Amsterdamsche Beurs Cheque -koersen Plaatselijk nieuws Heringa Wuthrich, Haarlem Stofzuigerhuis IMERTEÏSS EERSTE BLAD MAANDAG 1 JULI 1929 BLADZIJDE 2 Centrale Verwarming MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam ILPENDAM MIJDRECHT EDAM UITGEEST IQooöfcerfcxtlscmc^ op verdrijVt «AodelyKde r>t»«V ~"~Y WEESP HELDER. PURMEREND HEILOO LIMMEN MARKTNIEUWS Sarteijorisstr. 16 - TeS. $o. 10756 Apex Kisp-Vseg-Stofzoigersf 175.- 221 161 167% 477% 219% 352% 130 274% 873 227 144 365 357% 212 Raadsvergadering Zaterdag j.l. kwam de raad dezer gemeente in voltallige vergade ring bijeen onder leiding van burgemeester Peereboom. Na opening doet de voorzitter allereerst mededeeling van het ingekomen schrijven van het raadslid de Vries, waarin deze de redenen omschrijft dat hü als lid van den ge. meenteraad bedankt, namelijk wegens drukke werkzaamheden. Hierna heeft het onderzoek plaats van de geloofsbrieven van de nieuw benoemde raads leden J. H. de Wildt. (R.K.) en H. Fuchs (Communist! welke in orde blijken te zijn. waarna tot toelating wordt besloten. De beide nieuwe toegelaten leden worden met/een toepasselijk woord door den voorzit ter.'na afname van de gebruikelijke formali teiten, geïnstalleerd. De notulenfcier vorige vergadering werden goedgekeurd. Benoeming wethouder. Alvorens tot stemming wordt overgegaan, zegt de heer Visser dat de S.D.A P. in dezen raad zich niet beschikbaar zal stellen voor een wethcuderszetel en evenmin zuilen zij er De verkiezingsfilm Vrijdagavond werd door de R.K. kiesvereeniging Mijdrecht en Wilnis in het Parochiehuis een filmavond gehouden. „Het Heldendicht van de Room- sche Daad" werd afgedraaid. De verkiezingen Dinsdagavond om streeks 8 u. zullen in 't Parochiehuis de door de radio uitgezonden verkiezingsredevoe ringen van Pater Borromeus de Greeve en van Jhr. Ruys de Beerenbrouck gehoord kunnen worden. Voor iedereen is de toegang vrij. St. Caecilia In de jaarvergadering van de R.K. symphonie „St. Caecilia" is tot secretaris gekozen de heer W. Th. v. Dord. Het bestuur bestaat thans uit de heeren K. J. Schalk*, directeur, voorzitter W. Th. v. Dord, secretaris, en J. J. Kauw, penningmeester. OUDER-AMSTEL Raadsvergadering De Raad dezer Gemeente vergaderde Vrijdag onder voor zitterschap van Burgemeester J. A. Staman, die de vergadering opende met gebed en daarna aan de orde stelde het lezen der no tulen, die ongewijzigd werden goedgekeurd. De voorzitter wenscht daarna allereerst den heer J. Vrolijk geluk met diens herstel hopende, dat dit herstel spoedig volledig moge zijn. De voorzitter deelt daarna mede, dat er klachten zijn ingekomen omtrent het onbe- toe medewerken dezen zetel bezet re krijgen, hoorlijk liggen langs de bermen der wegen en het zwemmen buiten de bad- en zwem inrichting. Spreker zal hierop streng laten letten door de politie overeenkomstig de politieverordening. Ook met den opzichter der Israëlitische Begraafplaats is overleg I gepleegd om te verhinderen, dat men zich aan dat euvel schuldig maakt en spreker is er in geslaagd om den Opzichter benoemd te krijgen tot onbezoldigd Rijksveldwachter, Er is ook geïnformeerd naar de behandeling en den toestand van den motorbrandspuit en volgens het rapport van den heer Lampe wordt de spuit goed behandeld en bevindt zich deze in goeden staatdit naar aanlei ding van de gemaakte opmerkingen van den heer Timmer in de vorige vergadering. Naar aanleiding van ingekomen verzoeken is gebleken, dat niet kan worden over gegaan tot drinkwatervoorziening aan be woners van den Bullewijkerweg, ook ge naamd de Voordijk zulks in verband met waarom zij dan ook blanco zullen stemmen. Ook de Communist Fuchs legt 'n dergelijke verklaring af. Als nu tot stemming wordt overgegaan, wordt de heer W. Bakker met algemeene stemmen (nu 4 dus) gekozen, die deze be noeming aanvaardt. Ingekomen waren o.a. schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het be sluit tot ruil van grond met den heer D. Brouwer. Idem van mevr. BootsTer Schure en J. T. Beukenkamp, dat zij hun benoeming als onderwijskrachten aan de O. L. scholen in deze gemeente aannemen. Idem van het Provinciaal Waterleidingbe drijf, betreffende de aanvrage van de bewo ners, aan de Westerweg. in den Purmer, om aansluiting bij het waterleidingnet. Er wordt irtfdit schrijven medegedeeld, dat hierop niet kan worden ingegaan, omdat de kosten te hoog zijn. Deze zouden ruim 27000be dragen Ook van den heer J. Tromp aan den Wes- i jj00ge kosten. am Vuwnnl^liilr am a! hi rt wnc aan teljlken Kanaaldijk en drie anderen was een verzoek ingekomen om aansluiting bij de wa terleiding van hun perceelen. Mede in ver band met dit laatste ingekomen schrijven zegt de voorzitter, dat hij zich met de ge zondheidscommissie te Edam en persoonlijk deze zaak aanhangig heeft gemaakt bij de Kamer van Koophandel te Hoorn, waaronder deze plaats ressorteert. Naar aanleiding waarvan een schrijven is gezonden naar het Prov. Waterleidingbedrijf te Bloemendaal. waarin gewezen wordt op de Van Ged. Staten is ingekomen een goed gekeurd raadsbesluit, van de beide zieken huisfondsen dankbetuiging voor verleende subsidie, van de woningbouwverenigingen de goedgekeurde balansen en vervolgens een verslag ten aanzien van de Volkshuisvesti ging en het verslag over den toestand der Gemeente. Vastgesteld wordt de balans-, winst- en verlies-rekening van het G.E.B. op een winst cijfer van f 8500,45, van het Waterleiding achterstelling van afgelegen gedeelten in J sommige gemeenten die zooals men zegt niet I raet een winst van f 664'15 en van niet rendabel zijn en dan maar van leiding water verstoken blijven, Naar aanleiding van een ingekomen schrij ven van den heer J. Tromp over het beschik baar stellen van water in droge tijden voor de bewoners van den Kanaaldijk, wordt op deze winsten de helft gestort in de reserve en de andere helft in de gemeentekas. Ook wordt vastgesteld het gasbedrijf met een nadeelig saldo van f 130,66 te betalen uit de reserve 1927. Voorgesteld worden eenige wijzigingen voorstel van den heer Klooker besloten, dat j in de verschillende begrootingen der Be- voortaan bedoeld water beschikbaar zal wor- drijven waartoe wordt besloten, den-gesteld voor 2 cent per bus. nadat een j R en w ste]Jen voor met de verdere sloot. voorstel van de S.D.A.P om per bus 1 cent te i d m aan dc Kefkstraat door te gaan, Wdlen met tegen 3 stemmen verworpen voIgeVhet ontwerp van den opzichter en Het meerdere wat voor dit water dan he- ^en benoodigden grond daarvoor aan te taald moet worden, zal als toeslag door het koopen van de Israëlitische Gemeente, gemeentebestuur betaald worden. Tevens wordt voorgesteld daarvoor een geld Door den her K. Hoeve te den Hp was een schrijven'ingestuurd met verzoek om ter ge legenheid van de kermis te Ilpendam op een plaats te mogen staan met een palingkraam waar al ruim 12 jaar een collega heeft ge staan De voorzitter zegt, dat dit schrijven bij hem als hoofd der politie thuis behoort, doch dat'«pr. gaarne den raad om de brutale strek king'in dit schrijven met een en ander in kennis stelt. Een verzoek van M. Tromp te den Hp om 90 <342. gemeentegrond te mogen koopen werd z.h.s. toegestaan voor den bekenden prijs van 5 cent Per M2. Naar aanleiding van een uitnoodiging tot inschrijving voor het betrekken van het Am- sterdamsche straatvuil. was van den direc teur der stadsreiniging aldaar een schrijven ingekomen, dat de gunning hiervan is ver leend aan den op één na hoogsten inschrijver. De gemeente Amsterdam wenscht n.l. het straatvuil in eigen gemeente te benutten. De conclusie vastgelegd In een schrijven van den Ned. Bond van Onderwijzers afd. Beem- ster, Purmerend en Onsstreken om in begin sel steun te verleenen tot het komen ton een gemeenschappelijk geneeskundig schooltoe zicht werd op op voorstel van B. en W. aan genomen. Ingevolge punt 7 van de agenda, zal het ge meenteverslag over 1928 bij de leden circulee- ren. Een voorstel van B. en W. om aan den heer G. Bosschieter Dzn. te den Hp 1000 M2. gemeentewater te verkoopen, werd na een opmerking van den heer Visser, waarin deze heer zeide, dat men altijd met verzoek tot demping komt als dikwijls al een groot ge deelte gedempt is, aangenomen. Een voorstel van B. en W. om over te gaan tot onbewoonbaarverklaring van de perceelen 46 en 48 te den Hp bewoond door P. Wals en J. Wals ging na eenige discussiën met algemeene stemmen onder den hamer door. Met den termijn van 6 maanden voor ont ruiming konden de heeren Visser en Fuchs zich zich wegens de groote bouwvalligheid der perceelen niet vereenigen. Ingevolge een voorstel van B. en W. werd mt algemeene stemmen besloten over te gaan tot aansluiting bij het Gem. Electr. bedrijf; de oostzijde van het Noordhollandsch Kanaal vanaf de Vurige-Staarts tot de spoorbrug, waarvan de kosten worden geraamd op 1100 benevens de Nes en oosterweg in de Purmer (benevens de straatverlichting aldaar) waar van de kosten worden geraamd op 2600. Bnoeming onderwijzeres te Ilpendam. De voordracht luidt; 1. Mej. A. Boonslrat te Amsterdam. 2. Mej. C. W. Molenaar te Amsterdam. 3. Me]. H. W. Blokdijk te Haarlem. Met algemeene stemmen werd no. 1 van de voordracht benoemd. De gemeenterekening over 1928 werd aangeboden met een batig t&ldo van ruim 700. De burgemeester con stateerde bij deze aanbieding dat dit de eerste gemeenterekening is, di en voordelig saldo aangeeft sedert zijn benoeming tot bur gemeester dezer gemeente. De rekening over 1928 der armvoogdij te Hpendam geeft een batig slot van 454 en die van Purmerend. en den Hp een nadeelig slot van ruim 363. Tot leden der commissie voor het nazien dier rekeningen werden aangewezen de hee ren: Klooker, Visser en Vet. In de rondvraag die enkele kleine huishou delijke besprekingen opleverde, zegt de voor zitter o.m. dat voortaan de raadsvergade ringen op verzoek van den heer Klooker om Vuur zullen aanvangen. Hierna sluiting. Jeening aan te gaan ten bedrage van f 8500 bij de Boerenleenbank. De aflossing zal nader worden verdeeld over 20 of 25 jaar. De heer Verkerk is van meeniug, dat de verbreeding van den hoek te veel geld kost en zal tegenstemmen. Het voorstel wordt daarna aangenomen met 3 stemmen tegen n.l. de heeren Verkerk, Kool en de Haan. Besloten wordt zonder stemming aan de veldwachters ieder f 75 gratificatie te ver leenen voor extra-nachtdiensten in 1928. Van het Gemeente-bestuur van Nicuwer- Amstel een verhoogde begrooting van het Openbaar Slachthuis met verzoek om goed keuring. De voorzitter deelt mede, dat de Finanti- eele Commissie het advies geeft om deze ver hooging niet goed te keuren, wijl de be grooting nu reeds is gestegen van f82000 op f 132000. De voorzitter is ook van meening, dat de opzet van het Slachthuis verkeerd is ge weest, dat de aannemer en de borgen bleken niet capabel te zijn en dat de architect een verkeerde begrooting heeft gemaakt en daar door den Raad van Nieuwer-Amstel bij den neus heeft gehad. De minderheid in B. en W. stelt nu voor om het advies der finantieele commissie te volgen en hoewel de meerder heid bij B. en W. ook niet te spreken is over het gevoerde beleid van het Gemeente bestuur van Nieuwer-Amstel in, deze zaak, meent die meerderheid toch, dat het geen zin heeft de begrooting goed te keuren en van geen nut kan zijn. Een en ander is een gevolg van het verkeerd optreden van het Gemeentebestuur van Nieuwer-Amstelna de getroffen regeling met dat Gemeente bestuur wordt Ouder-Amstel in alles ge kend. Het betreft hier posten, die reeds waren uitgegeven en spreker kan consta- teeren, dat het een slordige boel is geweest. De heer De Bree zegt als minderheid bijzonder onaangenaam getroffen te zijn, dat die bijdragen aan B. en W. van Nieuwer- Amstel bekend waren en bij een conferentie zijn verzwegen. De heer Kool moet daartegen opkomen want die bedragen zijn uitgezocht door den boekhouder der Bedrijven te Nieuwer- Amstel, hetgeen lang heeft geduurd. De heer Timmer keurt de nonchalante wijze, waarop de zaken zijn behartigd ten sterkste af en hij constateert, dat er nu weer een overschrijding is van f 12000. De heer Kool bespreekt verschillende pos ten en zegt, dat er feitelijk een overschrij ding van den bouw is van ruim f 3000. De heer Timmer kan zich met deze ver hooging niet vereenigen, die bovendien nog onjuiste posten bevat. De heer De Lange zal tegenstemmen, omdat hij geen vertrouwen heeft in het gevoerde beleid. De heer Primus acht het beter deze bee grooting goed te keuren, daar verschillendt posten niet te voorzien waren en men heef. reeds erkend, dat er verkeerd is gehandeld- 't Is beter nu te accepteeren en bovendien ligt de schuld meer bij den architect en bij den aannemer. Misschien waren we er zelf ook ingevlogen. De voorzitter is het met de laatste op merking niet eens. De schuld ligt inderdaad bij B.. en W. van Nieuwer-Amstel. Wij zijn gewoon te beknibbelen en op alles en trachten steeds zoo zuinig mogelijk alles te doen en daarvan is geen sprake geweest. De heer Timmer begrijpt den heer Primus niet, die een zaak verdedigd, die zeer slordig behandeld is. Men wist b.v. toch vooruit, dat er een bestrating moest komen en daar is niet op gerekend en zoo zijn er meer posten. De heer Primus zegt ook de handelingen af te keuren van het Gemeentebestuur van Nieuwer-Amstel maar verschillende posten moeten toch worden betaald en niet goed keuren heeft geen enkel resultaat. De heer Timmer Dat Zullen we wel weer zien. De heer De Haan constateert oneerlijkheid bij architect en aannnemer. De voorzitter gelooft dat nietmaar de begrooting was onvolledig en de ifchitect heeft gedacht als het eene er is komt het andere vanzelf en voorts waren de aannemer en zijn borgen geen cent waard. Men heeft bovendien misbruik gemaakt van de goed heid van het Gemeentebestuur van Nieuwer- Amstel, dat maar bedragen uitbetaalde zonder voldoende controle waar het geld bleef. De heer Verkerk voelt wel groote neiging om deze begrooting niet goed te keuren, maar toch verwacht hij ook daarvan geen heil. De voorzitter brengt het voorstel om de begrooting, wat betreft de overschrijding met f 12000 goed te keuren in stemming, dat wordt aangenomen met 6 voor en 5 tegen. Tegen stemden de heeren M. van der Hulst, J. de Lange, P. Timmer, J. de Bree en J. de Haan. De rekening van de Commissie van beheer over de bezittingen der Algemeene Armen over 1928 wordt goedgekeurd. Goedgekeurd wordt de begrooting 1930 van de Gezondheidscommissie en de bijdrage groot f 151,08, beschikbaar gesteld. Afgewezen wordt een verzoek van de kweekerij de Morgenzon om vermindering van den prijs van het water. Op een adres om subsidie voor de Kinder feesten wordt besloten 25 ct. per kind toe te staan. B. en W. stellen voor op een verzoek van Y. C. de Jong en andere bewoners van Ab coude gunstig te beschikken en vermindering van lichtprijs toe te staan door den prijs voor electrisch licht terug te brengen op 32 ct. per K.W.U. en voor de straatverlichting onder Abcoude de lichtprijs terug te brengen van 35 ct. op 32 c.t De prijs voor krachtstroom blijft gehandhaafd. Tot lid van de Commissie van Toezicht op het L.O. wordt in de vacature J. de Vries benoemd de heer G. van Lubeck. Bij de rondvraag zegt de heer Vrolijk dank voor de hartelijke woorden, door den voor zitter bij de opening tot hem gericht en be spreekt daarna den toestand van de Ouder kerkerlaan. Hij vraagt of de Gemeente ook toeslag ontvangt uit het Wegenfonds. De voorzitter zegt, dat in die richting wordt gewerkt. Niemand meer het woord verlangende, volgt sluiting der openbare vergadering. Gemeenteraad, (.Vervolg), De vraag vaar den heer Behagen luidt; waarom is na 28 December 1928, den dag waarop aan de Raadsleden een rapport is uitgereikt betref fende verschillende gasleveringen, niets meer betreffende deze zaak gehoord. Wat is he1 oordeel van B. en W. Antwoord luidt; dat definitief no niets kan worden medegedeeld. Wel zijn B. en W. van meentng, dat een sa mengaan met Monnikendam. Purmerend en Amsterdam, zoo min als hocg-ovensleveran- j ties nog geen verwezenlijking laten aanzien, j De Continentale wacht eerst op een positier j voordeel bij de Gasfabriek. Hierna volgen besprekingen omtrent den gasmeteropnemer den Heer Sta van üiter, welke heer sinds anderhalf jaar van fraude niet vreemd wordt gedacht. De Heer Schagen dient naar aanleiding hiervan een voorstel in, hetgeen luidt: een commissie te benoemen uit de Raadsleden, welke deze kwestie zal onderzoeken, en haar bevinding den Raad zal mededeelen. n hierop volgende verhandelingen voeren de heeren Schagen, van Niftrik, Riemersma Buis het woord. Het voorstel Schagen wordt in stemming gebracht en met 11 om 1 met een blanco aan genomen. In den loop der vergadering worden de heeren Schagen, Riemersma en Buis als leden dezer commissie benoemd. Nog volgen besprekingen over de grasprijs. gasmeters en niet-betaling retributie. Het voorstel der Gascommissie wordt aangeno men. Punten 4 tot 8 warden in behandeling ge bracht, terwijl de punten 9 en 10 eervol ont slag verleenen aan Mej. A- Kat ais onderwij zeres der fraaie en nuttige handwerken, en als haar opvolgster Mej. S. Mooyen wordt aangesteld. Punten 11 en i2 benoemen de heeren A. Bulten uit Hoorn als onderwijzer aan de O. L. School en H. Hofland als Regent van het Protest. Weeshuis. Gemeente-arts A. J. J. van Lith wordt ver volgens eervol ontslag verleend'op zijn ver zoek. Dan sluit voorzitter deze door alle Raads leden en veei publiek bezochte veradering. Jubileum In den Zaterdagavond gehou den jaarvergadering van de Tooneelvereeni- ging „U. D." werd herdacht het 12 J/j-jarig lidmaatschap van den heer G. v. d. Brink Sr. Burgerlijke stand Geboren: z. van Cornells Dulnxneijer en van Geertruida Bal- tus. z. van Klaas Comelis Nobel en van Aaltje Grimm, d. van Dirk Planteijdt en van Geertje Franzen. z. van Joannes Mole naar en van Jacoba Tromp. z. van Hendrikus Antonius Vos en van Aibertina Maria Afra Henneke. z, van Baret Gieger en van Maria van Tuncn. z. van Gerrit Jan Bornebroek en van Josepha Joanna Kools. z. van Arie Starreveld en van Helena Vennik. d. van Jacob Knaap en van Aagje Kan. Ondertrouwd: Jacobus Cornells Betjes en Gerarda Maria Willemse. Pieter Jacobus Joannes Elmers en Dreimertje RuiJter, Overleden: Willem van den Enz. weduw naar van Aaltje Weypers, oud 73 jaar. Cor nells Kuit, echte, van Grietje Leeuwerink, oud 59 jaar. Hendrik Reijne, gehuwd met Geertje Schermer, 62 jaar. Gehuwd: Gerardus Willemse en Margare- tha Goosen. Jacobus Cornells Betjes en Gear de Maria Willemse. QranJwoncieri tyo dure« omdat do veredeld »t»j doet de k>lcirer. verdween en gonecab xonder lilrieeKena» Ak.Hjsp'4. l)c verkiezingen De doktoren hebben be sloten geen ziektebriefjes af te geven voor degenen, die ach wegens gezondheidsmaat regelen niet in staat achten te gaan stemmen. Koninginnedagviering In de vergadering van de Oranjevereeniging werd besloten, het Oranjefeest van 31 Augustus dit jaar te hou den op Maandag 2 September. Aan de muzi kale opluistering zullen deelnemen Solit en Jabal, tegen een vergoeding van 200 en 160, waarvoor zij volledig zullen uitkomen verder Excelsior, het Kinderkoor en waar schijnlijk ook St. Caecilia en een Israëlitisch zanggezelschap. Tot leden van het ecre-co- mité zullen worden aangezocht de heeren Do- tinga. Bletz, Cleveringa, Knaap, Van Hou ten en Jansen. Op Donderdag 18 Juli zal een nadere ver gadering plaats hebben. Ten slotte spoort, de voorzitter de heer C. P. Plaat allen aan leden te worden, om het getal leden van 180 nogop te voeren. Om de kosten van f 0.50 per jaar. of meer, behoeft men het niet te laten en 't is altijd een genoeglijke dog voor de kinderen. Burgerl. stand - GeborenHendrik J. j van P van Asselt-van Ginkel: Teunis z. v. N. M. Meyer en A. Laferte; Wilhelmus J. z. van j C. Verwoerd-Verdonk. Ondertrouwd: J. Prent en G. Verhoef!. Gehuwd: P. H. de Vaal en G. E. M. Steur, j Overleden: Hendrik de Kruik. 47 wonende te Nederhorst den Berg en Jannetje C. van den Tweel 79 jaar. Mutatie De tweede-luitenant D. W. j van den Bosch, van het Regiment Kust- Artillerie, wordt op 13 Juli a.s. ontheven van zijn detacheering bij de Koninklijke Militaire Academie (gymnastiekschoen te Breda. NEEMT DE UITDAGING NIET AAN! Tot onze Roomsche Propagandisten in Purmerend zouden wij het volgende willen zeggen: Bij herhaling blijkt ons thans, dat de S. D. A. F.-ers zich niet ontzien om te handelen in strijd met de tusschen de besturen van de S. D. A. P. en de R. K. Staatspartij ge maakte afspraak, gedaan op initiatief van onzen burgemeester, waarbij werd overeen gekomen om in den verkiezingsstrijd van dit jaar niet op de straten te schilderen. Evenals de vorige week Zaterdag heeft men. zich ook thans niet ontzien, om tegen deze algemeenbekendeuitspraakin.dittoch B deze algemeenb ekende afspraak in, dit toch te doen. Men heeft zich Zaterdagnacht zelfs niet ontzien om vlak bij de Roomsche Kerk in de Kerkstraat de leugen neer te kalken: „stem rood, het mag". En nu zijn wij heelemaal niet bang voor schilderen op straat en weten stellig, dat het maar een, heel kleine moeite zou kosten om or.ze propagandisten warm te krijgen voor een tegactie in deze. Het heeft ons zelfs leed gedaan, dat wij zoovele liefhebbers onder onze propagandisten in deze hebben moeten teleurstellen. Evenals bij ons jeuken ook bij vele jongeren de handen naar de witkwast, om daarmede de S. D. A. P. in kwaliteit en hoeveelheid der straatkalkerij te overtreffen. Nu echter 00 kal houdt de S. D. A. P. zich daar niet aan en moeten wij bij hen woordbreuk of gebrek aan discipline consta- teeren voor ons de afspraak met den burgemeester nog bestaat, dienen wij ons daaraan te houden en met deze verkiezing niet te kalken. Het publiek van stad en omgeving is vol doende van deze afspraak op de hoogte en zal zelf zijn conclusie hieruit wel trekken. Niet kalken is de wensch van het Bestuur der R. K. Kiesvereeniging, Houdt u daaraan. Neemt de uitdaging niet aan! Hanekenwaaiers Wel iets later dan andere jaren, doch de hannekenmaaiers zijn in deze omgeving dan toch weer present. Feitelijk zijn er, in tegensteling met vroeger, slechts weinig maaiers meer en zijn het vrij wel allemaal hoiers. Het getal dier menschen, die vrijwel allen komen uit de Veluwe, Drente en den Achter hoek, is lang niet meer zoo groot als voor :n tiental jaren terug, toen men, des Zon dagsmorgens vooral, de kaasmarkt haast niet passeeren won vanwege het groote getal bo venlanders, dat daar elkander ontmoette. Hoewel daarvan de voornaamste oorzaak wel is, dat ook bij hen het drankgebruik zóó sterk is afgenomen, is de afname van het getal toch ook voor een deel de oorzaak dat de maaiers- en hooierszondagen geen drank- zondagen meer zijn als vroeger. Thans had het heele bezoek een rustig verloop. Form. Wascii- en Sfrjjkinriehting De heer B. H. Jürgens, alhier, die president- commissaris was van de Purmerender Wasch- en Srijkinrichting alhier, is als zoodanig niet herkozen. In zijn plaats is benoemd de heer C. A. Vos, te Velp, voorheen alhier. Zwcmsport Zaterdag j.l. had de jaar- lijksche 1 K.M.-wedstrijd plaats, uitgaande van de Purmerender Zwem- en Poloclub. Het aantal deelnemers was dezen keer minder dan gewoonlijk en bedroeg slechts 22. Voor de dames won mej. S. Groot met grooten voorsprong en maakte een bijzonder goeden tijd, 21 min. 17 sec. Tusschen de heeren ging het zeer span nend. De heeren T. Kobus en G. v. Elburg hadden de leiding en lagen tot kort voor het einde gelijk. In de eindspurt wist Kobes ech ter met klein verschil te winnen. De uitslag luidt als volgt: Heeren: T. Kobes 20 min. 9 sec.: 2. G. van Elburg 20 min. 19 sec.: 3. D. Heiloo 22 min. 20 sec,; 4. V. Moerbeek; 5. J. Muusses. Dames: 1, S. Groot 21 min. 17 sec; 2 O. v. d. Broek 23 min, 35 sec.; 3. B. Westmijse 24 min. 37 sec. EEN WOORD AAN DE KATHOLIEKEN VAN PURMEREND EN OMGEVING. ZooaJs u reeds in aangekondigd ontvangt u dan heden de Nieuwe Haarlemsche Cou rant in plaats van de Nieuwe Purmerender, welk blad met ingang van heden niet meer zal verschijnen. Ongetwijfeld zult u deze verandering in zekeren zin toejuichen, omdat de Nieuwe Haarlemmer u als dagblad veel voldoening zal schenken. Wij behoeven daarover geen enkel woord te zeggen, doch met de ken nismaking, waarvoor het blad u gedurende de eerste dagen zal worden aangeboden, zal u dat overduidelijk blijken. Waar we echter bijzonder even de aan dacht wilden vestigen, is het feit, dat de Nieuwe Haarlemmer u evenals de Nieuwe Purmerender dat was, kan worden be schouwd als uw eigen dagblad, met evenveel en evengoed verzorgd plaatselijk nieuws. Dezelfde medewerkers die u het nieuws van Purmerend en omgeving brachten in uw Nieuwe Purmerender, vertellen u thans in de Nieuwé Haarlemmer wat er in deze om geving vermeldenswaard is. Stel u het feit dat u thans een blad in handen heeft dat in de Nederlandsehe dag bladpers een vooraanstaande plaats inneemt en u daarnaast dagelijksch zooals geen blad geheel in den omtrek dit kan doen op de hoogte houdt van wat er in de om geving plaats grijpt, dan twijfelen wij niet of u juicht deze verbetering in de katholieke pers bijzonder toe. Voor lien die tot nog toe de Nieuwe Pur merender als hun lijfblad beschouwden, is een betere uitgave in de plaats gekomen en voor de enkeling die tot nog toe meende dat de eigen Roomsche Courant niet gaf wat een neutraal dagblad aan haar lezers voorlegde, bestaat nu geen enkel motief meer aan deze gedachte vast te houden, omdat de Nieuwe Haarlemsche Courant in velerlei opzicht in kwaliteit bov enae neutrale pers uitstaat. Vereeniging van Pluimveehouders In de vergadering van bovengenoemde veresniging van Vrijdagavond werd medegedeeld dat de bond Nord-Holland flink vooruit gaat en dat deze bond. waarvan de vereeniging Heiloo ook Jid is, evengoed de belangen van de bedrijfs- pmimveehouders behartigt als die van de sportliefhebbers. Verder werd medegedeeld dat een zestal nieuwe leden zich hebben aangemeld en deze werden aangenomen als lid. Hierdoor loopt het ledental naar dc vijftig. Wanneer dit cijfer bereikt is, dan heeft de vereeniging één stem meer op de vergaderingen van den bond Noord-Holland. Door de commissie voor het nazien van de boeken van den penningmeester en voeder- afdeeling werd medegedeeld, dat alles correct in orde was bevonden. In verband met ontvangen mededeelingen van het proefstation Beekbergen zal de sa menstelling van voeder en kuiken-voeder ver anderd worden. In de maand Juli zal weder aanbesteding worden gehouden. Nog werd door den voorziter medegedeeld, dat het plan bestaat proeven te nemen met electrificatie van boerderijen en pluimvee houderijen. Besloten werd den heer Dumans, thans be heerder van de voeder-artikelen, ook op te dragen het bewaren enz. van de andere eigen dommen der vereeniging. Aanbesteding Door den architect den heer K. Veldkamp is Zaterdag aanbesteed voor rekening van de vereeniging „Heiloo Vooruit" een gebouw voor Sport en Kunst. Ingekomen waren 11 biljetten: A. Verberne, Alkmaar, 8875; M. Duyn- meijer, Alkmaar, 8614; H. Bolder, Alkmaar, ■f 8458; C. Feyen, Alkmaar, 8372; J. Kaan dorp Z0011, Heiloo, 8235; P. Bui-gering, Heiloo, 8228; P. A. Holtes, Heiloo, f 8025; J. Glas,' Heiloo, 7874; M. v. Steeg, Heiloo, 7669; P. v. Kort v. d. Molen. Alkmaar, 7294.25; Blokker, Akersloot, 7290. De gunning is aangehouden. Gemeenteraad Vrijdagavond, 8 uur, werd hier een spoedvergadering gehouden dcov den gemeenteraad. Afwezig de heeren Valkering en Kieft. De voorzitter, burgemeester J, J. Nieu- wenhuijsen, opende de vergadering en deelde mede, dat deze vergadering is be legd wegens noodzakelijke afwikkeling van eenige zaken, welk voor 1 Juli moet plaats vinden. Hierna volgde voorlezing der notulen, welke conform werden vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was het proceh-verbaal des kasopname op 26 Juni j.l., goedkeuring van Ged. Staten inzake aanvulling der politieverordening, idem be treffende wijziging der bcgrooting. Eveneens was de goedkeuring ontvangen inzake het raadsbesluit van 24 Mei betreffende het aangaan van een geldleening, groot 9000. Echter hebben Ged. Staten ten aanzien van dit besluit eenige voorschriften bepaald. Aan d.e orde was dan een. adres van Stad Hardenberg (O.) inzake da opheffing der kantoren voor de Rijksbelasting op het platteland. B. en W. stelden voor adheasie aan dit adres te betuigen, waarmede de Raad accoord ging. Nog was ingekomen de rekening en ver antwoording van den gehouden tuinbouw- cursus door de Tuindersvereeniging, alhier. Deze cursus is gehouden met subsidie van. Rijk en gemeenten en had een voor- deelig saldo opgeleverd ad 75, -Aange vangen met 4a leerlingen, waren er gedu rende den winter 20 deelnemers afgegaan, zoodat de cursus eindigde met 25 leerlin gen. De heer Metselaar meende, dat het ge- wenscht zal zijn, dat, wanneer deze cursus aanstaanden winter zal worden vervolgd, de leiders wat strenger zullen optreden, want het verloop van dezen cursus in niet schitte rend geweest. De voorzitter merkte op, dat het verschil der leeftijden dikwijls mocjilijkheden op levert. Wethouder Pepping had ook geconsta teerd, dat bij sommige cursisten zeer goed merkbaar was, dat zij de zaken niet ern stig opvatten, en daardoor hun, die hun kennis wensehten te verrijken en wilden leeren tot last waren. Uitgeloot werd een obligatie der geldlee ning 1910, groot 250 en wel no. 27. Hierna volgde wijziging der begrooting 1928. In verband met de eindafrekening der kwade posten, door het Rijk geïnd, sluit de rekening thans met een batig saldo ad ruim 10.000. De rondvraag leverde geen vermeldens waardige punten op, waarna sluiting volgde. TER AAR, 29 Juni 1329 Vellingbericht van „Tuindersbelang" Peulen f 0.85—2.40, Doppers 1.80—2, Tulnboonen 0.70—1.40, Snijboonen 5.50—6.20, Stek 3.60, Cape. 2,05—2.20, Aarbeien 7—15 cent. TER AAR, 28 Juni 1929 Veilingbericht R, K, Tuindersvereeniging „St. Phocas" Peulen 1.20—2.45, Doppers 1.90—2.05, Cape. 2-30—2.35, Tuinboonen 1.25—1.30, Snijboonen 6.60—6.90; id. 4.10—4.70, alles per 10 K.G.. Bloemkool 2—30 cent per stuk; Peen 613 cent per bos. VOLENDAM, 29 Juni Men besteedde in de afgeloopen week aan den visch- afslag voor: lljnaal 7588 cent, kwakaal 44—58 cent, hoekbot 32—36 centf kwakbot 25—30 cent per pond, garnalen 4 506 per lit. De aalvangst bedroeg totaal circa 35000 pond. De botvangst van de hoekers bedroeg 200 pond per visscher in een trek. MEDEMBLIK, 29 Juni 1929 R. K. Marktvereeniging „St. Jozef" Aardappelen: Groote Muizen 2.85—3.25 per baal; Kleine Muizen 0.951.35 per baal. HOORN, 29 Juni 1929 Veemarkt 9 Zeugen, 140—180, 22 Schrammen, 35 —55, 48 Biggen 2533. 31 Schapen 28 38, Lammeren 26, 6 Paarden 125—275. Handel goed. BEVERWIJK, 29 Juni Coöp. Tuin bouw Vrije Groetenveiling en Aankoopver- eeniging W. A. Aardbeienveiling. De aardbeienprijzen zijn In stijgende lijn. Waar vorige jaren uitsluitend door de fa brieken lacunda werd opgekocht, zijn mo menteel alle soorten welkom. Zaterdagavond besteedden de fabrikanten per 100 K.G. 64,50—70 en door den bin- nenlandschen handel werd tot 72 gegeven BOVENKARSPEL (Station), 29 Juni 1929 Marktbericht „De Tuinbouw" Aard- appelen gr. M. 2.853.25, idem kl. M. 1.051.55, per baal. HOOGKARSPEL, 29 Juni 1929. Veiling van de vereeniging „De Eendracht." Aard appelen: Schotsche 2.80 Kleine 1.10. WINKEL, 29 Juni Markt Aardbeien 30—33, Slaboonen 2829; Peulen 10 13 per 50 k.g. Kropsla 11.20, Komkom mers 12—13, Wortelen 10 per 100 stuks. NOORD-SCHARWOUDE, 1 Juli. Aange voerd 10.600 K.G. aardappelen. Schotsche muizen 5.706;50; drielingen 2.102 50; kleine 1.10; 20 stuks bloemkool 20.10. ALKMAAR, 1 Juli. Veemarkt 64 vette koeien 250—400, handel stug; 16 vette kal veren 50130, per Ned. pond 1.201.50; 36 nuchtere kalveren 828; 6 vette scha pen; 469 vette varkens, zware per Ned. pond 0.860.91; zouters 0.90. handel goed. BROEK OP LANGENDIJK, 1 Juli 183.000 K. G. aardappelen, Schotsche muizen 4.606.80; Drielingen 1.80—3.80; Kleine 0.90; 8000 K. G. tomaten A 48.90; B 44 90 C 47.70; CC 36.10; l'.OOO bes wortelen 7.90—9.10; 213 stuk bloemkool le soort 21.90—22.60: 2e soort 15;'<0, AVENHORN, 29 Juni 1929 Veilingbe richt van de Coöp. .Land- en Tuinbouw- en Markevereeniging AVenhorn en Omstreken. Groote Schotse 5.405.70 per 100 K. G-, aanvoer 7250 K.G.; Kleine Schotse 2.40 2.70 per 100 K.G., aanvoer 1050 K.G. Maandag, 1 Juli Vorige Koersen Opening heden Sfaatsleeningen 5% Nederland 1919 5% Nederland 1918 i'/. Nederl. 1916 VA Nederl. 1917 6% N.-Indië 1923 D 4 y.% N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij.... Industrieën Marg. Unie Calvé Delft Nederl. Kunstzijde Maecubee Van Berkel's Pat. Nieuwe Philips Industr. Buitenland Anaconda Separator üweedsche Lucifers Mijnbouw Boeton Mijnbouw... Alg. Exploratie Petroleum Dortsche Petr. Gaboes v Kon. Olie Perlak Peudawa Marland Oil Rubber A'dam Rubber Bandar Deli Batavia Rubü Rott. Tapanoeli Serbadjadi Silau V. I. C. O Allied Intercontin Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lijn dito Gem, Eigend. Kon. Ned. Stoomb. Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pref Suiker H. V. A Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem... Tabak Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah spoorwegen Union Pacific Wabash Chic. Mihv. St. Paul Kansas City South Erie Railr Prolongatie 10115/16 1023/g 99 »/16 9915/iG 100 976/8 3881 103% 399'" 207% 32Vi, 35% 247% 187% 160 103 190 89 139% 87 91/l6 63 b 60 88 2033/8 5% 45% 642% 71 147 134 411 392% 140 461 232% 71 32 92% 78% 33/s Maandag, 1 Juli 59.30 59.40 9.70 9.80 34.55 54.65 12.07 12.08 47.90 48.— 13,— 13.10 37.35 37.45 34.90 35.10 New-York (cable) 2.48% 2.49% Praag 7.35 7.45 Warschau 27.— 27.10 66.30 66.40 Oslo 66.30 66.40 Stockholm 66.70 66.80

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2