t Amsterdamsche Beurs in gebouw nst. Bavo'' - Smedestraa W Spreker is PATER BORROMA EUS DE GREEVE SPORT EN WEDSTRIJDEN DERDE BLAD MAANDAGP l JULI 1929 BLADZIJDE 2 Werkwilligen te Amersfoort lastig gevallen HEEMSTEDE INGEZONDEN De Spaansche Oceaan vliegers bij de Azoren gevonden De autobotsing op den H aarlemmerweg De apostolische nuntius bij het Quirinaal Autobus rijdt op een groep menschen in De nieuwe Provinciaal der Eerw. Paters Jezuïeten DE PLICHT VAN w ALLEN NAAR HET MILLIOEN TENNIS DUIVENSPORT JIVENSPOsx T. B. C.-wedvlucht ATHLETIEK Haarlemsche athleten naar Engelsche kampioen schappen DUIVENSPORT Draverijen te Heemstede LAATSTE NIEUWS Het Koninklijk bezoek aan Groningen Geen uitzending meer van verkiezings-redevoeringen Aftreden van de regeering- Tan anka Het luchtverkeer iri Ned.-Indië MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam Bankier vermist 9Vï6 45% 642% 71 147 134 411% 392% 140 461 232% 71% 32 92% 78% 10113/1S 102% 99% 10 99%m 100 97% 248 190 160 190 139 86% 391% 140 463% 234 71 31%-2 95% Bezoekt hedenavond Toen Zaterdagmiddag, zooals dit den laat- coen tijd lederen Zaterdagmiddag het geval is, de werklieden van Bunschoten en Nijkerk, die werkzaam zijn bij de Zaandamsche hout bedrijven, aan het station te Amersfoort aan kwamen, om in de daar gereed staande auto bussen over te stappen, die hen verder zou den brengen naar hun woonplaatsen, had zich langs den weg, die de autobussen zou den volgen, een enorme menschenmassa ver zameld. Er was in de stad een pamflet verspreid, waarin werd aangespoord om de werkwilli gen, die als onderkruipers betiteld werden, op te wachten en tegen hen te demonstree- ren. In verband hiermede waren door ge meentepolitie, Rijksveldwachters en maré chaussee uitgebreide maatregelen genomen en was het gedeelte van het smalle pad van het station tot den overgang van de lijn naar Kesteren, waar de autobussen waren opgesteld, afgesloten. De eerste autobussen gingen ongestoord voorbij, al werd er rijkelijk geschermd met niet al te vriendelijke uitdrukkingen aan het adres van de inzittenden. Plotseling echter werd door een persoon uit de menigte een steen geworpen op een autobus, waarvan de ruit verbrijzeld werd. De maréchaussée, die in den auto meereed, liet den wagen onmid dellijk stoppen en sommeerde de omringende menigte uiteen te gaan, waarbij hij van zijn sabel gebruik maakte. Hierdoor kreeg een der omstanders, zekere P., die niets giet het geval te maken had, doch slechts stond te kijken, een klap met den sabel. Hij maakte zich hierover aó driftig, dat hij nog een ruit van den autobus insloeg. Hij werd door een anderen maréhaussée, die met de afzetting belast was, gegrepen. Intusschen werd van verschillende zijde ligt publiek op om den arrestant te ontzetten, het publiek op om den arestant te ontzetten. Dit zou gelukt zijn, wanneer niet politie en maréhaussée ter hulp gesneld waren, waar bij zij van hun sabel gebruik maakten om de menigte terug te drijven. Het gelukte de politie den arrestant te overmeesteren en naar het politiebureau te brengen. Na zijn bekentenis is P. wederom in vrijheid gesteld. Hij had ten gevolge van het inslaan van de ruit een verwonding aan zijn hand opge- loopen. Door glasscherven kregen ook enkele inzittenden van den autobus kleine verwon dingen. Op den verderen tocht van de autobussen hebben zich geen incidenten voorgedaan. GROOTE GARAGE MET SHOWROOM Zaterdag j.L had de officieele opening plaats van de groote garage met showroom van den heer C. Schermerhom, wekle garage kortgeleden verplaatst is van de Lange Hee- renvest naar de Amsterdamsche Vaart. De eigenaar van dezen zaak heeft het sub agentschap van de „Nash" en is tevens hoofdvertegenwoordiger van de „Motosa- cocti", voor Haarlem en Omstreken. De garage zelf is ruim en bovenal zeer licht. Door verschillende groote dakramen stroomt het licht overvloedig binnen. Zij bezit twee breede ingangen, terwijl ze nog voorzien is van een reparatie-inrichting met een werkhuis en looptakels. De showroom voldoet ook aan alle elschen. De eigenaar mocht by de opening zeer vele en mooie bloemstukken ontvangen. Badhuis In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 24 tot en mgt 29 Juni genomen 478 douchebaden en 51 kuipbaden. Aan 11 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 2 volwassenen gebruik gemaakt. A. L. Smit f Op 67-jarigen leeftijd over leed te Heemstede de heer Arend Lambertus Smit, die jarenlang een eereplaats bekleed heeft onder de beoefenaars van het bloem- bollenbedrijf, aldus het „Wkbld. voor BI. C.". Voor den inhorid van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Geachte Redactie, Ondergeteekende verzoekt beleefd eenige ruimte in Uw blad om een ernstig woord te richten aan hen, die meenen hun stem als katholiek te moeten en te mogen uit brengen op de R. K. Volkspartij. De R. K. Volkspartij tracht in een ver kiezingsorgaan de katholieke arbeiders dooi een aaneenschakeling van verdachtmakin gen, leugens, laster, enz., tegenover de R. K. Staatspartij en onze voormannen uit de R. K. Arbeidersbeweging, te bewegen hun stem uit te brengen op him man, Mr. Arts. Deze laster en verdachtmakingen kunnen we tenslotte nog wel verdragen. Erger wordt het echter wanneer men zich niet ontziet de kerk en de geestelijkheid aan te vallen. Dit is voor mij dan ook de reden tot dit ernstig woord. Zonder veel commentaar wil ik een tweetal «tukjes ciieeren, opdat hierdoor de oogen van hen, die nog eenig katholiek be sef. nog eenige eerbied voor onze geestelijk heid bezitten mogen opengaan, en zij kennnis genomen hebbende van het ernstig woord van onze kerkelijke overheid, hieraan ge volg zullen geven. Uit het stukje, getiteld „de S. D. A. P. en wij", citeeren wij; „Het kan evenmin worden ontkend, dat zeer vele Katholieke arbeiders voor de Kerk verloren gaan, omdat niet ronduit stelling wordt genomen^ tegenover het kapitalisme en niet de Katholieke moraal tegenover den woeker wordt geplaatst, den woeker, die de rijdommen der wereld ter beschikking stelt van enele weinigen, terwijl de rest tot ar moede vervalt of zich daaruit niet kan om hoog werken." Hier wordt de Katholieke Kerk, let wel, niet de R. K. Staatspartij, beschuldigd niet te bezitten de katholieke moraal, beschuldigd het kapitalisme te beschermen én de rest tot armoede te laten vervallen. Commentaar hierop is overbodig. Wel 'n ernstig protest als katholiek, vooral als ka tholiek arbeider. In een vers, getiteld „Een goede wenk", luidt een couplet als volgt; „Laat je niet biologeeren door geen geestelijkheid je leeren dat ge stemmen moet als zij op de logge staatspartij: God die d'arbeid aanbeval Hier wordt de Katholieke Kerk, let wel, is met ons, daarom sta pal Roomsch Katholieken, maar vooral gij, katholieke arbeiders, laat U niet biologeeren door schijndemocraten, door hen die zich niet ontzien onze Moeder de H. Kerk te lasteren, onze geestelijkheid te weerstreven: laat de enkelen, welke volgens hun inzicht om een of andere materieele reden meende him stem aan de R. K. Volkspartij te moe ten geven, na kennisname hiervan, zich toonen boven alles Katholiek. U, Redactie dankend, P. KEESEN. Haarlem, 1 Juli 1929. •Cursiveering van mij. ,.i Vanaf 23 Juni drijvende De Spaansche Oceaanvliegers, die onder leiding van Franco getracht hebben met het vliegtuig Numancia van Spanje naar Ameri ka te vliegen en gedurende verscheidene da gen vermist werden, zijn door het Britsche vliegtuigmoederschip Eagle" In de nabijheid van de Azoren gevonden. De vliegers bevin den zich in veiligheid. Draadloos wordt uit Londen gemeld, dat de Spanjaarden Zaterdagmorgen vroeg door het Britsche vliegtuigmoederschip „Eagle" zijn gevonden. De Britsche admiraliteit ontving het volgend telegram: „Domier Walwatervliegtuig vond Spaan sche vliegers 36.28 NB. en 26.14 WL. De be manning wordt aan boord H.M.'s „Eagle" ge bracht. Weinig beschadiging. Alles wel." Een officieel bericht van de Britsche ad miraliteit deelt mede: Sterke wind dwong de vliegers in de duisternis over de Azoren te vliegen. Ze daalden Z.W. van de Azoren, maar stegen weer op om Fyal te bereiken. De gtevige wind deed echter den benzine voorraad opraken en 40 mijlen van de eerste landingsplek kwamen de vliegers neer. Ze zijn van toen, 23 Juni, blijven drijven, tot ze nabij St. Maria door de Eagle" wer den opgepikt. Den inzittenden van een luxe auto, die op Dinsdag j.L des namiddags 4 uur, komende van Halfweg naar Amsterdam, getuigen wa ren van de botsing tusschen een race-auto en een luxe auto op den Haarlemmerweg tus schen Halfweg en Amsterdam, wordt verzocht tot het geven van inlichtingen zich ten spoe digste te vervoegen aan het politie-bureau aan de Admiraal de Ruijterweg 226. Tel. 82281. Zijn Bisschopswijding Zaterdagmorgen heeft in de Aula della Benedictione, boven den ingang van de St. Pie ter, de bisschopswijding plaats gehad van den bij het Quirinaal benoemden apostoli- schen nuntius, Mgr. F. Rorgangini Duca, meldt men aan de „Msb." De kardinaal staats-secretaris P. Gasparri verrichtte de wijding; medeconsacranten waren de Pause lijke sacrista en vicaris-generaal der Vati- caansche stad, Mgr. A. Zampinl en de Pause lijke aalmoezenier, Mgr. C. Cremonesi, Eén doode, één ernstig gewond Te Rotterdam is Zondag een ernstig onge luk gebeurd te Waalhaven, op eenige hon derden meters afstand van het vliegveld. In verband met de wedstrijden voor sport- vliegtuigen, die op het Rotterdamsche vlieg veld werden gehouden, was het ook buiten de hekken zwart van de menschen. Een autobus van de R.E.T., die uit moest wijken voor een fietser, die aan den verkeerden kant van den weg reed, schoof daarbij van den dijk en kwam terecht in een groepje menschen, die zich in het gras hadden neergevlijd. Een yiertal personen werd door de autobus ge grepen, waardoor een paniek ontstond. Van alle kanten schoot men te hulp en ook perso neel van den Geneeskundigen Dienst, dat op het vliegveld gestationneerd was, verscheen onmiddellijk ter plaatse. De 17-jarige H. ter Haan uit de Meidoom- straat te Rotterdam, was er het ergst aan toe. Hij had ernstige inwendige kneuzingen en een schedelfractuur opgeloopen. Per auto van den Geneeskundigen Dienst werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij kor ten tijd na aankomst aan de gevolgen is overleden. De 38-jarige H. Hofman uit de Raeperstraat kreeg een schedelfractuur en ernstige verwondingen aan het hoofd. Ook hij moest in een ziekenhuis worden opgeno men. Nog werden naar het ziekenhuis ver voerd de 15-jaxige P. J. de Jong, die eenige hcjfdwonden en een ontwrichten schouder had opgeloopen, en het 17-jarig meisje P. van 't Hout, dat alleen maar erg overstuur was. De beide laatster? konden, na in het ziekenhuis behandeld te zijn, naar huis te- rugkeeren. Pater J. H. Keijsers S.J. In verband met zy'n gezondheidstoestand heeft de Hoogeerw. Pater H. Kitselaar S.J. ontslag genomen als Provinciaal der Eerw. Paters Jezuïeten. In zijn plaats is benoemd de Hoogeerw. Pater J. H. Keijsers S.J., Vice- Provinciaal en rector van het St. Canisius- College te Nijmegen. Het deine vol kracht door ons land aan de zee: Niet één blijve achter! Ter stembus, trekt mee! Helpt allen mee en brengt LIJST 8 Een stemmencijfer, ongedacht!. STOOP'S TENNISTOURNEMENT Zondag werd een aanvang gemaakt met het jaarlij ksche tournement op Stoop's Banen en dank zij het gunstige weer kon op den openingsdag een groot aantal partijen worden gespeeld. De uitslagen van den eersten dag luiden Heeren-enkelspel. ie ronde: De Kamper W. Levy 64, 75. W. DenijsW. Wijs muller 46, 6—3, 64. J, LevyStorck- meyer 75, 75. H. BlomZ. Ver-waal 64, 63. H. G. v. d. KlashorstVan Andel 6o, 6x. J. VerweyMettan 97, 108. G. AanstootBaay 60, 8iO, 64. E. Hocke-Ramaker 61, 61. E. VerwaalDr. Muller 810, 64, 6o. F. AllardB. Zwang 62, 64. H. Aan stootBinsbergen 60, 62. J. v. Buuren K. Aanstoot 61, 6x. L. ByvoetC. v. Dooren 61, 63. Van HuysteeJ. H. Vos 62, 68, 75. C. BorgerdingEggers- man 64, 46, 86. J. v. SonJ. v. cL Stadt 63, 36, 75. Dr. Ir. Bölger J. v. Hezel 63, 36, 62. 2e ronde: H. BlomJ. Levy 62, 62. J. VerweyG. Aanstoot 6o, 62. L. Bij voetVan Huystee 62, 63. Dr. Ir. Böl gerJ. Verhagen 86, 6o. Troost-tournooi. ie ronde: Z. Verwaal Storckmeyer 61, 63. K. Aanstoot Binsbergen 63, 61. J. VerhagenJ. v. Hezel 62, 63. Dames enkelspel, ie ronde: mevr. Wijs mullermevr. Spronk 63, 62. mej. Volbedamej. C. Lamp 64, 60. mej. Hulshofmej. D. v. d. Stadt 61, 64. mevr. Kühnmej. Verster 46, 62, 6—2. mej. Tijmmej. Grimberg 36, 75, 62. mej. Povelmej. F. v. Wop 6i, 62. mej. A. v. d. Weg w. o. 2e ronde: mevr. WijsmullerMej. Vol beda 62, 62. mej. L. v. Geldermej. A. v. d. Weg 6i, 61. Troost-tournooi: mevr.Spronkmej. Lamp 61, 6—0. Heeren-dubbelspel: ie ronde: J. v. d. Stadt en KotteJ. H. Vos en H. Aanstoot 61, 6—4. D. Vreman en Dr. de CrauwGebrs. Denijs 75, 75. H. Blom en Reuvekamp Gille—Liezenberg en Baaij 6o, 63. Dr. Ir. Bölger en Dr. MullerJ. v. Son en Ir Lux 1311, 75. E. v. d. Weiden en v. d. KlashorstMetten en Floberg 62, 63. A. Tysseling en G. AanstootSpronk en Binsbergen 61, 64. J. v. Buuren en EggermanDekkers en W. Wijsmuller 63, 63* Dames-dubbelspel, ie ronde: mej. van Dooren en mej. Wamsteekermej. Povel en mevr. Bijvoet 61, 61. mej. L. Grim berg en mej. Reijnengamevr. Wijsmuller en mej. A. v. d. Weeg 97, 61. mej.. Hulshof en mej. Verstermej. Baay en mej. Beunders 61, 62. Gemengd-dubbelspel, ie ronde: mej. Ver ster en Ramakermej. Senft en E. v. d. Weiden 36, 64, 63. mej. Volbeda en Z. Verwaalmej. Veenhoven en Dr. Muller 9li, 64, 63. mevr. Van Huijstec en. J. v. Buurenmevr. en L. Bijvoet 63, 63. mevr. en J. Verweymej. Reyenga en C. Cassee 75, 64. HAARLEMSCHE POSTDUIVEN- BOND Uitslag wedvlucht Orleans, afstand 535 K.M. Losgelaten 8.40. Noord-Westen wind. In concours 885 duiven. Snelheid 938 mep per minuut. H. M. Willemse 1 J. J. Petri 2, 4, M. P. Luijken 3 P. A. Bosse 5 C. Koning 6, 46, 76 Fikkert 7, 24, 48, 58, 98 H. Boers- ma 8, 28P. Kroon 9, 66 J. W. Radsma 10,30 J. F. Bonker 11 Gebr. de :Leeuw 12 P. de Wilde 13, 68 B. Zonneveld 5, 14 A. B. v. Straaten 15 P. Stokman 16, 53, 74 H. Holsken 17, 29 J. Verver 18, 23 P. H. Boeree 19, 62, 87, 89 A. v. Zadel 20, 73 P. Martens 21, 60 L. Gimbrère 22B Gort 25 Joh. v. d. Pol 26, 53, 67, 91 J. Tienstra 27, 55 A. J. v. Tongeren 31 M. Biebeek 32, 63 F. J. Harmsem 33, 59 Ed. v. Bree 34 R. Slot 35 J. de Vries 36, 44, 100P. J. v. Daalen 37, 65, 57 W. Klumper 39 W. Stappers 40 P. Koning 41 P. Blommaert 42J. Hommers 45, M. Mes 47, H. Keerwolf 49 G. Peschar 50 H. v. Alphen 51 A. H. Fikkert 52, 79 J. Lobbenga 54, 81G. Kop 56 J. Th. Bakker 61Th. Cornet 64, 67 v. Tongeren 72, 99 H. Roosdorp 75 W. Keur 76, 83 Nieuwenberg 77 o Th. Reep 84 W. Weide- ma 86, 77Hart 88 J. Heintjes 92 F. Krijgsman 93 M. Griffioen 94 W. Bakker 95 J. Zomerdijk 96S. Heitlager 97. j Fv n xls vorig jaar wordt ook nu weder n Haarlem een wedvlucht gehouden ten behosve van de T.B.C.-lijders. De resultaten van de ie T.B.C.-vlucht zijn boven verwachting geweest en nu hoopt de commissie ook op aller medewerking. Vooruit Haarl. duivenliefhebbers 1 Laat ons toonen dat wij onze liefhebberij gaarne ten dienste stellen om het leed te verzachten en te verminderen van de velen, die door deze gevreesde ziekte zijn aangetast. Hoevele uren en dagen genieten wij voldoening en vreugde, die de duivensport ons biedt en zeker zal die voldoening niet verminderen als wij de vreugde deelen met onze arm T.B.C.-lijders. De voorwaarde tot deelname zijn 10 ets per duif en evenals verleden jaar worden eere-prijzen gaarne in ontvangst genomen. Namens de commissie P. J. van Daalen Gierstraat 10 Haarlem. Ondanks een klein tekort tot deelname be sloten Wie helpt 't ontbrekende aanvul-, len? De Haarlemsche activite't verdient steun. Veel vertrouwen in de ploeg: j De voorgenomen uitzending van eenige Haarlemsche athleten naar de Engielsjche Kampioenschappen is thans 'n feit gew/or- den. Wel is op het oogenblik dat we" dit schrijven het benoodigde bedrag nog juet geheel bijeen, doch het „Haarlem"-bcS'tuur heeft alle hoop, dat onder de vele stadgeinoo- ten, die met de athletiek in 't algemee/n en met Hollands beste athletiek-combinatLe in het bijzonder sympathiseem zeker eenige sportliefhebbers nu bekend is gewotrden dat de toer werkelijk doorgaat thans ion- middellijk bereid zullen zijn het „laakste steentje" te helpen bijdragen voor het'be oogde doel, n.l. „het verkrijgen van meer /in ternationale routine ter bevordering vanl de athletiek in Nederland". I De „Revue der Sporten" schreef deze wyeek over de „Haarlemsche activiteit", toen zij ,de deelname aan de Eng. Kampioenschappen besprak Wij voor ons hadden hieraan gaame toegevoegd gezien: „en durf". Want ongetwij feld behoort er een groote dosis zelfvertrou wen en durf toe om ten slotte aan een der-, gelijk plan uitvoering te geven. De verwachtingen ten opzichte van de uit te zenden athleten, met name: van Welsenes; (verspringen met aanloop), Eysker (discus werpen) en Van der Zee (polstokhoog) zijn niet te hoog gespannen, omdat de ondervin ding heeft geleerd dat op de Engelsche Kam pioenschappen de beste Europeesche athleten plegen uit te komen en bovendiendé bootreis, verblijf in een vreemd hotel, het eten, kortom er zijn factoren genoeg welke een funesten invloed kunnen hebben op de prestaties der buitenlandsche deelnemers, als 't moet zelfs op die van een wereldkampioen. De opperste leiding in „Haarlem" is daar om meer dan tevreden met een plaats der vorengenoemde athleten in de finale van 6, met geringe kans op een betere plaats. In dat geval kan verwacht worden, dat de ge middelde prestatie in Holland behaald niet onbelangrijk wordt overschreden. Dat de uitverkorenen overigens met het noodige enthousiasme bezield alles in het werk zullen stellen om de Hollandsche sport- eer zoo hoog mogelijk te houden, nu daar van kan men gerust verzekerd zijn. Zoowel de K. N. A. U„ trainer Kreigsman, alsmede enkele Haarlemsche ingezetenen gaven reeds uiting van hun sympathie en hartelijke blijken van belangstelling door aan het plan financieelen steun te verleenen. Wie dit goede voorbeeld wenscht te volgen (we hopen dat het er velen onder u zullen zijn), sture zijn bijdrage zoo spoedig mogelijk aan den voorzitter van de H. A. V. „Haar lem", den heer J. C. v. d. Schaar, Kouüsn- horn 44, Haarlem (Telefoon 10088). De ploeg, welke door middel van de Tour club „De Snelvoeters" nog wordt aangevuld met Peters, Rinus v. d. Berge en Jan Zeegers, zal zeer waarschijnlijk vergezeld worden door Jan v. d. Putte als masseur. Het ligt in de bedoeling om Donderdagmiddag yia Vlissingen af te reizen, waarna bij aan komst in Londen de deelnemers hun intrek zullen nemen in het Hollandsche Hotel „Ban gor", Torrington Square. Ten minste wan neer de „Telegraaf'-correspondent, onze vriend Stokvis, er inmiddels in geslaagd is de benoodigde plaatsen te reserveeren. Na afloop van de wedstrijden, welke Vrij dagmiddag 5 Juli beginnen en Zaterdag avond 6 Juli eindigen, wordt onmiddellijk de terugreis aanvaard, waarna de Haarlem mers Zondagmiddag zullen deelnemen aan de Intern, wedstrijden van „Pro Patria", Rot terdam, alwaar niet minder dan vier wissel bekers moeten worden verdedigd. Good luck, boys! HAARLEMSCHE POSTDUIVEN- BOND Wedvlucht vanaf Chateauroux, afstand 655 K.M. In concours 507 duiven. Los gelaten 6.30. Z.W. wind. Snelheid 1485 meter per minuut. Jac. Kuperus 1, 31, J. Radsma 2, 22 F. Krijgsman3 A. K. Fikkert 4, 34 Gebrs. ed Leeuw 5, 90 J. B. Nieuwenberg 6, 42 J. de Vries 7, 21, 43» 81 J. Tienstra 8, 41 J. 7. Hart 9, 6,7 M. Biebeek 10 H. P. v. d. Pol li, 83 C. Kaatee 12H. Keerwolf 13, 26 L. Gimbrere 14, 71 J. F. Harmsen 15» 77 5 P. C. de Wilde 16P. H. Boeree 17, 60, 61 A. Schuiten 18 W. Klumper 19/ 33/ 59 j J> v. d. Linden 20 P. Mastens 27, 29 H. Boersma 30 P. J. M. v. Tetering 31 Joh. v. d. Pol 35, 37A. v. d. Werf 36 P. Stokman 38, H. Roosdorp 39 39 M. Griffioen 40, 95 J. Tienstra 41, J. Libbenga 44/ 75 1 M. Mes 45 P. v. d. Pol 46, 68, 96 N. Leuven 47, 92, 73 H. Gort 48, 79 J. Broekhof 49,C. J. v, Tongeren 50, 84 Th. Cornet 51, 52 H. Stappers 53 P. Slot 54 J. F. v. Duijn 55, 73 Ed. van Bree 56 H. Voogt 58, A. Selhorst 62 W. Weidema 64, Th. Mens 65 d. Koning 66 Gebr. Laar man 69, W. Eckhof 70, J. W. v. d. Horst 72 J. Klumper 74, H. Koelemeijer 76 J. Harm sen 77 H. Holsken 80 L. v. Bregt 83,100 L. v. Meurs 86 F. v. Kleef 88 A. Verdon- schot 89M. Burber 91J. Groot 93, A. Eveleens 94, W. Draaijer 57, 97M. C. Fehres 98, 99. Voor de 3e maal had de sportvereeniging „Het Oude Slot" de hekken weer geopend Daar echter verschillende eigenaars hun paarden gespaard hadden voor de groote course te Groningen, op a.s. Dinsdag, was de animo al bijzonder klein en kon alleen door gang vinden een Heatdraverjj 2e en 3e klas en en tweetal korte baannummers. Het ge volg hiervan was dat ook de publieke belang, stelling ver bleef beneden dat der vorige dagen. Veel mooie sport is er dan ook niet te zien gegeven, ook al waren er een paar spannende ritten bij. F. C. ockhorst legde beslag op een 2 tal prijzen, n.ml. in de E prijs de 500.en in de korte baandraverij B een van J 125. Over de eerste uitslagen waren velen, en zeker niet ten onrechte, ontevreden. Door over een vrij verren afstand te galoppeeren kwam hij met Quiditesse 1 1/5 sec. aan voor Oakland Baron B en werd toch ols 110. 1 gehandhaafd. Een tweede fortuintje heeft Ockhorst, als Prinses Olga door breken van een leidsel de beenen neemt, na in de bocht nog stevig aan den kop te liggen. Hoewel ver aan den kop aankomend, werd zij gedisqualificeerd wegens te veel galoppeeren, waardoor Madrigal in de finale geplaatst wordt en tenslotte die fi nale wint. Om 2 uur wordt aangevangen. Rechter is de heer F. G. B. de Wijs; han- dicapper en starter de heer P. Oly, terwijl als Mancommissarissen fUngeeren de heeren J. Gfc Bennuik en C. Haremaker. nE-pri's; m— n s._ - Heatdraverij 2e en 3e kl (Engelsche heat). Afstand 1600 M. Prijs 500.benevens 50.voor de tweede aankomende in de beslissende heat. Van de 9 ingeschreven paarden is alleen Prinses Olga van D. de Vlieger niet aan den start. Axworty gaat slecht weg en wordt floor de anderen gepasseerd. Prince Moko blijft aan den kop, terwijl na 1 ronde Quick Boy en Quirville heftig strijden om de 2e plaats. Wel doet Eusing alle moeite om naast Prince Mo ko te komen, is in de bocht slechts een paar meters achter, maar Pronk stuurt met vaste hand zijn paard naar de finisch. Uitslag le heat: 1. Prince Moko, tijd 2.35 3/5. 2. Quick Boy, tijd 2.36 1/5. 3. Quirville Patrick, tijd 2.36 1/5. 2e serie: Remplacant is er in het eerste rechte eind finaal uit en verspeelt zooveel terrein dat zij weinig kans meer krijgt die in te dalen. Quiritesse ligt spoedig naast Quinte Oakland blijft een ronde zijn voorgift be. houden maar dan komt Quiritesse er keurig in, maakt aan de overzij een kleine fout, doch herstelt zich direct. In de laatste bocht zit ten ze met hun drieën op een hoopje, doch in het laatste lange eind maakt Oakland een fout, waardoor Quiritesse zich onbedreigd aan den kop plaatst. Quinte II zakt af en wordt derde. 1. Quiritesse, tijd 2.35 4/5; 2. Oakland Ba ron B, tijd 2.36 4/5; 3. Quinte II, tijd 2.37 3/5. Remplecant ingehouden. Doordat Oakland en Quirville als 4e en 5e eenzelfde tijd maken, komen zij beiden in de finale. Allereerst volgde nu de H-prijs. Körtebaan- draverij A handicap. Minimum afstand 700 M. Maximum afstand 800 M. Pry zen 200.—, 75.— en 25.—, te rijden in series. Van del 8 ingeschreven paarden versche nen er slechts 11 aan den start, zoodat er in series van 4, 4 en 3 gered enwerd. le serie: oplooper maakt eenige fouten en telt spoedig niet meer mee. De overigen ge ven elkander geen duim toe en met vrijwel geen vrschil stuurt de oude heer Schipper zijn paard over de streep, waarbij hij luide werd aangemoedigd. Tijd Rolls Royd 1.07 4/5. 2e serie: Lord Aubry toont zich hier direct favoriet, is in de bocht reeds aan den kop en loopt steeds meer uit, doch een 50 M. voor het einde verliest het paard een toongewicht, waardoor Geersen het inhoudt, doch komt nog juist no. 1 ovr de streep. Tijd Lord Aubry l.ll_ 3e serie: De strijd ging hier tusschen Hart- stein en Madiegal, die op het kantje af ge wonnen werd door Hartstein in den lijd van 1.07 3/5. De 21-jarige Bretteus liep nog keu rig en was maar kort achter. In de finale plaatsten zich dus Rolls Royd, Lord Aubrey en Hartstein. Nadeze korte baanraces kwamen de deel nemers voor de finale E-prijs in de baan. Dit waren Oakland Baron B. Prince Moko, Quick Boy, Qurville, Patrick D en Quiritesse. Oakland blijft lang de leiding houden. Het draven laat nog al eens te wenschen. Na een ronde is Oocland nog voor, de rest is bij elkaar. Als Oakland een fout maakt wordt hij in de bocht benaderd door Quiri- tsse. Tusschen die twee gaat het kop aan kop, tot Quiritesse in galop gaat en spoedig ter rein wint, om tenslotte onbedreigd de finisch te passeeren. Na laiigdurige beraadslaging wordt beslo ten dat Quiritesse niet gediskwalificeerd is en de uitslag dus Wordt: 1. Quiritesse, tijd 2.34; 2. Oakland Baron B, tijd 2.35 1/5. Hierna volgde de finale kortebaandraverij A tusschen Rolls Royd, Lord Aubrey en Hartstein. Na een goede start van het 3-tal is Rolls Royd er uit en raakt ver achter. Lord Ausbrey plaatst zich aan den kop en wint onbedreigd in 1.08 4/5; 2. Hartsctein Als laatste nummer korte baandraverij B voor alle paarden die in A gestart zijn, behal ve de winners van A. Handicap ongewijzigd, nieuwe loting, alle denzelfde rijders als in A. le serie: Oplooper neemt direct den kop, VI. 1 JuU doch Janet neemt spoedig de leiding over. Een fraaie strijd ontstaat tusschen deze 2 paarden, waarbij Janet met klein verschil zich no. 1 plaatst, tijd 1.07 2/5. 2e serie. Qualiteit heeft een slechte start. Madrigal loopt snel in, maar Prinses Olga loopt eveneens snel. Opeens zien wij Prinses Olga in galop gaan, als gevolg van het breken der linkerlijdsel. Met 1 lijdsel stuurt de Vlie ger het paard verder. Oekhorst wel begrijpen de dat dit op disqualifiseeren uitloopt, doet geen moeite en doordat Prinses Olga gedis qualificeerd wordt, is Madrigal no. 1 in 1.16. 3e serie. Quinte 11 gaat direct aan den kop, maar wordt n°g in do bocht ingehaald door Rolls Royd. In het laatste lange eind ont staat een fraaie strijd tusschen deze 2 paar den en onder applaus stuurt de oude heer Schipper zijn paard als No. 1 over den streep, tijd 1.07 4/5. Na een korte pauze krijgen wij nu de fi nale tusschen Janet Hawester, Madrigal en Rolls Royd. Na een goede start gaat Madrigal naar voren en in de le bocht zitten allen bij elkan der. oekhorst wil weer probeeren binnendoor te gaan, wat hem niet lukt. Maar in de laatste bocht ziet hij een gaatje om het toch te leveren en met succes. Het gaat dan tusschen den ouden Schipper en Oekhorst. Meer in de helft van het rechte eind beginnen Janet en Rolls Royd te sprin gen waardoor Madrigal op stap kan winnen. 1. Madrigal tijd 1.08 1/5. 2. Rolls Royd. 3. Janet Hawester. Wel was er nog even sprake van disqualifi- ceeven der laatste 2 paarden maar het be stuur besloot ze béiden te handhaven. 'Hiermede was van dezen zomer de courses geëindigd, daar de vastgestelde wedstrijden op 31 Augustus afgelast zijn, De volgende courses dus zijn die irt November. Het roode kruis, op het terrein aanwezig behoefde geen dienst te doen, daar alles zon der ongevallen afliep. GRONINGEN, 1 Juli Bij gelegenheid van het Koninklijk bezoek aan Groningen zijn c.m. benoemd tot ridder in de orde van den Nederiandschen Leeuw de burgemeester van Groningen jhr. mr. Bosch van Rosen thal en prof. mr. I. B. Cohen. De Oranje-Nassau-orde werd verleend aan den heer Sluiter, voorzitter der vereeniging Oranje-Nassau. Andevs wordt de zender buiten werking gesteld. 2k5oals men weet, heeft de VA-RA. mek A.V.R.O. een ruiling van zenduren aange gaan, waardoor de A.V.R.O. de beschikking krijgt over den avond van den 31sten Au. gustus en de V.A.R.A. op den avond voor den verkiezingsdag zou kunnen uitzenden. Minister Van der Vegte had de VA.RA. uitgenoodigd tot een bespreking over: „Uwe opvatting van de regeling der verkiezings- redevoeringen op 2 Juli." Dit onderhoud heeft Zaterdagmorgen plaald gehad. De minister verklaarde aldus meldt Hek Volk dat hij het houden van de verkie zingsredevoering door Vliegen verbood. Allo partijen hadden z.i. gelegenheid gehad, om in de ter beschikking gestelde kwartieren zich te uiten en hy achtte het onjuist, dat de S.D.A.P., dit nu buiten dien tijd ook deed. Namens de V.A.R.A. stelde men daar te genover, dat het hier een volkomen regel- matigen ruil van zendtijd betreft, waarin d» V.A.R.A. mag uitzenden wat zij wil, mits zij zich houdt aan de daarvoor gestelde regelen. Deze regelen verzetten zich niet tegen het uitspreken van een verkiezingsspeech. Minister Van der Vegte verklaarde tea slotte, dat hij order gegeven heeft den aen. der buiten werking te stellen, zoodra zijn ver bod zal worden overtreden. TOKIO, 1 Juli Het Japansche kabinet, onder leiding van den Minister-President Baron Tanaka, zal heden in een buitensr- wone zitting bijeenkomen ter afwikke"'-* de nog loopende zaker" ae prermer den Keizer het ontzag van het kabinet zal aanbieden. BATAVIA, 30 Juni Heden arrïveerfW alhier de Engelsche officier-vlieger Wenless Ogowan, deel uitmakende van het Engelsche legercommando te Hongkong, ter bestudee ring van de ontwikkeling van het militair en burgerlijk luchtverkeer in Ned.Indië. Maandag, 1 Juli Vorige Koersen Opening heden NEW-YORK, 1 Juli Sedert Woensdag wordt vermist de bankier William H. Elliot. Men vreest, dat hij ontvoerd of vennoord is. Prolongatie Staatsieeningen 5% Nederland 1919 5% Nederland 1918 i'A Nederl. 1916 4 V, Nederl. 1917 6% N.-Indië 1923 D i%% N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij.... Industrieën Marg. Unie Calvé Delft Nederl. Kunstzijde Maecubee Van Berkel's Pat. Nieuwe Philips Industr. Buitenland Anaconda Separator "Sweedsche Lucifers Mijnbouw Boeton Mijnbouw.. Alg. Exploratie.. Petroleum Dortsche Petr. Gaboes Kon. Olie Per lak Peudawa Marland Oil Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia RubK Rott. Tapanoeli Serbadjadi Silau V. I. C. O Allied Intercontln Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Kon. Ned. Stoomb. Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pref, Suiker H. V. A. ,rt.. Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah' Spoorwegen Onion Facifio Wabash Chic. Milw. St. Paul Kansas City South Erie Railr 101ls/i« 102% 99 m/16 100 97% 22! 161 167% 477i/2 219% 352% 130 274% 873 227% 144 365 357% 212 3881 103% 399 207% 32 %e 35% 247% 187% 160 103 190 89 139% 87 63b 60 88 203% 5% 53/ 220 b 162 168% 476 216 345 132% 270 b 882 228 145 365 356 212 385 398 208 32 204 5% 46 622% 70 b 1481 1351 409% 79

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 8