ü£an Alles en van Overal LIJST ACHT ACHT HET BEROEP VAN HET H. HART VAN JEZUS OP DE KATHOLIEKE ACTIE Nieuwe HaarlemsGbe Courant) LIJST ACHT SPORT EN WEDSTRIJDEN AAN QitlZE LEZErtS TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 27 JUNI 1929 BLADZIJDE 1 ROOMSCHEN. DAT ZIJN WIJ PARTIJ EN PROGRAM TENNIS De tenniswedstrij'den te Wimbledon VOETBAL' DISTRICT LEIDEN S WATERPOLO Spoort al Uw kennissen aan hun vraag-en aanbod-adver tenties te plaatsen in onze eigen Weekeind naar Aken De lijst der Katholieken draagt in het geheele land het nummer Alle Katholieken stemmen op Woensdag 3 Juli a.s. dus uitsluitend de candidaten van Nummer één van lijst ACHT is in de kieskringen 15MRLEM en BEU HELDER: CH. L. VAN DE BILT; in den kieskring LESBEfi A. C. A. VAN VUUREN in den kieskring MISTERDAÜ Jhr. Mr. CH. J. M. RUIJS DE BEERENBROUCK Wanneer bezorgde ouders hun kinderen hun entree In de wereld laten maken, opdat zü voortaan zelfstandig en welbewust door liet leven zullen gaan, dan geven zij hun gaarne een levensregel mee: Ora et Labora, bid en werk. Deze twee woorden zijn het dubbel gesternte, dat zijn licht verspreidt over de dubbele wereld, waarin God den mensch geplaatst heeft over de aardsche en over de eeuwige roeping. Wie beide be oefent, gebed verbonden met regelmatigen arbeid rusteloozen arbeid, gewijd en be vrucht door het gebed, beide ten nauwste verbonden, zal nooit van den weg afdwalen. Zoo was Jezus' leven in Nazareth, zoo was zijn werken in het openbaar: een onvermoeid werken, verbonden met voortdurend, diep innerlijk gebed in stille uren en met het gebed tijdens den arbeid zelf. Eid en werk! Dat is uw gedenkblad, lieve christen, voor uw levensweg. Keer nu het blad cm. Op de keerzijde staat nog iets, dat even belangrijk is. Bid en werk, dit spreekt van de plichten van het werkzaam leven. De keerzijde van het gedenkblad spreekt van uw plichten ten tijde van het lijden, van strijd en van wederwaardigheden. Daar lezen wij: „Duld, verloochen u zelf, volhard, neem dagelijks uw kruis op u en draag het Jezus na." Dat zijn de passieve deugden, welke actief moeten worden. Weet, christe- tenen, dat alleen daar, waar deze passieve deugden zich met de actieve verbinden, een volmaakt karakter bestaat. De taak, cm zich in lijden als ware leerlingen van Christus te toonen, is evenzeer heilig, als de taak om alle krachten in te spannen in trouwen arbeid voor het aardsch beroep. In de verbinding van beide soorten van deugden, in moedig werken en in dapper dulden, zien wij de grootheid en verheven heid van de christelijke cultuurtaak. Arbeid en lijden in den geest van Christus, dat is het juk, waarvan de Heer zegt: „Neem Mijn juk op u, dan zult gij rust vinden voor uwe ziel" (Matth 11, 29). Diepe vrede des harten is de rijpe vrucht van deze karaktervorming. In eene zaak nu heeft deze dubbele taak van het menschelijk leven haar hoogste vol maaktheid gevonden, n.l. in het werkdadig en duldend leven van Jezus. Afbeelding van deze karaktergrootheid is het Hart van Jezus. Het Hart van Jezus is vóór alles het toon beeld voor het werkzaam leven. Het hart toch is voor ons allen het zinnebeeld van alle werkdadigheid des levens. Uit het hart jaagt de polsslag het levenbrengende bloed door alle aderen van het lichaam. Hand en voet en alle organen ontvangen daaruit voedsel en kracht. Daarom beschouwt het spraakgebruik het hart niet alleen in lichamelijke beteekenis, maar ook in gees telijken zin als de bron en de drijfkracht van alle werkzaamheid. Gedachten en be slisingen, geestdrift en offer, deugden en gebreken, brengt onze taal terug tot het hart. Zoo spreekt de H. Geest in het Boek der Boeken, in de H. Schrift. Willen wij nu in alle deugden het werkzaam leven van Christus tot voorbeeld nemen en op Chris tus gelijken, dan vindt die taak uitdrukking in dit ééne woord: navolging van het Hart van Jezus. „Maak ons Hart aan Uw Hart gelijk!", zoo klinkt het in het lievelingsgebed van de lippen der katholieken. Moeilijker dan deugdzaamwerken is deugdzaam lijden. Werken is gemakkelijker, omdat het een blijde stemming geeft. In uren van lijden echter is de stemming ge drukt. Arbeiden schenkt moed en zelfbewust zijn; lijden maakt echter moedeloos en bevreesd. Toch moeten wij ons voortdurend wapenen tot het lijden. Een bitter noodlot mag ons niet onvoorbereid treffen. Voor verdriet, wederwaardigheden en allerlei mis lukking blijft toch niemand gespaard. Daarom moeten wij reeds in gezonde dagen soms het oog laten rusten op den Heer, hoe Hij, den kelk des lijdens in de handen hou dend, vol arbeidslust tot de Apostelen de vraag richt: „Kunt gij ook den kelk drinken, dien ik drinken zal?" (Matth. 20, 22) Eerst dan ontstaat bij ons het ware begrip voor de vereering van het H. Hart van Jezus, wan neer wij luisteren naar hetgeen dit Hart ons zeggen wil voor onze uren van lijden. Wan neer wij het bee!d van het H. Hart in uren van lijden stil beschouwen, dan wordt het beeld onze Leermeester. Laten wij naar Zijne lessen luisteren. De eerste les, welke het Goddelijk Hart u geeft, is de volgende:- „Lijd in den geest van boetvaardigheid". Zoo heeft het Hart van Jezus geleden. Onze geheele zonden schuld heeft de Heer op zich genomen. Hij is het Lam Gods, dat alle zonden moet weg nemen. Wanneer zijn hoofd met doornen is gekroond en gij zijt een lidmaat van Zijn lichaam, neem dan aandeel in Zijn boet vaardig lijden. Men moet zich niet verzetten tegen het boetvaardig lijden. Neen, een edel mensch, die een misstap begaan heeft, ver langt zelf naar de boetvaardigheid, welke den misstap weer goedmaakt. Dit verlangen doet hem zelfs het boetvaardig lijden be minnen. Het Hart van Jezus leert u verder, welk nut het lijden voor het zieleleven heeft. Het lijden moet u losrukken van te groote ge hechtheid aan het aardsche. Het lijden moet u bewaren tegen overmoed en dwaze ver beelding. In het lijden moet uw godsvertrou wen op de proef gesteld worden, als goud in het vuur. Zoo zal uw oordeel rijper worden, zoo ziet gij alles in een ander licht. Luister verder naar de lessen van het beeld van het H. Hart. Het Hart van Jezus leert u niet bang te zijn in uren van verlaten heid. Er komen zeker, ook voor den sterkste, uren van moedeloosheid. Opdat gij in die uren niet zoudt vreezen, heeft het Hart van den Verlosser de pijnlijkste verlatenheid aan het kruis verdragen, verdragen voor u. Het Hart van een zoo liefdevollen God laat u niet in den steek. Neen, Zijn oog rust, juist in de ure der beproeving, met zeer bijzondex-e liefde op u. Zooals het Hart van Jezus door medelijden werd aangegrepen, toen Hij de Moeder van den jongeling van Naïm snik kend de lijkbaar van haar eenigen zoon zag volgen, zcoals Jezus' Hart sidderde en huiverde, toen Hij met Maria en Martha aan het graf van Lazarus stond, zoo heeft Hij ook medelijden met u, wanneer gij een zwaar kruis hebt te dragen. Heb het Hart van Jezus lief in dagen van vrede, opdat gij in droeve dagen Zijn kracht moogt ondervinden. Hij, die in gezonde dagen een innig verbond met het Hart van Jezus sluit, wapent zich het best tegen dagen van ziekte. Zoo doet ook Jezus' bruid, de Katholieke Kerk. Een vast en heilig verbond heeft zij met het Hart van Jezus gesloten. Zij is toch uit de doorboorde zijde van Jezus op Golgotha geboren. Zoo dikwijls voor de Kerk dagen van vervolging aanbreken, sluit zij zich inniger dan cóit aan bij het Kruis van den Verlosser. Met vaste hand omhelst zij het kruis, dat zij als bruid den kruisdragenden Bruidegom moet achterna dragen. Trouw aan het Hart van Jezus tot den laat- sten ademtocht! Zoo klinkt het door gansch de Katholieke Kerk. Christus verlaat ons niet. In den storm op het meer klinkt Zijn rustige stem „Wilt niet vreezen!" (Matth. 14, 27). Dat schenkt ons een rotsvast ver trouwen. Dat schenkt ons hooggestemde offervaardigheid. De Bruid van Jezus, de Kaholieke Kerk, weet zeer goed, dat lijden dikwijls veel ver dienstelijker is dan werken. Christus heeft veel meer voor ons verdiend door Zijn lijden dan door Zijn werken. De tijd van het lijden van Jezus is het hoogtepunt zijner god-menschelijke werkzaamheden. Daarom bewaart de Kerk in haar perioden van lij den een geest vol van blijde hoop. Zeer veel van wat de Heer ons geleerd en geopenbaard heeft, leeren wij pas dan goed verstaan, wanneer wij met bijzondere op lettendheid in uren van lijden naar de stem van Zijn Hart luisteren. Dan begrijpen wij veel dieper de beteekenis der acht zaligheden (Matth. 5, 3 e. v.): „Zalig zijn de armen van geest, zalig de zachtmoedigen, zalig de bedroefden, zalig die vervolging lijden." Voor velen mogen deze beloften in uren van ge luk bijna raadselachtig klinken; in uren van lijden voelt de leerling van het Hart van Jezus deze woorden van wijsheid en diepe beteekenis. Dan vallen de sluiers weg van het geheimz'nnig innerlijk leven van Jezus. Het Hart van Jezus leert ons ten slotte kennen het doel en de bekroning van het lijden. Wanneer voor hem die lijdt, het H. Paaschfeest aanbreekt, dan ziet hij het met doornen omkranste Hart van Jezus in de schittering der eeuwige glorie, dan klinkt zoo troostvol tot hem de vraag van den Verrezene: „Moest Christus dit alles niet Hjden om zoo (langs dezen weg) in Zijne heerlijkheid binnen te gaan?" (Luc. 24. 26). Naar deze bekroning van het volbrachte of ferleven kijkt dan hij die lijdt, met een zeer vast vertrouwen omhoog. Zo gaan dus van het Hart van Jezus stralen uit, die aan alle lijden een boven- aardschen .glans geven. Moed en vrede in droevige uren zijn de vruchten van de ware vereering van het Hart van Jezus. Dat geldt voor het lijden van een ieder van ons af zonderlijk. Dat geldt vooral voor het veel vuldig lijden in den huiselijken kring, voor de dagelijks terugkeei'ende stille offers in het familie-leven. Gij allen weet, dat het leven I in de familie wil zeggen: brengen van offers, offers van wederkeerig elkaar verdragen; want de inzichten, temperamenten en stem- mingen zijn dikwijls zeer verschillend; offers in zachte toegevendheid, juist het da- j gelijksche, onafgebroken bijeenzijn in nauw verband, vordert veel vriendelijke zacht- j moedigheid; offers van liefde, waardoor bij ziekte en ellende de een den ander het j kruisdragen moet verlichten. De apostel ver- maant daarom de echtgenooten als volgt: I „Trekt aan goedhe'd, ootmoedigheid, zacht- i moedigheid en geduld. Verdraagt elkander. Vergeeft elkander. Voor alles, hebt elkan- der lief." (Col. 3. 12 e. v.). Wie loert ons deze deugden? Wie maakt ons al deze verborgen offers dierbaar? Het is het beeld van het Hart van Jezus in de huiskamer. De beteekenis van de vereering van het Hart van Jezus in den huiselijken kring be- staat dus in het schenken van een nieuw genoegen in het Katholieke geloofsleven, van j wijsheid van het verantwoordelijke werk der kinder-opvoeding en van kracht in droevige uren aan de gezinnen, door de navolging van j het innerlijk leven van Jezus, uit die ver eering voortvloeiende. Geheimzinnig klinken daarom de beloften, welke het Goddelijk Hart juist aan de .gezin nen doet. Zoo dikwijls ik deze lees, schijnt het mij toe, alsof Jezus geen rust kon vin den, voor Hij het geluk van Nazareth in de christelijke huizen had gedragen. Hoort hoe deze beloften luiden: „Ik zal de huizen zegenen, waar het beeld van mijn Hart vereerd wordt." „Ik zal hunne gezinnen den vrede schenken." „Ik zal ze in al hun lijden troosten." „De flauwe zie len zullen ijverig worden; de ijverigen zullen zich spoedig tot hooger volmaaktheid ver heffen." Ach, mochten wij toch allen trachten om aan deze zegeningen voor onze huisgezinnen deelachtig te worden! Wat hebben deze overwegingen, welke aan het innerlijk leven zijn gewijd, met de Katholieke Actie te maken? Zeer veel. Duidelijk heeft Pius XI het uitgesproken, dat de Katholieke Actie kracht en zegen moet bekomen van godsdienstige innerlijk heid. Daarom geldt voor haar de roepstem van het Hart van Jezus. Dan is er nog een tweede reden. Aan de vereerders van het Hart van Jezus is het rijkste succes beloofd bij hun werken aan de zielzorg, aan het apostolisch leven. Voor hen vooral geldt de belofte: „Ik zal een overrijken zegen over hunne ondernemingen deen nederdalen." Dat geldt voor het ambte lijk apostolaat, dat geldt ook voor het lee- kenapostolaat. Dat is de reden waarom wij het arbeidsterrein van deze apostolische werkzaamheden, de Katholieke Actie, geheel en al stellen onder de bescherming van het Allerheiligst Hart. Wij zijn èn Roomsch èn Katholiek Zoo thuis als in de politiek. En 't klinke over onze gouwen Met strijdlust-wekkend zelfvertrouwen; In massa's naar de stembus heen. Aan ons LIJST 8. En nummer EEN! Wij leven vrij, wij leven blij In onze Roomsche Staatspartij. Want wat in 't Roomsche volksdeel leeft, En in haar rangen woejt en streeft, Is in 't program bijeenbracht. Daarom slechts ééne kreet: LIJST 8. TIMMER OP DREEF k De uitslagen van Woensdag luiden; Heeren enkelspel derde ronde: Austin (Engeland) slaat Brugnon (Frankrijk) 63, 64, 6—0; Allison (Amerika) slaat Wheatly (Engeland) 61, 61, 6—1; Tilden (Ame rika) slaat Prenn (Duitschiand) 60, 60. 86; Kozeluh (Ts. Slowakië) slaat Campbell (Ierland) 63, 64, 62; Gregory (Enge land) slaat Rodel (Frankrijk) 36, 62, 64, 60; Timmer (Nederland) slaat de Buzelet (Frankrijk) 26, 46, 63, 62, 63: Cochet (Frankrijk) slaat Rogers (Ierland) 57, 60, 9—7, 46, 63; Boussus (Fr.) slaat Coen (Ameril.a) 61, 108, 76; L ,ndry (Frankr.) slaat Lee (Eng.) 57, 64, 64, 62, 63; Sharpe (Eng.) slaat Mor- purgo (Italië) 6—2, 64, 46, 63. Voorts kwamen Olliff (Eng.), Borotra (Fr.) en Hen nessey (Am.) in de vier ronde. Dames enkelspel tweede ronde: mej. Bou- man slaat mej. Lyle 8—6, 61; mevr. Mitchell slaat mej. Clarke 26, 6—4, 6—3; mej. Nuthall (Eng.) slaat mej. Round (Eng.) 61, 61; mej. de Alvarez (Sp.) slaat mevr. Serperi .(Griekenland) 6—2, 6—2; mej. J, Sigart (België) slaat mevr. Strawson (Eng.) 6—2, 6—8, 9—7; mej. Jacobs (Aemirka) slaat mej. Rost (Dxxitschland) 63, 60. Derde ronde: mej. Wills (Am.) slaat mevr. Schomburgk (Duitschiand) 60, 60; mevr. Covell (Eng.) s'.aat mevr. Beamis (Eng.) 61, 46, 63; mej. Heine (Z.-Afr.) slaat mevr. Kleinadle (Fr.) 62, 63; mej. Bennett (Eng.) slaat mej. Morrill (Am.) 63, 6—3; mevr. Eundy (Am.) slaat mej. Harvey (Eng.) 63, 26, 64. Timmer behaalde dus een zeer fraaie over winning op den sterken Franschen speler Buzelet. Vrijdag komt de Hollander tegen Sharpe, den Schot, die gisteren Morpurgo uit schakelde. Mej. Bouman sloeg miss Lyle met 86 en 6—1. Kea komt nu in de 3de ronde tegen miss Ridely (Engeland). De jaarvergadering van het Leidsche district zal worden gehouden op Vrijdag S Juli a.s., des avonds te 3 uur, in café restau rant „Bellevue", Steenstraat, Leiden. Alle vereenigingen, ressorteerende onder het dis trict, zijn verplicht zich te doen vertegen woordigen op straffe van boete bij afwezig heid. Men neme hiervan goede nota. Candidaten voor het districtsbestuur kun nen ingediend worden bij ondergeteekende tot en met 4 Juli a.s. Ds aftredende bestuursleden zijn terstond herkiesbaar is er één vacature. De agenda is als volgt: 1. Opening door den voorzitter. 2. Verslag secretaris. 3. Ver slag penningmeester. 4. Bestuursverkiezing. 5. Benoeming kasnazieners. 6. Benoeming Elftalcommissie (Er is één vacature). 7. Be spreking agenda jaarvergadering. D. H. V. B. 8. Wat verder ter tafel zal worden ge bracht. 9. Rondvraag en sluiting. Candidaten voor de elftalcommissie kun nen staande ter vergadering worden inge diend. DE JUNIOREN-COMPETITIE Voor Zondag 30 Juni is vastgesteld de wedstrijd Lisse ILeiden II, resp. de kam pismen van afd. A. en B. der junioren competitie sizoerx 1928—1929. De winnaar van dezen wedstrijd wordt kampioen van het district Leiden. De wedstrijd wordt ge speeld op het terrein van K. V. L. te Voor schoten en vangt aan om half twee. Scheidsrechter is de heer M. Heurin. De wedstrijd duurt tweemaal een half uur. Bij gelijk spel tweemaal 7minuut verlenging. Wij publiceeren hier tevens de eindstan den der junioren-competitie, welke als volg4" zijn: i üÜjjÉ Sm J3A S3 AFDEELING A Lisse 10 8 2 42—5 18 1.80 Teylingen I 9 6 12 19—19 13 1.44 Leiden I 10 5 14 24—20 11 1.10 Lissé" H 10 4 6 27—25 8 0.80 S. N. A. 9 2 3 4 11—20 7 0.77 S. J. c. 10 19 6—40 1 0.10 AFDEELING B Leiden II 10 7 2 1 23—5 16 1.60 O. V. V. 10 7 2 1 34— 7 16 1.60 Teylingen II 10 4 2 4 22—21 10 1.— D. V. O. 10 4 2 4 11—13 10 1.— Meerburg 10 2 17 9—25 5 0.50 Lisse III 10 I 1 8 8—36 3 0.30 D. HAVERKORN, Secretaris-Penningmeester. D. J. K. Ill—H. V. G. B. II 1—0 Gisteravond speelde de H.V.G.B.-reserves in ..Obelt" een polowedstrijd voor de reserve klasse van den Nederl. Zwembond tegen D. J. K. III. Deze wedstrijd was van groot belang voor de voorloopige bezetting van de eerste plaats; beide zeventallen waren nog ongeslagen. H. V. G. B. had echter een voorsprong van één punt, daar D. J. K. III een wedstrijd gelijk gespeeld had. Om ongeveer kwart voor achten fluit scheidsrechter Hartz aanvangen. De H. V. G. B.-ers brengen het volgende zevental in het water: J. Glak C. de Wijs, L. Brunt, A. C. v. d. Berg J. Brongertman, M. Sandbroek, C. Dekker. Er ontwikkelt zich direct een enthousiast en snel spel, beide doelen verkeeren om beurten in gevaar. De D. J. K.-keeper, K. Meyer Jr. verwerkt op keurige wijze een hard schot van Brunt, die door opzwemmen zijn voorhoede di'ingt tot zwemmen en vrij maken. Maar de D.J.K.'ers laten zich niet over weldigen en de gebr. Zwaneveld doen eenige gevaarlijke momenten voor het H.V.G.B.- doel ontstaan, doch Glak verdedigt uitste kend zijn doel en weet steeds op het juiste moment in te grijpen, goed bijgestaan door de achterspelers weet hij dan ook zijn doel schoon te houden. Het spel blijft ondanks het koude Y- water, juist minimum temperatuur, zeer snel op en neer gaan, doch geen der partij en weet voor rust een voorsprong te nemen. Na de hervatting ontwikkelt zich eenzelf de spel als in de eerste speelhelft, ook nu wegen de partijen goed tegen elkaar op en zijxi de beide achterhoeden den baas over de voorhoede. Tegen 't einde komen de D.J.K.ers iets in de meerderheid, hun ausdauer is grooter, de H.V.G.B.-achterhoede zwoegt uit alle macht, doch eindelijk wordt door een corner het pleit beslist. Er is nog maar enkele minuten te spelen als deze corner wordt toegestaan, tactisch plaatst de D.J.K.-er den bal met een boogschot voor het doel, maar een Am sterdammer is er iets eerder bij dan de H. V.G.B.-er en D.J.K. heeft een 1—0 voor drong. De H.V.G.B.-ers werken nu nog i rd om gelijk te maken, doch het beslissent schot ontbreekt Als de scheidsrechter tijc f! it hebben de jeugdige H.V.G.B.-ers hur. eer- e nederlaag geieden. Het Stadhuis te Aken, waarvan het onderste gedeelte en de Granus-toren nog uit den tijd van Karei den Grooten dateeren Ben der vele aardige kijkjes jn Aken; de Ponttor en Utrecht, waarin niet minder dan 76 bruggetjes liggen, die je stuk voor stuk noodzaken vaart te minderen, veilig afge legd, en de al niet minder tijd kostende veerponten achter je gelaten ts hebben, eindelijk op de mooie wegen in Noord- Brabant en Limburg komt, daix eerst besef je, dat er nog heel wat aan ons wegennet ontbreekt. Maar we zijn er gekomen, al was het dan ook wat laat voor de lunch, die „geplant" was. Zooals het bij dergelijke officieele uitnoo- digingen gaat, is natuurlijk een goed deel van den beschikbaren tijd doorgebracht met eten en drinken, maar toch is ons ook in den tijd die overbleef nog heel wat van de stad getoond. Wij hebben er natuurlijk al- lei-eerst de baden bezocht. Aardig, die baden hier. Men hoeft er niet, zooals op andere badplaatsen, voor naar een bepaalde plaats te gaan ieder hotel heeft de baden in eigen huis. Met leidingen wordt het geneeskrach tige water er heen en in keurige, in clen grond ingemetselde gemakkelijke badkui pen gebracht. In het eigen hotel kunnen dus de patiënten hun kuur deen. Maar ook hebben we het schitterende stadhuis be zichtigd met de groote en grootsche keizers- zaal, waarin ds prachtige muurschilderin gen van Rethel bewondering afdwingen en de minder mooie, na zijn dood door zijn leerling Kehren geschilderde eerbied vragen voor de wijze waarop hij gestreefd heeft, den meester zooveel mogelijk nabij te ko men. Dat dit Kehren niet ten volle gelukt is, ligt niet aan diens vaardigheid, maar aan het genie van Rethel. Na het Stadhuis is ongetwijfeld de Dom de grootste bezienswaardigheid van Aken. In het midden ustaat het indrukwekkende octogoon, de eigenlijke kapel van Karei den Grooten, die nu al meer dan elfhonderd jaren aan de invloeden des tijds heeft weerstand geboden. In het midden van den koepel hangt aan een geweldigen ketting de reusachtige verguld koperen luchter, die Badhotel Quelleiihof in de Nonheims allee door Frederik Barbarossa aan de kerk werd geschonken. Ook staat in dit ootogoon, dat door een galerij in twee verdiepingen is verdeeld, op de bovenste verdieping nog de marmeren kroningsstoel, waarvan reeds in bescheiden uit 936 wordt gesproken. Aan de Oostzijde van het octogoon staat het in 1414 in gebruik genomen prachtige Gothische koor, waarin o.a. het graf is van Otto III. De dertien geschilderde ramen in dit koor zijn buitengewoon mooi. Ik kan niet alles beschrijven, laat ik alleen nog zeggen, dat er in de omstreken der sr,ad heel mooie uitstapjes zijn te maken. O.a. naar het plaatsje Monschau, een idyllisch gelegen stadje op slechts koi'ten afstand van Aken gelegen. Dat plaatsje heette vroe ger Montjoie een der laatste daden van Wilhelm II als keizer is geweest een bevel om den Franschen naam in een Duitsch klinkenden te veranderen. Plichtgetrouw woi'dt in officieele bescheiden dan ook te genwoordig steeds Monschau geschreven, maar geen sterveling in het plaatsje zelf denkt er aan, het ook te zeggen. Voor hen gaat de historische naam boven den eigen- gemaakten, al was de maker dan ook een keizer. Het stadje met zijn oude, typische huisjes, met zijn burchtruïne, met zijn smalle, kronkelende straatjes en zijn moois bosschen is werkelijk een ideaal vacantie- oord _voor die liever van de rust genieten, dan in het drukkere Aken zelf te verblijven, j Maar Zondags moet hij dan naar Aken, I want dan is het in het kleine plaatsje een drukte van bezoekers, die een aantal ver keersagenten druk werk geeft. Tovn ik er Zondag was, stonden er op het marktplein zeker wel veertig auto's, waaronder groote toerwagens, geparkeerd. Slechts een Weekeind-bezoek heb ik aan Aken gebracht, maar ik heb er genoeg van gezien het was trouwens niet de eerste maal dat ik er kwam om tot de over tuiging te komen, dat het heusch, voor die in zijn vacantie naar het buitenland wil, niet noodig is, ver weg te gaan; vlak aan onze Limburgsche grens ligt Aken, waar hij zoowei van historische schatten als van r.8tuur- en stedenschoon volop kan genie ten. ARTHUR TERVOOREN. Reinier Js met sijn' stramme Leden Naer Akens Baden toe gereden; Daar heeft hij Geld en Sael en Peerd In alle vrolickheit verteert. Siet wat de Wateren vermogen HU Is te Peerd na 't Bad getogen. En op sijn' Voeten weer gekeert. ontwikkeling bereikt, waarop echter al heel spoedig een terugslag volgde. Door den oor log kwamen de patiënten uit het buitenland niet; ieder zocht zijn heil zooveel mogelijk in eigen land enna den oorlog is de stroom, eenmaal afgeleid, niet weer terug gevloeid in de oorspronkelijke bedding. Al thans niet geheel. Dat ligt niet aan de geneeskracht van het Akensche water, die is nog even groot als vroeger, dat ligt niet aan den ijver van het stadsbestuur en de Kurverwaltung, die is niet alleen net als vroeger, maar zelfs nog grooter, het ligt eenvoudig aanja, aan wat? Het is niet te zeggen de trek is er nu eenmaal uit. Er zijn echter teekenen van opleving te bespeuren, dank zij de krachtige samenwer king van de stedelijke overheid en allen, die met Aken als badplaats te doen hebben. Er wordt stevig reclame gemaakt en zoo heeft bijvoorbeeld het gemeentebestuur de vorige week een dertigtal Nederlandsche journalis ten uitgenoodigd, een reisje naar Aken te maken, om er zich persoonlijk van te over tuigen, dat Aken niet alleen voor den zieke geschikt ie, maar ook voor den gezonde groote aantrekkelijkheid heeft. Het tijdens den oorlog gebouwde nieuwe Zoo ben ik in Aken gekomen, want ik was een van de dertig. Met 'n schitterenden grooten toerauto, die de Haagsche Amova maatschappij daarvoor had aangeboden, zijn we van Den Haag het heele land door getrokken; we hebben onderweg kunnen zien, dat er ernst gemaakt wordt met de verbetering onzer wegen op hoeveel plaatsen we „wegens werkzaam heden in uitvoering" hebben moeten stop pen of langzaam rijden of zelfs een omweg moesten maken, weet ik heusch niet meer, maar vaak is het in elk geval geweest. Maar we hebben ook gezien, dat er nog een hee- leboel te doen overblijft. A?s je bijvoor beeld na den smallen weg tusschen Leiden Dat heeft Reinier gedaan in den tijd van Canstantün Huygens, tenminste, die vertelt de geschiedenis van den vroolijken Reinier - de vorige week heb ik het gedaan. Dat wil zeggen, ik ben naar Aken ge weest, maar gelukkig niet met stramme le den, zoover ben ik nog niet. Mij spiegelend aan wat Reinier is overkomen, ben ik er echter niet te paard heen gegaan, maar per auto, per auto van de Maatschappij Amova uit Den Haag nog wel, zoodat ik ook al de kans niet kon krijgen, hem „in alle vrolick heit" te verteren. Maar of ik er daarom minder genoten heb dan Reinier geloof 'ik niet. Aken, niet meer dan acht kilometer van de Nederlandsche grens gelegen, was reeds In overoude tijden bekend als de plaats van de geneeskrachtige bronnen; toen kort na het begin onzer jaartelling de Romeinen er kwamen, vonden die daar bij de bronnen reeds teekenen van vereering voor den Kel- tischen zonnegod en ook zijzelf wisten het Akensche water te waardeeren; zij bouwden er waterleidingen en groote badinrichtin gen. Pepijn de Korte zocht er in de achtste eeuw genezing voor zijn waterzucht en zijn zoon Karei de Groote maakte Aken tot zijn residentie. Hij liet er, op de plaats waar tegenwoordig het stadhuis staat, zijn Palts bouwen, een voor dien tijd ongekend schoon bouwwei-k en daaraan grenzend de Palts kapel, de tegenwoordige Dom, een zoo grootsch en indrukwekkend gebouw, dat het al spoedig in het heele Rijk bekend was als de kapel (vandaar de Fransche naam voor Aken: Aix-la-Chapelle)Sedert Karei den Grooten hebben bijna alle Duitsche vorsten er zich laten kronen niet minder dan tweeëndertig koningen en twaalf koningin nen zijn in den Dom te Aken gekroond. Die kroningen en de bedevaarten naar den Dom, om daar de reliquieën te veree ren, die Karei de Groote er had doen heen brengen, maakten Aken al vroeg tot een plaats van beteekenis. Tot 1656 bleef die bloei voortduren, maar toen op den tweeden Mei van dat jaar een groote brand vier duizend en zes honderd huizen in de asch legde, zoodat er nog maar een kleine vijf honderd bleven staan, was het gedaan met den welstand der stad. Vele wevers'en an dere burgers die een bedrijf uitoefenden, vertrokken naar het nabijgelegen Burt- scheid of naar. Stolberg. Toch zou de stad opnieuw tot bloei komen èn wel door den badarts Blondei ,die door een voortdurende propaganda de zieken naar Aken wist te trekken, zoodat op dez? wijze al spoedig een nieuwe bron van in komsten voor de stad begon te vloeien. Voortdurend nam Aken sedert in bloei toe en in 1914 werd een groote maatschappij opgericht, waarvan de stad een derde ge deelte der aandeelen voor haar rekening nam, die eigenares werd van alle baden. Reeds in 1916, dus midden in den grooten oorlog, konden de nieuwe gebouwen, het Kurhaus en het schitterende hotel Quellen- bof. voor het publiek worden opengesteld- JVeer had de stad een hoogtepunt in haar

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5