i NIEMEUERs FRIESCHE HEERENBAAI WALES-ANTHRACIET LIJST ACHT! f3000.- f750.- f250.- f125.- f50.- f40.- fa.G.KRAAU&Co. HET HOOGE DOEL Een Katholieke Film-centrale 12 cis 10 ets 15 cis löcts VOOR FIJNPROEVERS_Jj Katholieken! zóó stemt men op Ch. v. d. Bilt No. 1 van Lijst 8 8 I® Z0MERPRIJZEN vanaf f2.65 per H.L. Spinnewebjes STEMT: BUREAUX IMASSAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DINSDAG 2 JULI 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17196 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK ORIEMAAL VIER EK TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. De verkiezingen van leden der Eerste Kamer per» half ons Cjroen f-! pep half ons OUw pep half ons Ky9&y pep half ons Ood r- Van Chicago naar Berlijn Doodelijk vliegongeval De gebeurtenissen op Curacao Het P.E.N.-Congres Het Gezondheids-congres Teekens in spoorweg boekjes Het vlieg-ongeluk op het Meer van Konstanz alleen met STOOKT U HET VOORDEELIGST FRANCO THUIS TURFMARKT 10-TEL. 11088 Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Woensdag 3 Juli ALLEEN DE KATHOLIEKE LIJST ALLEEN De ontvangsten der Nederl. Spoorwegen De redding van Majoor Franco De marktcentrale te Amsterdam Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en i Agentschappen: per week 85 ct.j per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bj] vooruitbetaling. NIEUWE COURANT ADVERTENTIËN 35 ct.p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 11 regels 60 ct p. plaatsing: elke regel meer 15 ct., bfj voorultbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regeL Alleabonné'sop dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslangegeheeleongeschiktheid tot werken door verlies van heide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand, een voet ol een oog duim oi wijsvinger. been ot arm bij verlies v. een anderen vinger. Het is niet moeilijk om aan den voor avond van het sluiten van de stembus een woord tot Katholieke kiezers te spreken. Wij hebben onderling onze meenings- verschillen; wij hebben onze sympa thieën en antipathieën; wij hebben ons verschil van inzicht in vele zaken van staatsbeleid; over'wat al of niet politiek of economisch mogelijk is. Waarom het te ontkennen? Integendeel: wanneer wij het onderling over alles en in alles eens waren, dan zouden wij zijn als een doode taal: bruikbaar voor wetenschappelijke doeleinden, nuttig om te bestudeeren, maar onbruikbaar in de practijk. De Katholieke gemeenschap, ook in haar openbaar leven, is Goddank een levend organisme, met alle acties en reacties aan ieder gezond leven eigen. Die tegenstellingen en meeningsver- schillen, die gezonde wrijvingen en die onderlinge strijd zijn echter goed in vredestijd, om ons zelf frisch en levend, jong en gezond te houden. Zoodra er alarm wordt geblazen, staat alles schou der aan schouder en wenkt slechts het gemeenschappelijk doel. Dat is tot heden toe altijd de prachtige eenheid dei- Katholieke Staatspartij geweest. Meer nog dan bij de vorige verkiezing zal zij morgen blijken. Daarvan zijn de beste kenners onzer Staatspartij overtuigd. Die kracht onzer zoo zeer benijde een heid ligt in ons hooger doel en in het gevoel van gemeenschappelijk gevaar. Voor iederen Katholiek gaat boven zijn materieel belang, boven zijn persoonlijk inzicht omtrent sociale verzekering, medezeggenschap in het bedrijfsleven, vrijhandel of protectie of wat ook, de wetenschap, dat, wanneer de staats macht-komt in handen van liberalen of inks-democraten het met de veiligheid ;ijner hoogste goederen gedaan is. De nistorie overal en niet het minst in ons land, heeft volop bewezen, dat onze aoogste belangen in de handen van den iberaal of den socialist niet veilig zijn. Zelfs in verkiezingsdagen, wanneer de inker-partijen er meer dan ooit op uit lijn onnoozele christenen te verschalken met de bewering, dat het liberalisme en net socialisme iedereen volkomen vrij aten in zijn godsdienstige overtuiging, ja ielfs deze hoogelijk eerbiedigen, is het den neeren niet mogelijk hun waren aard geheel te bedekken. In een deftig orgaan, dat door den Vrijheidsbond werd uitgegeven, prijkte >p de voorpagina een verlokkend artikel jver „liberalisme en godsdienst", met 3. m. dezen fraaien zin Naast het ware staat het schoone en het ;oede; van oudsher heeft men dit ingezien; ie mensch heeft niet slechts wetensdrang, maar zeer reëele ethische, aesthetische en religieuze behoeften, die hij moet kunnen bevredigen om in waarheid mensch te zijn. Maar op een volgende pagina is de liberale Kamer-candidaat prof. B. D Eerdmans aan het woord, die, na een halve eeuw van onderwijsstrijd, nu nog het volgende durft schrijven: Het streven der kerkelijke partijen, niet alleen het lager onderwijs, maar ook het middelbaar en hooger op bijzonderen leest te schoeien is niet alleen bedenkelijk voor een zuivere en onafhankelijke beoefening van de wetenschap, maar brengt uit een staatkundig oogpunt de rust binnen den Staat in gevaar, omdat, het den godsdienst niet gebruikt als een kracht tot een humane eenheid, maar tot groot maken en levendig houden der ver schillen, die zoover mogelijk worden doorge trokken en tot afzondering van andersden kenden lieden. Wordt dit heilloos proces met gestuit, door het beter inzicht .der ouders, dan helpen zij een toekomst voor te bereiden van wantrouwen en verdeeldheid. Een toe komst waarop de oud-latijnsche spreuk van toepassing is: „door tweedracht worden de kostelijkste zaken vernietigd". Wie nu nog in 1929 het goed recht der ouders durft betwisten om hun kinderen onderwijs op godsöienstigen grondslag te laten geven, die moet zich toch niet als een pionier voor den godsdienst op werpen! Nog erger maakt 't „Het Volk". Is er één blad, dat meer uit den treure her haald heeft, dat het socialisme niet tegen den godsdienst ïs? Laten wij het beste van onze tegenstanders gelooven en aannemen, dat zij zóó verblind zijn, dat 2y zelf gelooven, dat hun dwaze bewering waarheid is. Wat anders te denken van hetgeen „Het Volk" gisterenavond schreef over den brief van het Doorluchtig Episco paat, 5.1. Zondag in alle kerken voorge lezen? Geen enkele Katholiek brenge zijn stem uit op een partij, die den gods dienst vijandig is of in het wekken van ontevredenheid haar kracht zoekt, zei den de Bisschoppen. Dat is op ons bedoeld, zegt „Het Volk". Welnu, zegt het roode orgaan: dat is niets dan laster! Wel, daar hebt ge het weer. Wij, Katholieken, gelooven en weten, dat de Bisschoppen door den H. Geest in de Kerk zijn gesteld als „de opzieners onzer zielen". Allen, die de Bisschoppen laste raars noemen, zijn vanzelf vijanden van onzen godsdienst. Laten zij zwijgen, zij begrijpen niets van onze Kerk, van onze religie, van onze Roomsche mentaliteit. En „Het Volk" geeft op de volgende pagina van zijn zelfde nummer daarvan het bewijs. Tusschen het Socialisme en het Katholicisme gaapt een afgrond. Wauters is gestorven, een voornaam lid der roode partij in België. „Het Volk" luidt hem uit. En zie hier den slotzin: In den nacht voltrok het noodlot zich, dat men sedert weken onvermij delijk wist, maar dat als een pijnlijke onrechtvaardig heid zal worden gevoeld. Ziedaar wat ons scheidt: aan onzen kant: Godsvertrouwen en onderwerping, berusting bij een doodsbaar; aan den anderen kant: geen God, maar noodlot, een noodlot, dat als onrechtvaardig ge scholden wordt. Aan de stembus gevoelen wij weer, wat ons onderling vereenigt en wat ons van anderen scheidt. Geven wij daarvan morgen het bewijs! „Wat baat ons de preekstoel nog, als de boek- en dagbladpers, de radio en de bioscoop in handen van onze tegenstanders zün." (Mgr. Poels) In een artikel van de „Osservatore Roma no," het officieel pauselijk orgaan, werd reeds eenige jaren, met grooten nadruk, gewezen op de noodzakelijkheid om ons, katholieken een eigen terrein te verzekeren op filmgebied, want, zoo zeide dit artikel, „het was aan de hoogste kerkelijke autoriteiten reeds lang duidelijk, dat de slechte bioscoop een nog grooter gevaar is, dan de slechte pers." Wij hebben katholieke scholen, een katho lieke pers, een katholieke radio, maar helaas, het groote probleem der katholieke film, wacht al jaren en jaren om oplossing en hoe meer wij wachten, des te moeilijker de oplos sing wordt. En toch werd reeds lang door het hoogste kerkelijke gezag op het groote ge vaar gewezen, grooter dan de slechte pers. En al wisten wij dat het Bolsjewisme, be wust van de groote propagandistische kracht en den geweldigen invloed van de film, ze als het aangewezen middel beschouwt en met groot succes gebruikt om communisme en atheïsme onder het volk te verspreiden. En al waren wij overtuigd, dat een der groote oorzaken van ontkerstening, geloofs afval en veronzedelijking van ons volk ge zocht moet worden in de slechte film. En al hebben wij veel en lang gestreden voor onze rechten en mi in pers. school en radio een eigen katholiek terrein, toch heeft Katholiek Nederland in zijn geheel Weinig gedaan voor de film, die zeker niet minder invloed heeft op ons cultuurleven en door de steeds ontwikkelde techniek nog van grooter invloed zal worden. Ik zeg „Katholiek Nederland" in zijn ge heel. Een eeresaluut moet hier gebracht worden aan velen die reeds veel en verdienstelijk werk hebben verricht op filmgebied. Al die krachten in een centrale te ver eenigen is het doel dezer stichting: Verder, hoe weinig aandacht is nog ge schonken aan het feit. dat de film, nog meer in de toekomst, een machtigen invloed kan uitoefenen ter verbreiding der waarheid en deugd. Op geheel katholiek Nederland rust dus de plicht het eigen terrein te bezetten. Men kan zich niet van dien plicht ontslaan door te zeggen: „de oplossing van het film- vraagstuk blijft een utopie, het geeft toch niets, wij kunnen hier toch niets bereiken en de plannen zijn niet voor verwezenlijking vatbaar, daarom maar afwachten en aan zien." Zulke ideeën bewijzen, dat de geest van „Jan Salie" nog niet voorgoed begraven ls. Als onze pioniers voor een katholieke school, pers of radio, ook zoo gesproken ën gedaan hadden, zouden we nu niet de Vruch ten plukker van hun moeilijken strijd! De volkomen oplossing van het filmvraag- stuk „eigen films in eigen lokaliteiten," is slechts internationaal op te lessen, maar voor het zoover, is, moet er een degelijke nationale organisatie zijn; Frankrijk, België, Italië, Ca nada, Chili enz. zijn ons hierin voor. Daarom alléén reeds is het oprichten van een nationaal filmconsortium een dringende eisch. Tot vorming van een sterke nationale or ganisatie moet, evenals bij school, pers on radio geheel katholiek Nederland dan onze zijde staan en ons steunen. Zoo alleen kun nen wij het ons toebehoorende.' maar dóór anderen bezette terrein op filmgebied weer veroveren. Er moet dus begonnen worden, al is de weg naar ons doel lang en moeilijk en men is be gonnen. „Een Katholieke Filmcentrale is in wor ding." Ze groot en sterk te maken is de plicht van katholiek Nederland. J. Th. WELTER O,P. Spuistraat 12, Amsterdam CC.) De éarididaten vari den Vrijheidsbond Het „Hbld." verneemt, van weiingelichte zijde, dat de Statenleden van den Vrijheids bond in de provincies Noord-Holland én Friesland, voor de a.s. verkiézingen van de Eerste Kamer, zalen candideeren. 7. S. van den Bergh; 2, E. Heldring; 3. dr. J. I?. van Weideren baron Rengers; 4. mevr, M. B. Biossevain-Pijnappel: over de vijfde -laats wordt nog door de beide Statenclubs onder handeld; 6. D. J. van Houter Sr.; 7. mr. C. H. Guépin. De katholieke candidaten voor Noord-Brabant, Utrecht en Zeeland Naar het „Huisgez." verneemt, zijn d? ka tholieke Statenfracties in de provincies Noord-Brabant, Utrecht en Zeeland het eens geworden over de samenstelling der candida. tenlijst, die op den tweeden Dinsdag van deze maand zal worden ingediend. De gezamenlijke candidatehlijsl bevat de volgende'.namen in'de daarbij- gegeven vol gorde: 1. mr. W. M. van Lanschot (aftr.), 2. jhr. mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt (thans lid der.Tweede Kamer), 3. P. W. de Jong- van den Heuvel (aftr.). 4. A. C. de Bruyn. voorzitter' ;van het Ned. R. K. Werklieden verbond), 5. H. M. J. Blomjous (aftr.), 6. E. B. Dümouleyn (lid der Prov. Staten van Zee land), 7. Jos. Meijring (lid der Prov. Staten van Noord-Brabant), 8. mr. T. Verschuur (voorzitter van den Raad van Arbeid te Breda). 9! P. J. J. de Wit (aftr.), 10. M. van Hout (lid der Provinciale Staten van Noord- Brabant en burgemeester van Helmond) Naar de avondbladen melden, is het door de Chicago Tribune aangekochte groote am- phibie-vliegtuig „Untin Bowler" voor zijn tocht naar Europa gestart. Aan boord be vinden zich de piloten Gast en Cramer, als mede de verslaggever der Chicago Tribune, Wood. Het plan is om in korte étappes over Canada, Groenland en Noorwegen naar Ber lijn en terug te vliegen. Men verwacht, dat de vlucht Chicago-Berlijn vijf dagen zal du ren. Gistermiddag is bij het probeeren van een nieuw gasreservoir de bekende Fransche vlieger Polion met zijn machine van een hoogte van ongeveer 500 M. ter aarde ge stort. Het vliegtuig bevond zich boven het militaire vliegveld Vfflacouble nabij Parijs, toen de draagvlakken van zijn machine los raakten en de romp in pijlsnelle vaart neer stortte. Het lijk van den ongelukkigen piloot werd verscheidene meters ver van de over blijfselen van zijn vliegtuig aangetroffen. Hoogstwaarschijnlijk heeft zijn valscherm zich te laat geopend. van de Bilt, Ch. L. Haarlem Kortenhorst, Dr. L. G. 's-Gravenhage Meijer, J. M. J. A. Rotterdam Leesberg, Mr. A. J. M. Alkmaar Kamphuijs, J. F. M. J. Zaandam Hutten, A. A. M. Utrecht Blijkens bij het Departement van Defensie ontvangen telegram is Hr. Ms. „Hertog Hen drik" gisterenochtend in Curasao aangeko men. Op voorstel van den Hollandschen afge vaardigde zal het P.E.N.-Congres in 1932 in Holland gehouden worden. In het Congres voor Openbare Gezond heidsregeling is de volgende motie aangeno men, welke gezonden zal worden aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid. „Het Congres voor Openbare Gezondheids- regeling, overtuigd van de wenschelijkheid gezondheidsdiensten over het geheele land te voeren, spreekt de hoop uit, dat het wets ontwerp op die diensten spoedig door de Sta- ten-Generaal in behandeling genomen zal worden en daarbij rekening gehouden zal worden met de bsechouwingen die in de ver gadering van dat congres Van 28 ën 29 Juni 1928 naar voren gebracht zijn." Naar het „Hbld." verneemt, is in een in den loop dezer maand te Vevey gehouden conferentie van spoorwegautoriteiten uit ze ventien landen een ontwerp-regeling vastge steld om voor de spoorwegdienstregelingen en de officieeie reisgidsen van alle landen van Europa gelijkvormige teekens in te voeren in plaats var. de tot nu toe gebruikte teekens en mededeelingen omtrent den treinenloop die thans in de meeste landen niet gelijklui dend zijn en daardoor aan buitenlandsche reizigers groot ongerief veroorzaken. Het ontwerp zal in een in October 1929 te Warschau te houden nieuwe conferentie definitief worden vastgesteld. Volgens een bericht in de „D.A.Z.". uit Friedrichshafen heeft het vliegongeluk op het Meer van Konstanz een zesde slachtoffer geëischt. De apotheker Firley uit Friedberg is aan zijn verwondingen overleden. Door de directie der rijksspoorwegen te Karlsruhe wordt omtrent het gedrag van den kapitein van de stoomboot „Baden", die er van beschuldigd wordt, hoewel het onge val op korten afstand van zijn schip plaats vond. geen hulp te hebben verleend, mede gedeeld, dat het stoomschip „Baden" Lindau op tijd heeft verlaten en nog slechts drie mi nuten varen van Bad-Schauchen verwijderd was toen op 200 a 250 meter afstand het on geluk met het vliegtuig plaats vond. De kapitein, die door inzittenden van een roeibootje gewaarschuwd werd, constateerde, dat zich op de plaats van het ongeval reeds twee motorbooten en tien a twaalf roei- en zeilbooten bevonden om hulp te verleenen en derhalve was hij van meening, dat er reeds voldoende hulp ter plaatse was en hij zijn schip, dat met 400 passagiers aan boord zwaar geladen was terv.'ille van de veiligheid zijner passagiers beter eerst aan land kon brengen teneinde het te ontlasten. Daarbij kwam, dat de groote stoomboot, welker raderen groote golven veroorzaakten, bij het manoeuvreeren de reddingspogingen eerder bemoeilijken dan bevorderen zou. Van de zijde van ooggetuigen wordt tegen over deze verklaring van den kapitein en de spoorwegdirectie ingebracht, dat juist de stoomboot de noodige trossen en kabels aan boord had om bij onmiddellijke hulpverle ning het vliegtuig boven water te houden of te trekken. Zondagmiddag is de oliefabriek „De Fiji" te Wormerveer door een zwaren brand totaal vernield De R. K. Verkiezingsactie. Rede van Mgn dr. W. H. Nolens. Politieke rede van jhr. mr. D. J. de Geen Naar verluidt, zal Lord Cecil deel uit maken van de Volkenbondsdelegatie in Sep tember a.s. Feestelijke ontvangst en groote geestdrift bij den terugkeer van den Engelschen koning. Het s.s. „Deutschland'' heeft brand aan boord gehad. Voor het eerst na ongeveer drie jaar is in vele Mexicaansche kerken wederom de H. Mis opgedragen. OP GIERIGAARD Eens waert ghy arm en mild, nu ryck e» gierigh. Jan. De Toetsteen proeft het Goud, het Goud ontdeckt den man. Huygens OP DE VROUW Weet gy waarom Reinier zoo droevig en zoo vaal ziet, Zijn vrouw was gisteren ziek en het was de laatste maal niet. OP KAMERLEDEN Ik bemoei mij nooit met andermans zaken Het zou mij leed doen, dat ik Iemand U na sprak. A. Deken bieg om niet van een strook grond vóór dat Barometerstand 9 uur v.m.: 761: Stilstand OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.52. De opbrengsten uit het reizigersvervoer die in de voorafgegane zes jaren telken jare te- ruggeloopen waren, overtroffen in het ver slagjaar die van 1924, zoodat ook het verlies ontstaan door de tariefsverlaging van 192®, meer dan ingehaald is. De opbrengsten uit het goederenvervoer werden gedrukt door vermindering van het vervoer in levende dieren, doch vermeer dering van het overige goederenvervoer en in het bijzonder van dat van Lim- burgsehe mijnproducten doet ook deze op brengsten per saldo een belangrijke stjjginf aanwijzen. Spaansch dankbezoek De Spaansche ambassadeur te Londen, mar kies Del Val, heeft een bezoek gebracht aan den Minister van Buitenlandsche Zaken, Ar thur Henderson, ten einde officieel Spanje's dank te betuigen voor de door de „Eagle" gebrachte hulp aan majoor Franco en de anderen. De vliegmachine „Numancia" werd het eerst gezien door den officier van de „Royal Air Force", luitenant Lewin, die vanaf de „Eagle" een vlucht maakte ter opsporing van de verloren vliegers. De aanbesteding van het havencomple Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft aanbesteed het maken van het oostelijk i havencomplex voor de marktcentrale op het i voormalige Beltterrein. Laagste Inschrijver was de heer C. Kool, voor 690.850.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1