h 140.- WALES-ANTHRACIET 150.- fa. G. KRAAM Co. Brieven uit Indië Diocesane Katholiekendag te Haarlem HET DRAMA TE BEVERWIJK Spinnewebjes Telegrafisch Weerbericht ZOMERPRIJZEN vanaf f2.65 per H.L. DINSDAG 25 JUNI 1929 NAAR HET MILLIOEN Niets BUREAUXNASSAULAAN49 r ADVERTENTIËN 35ct. p. regel® DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17189 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Het geschenk van Z. H. den Paus voor het Mariabeeld te Heiloo Wat een animo MODE-STER De populariseering van de tram Hoe het zich afspeelde De vrouw spoedig bezweken De toestand van den moordenaar zeer ernstig De Spaansche Oceaanvlucht Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem ALLEEN MET STOOKT U HET VOORDEEL1GST FRANCO THUIS TURFMARKT 10-TEL. 11088 Benoemingen Pastoor Soepnel Telefoon No. 13866 (drle lijnen) Postrekening No. 5970. J&S ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal O1, 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE COURANT VRAAG- EN AANBOD-AD VERTEN- TIES. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbet j Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN mededeelingen tusschen den tekst 60 ct per regeL O Alleabonné'sopditbladzijningevolgedeverzekeringsvoorwaardenr AAAn Levenslange geheeleongeschiktheid tot werken door tip A bij een ongeval met APrt hij verlies vaneen hand, QJT ^'1 verlies van een Iffj bij n breuk van tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I OU llU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen I I UU.""doodelijken afloop I4U Ji een voet of een oog: I I faüi duim of wijsvinger: been of arm bij verlies v. een anderen vinger. Geen mensch ter wereld vermag volstrekt objectief te schrijven. Een correspondent kan hoogstens naar een zoo groot mogelijke mate van onbevangenheid streven. En voor een Hollandsch correspondent in een vreemd land, vooral in Indië, is het heel moeilijk laatst genoemd ideaal te hereiken. Een Europeeschen maatstaf aanleggen mag hij niet, een Aziatischen hanteeren kan hij niet, daar hij geen Aziaat is. Bovendien mag in Ned.-Indië geen Aziatische maatstaf benut Worden, om de eenvoudige reden, dat wij er allerminst in een karakteristiek Aziatisch land zijn. Sins eeuwen toch heeft Holland zijn stempel op land en volk gedrukt en in meer dan één opzicht heeft het volk een zekeren Europeeschen invloed willen on dergaan, zfj het dan ook, dat dit laatste vaak onder de categorie „naaperij" thuis hoort. Wil men trachten over toestanden in Ned.-Indië een gezond oordeel te spreken, dan moeten zoowel karakteristiek-Holland- sche als specifiek-Indische elementen voort durend tegen elkaar worden opgewogen. Hiertoe is men alleen in staat als men zoowel in Indië als in Holland georiënteerd is, en dit laatste is alleen dan het geval, als men in totaal een geruimen tijd in Europa en eveneens een flink aantal jaren in Indië vertoefd heeft. Ja, eigenlijk is er nog een voorwaarde en wel deze: dat de Indische jaren zijn onder broken door een oponthoud in Europa. Is dit laatste niet het geval dan blijkt 't Indische leven op verreweg de meesten een zoodanig ingrijpenden invloed te hebben gehad, dat de betrokkenen de juiste verhoudingen, vooral die waarvan de kennis noodig is voor de „objectieve" beoordeeling van Indische zaken, hiet meer kan zien, daar hij alles te zeer uit een „verindischten" gezichtshoek bekijkt. Indië en alles wat Indisch is toch schijnt in de Europeesche ziel vele aangrijpingspun ten te vinden. Het Indische zuigt zich aan de Europeesche ziel vast als een polyp aan een orgaan. Nooit heb ik menschen in sterkere mate innerlijk zien veranderen, dan Europeanen in Indië. Helaas, vaak allerminst in hun voordeel. In „Boekenschouw" hebben we laatst kunnen lezen, welken materialistischen en egoïstischen indruk de meeste in Indië verblijvende Hollanders maken op den kers- versch uit Holland komenden „baar", liet is zeer waar, dat de doorsnee Hoïlander-in- Indië er een afzonderlijke physionomie op na houdt, dat den Hollander-in-Indië op valt telkens als hij met buitenlandsch ver lof geweest is en deze gewesten weer voor het eerst betreedt. Kort daarna is men deze psychologische visie weer kwijt, geabsor beerd als men zelf wordt door de Indische sfeer. Van den anderen kant verwerft de Euro peaan in Indië vaak eigenschappen, die hem beter dan ooit in de gelegenheid stellen vrij en frank te oordeelenover zijn omgeving. Die qualiteiten zijn op de allereerste plaats een groote mate van onafhankelijkheid in denken, «preken en handelen, voor zoover tenminste een ambtelijke werkkring deze eigenschappen niet aan boeien legt. Van alle kanten loert het bedrog, de oplichterij, de veinzerij. En hoezeer dit ook onze gevoelige natuur vooral in den aanvang zéér doet: zeker is het, dat het den karaktersterke staalt, zijn scherpzinnigheid toespitst, zijn oordeel verscherpt. Men is bij alles en tegenover bijkans ieder een geheel op zichzelf aangewezen. Dit moge een harde leerschool zijn het nut dat uit dezen stand van zaken voor het individu Voortvloeit, is ontegenzeggelijk groot. Die soort van onafhankelijkheid, vooral als zij In de Hollandsche persorganen tot uiting komt, kan van groot voordeel zijn in een maatschappij, waar de christelijke moraal slechts geringen invloed heeft, die voor een deel uiteraard uit min of meer gewetenlooze gelukzoekers, baantjesjagers en door gebrek aan zwaarte naar boven gevallen individuen bestaat, m. a. w. uit invloedrijke personen, die voor hun invloed allerminst berekend zijn. Een aardig staaltje van zulk een onafhan kelijkheid is het volgende: Men weet, dat de voorlaatste gouverneur- generaal van deze gewesten graaf Van Lim burg Stirum was.. Deze bestuurder is vooral kekend om zijn slappe politiek ten aanzien van de onder zijn bewind ontluikende op standigheid tegen het Nederlandsche gezag, Welke thans zulke fatale afmetingen heeft aangenomen, al beleven we hi - weer een tijd van oogenschijnlijke rust. Hij deed alsof er geen aanleiding tot eenige ongerustheid of vrees bestond, deed zelf zeer cordaat, doch Was intusschen steeds gewapend, zooals later Uitlekte. Nu woont de gouverneur-generaal in een heerlijk palels te Buitenzorg. Dit paleis ligt in een deel van den beroemden Plantentuin. Een der tot het palels toegang gevende allée's nu was de beroemde Waringin-laan. Aan weerszijden van deze heerlijke laan stond een bijkans onafzienbare rij van reus achtige, imponeerende waringin-boomen, Waaronder er waren met meer dan tien me ter stamdoorsnede. Deze laan had haar Wedergade niet op gansch de wereld. In aardrijkskundeboek jes, ook buitenland- sehe, kan men bij „Buitenzorg" naast de Kanarielaan van 's Lands Plantentuin ook de Waringinlaan van het palies des land- voogds vermeld vinden. Welnu op zekeren dag gaf graaf van Limburg Stirum last, die schitterende wa- ringinboomen om te kappen. Ik meen, dat de landvoogd om zijn daad te motiveeren „gezondheidsredenen" opgaf. Hoe het ook zij, onmiddellijk werd deze landvoogdelijke daad in het Bataviaasch Nieuwsblad be- critiseerd in een artikel dat tot hoofd droeg: Vandalen-werk! En zeer terecht werd hierop scherpe critiek geoefend, want alras bleek, dat de moedige gouverneur-generaal t tot dien maatregel bevel had gegeven om vanuit het Paleis een vrij schootsveld voor mitrailleurs te hebben met het oog op een eventueelen inlandschen aanval op het paleis, waarvan de mogelijkheid door hem openlijk steeds ontkend, doch innerlijk immer gevreesd Werd! Zulk een vertrouwen stelde die be stuurder in zijn troetelkinderen Een andere maal had een der inlandsche tuinlieden van den paleistuin een klein on geval gehad. De echtgenoote van den land voogd haastte zich toen om den man een bloemruiker te zenden, een lieve daad voor gaar, maareen domme zet van iemand, Waarvan verwacht moet worden, dat hij of «ij de inlandsche psyche kent. De redactie *an een der dagbladen, n.l. het Nieuws van 4en Dag, een blad, dat wel eens wat al te ®"u, maar stééds pittig is en héél vaak den spijker precies midden op den kop raakt! die het malle van dit geval on middellijk inzag, haastte zich iemand naar dien tuinman te zenden met de vraag hoe hij wel over het geschenk en de hooge schenkster oordeelde. En weet u wat toen zijn antwoord was? Wel, de brave man meende niet meer of minder dan dat de vrouw van den „toe- wan-besar" (groote heer d.i. de titel o.a. van den landvoogd) wel een oogje op hem kon hebben, daar hij andërs van dat ge schenk niets begreep. En nauwelijks was de redactie deze zonderlinge, maar echt in landsche conclusie bekend of den volgenden dag stond de geheele humoristische toe dracht d'er zaak in de courant. En de wijze waarop van hooge regee- ringszijde werd gereageerd op een dergelijk onafhankelijk persoordeei was al even In disch; zóó karakteristiek voor deze gewes ten, dat ik er even bij zal blijven stilstaan. Het Bataviaasch Nieuwsblad was in die da gen te koop, daar het niet bijzonder flo reerde. De Algemeene Secretarie te Buiten zorg, het hoogste regeeringsbureau, bezat toentertijd een administratief ambtenaar met veel schoolsche kennis, doch die niet geschikt bleek om op genoemd landskan- toor ooit promotie te maken. Zijn naam behoef ik niet te verzwijgen, want, hij heeft het desniettegenstaande later toch nog ver gebracht; hij heet n.l. Mr. Ir. H. J. Kie- wiet de Jonge en is thans niets minder dan „Regeeringsgemachtigde voor algemeene za ken bij oen Volksraad." Welnu, die ambte naar fungeerde plots als hoofdredacteur van het Bataviaasch Nieuwsbad. Het is meer dan waarschijnlijk dat er landvoogdelijk kapitaal in de onderneming stak, want het is niet denkbaar dat er anders ook maar één ge gadigde voor het toenmaals ten doode ge doemde dagblad zou zijn komen opdagen. Onmiddellijk ontving bijna elk ingezetene van Buitenzorg voor onbepaald langen tijd een gratis abonnement op meergenoemd dag blad, welke geste onmiddellijk verklaarbaar wordt, als men weet dat Buitenzorg het regeeringsmiddelpunt en mét Batavia het dorado der ambtenaren is. Het heeft destijds dan ook bepaald „gekleed" gestaan, en in het een of ander voertuig met een ge opend „Batav. Nieuwsblad" voor zich, pf, loo- pende op straat, ten minste met in zijn zak opgevouwen, doch zichtbaar gedragen. „Ba tav. Nieuwsblad" gezien te worden. Dan maakte men bij de hooge regeering beslist een goeden indruk. Ik herinner mij echter nog héél wel, dat een aantal onafhankelijke Buitenzorgsche grappenmakers zich schriftelijk tot den hoofdredacteur van meergenoemd dagblad wendden met het beleefde verzoek voortaan verschoond te mogen blijven van de gratis- toezending van het zoutelooze „Bat. Nieuws blad"! Laat ik hieraan toevoegen, dat hetzelfde blad tegenwoordig een veel gelezen courant onder héél andere leiding is. Hoe het ook zij, zeker is, dat deze courant destijds hoe langer hoe meer den rand des afgronds naderde en dat de hooge regeering de komende débacle voorziende, al heel gauw haar beschermende boven het hoofd des hee- ren Kievit de Jonge uitgestrekte hand terug trok en dezen gentleman (want dat was hij ontegenzeglijk!) met de gebakken peren zitten liet. Wat de débacle dan ook nog ver haast heeft. Kort daarop verdween genoemde ambte naar-redacteur uit Indië, trad in Holland als journalist op en kwam een paar jaar geleden in Indië terug. Waarna zulk een snelle en prachtige promotie werd gemaakt, dat het vermoeden van 't bestaan eener even mach tige als geheimzinnige relatie, voor hem, die de Indische toestanden kent endoorziet, alleszins voor de hand liet. In elk geval is het teekenend, dat iemand die zich zóózeer een waardig leerling getoond heeft uit de politieke school van Graaf van Limburg Stinim onder het huidige bewind „Regeeringsgemachtigde voor algemeene za ken bij den Volksraad" worden kon, evenals vol beteekenis Is het feit dat de grootste raadsman van den huidigen bewindvoerder dezer gewesten dezelfde is als die van Van Limburg Stirum, n.l. Mr. K. F. Creutzberg, die thans en daarom! vice-president van den Raad van Indië en wat veel, héél véél zegt: een groote man in de maponnerie is Maar daarover zal ik het later nog wel eens wat nauwkeuriger hebben! Helpt allen mee en brengt LIJST 8 Een stemmencijfer, ongedacht! De navolgende amendementen zijn inge diend op de gepubliceerde conclusies van de inleiders der afdeelingsvergaderingen van den 10 Juli a. s. te houden Katholiekendag. Afdeeüng II Lectuur. De heer L. WETERINGS te Haarlem wenscht aan de gestelde conclusies de navol gende toe te voegen: 7. Tot de meest verspreide en gevraagde lectuur behoort in onzen tijd het dagblad. Een machtig middel tot behoud des geloofs zal dus vooral zijn: bevordering van de ver- wezen'ijking van de oude leus: „in leder katholiek gezin uitsluitend een katholiek dagblad." Prof. W. NOLET te Warmond stelt voor, de navolgende zevende conclusie als aan vulling: Praktische gevolgtrekking daaruit is: voor R. K. moet er gelegenheid zijn om zich boeken aan te schaffen, die zonder gevaar en met nut kunnen gelezen worden, dus voorlichting bij het aanschaffen van boeken. Iedere plaats van beteekenis bezitte een bloeienden R. K. Boekhandel. De h'eer H. E. EVERARD te Aerdenhout stelt voor aan de conclusies in afd. II toe te voegen: Iedere plaats van eenige beteekenis be zitte een Katholieke leesbibliotheek. In groo- tere en vooral in de grootste plaatsen worde op het gebied der volksbibliotheek de grootst mogelijke decentralisatie nagestreefd. Zooals reeds vroeger is meegedeeld, heeft' Z. D. de Paus eenige maanden geleden aan Z. D. H. den Bisschop van Haarlem een zilveren rozenkrans overhandigd voor het beeld van O. L. Vr. ter Nood te Heiloo. Op het Titelfeest van „Kapel" (de Be devaartsplaats) O. L. V. Visitatie, 2 Juli, komt Mgr. Aengenent zelf dit Pauselijk geschenk brengen. Te negen uur zal Z. D. H. de Bisschop een pontificale Mis opgedragen in de groote bedevaartskerk, waarna omstreeks half 12 de aanbieding van het Pauselijk ge schenk plaats heeft in de Genadekapel. Bij deze plechtigheid zullen de schoolkinderen van Heiloo een hulde brengen eerst aan O. L. Vrouw ter Nood, en daarna aan Mgr. Nadere berichten worden gegeven in de Courant van Zaterdag, 29 Juni. Mogen zeer velen, vooral van Heiloo en omstreken, deze feestelijkheden bijwonen! Verleden week zou te Castricum, in het café „De rustende Jager" een vergadering plaats hebben van het comité van de com munistische afdeeling „Holland." De toeloop was, naar men ons schrijft, niet bijzonder, want, behalve de spreker, die. de toehoorders zou inlichten over de heer lijkheden van het communisme, was slechts] één dame (zegge 1) aanwezig. LlCHTEflEURKiE ROOKTABAK 1#: ÖT I-' THEODORUS NIEMEIJER GRONINGEN Maandag j.l. werd aan het personeel der N. Z. H. T. M. de jaarpremie over 1928 uit gekeerd. Deze uitkeering bedroeg: voor de ambte naren, behoorende tot loongroep 1.: gehuwd 30, ongehuwd 20, loongroep II: gehuwd 35, ongeh. 25; loongr. III en IV: geh. 40, ongeh. 27.50; loongr. V: geh. 45, ongeh. 32.50; loongr. VI: 50, ongeh. 35; loongr. VII: geh. 60, ongeh. 40; loongr. VIII: geh. 70, ongeh. 50; loongr. IX: geh. 80, ongeh. 55; en voor de beambten, behoorende tot loon groep 0: gehuwd 25, ongehuwd 15; loon groep I: geh. 27.50, ongeh. 17.50; loon groep II en III: geh. 30, ongeh. 20; loon groep IV en V: geh. 32.50, ongeh. 22.50; loongroep VI: geh. 35, ongeh. 25. Vervolgens: a. aan adjunct-klerken 10; b. jongste bedienden de helft van een week- „Een man heeft zijn vrouw doodelijke mes steken toegebracht en daarna getracht zelf moord te plegen, door zich den hals af te snijden Het zijn slechts enkele woordenhet is alles ook in een slechts zeer korte spanne tijds gebeurd. Maar wat houden ze een ellende en ontzetting in! Het rustige St. Aagtendorp in Beverwijk werd plotseling getuige van een vreeselijk drama, of beter, het zag zich plotseling ge steld tegenover de lugubere gevolgen ervan, En men kan zich voorstellen hoe hee' Beverwijk onder den indruk ervan is. Nadat de eerste berichten naar de bladen waren geseind, wees een nader onderzoek uit, dat het drama zich eenigzins anders moet hebben afgespeeld dan men zich in de oogenblikkelijke consternatie had voor gesteld. De dader is de 50-jarige opperman P. G. Bos uit Haarlem. Hij was eenigen tijd ver pleegd in het Sanatorium voor zenuwpatiën ten van het Provinciaal Ziekenhuis te Sant poort, uit welk sanatorium hij een dag of tien geleden is weggeloopen. Zijn vrouw, de 39-jarige M. de Haan was vroeger bij hem huishoudster en is later met hem getrouwd. Zij was moeder van vier, nog jeugdige kin deren. Volgens haar uitlatingen tegenover ande ren moet zij bij B. een slecht leven hebben gehad, doch hoe het zij, eenigen tijd ge leden dat was op 11 Juni heeft zij de echtelijke woning te Haarlem verlaten en is met de vier kinderen, waarvan de oudste 9 jaar en de jongste 1 jaar oud is, naar Beverwijk getrokken, waar zij haar intrek nam in een bovenhuis aan de Jan Ver- meyenstraat. De los-werkman J. P. S. had deze woning gehuurd en woonde bij haar als kostganger in. Gisterenochtend nu begaf B. zich per fiets naar Beverwijk. Met welke bedoelingen was niet bekend. Vermoedelijk echter had hij toen reeds moordplannen, want eenige dagen tevoren moet de vrouw zich tegen over een zuster hebben uitgelaten over zelf moordplannen van haar man. B. begaf zich naar de Jan Vermeyen- straat en schelde aan. Hij is onmiddellijk naar boven gegaan. Wat daar toen gebeurd is, weet niemand. De benedenburen waren afwezig, zoodat men niet kan uitmaken of een woordenwisseling aan den moord is voorafgegaan. Vermoedelijk heeft de vrouw onmiddellijk willen vluchten. Bij de trap echter werd zij het eerst getroffen. B. was met een nieuw schoenmakersmes gewapend en bracht daar mede zijn vrouw een steek in de borst toe. Terwijl zü de trap afvluchtte is B. haar ge volgd en heeft haar nog een acht-tal diepe steken toegebracht in den rug en den hals. Hevig bloedend strompelde het slachtoffer de straat op, waar de heer v. D., van den gemeentelijken ophaal- en stortingsdienst, op het zien van de zwaargewonde vrouw, toe snelde. Hij kon haar nog in een poort, aan de overzijde van de straat geleiden, doch daar begaven haar de krachten. Inmiddels was een voorbijganger, zekere Z., naar boven geloopen. Hij ontmoette daar een ontzettend tooneel. B. lag op den vloer van de keuken, badende in zijn bloed. Met hetzelfde mes had hij zich voor een spiegel staande getracht den hals af te snijden. Onmiddellijk werd hem het mes afgeno men, waarna geneeskundige hulp gealar meerd werd. Dr. Briller, directeur van het Roode-Kruis-Ziekenhuis en ook dr. Lijn- kamp, waren spoedig ter plaatse. Ook de politie was direct aanwezig. Dr. Briller gelastte onmiddellijke over brenging naar het Roode-Kruis-Ziekenhuis hetgeen per politiebrancard geschiedde. De toestand van de vrouw was echter hopeloos. De Weleerw. Heer Kapelaan Schretlen van de parochie van O. L. Vrouw van Goeden Raad, diende haar nog het H. Oliesel toe. Zij werd daarna in het woning van de R. binnengebracht en later naar het Roode- Kruis-Ziekenhuis vervoerd. Bij aankomst aldaar was zij echter reeds aan haar wonden bezweken. De toestand van den man is hopeloos. Hij mag niet gehoord worden. Het jongste kind was bij dit ontzettend ge beuren tegenwoordig geweest, onbewust van wat er zich afspeelde. Het werd bij buren ondergebracht en later, met de andere kin deren, in het St. Josephgesticht opgenomen. De arme kleinen! Des middags stelde het parket uit Haar lem ter plaatse een onderzoek in. Hierbij waren tegenwoordig de loco-burgemeester, wethouder C. A. Zwager (de burgemeester, jhr. J. C. W. Strick van Linschoten is met verlof), de recliter-commissaris, de griffier en de subsituut-officier van justitie, mr. W. M. PaardekooperOverman. Voorts de in specteur van politie te Beverwijk, de heer Ragut. Het lijk van de vrouw is in beslag geno men. Gistermiddag hebben wij de plaats van de misdaad in oogenschouw genomen. Het was huiveringwekkend. Karige meubelstuk ken hier en daar. In de keuken en op de trap spraken de bloedplassen, stille maar lugubere taal. Wanneer men dan buiten komt, waardeert men de zon en den wind inderdaad als een gave Gods. Naar wij vernemen, zal het stoffelijk over schot van de vrouw te Haarlem ter aarde worden besteld. Naar wij vernemen, was de toestand van B. hedenmorgen iets verbeterd. Hij maakt zoo deelde men ons mede een kleine kans om het leven te behouden. loon; c. leerlingen werkplaats het vierde deel van een weekloon. Bij de uitkeering dezer jaarpremie voegde de directie der N. Z. H. T. M. de volgende opmerking toe: „dat men er toch goed van doordrongen moet zijn, dat een ieder en in het bijzonder het rijdend personeel in vloed kan hebben op de populariteit van ons vervoermiddel, zoodat nogmaals aller mede werking wordt gevraagd." Het vliegtuig vergaan? Het Radio-Marine-station te New York heeft een draadloos bericht opgevangen van het stoomschip ..Buffalo Bridge" waarin ge zegd wordt, dat toen het schip zich gisteren om 5.40 uur Greenwich op 40 gr. 4 min. N. br. en 50 gr. 57 min. W. 1. bevond, het een flikkerend licht heeft waargenomen, dat bliikbaar van een vliegtuig afkomstig was. Volgens telegrammen uit Madrid zou de Oceaanvlieger Franco gezegd hebben dat hij de vlucht naar New-York zonder tusschen- landing op de Azoren zou kunnen voortzet ten, zoodat het uur waarop de „Buffalo Bridge" een vliegtuig zou gezien hebben, ongeveer kan overeenkomen met den tijd dat de vliegers op de in het telegram aan gegeven plaats kunnen ziin. als zij de vlucht zonder tusschenlanding hadden voortgezet. Uit Madrid wordt gemeld, dat de Spaan sche regeering officieel mededeelt, dat zij sedert het vertrek van het Spaansche Oceaan- vliegtuig „Numancia" geen enkel officieel bericht van den leider van de vlucht, Franco, meeT heeft ontvangen. De „Numancia" is waarschijnlijk op den Atiantischen Oceaan verloren gegaan. Ver schillende vliegtuig-escaders en torpedoja gers hebben vergeefs naar het vliegtuig ge zocht. De Snaansche regeering heeft zich tot de Engelsche legatie gewend met het verzoek een vliegtuigmoederschip van Gibraltar uit te willen zenden, waarmede Spaansche vliegtuigen zich naar het gebied der Azoren zouden kunnen begeven om daar nasporin gen naa- de „Numancia" te doen. Een Italiaansche eskader, dat zich ter hoogte van Lissabon bevindt, zal zich van daar eveneens naar het gebied begeven waar men vermoedt, dat een ongeluk zou kunnen ziin geschied om onder leiding van den Italiaanschen marine-attaché to Madrid te trachten het vliegtuig op te sporen. Vliegtuigwrak gevonden Het militair radiostation te Madrid ontving een draadloos bericht van het Spaansche stoomschip „Magallanes," dat op weg is van Barcelona naar Havana. Volgens dit be richt deelt het Engelsche s.s. „Greldon" me de, dat het °P ongeveer 220 K. M. van de Azoren het wrak van een vliegtuig had aan getroffen. De bemanning bevond zich niet meer aan boord van de machine. De Spaansche minister van marine heeft vier torpedojagers opdracht gegeven zich van Ferrol te begeven naar de plaats, waar de overblijfselen van een vliegtuig ten N. O. van de Azoren zijn gevonden. Voorts is aan twee mailschepen, die zich in de buurt van de Azoren bevinden, radiotelegrafisch ver zocht, ter plaatse een onderzoek in te stellen om vast te stellen of de wrakstukken kunnen stammen van het vliegtuig, waarmede ma joor Franco zijn vlucht heeft ondernomen. Zooals gemeld, heeft de Spaansche regee ring de Engelsche regeering verzocht een vliegtuig-moederschip beschikbaar te willen stellen, om in de omgeving van de Azoren een onderzoek In te stellen naar het ver miste Spaansche Oceaan-vliegtuig, waarvan men niets meer gehoord heeft, zoodat men de hoop moest opgeven, dat de bemanning in veiligheid is. De Italiaansche marine attaché te Madrid heeft aangeboden den Spaanschen officier-vlieger, Navarro, op zijn overzeevlucht te begeleiden. Dit aanbod is door de Spaansche regeering aanvaard. Bei den zijn naar Barcelona gevlogen en hebben zich vandaar per watervliegtuig naar Lissa bon begeven, waar zij zich aansloten bij het Italiaansche eskader, dat eveneens aan het onderzoek deelneemt. De Portugeesche ka nonneerboot „Zaïre" heeft gisteren den ge- heelen dag in een wijden boog gekruist op de plaats, waar het wrak van het vliegtuig zou zijn gezien, zonder dat men echter iets ont dekte. De faillissements-aanvrage-Liebermann. De Spaansche Oceaanvlucht. Het vliegtuig vergaan? De Veendammer Hypotheekbank. Aan crediteuren zal 50 uitgekeerd kunnen worden. De debatten over de begrooting van bui- tenlandsche zaken en de buitenlandsche po litiek in den Duitschen Rijksdag. De rede van Strcsemann. De Duitsch-nationale mo tie van wantrouwen tegen Stresemann. Het Duitsche bankbedrijf spreekt zich uit over het nieuwe schadevergoedingsplan. De besprekingen over het herstel van de betrekkingen tusschen Rusland en Engeland reeds ingeleid. OP STUDENT Ik vroeg een van mijn neven Hoe staat het leven? Als een prins! zei de vent 'k Heb kost en drank genoeg en schulden zonder eind, Huygens. OP ANTI-STEMDWANGERS Romantieke dwazen gaan net als forellen bij stormweer azen. F. v. Eeden. OP STRAATKLADDERS Wat moet je doen? Wat ga je weer begmnen Blijf in zoo'n akeligen nacht toch binnen. Barometerstand 9 uur v.m.: 757 stilstand OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.54 uur. Hoogste barometerstand 769 m.M. te Isa- fjord. Laagste barometerstand 747.4 m.M. te Ko penhagen. Verwachting: Matige Westelijke tot Noor delijken wind, gedeeltelijk bewolkt, aanvan kelijk nog kans op enkele regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Z.D.H. de Bisschop van Haarlem, heeft benoemd tot Rector te Haarlemmermeer (St. Jan de Dooper) den W. E. Heer F. Karskens en tot Pastoor te Amsterdam (H. Anna) den W.E. Pater Th. v. d. Peet S.C.I., die kapelaan aldaar was, alsmede tot kapelaan te Leiden (O. L. Vr. Hemelv.) den W.E. Heer W. Hessing en tot kapelaan te Zaandam J. M. H. v. d. Berg, die kapelaan was te Nes en Swaluwebuurt. DE MOORD TE BEVERWIJK Het Parket uit Haarlem arriveerde gistermiddag om een onderzoek ter plaatse In te stellen. 1. Subst.-Officier van Justitie Mr. W. M. Paardekooper-Overman. 2. De Rechter-Com missaris Mr. A. L. DL van Be rekel. 3. Inspec teur van politie te Beverwijk, de hees 3 >gut. In aansluiting met ons bericht van gis teren dat de Zeereerw. heer Pastoor Soep nel eervol ontslag heeft gevraagd als pastoor van Hoofddorp deelde men ons nog mede, dat Z.Eerw. ruim 22 jaren aan deze kerk is verbonden geweest en ook in verschillende openbare betrekkingen vele goede diensten heeft bewezen. Hij was een van die bemin nelijke figuren in deze gemeente, die een ieder met groote vriendelijkheid en harte lijkheid tegemoet trad en dan ook aller achting en sympathie verwierf. Over enkele dagen gaat Z.Eerw. zich in Noordwijkerhout vestigen. Tot zijn opvolger is benoemd de Z.Eerw. heer F. Karskens, tot nu toe pastoor der parochie van de H. Anna te Amsterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1