Grooten Propaganda^Fietstocht WALES-ANÏHRACO LIJST ACHT! fa. G. KRAAI J Co. Spinnewebjes ZIEKEN Om de macht van Rome UITNOODIGING ZOMERPRIJZEN vanaf f2.65 per H.L. De personeelsformatie Telegrafisch Weerbericht STEMT: ROOMSCHEN, DAT ZIJN WIJ BUREAUXNASSAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN VRIJDAG 28 JUNI 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17192 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. De feesten van de afd. Haarlem van den R.K. Volksbond aan alle R.K. Dames en Heeren om mede te doen met den welke ZATERDAGMIDDAG 2 UUR gehouden wordt vanaf het BAVODORP - Vliegfeesten te Rotterdam De moord te Hoogezand Het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde Duizend achtereenvolgende raadsvergaderingen gepresideerd Froef-uitzendingen PHOHI-zender De Zweedsche Oceaan- vliegers weer gestart De bouw van een nieuw motorschip ALLEEN MET STOOKT U HET VOORDEELIGST FRANCO THUIS TURFMARKT 10-TEL.11088 Vijf en twintig jarig bestaan van het 10de regiment Infanterie Het Tweede Kamerlid Chr. v. d. Heuvel Vragen van den heer Van Liemt Auto tegen een tram De afschaffing van borg tochten en arbitrage Een inval als voorzorgs maatregel Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haartooi Woensdag 3 Juli ALLEEN DE KATHOLIEKE LIJST ALLEEN De Koninklijke Familie Luchtvaartzegels Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. '^ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIËN 35 ct. p. regel v. VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 et p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, by vooruitbet. V By contract belangrijke korting, f INGEZONDEN MEDEDEELINGEN to sechen den tekst 60 et. per eegeL w ADeabonné sopditbladzijningevolgedeverzekeringsvoorwaardenxQ#*/*#\ Levenslange geheeieongeschi k theid tot werken door I "7 C f] bij een ongeval met /Ar ft bij verlies van een hand, 14 AP bij verlies van een gr#* bij 'n breuk van t in bij verlies v. een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I uUUU>~ verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen- l/tJU» doodelljken afloop: lfcUU."een voet of eeD oog: I I fcD«"duim of wijsvinger: I JU." been of arm: I «U.™ anderen vinger. Nederland is sedert den tijd der Refor matie het land, waar allerlei secten welig tieren, waar de geloofsverdeeldhéid schier geen grenzen kent, waar het dis puteeren op godsdienstig terrein nooit een einde schijnt te nemen. Als gij het een beetje treft, dan begint het oud moedertje met het neepjes- mutsje over de ooren, met u een rede kaveling over den uitleg van een of anderen bijbeltekst, of uw overbuurman in den spoorwegcoupé stopt u een stich telijk tractaatje in de handen, met welks Inhoud ge het verre van eens zijt. Nauwelijks is er aan het andere einde van de aarde een nieuwe dwaalleer ont dekt, of in Nederland staan er enkele personen gereed om haar te omhelzen en te propageeren. Dat is nu eenmaal zoo, sinds het vrije onderzoek alle teugels van eenig dogma afwierp; dat zit niet-katholiek Neder land nu eenmaal sinds enkele eeuwen in het bloed en dat zal voorloopig wel niet Veranderen, al zijn de resultaten ook nog Zoo bespottelijk. Al die secten en sectetjes, al die be denkseltjes van menschen, hebben ech ter dit ééne program-punt gemeen, dat ze nJ. zoo bang zijn als de dood voor de wereldlijke macht van Rome. Voortdu rend trachten ze het spookbeeld op te roepen van een Katholieke Kerk, zooals zij die in hunne verbeelding meenen te zien, welke niet tevreden is met haar godsdienstige rol, 'maar welke oök met begeertevolle kneukels grijpt naar de macht op wereldlijk terrein. Vooral in deze tijden, welke aan de verkiezingen voorafgaan, wordt geducht met dat schrikbeeld in anti-papistische kringen geveild en vaak met succes. Daarom heeft het wellicht zijn nut er nog eens op te wijzen, hoever die ge dachte welke men de Katholieke Kerk als 't ware heeft ondergeschoven, van de werkelijkheid verwijderd is. In den tijd der middeleeuwen en der Renaissance, toen Kerkelijke en wereld lijke macht langdurig en vaak in één hand waren, waaruit allerlei consequen ties voortvloeiden, had men wellicht een grond onder de voeten bij het houden van een dergelijk betoog; maar tegen woordig, nu de Paus nauwelijks aan zijn gevangenschap is ontkomen, zijn er toch alle teekenen van aanwezig, dat Kerk en Paus eerder afhankelijk zijn van de Wereldlijke machten welke bijna ner gens meer door de beginselen van het christendom bij het voeren van hun staatsbeleid worden geleid dan dat zij in staat zouden zijn om ook maar een greep te doen naar het beheerschen yan de publieke macht. Trouwens, hoe weinig Rome daaraan denkt, blijkt wel uit den inhoud der concordaten, welke kort geleden tusschen het Vaticaan eenerzijds en Italië en Pruisen anderzijds werden afgesloten. Indien iets v" die concordaten blijkt, dan is het zeker wel het absoluut gemis aan datgene, wat lijkt op het grijpen naar politieke macht door de Kerk. Wil men dit nog tastbaarder voor zich zien, dan denke men maar aan de uiterst beperkte eischen ten aanzien van het staatsgebied, waarmee de Paus voor de Citta del Vaticano heeft willen genoegen nemen. Indien ergens machtsbegeerte ontbrak, dan is het wel hier. Het eenige wat de Paus van Rome heeft nagestreefd in de overeenkomsten met Italië en Pruisen, is het recht van de Kerk op zuiver godsdienstig terrein, het recht om de zielen zalig te maken, in volkomen vrijheid. Dat streefde de Paus na bij deze beide gelegenheden, dat zal de Paus nastreven in zijn veelzijdige verhoudingen over de gansche wereld. Paus en Kerk zien hun macht uitslui tend op godsdienstig terrein, wat men hun verder; ook in Nederland toedicht, zijn fabeltjes. Anderen mogen misschien hun begeer ten uitstrekken tot bemachtiging van het staatsgezag. Onder hen behqort de Katholieke Kerk niet. Zij houdt zich buiten den politieken strijd en eischt van haar leden slechts, dat zij, ieder naar eigen eerlijke overtuiging, al naar tijd en omstandigheden dit eischen, hun bur gerlijke plichten vervullen. Voor ons land doen de Katholieken dit georganiseerd in de Katholieke Staatspartij, die, on danks alle insinuaties uit het vijandig kamp, is en blijft een zuiver politieke en geen godsdienstige partij, een partij, waarbij de Katholieke Nederlanders de staatkunde van hun land naar best ver mogen dienen! Een Trlduum-Feestvergadering met vaandel- wijding Muziekuitvoeringen Kinderfeest Het veertigjarig bestaan van de afdeeling Haarlem van den R. K. Volksbond, zal dit jaar op luisterrijke wijze gevierd worden. De. feesten zullen worden ingezet met een Triduum, te houden in de St. Josephkerk, Jansstraat, op Woensdag 18, Donderdag 19, Vrijdag 20, met Zondag 22 September slui ting. Het Triduum zal geleid worden door den Zeereerw. Pater Theophilus, van IJmuiden-Oost. Na de Generale H. Communie op Zondag 22 September, zal een gemeenschappelijk ontbijt plaats hebben. Zaterdag, 28 September zal er receptie zijn van 35 uur in een der zalen van „St. Bavo" en is er gelegenheid de jubilee- rende vereeniging geluk te wenschen. Zondag 29 September, des middags 3 uur, zal in de Gemeentelijke Concertzaal de plechtige vaandelwijding plaats hebben. De vaandelcommissie zal alsdan het nieuwe vaandel aan het bestuur van den Volksbond aanbieden. De Zeereerw. Heer Rector Kok zal de feestrede houden, terwijl de R. K. Zang vereeniging „St. Caecilia" het geheel zal opluisteren. Dinsdag 1, Woensdag 2, Donderdag 3 en Vrijdag 4 October zullen in de groote zaal van „St. Bavo" muziekuitvoeringen worden ge geven, welke gratis toegankelijk voor de leden zullen zijn. Verder zal op een Woensdagmiddag in Oc tober een groot kinderfeest plaats hebben en op een nader te bepalen datum een feest avond worden gegeven voor de adspirant- ten. Het geheel zal worden besloten met het geven van zeven jaarfeest-avonden, waarbij de Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" zal optreden. Het te spelen tooneelstuk zal nader worden bekend gemaakt. Aan de leden van den Volksbond zal gratis een fraai programmaboek worden uit gereikt, waarin de programma's der feesten zullen worden opgenomen. Het programma bevat o. m. de laatste foto van Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent met een bijschrift van Mgr., een foto van den Geestelijk Adviseur van den Volksbond, den Zeereerw. Heer Rector J. P. J. Kok, die ook een bijschrift zal plaatsen. De voor zitter, de heer J. Ph. H. Castricum, zal een overzicht geven van wat in de afgeloopen 40 jaar is tot stand gebracht en een beeld van de toekomst geven. Het programma zal worden verrijkt met foto's van den Rechtskundig Adviseur, het Hoofdbestuur van den Volksbond, en van interieurs van zalen van „St. Bavo". Verder foto's van alle vakbesturen enz. Het geheel belooft een fraai boek te worden en zal 80 pagina's tellen. Voor het vervaardigen van den omslag is een prijsvraag uitgeschreven, en is reeds een twintigtal ontwerpen binnengekomen. Aan Burgemeester en Wethouders is toe- steming gevraagd, om tijdens de feesten loten a 10 ct. te mogen verkoopen voor het Fonds „Hulp in Nood". Het hoofdbestuur heeft voor dit mooie doel een fraai gouden horloge beschikbaar ge steld- Gisteren is op het vliegveld Waalhaven het vierdaagsch internationaal Concours voor Sportvliegtuigen begonnen, dat georganiseerd wordt door de Rotterdamsche Aeroclub. Voor dit concours hebben 42 deelnemers, waar. onder 10 Hollanders ingeschreven, doch niet alle hebben hun inschrijving gestand ge daan. Voor gisteren stond er slechts voor de buitenlandsche deelnemers een stervlucht op het programma. De deelnemers mochten de plaats van vertrek zelf kiezen, mits deze slechts op minstens 200 K.M. afstand hemels breed van Waalhaven gelegen was. Het tijd stip van vertrek diende zoodanig gekozen te worden, dat men precies te 4 uur te Waal haven zou landen. Van de 42 buitenlanders, Engelsche, Belgische, Duitsche en Fransche vliegers kwamen er ongeveer 20 binnen. Precies vier uur, juist toen het Fokkervlieg- tuig van de K.L.M. naar Parijs vertrok, ver schenen er 7 toestellen boven Waalhaven die 2 minuten later neerstreken. Het waren alle Engelsche Moth-vIiegtoestePen. die van Brussel en Antwerpen waren vertrokken. Ge leidelijk kwamen er tot 6 uur meer machines binnen. Ondertusschen gaven de Amerikanen Ross en Chet op hun Stearman-eendekker, waarmede zij een tournee door Europa ma ken en gisteren te Rotterdam waren aange komen een demonstratie kunstvliegen. Het niet talrijke publiek had verder veel belang stelling voor een keurig uitgevoerde esca- drillevlucht van drie Pander-toestellen, be stuurd door de heeren Vlaming, Redele en Pander, leden van de Rotterdamsche Aero club. Ten slotte heeft de heer Schmidt Crans, chef-instructeur van de Club, een demon stratie gegeven op het allernieuwste Pander toestel, dat dezer dagen is ingevlogen en uit gerust is met een 120 P.K. Gipsy-motor. Mor gen zullen de eigenlijke wedstrijden één aanvang nemen. Gisteren heeft een sjouwerman te Hooge zand zijn 28-jarigen collega Wiebe Bosgraaf met een messteek gedood. De dader is gear resteerd en heeft bekend. Het slachtoffer laat een vrouw en één kind na. Magnetiseur veroordeeld Het Amsterdamsche Gerechtshof deed gisteren uitspraak in de door den Hoogen Raad verwezen zaak van den magnetiseur A. K. uit Haarlem, die veroordeeld werd, omdat hij, hoewel niet toegelaten tot de uit oefening der geneeskunde, buiten noodzaak het beroep van geneeskundige als bedrijf heeft uitgeoefend, tweemaal gepleegd. De kantongerecht te Haarlem had hem opge legd twee geldboeten, elk van 300. maar. In hooger beroep, had de Haaxlem- sche Rechtbank de straf veranderd in twee geldboeten, elk van 30. Verdachte's handelingen hadden nergens anders in bestaan dan dat hy de patiënten, d'e bij hem kwamen, op een rustbank deed plaats nemen, waarna hl), zonder ze te heb ben onderzocht, met de handen eenige malen een strijkende beweging maakte, evenwel zonder het lichaam aan te raken. Voor zijn bemoeiingen berekende verdachte geen hoogeren prijs dan 0.50 of 1 per visite. De advocaat-generaal had vernietiging van het vonnis gevorderd en oplegging van twee geldboeten van 30. Het Hof vernietigde het vonnis. Opnieuw rechtdoende, verklaarde het verdachte schuldig en strafbaar. Bij de strafoplegging overwoog het Hof, dat verdachte eenerzijds herhaaldelijk zich aan de gewraakte hande lingen heeft'schuldig gemaakt, doch dat de personen van de behandeling door ver dachte geenerlei nadeel hebben ondervon den. Op grond van deze overweging veroor deelde het Hof den verdachte tot twee geld boeten ieder van 60, elke boete bij niet betaling te vervangen door tien dagen hech tenis. Wij zijn èn Roomsch èn Katholiek Zoo thuis als in de politiek. En 't k'lnke over onze gouwen Met strijdlust-wekkend zelfvertrouwen: In massa's naar de stembu' heen. Aan ons LIJST 8. En nummer EEN! Door Utrechts burgemeester Gistermiddag heeft de Utrechtsche raad zijn voorzitter dr. J. P. Fockema Andreae op hartelijke wijze gehuldigd. Het was n.l. de duizendste maal, dat de burgemeester deze bijeenkomst presideerde en dat wel zonder zich in d n loop der jaren ook slechts één keer te doen vervangen. De burgemeester werd bij den aanvang der zitting door den secretaris, dr. J. de Lange binnengeleid en met applaus door de raads leden oegroet. Voor zijn zetel prijkte een vaas met bloemen, een attentie van de vroed schap Het oudste raadslid, de heer Serton, heeft vervolgens dr. Fockema Andreae toege sproken. Deze dankte voor de hem gebrachte hulde. Proefuitzendingen van den Phohi.zender zullen plaats vinden op de navolgende data en uren: Maandag 1 Juli van 1219. Dinsdag 2 Juli van 811. Woensdag 3 Juli van 1316 en 1924. Donderdag 4 Juli van 1116. Vrijdag 5 Juli van 12.3016. Zaterdag 6 Juli van 008. Zondag 7 Juli van 1216. De golflengte is 16.88 meter. De tijden zijn aangegevèn in G.M.T. Volgens een uitgezonden draadloos bericht, zijn de Zweedsche Oceaanvliegers te Reykja vik gestart in de richting Ivigtut op Groen land. De reparatie van den motor was gereed gekomen, waarna enkele startpogingen werden ondernomen. Door de heerschende windstilte kon de machine zich echter niet hoog in de lucht verheffen. De vliegers heb ben voor 12 uur benzine aan boord, terwijl de overtocht op 10 uur vliegens wordt ge schat. De Zweedsche Oceaanvliegers hebben vol gens later binnengekomen berichten hun vlucht afgebroken en zijn naar Reykjavik teruggekeerd. Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf te Rotterdam heeft van de Holland—Amerika— Lijn opdracht ontvangen voor den bouw van een motorschip van 12.000 ton laadvermogen meldt het „Hbld." Het schip dat wordt uitgerust met motoren te bouwen door Harland en Wolff te Belfast, die een capaciteit van 6000 as p.k. zullen ont wikkelen, zal voorzien worden van koel- en vriesruimen. Het wordt een zusterschip van de Delftdijk, die in September in de vaart komt en krijgt evenals laatstgenoemd schip accommodatie voor een aantal passagiers. Beide schepen zijn bestemd voor de vaart op de Westkust van NoordAmerika. Het thans in opdracht gegeven schip zal een vaarsnelheid van 15 mijl krijgen. 1 Juli 1929 zal het 25 jaren geleden zijn, dat het 10e Regiment Infanterie werd op gericht. 1 Juli 1904 werd een Bataljon van het Regiment Grenadiers, een Bataljon van het 4e Regiment Infanterie en een Bataljon van het 7e Regiment Infanterie respectievelijk in de garnizoenen Den Haag, Haarlem en Hoorn, samengevoegd tot een Regiment, vor mende gezamenlijk het 10e Regiment Infan terie, waarvan het le Bataljon in Hoorn bleef, het 2e Bataljon, afkomstig uit Den Haag kwam te Haarlem, terwijl het 3e Bataljon te Haarlem bleef, alzoo twee batal jons te Haarlem en een te Hoorn. De navolgende commandanten hebben in deze vijf en twintig jaren het bevel over het Regiment gevoerd: Van 1 Juni 190425 Januari 1905 Kolonel J. W. Draayer; van 26 Januari 190530 April Kolonel H. G. A. Neteson; van 1 Mei 190925 April 1911 Kolonel P. A. Spaan; van 27 Juni 1911—1 April 1923 Kolonel jhr. J. Th. von Spengler; van 1 April 1913—28 Juni 1915 Luitenant Kol. J. A. J. Smit; van 1 Juli 19151 Augustus 1917 Luit. Kol. Berenschot; van 3 Augustus 191723 Januari 1922 Luit. Kol. C. E. Nardten; van 1 Juni 1922—1 Maart 1927 Luit. Kol. F. J. G. W. Leers en van 1 Maart 1927 tot heden de Luitenant Kolonel Th. L. van Maaren, onder wiens bevel het Regiment thans nog staat. In deze 25 jaren seeft het le Regiment nog eenmaal een splitsing ondergaan en wel 1 April 1913 toen het 10e Regiment gesplitst werd in twee regimenten en wel het 10e en 21e Regiment Infanterie. De twee bataljons van het 10e regiment in garnizoen te Haarlem bleven behooren tot het 10e Regiment, het le Bat. in garni zoen te Hoorn werd toegevoegd aan het te vormen 21e Regiment Infanterie. 1 Mei 1922 werd het 10e Regiment Infan' terie tengevolge van een wijziging in de organisatie overgeplaatst naar het garnizoen Ede, de drie bataljons werden opgeheven en werd het regiment samengesteld uit 3 schoolcompagnieën en een opleidingscom pagnie. 1 Maart moest nog een aderlating worden ondergaan en werd een schoolcompagnie en de opleidingscompagnie opgeheven en be stond en bestaat het regiment evenals andere regimenten uit twee schoolcom pagnieën en een regimentsstaf. Dit is het treurige overschot van het eenmaal zoo roemrijke 10e Regiment Infan terie, want voor 1904 heeft er nog eens een tiende Regiment bestaan, dat in 1832 nog heeft deelgenomen aan de bezetting van den Citadel van Antwerpen waarvan de toen malige Regiments-Commandant bij de op heffing van dat Regiment den navolgenden regimentsorder uitgaf, waarvan thans nog bij het nieuwere tiende Regiment Infanterie een afschrift aanwezig is: 10e Regiment infanterie Regiments Order No. 101. Officieren, onderofficieren, korporaals en Soldaten. Overeenkomstig het besluit des Konings van den 15 October j.l. No. 11, zal het Regiment op morgen den 16en dezer ontbonden en deszelfs onderdeden bij ver schillende regimenten ingelijfd worden. De roem- en eervolle herinneringen aan het 10e Regiment Infanterie verbonden, gaan bij deszelfs opheffing niet verloren; zy zyn opgeteekend in de geschiedrollen van onze vaderlandsche geschiedenis en voortdurend zult gy u mogen beroenftn, deel van dit korps te hebben uitgemaakt. De heerschende krygstucht, de geoefend heid in den wapenhandel, zoomede de uit muntende geest, welke het Regiment steeds bezielde, hebben nog onlangs de hooge goed keuring van onzen bevelhebber der divisie en van zyne Excellentie den Minister van Oorlog mogen wegdragen. Ik betuig u mynen dank voor de medewerking, die ik van u allen heb mogen ondervinden in de onder steuning mijner pogingen in al hetgeen tot bevordering van het welzijn van 's Konings dienst kan strekken. Ik vertrouw, dat de krijgsmansdeugden, die u zoozeer hebben onderscheideh, u steeds voordeelig zullen doen kennen bij de chefs der regimenten onder wier bevelen gy alsnu zult overgaan. Bergen op Zoom, 15 November 1843 de Kolonel Commandant van'het 10e Regim. Infanterie (get.) Mens. Een bewijs van de vele mutatiën die ln den loop der 25 jaren hebben plaats gehad, is wel dit, dat er thans by het 10e Regiment Infanterie geen enkele officier meer aan wezig is, die by 'de oprichting in 1904 daarby ingedeeld was. Van de onderofficieren zijn er nog sVchts drie adjudant-onderofficieren aanwezig. Goed afgeloopen Het anti-revolutionnaire Tweede Kamerlid Chr. v. d. Heuvel, is gisteren in de Haar. lemmermeer door een auto aangereden. Hij kwam te vallen en bekwam eenige kwetsuren o.m. een inwendige verbloeding aan een van zijn armen. Per auto werd hij naar zyn wo ning te Heemstede vervoerd. Gelukkig is het ongeluk dus goed afgeloo pen. Dit blijkt wel hieruit, dat de heer v. d. Heuvel zijn verkiezingsactie niet zal onder breken, maar voort zal gaan zijn propagan distische redevoeringen voor de anti-revolu- tionnaire partij te houden. De heer W. J. van Liemt, lid van den Raad heeft aan B. en W. van Haarlem de vol gende vragen gesteld: Naar aanleiding van de discussies in den Raad bij de behandeling van de Gem. Be grooting voor 1929 in zake de Personeels formatie en de daarbij gegeven toezeggingen van te betrachten spoed in deze, waaruit tevens te concludeeren viel, dat in Mei IJ- voorstellen van B. en W. ter dezer zake den Raad zoude bereiken, heeft ondergeteekende de eer uw College de volgende vragen te stellen: Kan de Raad nu in zyn eerstvolgende vergadering deze voorstellen verwachten? Zoo niet, kunnen B. en W. den Raad dan mededeelen, hoe het met de Personeels formatie staat of in welk stadium deze op DOETXNCHEM, 28 Juni. Gisterenavond is te Terborg een auto van den heer L. uit Arnhem in botsing gekomen met de Gelder- sche tram. De auto werd vernield. Wonder boven wonder bleef de chauffeur ongedeerd. Bespreking in den Ned. Aaanemersbond. In de vergadering van den Nederlandschen Aannemersband werd by een bespreking aan gaande de bekende kwestie in de aannemers- wereld over de afschaffing van borgtochten en voor arbitrage, van verschillende zyden krachtig betoogd, dat thans genoeg gepraat is met het departement. Gepleit werd voor hét stellen van een termijn, waarin een be slissing moet zyn gevallen. De voorzitter deelde mede, dat het hoofd bestuur by den minister voortdurend op spoed heeft aangedrongen. De uitingen van den. minister gaven moed op een oplossing. Doch thans wil het hoofdbestuur zeker ha ring of kuit hebben. Het hoofdbestuur meent zoo sterk te staan in deze zaak. dat het best eenig uitstel kan lijden, ook omdat het ten slotte op de leden kan rekenen. Spr. ried aan, namens het geheele bestuur, nu geen termyn te stellen. Het hoofdbestuur wil slechts een kort uitstel en waken tegen het schuiven van de zaak op de lange baan. Het hoofdbestuur houdt rekening met hetgeen in de vergadering is gezegd. De vergadering ging hiermede acooord. De zedenpolitie te 's Gravenhage heeft gis teravond omstreeks negen uur een inval ge daan in een woning aan de Piet Heinstraat aldaar waar biykens haar Inlichtingen een feestje van zeer bedenkeiyken aard zou wor den georganiseerd. Tot de leiders van dezen „feestavond" behoorde een man die sedert kort uit de gevangenis is ontslagen, waarin hij wegens zedenmisdrijf gepiimen tijd heeft doorgebracht. Het interieur der woning was hoogst eigenaardig; er waren b.v. geen stoe len, doch wel een aantal divanbedden. Tot de „gasten" behoorden elfminder jarigen, van wie acht jongens en drie meisjes allen in den leeftijd van 16—19 jaar. Verder waren er eenige volwassenen. By wyze van voorzorgsmaatregel geleidde de politie de elf minderjarigen naar het hoofdbureau, waar ze door hun inmiddels gewaarschuwde ouders Konden worden afge haald. Enkele dezer jongelui, die niet werden afgehaald, keerden ten slotte onder politie controle huiswaarts. Tot den in de woning aanwezigen consump- tievoorraad behoorden ook eenige flesschen jenever. Weliswaar kon geen strafbaar feit worden geconstateerd doch als voorzorgsmaatregel was er naar de meening der zedenpolitie ze ker alle aanleiding te handelen gelijk zij gisteravond heeft gedaan en zoo te zorgen dat de minderjarigen ten spoedigste onder het ouderiyk gezag werden teruggebracht. Het 40-jarig bestaan van de afd. van den R. K. Volksbond zal in en October feestelijk gevierd worden. Bezwaren tegen de Mongineotcnverowda- ningen. Generaal Tonnet wegens orfci i mlirtt veroordeeld. De Zweedsche Oceaan vliegers geelswt Moord te Hoogezand. Rede van jhr. Ch. Roys de te Rotterdam. De 10e verjaardag van het Verdrag eHS Versailles. Proclamatie van President Hindenburg. De wet tot bescherming der Dvlhula 1» publiek buiten werking gesteld. Geruchten over een Fransehe zlging. De Vereenigde Stoten zullen hun van niet-erkenning van Sovjet-Rusland prijsgeven. OP WERKELOOZEN wy heeten *t schuim der notie, Wij werke ons levenslang kapot, Dan gaan we by de gratie In t Armenhuis tot slot F. v. OP ZIJLWEG Mijn voeten waren noest anders gewend Als duinen en wegen en weien, Jelui hebt hier al weergaasehe harde i F. v. OP THEEKRANSJE En gisteren kwamen al die mooie En hebben vreemd van jon en mij en GEBREKKIGEN moeten ook him stemplicht vervullen. Wie wil zich op geven deze kiezers te helpen om per auto naar het stembureau te gaan. S.v.p. aanmelden bij: J. J. Brink man, Anegang 19, Haarlem, til"»»"»; Barometerstand 9 uur v.m.: 768. Voosttft. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten worden opgestoken om: 9.53 uur. Hoogste barometerstand 769.8 m.m. te Stomoway. Laagste barometerstand 759.6 num. te Vardö. Verwachting: Meest zwakke noodelijke, tot oosteliJken wind, gedeeltelyk bewolkt, droog weer, jets warmer. Eindexamen R. K. Middelbare Meisjesschool Koningstraat, Haarlem Gistermiddag 4 uur werd na gehouden eindexamen de uitslag bekend van de R. K. Middelbare Meisjesschool aan de Koning straat. Wel mogen de Zusters met eere in in de dit jaar gehouden eindexamens worden genoemd, want de zeven candidaten slaag den allen. Voorwaar, een mooi resultaat. Geslaagd, zijn de dames: J. de Bruyn. M. Coebergh, L. Erens, N. v. d. Linden, C. Hoo- geveen, A. Roozen en C. Schade. Naar Huis ten Bosch De Koninklijke Familie zal tegen het einde van de eerste week van Juö voor eeni- gen tijd haar verbiyf in het Huis ten Bosch vestigen. Van hoogere waarde Naar wy vernemen, is de voorbereiding van luchtpostzegels van hoogere waarde thans zoo ver gevorderd, dat de verkrijg baarstelling daarvan binnenkort kan wor den tegemoet gezien. By de laatste postvluchten naar Indte is de behoefte aan zegels van hoogere waarde gebleken, omdat meermalen ter vol doening van het verschuldigde luchtrecht een grooter aantal zegels van 75 cent dan wenschelijk was, gebruikt moest worden. De zegels, die alle dezelfde afbeelding zul len dragen, zijn ontworpen door den kun stenaar J. Jongert te Rotterdam en stellen voor de aan de mythologie ontleende Mer- curius-figuur, beschermer van handel en verkeer. Omdat op het formaat van het zegel een geheele figuur te omvangrijk van afmetingen zou worden, is alleen de kop weergegeven. Onder de vleugels van den hoed is de bekende Mercurius-staf zichtbaar. De figuur zweeft boven een bloeiende aarde, symbool van den voorspoed.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1