m WALES-ANTHRACIET f750.- f250.- f125.- f50.- f40.- Wat er met onze verzekeringswetten nu al te bereiken valt Spinnewebjes ZIEKEN fa. G. KRAAM Co. Telegrafisch Weerbericht ZOMERPRIJZEN vanaf f 2.65 per H.L. BUREAUXNASSAULAAN 49 ADVERTENTIËN 35ct. p. regel t dit nummer bestaat uit twee bladen WOENSDAG 26 JUNI 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17190 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Droevig ongeluk te Hillegom Steun aan werklooze valide arbeiders Aanbesteding rioleering te Leiden Kardinaal Van Ros sum naar IJsland Nederlandsch protest bij de Ver. Staten De Kamer-verkiezingen Ernstig auto-ongeluk nabij Halfweg Malmgren's nagedachtenis geëerd De Spaansche Oceaan vliegers omgekomen Huize „St. Liduina' Warmond te Int. Congres K. V. K. Een woonhuis afgebrand Huwelijken worden in den hemel gesloten" Nederland en België WAAR HET OM GAAT Jaarlijksche bedevaart AmsterdamDen Bosch Roermond Congres van directeuren der Derde Orde Voornaamste Nieuws De Heinrich Podeus J. J. WEBER ZOON J Groote Houtstraat 166 Haarlem FAILLISSEMENTEN ALLEEN MET STOOKT U HET VOORDEELIGST FRANCO THUIS TURFMARKT 10 - TEL 11088 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per - kwartaal 3.25; per post, per kwartaal J 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLEM COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbet Bij contract belangrijke kortipg. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 cL per regel, q Alleabonné sop dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden| g JJ0Q Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door bij een ongeval met f"| bij verlies van een hand, bij verlies van een bij'n breuk van tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen verlies van beide armen, beide beenen ol beide oogen' doodelijken afloop een voet of een oog: duim of wijsvinger: been of arm bij verlies v. een anderen vinger. Zooals wij onlangs in een artikel „Bedeeling of Verzekering, Gunst of Recht?" hebben aangetoond, zijn wij op principieele gron den tegenstanders van „Staatspensioen", dat als „gunst" ons volk op hoogeren leef tijd tot bedeelden maakt, en huldigen wij het systeem der sociale wetgeving, dat een beter motief tot grondslag heeft en den ouden van dagen een recht verschaft, de vrucht van hun verzekering. „Staatspensioen" is echter een leuze die pakt, vooral als zij geïllustreerd wordt ln verkiezingspamfletten der S. D. A. P. met het bekende ondersohrift „Oud en arm". Men wil het dan voorstellen alsof alleen „Staatspensioen" de oplossing kan brengen on de combinatie „Oud en arm" dan niet langer tot de werkelijkheid zal behooren. De leuze is mooi en wij gunnen begrijpen, dat zy, die met weinig bedeeld en niet zon der zorgen hui; revensavond tegemoet zien, zich door d<-n schijn laten verblinden, al léén ee^i begeerig ideaal voor oogen heb- 5en<l. maar geen rekening houden met de Viractische mogelijkheden. Want hoe hoog denkt men zich dan zulk 'n pensioen? Zoo iets van 10 tot 15 gulden per week? 't Zou mooi zijn, en wij gunnen dit van harte aan onze oude werklieden, die immers zelf on machtig waren uit eigen middelen zich een otibezorgden ouden dag te verzekeren. En ■wij erkennen, dat 15 zeer zeker niet te veel is! Maar door „Staatspensioen" wordt dit niet gegarandeerd. En dit kan ook niet, Want de etteiyke millioenen zouden door den staat niet te betalen zyn. Wü willen Van deze populaire uiteenzetting geen „mil joenennota" maken en onzen lezers geen reeksen cyfers en berekeningen voorleggen; één feit willen wij hier echter ter vergely- king even naar voren brengen. Toen op 3 Dec. 1919 de sociale verzeke ringswetten in werking traden, viel hieron der direct een groote groep personen, die den leeftijd van 65 jaar reedshadden be reikt en dadeiyk in het genot van ouder domsrente werden gesteld. Vóór dezen da tum was er dus zij het ook in anderen vorm feiteiyk al Staatspensioen, want deze personen ontvingen hun renté gratis. En dit kostte het Rijk jaarlijks 17.700.000! En dit voor een rente van 3 per week, man en vrouw samen 5. De zooveel ge smade fooi van 3 heeft dus al heel wat millioenen verslonden! Desondanks erken den wü, dat 3 te weinig is en 15 niet te hoog. Maar hoe is dit dan te bereiken? Niet door Staatspensioen, maar eenvoudig door middel van onze huidige verzekerings-' wetten! Het „zegeltjes plakken" levert nog wel iets meer pp dan 3, iets wat velen hog niet schijnen te weten. Op het punt der sociale wetgeving be staan nog vele misvattingen. De een vindt dat er te veel, de ander dat er te weinig Van Staatswege voor den arbeider ge daan wordt. Doch wat er gedaan wordt Weet in den regel geen van beide partyen. De één zegt: wekelyks 0.60 voor een zegel is veel te hoog: en de ander: 3 rente is te kort. En waarom zegels van 0.25 tot 0.60, later krijgt ieder toch maar 3. Deze en soortgeiyke opmerkingen worden hog vaak gehoord en getuigen van een groote onkunde, zelfs by diegenen die bij de verzekeringswetten tot de belanghebben den behooren. Het kan daarom zijn nut hebben zij het ook in kort bestek deze Wetten eens nader te bezien. Wy onderscheiden de verplichte en de vrijwillige verzekering. De verplichte verze kering, met name de Invaliditeitswet, werd in 1913 ingediend door den Chr. minister Talma. Zij huldigde het beginsel dat zoo- Wei arbeider als werkgever moesten zorgen Voor den ouden dag van den werknemer en daarom beiden, ieder voor een deel, bij dragen in de daarvoor benoodigde premie- Een verplichte bijdrage dus. Hoewel in 1913 reeds ingediend, zou dit wetsontwerp eerst wet worden in 1919, nadat onze kath. mi nister Aalberse het ontwerp met belangrijke wijzigingen en aanvullingen had verbeterd. Aan minister Aalberse danken onze arbei ders het dat hun rente premievrij is gewor den en zü van verplichte bijdragen zijn vry- gesteld. Doch hoewel er nu voor hen geen verplichting meer bestaat, toch is de moge- lükheid open gebleven om door eigen vrü- willigc bijdrage het rentebedrag op te voe ren en zich hierdoor een onbezorgden le vensavond te verzekeren. Hiermede werd tevens voorzien in een groote leemte. In de Invaliditeitswet wérd n.l. alléén gezorgd voor loonarbeiders, dus voor hen, die by anderen in dienst zijn Maar er leven naast deze arbeiders nog veien. die maatschappelyk feitelijk op de zelfde lijn geplaatst kunnen worden en vaak in dezelfde financieele positie verkee- ren. Het zyn de „kleine luyden", de kleine ambachtsbazen, die zelfstandig arbeid ver richten en met de Invaliditeitswet niet wa ren gebaat. Ook deze breede categorie van personen moest geholpen worden. Het was de christelijke regeering Ruys de Beeren- brouck, die ook dit belangrük punt van so ciale overheidszorg ter hand nam door de indiening van de Ouderdomswet 1919. En welk resultaat werd nu met deze wetten beoogd? En hoe heeft zich de wetgever de Werking ervan gedacht, vooral voor de op komende generatie? Want regeeren is voor uitzien en daarom werd óók en niet op de laatste plaats gedacht aan hen, die nu nog jonge, stoere menschen, maar later de ouden van dagen zullen zijn. En vooral voor dezen biedt onze huidige sociale wet geving een gunstig perspectief. Want toen op 3 December 1919 deze wetten in werking traden, heeft men zich de vrucht voor de toekomstige ouden als volgt voorgesteld: Een jongen kemt op 14-jarigen leeftijd (d.i. de leeftydsgrens van de Arbeidswet en aanvangsgrens van de Invaliditeitswet) bij een baas en komt dan in bezit van een rentekaart. Wordt hierop regelmatig tot aan z'n 65ste jaar geplakt, dan kan zijn rente die verband houdt met de waarde en het aantal der geplakte zegels ruim 6 per week bedragen: We willen echter niet steeds het gunstigste geval nemen en er rekening mede houden, dat door ziekte en werkloosheid niet steeds geplakt zal zyn en daarom de rente niet hooger stellen dan 5. Stellen wü nu eens, dat deze 14-jarige na 10 jaar, dus op 24 jaar, in het huwelijk treedt. In zeer vele gevallen zal hij, die zelf uit Werknemerskring is voortgekomen en in die kringen heeft geleefd, in den regel ook trouwen met een meisje uit hetzelfde mi- Ueu, die óók in betrekking was en derhalve 6ók een rentekaart bezat. Laat ons zeggen een winkelmeisje van ongeveer denzelfden leeftyd. Vanaf haar 16de jaar zal b.v. ge plakt zyn, totdat zij op 23 of 24 jaar trou wen gaat. Zy kan nu zelf het zegelplakken voortzetten met een zegel naar keuze, wy willen aannemen, dat zy besluit tot een van de lagere zegelwaarden en bereikt hierdoor dan dat de rente voor haarzelf 3 a 4 bedraagt. Man en vrouw genieten samen dus 9 10, waarvoor alléén de vrouw vanaf haar huwelijk een zegel heeft te plakken. Dit is echter alléén nog maar de rente, ingevolge de Invaliditeitswet. Maar wü hebben ook nog de Ouderdomswet 1919, waarvan wy hierboven spraken, misschien beter bekend als de V. O. V. (Vrijwillige Ouderdomsverzekering). Hiertoe bestaat geen verplichting, maar is gedacht als een vrijwillige aanvulling van de verplichte ver zekering. Juist omdat min. Aalberse den arbeider geheel vrijmaakte van verplichte bydragen voor de Invaliditeitswet is de mogeiykheid geopend om door vrijwillig bü te dragen het pensioen (of beter: de rente) te verhoogen. Waar deze bijdrage uit het loon van den arbeider moet worden betaald, mocht de premie derhalve niet hoog zijn, integendeel, deze moest zoo laag mogelijk zijn én is dit dan ook. Voorts moest wor den gepropageerd om de kinderen zoo vroeg mogelijk te doen inschrijven, omdat de pré mie dan natuurlijk het laagst en dus het best te dragen is. We nemen nu maar weer eens een willekeurig, en o. i. meest op de werkelijkheid - gebaseerd geval. Stellen wij ons voor, dat de arbeider, waarvan wij hierboven spraken en die sa men met zyn vrouw op bovenomschreven wüze in de toekomst 10 rente zou ont vangen in 1920 geboren is en toen direct door zyn ouders is verzekerd m de V. O. V. voor een rente van 5 per week. Hiervoor moest toen betaald worden 0.11 per week. Heeft de verzekerde de premiebetaling ge regeld volgehouden, dan genieten man en vrouw dus samen 15. (Ingevolge de Inv. wet 10. en V.O.V. 5.). Maar ook het meisje dat nu zijn vrouw is, was destü'ds door haar ouders verzekerd; we nemen het geval nu eens minder gunstig en denken ons in dat de premie niet geregeld werd door betaald, maar later gestaakt, of een tydlang onderbroken. Haar rente zullen wy daarom niet hooger nemen dan 3. en komen zoo tot een totaal van 18. Zóó heeft de wetgever zich de rentebedra gen voorgesteld en zoo is het ook zéér goed mogelijk. Men zal bégrüpen, dat boven staande slechts een voorbeeld' is en dat na tuurlijk eindelooze variaties in de rentebe dragen mogelyk zijn.' Maar er moge tóch uit biyken wat met de huidige wetten mogeiyk is. En men denke nu niet dat wy het voor beeld juist zoo gunstig mogelijk namen en in de toekomst een dusdanig géval wel niet tot de werkelijkheid! zal behooren. Integendeel: er zullen, zeer zeker nog wél gunstiger ge vallen voorkomen! Men bedenke dat het thans zelfs mogelyk is om zich tót 20 per Week vrijwillig te verzekeren! Maar wy na men alléén een premie die binnen, hffe be reik van den arbeider ligt 0,11) en namen in bovenstaand voorbeeld daarom 5 voor de V. O. V. Ter verduidelijking nog een kort resumé: De man ontvangt op grond van zijn ren tekaart 6 zonder zelf iets bij te dragen. De vrouw op grond van haar kaart 34 (zelf geplakt vanaf haar huwelijk). Beiden waren vrijwillig verzekerd tegen een premie van 0.11 per persoon en ont vangen samen (omdat één' van beiden de premiebetaling niet volhield) 8. Alles te zamen dus 17 18. Nu hebben wij nog niet eens gesproken over eventueele geneeskundige behandeling, Invaliditeitsrente, weduwe- of weezenrente, waarop het bezit van een rentekaartrecht kan geven, en van de utykeering bij overly - den van 100 (voor ieder) die by de pre mie van de V. O. V. is inbegrepen. Want het gaat in ons betoog uitsluitend over de ouderdomsrente. En wy twyfelen niet,, of voor velen zal de bovenvermelde uiteenzet ting een verrassing beteekenen. Er móge tevens uit blyken de waarde van een rentekaart en dat het bedrag der premie wel degelijk verband houdt met het bedrag der later uit te keeren rente. Alleen nu, dus voor degenen die nu rente ontvangen is dit laatste niet het geval, omdat het ren tebedrag dan nog te laag zou zyn; daarom werd voor hen een minimum vastgesteld van ƒ3. De huidige wetten beteekenen dus wel iets, méér dan menigeen wellicht gedacht zou hebben. Ook al zal de arbeider dan ook zelf iets hebben by te dragen. Laat het b.v. niet meer zyn dan./ 0.50 per week, dan zou hij, samen met z'n vrouw by een combinatie ais boven is aangeduid en rekening houdende met ongunstige factoren toch zeker nog 'n 10 a 12 pensioen kunnen bekomen (pl.m. 0.25 V. O. V. en rentezegel a 0.25 voor de rentekaart der vrouw). Is dit stelsel niet goed en moeten wy nu stryden voor premievry Staatspensioen? Voor welke groepen van personen? En tot welk bedrag? En waar moeten de milioenen dan vandaan komen? En krijgt dan ook het Rijkspersoneel- premievry pensioen? Want dat betaalt nu toch ook zelf de pre mie! En niet weinig ook! Een onderwyzer die 2000 verdient mag hiervan 8]4 pet. in het pensioenfonds storten d.i. 170 per jaar of meer dan 3 per week! Dan is de 'ar beider in het voorbeeld genoemd nog niet te beklagen. En toch zyn er die dit doen en tegelykertyd een Rijksbetrekking zeer begee rig vinden. Maar de politiek speelt ook een rol en een leuze heeft altijd trekkracht. „Oud en arm" zal na lezing van deze ar tikelen echter wel wat aan kracht verloren hebben. Daar hebben onze christelijke re geerders wel voor gezorgd! Kind verdronken. Gisteravond geraakte te Hillegom het 6- jarig dochtertje van den heer R. Kreeft spe lenderwijs te water in de Haven. Toen er 1 lA uur gedregd was, werd het lijkje eindelijk gevonden. De aanwezig zijnde dokter Versluis kon slechts den dood con- stateeren. Een commissie van onderzoek ingesteld. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft ingesteld een commissie, aan welke wordt opgedragen te onderzoeken of 't gewenscht is, dat valide arbeiders al dan niet tegen werkloosheid verzekerd, in geval van werkloosheid en Indien behoefte aan steun bestaat, op andere wijze door de over heid word'en tegemoet gekomen dan in de Armenwet is voorzien, en zoo ja, de daartoe vereischte voorstellen te doen. In deze commissie zijn benoemd: tot lid voorzitter, de heer C. Zaalberg, directeur- generaal van den arbeid, tot leden de hee- ren mr. v. Doominck, thesaurier-generaa? van het Departement van Financiën, Ant. Folmer, d'irecteur van den dienst der Ryks- werkloosheidsverzekering en arbeidsbemidde ling, mr. Harders, administrateur aan het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, F. K. J. Heringa, administrateur aan het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, mr. L. G. Kortenhorst, secretaris der Alg. R.K. Werkgeversvereniging, C. J. Kuiper, lid der Tweede Kamer, C. Smeenk, wethouder der gemeente Arnhem, J. R. Snoeck Henkemans, voorzitter der Algemee- ne Armen-Commissie, F. v. d. Walle, secre taris van het Nederlandsch Verbond van Vakverenigingen en tot lid en secretaris.de heer Meyer de Vries," Rijksinspecteur van de Werkverschaffing in Algemeenen Dienst. Te' Leiden is aanbesteed het leggen van een stamriool in den Heerensingel, het dem pen en rioleeren van een gedeelte sloot langs de Rusthoflaan met bestrating en bükomen- de werken. Laagste inschrijf ster N.V. Hout graaf en Bolsenbroek, Bloemendaal voot 79.400. Herbesteed is het leggen van éen stam riool in den Rijnsburgersingel en het maken van perceel- en erfafscheidingen met bijbe- hoorende werken. Laagste ischrijfster N.V. Houtgraaf en Bolsenbroek, Bloemendaal. voor 68.400. Kardinaal Van Rossum zal einde Juli over Hamburg naar Kopenhagen gaan en van daar met den apostolischen vicaris van De nemarken, mgr. Brems naar IJsland door reizen, meldt de „Msb." waar de kardinaal den tegenwoordigen apostolischen prefect, mgr. M. Meulenberg S.M.M., die tot aposto lischen vicaris is verheven, de btsschopswy- ding zal toedienen. Tot de twintig protesten van buitenland- sche naties tegen de voorgestelde verhoo ging der Amerikaansche invoerrechten, welke thans by het departement van Bui- tenlandsche Zaken zyn Ingekomen, behoo ren die van Spanje, Nederland en Uruguay, meldt De' Telegraaf. De Nederlandsche nota wyst er op, dat de handelsbetrekkingen tusschen beide lan den nog veel belangryker zijn voor de Ame rikaansche boeren, fabrikanten en mijnen dan voor de Nederlandsche producenten, daar de invoer uit de Vereenigde Staten naar Nederland viermaal zoo groot is als de Nederlandsche export naar de Vereenigde Staten. Het aantal kiezers in het geheele land. Het aantal kiesgerechtigden, dat op 3 Juli a.s. aan de stemming voor de Kamerverkie zingen zal kunnen deelnemen, bedraagt in totaal 3.828.503 tegen 3.561.950 in 1925, zoo dat het ikezerscorps in de afgeloopen vier jaren met 266.553 personen is toegenomen. In de onderscheidene kieskringen bedraagt thans het aantal kiesgerechtigden (tusschen haakjes zijn de getallen van 1925 geplaatst): Kieskring I 's-Hertogenbosch 203.328 (185.220) II Tilburg 186.719 (173.661) III Arnhem 210.434 (195.575) IV Nymegen 188.799 (177.991) V Rotterdam 293.187 (266.983) VI 's-Gravenhage 229.587 (211.777) VII Leiden 185.313 (181.771) VIII Dordrecht 249.511 (234.219) IX Amsterdam 401.565 (378.091) X Den Helder 177.545 (169.038) XI Haarlem 195.295 (170.536) XII Middelburg 129.761 (122.883) XIII Utrecht 199.529 (183.639) XIV Leeuwarden 210.251 (202.567) XI Zwolle 248.566 (226 348) XVI Groningen 198.371 (188.047) XVII Assen 101.008 (96.895) XVIII Maastricht 216.643 (196.745) Een doode en twee gewonden Op de Haarlemmerweg, voor Halfweg, is gistermiddag een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij een persoon gedood en twee gewond werden. In den verongelukten auto waren 2 Ita lianen en de heer S., importeur van auto's uit Soestdyk gezeten. Een der Italianen zat aan het stuur. Hij wilde in snelle vaart een voor hem rijdenden auto passeeren, maar moest, doordat een andere wagen uit tegen overgestelde richting hem tegemoet kwam, vaart minderen. Door deze manoeuvre raakte hij het ach terwiel van den voor hem rijdenden auto, dat er afgeslingerd werd. De auto met de Italianen reed eerst tegen een boom aan en sloeg daarna over den kop, om vervolgens in brand te geraken. De Italiaan, die aan het stuur zat, werd ernstig gewond, terwyl de andere Italiaan zulke ernstige verwondingen opliep, dat hy na aankomst in het Tesselschadeziekenhuis overleed. De heer S., die eveneens gewond werd, tnoest met den Italiaan ter verpleging in het Tesselschadeziekenhuis worden opgeno men. De auto werd geheel vernield. De aangereden auto werd minder bescha digd. De Ital. reg. heeft den gouden medaille voor civiele verdienste gewyd aan de na gedachtenis van den Zweedschen prof. Maimgren. die bij de Noordpoolexpeditie van Nobile om 't leven is gkomen. Tevens werd door de Italiaansche regeering een p'ensicen toegekend aan de moeder van Maimgren ten bedrage van 2000 Zweedsche kronen 's jaars. Bovendien zijn alle docu menten van de onderzoekcommissie, welke op Maimgren betrekking hebben, aan zyn moeder gezonden. Mussolini heeft de zus ter van Maimgren in audiëntie ontvangen, die hem den dank der familie Maimgren bracht. Er is geen spoor gevonden van de drie Spaansche vliegers Franco, Gallarza en Aldaz, die Vrijdag vertrokken zijn om een poging te doen den Oceaan over te steken via de Azo- r?n. Het Britsche moederschip „Eagle" dat van Portsmouth naar Gibraltar onderweg was, heeft van de admiraliteit opdracht ge kregen om zyn koers te wyzigen en hulp te bieden in het opsporen van de vermiste vlie gers. Waarschijnlijk zullen de vliegtuigen van de „Eagle" starten, wanneer dit schip in de nabijheid van de Azoren is gekomen. Namens het R. K. Kerkbestuur van den H. Matthias is onder R. K. georganiseerde aannemers in hotel „de Stad Rome" te Warmond aanbesteed de bouw van Huize „St. Liduina" aan den Heerenweg te War mond. Laagste inschrijfster firma J. H. Heymerink te Nijmegen en Utrecht voor 125.170. De gunning is aangehouden. Prins Hendrik by de opening. Z. K. H. Prins Hendrik zal Maandagmid dag 8 Juli de opening bijwonen van het te Amsterdam te houden congres van de Inter nationale Kamer van Koophandel. Maandagnacht brandde aan den Leimui- derdyk te Haarlemmermeer af, het nog zoo goed als nieuwe woonhuis, bewoond door den heer G. Eveleens. De bewoners konden zich niet dan met groote moeite in veilig heid brengen. Met het oog op den sterken wind viel er aan redden niet te denken ;3 het huis werd in zeer korten tyd in de asch gelegd. Ook van den inboedel kon niets worden gered. De oorzaak moet vermoedelyk aan kort sluiting worden toegeschreven. yerzekering dekt de schade. Ook geen opvoering in besloten, kring De opvoering in besloten kring van 't be ruchte tooneelstuk „Huwelyken worden in den Hemel gesloten", voor welke besloten op voering de (communistische) Vereeniging voor Volkscultuur zich bijzonder ingespan nen heeft, gaat gelukkig niet door. Over het verbod van den burgemeester van Amsterdam tot het geven van openbare voorstellingen van het stuk schrijft de (libe rale) „Nieuwe Courant" o.m.: „Wij zyn niet naïef meer, en men kan er zeker van zyn, dat, als Hasenclever het noodig vindt, onzen Lieven Heer op de plan ken te brengen, die geschiedt op een wijze, die velen orthodox-geloovigen tegen de borst zal stuiten. Toch zou dit nog geen voldoen de aanleiding zyn voor een verbod, daar niemand gedwongen is een voorstelling ervan bij te wonen en men dus volstaan kan met weg te blijven, wanneer men vreest in zijn heiligste gevoelens gegriefd te worden. Maar als daarbij nog komt, dat de voorste) ling profaan niet alleen, doch ook smakeloos wordt geheeten, niet tot kunst mag worden gerekend, dan kunnen we begrijpen, dat bur gemeester De Vlugt heeft ingegrepen en het stuk heeft verboden als strijdig tegen de openbare orde en zedelykheid. Veel helpt het wel niet men ziet het, dat het nu toch zal worden gegeven en by de tegenwoor dige regeling der materie is het niet uitge sloten, dat de opvoering in een andere stad wél ongehinderd plaats heeft, maar in ieder geval zal de burgemeester van Amsterdam c!e verantwoordelykheid voor de vertooning ervan niet op zich nemen. „Man soil den lieben Herr Gott aus dem Spasse lassen" Is een wijs woord, en als Hasenclevers drama ook maar een tikje Spass heeft, dan is het verbod wettelyk volkomen in den haak." Een motie van den „Dietschen Bond" De dezer dagen te Utrecht gehouden al- gemeene vergadering van den Dietschen Bond heeft de volgende motie aangenomen: „De Dietsche Bond enz. overwegende dat, zóoals blykt uit de onlangs openbaar ge maakte bescheiden Nederlandsch Witboek en Belgisch Grysboek de Nederlandsche Minister van Buitenlandsche Zaken namens de Nederlandsche regeering aan de Belgi sche regeering op 23 October 1928 een sche ma heeft aangeboden, waarin wordt ver klaard, dat „Nederland bereid is als verval len te erkennen art. yil (Belgische neutra- Vrouwen, Mannen, Moeders, Vaders, Groote dingen staan op 't spel. 't Geldt de toekomst uwer kind'ren, Die gij lief hebt; weet het wél. liteit) en art. XIV (verbod Antwerpen oor logshaven) van het verdrag van 1839" d.w.z. bereid is te aanvaarden een internationale regeling, waarbij de neutraliteit van België wordt opgeheven en de mogelykheid gescha pen wordt Antwerpen tot oorlogshaven te maken. „betreurt ten diepste dezen stap der Ned. regeering, welke in de lyn ligt van de Fransch-Belgische militaire overeenkomsten, zeer noodlottige gevolgen kan hebben, zoo wel voor Nederland als voor Vlaanderen." Naar het B. T. A. uit Brussel seint, weet de „XXe Siècle" te berichten, dat in den loop van de maand Juli de aanbesteding plaats vindt voor een belangrijk deel van het kanaal, dat Luik buiten Nederland om moet verbinden met Antwerpen. Het werk zou tegen 1930 moeten worden aangevangen en 4 of 5 jaar eischen. De van ouds bekende Bedevaart van Am sterdam naar de Zoete Lieve Vrouw van 's-Hertogenbosch en naar O. L. Vrouw in 't Zand van Roermond wordt dit jaar gehou den op 3, 4 en 5 Augustus. Deze procesie bestaat nu 49 jaren en is een der oudste van de stad. Zij heeft zich al die jaren van haar bestaan een rijkdom van sie raden verzameld, waarmede zy in staat is den grootst mogelyken luister aan hare op tochten te geven. Nu het pelgrimeeren een teeken is des tijds, dui'ven wij verhopen, dat vele pelgrims van Amsterdam en omgeving zich bij deze Bede vaart zullen aansluiten. Wij mogen onze va- derlandsehe bedeoorden niet vergeten, waar O.L. Vrouw in eeuwen van strijd haren Ge- nadetroon tegen hare vijanden verdedigd en ten gunste harer Nederlandsche kinderen be. waard heeft. De processie vertrekt per extra trein Za- termorgen 3 Augustus omstreeks 8.10 uit Am sterdam C.S., verblüft eenige'uren in 's Her togenbosch, om dan des middags te arrivee- ren en daar tot Maandagmiddag 5 Augustus te verblyven. In het klooster „Alverna" der E.E. F.P. Franciscanen te Wüchen, is een congres ge houden van directeuren der Derde Orde en van belangstellende priesters. Uit de verslagen der districten bleek, dat de verschillende verenigingen bloeien en de Tertiarissen zelf over het algemeen trouw en goed den Regel der Derde Orde onder houden. Nuttige godsdienstige en liefdadige werken worden in bijna elke afdeeling on dernomen. Pater dr. Fidentius van de Borne O.F.M. sprak over; „De Derde Orde en onze tyd". Aan het einde zyner rede stelde spr. te genover het uiterst gevaarlijke radicalisme der Communisten het zegenrijke radicalisme der Franciscus-gedachte en sprak den wensch uit, dat men toch in het zoeken naar middelen om het godsdienstig leven niet alleen te redden, maar ook verder te ver breiden niet moge voorbijgaan aan hetgeen door God als kostbare gave aan de wereld is geschonken: den H. Franciscus van As- sisië en zijn Derde Orde. Pater Cunibertus Sloots O. F. M. leidde met enkele woorden een bespreking in van het onderwerp: „Een nieuw soort huisver zorging gewenscht." De voorzitter deelde verder mede, wat zal gedaan worden om de ascetische leiding der Tertiarissen meer uniform en algemeen te maken. Er móet n.l., wil de Derde Orde haar schoon doel bereiken, meer gewerkt worden aan de opleiding van Tertiarissen tot een volmaakt Christelijk leven. Besproken werd de uitgave van een Hand boek van Directeuren der Derde Orde, dat ter perse is .alsook van „het Serafijnsche Officie". Gevraagd werd te zorgen, dat zoo veel mogelyk jongens-Tertiarissen op de a.s. jeugd-demonstraties aanwezig zijn. Het jaarverslag van de Ned. Bank over het boekjaar 19281929. Ruim 13 >4 millioen winst. Ingesteld is een commissie tot onderzoek van de wenschelijkheid, valide arbeiders b8 werkloosheid op andere wijze tegemoet te komen dan in de Armenwet is voorzien. Jaarvergadering van de Ned. Mij. voor Nij verheid en Handel. De voorzitter over den vrede en den Volkenbond. Nog géén spoor van de Spaansche Oceaan- vliegers. In de Ned. Vereeniging voor Autosnelwegen is de kwestie van aanleg van automobielwe gen besproken. Het plan-Ten Bokkel Huinink. Voortzetting in de Fransche Kamer de* interpellaties over Marokko. Het nieuwe Britsche Lagerhuis niet-for- meel geopend. De Rijnlandcommissie verbiedt alle betoo gingen in verband met de herdenking van het Verdrag van Versailles. Amnestie aan politieke veroordeelden in Elzas-Lotharingen. Opnieuw heeft MacDonald een onderhoud gehad met generaal Dawes. OP GIERIGE TOERISTEN Neem me niet kwalijk, heeren! Maar u dient hier iets te verteren. F. v. Eeden. OP SLIMMERD Myn jongen brak een kostbaar glas Ik vroeg hem hoe 't gekomen was? Zoo! zei hy pa, als om te mallen Liet hij zoowaar er nog één vallen. Huygens. OP DEBATERS Het is opmerkelijk, dat menschen, die niets te zeggen hebben, het hardst praten. P. Chenenfc. Barometerstand 9 uur v.m.: 764. Vooruit, OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen v/orden opgestoken om: 9.54 uur. Hoogste barometerstand 767.4 m.M., te Thorshavn. Laagste barometerstand 763.5 m.M., te Danzig. Verwachting: Zwakke tot matigen, weste lijken tot noordelijken wind, half tot zwaar bewolkt tot betrokken, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. en GEBREEKKIGEN moeten ook hun stemplicht vervullen. Wie wil zich op geven deze kiezers te helpen om per auto naar het stembureau te gaan. S.v.p. aanmelden bij: J. J. Brink man, Anegang 19, Haarlem. I Een gunstige wijziging in de ligging. Hoewel de voorbereidende, nu reeds maan den durende werkzaamheden, om de Hem- rich Podeus vlot te maken, nog niet tot het gewenschte resultaat hebben geleid, heeft de hooge waterstand van Maandag een gunsti ge wyziging in de positie van het schip ver oorzaakt. Door den hoogen vloed van Maandag werd geconstateerd, dat de achtersteven 14 meter naar zee is gedraaid. Waar elke beweging van het schip zeewaarts, hoe gering ook, van belang mag geacht worden, trekke men uit bovenstaand feit intusschen geen voor barige conclusies, als zou het vlot komen van de „Heinrich Podeus" hiermee in een geheel nieuwe phase zyn getreden. Tenzy er onvoorziene dingen gebeuren is niet te ver wachten, dat in de allernaaste toekomst het vlot komen van het schip kan worden ge meld. Eer het zoover is, zuilen er nog wel enkele maanden verloopen. Door de Arrondissementsrechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uitgesproken op Dinsdag 25 Juni 1929. A. N. Tusenius architect wonende te Haarlem Heythuyzerweg 22. Curator mr. A. Beets wonende te Haarlem, rechter-com- missaris jhr. mr. E. J. Strick van Linscho- ten. Vernietigd werd het faillissement van: De NTv. Nederlandsche Electrische Tim merfabriek „Doelma" in liquidatie, geves tigd te Heemstede. Curator mr. dr. F. A. Bijvoet, wonende te Haarlem. Geëindigd zyn de faillissementen door het verbindend worden der uitdeelingsiyst van: N. A. Perquin, wonende te Santpoort, Beverwyk. Curator mr. K. Westerling, wonende te IJmuiden. J. de Bie, wonende te Santpoort. Cura tor mr. K. Westerling, wonende te IJmui den. S. C. Veen, wenende te Zaandam. Cu rator mr. G. W. C. Pliester, wonende te Haarlem. Opgeheven werden de faillissementen van: H. Jonkman Sr., wonende te IJmuiden. Curator mr. K. Westerling, wonende te IJmuiden. H. F. Broekhuizen, wonende te IJmuiden. Curator mr. M. A. van Eek, wonende te Haarlem. A. P. Terstall, wonende te Haarlem. Curator mr. L. G. van Dam, wonende te Haarlem. M. Mulder, wonende te Beverwyk. Cu rator mr. J. A. B. Sanders, wonende te

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1