoor C. J. Bal f LUCHTVERKEER Vliegfeesten op Waalhaven De K. L. M. De Spaansche Oceaanvlucht Aanstaande Canada-Europa- vluchten SOCIAAL LEVEN Chr. Nat. Vakverbond De Middenstandsraad De arbeid op Zondag in het transportbedrijf Katholieke Jeugdactie KUNST EN KENNIS Een valsche Rembrandt Afscheid Prof. Dr. C. F. A. Koch Dr.H.NANNING'S HAEMOFERRIN Bloed vormend versterkingsmiddel. 1 f 2.60 p.'/i flesch. ƒ1.60 p'/z flesch. WAAR WORDT DE KOMENDE SCHADEVERGOEDINGSCONFERENTIE GEHOUDENS LONDEN, 22 Juni. (V.D.) De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" deelt, als bevestiging van vroegere berichten, mede, dat er op grond van de gisteren te Londen gehouden kabinetszitting geen twijfel be staat, dat de regeering de noodige stappen zal doen inzake de questies van de ontrui ming van het Rijnland en het bijeenroepen van de conferentie voor het inwerkingstellen van het plan-Young. Als datum voor de con ferentie wordt thans 15 Juli genoemd. De Engelsche regeering zal er echter aan vasthouden, -dat de conferentie te Londen bijeenkomt, aangezien MacDonald het uitge sloten acht, dat hij voor een groot aantal c'.agen buiten Londen zou kunnen vertoeven in verband met zijn werkzaamheden, terwijl bovendien de Fransche delegatie het niet buitengewoon aangenaam zou vinden indien op de conferentie te Lausanne Snowden de leider der Engelsche delegatie zou zijn. De Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken zal wel geen bezwaren tegen Londen heb ben. Omtrent de houding der Engelsche -regee ring ten opzichte van het plan-Young ver wacht men, dat zij tegen het plan in het algemeen geen bezwaren zal hebben, doch wel tegen enkele onderdeden ervan, waar voornamelijk de kanselier van de schatkist critiek op heeft. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat de besprekingen tusschen de betrokken regeeringen over tijd en plaats der confe rentie inzake het rapport der deskundigen en de ontruiming van het Rijnland begon nen zijn. De „Daily Express" schrijft: Het kab'net heeft gedurende zes uren beraadslaagd over politieke kwesties en is het eens geworden over de zoo spoedig mogelijke hervatting der betrekkingen met Rusland, het niet-toe laten van Trotsky in Engeland en de spoe dige ontruiming van het Rijnland. De minister van buitenlandsche zaken werd gemachtigd de in'eidende onderhande lingen voort te zetten tct herstel der han delsovereenkomst met Rusland. DR. STRESEMANN ZIEK President Loebe heeft Zaterdagmorgen in den Rijksdag meegedeeld, dat dr. Stresemann door ziekte verhinderd is aan de beraadsla gingen deel te nemen. Volgens zijn dokter Dr. Stresemann lijdt hij aan beenkramp, zoodat hij onmoge lijk zijn huis kan verlaten. Hij hoopt echter, dat hij heden de vermoeidheid van zijn reis naar Madrid zoover te boven is, dat hij dan aan de beraadslagingen zal kunnen deelne men. TWEE REDACTEUREN VAN DE „ROTE FAHNE" GEARRESTEERD Volgens een bericht in de „Welt am Abend" is Werner Hirsch, redacteur van de „Rote Fahne" op het commissariaat van politie, waar hij was ontboden, gearresteerd. Het blad brengt de aanhouding van Hirsch in ver eband met het feit, dat 'Zaterdag de termijn van het verbod voor de „Rote Fahne" om te Verschijnen afliep. Ook redacteur Slang werd volgens hetzelfde blad in den nacht van Vrij dag op Zaterdag onverwacht gearresteerd. WERELDCONGRES VOOR VROUWEN Het wereldcongres voor vrouwen te Berlijn beeft Zaterdag, op den sluitingsdag, het be sluit genomen een speciale commissie voor vrouwenkiesrecht te vormen, welke zich ge regeld zal bezighouden met alle met het Vrouwenkiesrecht verband houdende kwesties. Verder nam het congres een resolutie van de Britsche delegatie aan, waarin er op wordt gewezen; dat de vrouwen voor het kiesrecht hebben gestreden met het uitgesproken doel, haar bijzondere ervaring en opvatting in de Politiek te brengen. Daarom is het congres van meening. dat ook in landen, waar het vrouwenkiesrecht reeds bestaat, totdat defi nitief gelijke beroepsmogelijkheden voor man on vrouw zijn geschapen, het voortbestaan Van niet-partijdige vereenigingen der vrou wenbeweging dringend noodig is. '&U. Y4&\.ijcoaduM>dx-^i'n<ü>l£n. 4ru4-, ty&nt ie. 'S Jflaiïxt***' KONING FOEAD TE MÜNCHEN MÜNCHEN, 23 Juni (V. D.) —Hedenmor gen arriveerde aan het hoofdstation te Mün- chen Koning Foead van Egypte, waar hij begroet wera door den Beierschen minister, president Dr. Held. Tegen twaalf uur werd de koning ontvangen op het raadhuis, waar hij werd verwelkomd door den burgemeester Dr. Scharnagel. Daarna vond de lunch plaats en in den middag bezocht de koning het Duitsche Museum. DE ZEVENTIGSTE VERJAARDAG VAN Dr. NOBEL OBERHOF, 22 Juni (V.D.) Dr. Emanuel Nobel, de bekende stichter van den Nobelprijs voor verdienste, kunst en wetenschap, viert heden in het Golf Hotel te Oberhof, waar hij momenteel vertoeft, zijn zeventigsten ver jaardag. Uit alle deelen der wereld komen telegrammen en gelukwenschen binnen. HERDENKING VAN DEN OORLOG VAN VERDUN PARIJS 23 Juni (V D.) Heden vond te Verdun de herdenking plaats van den herbouw dezer stad alsmede de onthulling van eenige oorlogsgedenkteekenen. welke nlechtigheden werden bijgewoond door Pre sident Boumergue, leden der regeering, van Kamer en Senaat en vertegenwoordigers van het corps diplomatique. Tijdens het officieele diner werd het woord gevoerd door Poincaré. door president Doumergue en door den mi nister van Koloniën Maginot. Poincaré zeide in zijn rede. dat de bewoners van Lotharin gen ven w-^dzameo anvrl w^rgn en nooit, 7-Uk een bloedigen strüd hebben gewild. Indien de voorwaarden, die Frankrijk gesteld heeft vervu'rt wérden en de d"or de deskundigen bepaald" regeling zal worden uitgevoerd zal Frankrijk als eerste staan in de rij der na ties. die vóór alles den vrede en de eendracht zullen nastreven. Ook president Doumergue vrees op de vreedzame gezindheid van frankrijk, doch de wereld diene wel te ver- 'f'an. dat na bet lüden en de benroevin- gen. die Frankrijk had doorgemaakt, de '•rede meer mo"-t zün dan oen mooi woord, doch ren feit. Na president Doumersu" werd het woord eevoerd door minister Maginot. Na beëindiging van het banket rond de inwijding plaats van het overwinnings-mo- Rument op de Place Maréchal Péta.in. De burgemeester van Verdun aanvaardde het monument namens de gemeente, den wensen uitsprekende, dat de zonen van Frankrijk nimmer meer een herhaling zouden beleven van de helsche dagen van Verdun. !Moge de menschheid te Verdun leeren aldus be sloot de burgemeester zijn rede den oorlog te verafschuwen en alles in het werk te stel len om zijn terugkeer onmogelijk te maken. PROF. VAN HAMEL VERTROKKEN De Volkenbondscommissaris prof. Van Hamel wiens ambtstijd thans is afgelooivm. heeft Vrijdagmiddag Dantzig verlaten. Ziin opvolger, graaf Gravina. arriveert berin der volgende week te Dantzig om zijn ambt te aanvaarden. AMAN OELLAH NAAR ITALIë Uit Bombay wordt gemeld: Aman Oellah en zijn gevolg hebben zich aan boord van het s.s. „Mooltan" met be stemming naar Italië ingescheept. Het vertrek gaf aanleiding tot treffende toonee'en bij zij nafscheid nemen van het gevolg dat hem tot Bombay had vergezeld, Aman Oellah snikte vijf minuten bij het om helzen van zijn broeder Inajat Oellah. Er zijn ten behoeve der koninklijke reizi gers 25 luxe hutten op de boot gereserveerd. GIBSON NAAR LONDEN. Het Amerikaahsche departementvan bui tenlandsche zaken deelt mea'e, dat Gibson, die de Vereenigde Staten vertegenwoordigd heeft op de voorbereidende ontwapeningscon ferentie door Hoover gemachtigd is om deze week naar Londen te gaan om te confe- reeren over de kwestie der ontwapening en met name over don huidigen stand van zaken in de ontwapeningscommissie. Nader wordt bericht, dat de missie van Gibson ten doel heeft te trachten de con ferentie van zeemogendheden nog dit jaar bijeen te roepen. Gelukt dit niet, dan zou getracht worden de voorbereidende ontwa peningscommissie opnieuw bijeen te roepen. CONGRES INTERN. K. V. K. Honderdvijftig Amerikaansche zakenmen- schen vertrekken met de „Statendam" uit New-York ter bijwoning van het vijfde con gres der Internationale Kamer van Koop handel, dat 8 Juli te Amsterdam begint. De bekend'e bankier Lamont is voorzitter der delegatie. DE BRITSCHE KONING De dankdienst voor 's konings herstel is thans bepaald op Zondag 7 Juli. Den vol genden dag gaat de koning naar Sandring- ham, waar hij ten minste een maand zal blijven. De officieele opening van het parlement is, naar men weet, bepaald op 2 Juli, den dag na 's konings aankomst te Londen, maar er wordt niet verwacht, dat de koning deze plechtigheid zal bijwonen, die uit den aard der zaak veel van zijn krachten zou vergen. De troonrede zal schier zeker wor den voorgelezen door den lord-kanselier, lord Sankey. De dankdienst, die in de abdij van West minster zal worden gehouden, zal worden bijgewoond door den koning, de koningin, alle leden der koninklijke familie, die zich thans in Engeland bevinden, benevens door de voornaamste staatslieden en de leden, van het diplomatieke corps. Overigens zal de abdij voor het publiek toegankelijk zijn. De dienst zal buitengewoon eenvoudig zijn en is niet te beschouwen als een officieele plechtigheid. Gelijktijdig zullen in alle ker ken van het heele land diensten worden gehouden. De dienst in de abdij zal door de radio door het geheele Britsche rijk wor den uitgezonden. Op voorstel van den koning zullen de col lectes ten goede komen aan de zieken huizen. President Portes Gil heeft medegedeeld, dat het geschil over den godsdienst heden bijgelegd is. De katholieke hiërarchie mag ingevolge de getroffen regeling priesters benoemen, maar deze moeten krachtens de bepalingen van de grondwet zich laten inschrijven. De grondwet laat geen godsdienstonder wijs in de scholen toe, maar het mag in het vervolg in de kerken gegeven worden. De regeling der religieuze geschillen is geschied zonder wijziging der bestaande wetten. De overeenkomst is wel niet volko men, maar toch voldoende om met goed keuring van den Paus de kerken weder in gebruik te kunnen nemen. De overeenkomst wordt gekenschetst als het begin van een werkelijke periode van vrede voor de republiek. Ter gelegenheid van de onderteekening van de overeenkomst door president Portes Gil en de vertegenwoordigers van den Hei ligen Stoel is een communiqué uitgegeven, waarin de regeering verklaart dat het niet haar doel is de Katholieke Kerk te vernieti gen of zich op een andere wijze te mengen in haar geestelijke ambten. Voorts wordt medegedeeld dat een aantal vrouwen, die ten gevolge van de overtreding der reli gieuze wetten gevangen zitten op het eiland Las Tres-Marias, in vrijheid zullen worden gesteld. Dit bevel tot vrijlating omvat niet Moeder Concepcion, die in verband met den moord op Obregon tot 20 jaar gevangeniss- straf werd veroordeeld. DE VIERING VAN DEN VREDE LONDEN, 23 Juni (V.D.) Het bijleggen van den strijd tusschen de Mexicaansche regeering en de Katholieke Kerk is Zondag in geheel Mexico ï'echtig gevierd. In alle kerken des lands vonden, voor het eerst se dert drie jaren, weer diensten plaats. Tijdens den plechtigen kerkdienst in de Kathedraal van Mexico-City werd een „Te Deum" gezongen, waarbij de Aartsbisschop celebreerde. Afscheid van den president Aan mr. L. J. A. Trip, directeur van de Javasche Bank te Batavia, die naar Europa terugkeert, Is door een aantal vertegenwoor digers van handel en industrie, bank- en scheépvaartwezen een afscheidsmaaltijd aan geboden, waaraan vele speeches gehouden werden. Mr. Trip voerde zelf ook het woord en zeide o.m., dat het hooge peil, waarop het land staat, de organisatie van het economi sche apparaat, de geweldige uitbreiding en ontginning en intensiveering van het groot bedrijf, kortom, de zeer hooge en ook inter nationale standing van Ned.-Indië is ver kregen en bereikt door samenwerking van de Regeering met het particuliere bedrijfs leven. Wat het Ned.-Indische bedrijfsleven mag en moet eischen is de voortgezette ge legenheid om te arbeiden in het belang van het land en het volk en de geheele wereld aan de taak, die tot dusver zoo schit terend vervuld is. Daarom is het een groot algemeen belang, even goed als het bedrijfsbelang is, dat de Regeering en het bedrijfsleven schouder aan schouder staan, dat zij zich niet door schijn bare tegenstellingen en prikkelbaarheid zul len laten beheerschen, doch dat zij samen zullen overleggen, zich er wederzijds van zul len doordringen, dat zij elkaar noodig heb- gen, en het slechts nadeel voor het land zou meebrengen, wanneer de een zou trachten aan den ander zijn wil op te leggen. Te Batavia is overleden majoor t. J. Bal van de militaire administratie van het Ned.-Indische leger. Wederom internationale deelneming Evenals verleden jaar heeft de Rotter- damsche Aero Club „Het vliegveld Waalha ver," een vliegfeest georganiseerd, dat ge houden zal worden op 27, 28, 29 en 30 Juni. Het doel hiervan Is, het maken van pro paganda voor de beoefening van het vlie gen als sport, en voor het Nederlandsche vliegwezen. Tot op heden is reeds een groot aantal inschrijvingen ontvangen, n.l. 42, terwijl er nog verschillende verwacht worden. Het vliegfeest draagt wederom een internatio naal karakter. Er komen sportvliegers uit Engeland, België, Duitschland en Frankrijk, terwijl het niet onmogelijk is dat er nog inschrijvingen komen uit Hongarije, Dene marken, Italië of Zwitserland. Een drietal buitenlandsche dames heeft het plan opge vat om voor deze gelegenheid naar Waal haven komen vliegen, o. w. lady Bailey, de bekende Engelsche aviatrice, die een retourvlucht LondenKaapstad gemaakt heeft. Van Hollandsche zijde zal er worden deel genomen met negen sportvliegtuigen, het geen mogelijk is, nu er in ons land behalve de toestellen der Rotterdamsche Aero-Club reeds 7 privé-vliegtuigen zijn. Behalve de sportvliegtuigen zullen ook aanwezig zijn de bekende esquadrilles van Soesterberg en de Kooy. Door tusschenkomst van de departemen ten van Defensie en Buitenlandsche Zaken is er voorts een uitnoodiging gericht tot de Engelsche luchtmacht, om met een esqua- drille over te komen. Een extra-atcractie zal de Duitsche zweefvlieger Espenlaub vormen: tot dusverre is er in ons land nog geen zweefvliegen ge demonstreerd. Het motorloos vliegtuig van dezen kunstvlieger wordt door een gewoon toestel de lucht ingetrokken en blijft dan, nadat het sleeptouw is losgeworpen, zoolang mogelijk zweven. Ten einde ook buiten Roterdam propa ganda te maken voor de vliegsport is er esn rondvlucht op het programma gezet, welke voor de toestellen die aan de verschillende wedstrijden zooals hoogtevluchten, langs- proeven, estafette, startproevcn, enz. deelnemen verplicht is gesteld. Er zullen zoodoende een groot aantal toestellen voorloopig rekent men op een goede veertig aan deelnemen. Deze rondvlucht vindt Vrijdagmiddag 28 Juni plaats. Om twee uur wordt van Waalhaven gestart. De route gaat dan over Dordrecht, Gouda, Utrecht naar Soesterberg, waar geland wordt; ver volgens via het Gooi en over Amsterdam naar Schiphol, waar wederom geland zal worden en dan over Haarlem, Zandvoort, Noordwijk. Katwijk, Scheveningen. Delft, naar Waalhaven terug. Om vier uur 's mid dags zal de landing te Schiphol plaats vin den, terwijl de terugkomst op Waalhaven op ongeveer 6 uur berekend wordt. Ten behoeve van het publiek zijn er op Waalhaven een aantal verbeteringen en veranderingen tot stand gebracht, o.m. wordt er een tijdelijk clubhuis gebouwd. De route voor de estafette en snelheidswed strijden zijn zoo gekozen, dat het publiek de toestellen niet uit het oog verliest. Wat de snelheidswedstrijd nog in het bijzonder aangaat, komt Nederland met twee nieuwe types: een Koolhoven en een Pander uit, van wie veel verwacht wordt. Wat het programma betreft, zij nog ver meld, dat Zaterdagmiddag- en -avond en Zendag de voor het publiek meest aantrek kelijke dagen van dit vliegfeest zullen vor men. In de hoofdjury voor de wedstrijden heb ben zitting genomen de heeren dr. E. B. Wolff, directeur van den Rijksstudiedienst voor de luchtvaart, kapitein W. C. J. Ver- steegh en J. Jongbloed, arts, res. Ie lui tenant-vliegenier. Het vliegfeest is door de Rotterdamsche Aero-Club georganiseerd in samenwerking mee de K. L. M„ die ook financieel deel neemt. Dc diensten LondenBerlyn Naar aanleiding van de talrijke verzoeken van de Londensche passagiers van de K.L.M, heeft deze maatschappij haar dienstregeling op Berlijn gewijzigd Van 1 Juli af zal het driemotorig Fokker- viegtuig om kwart voor 12 van de Waalha ven naar Berlijn opstijgen, waardoor de luchtreizigers uit Londen, die met eerste vliegtuig om 9 uur van Croydon vertrokken ziin, inde gelegenheid worden gesteld, oer vliegtuig naar Duitschlands hoofdstad door te reizen. De dienst AmsterdamRotterdam, welke om 11 uur van Schiphol vertrekt, is spe ciaal ingelegd als aansluiting op den dienst naar Berlijn. Te Berlijn geeft de Deutsche Luft Hansa een doorverbinding naar Weenen, aanslui tend op het Nederlandsche vliegtuig, zoodat de passagiers, die om 9 uur 's 'morgens uit Londen vertrekken, om 7 uur 's avonds in Weenen kunn en ziin. Ook de retourverbinding WeenenI.onden levert groote tijdsbesparing op. De reizigers, die 's morgens kwart over acht Weenen ver laten, zijn om kwart voor 12 te Berlijn. 6.20 nam. te Rotterdam en landen 's avonds te 9 ifur te Croydon. De twee Spaansche vliegers majoor Franco en Gallarza die Vrijdag 4 uur 49 met een twee-motorig Dornier-Wall-vliegtuig van Carthagena zijn opgestegen voor een vlucht naar New-York, zijn op de Azoren vlot ge land. Volgens den voorzitter van de Aviation League of Canada staan er drie canada- Europa-vluchten op het programma n.l. via Labrador Groenland en IJsland. In het be. gin van Juli zal een New-Yorksche vlieger van New-York naar Schotland vliegen. Latei- in de maand poogt Ben Eilson van Chicago uit via Canada, Groenland, IJsland en de Taroe-eilanden naar Noorwegen en vandaar naar Denemarken en Berlijn te vliegen en de derde vlucht is van Bert Hasselt, die van Chicago naar Kopenhagen wil. De 14e algemeene vergadering De 14e algemeene vergadering van het Chr. Nat. Vakverbond in Nederland, waarop tevens het 20-jarig bestaan van het verbond zal worden herdacht, zal Maandag 8 en Dins dag 9 Juli a.s. te Utrecht worden gehouden. De eerste zitting zal Maandag 8 Juli om 2 uur aanvangen. Om half zes heeft in het Jaarbeursrestaurant een gemeenschappelijke maaltijd plaats, waarna om half acht in de groote zaal van „Tivoli" een feestavond aan vangt die radiografisch over Huizen wordt uitgezonden. Dinsdag 9 Juli wordt 's morgens de tweede en 's middags de derde zitting ge houden. De heer A. Stapelkamp, secretaris van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transport- ar beiders te 's-Gravenhage, zal een referaat houden, getiteld: „Mag boycot onder toelaat bare strijdmiddelen in den economischen strijd worden gerangschikt?" Op voordracht van den Kon. Nederl. Mid denstandsbond heeft de Middenstandsraad tot buitengewoon lid van dien raad benoemd mr. M. J. Wolff te Arnhem, voorzitter van de Arnhemsche Vereeniging voor Handel en Nij verheid, totdien gewoon lid van den raad. Hij vervangt daarin mr. J. G. Schürmann. die als buitengewoon lid ontslag heeft genomen. Afgekondigd is de algemeene maatregel van bestuur, met betrekking tot arbeid op Zondag in het transportbedrijf te land. Art. 1 van het Kon. Besluit bepaalt, dat een jeugdig persoon op Zondag arbeid mag ver richten, bestaande in het aan huis bezorgen van dagbladen. Een man of een vrouw mag op den open baren weg op Zondag geen arbeid verrichten, bestaande in het vervoer van goederen te land, daaronder ook begrepen het laden, los sen en besturen van wagens voor goederen vervoer, behalve voor zoover het vervoer van: dagbladen; gist; melk; versch, aan snel bederf onderhevig fruit vóór 10 uur des voor middags, en meer dergelijke dingen. Een man of een vrouw mag op Zondag op den openbaren weg arbeid, bestaande in het vervoeren van personen met door dieren of krachtwerktuigen bewogen wagens slechts verrichten, Indien voldaan wordt aan bepaal de voorwaarden. DINSDAG 25 JUNI HUIZEN, 336.3 M. Na 6 uur 1852 M. UitsL K.R.O uitz. 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje12.15 1.15 Concert door het K.R.O.-Trio X»I52.« Trio 1.152.00 Gramofoonplatenconcert 2.00- 2.20 Kniples 2.203.20 Vrouwenuurtie 5.006.' Gramofoonp atenconcert 6.307.00 Cursus Ker- latijn 7.007.10 Gramofoonplatenconcert 7-35~ 8.00 Cursus Kerklatijn 6.00—6.30 Utz. v. d. jaarve gadering c. d. Ned. R.K. Bakkerspatroonsbond 8.0c 8.25 Causerie over: De Kerk en het neo-Mafhisianisr. 8.25 ,,De Familie Lehmann," Joodsch drama in bedr. van H. Reichenbach. Na het ie bedrijf verkiezing speech. Na afloop persber. HILVERSUM, 1071 10.00—10.15 Morgenwijding - 12.152.00 Concert door het A.V.R.O.-Kwïntet 2.r —2.45 Kookpraatje 2.453-oo Gramofoonmuziek - 3.004.00 Lezing. 4.005.00 Microfoon-debuta ten. Zang en piano 5.307-°o Concert door i. A.V.R.O.-Kwïntet 7-30—7-45 Gramophoonmuziek - 8.018.30 A.V.R.O.-Boekenhalfuurtje. Mr. R. Ho> wink bespreekt een Vondel-uitgave 8.309.45 Co: eert door het Madlener Strijkkwartet. Sophie Haa.£ Pieneman (sopraan). Joseph Madlener (viool), Mann de Jong (piano) 9.4511.00 Concert door het Omroe orkest. Daarna: Gramophoonmuziek 12.00 Sluite DAVENTRY, 1562 M. 10.35 Morgenwijding 10. Nieuwber. 11.05 Lezing 11.20 Gramofoonmuziek - 12.20 Orgelconcert, Gladys Currie, sporaan 1. Orkestconcert 2.202.45 Beelduitzending 4«' Orkest-concert 5.05 Dansmuziek 4.206. Van tijd tot tijd uitslagen der tennis-wedstrijden Wimbledon - 5.35 Kinderuurtie - 6.20 Voorlezing v. gedichten 6.35 Nieuwsber. 6.50 Muzikaal Intt mezzo 7.05 Strijkkwartet 7.20 Lezing 7- Muzikaal Intermezzo 7-45 Lezing 8.05 Orke: concert, Alice Lilley, sopraan 8.208.50 Lezing - 9.20 Nieuwsber. 9.35 Lezing 9-55 Nieuwber. - 10.00 Kamermuziek, Mathilde Veme, piano Fere Hegedus, viool Barjansky, cello Olga Kalliwoc sopraan 11.0512.20 Dansmuziek. PARIJS, RADIO-PARIS, 1744 M. 12.50 Gramofoor muziek 4.05 Orkest-concert 6.55 Gramofooi muziek 8.55 Orkestconcert m.m.v. solisten. LANGENBERG, 4622 M. 10.35—11.30 Gramofooi muziek 12.30 Gramofoonmuziek 1.252.', Orkest-concert 6.05—6.50 Orkest-concert l .Frank-for. 8.35 „Schneider Wibbel", blijspel in van Hans MullerSchlösser. ZEESEN, 1648 M. 6.10 Weerbericht 10.35—5.: Lezingen enz. 5.206.20 Orkest-concert 6.20- 8.15 Lezingen enz. 8.20 „Ein Herbstmanöver operette in 3 bedrijven van E. Kalman. Daarna Pei berichten. HAMBURG, 391 .6 M. 11.50 Muziekuitzending vc scholen 5.20 Radio-zanguurtje 6.35 Dansmuziek - 8.20 Liederen en declamatie 9.50 Sünnschien ui Lachen 11.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 511,9 M. 5.20 Kamermuziek 6.^; Gramofoonmuziek 8.35 Orkest-concert. 't Staat thans wel vast: Zondag 1 Sep tember zal Nederland staan In het teesen der Roomsch-Katholieke Jeugdactie! Dan zal de mannelijke jeugd van Neder land optrekken naar buiten om te getuigen van haar jonge kracht en heilige beginse len. Niet in een massaal-nationaal samenzijn zal zij dat getuigen afleggen, maar optrek kend ieder in eigen bisdom, zal zij laten weerklinken dorpel fden roep van trouw en aanhankelijkheid aan Christus-Koning, van toewijding en offervaardigheid aan Zijn H. Dienst. In Utrecht en Hengelo, 's-Gravenhage, Eindhoven, Maastricht, Breda, Bergen op Zoom en Hulst zullen zij bijeenkomen op dien eersten September de jongeren van katholiek Nederland, zij zullen uittrekken voor Christus, hun Koning en ter wapen schouw gaan voor diens plaatsbekleeder den eigen Bisschop en over heel het land zal de roep weerklinken van katholiek Jong- Nederland: voor Christus, onzen Koning! God wil het! Amen. Voor het welslagen van deze beweging van onze Katholieke Jongeren is het noo dig, dat geheel katholiek Nederland van de plannen der demonstratie op de hoogte is en met de voorbereidingen uitvoerig daar van medeleeft. Onder de leuze: Hulde en toewijding van de Katholieke Jongelingschap aan Koning Christus, zal er door de Katholieke Jonge mannen van Nederland gedemonstreerd worden. Een ongeveer gelijkluidend program zal in de vijf verschillende bisdommen worden af gewerkt. Met uitzondering van het bisdom Haarlem zal overal met een H. Mis worden begonnen, waarvan die in Maastricht en Eindhoven in de openlucht, door den bis schop opgedragen. De liturgische gezangen tijdens de H. Mis zullen door de deelne mende jongeren zelf worden uitgevoerd. Daarop volgt in alle bisdommen het défilé voor kerkelijke en burgerlijke overheid; in de Zuidelijke Bisdommen zal daaraan wor den toegevoegd een openbare hulde en toe wijding aan Christus-Koning op een der stadspleinen bij het H. Hart-monument. Den Haag besluit met een plechtig Lof oy Houtrust in tegenwoordigheid van den bis schop, de overige bisdommen met een plech tigheid in een der kerken of in de opei lucht. Zoo luidt ongeveer het program, dat op 1 September a. s. Katholiek Jong-Nederlanc hoopt uit te voeren. Uit Berlijn wordt gemeld: Naar de bladen alhier berichten, heeft een Duitsche kunstliefhebber door bemid deling van een deskundige voor 150.000 Mk. in contanten een schilderij van Rembrandt gekocht, getiteld „De Heilige Familie". Aan den kooper had men de verzekering gegeven, dat het stuk uit familiebezit stam de, doch dat de eigenaar in geen geval zijn naam bekend wenschte te maken, daar het hier een gedwongen koop betrof. In werke lijkheid zou het schilderstuk meer dan een millicen Mk. waard zijn. Kort na de transactie werd den kooper van Nederlandsche zijde medegedeeld, dat het stuk beslist een vervalsching moest zijn. Daar de verkooper weigert, zoowel den naam van den vroegeren eigenaar te noe men, als den koopprijs te restitueeren, heeft de kooper de zaak in handen der justitie gesteld. Aan de achterzijde van het schilderij be vinden zich enkele stempels, welke doen ver- mecden, dat het stuk op slinksche wijze van Oostenrijk uit in den handel is gebracht. Naar men aan het „Hbld." berichtte, zou het stuk, volgens Nederlandsche kunstken ners, van een der leerlingen van Rembrandt zijn. Anderhalf jaar geleden zou het te Ber lijn zijn aangeboden voor 600 M., maar geen kooper gevonden hebben. Later zou het naar Warschau en Weenen gegaan zijn. De „Nachtausgabe" verneemt inzake de mysterieuze kwestie van het schilderij van Rembrand, dat één der expertises, waarin betoogd wordt, dat het schilderij wel dege lijk een echte Rembrandt is, door niemand minder dan den overleden Rembrandt- kenner Exc. von Bode, is afgegeven. Ook het tweede expertise is eveneehs van een bekenden kunstkenner prof. dr. B., wiens naam echter niet voluit door de „Nachtausgabe" wordt genoemd. Prof. dr. C. F. A. Koch, hoogleeraar in de heelkunde aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen, heeft Zaterdagmiddag te 3 uur in de aula der Academie zijn afscheidscollege ge geven. Een tweetal geschenken werd den schei denden hoogleeraar aangeboden, n.l. een ge schilderd portret van hemzelf en een album, bevattende portretten, bijschriften e.a., be trekking hebbende op het assistentschap bij professor Koch. Uit het Amerikaansch door JOS. P. H. HAMERS Clarke nam z'n papieren bij elkaar, deed ze in z'n portefeuille en stond op om heen te eaan. „Ik geloof dat we nu alles behandeld heb ben, wat er te behandelen valt," zei hij. „de Astor neemt het heele bedrijf der Fenton- fabrieken over: de cliënteele, den goederen- voorraad, de gebouwen en machines, in t kort alles wat tot de fabrieken van verduur zaamde levensmiddelen en conserven van bet Fenton-bedrijf behoort, zoo is test toch, niet?" Perry knikte. Dougal slaakte een diepen zucht en drukte zoo hard op z'n pen, dat de punt er van brak. Clarke was reeds bij de deur gekomen, toen hij zich omkeerde en grijnslachend, zei: „A propos, ik hoor dat je bij de winkels van Leverton Fairplay achter het net ge- vischt hebt. Wanneer je daarmee een con tract had kunnen afsluiten, dan zouden de zaken nu beter voor je staan, niet? Er is niets aan te doen. De Astor houdt L. F. stevig vast. Ik zou die firma maar gerust laten schieten. Het is vergeefsche moeite." Dougal, die juist bezig was een nieuwe pen in z'n houder te steken, luisterde, toen hij dit hoorde, verder aandachtig toe. „En het is een voordeelig contract ook, dat we met de firma L. F. hopen te sluiten. Zij heeft meer dan duizend winkels in 't 'and. Natuurlijk zal het contract niet ova al die duizend winkels gaan. maar dt fa briek, welke die winkels alleen In 't Oosten van veruurzaamde levensmiddelen voorziet, zal daaraan alleen, een omzet van meer dan een half millioen dollars per jaar hebben. Zoo'n contract is nog eens de moeite waard. ■Ü5: cra Astor op dit contract rekende, toen zij besloot tot over name der Fenton-fabrieken. Om het even tueel contract met L. en T. in alle opzichten behoorlijk ten uitvoer te brengen, zullen beide firma's alle krachten moeten inspan nen. Binnenkort zullen we moeten overgaan tot) het oprichten van nieuwe gebouwen. Nu, bonjour, Fenton! Het spijt me, dat je in zoo'n onaangename positie geraakt bent. Maar er is niets aan te doen. Je zult geld genoeg hebben, om rustig en op je gemak te leven, zonder dat je behoeft te werken, en je weet zelf wel, dat je voor zakenman niet in de wieg gelegd bent. Bonjour!" Onbeschaamd lachend, ging hij de deur uit en liet de deur open. Clarke behoorde tot die soort menschen, die de deuren wagenwijd open laten staan. Nauwelijks was hij vertrokken of Dougal stond bedaard op en deed de deur dicht, uaama g'ng hij achter den stoel staan, aarin Clarke zooeven gezeten had, legde z'n handen op den rug van den stoel en keek Fenton eenige oogenblikken zwijgend aan. Vervolgens slaakte hij een zucht en scheen als uit een droom te ontwaken. „Perry," zei hij, ,,k"m eens hier en kijk eens uit het. vrrstcr .s je wilt." Op een anderen tijd zou Perry Fenton ge vraagd hebben, misschien met een zweem van ongeduld in zijn stem, waarom hij uit een venster zou kijken, om dingen te zien, die hem vanaf z'n kindsheid gemeenzaam waren. Maar nu had hij zoo wat een urn- den invloed van een man als Rankin Clark ondergaan, waaronder z'n verstandsvermo gen en gepast gevoel van eigenwaarde niet weinig hadden geleden. Hij was in een on gewoon weeke stemming. In Dougal's stem klonk op dit oogenblik een niet te miskennen toon van gezag en daar Perry niet in de vereischte conditie verkeerde om daaraan weerstand te bieden, stond hij met een zucht op, en ging bij Dougal aan 't venster staan, die reeds naar buiten keek. e „Daar staat je fabriek, Perry, die al door je vader werd opgericht voor je nog geboren was," zei de oude bokhouder, zonder van houding te veranderen. „Hij en ik hebben samen het stuk grond gekocht en alles wat toen noodig was. Je vader was een uitste kend zakenman; veel van hetgeen hij hier stichtte, bestaat nog. Hij was 'n man, die met z'n tijd meeging, maar die de voorzichtigheid niet uit het oog verloor. De Fenton-fabrie ken waren onder zijn bestuur steeds op de hoogte van den tijd. Haar producten be hoorden tot de besten in de wereld." De toon, waarop Dougal sprak, klonk be rustend. Het was de toon van iemand, die feiten constateerde. Misschien trilde z'n stem bijna onmerkbaar. De jonge man scheen daar in elk geval geen notitie van te nemen. „Ik weet het, Dougal," zei Perry zacht, „en het spijt me zeer, dat ik uit de zaken ga. Maar er is niets aan te doen. We zouden nog een jaar, misschien nog wat langer zoo voort kunnen gaan. We gaan echter steeds achteruit en we hebben nu een mooie kans om er zonder veel verlies van af te komen. Het volgend jaar zouden we misschien niet zulke goede voorwaarden kunnen bedingen. De Astor zal ons opslokken, maar ik kan er niets aan doen; we moeten er ons dus in schikken, Ik zie geen kans om de zaken tot haar vorigen bloei omhoog te werken." „Daartoe is a't"d kans." luidde het op min of m~er scherven toon gegeven antwoord een goed zr.' c an rreft den trijd op. vóór hij reddeloos tegen den grond geslagen ligt. Meestal komt het zoover niet. In elk geval is 't beter om in den strijd om 't be staan de nederlaag te lijden, dan het uit vrees en moedeloosheid reeds op te geven, nog vóór het zoover is." „Ik ben niet bang," zei Perry, terwijl een hoog rood zijn wangen kleurde: „maar je weet, dat we door het overlijden van vader klanten verloren hebben. Zijn persoonlijkheid was het, die de zaken op peil hield. Toen hij heen gegaan was, werd ons fabrikaat met dat van anderen vergeleken. De vergelijking viel in ons nadeel uit. Men heeft ons ook op oneerlijke manier concurrentie aangedaan. Daar ben ik zeker van." Dougal trok ongeloovig z'n schouders op. „Wanneer we dezelfde grondstoffen voor ons fabrikaat, als je vader gebruikte, gpbruikt hadden, dan zouden we niet achteruit ge gaan zijn," antwoordde hij, en er klonk vaste overtuiging in z'n stem. „Zeker, de oude heer Fenton was populair in de handelswereld, maar toch niet meer dan z'n zoon. Neen, de oorzaak van den achteruitgang in je zaken is deze: vermindering van de kwaliteit do- grondstoffen, heeft tot gevo'g. verminderir van de kwaliteit der producten. Maar oc' we behoeven daar eigenlijk niet verder over tc spreken. Je weet, hoe ik daar over denk." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5