Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws VOOR DE HUISKAMER Vreest geen examen MMNHARDT's TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 24 JUNI 1929 BLADZIJDE 2 Oud-minister H. Colijn 60 jaar De toelating van Ir. A.Baars in Indië Oordeel van Colijn over den Paus Het kanaal AxelHulst De Chr.-Hist; en de S.D.A.P. „Oo«t en West" Volkszangdag De „Christian Michelsen' Geen politieke meetings te Breda Dr. F. M. Wibaut 70 jaar De gebeurtenissen te Curacao De spoorweg-overgangen te Utrecht Boekbespreking ASPHALT-WEGENBOUW IN NEDERLAND KUNST EN KENNIS Een kunstcentrale te Amsterdam Het bioscoop-conflict in het Zuiden Hij wilde 600.000 pond Sterling kwijt LANDBOUW EN VISSCHERIJ Bestrijding van aardappelen- ziekten ZENUWTABLETTEN Onaangename positie van toeristen Zware brand te Gouda Ongevallen bij motor wedstrijden Een gestoorde muziek uitvoering Boerderij afgebrand Bloedige vechtpartij De bruidegom trok zich terug Werkwilligen belaagd Wreed Clandestien luisteraar Brandstichter gearresteerd VERKEER EN POSTERIJEN De besteldiensten bij de Posterijen De openbaring Gisteren vierde de heer H. Colijn, oud minister, leider der A.-R. partij en lid van de Eerste Kamer, zijn 60sten verjaardag. Ter gelegenheid daarvan bereikten hem heden tal van telegrafische en schriftelijke gelukwen- schen uit alle oorden des lands niet het minst uit A.-R. kringen. Op de vragen van het Tweede Kamerlid L. L. H. de Visser betreffende intrekking van het besluit tot zijn niet-toelating in Neder- landsch-Indië en betreffende het aan Ir. A. Baars verleende verlof tot vestiging aldaar, heeft de minister van Koloniën geantwoord: Juist is, dat de ten aanzien van Ir. A. Baars in Mei 1921 genomen maatregel, waarbij hem het verblijf in Ned.-Indië is ontzegd, in April j.l. door den Gouverneur-Generaal is opge heven. Deze beslissing is genomen, omdat de redenen, welke destijds tot externeering heb ben geleid, door den Landvoogd niet meer aanwezig worden geacht. Het is den minister slechts bekend, dat de heer Baars na zijn externeering eenige jaren in Rusland werkzaam is geweest. De redenen, waarom de heer Baars zijn politieke inzichten heeft gewijzigd, buiten beschouwing latende, is de minister van oor deel, dat de Gouverneur-Generaal geheel vrij moet blijven in de beoordeeling, welke perso nen in Ned.-Indië kunnen worden toegelaten en welke daaruit behooren te worden ge weerd. aan te bieden, een telegram van het hoofd bestuur ontvangen, waarin wordt medege deeld dat men het bedoelde voorstel in ern stige overweging wil nemen, maar dat het Hoofdbestuur eerst een duidelijke verkla ring van de regeering wil afwachten omtrent hare voornemens ter beveiliging van West- Indië. Het hoofdbestuur deelt voorts mede inmiddels overleg te zullen openen met in stellingen op het gebied van Handel, Scheep, vaart en met andere organisaties. In deze verkiezingsdagen wordt meer malen de samenwerking tusschen katholie ken. anti-rev. en chr.-hist. ter sprake ge bracht. Dat heeft ook ds. M. v. d. Valk uit Hillegersberg gedaan in een verkiezingsrede voor de A. R. Partij te Rotterdam. Deze herinnerde er daarbij aan, wat Colijn in zijn Institutie schreef over den Paus: „Het zou wat fraais zijn als ik den Paus met zijn trawanten en dienaren tegenstond, en inmiddels hen geworden liet, die nog veel gevaarlijker vijanden Gods zijn en de waar heid nog gevoeliger aanranden. Immers het Pauselijk Rome heeft tenminste nog eenig godsdienstig aanzien; de Paus laat de leer der onsterfelijkheid onaangetast, onderwijst de vreeze Gods, neemt nog eenig absoluut verschil tusschen goed en kwaad aan, eerst den Christus nog in Zijn Goddelijke en men- schelijke natuur, en ontzegt niet alle gezag aan de H. Schrift. Zij (de Libertijnen) daar entegen heffen elk principieel verschil tus schen de aardsche eri hemelsche dingen op, ondermijnen het wezen zelf van den gods dienst, delgen elk absoluut karakter van den menschelijken geest als zoodanig uit, wiegen de conscientiën in slaap, en doen de men- schelijke natuur haar adel verliezen op de wegen der bestialiteit." Door den heer Kortenhorst is aan den Minister van Waterstaat het volgende ge vraagd: Is de Minister in staat en bereid nede te deelen in welk stadium de voorbereiding der plannen tot het graven van het kanaal AxelHulst zich bevindt en welke beslissing de Minister daaromtrent heeft genomen? Het Tweede Kamerlid, dr. J. Schokking, eerste candidaat op de lijst der Christ. His torische Unie, heeft te Apeldoorn een poli tieke rede gehouden. De heer Schokking zeide daar, volgens de N. R. Ct., om. het volgende: „Spreker memoreert den uitslag der En- gelsche verkiezingen, waar de Labourpartij de Engelsche soc.-democraten een groote meerderheid behaalde als gevolg van het on evenredige kiesstelsel dat daar is. De leider, Mac Donald, heeft gezegd dat er misschien niemand is die meer den klassestrijd be strijdt Wan hij. Als de soc.-democratie in Holland was als de Labour-partij in Enge land, was er meer kans dat de C. H. wan neer de Koningin dat vroeg, samenwerking zochten met de S. D.. om een kabinet te vormen dan met de R.K. (Applaus). In de algemeene vergadering van Oost en West zeide de voorzitter, d eheer R. Zuyderhoff, dat ons volk de Indien slecht kent. Van de Indien, zonder welke Neder land een onbelangrijk staatje zou zijn, lee- ren onze kinderen op de lagere school veel te weinig en op de middelbare onvoldoende. Het is, z.i. de plicht der regeering, hierin verandering te brengen. Is het niet bescha mend voor de regeering, dat meer kennis van de Indiën aan de onderwijzers bijge bracht wordt door een particuliere instel ling, het comité voor Indische lezingen en leergangen? Dit comité, waarbij ook de ver- eeniging Oost en West is aangesloten, kan intusschen bij gebreke van ruime geldmid delen zijn werk slechts op bescheiden schaal verrichten. Spr. deelde mede dat de financiën van de vereeniging dit jaar niet toelaten, over te gaan tot de uitgave van het boekje „Onze Indiën", dat de vereeniging voornemens is onder de leerlingen van de hoogste klasse der lagere scholen in het land te doen ver spreiden. Het volgende jar hoopt 't bestuur daartoe in staat te worden gesteld. toelaatbaar voor het Zuiden geacht, 42 films werden afgekeurd. In het totaal waren dus in vier maanden voor het Zuiden beschikbaar 196 A.B.films en 661 C. films, is 257 hoofd films. De jaarlijksche Volkszangdag wordt ge houden op Zaterdag 13 Juli a.s. op de Markt te Delft. Bergingspogingcn opgegeven. De berging van 't ten Noorden van den N. Waterweg gestrande Noorsche stoomschip Christian Michelsen is thans door de ber gingsmaatschappij opgegeven. De reden hier van is, dat door het Hoogheemraadschap Delfland slechts dan toestemming tot het uitvoeren van de bergingswerkzaamheden zou worden gegeven, wanneer een dijk tusschen het schip en de duinen ter beschermig van de daar ter plaatse zeer smalle duinstrook werd aangelegd. Het aanleggen van een dijk. zooals voor geschreven, bleek door de bodemgesteldheid daar ter plaatse practisch onmogelijk. De burgemeester van Breda heeft aan de S. D. A. P. toestemming geweigerd tot het houden van vekiezingsmeetings op openbare pleinen en straten. Ook aan de katholieken werd een dergelijk verzoek geweigerd. Gisteren herdacht dr. P. M. Wibaut, lid van de Eerste Kamer der Staten-Genorkal en oud-wethouder van Amsterdam, zijn zeventigsten verjaardag. Des morgens tegen half twaalf verzamelden zich een 6 a 700 fietsers leden en geestverwanten der S. D. A. P. op het Bertelmanplein, waarbij zich aansloten groepen van verschillende afdeelingen van Amsterdam der S. D. A. P. Door het Amstelveenschewegkwartier trok de stoet van eenige duizenden personen naar de Waldeck Pyrmontlaan, waar voor het huis van den jubilaris een muziekcorps stond opgesteld. Dr. Wibaut en zijn familie ver scheen voor een der vensters, terwijl de be- toogers onder het zingen van liederen voorbij defileerden. Delegaties van de federatie der S. D. A. P. van de Soc. Dem. Vrouwen club, A. J. C. en arbeiderssportbond werden door den heer Wibaut in zijn woning ontvan gen. waarbij hem bloemen werden aange boden. Nog een verrassing? „De Indische Verlofganger" schrijft in verband met de gebeurtenissen op Curasao. „Wat de Curacao-affaire betreft, komt er nog meer kijken, want de eigenaar of eige nares van het geleende Amerikaansche stoomschip zal vermoedelijk wel een reke ningetje indienen bij het Nederlandsch gou vernement voor de drie verloren gegane sloe pen voor de tijdens het onvrijwillige uit stapje verstookte kolen voor de dranken en levensmiddelen die verbruikt zijn voor de schade die wellicht werd aangebracht enz. Een rekening die wel gepeperd zal zijn." De „Kortcnacr" in Willemstad aan gekomen Volgens bli het Departement van Defensie ingekomen telegram is Hr. Ms. torpedoboot- jager in den nacht van 20 op 21 Juni voor Curagao gekomen. Hij heeft eenigen tijd voor de haven gekruist en is des ochtends om 6 uur de haven van Willemstad binnengeloo- pen. Nationale inschrijving voor een kruiser? De afdeeling dér vereeniging „Onze Vloot" te Batavia heeft in antwoord op haar tele grafisch voorstel aan het hoofdbestuur te 's-Gravenhage tot bevordering van het hou den eener nationale inschrijving teneinde de regeering een kruiser, te noemen Curacao" Verbetering door tunnelbouw In Utrecht wil men bevrijd worden van den last, welken de vele spoorwegovergangen daar veroorzaken. De bedoeling is nu de spoorbaan, die van het Centraal-Station langs het buurtstation loopt geleidelijk op te hoogen, zoodat bij den Amsterdamschen Straatweg een derge lijk niveau zal worden bereikt, dat er niet veel meer voor noodig is, het snelvervoer er onder door te leiden. In de plannen, die nu worden onderzocht, is ook opgenomen den bouw van een groo- ten tunnel bij de Bleekersstraat, den Leid- schen weg of naaste omgeving er is ook een project om de Kanaalstraat door te trekken tot aan den Vleutenscheweg, in welk geval onder dezen verkeersader een onderdoorgang gemaakt zal worden en een tunnel bij den Amsterdamschen Straat weg. Ten slotte zal een tunnel gegraven moeten worden onder de spoorbaan bü den Jutfaa- scheweg, bij welk plan tevens is inbegrepen, een verhooging van de draaibrug in het kanaal, zoodat een permanente bediening daar komt te vervallen. De meeste schepen zullen er dan onderdoor kunnen varen. „NEDERLANDSCH FABRIKAAT". In de Juni-aflevering van dit maandblad treffen wij allereerst aan de mededeeling, dat de Algemeene Vergadering der Vereeni ging op 28 Augustus te Dordrecht zal plaats vinden. Van bijzonder belang is d'aarbij de lezing, die de heer Ir. F. Barëndsen, ad junct-directeur der Electromotrenfabriek „Dordt" zal houden over het onderwerp: „De toekomst van de Nederlandsehe In dustrie en de Toekomstkansen voor hen, die daarin een werkkring zoeken". De deelne mers worden officieel ten stadhuize ontvan gen, terwijl des namiddags een boottocht den deelnemers door het Gemeentebestuur van Dordrecht wordt aangeboden. Job Denijs brengt in zijn groote plaat dit maal op aardige wijze in beeld het rijmpje: „Mevrouw, als gij uit winkelen gaat, vraagt dan tonch Nederlandsch fabrikaat." „Wat de Vereeniging in de laatste maand deed", bevat als naar gewoonte een belang wekkende opsomming van verschillende za ken, die in de afgeloopen maand tot stand zijn gebracht. In het artikel „Reizende sohooltentoon stellingen" wordt het zeer aantrekkelijk denkbeeld van het bestuur der Vereeniging naar voren gebracht om met behulp van materiaal, door Nederlandsehe fabrikanten te verschaffen, op zeer practisohe, eenvou dige en weinig kostbare wijze, te trachten het opgroeiend! geslacht een denkbeeld bij te brengen van hetgeen onze vaderlandsche in dustrie beteekent. „Nieuwtjes uit de Nederlandsehe Industrie" bevat eenige belangwekkende bijzonderheden, waarbij verschillende duidelijke afbeeldingen zijn opgenomen. In „De Nederlandsehe invoer in de West" geeft C. K. Keisier zeer behartenswaardige opmerkingen omtrent dit onderwerp. Vervolgens worö't vervolgd het artikel „Zeesleepbooten", een zeer lezenswaardige bij drage, waarbij is opgenomen een overzicht van de reis van het Engelsche droogdok, dat door Nederlandsehe sleepbooten van L. Smit en Co.'s Internationalen Sleepdienst te Rot terdam van Engeland naar Singapore is ge sleept. „Wist U?" geeft als naar gewoonte een aantal korte bijzonder belangwekkende be richten, terwijl tenslotte de aandacht nog wordt gevestigd op de rubriek „Voor de Vrouw," waarin een zeer vlotte teekening voorkomt, zijnde een ontwerp voor een wan- delcostuum van den Nederlandschen mode ontwerper Joan Praetorius Jr. No. 7. 21 Juni. Verschenen is een boek over asphalt-we- genbouw in Nederland. Dit boek wordt uit gegeven door de vereeniging voor toepas sing van bitumineuze wegconstructie te Utrecht. „TENTOON STELLIN GSBERICHTEN" In de Juni-aflevering van het orgaan van de Nederlandsehe Vereeniging voor Tentoonstellingsbelangen, treffen wij aller eerst aan een zeer uitvoerige lijst van ten toonstellingen in de eerstkomende tijden in binnen- en buitenland te houden. Daarnaast trekt de aandacht een mede deeling betreffende de Nederlandsehe deelneming aan de wereldtentoonstelling te Barcelona. Da&rbü is opgenomen een plattegrond van de inzendingen van .de Havenwerken van de Gemeenten Amster dam en Rotterdam, waarbij zich hebben aangesloten een aantal particuliere onder nemingen. Dan volgt het bericht betreffende de Ver- keerstentoonstelling, die van 6 tot en met 13 Juli a. s. te Utrecht zal worden gehou den, naar aanleiding van het 5-jarig be staan van de Provinciale Utrechtsche Ver- keersinspectie. Ten slotte een artikel „Buitenlandsche belangstelling voor Nederlandsehe Ten toonstellingen", waarin bijzonder den na druk wordt gelegd op het feit, dat het van zoo groot belang is de Nederlandsehe Vereeniging voor Tentoonstellingsbelangen steeds zoo vroegtijdig en zoo uitgebreid mo gelijk in te lichten omtrent in voorbe reiding zijnde tentoonstellingen en jaar beurzen. De Gulden Kern door A. Be- rendsen, tweede druk. Uitgave G. B. van Goor Zonen, Bouda. Binnen een maand na de verschijning van bovenstaand werkje, kon de tweede druk reeds ter perse worden gelegd. Een sterker bewijs voor het nut en de bruikbaarheid is zeker wel niet te vinden. In verband met deze gunstige ontvangst lijdt het geen twij fel, of ook de tweede druk zal in breeden kring afnemers vinden. De heer J. J. N. Ëxter. vroeger directeur van het voormalige Gebouw voor Beelden de Kunst in de Vondelstraat te Amsterdam, heeft een adres aan B. en W. van Am sterdam gericht, waarin hij zijn plan uit eenzet om op het vrijgekomen terrein op het Fred'eriksplein een Kunstcentrale op te richten, waarvoor de heer Jan de Meijer, architect B. N. A., het bouwplan ontwierp. De Kunstcentrale zal omvatten: een schouwburg met duizend plaatsen, een con certzaal met zevenhonderd plaatsen, ten toonstellingszalen en permanente weef- en batikafdeelingen. Vrijdagavond is in het Rembrandt-tbeater te Eindhoven een vergadering gehouden van wege den Ned. Bioscoopbond, inzake het bios coopconflict in het Zuiden. Een der debatters verdedigde de getroffen maatregelen en deelde mede, uit zeer be trouwbare bron vernomen te hebben, dat in het tijdvak Jan. 1929 tot Mei 1929 door de Centrale Zuidelijke commissie gekeurd wer den 1584 films, waarvan 335 hoofdfilms zijn. Dit cijfer bevat alle films uit de A B.klassa, zijnde 1430, waarvan 196 hoofdfilmen. Van de 139 hoofdfilmen uit de C klasse werden er 103 nagekeurd. Hiervan werden 61 films Maar hij zond closetpapier Te 's-Gravenhage heeft een heer, die tijde lijk aldaar verblijft, aangifte gedaan, dat hij het slachtoffer geworden is van een geraf fineerde oplichterij. Hij was, zoo vertelt het „Vad.", eenigen tijd in Londen en had daar kennis gemaakt met een jongmensch, van Canadeesch origine. Daar beiden eenzaam waren, werd overeen gekomen samen Londen te bekijken en eenige gezellige dagen door te brengen. Op zekeren dag, toen ze langs de Theems wandelden en het Cleopatra-monument be wonderden, kwamen ze door een samenloop van omstandigheden in gesprek met een be jaarden heer, die zich bij hen aansloot en met z'n drieën zouden zij zich nog korten tijd in de Engelsche hoofdstad amuseeren. Het oude heertje kwam al spoedig voor den dag met een verhaal, volgens hetwelk hij de erfgenaam zou zijn van een reus achtig vermogen, dat hij maar behoefde te gaan halen om het in zijn bezit te hebben. Hij staafde zijn beweringen, door aan zijn metgezellen een krantenuitknipsel te laten lezen. waarin de erfgenamen opgeroepen werden voor een vermogen van 600.000 pd. sterling. Hij vond dit kapitaal echter veel te groot voor een alleenloopend persoon. Volgens zijn zeggen, zou hij niet weten wat er mee te beginnen. Daarom had hij het plan op gevat zijn vermogen te verdeelen onder de armen. En nu was zijn verzoek of zijn beide vrienden hem daarbij behulpzaam wilden zijn. Beiden stemden toe. De oude heer stelde daarop voor, dat hij j zou beginnen met aan ieder 100 pd. st. te geven, dat zij dan naar eigen inzicht zouden verdeelen. Voor hun bemiddeling zouden ze elk 100 pond ontvangen. Met deze regeling gingen beiden accoord. Een zekerheid, dat zij de 1000 pond inder daad onder de armen zouden verdeelen, ver langde de oude heer niet. Hun woord, op handslag gegeven, was hem voldoende. Maar hij zou het wel een sympathieke geste vin den, als beiden hem een bedrag gaven, dat tegelijk met de 1000 pond voor de armen en de 100 pond Ijelooning zou teruggegeven worden. Een en ander zou als volgt geschieden. Beiden zouden opgeven, waar zij het be drag wenschten te ontvangen. In hun tegen woordigheid zou het dan per aangeteekenden brief worden verzonden naar het adres, dat zij wenschten en waar zij het later zouden kunnen afhalen. Het door hem gestorte bedrag dat dus louter een formaliteit was zou gelijktijdig ingesloten Worden. Op een middag kwamen de drie weldoe ners der menschheid bijeen in een café. De enveloppen waren geschreven: één voor Berlijn, waar de Canadees heenging, en één voor Den Haag, waar de andere vreem deling heen zou gaan. In bijzijn van de betrokken personen stopte de oude heer een stapeltje bankpapier dat volgens zijn zeggen 1100 pond inhield, in elk der enveloppen. De Canadees en de andere heer deden er uit hun portefeuille nog een aanzienlijk be drag bij, de enveloppe werden dichtgemaakt en gezamenlijk ging men naar het postkan toor, waar de beide brieven als „aangetee- kend" werden afgegeven. Den volgenden dag vertrok de heer naar ons land. Gisterochtend arriveerde hij in Den Haag en begaf zich naar het Postkan toor om den aangeteekenden brief af te halen, welke inmiddels reeds aangekomen was. Hij verkeerde in de stellige overtuiging, daarin te vinden het bedrag, dat hij gezien had, dat daarin gedaan was, n.l. 1000 pond voor de armen, 100 pond voor hem en nog het bedrag door hem zelf gefourneerd. De brief bleek echter niets anders te be vatten danclosetpapier. Door een handigen truc zijn de brieven verwisseld en is een brief met waardeloozen inhoud afgegeven, terwijl de brief met het bankpapier vermoedelijk in handen is van het oude heertje, dat zich met den Canadees wel vroolijk gemaakt zal hebben over de goedgeloovigheid en onnoozelheid van den heer. Hoewel er, voor zoover dit thans kan worden nagegaan, nog geen aanleiding is, om nu reeds het loof der aardappelen met Bordeauxsche of Bourgondische pap te be spuiten, is het toch zeer gewenscht dat zoo wel de verbouwers van vroege, als van late aardappelen er zich op voorbereiden zoo noodig onmiddellijk tot een bespuiting over te gaan. De stand van het gewas, vooral ook van de vroege aardappelen, maakt het wel wenscheiljk, om bü het eerste optreden der aardappelziekte bestrijdingsmaatregelen te nemen, om als de weersomstandigheden de uitbreiding der ziekte bevorderen, een aantasting der knollen in den grond, die de waarde zoo zeer kan verminderen, te voorkomen. Want er is een middel dat U kalm maakt en kalm houdt, terwijl U geest helder blijft behoeden U voor zenuwachtigheid Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Een Nederlandsch toerist, die in Grindel- wald logeerde, heeft in de afgeloopen week met zijn echtgenoote verscheidene onaange name uren op een bergtop doorgebracht, meldt „De Courant." Bij het bloemenplukken waren zij afgedaald en plotseling gleden zij van den weg af en vielen langs de berghel ling naar beneden. Hun val werd gestuit door eenige struiken op een vooruitstekende rots boven een 100 meter diepen afgrond. Zij konden zich aan de struiken vastklemmen, doch verder dalen of naar boven klimen was volkomen onmogelijk. Gedurende 36 uur zijn de beide Nederlanders in deze hachelijke positie gebleven, zonder voedsel of drinken. Zij konden niet gaan zitten en moesten zich voortdurend vasthouden aan de struiken. De plaats, waar het ongeval was gebeurd, is zeer eenzaam en er passeerde niemand, die op het hulpgeroep kon toesnellen en den heer en de dame redden. Gedurende, den nacht hadden de Nederlanders zeer van de koude te lijden en zij waren zoo uitgeput, dat zij op het punt stonden zich in den afgrond te laten vallen. Inmiddels had de hotelier echter eenigen gidsen opgedragen een onderzoek in te stel len en daar hij ongeveer wist, waarheen de wandeling van zijn gasten was gegaan, slaagde de hulpexpeditie er na eenig zoeken in, de vermisten te ontdekken. Gidsen daal den met touwen naar de Nederlanders af en brachten hen naar boven, waarna zij in uit- geputten, doch niet hopeloozen toestand naar het hotel konden worden gebracht. Bewoner met moeite gered In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 3 uur is brand uitgebroken in het magazijn van Ijzerwaren en gereedschappen 'van den heer H. J. van der ValK aan de Zeugestraat te Groningen. De bewoner, waarvan vrouw en kinderen uit logeeren waren, werd in den nacht wakker door rook en geknetter. In allerijl vluchtte hij in nacht gewaad naar een achter het huis gelegen tuintje, waar het vuur hem den uitgang naar de straat belette. Met behulp van een lad der kon de bewoner zich redden. Op dat oogenblik stond het geheele huis in lichter laaie en sloegen de vlammen aan alle zijden naar buiten. Het zag er ernstig uit, daar twee belendende perceelen, magazijnen van ijzerwaren en jachtgereedschappen van de firma J. H. Kok ook reeds vlam hadden ge vat. De vlammen joegen fel omhoog. De Goudsche brandweer, welker materiaal na den brand in de brandweerkazerne nog niet is aangevuld, bijgestaan door de spuit van de plateelbakkerij „Zuid-Holland," tastte het vuur met 8 stralen aan en mocht er na twee uur blusschen In slagen den brand tot deze drie perceelen te beperken. Het perceel van den heer van der Valk, brandde tot den grond toe af. Alles ging verloren. Van de belendende perceelen, waar een bovenverdie ping van bewoond werd door den heer Kok en zijn moeder, die eveneens in nachtgewaad moesten vluchten, werd slechts deze geheel verwoest. De schade is zeer belangrijk, doch wordt door verzekering gedekt. De oorzaak is onbekend. Bij de door de Alkmaarsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer georganiseerde motorwedstrijcTen kwamen tengevolge van den ongunstigen toestand van het terrein eenige ongevallen voor, waaronder een van ernsiigen aard. Bü het inrüden van het ter rein is de bekende motorrijder K. Burlage geslipt en komen te vallen. Hü werd opgeno men met twee gebroken ribben en een ge scheurde long en naar het ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. teiten, dat de bruidegom een belangrijk schriftuur miste, zonder hetwelk het huwe- lük geen doorgang kon vinden. Doch geen nood, de jongeling in kwestie, die in Lobitü het levenslicht zag, zou even op het postkan toor gaan kijken of het stuk wellicht daar reeds gearriveerd was. En met rasse schre den verwijderde hij zich om zich van deze taak te kwijten. In de trouwzaal kortte zich het wachtende gezelschap den tüd met luchtige, schertsende gesprekken. Daar rinkele de telefoon; de bruidegom deelde mede, dat het stuk op het postkantoor niet aanwezig was, doch dat hü zich in een auto naar Lobith spoedde om het daar mees ter te worden. Deze tüding drukte de stemming van de wachtenden in de trouwzaal eenigszins ietwat nerveus werd het bruidje. De auto's voor het stadhuis, gaf men order op eeh later tijdstip weer voor te komen, als het huwelijk voltrokken zou zijn. En in de trouwzaal wachtte men lüdzaam. Het duurde echter niet lang of de wach tenden in de trouwzaal werden opgeschrikt door de mare, dat de bruidegom, instede van zich naar Lobith te reppen, gansch op zijn gemak in een van de kleine cafétjes aan de Grootestraat zich te goed deed aan het eene glaasje Catz na het andere, en niet van plan was zich aan het huwelük te onderwerpen, een besluit waarvan hü ook door een zuster van de bruid, die ijlings van het stadhuis werd uitgezonden, niet af te brengen was. Dies keerde het gezelschap noodgedwongen onverrichter zake huiswaarts thans te voet. De auto's, die op het vastgestelde tüdstip ten stadhuize voorreden, keerden-ledig terug. Na afloop van een verkiezingsmeeting der S. D. A. P. nabij Bussum, waar het Statenlid Reinalda uit Haarlem en mevr. Straalman uit Hilversum het woord hadden gevoerd, bleek, dat de burgemeester van Naarden, op wiens gebied het meetingsterrein juist was gelegen, weigerde de arbeidersmuziekvereeni- ging gelegenheid te geven muziek ten ge- hoore te brengen, hoewel men hem erop had gewezen, dat het Leger des Heils steeds 's Zondags vergunning krügt muziekuitvoe ringen te geven. De leiding der büeenkomst wist zond'er ordeverstoring de groote menigte naar den overkant van den Rijksstraatweg bü „De Gooische Boer" op Bussumsch gebied te brengen, waar de muziekvereeniging alsnog haar taak kon volbrengen. Ten gevolge van het stoken van een oven voor het bakken, brak te Oosterhout brand uit in de boerderü van den landbouwer Bol. Het snel om zich heen grüpende vuur vond gretig voedsel in het droge rieten dak, waar door de vonken over de geheele gemeente werden verspreid. Met veel moeite werd een zieke vrouw uit het brandende huis gehaald, terwijl ook de kast, waarin het geld gebor gen was nog naar buiten kon worden ge bracht. De brandweer vermocht verder door het vele brandbare materiaal niet veel uit te richten, zoodat huis en schuur een prooi der vlammen werden. Te Roermond ontstond tengevolge vaneen veete, twist tusschen de families N. en S„ waarbij den 25-jarigen arbeider L. N. met een mes een levensgevaarlijke verwonding in den rug werd toegebracht. Hü werd naar het Louisehuis vervoerd. Als vermoedelijke dader werd de 22-jarige arbeider S. aan gehouden. Hü zocht troost in glaasjes Catz Er zou dezer dagen een huwelijksvolfek- king plaats vinden op het stadhuis te Nümegen. In auto's arriveerden bruid en bruidegom mitsgaders de familieleden. Eensgezind werd het bordes betreden en dra sloten zich achter 't bruidspaar de deu ren der zaal, waar het vonnis zich te vol- trBkksn hticl. Echter bleek bü het vervullen der formali- Zü trekken het mes Toen de Spakenburgsche werkwilligen Zaterdagmiddag uit Zaadam terugkeerden en va nAmersfoort per autobus naar hun dorp gingen, werd hun dicht bü Bunschoten den weg versperd door een wagen, die daar door Amersfoorters dwars op den weg ge plaatst was. De werkwilligen stegen uit en trokken hun lange zakmessen, waardoor eenige Amersfoorters licht gewond werden. Om den weg schoon te krügen loste een marechaussee een schot in de lucht, waarop er ruimte kwam en de werkwilligen- verder konden trekken. Tengevolge van reeds eerder ingekomen klachten is door de Bussumscbe politie ie mand in arrest gesteld wegens ernstige die renmishandeling. Hü had zijn paard zoo wreed aan dfen bek getrokken, dat deze ge heel was opengescheurd. De politie te Doetinchem heeft proces-ver baal opgemaakt tegen L. T. wegens clan destien aansluiten bü het distributieneti der radio-centrale. Te Swalmen is gearresteerd een 22-jarige landbouwersknecht, die bekend heeft, in die gemeente eenige honderden takkenbossen in brand te hebben gestoken. Ook heeft hij' be kent! in de omgeving aldaar een tiental bosch- en heidebranden te hebben aange stoken de laatste weken. Door den heer Van Braambeek zün aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld» 1. Kan de Minister van Waterstaat mede- deeden, in welk stadium thans de studie be treffende de regeling van de besteidiensten bü de posterUen verkeert? 2. Deelt de Minister niet de meeniug dat, waar de omvang der briefpostbesteliingen als gevolg van het herstel van het zakenleven voortdurend grooter wordt en de uitbreiding der groote steden steeds doorgaat, de reeds zoo lang geleden toegezegde verbe-ering in de dienstregeling der bestellers eindelijk-haar beslag dient te krijgen? De groote Rubens had een schilderü vol tooid, maar tegen zijn gewoonte in, had hij terwijl hü aan zün meesterwerk schilderde, geen zijner leerlingen toegestaan in zijn atelier te komen. Niemand kende dan ook het onderwerp. Weliswaar hadden zij iedere uiting, ieder gezegde van den meester opgevangen, om daaruit gevolgtrekkingen te maken, maar Rubens had zich met geen woord ver raden. Op zekeren dag beloofde hü, dat zij nog dienzelfden dag het voltooide meesterwerk zouden zien. Ond'er de leerlingen heerschte daarom de grootste spanning. Met ongeduld ver wachtten zü de terugkomst van den even afwezigen schilder. Toen het afgesproken uur al eenigen tijd voorbü was, en Rubens nog op zich liet wachten, kon een der leerlingen zün ver langen niet meer bedwingen en sloop, door de anderen niet opgemerkt, in Ruben's atelier. De deur was niet gesloten en hü traö binnen. „MU is het geluk beschoren, düt werk van Rubens het eerst te mogen beschouwen," riep hü uit en bleef in bewondering voor het schilderü staan. Het stelde den Heiland aan 't kruis voor, Waaronder Zijn Moeder en Maria Magda lene stonden. In stomme verrukking stond de jongeman voor het werk van zün meester. Daar werden buiten schreden hoorbaar, hü kromp ineen van schrik, doch toen ver wijderden de schreden zich weder. Hü stelde zich gerust en wendde zün oogen weer naar het beeld. Maar, o, ongeluk, hij had met zün kleed den nog natten arm van Magdalena uitge- wischt. Radeloos keek hü om zich heen. Daar viel zün oog op de verven, de penseelen en het palet, die er nog lagen, zooaJs Rubens ze achter gelaten had. Vlug greep hü er naar, de vertwijfeling gaf hem moed. Hü schilderde den arm weer en had. nau- welüks den tijd er een blik op te werpen, toen er weer schreden gehoord werden. Nog maar juist kon hü vlug achter een gordün weg kruipen en dadelük daarop werd de deur geopend en trad Rubens met zijn leerlingen naar binnen. De leerling mengde zich met kloppend hart onder de anderen. Niemand had be merkt, dat hü reeds vroeger daar geweest was, want aller oogen richtten zich naar den kant waar het schilderü stond opge steld. Zwügend omringden de leerlingen het doek. Rubens eischte van hen. een oordeel uit te spreken over de bijzonderheden van het werk en wat daarin wel het meest ge slaagd was. De een voelde zich getroffen door de knappe teekening van den Heiland, de an der vond de wonderbare uitdrukking in het gelaat Züner Moeder het mooist, een derde bewonderde de boetelinge aan de voeten van het Kruis. Rubns zelf beschouwde aandachtig de ge stalte van Magdalena. Het was, alsof hü daaraan iets büzonders bemerkte. De schuldige was op het punt zün fout te bekennen. Toen sprak Rubens: „Zie die geknielde gestalte. Ik heb nim mer iets beters geschilderd dan dezen arm en dezen schouder." De leerlingen beaamden het woord van den meester, doch een was er onder hen, dl zün ooren niet geloofde en dacht aan ee verwüt van Rubens. Doch de groote man herhaalde met na druk zün verzekering en voegde eraan toe* fiat hü er een schoonheid in ontdekte, hem tot nu toe ontgaan was. Deze dag was voor den leerling een kern punt in het leven. Hü wist nu, dat het hei lige vuur van de kunst in hem werkte met nog meer üver wijdde hü zich aan De geschiedenis heeft hem op een bür even hoog plan gesteld ais Rubens; het v niemand minder dan „Van Dijk".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6