Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws m VOOR DE HUISKAMER i I VA SSSS Voor een bon een plaatje! eielemaitslfros' Molen album DRAVERIJ TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 27 JUNI 1929 BLADZIJDE 3 Staten-Geeeraal Tweede Kamer o Doodelijk motor-ongeluk De Belgische Taxe de Sejour Raad van State Onderscheiding Vlagvertoon te Amsterdam Instructie Bezuinigings commissie Gemeente-begrooting van Leeuwarden Het door ds. Schokking te Apeldoorn gesprokene Broederschap van N otaris sen Geen uitbreiding van dansen in Maastricht Ernstig auto-ongeluk Overreden en gedood In de school geklapt Valsche Engelsche Bank biljetten Trap van een paard Hollandsche Molens door Ir. A. Ten Bruggencate be schikbaar te stellen. Kind verbrand Het hoogste gebod De regimenten Grenadiers en Jagers Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel Het ongeluk te Zwartsluis LUCHTVERKEER De Spaansche Oceaan vliegers FINANCIEN Central- States Electric Corporation CORRESPONDENTIE VRAGENBUS KUNST EN KENNIS N. V. Italiaansche Opera LEGER EN VLOOT De gouverneur der K.M.A. „HETOUDE SLOT" HEEMSTEDE GROOTE LANGE- EN KORTEBAAN Dr. H MANNING'S Intrekking van Wetsontwerpen r Minister van Justitie heeft aan den vooizitter der Tweede Kamer medegedeeld, dat hij heeft ingetrokken de volgende wets ontwerpen: 3 e. tot wijziging der wet van 22 April 1855 tot regeling en beperking der uitoefening van het recht van vereeniging. en vergadering; 2e. tot naturalisatie van F. O. Reinke; 3e. tot aanvulling en wijz'ging der wet van 17 Juni 1928, houdende nadere voorzieningen in de tegenwoordige buitengewone omstan- dieheden, betreffende het toezicht op hier te lande vertoevende vreemdelingen; 4e. tot nadere regeling van hot muziek- auteursrecht; 5e. tot vaststelling van het overgangs recht ten aanzien van vóór de inwerking treding der wet van 17 Februari 1923 ter zake des doods gemaakt beschikking, welke na de inwerkingtreding d'er wet niet meer S bevoegdè'ijk kunnen worden veranderd: 6e. tot vaststelling van het rechtsgebied «n de zetels der rechtbanken en kantonge- rechten, behoorende tot de gerechtshoven te 's-Hertogenbosch, Amsterdam, 's-Graven- bestuur dsr Kon. Nederlandsche Automobiel hage. Arnhem en Leeuwarden, en houdende Ciub heeft zich nogmaals tot de betreffende nu de kleinere zilverbons zullen verdwijnen, anders zou zijn. In elk geval zou er niets tegen zijn, een proef ermede te nemen. Onder de rede van prof. Verrijn Stuart kwam minister Slotemaker de Bruine ter vergadering, die door den voorzitter welkom wordt geheeten. Hierna begon de gedachtenwisseling. Na de gedachtenwisseling werd besloten, dat het Hoofdbestuur de saak in studie zal nemen. Tot leden van het hoofdbestuur werden ge kozen rar, D. A. Delprat en mr. J. W. Beijer, beiden te Amsterdam, resp. in de vacature Kesslec en Regout- Mr. D. W. Roosegaarde Bisschop, afge vaardigde van de Nederlandsche K. v. K. te I San Francisco maakte eenige opmerkingen vooral oos ten opachtc van het m het beven over dubbe3e belasting van hen die buiten de mede genoemde punt van onvoorwaafde- l landsgrenzen wonen. Naar aanleiding van een verkiezingen in Engeland, die voor de La- bour-partij een groote vermeerdering van ze- j tels tengevolge hebben gehad, om voor zich steun onder de kiezers te zoeken, heb ik gemeend de beteekenis van dien uitslag in i verband met de kiesregeling tot de juiste maat te moeten terugbrengen. Maar meer1 nog heb ik op het groote verschil tusschen de I Labour-partij en de Sociaal-Democratie, j Dinsdagmiddag is de Duitsehe motorrijder M. M. uit Duisburg, die tijdelijk in Maas en Waal vertoefde met zijn motor op een kruis punt van wegen onder Beuningen bij Nij megen tegenp de stoomtram aangereden. Hij werd met geweld in een sloot langs den weg geworpen. IJlings toegeschoten hulp mocht niet meer baton. De man lag dood onder den totaal vernielden motor. Een zekere V. uit rijke loyaliteit aan constitutie en kroon, rapp01-t van een Volkehbondscoram'ssie heeft I Nijmegen, die op den duo zat, kwam er met do aandacht gevestigd. j ,jG Nederlandsche regeering een wetsontwerp eenige hoofdwonden af. Om,dit verschil tenslotte duidelijk te \a-ingediend, dat de regeering in staat zal' ten uitkomen, heb ik gezegd: Indien de So ciaal-Deinocratie was ais de Labour-Partij, zou er misschien evenveel kans zijn van samenwerking, wanneer de Chr.-Histori- schen daartoe werden aangezocht om 'n Ka binet te vormen, als met de Roomsch-K,a- tholieken. Van dat „ind'ien", is het intus- schen wel heel ver af, waarom er voor onze tegenwoordige verhoudingen uit het gezegde niets is af te leiden. De Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club meldt: Er werd nog steeds geklaagd over ae zeer gecompliceerde formaliteiten om de betaalde Belgische taxe terug te kunnen krijgen. Het stellen met andere regeeringen contracten af te sluiten om dubbele belasting te voor komen. Moeilijkheden doen zich vooral voor ais het betreft geen natuurlijben persoon, doch een rechtspersoon en het betreft geen on roerend maar roerend vermogen. Over het onderwerp „koopen op afbeta ling en woeker" hebben verschillende depar tementen rapport uitgebracht. Ook zijn er artikelen over deze zaak In het tijdschrift verschenen. Mr. Hartogh, van Amsterdam, leidde hst onderwerp in. wettelijke bepalingen in verband met de vaststelling opnieuw van het rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en kantongerech ten (zes ontwerpen) 7e. tot nadere wijziging van de wet van 5 Juli 1920. Inlichtingen op een adres De Minister van Defensie heeft inlichtingen verstrekt op het adres van J. G. N. de Riemer, adjudant-onderofficier by de mili taire batterij te Amsterdam, houdende ver zoek om kwijtschelding van de verplichting tot restitutie van de aan adressant ontsto len Rijksgelden. Op grond van een ingesteld onderzoek zoo deelt de Minister medé heeft hü de vraag, of de wijze van opberging aan rede lijk te stellen eischen heeft beantwoord ont kennend moet beantwoorden en mitsdien den adjudant-onderofficier de Riemer voor het verloren geraakte bedrag ad 795.46 aansprakelijk gesteld. De Minister heeft echter termen kunnen vinden voor belanghebbende verzachtende omstandigheden in aanmerking te nemen en hem tegemoet te komen door hem een uit- keering ad 400 ten laste van het Ryk toe te kennen. De eerstvolgende openbare vergadering van de afdeeling van den Raad van State voor d'e geschillen van bestuur zal worden gehouden op Dinsdag 2 Juli 1929, des namid dags te 1,30 uur. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van den Ned'erlandschen Leeuw, H. W. J. Sannes ,te Brummen, lid van Gede puteerde Staten van Gelderland. Van 23 tot 26 Juli zullen de vier Spaan- sche torpedojagers „Sanchez Barcaiziegni", „Alsedo", „Velasco" en de „Mazaga" een bezoek brengen aan Amsterdam. Deze oor logsbodems, die tijdens een oefeningreis de Amsterdamsche haven zullen aandoen, zul len onder bevel staan van den kapitein ter zee H. D. E. Miery del Rio. By Kon. besluit is met wyziging voor zooveel noodig van het besluit van 29 Sep tember 1925, aan de by het besluit van 20 December 1920 ingestelde Staatscommissie opgedragen a. advies uit te brengen aan de voorzitter van den Ministerraad over alle door de regeering in hare handen gestelde voorstellen of rapporten; b. de aandacht van den voorzitter van den Ministerraad te vestigen op objecten, welke naar hare meening voor bezuiniging in aan merking komen; c. zich op de hoogte te houden van den stand van het bezuinigingsvraagstuk, in over weging zynde maatregelen te toetsen aan den algemeenen financieelen toestand en van hare bevindingen desgewenscht mededeeling te doen aan den voorzitter van den minister raad. Daaromtrent is o.m. bepaald, dat een schriftelijk advies eerst zal worden uitge bracht na voorafgaan^, overleg met de Cen trale Reorganisatie-commissie, waarbij ge tracht zal worden eventueele verschilpunten in onderlinge bespreking tusschen beide commissiën op te heffen. autoriteiten in België hierover gewend om er toe te geraken, dat de restitutie aan de grens van België geschieden zal, zooais ook het geval is aan de Nederlandsche grens voor de restitutie aan de Belgische automobilisten van de wegenbelasting. Voorloopig kan alleen worden medege deeld, dat het verzoek om restitutie van Belgische taxe de séjour betaa'd na 1 aanuar 1929 (officieele datum van afschaffing) moet ingediend worden by het Belgische Ministe rie van Financiën te Brussel onder overleg ging van het carnet de sejour, dat men Nederlander is en copie van de Nederland sche wegenbelastingkaart, voor conform ge- tcekend door een ambtenaar van de belas tingen of een verklaring van het belasting kantoor, dat de wegenbelasting betaald is, met aangifte van den termijn,, waarvoor be taald is daar aan houders van 60 dagen gel dige wegenbelastingkaarten geen vrystelling van taxe in België verleend wordt. Uit deze overgelegde papieren biykt dan meteen ook, dat de belanghebbende in Nederland gevestigd is. Bij Kon. Besluit is de gemeentebegrooting van Leeuwarden voor het dienstjaar 1928 door Ged. Staten van Friesland niet goed gekeurd, omdat de raad van Leeuwarden by besluit van 24 April 1928 de begrooting heeft gewyzigd door den daarop uitgetrokken post voor „subsidiën aan schouwburgen of mu ziekcorpsen", groot 8500, te verhoogen tot 19.900 met vernietiging van het besluit van Ged. Staten alsnog goedgekeurd. In hun voorstel overwegen de ministers van Onderwijs, K. en W. en van Binnen- landsche Zaken en L., dat zy niet kunnen inzien, dat financieele redenen tot intrek king van het subsidie moeten leiden; dat voorts schending van een door B. en w. van Leeuwarden met Ged. Staten van Friesland, na gepleegd overleg, aanvaarde gedragslijn, in zake de gemeentelijke begrootingspolitiek, welke mede het onderhavige subsidie, den Ministers niet als gegrond verwyt voorkomt, aangezien een tusschen B. en W. en Ged. Staten gehouden bespreking de vrijheid van beslissing van den gemeenteraad niet aan tast, en ten slotte dat hier het voortbestaan op het spel staat van een cultureele instel ling, de eenigste van dien aard in Friesland (bedoeld is het „Symphonie-orkest van Leeuwarden") en het zou, zeggen de Minis ters, niet een daad van juist overheidsbe leid zijn een dergelijk cultureel belang tegen den zin van het gemeentebestuur zelf blij vend te treffen, nu de financieele toestand daartoe niet noodzaakt. Dezer dagen citeerden wy een passage uit het verslag dat de N. R. Ct. gaf van een rede, welke de voorzitter der Chr. Histori sche Unie dr. Schokking te Apeldoorn heeft gehouden. Volgens genoemd verslag zou dr. S. daar o.m. gezegd hebben: „Als de so ciaal democratie in Holland was als de Labour-partij in Engeland, was er meer kans dat de c. h„ wanneer de Koningin dat vroeg, samenwerking zochten met de s. d- om een kabinet te vormen, dan met de r.-k." Ook in eigen kring heeft deze uitlating de aandacht getrokken en in de „Neder lander van gisterenavond wordt zy in een in gezonden stuk onder de loupe genomen. In een bijschrift by dit ingezonden stuk maakt dr. Schokking nu de volgende op merking: Het is geen grief tegen het verslag van hetgeen ik in Apeldoorn sprak, wanneer lk opmerk, dat het niet volledig is. Dit kan het niet zijn, maar maakt daardoor on willekeurig een indruk, dien het niet hacT voor degenen ,die mij hoorden. Over de vraag van de vorming van een kabinet na de verkiezingen wanneer het te genwoordige, volgens zijn eigen meegedeeld voornemen, zijn ontslag zal hebben aange boden, heb ik nauwelijks iets gezegd. Die vraag wordt door ons niet op den voorgrond gesteld, we! die van een zoo- goed mogelijke samenstelling van de volksvertegenwoordi ging. Gezien het stelselmatig en voortdurend be roep van de S. D. A. P. op den uitslag der In de voortgezette vergadering werd een een overzicht gegeven van den stand der Broederschap. Het ledental was per 31 Dcc. gestegen tot 789. In den loop van het vorige jaar is het vermogen der Broederschap vry belangryk vermeerderd. Het nadeelig saldo van 31 Dec. 1923 ad 3830.62 is geleideiyk verminderd, zoodat op 31 Dec. 1926 de kas sloot met een voordeelig saldo van 228.41, dat thans is gestegen tot 4784.49. De obli- gatieleening, die op 31 Dec. 1922 nog 10.000 bedroeg, is inmiddels geheel uitgeloot. Het kapitaal van het ondersteuningsfonds be droeg per 31 Dec. 1928 166.500. Mr. P. J. van Wijngaarden, eerelid der broederschap, stelde de vergadering voor notaris Smits te Amsterdam, die zyn nota riaat heeft neergelegd, veel voor de broeder schap heeft gedaan en een korten tyd het voorzitterschap heeft waargenomen, te be noemen tot eerelid. Daratoe werd onder applaus besloten. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd Utrecht aangewezen. Hierna had de benoeming plaats van drie nieuwe leden van het hoofdbestuur, in de plaats van de heeren J. M. van Lis, H. van Opstal en mr. S. K. D. M. van Lier. Gekozen werden de heeren mr. P. Kingma Boltjes, Enschedé; dr. Ph. der Werf, uit Joure. De heer F. R. M. Th. Gouverne uit Gro ningen, van meening, dat het vertrouwen van het publiek door de voorgekomen debacles van enkele notariaten is geschokt, herinnerde eraan, dat hy een voorstel heeft ingediend by het hoofdbestuur, om te beslui ten tot een algemeene verzekering die zich ten doel stelt de uit dergeiyke débacles voor Klara wandelde zenuwachtig de kamer het publiek voortvloeiende nadee'en door rond. Soms keek zy uit het venster. Eindeiyk wiaakIvi nllrt Torlnv* i w In den gemeenteraad van Maastricht is behandeld het rapport der Commissie voor de Strafverordeningen en voor de Financi eele aangelegenheden betreffende het verzoek van de Maastrichtsche Koffiehuishoudersver- eeniging tot wyziging der verordening op vermakelijkheidsbelasting enz. o.a. werd uit breiding gevraagd van gelegenheid tot dan sen op Zaterdag. Het oordeel der commissie was, dit niet toe'te staan. Het verzoek werd afgewezen met 15 tegen 11 stemmen. Te Musselkana&l is een auto van den radio handelaar H. BI. tegen een boom gereden, waarbij de inzittende kapper E. K. zwaar aan het hoofd werd gewond, zyn toestand is zor gelijk. De auto is deerlijk gehavend. verschillende ingrediënten werden in beslag genomen. Een van de gearresteerden heeft men op vrije voeten gesteld, omdat gebleken is, dat hij met deze zaak niets uitstaande had, een ander echter bleek pas kort uit de gevan genis te zijn ontslagen, waar hij een straf- tyd had uitgezeten, naar aanleiding van een poging tot het vervaardigen van valsche Nederlandsche bankbiljetten. Ten slotte heeft da politie wederom gearresteerd den man, die reeds op den Vrijdag na het uit geven van. hst valsche biljet te Papendrecht was aangehouden. Ook hij bleek een goede bekende van de politie te zyn. Behalve het uitgegeven biljet, waren nog j geen biljetten in omloop gebracht, er zijn j ook bij huiszoeking geen nieuwe biljetten gevonden. De gevonden biljetten waren buitenge' woon slecht nagemaakt. Dinsdagmiddag had te Apeldoorn in de Hoofdstraat een ernstig verkeersongeval plaats. Op het trottoir dier straat liepen enige schooljongens te stoeien, waarby p'ot- seling de 8-jarige L. C. in vrij snelle vaart en alleen het oog houdende op zijn makkers, zich op den rijweg begaf, waar juist een auto, bestuurd door den heer D., passeerde. Het kind geraakte onder den auto, die byna on- onmiddeliyk tot staan werd gebracht Ernstig gewond werd de knaap by Dr. H. binnen ge dragen en vandaar per ziekenauto naar het ziekenhuis overgebracht, waar hy by aan komst reeds bleek overleden. Den bestuurder treft geen schuld. Dinsdag moest de byzondere school der Oud Gereformeerde Gemeente te Krabben- dyke gesloten worden om een niet alledaag- sche reden. Het hoofd der school had name lijk om een kleinigheid twist gekregen met den onderwijzer en de strijd liep zoo hoog, dat beide paedagogen voor het oog hunner leer lingen handgeemen werden, waarby beiden flinke klappen opliepen. Afgezien van de uit werking op de leerlingen had de zaak geen verdere gevolgen, want gisteren was de school weer geopend en hadden de belde onderwyzers het lesgeven weer hervat. Arrestaties to Rotterdam Verleden week Donderdag werd in een café op Katendrecht een Engelsch vyf- pondsbiljet uitgegeven, dat valsch bleek te zyn. Het biljet werd in beslag genomen en de politie stelde onmiddeliyk een onderzoek in, dat tengevolge had, dat reeds den volgen den dag een man werd gearresteerd, die evenwel, wegens gebrek aan bewys, weer moest worden vrygelaten. By voortgezet onderzoek, is het de afdee ling valsch geld van de centrale recherche gelukt in een lunchroom op de Hoogstraat te Rotterdam, drie mannen te arresteeren. Op een van hen werden vijf vervalschte En gelsche vyfpondsbiljetten gevonden. Er werd voorts een werkplaats ontdekt in een leegstaand huis aan de Woelwykstraat, waar Gisteravond kreeg de 25-jarige dochter van de weduwe Ingwerda te Oosterzee, toen zy een paard, dat met de pooten in de strengels van een maaimachine verward was geraakt, uit zyn benarde positie wilde bevry- den, een trap van het dier, waardoor zy zeer ernstig in den rug gewond werd. Be wusteloos opgenomen werd zy naar het zie kenhuis te Sneek vervoerd, waar zij ter ver pleging werd opgenomen. Tegemoetkomend aan het veiv zoek van vele alleenwonenden en kleine gezinnen, besloten wij van nu af aan voor één ingezon den bon een aquarel-illustratie voor ons Jubileum Album Het vyfjarig zoontje van den heer Veening, directeur van de zuivelfabriek te Wezep, gem. Oldenbroek, gleed in de keuken uit en viel ruggelings in cm teil met kokend water. De dienstbode trachtte tevergeefs het kind eruit te trekken. Mevrouw Veening, die kwam toe- loopen, haalde het kind eruit, maar het stierf kort daarna. verzekering te dekken, waarin dan alle leden bijdragen. Spr. heeft er echter niets meer van gehoord, en wilde gaarne weten wat er met zyn voorstel gebeurt. De voorzitter antwoordde, dat deze débac les zich tot enkelen hebben bepaald, waar door de naam van het ambt niet is geschaad. De minister van justitie heeft echter een commissie samengesteld, die de mogeiykheid onderzoekt wat in dergelyke gevallen kan worden gedaan, haar rapport is echter nog geheim, maar zal te zyner tyd ter kennis der leden worden gebracht. Be herdenking van het 100-jarig bestaan H.M. de Koningin-Moeder zal zich by enkele der feestelykheden ter gelegenheid van de herdenking van het 100-jarig bestaan der Regimenten Grenadiers en Jagers doen vertegenwoordigen door Harer Majesteit's Kamerheer, Jhr. E. R. van der Wyclc. Z. K. H. de Prins zal H. M. de Koningin vertegenwoordigen by den feestmaaltyd ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan der Grenadiers en Jagers, in den avond van 7 Juli in den Dierentuin te houden, van of ficieren en hunne reünisten van de beide regimenten Grenadiers en Jagers. werd er gescheld. „Is 't reeds gebeurd?" vroeg de heer. Zy schudde het hoofd. „In een half uur Gerard. O God, het is zoo zwaar." „Zwaar, nu ja. Maar het verstandigste. Je bent altyd een verwende vrouw geweest. Wil je nu je geheele leventje met vreemden op houden? Vreemdelingenhuis klinkt heel mooi. Maar wat zich daar, in den loop van een jaarOch kom by ons." Zachtjes antwoordde Klara: „Jaze kerbij uu tot last „Onzin. De weduwe van mijn eenigen gelief den broer." Klara's oogen werden weer vochtig. O, die weken sinds Hugo's dood! Eerst twee maanden, dat hy ziek lag en toen dat een zame gevoel: Alleen op de wereld te zyn „Ik denk, dat binnen enkele uren die tegen zin wel weg zal zyn. Het beste is, dat je met my meekomt. Waartoe die tegenzin? Willem is een man, waaraan je je kan toevertrouwen." Klara maakte een vlugge beweging. En, in de oogen een smeekbede, een zucht: „Neen... niet, asjeblieft, nietlaat my hierZij liet den blik in de kamer rond gaan, alsof z'j alles goed in zich wilde opnemen, opdat het haar zou beschermen tegen aanvallen van vreemden. „Dus dan haal ik je af. Binnen drie uur. Is het zoo goed?" Dankbaar zei ze: „Ja, Gerard, je bent goed voor mij." „Nudusantwoordde de zwager. Het dresf hem voort. Want hy was een man van doorzetten. „Tot straks Klara! En maak je nu niet al te druk „Neen.nietzeide Klara. Toch nam zy haar zakdoek voor haar oogen en In de voortgezette vergadering werd be- sej; (,tot wederziens sproken het onderwerp nikkelen munt. Prof. dr. G. M. VerrUn Stuart, hoogleeraar aan de Ned. Handelshoogeschool te Rotter dam, hield een inleiding over dit onderwerp, nl. de vraag of het aanbeveling verdient om hier te lande het zilvergeld te vervangen door nikkelen munten. Een Staatscommissie, onder voorzitterschap van den president dsr Ned. Bank is bezig naar deze vraag een on derzoek in te stellen. De zaak is derhalve van actueel belang. Kij concludeerde tot de wenschelijkheid van nikkelgeld, waartoe temeer aanleiding bestaat omdat de zilverbons op de nominatie staan om geheel te verdwynen en daarmede een in vele gevallen zeer praetisch betaal middel zal zijn afgeschaft. De laatste vraag brengt spr. tot den veel geuiten wensch om toch nog in een and ren vorm het kleine papiergeld te handhaven en wel door invoering van een bankbiljet van 5. Spreker weet niet of zulk een coupure hier te lande zich gemakkelijk zou inburge ren. De zilverbons van ƒ5 in 1914 uitgegeven, deden het niet. Maar wellicht dat het thans, Gerard Kresser verliet de kamer. Willem was 'n man, die een imponeerenden indruk naakte, zyn oogen keken streng, zijn dichte baard had iets dwingends. Als hij sprak, vrlde zyn stem de geheele ruimte, maar toch, zyn oogen waren goed. Hy reikte Klara ds hand. „Waar zyn de meubels?" vroeg hy. Stom, opende Klara de deur van den salon, aar de vleugel stondAch, Hugo's piano, waarop hy byna eiken avond speeldeEn Jan ain de rechter handHugo's werlc- nmer: Zijn schrijfbureau en z'n boeken. O, Hemel, moest het werkelijk zoo zijn. „Ja, maar vrouwtje, dat moeten we eerst en beetje verplaatsen." Steeds vlugger klopte Klara's harton verdraaglijkPeinzend verliet ze de kamer. Toen Klara terugkwam stond de geheele salon vol vreemde menschen. Uit de meest ongeschoren gezichten blikten hebzuchtige oogen, of zij schatten de waarde van de meu bels. Klara beschouwde deze handelaren en gelegenheidskoopers, die op haar stoelen zaten, als vyanden. De aanblik ontnam haar den adem. Als Willem nu maar beginnen wou. Eindeiyk deed de verkooper een belletje weerklinken, hield een korte toespraak en be gon met de schryftafel te verkoopen. „Een schoon stuk myne heeren'n eenig stuk! Ik bled hem u an." Met de rechterhand onder de kin, staarde Klara voor zich. „Geen bod?" vroeg de man met den hamer. „Neen, geen bod" zuchte Klara. Maar daar roerde zich iemand. „20 Mark" zei een man, en toen Klara naar hem keek, toen zag zij een grooten hoed, anders niets. „21" kwam een tegenbod. Het kwam. van voren. Nu kwamen nieuwe bieders. Spoedig was het by de 30 Mark. „30" Mark zyn geboden. Er is een bod van „30" Mark gemaakt. „Niets meer? Eenmaal." Maar 't was Wil lem aan te zien, dat hy het niet meende. „31353940". En toen weer pauze. De man met den hoed had zich opge richt, en keek naar zyn tegenstander. Toen hervatte Willem weer zyn rede: 43" Mark. Niemand meer?" Bedenkt, mijne heeren, echt eiken. Is dat niet meer waard dan „43" Ryks- mark?" „Een groote Riiksmark", klonk het aan Klara's oor. Jawel, het is meer waard schreeuwde het in haar. En teen de man met den hoed 45 bood, hoorde zij een heftig 50 en zy erkende in een zwart gekleede dame een nieuwe vyan. din. „55" riep hij triompheerend uit. „60" riep Klara met luide stem. Zy while niet hebben dat 't goed wat aan haar man had toebehoord, verkocht werd aan menschen, die er steeds op uit waren om van 'n ander z'n ongeluk te proflteeren. „60" riep ze nog harder en ging vastbera den naar voren, naar den verkooper. Eenige woorden werden gewisseld, Hierna verzocht de verkooper, dat alle bie ders het huis zouden verlaten, dat de ver koop niet doorging. Gerard, kwam terug. Hy vond Klara stil in een stoel gezeten. Op de vraag, of z|1 medeging weigerde zy beslist. „Zoo zyt gy, vrouwen", zei Gerard. „Ja, zoo zijn wil Gerard. Wil blijven trouw. Ook bil den dood. al heeft die onzen dier baarste van ons weggerukt, blijven we nog trouw aan de dingen die ean doode by zyn leven hebben gediend, Ik kan niet zien. dat deze meubelen die mij zoo levendig aan mijn overleden Hugo herinneren te koop -taan voor iedereen." „Dus, het hoogste gebod breng jij ook op je meubelen over?" vroeg Gerard. „Ja", antwoordde Klara. „Dat is mijn hoogste gebod!" Hierna scheide zij. Het derde slachtoffer overleden Dinsdagavond kreeg de 25-jarige dochter Zwolle overleden de heer A. Appelo, het derde slachtoffer van het ongeval op de scheeps werf te Zwartsluis. Het onderzoek naar Franco en de zijnen Het Britsche vliegtuig-moederschip „Eagle" heeft gisteren den geheelen dag het onder zoek naar de vermiste Spaansche Oceaan- vliegers voortgezet. Het Spaansche ministe rie van marine heeft verzocht een punt, on geveer 240 K.M. ten Zuiden van de Azoren, in oogenschouw te willen nemen, alwaar de overblyfselen van een tweedekker gesigna leerd waren. Vanwege de admiraliteit is een desbetreffende opdracht aan de „Eagle" gegeven. Alle overige nasporingen, welke in totaal door 6 Spaansche, 2 Portugeesche en 2 Ita liaansche oorlogsschepen worden verricht, hebben nog niet tot het gewenschte resul taat geleld. Te Madrid zyn nieuwe berichten ontvan gen, volgens welke wrakstukken van de Nu- mancia ten Z. O. van de Azoren zyn gesig naleerd. Primo de Rivera heeft daarop den commandant van het Itallaansche eskader, dat op het oogenblik te Lissabon ligt, ver zocht enkele schepen uit te zenden naar de aangegeven plaats om daar een onderzoek in te stellen, daar de Spaansche oorlogsschepen, die elders nasporingen doen, zich te ver verwijderd bevinden. Een ander bericht meldt, dat het Fran- sohe ministerie van marine den torpedo jagers Leopard en Lynx, die gisteren uit Brest zyn vertrokken, heeft opgedragen deel te nemen aan het opsporingswerk. c. met ingang van 1 September 1929: le. de luitenaut.kolonel C. J. H. van der Harst, van den generalen staf, in zyn rang en ouderdom van rang overgeplaatst bij het wapen der infanterie; 2e. benoemd, by het wapen der infanterie, by den staf van het wapen, tot gouverneur der Koninklijke Militaire Academie, de luite nant-kolonel van der Harst, voornoemd. Blykens een in het nummer van gisteren opgenomen advertentie zullen de heeren H. Oyens en Zonen te Amsterdam morgen ter Amsterdamsche beurze introduceeren 15000 gewone aandeelen, zonder nominale waarde van de Central States Electric Corporation, in certificaten uitgegeven door de N.V. Maat- schappy tot beheer van het Administratie kantoor van Amerikaansche fondsen, opge richt door Broes en Gosman c.s., elk ceri- ficaat vertegenwoordigende 10 gewone aan deelen. De eerste koers van uitgifte zal gebaseerd zyn op den slotkoers te New-York van heden. De koers is thans te New-York ongeveer 140 dollars per aandeel. Degene, die onder het pseudoniem „een abonné" inlichtingen vraagt over een ad vertentie van een Coöperatieve Vereeni ging in ons blad, wordt verzocht, naam en adres op te geven, opdat wy hem kunnen antwoorden. Wanneer zal men nu toch eens ophouden met het inzenden van naamlooze stukken? Redactie N. H. Crt. De Portugeesche kanonneerboot, die na sporingen heeft gedaan naar de vermiste Spaansche Oceaanvliegers, is zonder resul taat naar Ponta Delgada teruggekeerd. S. en O. De Directie der Italiaansche Opera be richt ons, dat voor het aanstaande zomer- concert-toumée, behalve de reeds vermelde artisten, nog geëngageerd zyn: Signorina Guiseppina Sabino, Soprano-leggero; Signo rina Vittorlna Polombini, Mezzo-Soprano en Signora Franco Perulli,Tenore. Het eerste concert zal plaats hebben Za terdag 13 Juli a.s. te Amsterdam in de groote zaal van het Concertgebouw. By Kon. besluit is: a. onderscheideiyk, met ingang van 1 Sep tember 1929 en 1 October 1929, op hunne aanvrage, een eervol ontslag uit den mili. tairen dienst verleend aan den generaal-ma- joor der artillerie G. G. van Everdingen, gou verneur van de Koninkiyke Militaire Aca demie; b. den generaal-majoor van Everdingen, voornoemd dank betuigd voor de veeljarige en belangryke diensten, door hem aan den Lande bewezen; ZONDAG 30 JUNI a.s. aanvang 2 uur reinigt mond en tanden. Vr,.: Iemand van 64jaar zijnde wordt werkloos en heeft tot aan dien tyd regel matig een zegel geplakt van 60 cent. Moet hy nu zoo lang hy werkloos Is, tot aan zijn 65- jaar een zegel plakken van 25 cent? Zo ja, tot hoe lang? zy zyn werkelük zonder in komsten. 2. Kan ouderdomspensioen per week geno ten worden of is dit alleen maar per maand uit te keeren? 3. Een vader, weduwnaar, woont in bij ge huwde dochter met steun van eenige andere kinderen, doch nu worden de ouders van den man z'n kant door werkloosheid ook hulpbehoevend, ontheft dit nu (het inwonen by gehuwde dochter) de man tot deelsgewyze bydrage van steun voor zyn eigen vader en moeder of kan men hem daar wettelyk toe verplichten? Antw.: 1 In ieder geval moet hij wachten totdat hü 65 jaar is; Iemand moet tot zyn 60ste jaar ieder jaar gemiddeld 47 zegels plakken en van zyn 60ste tot zijn 65ste jaar I 39 zegels per jaar. Heeft hy dus nu al gemid deld elk jaar 39 zegels geplakt (van zyn 60e jaar af gerekend), dan behoeft hy niet meer te plakken maar moet op zyn uitkeering wachten, totdat hy 65 jaar is. II. Ouderdomsrente wordt om de vier we ken uitbetaald. III. Wanneer onderling geen accoord te treffen is. dan bepaalt de rechter in laatste Instantie hoeveel er moet worden bijgedragen. Vr.: Ik heb een rundleeren citybag waar over een fleschje glycerine met kamferspiritus is gevallen. Zoudt U een middel weten om die vlekken er uit te krygen? Antw.Probeert u het eens met petroleum- aether. Anders aan een vakman ter behande ling geven. Vr. Welke toren is de hoogste? en hoe hoog is ieder afzonderiyk, de Wester-toren in Amsterdam of de Groote Kerk op de Groote Markt hier in Haarlem. Antw.: De Groote kerk in Haarlem is 86 M. vanaf den grond tot aan de spits. De Wester toren is 85 'A M. Men deelt ons in aansluiting met een ant woord op de vraag mede, dat er in Egmond een Pension bestaat, waar R. K. Kinderen hun vaeantie kunnen doorbrengen. Vr.: Is het lot der Hollandsche Grondcre- dietbank serie 50967 No. 40 al uitgeloot? Antw.: Nog niet uitgeloot. Vr.: 1. Als 'n zieke thuis ligt. moet zij dan een briefje hebben van den huisdokter, dat zy niet kan stemmen? 2. Als zy in het ziekenhuis ligt, moet zy dan een verklaring hebben van den direc teur van het gasthuis? 3. Moeten deze verklaringen met stembil jet op het stembureau worden ingeleverd? Antw.: Gy doet het beste u *»voren te vervoegen met de oproepingskaart ter ge meente-secretarie, afdeeling verkiezingen. Vr.: Is een dienstbode voor dag en nacht verplicht, 's avonds na haar werkzaamhe den, voor mevrouw goed te verstellen? Antw.: Deze vraag is in het algemeen niet te beantwoorden. Een bepaalde werk tijd bestaat er voor inwonende dienstboden niet. -Er dient natuurlijk rekening gehouden te worden, dat de dienstbode niet overbelast wordt met werk. Maar ten slotte heeft zy het zelf in de hand haar dienst met inacht neming van den termyn op te zeggen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 7