Buitenlandsch Nieuws Het Wereld-Congres van Vrouwen te Berlijn FEUILLETON HET FABRIEKSGEHEIM RADIO-OMROEP TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 25 JUNI 1929 BLADZIJDE 1 De vrouwen in de politiek De Rijksdag begonnen De Veendammer- Hypotheekbank-affaire DE BETREKKINGEN VAN ENGELAND MET RUSLAND, DE FRANSCHE GEZANT IN DE V. S. CONFEREERT BIST MELLON. GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN FINANCIËN j* De politieke vrouwen-beweging is al vrij oud. Ze reikt wel bijna 100 jaar terug, toen romantiek en liberalisme elkaar wederkeerig bevruchtten en de gedachte van de emanci patie der vrouw zich algemeen verspreidde. Sedert het begin der vorige eeuw doken er ook uitstekende vrouwelijke schrijvers, dich ters, ja zelfs philosophen op. Haar een eigen lijke internationale vrouwen-beweging, die voor staat- en wereld-burgerlijke rechten werkt, bestaat pas sedert een kwart eeuw. Het begon in 1904 met de schepping van den wereld-bond voor vrouwen-kiesrecht, welke toen in Berlijn bijeenkwam en nu zijn jubi leums-bijeenkomst weer in de Rijks-hoofd stad heeft gehouden. De doeleinden, waarnaar werd gestreefd, hebben zich in den loop der tijden ver schoven. De strijd om het vrouwen-kiesrecht heeft in veel landen succes gehad, al zijn ook de voorwaarden actief en passief kiesrecht, vereischte leeftijd, enz. niet overal gelijk. In Frankrijk en in Zwitserland is de aanspraak der vrouwen op gelijk kies recht nog niet vervuld; ook in sommige lan den bestaan er nog discriminaties, en wordt er nog gevochten, om die uit den weg te ruimen. Maar het wereld-verbond met zijn aangesloten verbonden in 42 landen heeft nog doeleinden genoeg op andere gespeciali- zeerde gebieden; zoo bijv. het recht der vrouw, haar nationaliteit te behouden, ook als ze met een buitenlander is getrouwd; verder ethische en sociale vraagstukken, zoo als het recht voor de ongehuwde moeder en haar kind; de bestrijding van zedelijke en hygiënische gebreken; opvoedkundige opga ven; bevordering van vredes- en Volkenbond- arbeid. Hierbij zijn twee verschillende stroo mingen te onderscheiden: de eene streeft naar bijzondere wettelijke voorzorg-bepalin gen voor de arbeidende vrouw; de andere wil totale gelijkheid der arbeids-voorwaarden voor beide geslachten. De rede van Dr. Stresemann. BERLIJN, 24 Juni (V.D.) Hedenmorgen te 10 uur begon ö'e Rijksdag met de behan deling van de begrooting van buitenland- sche zaken. De discussies werden geopend met een rede van graaf Westarp. Door de communisten is een motie van wantrouwen tegen dr. Stresemann ingediend. Dr. Strese mann was hedenmorgen bij de opening der zitting reed's in den Rijksdag aanwezig en zal waarschijnlijk hedenmiddag het woord voeren. Dr. Stresemann Dr. Stresemann heeft gistermorgen het woord gevoerd. Aan zijn rede ontleenen wij het volgende: Bij de opening der onderhandelingen in Parijs, aldus dr. Stresemann, was a'e strijd tusschen regeering en oppositie niet met ge lijke wapenen gestreden. De oppositie is in een veel gunstiger positie dan de regeering. Want de regeering kan nooit bij de onder handelingen van te voren reeds haar stand punt bloot geven. Vóór er definitieve be slissingen genomen zullen worden, zal de Rijksdag echter nog geraadpleegd worden. In een lange reeks van artikelen heeft Hu- genberg in 1926 van een uittering van Duitschland door het Dawesplan gesproken. Nu vindt Hugenberg dat wij de Parijsche onderhandelingen hadden moeten weigeren. Hadden wij dit gedaan, dan zou de oppositie ons het verwijt hebben kunnen maken dat we alleen door een financieele manoeuvre de onhoudbaarheid van het plan Dawes willen aantoonen. Hugenberg en de door hem geleide Duitsch- Nat. zeggen niets over de verschrikkelijke crisis, die tot ondergang van den geheelen industrieelen middenstand moet leiden. De groote concerns zullen de crisis wel door staan maar de middenstand zal door ge brek aan crediet het niet kunnen volhou den. Als het plan-Young niet aangenomen In de laatste jaren is vooral de commissie voor vrede en Volkenbond van den vrouwen wereldbond actief opgetreden, om de poli tieke macht der vrouw dienstbaar te maken voor ontwapening, scheidsgerecht, politieken en economischen vrede. Om het succes van dit streven te verzekeren, moeten alle vrou wen deelnemen aan den politieken en staats burgerlijken arbeid; er moet meer kennis worden verspreid omtrent de problemen der politiek en wereld-economie; de partij-poli tieke verdeeldheid moet zooveel mogelijk worden tegengegaan. In Duitschland, waar nu sedert tien jaar de vrouw onbeperkt het gelijke kiesrecht heeft als de man het ac tieve zoowel als het passieve is men al gewend aan de gedachtengangen, die den grondslag vormen voor den politieken arbeid der vrouw en daardoor is het hier niets bij zonders meer, dat vrouwelijke afgevaardig den deelnemen aan allen parlementairen ar beid, dat vrouwen werkzaam zijn als hooge ambtenaren, als professoren, rechters, enz. Haar er zijn nog heel wat landen, daaronder ook zulke, die de vrouw de belangrijkste staatsburgerlijke rechten hebben toegestaan, waar de eisch van praktische gelijkstelling nog niet is vervuld. Verder zijn er in Zuid-Amerika, in het Oosten, enz. nog een menigte landen, waar het vrouwen-kiesrecht niet bestaat. Ten slotte moeten er ook bij de volkeren, die in dit opzicht vooraanstaan, nog een heeleboel juridische beperkingen verdwijnen; bijv. de mindere vrijheid der vrouw bij het beheer van haar eigen vermogen, zoo ook in zaken, en zelfs in kwesties van de opvoeding der kinderen. Het spreekt daarom van zelf, dat de inter nationale vrouwen-wereld verder strijdt, tot ze in elk opzicht gelijk recht heeft bereikt en dat ze haar georganiseerde gemeenschap in dienst stelt van alle humanitaire en sociale doeleinden. wordt, blijft het niet verzachte Dawesplan nog bestaan. Afg. Quantz (D. N.) roept: „Dat is niet waar, het blijft niet!" en verlaat de zaal. Dr. Stresemann zette daarop zijn rede voort. Natuurlijk is er geen lid der regeering, die in het plan-Young iets ideaals ziet en waar borg geven wil voor zijn uitvoerbaarheid. Maar het is niet tegen te spreken, dat het ten opzichte van het plan-Dawes verlichting geeft. Voor de aanneming van het plan- Young kan de vraag, of de huidige schat kistmoeilijkheden voor het Duitsche rijk daarmee van de baan zouden zijn, niet den doorslag geven. „Over de kwestie van ontruiming heb ik in Madrid niets naders vernomen," vervolg de dr. S. „Van Duitsch-nat. zijde wordt ge zegd, dat door het plan-Young Duitschland een Engelsche of Fransche kolonie wordt. Maar inderdaad loopt geheel Europa gevaar een kolonie te worden. Dr. Stresemann protesteert daarop tegen de leugen van de schuld aan den oorlog en sluit met de woorden: „Laten wij den strijd om de bevrijding van ons volk met moreele middelen voeren!" BERLIJN, 25 Juni (V.D.) Tijdens de twee de behandeling der begrootingsdebatten voor buitenlandsche zaken nam minister Strese mann nogmaals het woord, om er op te wijzen, dat Duitschland vasthoudt aan zijn aanspraken op de bronnen van grondstof fen in koloniale gebieden onder eigen be heer. Voor de protestactie tegen het plan van Engeland met betrekking tot Oost-Afri- ka, dat niet met het mandaatskarakter ver- eenighaar is, hoopt hij op den steun van alle staten, die aan het mandaatsysteem willen vasthouden. (Levendige bijvalsbetuigingen). Na enkele bezwaren tegen de hooge repre sentatiekosten te hebben weerlegd, verklaar de hij aangaande de Saarkwestie, dat geen enkele Franschman twijfelen kan aan den uitslag van een volksstemming in het Saar- gebied, daar de bevolking Duitsch spreekt en Duitsch blijft! SLOT DER BEGROOTINGSDEBATTEN BERLIJN, 24 Juni (V.D.) Hedenavond zijn de begrootingsdebatten geëindigd. De begrooting van het departement van buiten landsche zaken werd goedgekeurd evenals de begrootingen van oorlog en der bezette gebieden in de termen der commissie. Afge wezen werden Duitsch-nationale voorstellen voor officieele herroeping van de oorlogs- schuldleugen. De stemming over de motie van wantrouwen tegen den minister van bui tenlandsche zaken is verdaagd tot het slot van de derde lezing der begrooting. STRESEMANN'S REDE IN DE PARIJSCHE PERS. PARIJS, 24 Juni (V.D.) De Parijsche pers, welke met zekere spanning de begrootings- rede van Stresemann tegemoet heeft gezien, stipt uit zijn betoog voornamelijk de volgen de punten aan: Het geenszins definitieve karakter van het plan-Young en zijn voordeelen ten op zichte van het Dawes-plan; 2. De weigering van Duitschland om de ontruiming van het Rijnland te koppelen aan de instelling van een permanente controle commissie; 3. De toestemming der Duitsche regeering voor de demonstraties van 28 Juni. Inzake de door Stresemann uitgesproken afwijzing van de controle-commissie voor het ontruimde Rijnland schrijft La Presse: „Op deze klip zullen de komende onder handelingen stooten, al is een stranden nau welijks te verwachten. Toch blijft het een groote hinderpaal. De beweringen van den minister van buitenlandsche zaken betreffen de de oorlogsschuldkwestie dwingen tot na denken. DE DUITSCHE SPOORWEGARBEIDERS EN DE SCHADEVERGOEDING. KEULEN, 24 Juni (V.D.) Gisteren werd te Keulen een vergadering gehouden van de leiders der Duitsche vakvereenigingen van arbeiders en beambten bij de Rijksspoorwe gen in West-Duitschland, ter bespreking van de houding der spoorwegarbeiders tegenover het resultaat der Parijsche conferentie van deskundigen, voer zoover dit resultaat de Duitsche spoorwegen treft. De volgende reso lutie werd aangenomen: Tegenover de ver beteringen in de verhoudingen bij de spoor wegen staan in de overeenkomst eenige be palingen, die de strekking hebben alles bij het oude te laten. De Duitsche spoorwegen zijn nog steeds voor het opbrengen van een deel der Duitsche oorlogslasten verantwoor delijk en ondergeschikt gemaakt, zij het dan ook niet meer onder directe buitenlandsche controle. Den Rtiksspoorwegen wordt den weg, om weder een zuiver Duitsche onder neming te worden, versperd. De gelijkstel ling van het personeel bij de Rtiksspoor wegen de andere arbeiders en ambtenaren in rijksdienst wordt dientengevolge ten zeer ste bemoeilijkt, zoo niet in de toekomst on mogelijk gemaakt. De financieele belasting der Rijksspoorwegen, in casu de verkeers belasting, is buitengewoon hoog en moet op .den duur onmogelijk geacht worden. Scherp protesteert het spoorwegpersoneel ertegen, dat het, evenmin als te Parijs ook thans in de totstandkoming van den nieuwen vorm van het spoorwegverkeer geen aandeel zal hebben. Wij eischen zoo eindigt de reso lutie deelname van vertegenwoordigers van het spoorwegpersoneel aan de werk zaamheden van de Rijksspoorwegcommissie- Keulen, die belast is met de voorbereiding van de nieuwe wet op de Rijksspoorwegen. Wij eischen voorts een voldoende vertegen woordiging van het spoorwegpersoneel en van het Ministerie voor het Verkeerswezen in den Raad van Beheer der Duitsche Rijksspoorwegen. DUITSCHE ROEIERS BELET OM IN POLEN TE STARTEN. BROMBERG, 24 Juni (V.D.) De Duitsche roeivereeniging Po-en-Pommerel'en zou giste ren, evenals elk jaar, roeiwedstrijden hou den in de Brahnauer houthaven bij Brom berg, waaraan ook evenals de andere jaren het geval is vereenigingen uit Duitschland zouden deelnemen, namelijk de Breslauer roeivereeniging en de i oeivereenigingen Prus sia en Germania uit Koningsbergen, die te zamen met 21 booten aan de wedstrijden zouden deelnemen. Vier dagen voor den wed strijd werd door het Poolsche ministerie van buitenlandsche zaken plotseling besloten den Duitschen gasten geen toegang tot Polen en dus geen startvergunning te verleenen. De Poolsche consul-generaal te Breslau en Ko ningsbergen kregen opdracht den leden der Duitsche roeiploegen geen pasvisa te Ver strekken. Pogingen, door een vertegenwoor diger der roeivereeniging Pesen-Pomerellen om van het Poolsche departement van bui tenlandsche zaken nog toestemming voor de Duitsche roeiers te verkrijgen mislukten en de racebobten ,die reeds naar Bromberg wa ren verzonden, moesten teruggestuurd wor den. In Duitsche sportkringen ziet men in dit gebeuren een poging om de in Polen ge vestigde Duitsche roeiers, die tot nog toe vereenigd zijn gebleven in de Duitsche ver- eeniging Fosen-Pommerellen, te dwingen zich bij de Poolsche roeivereenigingen en den Poolschen roeibond aan te sluiten. HET DUITSCHE BANKIERSBEDRIJF EN DE HERSTELDESKUNDIGEN BERLIJN, 24 Juni (V.D.) Heden werd een bijeenkomst gehouden van het bestuur van het „Duitsche Bank- en Bankiersbedrijf" ter bespreking van een rapport over de voor stellen der deskundigencommissie van Parijs, van de hand van Dr. Karl Melchior. Bij deze besprekingen werd de nadruk gelegd op de omstandigheid, dat de deskundigen hun taak niet alleen als een economische, doch boven dien in zekeren zin als een politieke hebben beschouwd. DE BONDSKANSELIER ALS MACHINIST OP DEN SEMMERING-SPOORWEG WEENEN, 24 Juni (V.D.) Ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van den Sem- mering-spoorweg hebben gisteren op den Semmering feestelijkheden plaats gehad, waarheen de bondspresident Miklas, de bondskanselier Streruwitz en de minister van handel Dr. Schuerff zich per specialen trein hadden begeven. In Gloggwitz hield de trein voor het eerst stil om aan de verschillende publieke corporaties gelegenheid te geven den bondspresident te begroeten. Toen de trein stilhield, besteeg de bondskanselier dg locomotief, stak zich in een blauwen werk kiel en nam het werk van den machinist over. Terwijl op de volgende stations de ove rige passagiers den trein verlieten om de begroetingsredevoeringen aan te hooren, sloeg Streruwitz van de machine af de plechtig heden gade. Alleen in Muerzzuschlag kwam hij, na zijn kiel te hebben uitgetrokken, in het stationsgebouw om de aldaar onderge brachte historische spoorwegtentoonstelling te bezichtigen. Daarna nam hij zijn plaats op de locomotief weer in en bracht hij den trein veilig in Semmering. Naar hij verklaar de, is het op de machine veel mooier, dan in den spoorwagon. Overigens is het niets nieuws voor hem, daar hij al sinds 3 jaren dit werk doet. De onderhandelingen ingeleid. De diplomatieke medewerker van de Ob server meldt dat er reeds via de Duitsche ambassade en het Noorsche gezantschap on derhandelingen zijn geopend met Moskou tot hervatting van de betrekkingen tusschen Engeland en Rusland. Het blad' verneemt dat de volgende procedure zal worden ge volgd: Eerst de benoeming van een Britsch zaakgelastigde ad interim te Moskou en van een Russisch afgezant te Londen; daarna een conferentie voor de regeling van het handelsverkeer; vervolgens een conferentie over het geschil over de propaganda en de schulden; en tenslotte volledige terugkeer tot den normalen toestand door de benoe ming van gezanten te Londen en te Mos kou. DE AARDBEVING IN NIEUW-ZEELAND. Tengevolge van het wederoptreden van aardbevingen Zaterdag besloten d'e autori teiten om de bevolking, die nog te Murchi- son was achtergebleven, naar Nelson over te brengen, hetgeen met goed gevolg ge schiedde. Vrijv/el alle kolonisten in de afge legen dalen in het aardbevingsgebied in het Zuidelijk deel van het eiland zijn thans in veiligheid gebracht. Enkele uitgewekenen hebben sedert Maandag drie dagen achter een zonder te slapen gereisd om aan de aardbeving te ontkomen. NEW-YORK, 24 Juni (V.D.) De Fransche gezant in Washington, Claud'el, heeft heden een vrij langdurig onderhoud gehad met den minister van Financiën Mellon, aangaande den terugbetalingstermijn der Fransche schuld van 400 millioen dollar aan Amerika. Naar alle waarschijnlijkheid zal het Ameri- kaansche departement van financiën wel genoegen nemen met de voorloopige rente betaling, onder voorwaard'e dat Frankrijk de Berenger-cvereenkomst ratificeert. DE PERSCAMPAGNE DER SOVJETS IN AMERIKA De Bolsjewiki hebben er buitengewoon veel belang bij dat ze door Amerika erkend zullen worden. Want ze hopen, dat na de erkenning van den Sovjet-Staat, de geld magnaten uit Amerika wel een groot crediet zullen geven: want Rusland heeft groote be hoefte aan buitenlandsch kapitaal. Daarom probeeren ze alles om door de Vereenigde Staten erkend te worden. Geen enkel middel laten ze onbeproefd, onverschillig of liet eerlijk is of niet. Zoo hebben ze onlangs in de bladen van Noord-Amerika het bericht weten geplaatst te krijgen, dat er, binnenkort een verzoening tot stand zou komen tusschen de Sovjets en het Vaticaan. Men wist te vermelden, dat reeds in de naaste toekomst diplomatieke betrekkingen tusschen het Vaticaan en het Bolsjewistische Rusland zouden gevestigd worden: het verdrag dat tusschen beide mogendheden gesloten zou worden, zou zeker zoo gewichtig zijn als het verdrag van Late- ranen. Het Vaticaan zou de verzekering krij gen, dat het op het gebied der vereenigde Sovjet Republieken volledige vrijheid van handelen gewaarborgd werd. Lunatscharsky, de bekende volkscommissaris voor opvoeding en onderwijs, zou diplomatiek vertegenwoor diger der Sovjets worden bij het Vaticaan. De katholieke kerk zou zich alleen ver plichten om zich niet te bemoeien met de binnen- of buitenlandsche aangelegenheden van Rusland. In de bladen werd nog ge sproken over de groote waarschijnlijkheid dat de Russische Schismatieke kerk weer met Rome hereenigd zou worden. Er werd met nadruk op gewezen, dat men aan zoo iets tijdens het keizerrijk, onder de regeering van den Czaar zelfs, nog niet zou hebben durven denken, en dat men het aan de liberale Sovjetregeering te danken had, wanneer zoo iets tot stand zou komen. De katholieke kerk zou van de Sovjets wel geen enkele financieele hulp ontvangen, maar wel de garantie dat haar volledige vrij heid van beweging zou worden gegeven. Den katholieken eeredienst en het missie werk zou geen enkele beperkende bepaling opgelegd worden en de katholieken zouden niet behoeven te vreezen, dat hun kerken en kapellen in beslag genomen zouden wor den. Verder werd reeds beweerd, dat Kursky, de Sovjet-gezant te Rome reeds besprekin gen had gevoerd met Kardinaal Gasparri en dat beide diplomaten reeds overeenstemming hadden bereikt. Voor de Amerikaansche sensatiebladen, die deze dwaasheden in hunne kolommen heb ben opgenomen, moet het wel een wreede ontgoocheling zijn officieel te moeten ver nemen, dat al deze berichten omtrent een verzoening tusschen de Sovjets en het Vati caan van a tot z verzonnen zijn. UIT HET LAND DER MILLIONNAIRS Wanneer we zien welk een ruim inkomen de Amerikanen en Engelschen genieten dan mogen we gerust beweren dat wij arm zijn. Volgens de nieuwste statistieken heeft iedere belastingbetaler een gemiddeld in komen van 5300 dollar. Slechts 119.000 men schen verdienen minder dan 1000 dollar. 49.000 personen hebben een inkomen van 3000—4000 dollar; 121.000 personen krijgen reeds 60007000 doller uitbetaald; 63000 menschen ontvangen 1500025000 dollar. Er zijn 370 menschen die een benijdenswaardig inkomen hebben van 750.0005.000.000 dollar. Ook de Engelschen zijn nog niet te be klagen: 4603 bewoners van het eilanden rijk verdienen ieder per jaar 120.000 tot 200.000 gulden. Wanneer men deze cijfers in even redige overeenstemming zou brengen met de bevolking van Amerika, dan zouden er in Amerika 12.000 menschen hetzelfde inkomen moeten hebben als deze Engelschen en toch er maar 10.000 Amerikanen die zulk een duitje verdienen. De Amerikanen vinden dat ook erg vervelend Maar in de klasse der inkomens van 100.000 tot 150.C0O dollar overtreffen zij weer de Engelschen. Op een millioen inwoners heeft Amerika 61 en Engeland 47 menschen met een ver mogen van 1 tot 2 millioen dollar. Het totale inkomen in Amerika bedroeg in het jaar 1928 79.4 milliard en in Groot- Brittannië 17.7 milliard dollars. DE MENSCH MOET 100 JAAR OUD WORDEN Een bekend physioloog is van meening, dat de mensch minstens een eeuw oud moet worden. Hij beweert, dat bij alle zoogdieren de normale levensduur minstens 5 maal zoo groot is als de geheele ontwikkelings- en groeiperiode. De groei van den mensch is vóór zijn 20 jaar nog niet geëindigd, dus zou de mensch ook zeker voor zijn 100e jaar niet moeten sterven. Wij menschen echter, die veel verstandiger waren als de zoogdieren, deden alles wat maar mogelijk was, om zoo vroeg mogelijk te sterven Honden en katten zijn in twee jaar uitge groeid, het paard is het in 5 jaar, de kameel in 8 en de olifant in 40 jaar. De gemiddelde levensduur van deze dieren bedraagt derhalve ook 10—25, 40 en 200 jaar. Er zijn echter ook menschen, die verstandiger leven dan de anderen en deze bereiken dan ook werkelijk den normalen ouderdom. Zoo is de oude Griek Democritus 109 jaar oud geworden. De Engelschman Mittelteldo stierf in 1791 in den ouderdom van 112 jaar en de Noor Dahnenberg was op 111-jarigen leeftijd nog soldaat bij de Engelsche Marine. Daar re dienst hem toch wel wat zwaar viel op dien leeftijd, verzocht hij om ont slag en trouwde daarna. Op zijn 130e jaar werd hij weduwnaar; nu wilde hij voor de tweede maal in het huwelijk treden, maar de uitverkorene zijns harten wilde niets van hem weten, en wierp hem het huis uit, zoo dat hij zijn plan opgaf. Ziin landsman Joseph Surrington was ge lukkiger want toen hij 160 jaar was, leefde zijn vrouw ook nog. Toen hij zijn einde voel de naderen, liet hij zijn vrouw en kinderen rondom zijn bed komen. Van deze kinderen was de jongste 9 jaar en de oudste 103. De stervende sprak nog met zijn familie over zijn laatste wenschen en stierf kalm temid den der zijnen. Op zekeren dag kwam Kardinaal Armag nac voorbij een huis en zag een oude man op een bank voor de deur zitten, het oudje weende bittere tranen. Op de vraag van den Kardinaal, wat er toch aan scheelde, vertelde de grijsaard, dat hij van zijn vader slaag gekregen had omdat hij zich onbehoorlijk gedragen had tegen over zijn grootvader! De kleinzoon, die zulke „bittere" tranen stortte was 82 jaar oud, de vader, die hem geslagen had 103 en de grootvader 123 jaar. Verder wordt er nog verteld van een Engelschman Thomas Parre, die op zekeren dag door den Graaf van Surrey aan Koning Karei I voorgesteld werd. Thomas Parre was toen 152 jaar oud. Toen de koning hem vroeg, hoe hij het toch aan gelegd had om veel ouder te worden dan alle andere menschen gaf Parre ten ant woord; „Omdat ik veel minder gegeten heb dan al die anderen." De koning wilde hem een bewijs van zijn gunst geven en noodigde hem op een diner. *s Nachts daarna stierf de oude man aan indigestie. Aan zoo'n overvloedig diner was hij niet gewoon geweest. Op bevel van den koning werd hij in de Westminster abdy bijgezet. Maar men kan er zeker van zijn, dat Tho- was Parre gaarne van de eer om aan het koninklijk feestmaal deel te nemen, afgezien had, als hij daarvoor nog 10 jaar langer had kunnen leven. Waarin de fabrieksmeisjes hun geluk zoeken! Zjj willen trouwen. Whinting Williams heeft onlangs een zeer uitgebreide enquête gehouden onder de man nelijke en vrouwelijke fabrieksarbeiders in de verschillende takken van industrie in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Dit onderzoek heeft tevens nog enkele belang wekkende gegevens opgeleverd voor de psy chologie van de Amerikaansche fabrieks meisjes. Als een jong Amerikaansch meisje de fa- briekspoort achter haar dicht hoort slaan, denkt ze bij zich zelf; hoe kom ik er weer uit? Ik hoop, zoodra ik ga trouwen. Zü doet al het mogelijke om in aanraking te komen met jeugdige arbeiders. Voor alles let zij er op dat deze mannelijke arbeiders een even hooge en desnoods nog een betere sociale positie bekleeden dan zij zelf. Zij wil dan ook liever in een aanzienlijk bedrijf een betrek king hebben dan veel geld verdienen. Het geld dat ze verdient wordt heelemaal besteed voor toiletten. Het is dus slechts een middel om actie te voeren. Dientengevolge wisselt bij de Amerikaan sche werkgevers het vrouwelijk personeel sterk, dat zoodra zich een goede gelegenheid voordoet in het huwelijk wil treden. Zoodra een fabrieksmeisje of kantoorjuffrouw be merkt dat de heeren waarmede zij in aan raking komt, haar niet bevallen, zoekt zü onmiddellük een anderen werkkring.... Wat moet er toch van het volgend geslacht te recht komen? VAN SLOOTCN -HARLINCEN Uit het Amerikaansch door JOS. P. H. HAMERS 4 „Waarom verzocht je me, om bü dit ven ster te komen?" vroeg Perry, die ook tot een ander onderwerp wenschte over te gaan. „Ik wilde je even laten zien, al hetgeen je van pla nbent binnenkort in handen van anderen te spelen." De verstoorde uitdrukking in het gelaat van Dougal had plaats gemaakt voor een uitdrukking van driefheid. „Kük eens naar de fabriek, die daar staat. Je vader heeft haar gebouwd en hü heeft me menigmaal gezegd: ik hoop, dat ze alMjd in m'n familie zal blijven. Wie wonen in die aardige huisjes daar boven op den heuvel? Zijn het geen werklieden van Fenton's ge kruide toespüsfabrieken? Ik ken ze allen bü hun naam. Ze zün onze vrienden. Ze zün aan de fabriek gehecht. Denk je soms, dat ze gaarne met onze fabriek naar de Astor over zullen gaan? Ik weet wel, dat, wat ik hier nu zeg, niet zeer zakelijk klinkt, maar een beetje sentimenteel zelfs, maar ik kan er niets aan doen, Perry; ik kan er niets aan doen. Rising-City is door je vader gebouwd en hü was er zeer mee ingenomen. Klaar je goede vader was een man van breede in zichten en toen de Astor, onze concurrent, haar fabriek aan de tegenovergestelde züde van den heuvel liet bouwen, zei hij alleen, dat daardoor meer industrie in de opkomen de plaats kwam, waardoor de welvaart slechts vermeerderd kon worden. Ja, dat was alles, wat hij zei." „Sindsdien heeft de Astor ons oneerlijke concurrentie aangedaan", zei Perry, en de toon zijner stem klonk bitter: „nu koopen ze ons uit. Wanneer we er slechts in ge slaagd waren dat contract met leverton en Fairplay te sluiten." „Wanneer we het niet wilden, dan zouden ze ons niet kunnen uitkoopen!" Toen hü dit zeide legde Dougal beide handen op Perry's schouders. Daarna vervolgde hij: „Zou je het nog niet eens een jaar pro beeren, Perry? We kunnen het nog best eenige jaren volhouden, en naar mün mee ning, met succes. Laat je toch niet door die menschen van de Astor zand in de oogen strooien. Ze kennen daar de waarde van de Fenton-fabrieken. Over een paar jaar, zullen ze ons om onze onnoozelheid uit lachen." „Ze zullen in elk geval lachen", zei Per ry op lusteloozen toon. „Rankin Clarke zei, dat hü met het contract L. F. zoo goed als klaar was. Een half millioen dollars per jaar! Als wij dat contract hadden kunnen afsluiten, dan zou ik er niet aan gedacht hebben, de zaak over te doen. Dat weet je toch wel, Dougal." „Ik weet, dat die Clarke een opschepper en een leugenaar is. Hij zal mü niet beet nemen. Er zün nog andere flinke contrac ten te sluiten en wanneer we niet tot ver koop van de fabriek over gingen, dan zou den we daar werk van kunnen maken". „Laten we daar niet aan denken, Dougal", zei Perry moedeloos. Hü verwüderde zich van het venster, nadat de oude boekhouder z'n handen van z'n schouders afgenomen had. „Het besluit is nu eenmaal genomen. Mor gen verwacht ik Rankin Clarke hier met de contracten, die dan geteekend moeten wor den. Dat doet me er aan denken dat ik di rect naar van Alen moet. Die moet klaar zün, wanneer de zaak haar beslag krügt." Richard van Alen was Perry's rechtskun dige adviseur. Hü was nog een jonge man, die weinig belang stelde in de Fenton-fa brieken. Het was hem alleen te doen om het vrü aanzienlijke honorarium, dat hem door deze transactie zou ten deel vallen. III Alleen en aan z'n eigen gedachten gela ten, bleef Dougal Brent op 't kantoor lun chen. Daarna stelde hü antwoorden op voor brieven die ingekomen waren en hield zoo zorgvuldig de boeken bü, alsof er geen sprake van was, dat de Fenton-fabrieken in an dere handen zouden over gaan. Hij keek verstoord op, toen een jongen het kantoor kwam binnen loopen. „Telegram!" riep de jongen. „Voor Fenton?" „Neen, voor mijnheer Dougal Brent." luidde het antwoord. Hü legde de enveloppe voor Dougal neer en vroeg: „Is er antwoord op?" „Wacht even." Dougal's hand beefde een weinig, toen hij de enveloppe met z'n pennemes open sneed en het telegram er uit haalde. Had hij het soms verwacht? De inhoud luidde: „Kom vanavond om acht uur in hotel Rising. JOHN STRONG." „Geen antwoord," zei hü tegen den jon gen, die daarop heen ging. Dougal riep hem terug en gaf hem een shilling. „Voor wien is dat?" „Voor jou". Het scheen, dat Dougal door dat telegram in een goed humeur gebracht was. Precies om acht uur, vüf minuten ging een piccolo in hotel Rising Dougal voor naar een der mooiste kamers van de tweede ver dieping, waar hij door John Strong met een stevigen handdruk verwelkomd werd. Blijk baar waren Dougal en deze heer goede vrienden. „Heel blü dat lk je zie, Dougal", zei Strong. WOENSDAG 26 JUNI HUIZEN, 336,3 M. Na zes uur 1852 M. Uitsl. N.C.R.V uitz. 11.0011.30 Korte Ziekendienst 12.302,00 Solistenconcert 2.003.00 Gramofoonmuziek 3.005.00 Solistenconcert 5.006.00 Kinderuurtje, zang en vertellingen 6.006.25 Causerie over: Het dierenrijk 7.308.00 Praatje tot de luisteraars door den N.C.R.V.-voorzitter 8.00 Samenkomst van het Leger des Heils in Rotterdam, zang, muziek en redevoeringen. Daarna persberichten. HILVERSUM, 1071 M. 10.00—10.15 Morgenwijding 12.151.30 Concert door het A.V.R.O.-Kwintet 1.303.00 Kinder-matineé 3.00—4.00 Maak-het- zelf cursus 4.005.00 Lezing door D. J. Holoteyn over „Kunstmatige verlichting van Pluimvee" 6.01 7.00 Concert door het A.V.R.O.-Kwintet 7.30 Voort zetting concert 8.018.45 Voordracht over de opera La Bohème", door Casper Höweler, muzikaal geïllus treerd door gramofoonplaten 8.45n;oo Concert door het Omroeporkest, familie Speenhoff. In de pauze te 10.05 Persber. Na afloop Gramofoonmuziek - 12.00 Sluiting. DAVENTRY, 1562 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Nieuwsber. 11.05 Lezing 11.20 Gramofoonmuziek 12.20 Baladenconcert, Mary Ogden, altAlfred Walmsley, tenor 12.50 Gramofronmuziek 1.20 2.20 Orkest-concert 2.50 Uitzending voor scholen 3.15 Intermezzo 3.20 Overdracht van de kapel van King's College Hostel, toespraken door den Aartsbisschop van Canterburry en de lord Bisschop van Londen 4.35 Concert, Roma June, sopraan het Sylvian Trio tusschen 4.20en 6.20 uitslagen der lawn-iennis wed strijden te Wimbledon 5-05 Orgelconcert 5-35 Kinderuurtje 6.20 Muzikaal Intermezzo 6.35 Nieuwsber. 6.50 Lezing 7.00 Muzikaal Intermezzo 7.05 Strijkkwartet 7-20 Lezing 7.35 Muzikaal Intermezzo 7-45 Lezing 8.05 Piano-recital door mrs. Norman O'Nei! 8.35 „La Rondine" („De Zwa luw"), opera in 3 bedrijven van G. Puccini, koor, orkest en sonsten 9.20 Nieuwber. 9.35 Lezing 9.55 „La Rondine" (2de en 3de bedrijf) 11.10 Verrassing u.2512.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1744 M. 12.50 Gramo foonmuziek 4.05 Orkest-concert m.m.v. solisten 6.55 Gramofoonplaten 8.55 Orkest-concert, mme RitterCiampi, zang. LANGENBERG, 462 M. 10.3512.15 Gramofoon muziek 12.1512.55 Muziekuitzending voor scholen, orkest, koor en solist 12.55 Gramofoonmuziek 6.056.50 Orkestconcert, Heinz Eccarius, piano 8.20 Orkest-concert, intermezzo Das Deutsche Volks lied (16). Koor en solisten. Vervolgens tot 12.20: Dans- ZEESEN, 1651 M 6.10 Weerbericht 10.355.20 Lezingen enz. 5.206.20 Orkest-concert 6.20— 8.50 Lezingen enz. 8.50 Vocaal concert. Mafalda Salvatini (sopraan) 9.20 Kamermuziek. Josef Schwarz (piano), Boris Schwarz (viool), Alexander Schuster (cello). Daarna: Persber. en tot 12.50 Dansmuziek. In de pauze Bcelduitzending. HAMBURG 391.6 M. 4.35 ,,Aufsatzstunde" 5.20 Ballet- en dansmuziek 6.20 Concert 8.20 Orkest concert 10.20 „Schneider Fips". Sprookjes-opera in 1 bedrijf van Hans Stadler 9.20 Orkestconcert 11.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 511.9 M. 5.20 Concert door het Radio trio. Mile Madeleine Borrey (zang) 6.50 Gramophoon- muziek 8.35 Orkest-concert 10.05 Dansmuziek. Een nitkeering van 50 pet. Ten paleize van Justitie te Amsterdam heeft gisteren, onder leiding van den rech- ter-commissaris mr. Hülsmann, plaats ge had de verificatie-vergadering in het fail lissement der Veendammer Hypotheekbank. Er waren ongeveer een tiental crediteuren aanwezig. Alle betwiste vorderingen werden verwezen naar de zitting van 4 September. Derde Kamer der Arrondissements-rechtbank te Amsterdam. Hierna brachten de curatoren verslag uit omtrent den toestand van den boedeL In dit lüvige rapport gaan curatoren uit voerig de oprichting en ontwikkeling van de „Veendammer" na en gaan zü in op de uit lieden, die bü genoemde onderhandelingen Naar aanleiding hiervan deelen curatoren mede, dat zü zich ontheven zagen van den plicht, klachten in te dienen tegen de raads lieden, die bü genoemde onderhande ingen een leidende rol hebben gespeeld, aangezien de raden van toezicht reeds ambtshalve naar de gedragingen van deze raadslieden een on derzoek hadden ingesteld. Er wordt verder dank gebracht aan den directeur Meinema, die alles in het werk heeft gesteld om te redden, wat er te red den viel. Na de dadingen met de familie Woltman en Liebermann getroffen, bespreken de cu ratoren de ingestelde vordering tegen de aandeelhouders en oud-aandeelhouders tot volstorting van de aandeelen. Omtrent den huidingen stand van de liqui datie van de zaken der gefailleerde Bank, kunnen zü het volgende mededeelen: 1. Vanaf op de ten tüde der faillietver klaring nog uitstaande hypothecaire vorde ringen werd tot een gezamenlijk bedrag van 657.130 aan de hoofdsom afgelost. De thans nog resteerende uitstaande hypothe caire vorderingen beloopen tezamen in hoofd som 271.300, waarvan naar raming 228.800 gedekt is. 2. Uit hoofde der met J. Woltman Sr. c.s. getroffen dading werd tot dusverre wegens verkoop van onroerende goederen gereali seerd een bedrag van 86.300. De mede krachtens vermelde dading aan den boedel afgestane 1.760.000 5 pet. obli- gatiën en 221.800 5 pet. obligatiën ten laste van de Centrale Bank, zullen eerst bij den afloop der liquidatie van gezegde Cen trale Bank te gelde kunnen worden gemaakt. 3. Krachtens de met Salomon Liebermann getroffen regeling werden voor den boedel tot dusverre verworven 997.706. Er resteeren onverzilverde diverse ia&n- deelen, obligatiën en schuldbekentenissen. 4. Liquidatie N.V. „Marabou" 515.165. 5. Volstorting op aandeelen der „Veendam mer" tot dusver 166.166. 6. Gekweekte interest 220.275. 7. Restitutie Zegelrecht 6347. Totaal erkend passief 8553.977. De door curatoren betwiste vorderingen met inbegrip van de regelmatig betwiste vor deringen bedragen 169.143. Curatoren vertrouwen in de gelegenheid te zullen zün aan crediteuren uitkeeringen te doen tot een gezamenlijk bedrag van ruim vüftig procent. Intusschen zü uitdrukkelük opgemerkt, dat, hoewel reeds in het a.s. na jaar een eerste uitkeering van naar raming 25 pet. zal kunnen plaats hebben, de volgen de uitdeelingen eerst over wellicht geruimen tijd kunnen worden verwacht. „Een week geleden heb ik persoonlek dat zaakje ter hand genomen." Nadat hü dit gezegd had, keek hü even de kamer rond en zag dat de piccolo het ver trek nog niet verlaten had, maar bezig was hier en daar stof af te nemen. „Laat ons alleen," zei hü kortaf, aan welk bevel de knaap onmiddellük voldeed. Strong wendde zich nu weer tot Dougal Brent. „Je bent dus van plan om de Rangoon- saus niet los te laten?" Spreker was een zwaarlü'vig kort en vier kant gebouwd man met sprekende gelaats trekken. Hü droeg het massieve hoofd op een stevigen nek. Op het eerste gezicht maakte hü misschien den indruk van iemand die niet zeer vlug van begrip is, maar al heel spoedig zag men aan den scherpen blik der staalblauwe oogen van onder de bor stelige wenkbrauwen die tot in de ziel scheen te willen doordringen, dat men met een zeer intelligent man te doen had. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5