1750.- bij een ongeval met m 1 u w. WALES-ANTHRACB fa.G.KRAAU&Co. De Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland 'S ZOMERPRIJZEN vanaf f2.65 per H.L. .BUREAUXNASSAULAAN49 dit nummer bestaat uit twee bladen <i. ADVERTENTIEN 35ct. p. regel f MAANDAG 1 JULI 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17195 AANGIFTE MGET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAR ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Ernstig vlieg-ongeluk bij het meer van Constanz Geen uitzending meer van verkiezings-redevoeringen De Spaansche Oceaan- vliegers bij de Azoren gevonden De nieuwe Provinciaal der Eerw. Paters Jezuïeten De apostolische nuntius bij het Quirinaal Autobus rijdt op een groep menschen in Groote fabrieksbrand te Wormerveer Oliefabriek „De Pijl" afgebrand De schade beloopt een paar ton De nieuwe wijze van loting Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem De autobotsing op den H aarlemmerweg Werkwilligen te Amersfoort lastig gevallen ALLEEN MET STOOKT U HET VOORDEELIGST FRANCO THUIS -= Telefson No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen' per week 25 ct.; per WaTtaal 3.25 per post, per kwartaal f 3.53 btj vooruitbetaling. VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN-j TIES, 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bU voorultbet1 BU contract belangrijke korting, f INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i tusschen den tekst 60 ct per regel ^eabonné'sop dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden r Levenslange geheele ongeschi ktheid tot werken door Sen ongevaiien verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I wOUw,verlies van beide armen, beide beenen of beideoogen "Ui doodeiijk en afloop OCH bij verlies van een hand, IH t\ P bij verlies van een I tuU.'een voet ol een oog; I I fcU.~duim of wijsvinger; bij verlies een H AT bij verlies van een rrrt bij n breuk van i ia I I ZÜ."duim of wijsvinger; lüu." been of arm I fU."* anderen vinger. Aan de Geestelijkheid en de Geloovigen, ZALIGHEID IN DEN HEER. Wij rekenen het Ons ten plicht, de onderhoorige katholieken met al- j_en aandrang aan te sporen, om hun 'Kiezersplicht, tot vervulling waarvan zij l!* deze week worden opgeroepen, te beschouwen als een ernstigen plicht, daaromtrent God hun eenmaal reken- schap zal vragen. Ernstig is die plicht, omdat van de d'ize, waarop het Staatsbestuur, het- delk na de verkiezingen zal optreden, ZlJ'n taak zal vervullen, zoo ontzaglijk Veel afhangt voor de toekomst van ons Vaderland. Immers het Staatsbestuur heeft te Verzorgen het algemeen" welzijn. Doch volgens onze katholieke opvat- lriS omvat de verzorging van het al- Semeene welzijn niet alleen de behar tiging, naar Gods wet en wil, der stof felijke belangen der burgers, doch mede be handhaving en doorvoering der Christelijke beginselen in de samenle ving en niet minder de verdediging Van de vrijheid en van de rechten van ben godsdienst. Welnu, bij het uitbrengen van onze stem op 3 Juli a.s. hebben wij ons dus aï te vragen, of wij werkelijk zóó stem den, dat wij voor ons geweteh en voor G°d kunnen getuigen, dat wij die drie voudige taak voor oogen hebben gehad etl dat wij, voor zoover het ons aan gaat, hebben medegewerkt aan de tot standkoming van een Staatsbestuur, dat bereid is, die drievoudige taak uit te oefenen. Daarom mag vooreerst geen enkel katholiek verzuimen, zijn kiezersplicht te vervullen. Zulks zou ongetwijfeld zijn een ernstig plichtsverzuim. Vervolgens verlieze op 3 Juli geen enkele katholieke kiezer uit het oog de noodzakelijkheid onzer katholieke een heid. Eindelijk brenge geen enkele katho lieke kiezer zijn stem uit op een partij, die den godsdienst vijandig is of die in het wekken van ontevredenheid hare kracht zoekt, om straks den aldus ont vangen steun te misbruiken tegen de dierbaarste belangen van hen, die de zen onnadenkend of te goeder trouw verleenden. En zal dit ons Herderlijk schrijven op Zondag 30 Juni in alle gestelde H.H. Missen op de gebruikelijke wijze van den kansel worden afgekondigd. t HENRÏCUS VAN DE WETERING, Aartsbisschop van Utrecht t LAURENTIUS SCHRIJNEN, Bisschop van Roermond t PETRUS HOPMANS, Bisschop van Breda t ARNOLD FRANS DIEPEN, Bisschop v. 's-Hertogenbosch t JOANNES DOMINICUS JOSEPH AENGENENT, Bisschop van Haarlem Gegeven te Utrecht, 15 Juni 1929. Van de inzittenden zijn er 5 gedood Zaterdagavond tusschen 5 en 6 uur heeft aby Lindau aan het Meer van Konstanz ernstige vliegtuig-catastrofe plaats ge- •}ad. Een van de Domier Walvliegbooten van onlangs opgerichte Boden See Aero Lloyd, me voor de toeristen een sightseeing-dienst met watervliegtuigen boven het Meer van c°nstanz heeft ingesteld, gleed, toen de be stuurder in de Schaffener Bocht wilde neer kijken, af, en kwam zoo ongelukkig op het ^'ater terecht dat de neus van het toestel verbrijzeld werd. Van de zeven inzittenden ^erden er vijf gedood, waaronder de bestuur der. De beide anderen werden levensgevaar- ik gewond. Onder de slachtoffers bevinden Zich geen Nederlanders. Alle lijken zijn ge iden, behalve dat van den piloot. Later wordt nog gemeld: Het vliegtuig D 1620, een nieuw vliegtuig, Pas in dienst, wilde juist Op het water dalen, t°en een knal werd gehoord, blijkbaar een e*plosie. Na eenige minuten dook het toe stel m het meer. Het voorstuk van het vlieg as ligt nog op den bodem van het me'er. mor spoedige hulp konden twee inzittenden met levensgevaarlijke wonden uit de machine t'ehaald worden, eerst later slaagde men er m de lijken van vier inzittenden te bergen, lm piloot is nog niet gevonden. Alle pogin gen om het toestel aan wal te trekken mis lukten, zoodat het met een kraan uit het water geheven moest worden. De oorzaak Vah het ongeluk is onbekend. De oorzaak Betreffende het ernstig vliegboot-onge- kik op het Bodenmeer, waarbij 5 personen öen dood vonden, wordt door de Zuid-Duit- sthe Lufthansa meegedeeld, dat de oorzaak hiervan te zoeken is in het feit, dat de pi- °ot, die bij een glad water landde, door de zon verblind is geworden, zoodat hij zich heeft vergist in het schatten van den af stand. De vliegboot geraakte daardoor met den hoeg onder water en sloeg over den kop. Anders wordt de zender buiten werking gesteld. Zooals men weet, heeft de V.A.R.A. met ^■V.R.O. een ruiling van zenduren aange gaan, waardoor de A.V.R.O. de beschikking vrWgt over den avond van den 31sten Au gustus en de V.A.R.A. op d'en avond voor °n verkiezingsdag zou kunnen uitzenden. Minister Van der Vegte had de V.A.R.A. mtgenoodigd tot een bespreking over: „Uwe 0Pvatting van de regeling der verkiezings- redevoeringen op 2 Juli." Dit onderhoud heeft Zaterdagmorgen plaats Sehad. De minister verklaarde aldus meldt Het °lk dat hij het houden van de verkie- z-ngsredevoering door Vliegen verbood. Alle Partijen hadden z.i. gelegenheid! gehad, om n de ter beschikking gestelde kwartieren Kich te uiten en hij achtte het onjuist, dat 0 S-D.a.P., dit nu buiten dien tijd ook deed. Namens de V.AJt.A. stelde men daar te genover, dat het hier een volkomen regel- matigen run van zendtijd betreft, waarin de V-A.R.A. mag uitzenden wat zij wil, mits zij z'ch houdt l in de daarvoor gestelde regelen. t>z® Kvc>a verzetten zich niet tegen het ditspreki een verktezingsspeech. Mtnisic:. var der Vegte verklaarde ten slotte, ciat, ii order gegeven heeft den zen- button w- testellen, zoodra zpn ver- overtreden. Vanaf 23 Juni dravende De Spaansche Oceaanvliegers, die onder leiding van Franco getracht hebben met het vliegtuig Numanda van Spanje naar Ameri ka te vliegen en gedurende verscheidene da gen vermist'werden, zijn door het Britsche vliegtuigmoederschip Eagle" in de nabijheid van de Azoren gevonden. De vliegers bevin den zich in veiligheid. Draadloos wordt uit Londen gemeld, dat de Spanjaarden Zaterdagmorgen vroeg door het Britsche vliegtuigmoederschip „Eagle" zijn gevonden. De Britsche admiraliteit ontving het volgend telegram; „Dornier Walwatervliegtuig vond Spaan sche vliegers 36.28 NB. en 26.14 WL. De be manning wordt aan boord H.M.'s „Eagle" ge bracht. Weinig beschadiging. Alles wel." Een officieel bericht van de Britsche ad miraliteit deelt mede: Sterke wind dwong de vliegers in de duisternis over de Azoren te vliegen. Ze daalden Z.W. van de Azoren, maar stegen weer op om Fyal te bereiken. De stevige wind deed echter den benzine voorraad opraken en 40 mijlen van de eerste landingsplek kwamen de vliegers neer. Ze zijn van toen, 23 Juni, blijven drijven, tot ze nabij St. Maria door de „Eagle" wer den opgepikt. derden meters afstand van het vliegveld. In verband met de wedstrijden voor sport- vliegtuigen, die op het RottercTamsche vlieg veld werden gehouden, was het ook buiten de hekken zwart van de menschen. Een autobus va nde R. E. T., die uit moest wijken voor een fietser, die aan den verkeerden kant van den weg reed, schoof daarbij van de dijk en kwam terecht in een groepje menschen, die zich in het gras hadden neergevlijd. Een viertal personen werd door de autobus ge grepen, waardoor een paniek ontstond. Van alle kanten schot men te hulp en ok perso neel van den Geneeskundigen Dienst, dat op het vliegveld gestationneerd was, verscheen onmiddellijk ter plaatse. De 17-jarige H. ter Haan uit de Meidoom- straat te Rotterdam, was er het ergst aan toe. Hu had ernstige inwendige kneuzingen en een schedelfractuur opgelopoen. Per auto van den Geneeskundigen Dienst werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij kor ten tijd na aankomst aan de gevolgen is overleden. De 38-jarige H. Hofman uit de Raeperstraat kreg een schedel fractuur en eernstige verwondingen aan het hoofd. Ook hij moest in een ziekenhus worden opgeno men. Nog werden naar het ziekenhuis ver voerd de 15-jarige P. J. de Jong, die eenige hoofdwonden en een ontwrichten schouder had opgeloopen, en het 17-jarig meisje P. van 't Hout, dat alleen maar ergen overstuur was. De beide laatsten konden, na in het ziekhuis behandeld te zijn, naar huis terug- keeren. Pater J. H. Keijsers S.J. In verband met zijn gezondheidstoestand heeft de Hoogeerw. Pater H. Ritselaar S.J. ontslag genomen als Provinciaal der Èerw. Paters Jezuïeten. In zijn plaats is benoemd de Hoogeerw. Pater J. H. Keijsers S.J., Vice- Provinciaal en rector van het St. Canisius- College te Nijmegen. Zijn Bisschopswijding Zaterdagmorgen heeft in de Aula della Benedictione, boven den ingang van de St. Pieter, de bisschopswijding plaats gehad van den bij het Quirinaal benoemden apostoli- sehen nuntius, Mgr. F. Rorgangini Duca, meldt men aan de „Msb." De kardinaal staats-secretaris P. Gasparri verrichtte de wijding; medeconsacranten. waren de Pause lijke sacrista en vicaris-generaal der Vati- caansche stad, Mgr. A. Zampini en de Pause lijke aalmoezenier, Mgr. C. Cremonesi. Eén doode, één ernstig gewond Te Rotterdam is' Zondag een ernstig onge luk gebeurd te Waalhaven, op eenige hon- Gistermiddag omstreeks 4 uur is door tot nog toe onbekende oorzaak brand uitgebro ken in de Oliefabriek .,De Pijl", liggende in de gemeente Wormer en toebehoorende aan Krooten's Handelmij. Snel grepen de vlam men om zich heen. Na een half uur tijds was de geheele fabriek een vuurzee. Aan behoud viel toen niet meer te denken. De op het terrein van den brand aanwezige brandweer uit Wormer en Wormerveer bepaalde zich dan ook slechts tot het nathouden van het aangrenzende pakhuis en de machinekamer met een tiental stralen. Door den hevigen vonkenregen brak even later in het gebouwencomplex van de aan de overzijde der Zaan gelegen rubberfabriek der firma Boon en Co. een begin van brand uit,, dat door de ijlings toegeschoten brand weer kon worden gebluscht. In vérband met dé muziekfeesten, die in Wormetveér Worden gehouden was een dui zendkoppige menigte op de been om den brand gade te slaan. De oliefabriek is ge heel verloren. De schade, die op een paar ton wordt geschat, wordt door verzekering op beurspolis gedekt. Het schijnt, meldt de Courant, dat een jongetje, dat in Wormerveer langs de Zaan liep, het onraad bespeurdheeft. Wat hij zag was voorwaar geen kleinigheid. Een fel le vuurgloed was waarneembaar achter de breede vensters van het drie verdiepingen hooge pand. Zijn mededeeling was sensatio neel, doch wat de Wormerveerders en Wor- mers zagen, eveneens. Want met groote he vigheid sloeg het vuur onmiddellijk uit de fabriek. De vrij sterks Noord-Oostenwind blies het kacheltje aan en" een kwartier la ter stak een gevaarlijk vliegvuur reeds de breede Zaan over. Er werd gevreesd voor andere onheilen. En niet ten onrechte, want even later werd een tweede brand gemeld op de terreinen der cacaofabriek van Boon, die recht tegenover het brandende pand ge legen zijp. Een aantal autobanden had door 't vliegvuur vlam gevat. Het beteekende niet zoo heel veel, doch het was een tijdige waarschuwing, dat men op den Wormer- veerschen oever op z'n hoede moest zijn. Inmiddels waren de Wormer veersche brandweer, zoomede de corpsen van Wor merveer en omliggende gemeenten gemobili seerd. Onderling hebben die brandweren een afspraak, die zich bij ernstige gebeurtenis sen op wederzüdschen steun grondt. In let terlijken zin zat de Wormersche brandweer het dichtst bij het vuur. Zoo snel als dat kon werden een auto-motorspuit en een an dere motorspuit, welke laatste door een auto getrokken werd over den smallen en zeer slecht berijdbaren Ringdijk naar den brand gebracht. Beide spuiten werkten op open water en werden ersterkt door eenige stralen op de waterleiding. Ook andere mo torspuiten zogen spoedig het Zaanwater gre tig op, zoodat drie kwartier na het uitbre ken de brand bestreden werd met 15 16 stralen. Dit was niet te veel, want de olie fabriek brandde, de traditioneele fakkel ge lijk. Het pand stond over de drie verdiepin gen in lichtelaaie en de vis nen baanden zich een uitweg door de vijftien voor- en de vijftien achterramen en braken tevens door het dak heen. Gretig voedsel vond het vuur natuurlijk overal. Het geheele gebouw was met olie doortrokkenvoeg daarbij den voor raad lijnkoeken en het straffe windje en het eindresultaat dezer niet al te moeilijke op gaaf moet zijn: de totale ondergang van „De Pijl". Later vond een zware instorting plaats; de vloeren die de groote machines droegen be zweken en namen een belangrijk stuk van den muur aan den waterkant mede. Een ge deelte stortte in de Zaan, waarin op dat oogenblik bovendien veel brendend hout dreef. De machines bleven gedeeltelijk scheef op de vloerbalken te midden van het puin hangen; ander kwamen als een wanhopig verwrongen massa ijzer op de geïijkstraat- sche verdieping terecht. Een zware rookkolom werd omhoog gestuwd en opnieuw sloeg de vlam hevig uit den chaos, die zichtbaar was geworden door het bezwijken van den muur. De vrijwillige brandwachts zweogden als paarden en aan de windzijde boekten znj wel eenig succes. Aan dezen kant toch vond geen instorting van belang plaats en is de ver woesting niet zoo radicaal als aan de andere zijde. Wel begon de gevel hier ter hoogte van de middelste étage een verdacht Snikje te vertoonen, doch direct gevoor voor vallen be stend er niet. Ook in de zijmuren zijn scheu ren zichtbaar. Een groote menige nieuwsgierigen sloeg het blusschingswerk, dat onder leiding stond van den commandant der Wormersche brandweer, den heer K. van 't Kaar, gade en zoo volgden honderdn oogenparen een nieuwe verwoesting onder de Zaansche industriege bouwen. Tegen zessen toen de heftigheid van het vuur sterk was afgenomen, kon een aan tal spuiten inrukken en bleef het nablus- schen in handen van het Wormersche corps dat nog met de beide motorspuiten en de waterleiding groote kwantums water in het gebouw wierp. Nu de rook was weggetrokken kon duidelij ker dan te voren geconstateerd worden, dat de fabrieksmachines door het vuur en door de instortingen zwaar geleden hadden. Waar de brand is ontstaan, kon niemand zeggen. De fabriek stond gisteren stil; er was tot zes uur in den ochtend gewerkt. Om half één zouden nog twee personen een controle verricht hebben. Door den brand zijn ongeveer 30 a90 arbei ders zonder werk gekomen. Welke regeling er te hunnen opzichte getroffen zal worden, viel natuurlijk nog nit te zeggen. Groote olie voorraden waren niet in het gebouw daar deze door een pijpleiding naar verderop ge legen opslagplaatsen worden gepompt. Het ketelhuis en de opslagplaatsen zijn behouden. W* i '-v'i Z. Exc. Mgr. L. Schioppa betreedt zegenend den Muziektuln, om daar een plechtige H. Mis te pontificeeren. Men ziet op deze foto o.a. de heeren E. v. d. Laane, geheim Kam erheer van Z. H. den Paus en E. G. de Wijs, Commandeur in de Orde van den H. Gre- gorius den Grooten. Naast Z. Exc. Mgr. Schioppa schrijdt Mr. H. A. J. M- Kosters, ridder in de Gregorineorde en voorzitter van het Paasfeest. Voorts komen op de foto voor de Zeereerw. Pater H. J. MÜcUmglUDff O.P„ de Zeeneerw. Pater J. Kleyn- tjena S. de Hooseerw. Heer Deken E. P. Keogs en de Zewanwrie Biter A. J. H.-BL Baeteea O. R Wie zullen er vrij zijn? Nu de loting voor de lichtingen 1930 en 1931 is geschied, zijn er duizenden belang hebbenden, die gaarne willen weten, waar zfj aan toe zijn. Men moet echter in het oog houden, dat de uitslag van de loting wel aan tal van personen zekerheid geeft omtrent him met tertijd te wachten bestemming, maar, dat er bij de letters, waarbij men het einde van de „dienstplichtige" <en het begin van de „vrije" nummers moet zoeken, toch onzekerheid blijft bestaan, zoolang de wijziging van de Dienstplichtwet nog niet verder heeft door gewerkt. Zoo is er ten aanzien van de vrij stelling wegens broederdienst nog al het een en ander gewijzigd, waardoor de uitkomsten van de nieuwe regeling wel belangrijk kun nen verschillen van die van de vroegere regeling. En als men er dan bij weet, dat het door elke gemeente of groep van ge meenten te leveren oandeel in de lichting wordt bepaald in evenredigheid tot het getal ingeschrevenen, na aftrek yan vrijgestelden, afgekeurden, enz., en dat dit geschiedt naar den toestand op 1 Juli van het Jaar, voor afgaand aan het jaar der lichting voor de lichting 1930 dus naar den toestand op 1 Juli 1929 dan zal men begrijpen,, dat het op dit oogenblik nog wat vroeg is ösi voorspellingen te doen. Niettemin stelde de welwillendheid van een deskundige het „Hbld." in staat om enkele mededeelingen te doen, die eenig denkbeeld van de te verwachten uitkomsten kunnen geven. Volgens een ruwe schatting van het getal vrijstellingen, afkeuringen enz., zullen er van de ingeschrevenen voor de lichting 1930 over blijven ongeveer 28.500, maar er moet dade lijk aan worden toegevoegd, dat hun getal ook wel 1000 hooger of 1000 lager kan zijn. Het contingent voor deze lichting bedraagt ruim 24.500, zijnde het in de wet genoemde getal van 19.500, vermeerderd met het getal afgevallenen van de voorvorige lichting. Van de 28.500 zullen er dan 86 percent noodig zijn om tot gewoon dienstplichtige bestemd te worden en 14 percent vrijloten of liever tot buitengewoon dienstplichtige bestemd worden. Dit geldt niet alleen voor het ge heele rijk, maar ook voor elke gemeente of groep van gemeenten. Enkele steekproeven wijzen uit, dat men voor de lichting 1930, beginnende bij den naam Morren (den uitgeloten naam), en alphabetisch doorgaande tot de met een Z. beginnende namen en verder weer bij den eerstingeschrevene onder de A aanvangende, de 86 percent ongeveer bij de letter K. be reikt. Van de ingeschrevenen onder de K zou dan nog een gedeelte vrijvallen. De vrij- lotende ingeschrevenen zou mfcn dan vinden in het laatste gedeelte van de K, de geheele letter L en het gedeelte van de letter M, voorafgaande aan den naam Morren. Ook zij, die Morren heeten, maar wier voorna men alfabetisch voorafgaan aan Wjjnand Marie, zijn vrij. Zelfs waanneer er een inge schrevene mocht zijn, die Wijnand Marie Morren heet, dan kan deze nóg vrij zijn, als zijn geboortedatum voorafgaat aan 30 Octo ber. Sterker nog; indien er twee van dezen naam zouden zijn, die beiden op 30 October geboren zijn, dan is er toch nog één van hen vrij. Voor al dergelijke gevallen bestaan vaste regelen. Voor de lichting 1931 is de schatting nog moeilijker dan voor de lichting 1930, omdat met bterekking tot de lichting 1931 nog vrij wel geen enkel gegeven bekend is. Maar ge woonlijk neemt het getaal ingeschrevenen van jaar tot jaar eenigszins toe het be draagt de laatste jaren meer dan 70.000 en daarom kan men er van uitgaan, dat dit getal voor 1931 niet lager zal zijn dan voor 1930. Ook in andere opzichten is er reden om ons voorloopig te houden aan de schat tingen voor 1930. Om van den naam Keizer af 86 pereent vol te maken, komt men volgens genomen steek proeven ongeveer terecht bij het begin van de H. Vrij zouden dan zijn de meesten, wier naam met een H begint, verder de inge schrevenen onder de I en de J en dan het gedeelte van de K, voorafgaande aan Johan nes Petrus Keizer, geboren 22 Januari. Men moet deze voorspellingen als zeer globaal aanvaarden. Het is volstrekt niet uitgesloten, dat de definitieve uitkomsten belangrijk afwijken van het hier gegeven beeld. Reeds is gemeld, dat de beide personen, wier namen uitgeloot zijn, geboren zijn in 1930 voor het meerendeel geboren zijn in 1.910 en de ingeschrevenen voor de lichting 1931 in 1911, is de vraag opgeworpen, hoe dit moet worden verklaard. Het antwoord luidt, dat het geboortejaar vaan de bedoelde personen voor de zaak, waar het hier om gaat, geheel zonder beteekenis is. Er staat in de voorschriften, die deze zaak regelen, ook uitdrukkelijk vermeld, dat hier onder geboortedatum het geboorte jaar niet begre pen wordt. De loting is niet geschied aan de hand van een register van de lichting 1930 of van de lichting 1931, maar van het Am- sterdamsche register voor de lichting 1929. Dit lijkt misschien wat veemd, maar het is er by de nieuwe manier van loten alleen om te doen, een register te nemen met een groote. verscheidenheid van namen. De mi nister heeft krachtens de voorschriften het register van de lichting 1929 aangewezen, maar had evengoed een register van tien of twintig jaren geleden kunnen aanwijzen. In beginsel zou men zelfs een register kunnen nemen, dat met den dienstplicht niets te maken heeft, b.v. een adresboek een telefoon gids of iets dergelijks. Tot hoever het contingent van de lichting 1930 zal loopen, zal ongeveer einde Juli as bekend kunnen worden. Wellicht kan daarna ook iets naders worden voorspeld omtrent de lichting 1931. Te Middelburg- is het Congres voor Open bare Gezondheidsregeling gebonden. De Spaansche Oceaanvliegers zijn nabfj de Azoren gevonden. Ernstig vliegongeval boven het Meer ni Constanz; 5 dooden. De staking te Zaandam. Werkwilligen te i AmersSoort lastig gevallen. 1 Tot Provinciaal der E. E. P. P. Jezuïeten is benoemd de Hoogeerw. Pater J. H. Keijsers S.J. Het derde Bossche Dioc. Eucharistisch Congres te Tilburg. Ernstig autobusongelnk te Rotterdam. Groote brand te Wormer. Koninklijk bezoek aan Groningen. tJ IJ Van de wegens muiterij ontslagen officie ren in het Spaansche leger zijn de names gepubliceerd. Het bezoek van den Zweedschen Koning aan Riga. Het Fransche verzoek om nitstel door de Vereenigde Staten afgewezen. IttMHMffff, Barometerstand 9 uur v.m. 757. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken ooi; 9.52 «ur. Den inzittenden van een luxe auto, die op Dinsdag J.L des namiddags 4 uur, komende van Halfweg naar Amsterdam, getuigen wa ren van de botsing tusschen een race-auto en een luxe auto op den Haarlemmerweg tus- schon Halfweg en Amsterdam, wordt verzocht tot het geven van inlichtingen zich ten spoe digste te vervoegen aan het politie-bureau aan de Admiraal de. Beajterweg 296. Tel. Toen Zaterdagmiddag, zooals dit den -Jaat- sten tijd iederen Zaterdagmiddag het geval is, de werklieden van Bunschoten en Nijkerk, die werkzaam zijn bij de Zaandamsche hout bedrijven, aan het station te Amersfoort aan kwamen. om in de daar gereed staande auto bussen over te stappen, die hen verder wu- den brengen naar hun woonplaatsen, had zich langs den weg, die de autobussen zou den volgen, een enorme menschenmassa' ver zameld. Er was in de stad een pamflet verspreid, waarin werd aangespoord om de werkwilli gen, die als onderkruipers betiteld werden, op te wachten en tegen hen te demonstree- ren. In verband hiermede waren door ge meentepolitie, Rijksveldwachters en mare chaussee uitgebreide maatregelen genomen en was het gedeelte van het smalle pad van het station tot den overgang van de lijn naar Kesteren, waar de autobussen waren opgesteld, afgesloten. De eerste autobussen gingen ongestoord voorbij, al werd er rijkelijk geschermd met niet al te vriendelijke uitdrukkingen aan het adres van de inzittenden. Plotseling echter werd door een persoon uit de menigte een steen geworpen op een autobus, waarvan de ruit verbrijzeld werd. De marechaussee, die in den auto meereed, liet den wagen onmid dellijk stoppen en sommeerde de omringende menigte uiteen te gaan, waarbij hij van zfjn sabel gebruik maakte. Hierdoor kreeg een der omstanders, zekere P., die niets met het geval te maken had, doch slechts stond te kijken, een klap met den sabel. Hij maakte zich hierover zó driftig, dat hij nog een ruft van den autobus insloeg. Hij werd door een anderen marechaussee, die met de afzetting belast was, gegrepen. Intusschen werd van verscvhillende zijden met steenen op den wagen gegooid en drong het publiek op om den arestant te ontzetten. Dit zou gelukt zijn, wanneer niet politie en marechaussee ter hulp gesneld waren, waar bij zij van hun sabel gebruik maakten om de menigte terug te drijven. Het gelukte de politie den arrestant te overmeesteren en naar het politiebureau te brengen. Na zijn bekentenis is P. wederom in vrijheid gesteld. Hij had ten gevolge van het inslaan van de ruit een verwonding aan z$n had opge loopen. Door glasscherven kregen oök enkele inzittenden van den autobus kïeine verwon dingen. Op den verder entocht van d<: autobosseB hebben zich geen incidenten voorgedaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1