WALES-ANTHRACIET f5C.- f40.- Spinnewebjes fa. G. KRAAIJ Co. Kardinaal Rampolla en de Basiliek van de H. Cecilia 0e uitslag der verkiezingen DE TEGENWOORDIGE REGEERING ZGMERPRIJZEN vanaf f2.65 perH.L. Telegrafisch Weerbericht DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN WOENSDAG 3 JULI 1929 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Hoe laat bekend? Donderdagavond de totale uitslag Verduisteringen De Eerste Kamer-ver kiezingen R. K. Comité pleegouders- trein Weenen—Budapest De Southern Cross De verdeeling der golflengten De moord te Giessen- Nieuwkerk Plaatsbepaling in de lucht De moord op den heer Lans De Tweede Kamer ver kiezingen Het échec der Graf Zeppelin Het visschen op karpers in Noord-Holland Accordeon-concours te Arnhem Het werktijden-besluit voor winkels Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem ALLEEN MET STOOKT U HET VOORDEELIGST FRANCO THUIS TURFMARKT 10 - TEL. 11088 Doodelijk auto-ongeluk Het Metropolitaan Kapittel van Utrecht Pensionaat „St. Louis" Amersfoort De bouw van een zeemans huis te IJmuiden BUREAUXNASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct; per kwartaal 3.25; per post, per te wartaal 3.58 bU vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT r~ AD VERTENT IËN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct gi. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bij voorultbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 cL per regel, q DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17197 Alle a bon né's op dit blad zijn ingevolgedéverzekeringsvoorwaardene Levenslange geheeleongeschiktheid tot werken door ITCH bij een ongeval met ftrrt bij verlies van een hand, X4 QC bij verlies van een JCfj bij n breuk van tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I vUUU. verlies van beide armen, beide beenen of heide oogen' i wil. doodelijken afloop I een voet of een oog: I I &,vl. duim ofwijsvinger: been of arm bij verlies v. een anderen vinger. In de afgeloopen week scheen de groote figuur van Z.F.m. Kardinaal Mariano Rampolla te herleven voor Rome en ook voor de geheele wereld. Zijn stoffelijk overschot opgegraven, overgebracht naar de hem zoo dierbare Basiliek van de H. Cecilia in rranst.pvere. bijgezet in een nieuw ver heerlijkt graf, waarbü een monument wordt onthuld den grooten Staatssecretaris van Leo Xin waardig, ziedaar de chroniek der laatste week. Pausen, vorsten, staatslieden verdwijnen wanneer de Almachtige hand Gods hen heeft geraakt en behooren dan tot de geschiede nis, die haar oordeel uitspreekt na een korter of langer tijdperk. Voor velen hun ner is dit oordeel der geschiedenis een strenge rechter, voor anderen de erkenning van groote verdiensten voor God, de samenleving, de menschheid. Leo Xin verdween van deze aarde en de geschiedenis sprak haar oordeel uit: een groot Paus en een groot mensch. Van dezen grooten Paus en dezen grooten mensch is Kardinaal Mariano Rampolla de meest intieme raadsman, de getrouwe en intelli gente uitvoerder zijner inzichten en bevelen geweest. De eerste tien jaren van het Pontifikaat van Leo XIII waren geheel besteed aan de uitvoering van de gelukkige ingave van den Paus, om overal in de wereld het Romeinsch Pontifikaat en geheel de Katholieke Kerk den luister te hergeven van het gezag, van de wetenschap en alles wat daarmede in verband staat. In die eerste tien jaren had Paus Leo toer Staatssecretarissen gehad, wel een be wijs hoe moeilijk 't was deze betrekking waar te nemen bij een Paus, die geen middel matigheid noch een overvleugeling kon dulden. Bij het overlijden van Kard. Jacobini vestigde Leo XIII zijn aandacht op den nieuwen Kardinaal Mariano Rampolla del Tindono, nog pro-nuntius te Madrid. Nie mand beter dan hij wist welke groote eischen Paus Leo stelde aan zijn Staats secretaris. Gedurende vele jaren immers was Ram polla secretaris geweest van de Congregatie der buitengewone kerkelijke zaken en als zoodanig gemoeid met alle plannen, Inzich ten en werken van Paus Leo. Getrouwe vrienden van Kard. Rampolla ontbraken niet, die hem, den pas benoemden Kardinaal, alle moeilijkheden van het ambt van Pauselijk Staatssecretaris voorhielden. Rampolla antwoordde, dat hij alle moeilijk heden kende, maar niettemin van meening was en bleef, dat hij het ambt zou kunnen vervullen en daarbij den Paus tevreden kon stellen. Dit besluit was zoo vast en zoo zeker, da- Kard. Czaski, andere medewerker en intieme raadsman van Paus Leo. na met den paus en met Rampolla gesproken te hebben aan zijne vrienden zeide: „Ik geloof dat Paus, Leo in de armen Rampolla zal sterven." Hetgeen ook gebeurde. In de Juli-dagen van 1903 toen Paus Leo XIII lag te sterven, toen de Kardinalen afscheid namen van den stervenden Pontifex, was daar ook bij Kard Rampolla, die de doorzichtige hand van Leo XIII kuste en hem vergiffenis vroeg voor d fouten en dwalingen die den Paus zou den bedroefd hebben. Even opende Leo XIII nogmaals de stervende oogen en koorts- htig de hand drukkend van zijn ge trouwen raadsman, sprak hij de woorden: 0 hebben altijd te zamen gewerkt d» 't meebrengt, verwis selde Kard. Rampolla na het overlijden van Leo XIII zijn woning in het Vaticaan met e van Santa Marta waar de Aartspriesters van Sint Pieter verblijven. Daar gaf de Kardinaal zich over aan een godvruchtig en werkzaam leven. Zijn groote godsvrucht was te Rome in de kerkelijke kringen wel bekend. Zoo wist men, dat hij gsheel alleen 's morgens in zijn huiskapel H. Mis ordrafend. na de Communie der Mis een volledig uur in meditatie door bracht aan het altaar staande en dit door bijzondere faculteit van Z. H. den Paus, die «aarvoor dispensatie had gegeven, voor zoo- Ver 't noodig was, in de regelen der litur gie. Nu vond ook Kard. Rampolla tijd om zich geven aan de verheerlijking van Je echt Komeir.sche heilige van Transtevere, de H- Cecilia, van wier kerk hij de titularis was. Een geheel fortuin heeft Kard. Ram polla besteed om haar graf op te luisteren ®'i haar crypte te maken tot een der groote bezienswaardigheden van de Eeuwige Stad, Het oude Romeinsche huis der oude Cecilii-fafnilie, op wiens overblijfselen de kerk is gebouVd, deed hij uitgraven en de oude Romeinsche patriciërswoning weder verschijnen, zich verdienstelijk makend voor de wetenschap en de kunst. Men moet den Zusters Benediktlnessen v:n de H. Cecilia, die achter een streng slof het graf van de Romeinsche Heilige bewa ken, eens gaan vragen wat ze van den over leden Kardinaal Rampolla denken, en zi.i, die hem zoo goed kenden, die uit zijn mond de groote lessen van het geestelijk leven nachten vernemen, hebben slechts een woord °m hun Kardinaal een heilige te noemen. In den nacht van 15 op 16 December 1913 ^erd Kardinaal Rampolla, die slechts eenige d«gen verkouden wasgeweest, getroffen dcor een aanval van angina pectoris. Nauwe lijks was er tijd om zijn biechtvader en een geneesheer te robpen, in een paar uur was de sterke man bezweken- Te Rome en in geheel de were'd ver bekte het bericht van het heengaat, van Kard. Rampolla de grootste ontsteltenis. Men ^8" nog zoo goed oj de hoogte van de groote Politiek door Paus Leo XIII en zijn Staats secretaris gevoerd, men 'wist van de gebeur tenissen van het conclaaf waarin Pius X kg. was gekozen en de aanmatiging die OostenrijkHongarije zich veroorlpofd had een „veto" uit te brengen en Kard. Ram polla van de Pauskeuze uit te sluiten. Men herinnerde zich de groote historische woor den die Kard. Rampolla toen sprak om het recht der Kardinalen, in conclaaf ver gaderd, te handhaven en zelf op den achter grond te blijven. Zijn vriend en vroegere medewerker van do Pauselijke Staatssecretarie, Mgr. della pniesa, later Benedictus XV, destijds Aarts bisschop van Bologna, kwam in allerijl naar pome om de uitvaart voor den meester en 'end te houden. jK°g geen jaar daarna beklom dezelfde polla Chiesa, na 't overlijden van Rampolla tot Kardinaal benoemd, den Stoel van Petrus onder den naam van Benedictus XV Jammer dat aan dezen Paus, anderen grooten leerling van den grooten meester Rampolla geen langer Pontificaat was weggelegd. Nauwelijks had bet rumoer der wapenen in de wereld opgehouden of ook hij ging den eeuwigen vrede in. Maar zijn houding tus schen de zich bestrijdende groot- en klein- machten. zijn moeilijk neutraal blijven, want overal in alle oorlogvoerende landen had de Paus kinderen, toonde reeds in de weinige jaren van zijn Pausschap den grooten leerling van hem, dien de Paus „Onze Meester" placht te noemen en wiens le„sen hij niet vergeten had. En zoc werd dezer dagen het monument onthuld, door Paus Benedictus XV aan den beeldhouwer Quattrini opgedragen voor Kard. Rampolla. Nergens beter kan dit r-, mument geplaatst worden dan in de kerk van de H. Cecilia van Transtevere, waar de geest en de werkzaamheid van Kard. Ram polla eiken dag herdacht worden, gelijk ze dit zijn als een monument, aere perennius, in de geschiedenis van het laatste tijdperk der Kerk en der menschheid. CIVIS ROMANUS. gehouden radio-conferentie inzake de ling der golflengten. De aan Nederlanr wezen golflengten laten niet toe, «-t, des avonds na zes uur voor het doorzenden van de uitslagen der Tweede Kamerverkiezingen gebruik wordt gemaakt van den zakelijken omroepzender Scheveningen-Haven. Hedenmiddag om vijf uur worden de ver schillende stembuheaux gesloten en kan met het opmaken van den uitslag worden begonnen. Dat opmaken van den uitslag vraagt heel veel werk en ook heel veel tijd, want sinds de nieuwe kieswet in werking is, moet eerst het aantal stemmen over het geheele land bekend zijn om dan te kunnen berekenen, hoeveel zetels aan elke partij kan worden toegewezen, waarna de gekozenen worden aangewezen. Eerst worden d'us de stemmen in de ver schillende stembureaux bijeengeteld. Dat ge beurt natuurlijk onmiddellijk na het sluiten van de stembus, dus denzelfden avond en over het geheele land. Dan woi-den de stemmencijfers van d'e verschillende bureaux samengeteld in de zelfde stad of gemeente. Dat zal ook nog wel denzelfden avond kunnen plaats hebben. Voor groote ge meenten als Amsterdam en Rotterdam duurt d'at echter wel tot in den morgen van Don derdag. Als dat gedaan is worden de stemmen cijfers in eiken kieskring bijeengeteld. De kieskring Haarlem strekt zich uit van Bennebroek tot voorbij Beverwijk en van de Noordzee tot aan Hilversum en het heele Gooi. Dat deze cijfers niet zoo gauw binnen zijn, laat zich begrijuen. Donderdagmorgen zullen de stemmencij fers van den kieskring Haarlem in Haarlem aankomen, waar de chef van de aideeling Verkiezingen, de heer Kalbfleisch, de groote zaal van het Prinsenhof heeft ingelicht om met zijn ambtenaren rustig te kunnen tel len. Als alle Kieskringen hun cijfers bijeen geteld hebben dab worden die naar een cen traal punt gezonden en daar wordt dan, nadat de noodige optellingen zijn verricht, berekend hoeveel succes iedere partij in den stembusstrijd heeft behaald. De publicatie. Voor wat betreft het publiceeren van de uitslagen zij het volgende opgemerkt: Hedenavond wordt de uitslag in de stad Haarlem en in verschillende buitengemeen ten bekend. Voor zooveel die binnenkomen, zullen wij ze bekend maken. In den loop van den avond zullen nog de totaalcijfers van de verschillende partijen in de hoofdsteden van 'de andere kieskringen bekend zijn. Voorts uit t-al van gemeenten. In den nacht van Woensdag op Donder dag zullen de totaal cijfers van de navol gende kieskringen bekend worden: Den Haag, Rotterdam, Amsterdam, Middelburg, Maastricht, Tilburg, Dordrecht, Utrecht. Zwolle, Nijmegen, Assen, Leeuwarden en Groningen. Donderdag 4 Juni is echter pas de groote dag. In den loop van den morgen zullen van de navolgende kringen de détails be- ked zijn: Amsterdam en Rotterdam (Rot terdam wellicht reeds 's nachts). In den namiddag van dien dag vermoe delijk na 3 of 4 uur zullen de totalen der ontbrekende kieskringen bekend worden. Wij vermoeden uiterlijk zeven uur. Ook zullen dan inmiddels de details van eenige andere kieskringen bekend zijn. De gegevens als: Totaal - aantal stemmen, kiesdeeler enz., zullen om ongeveer acht uur bekend zijn, waarna dan ook de totaal uit slag en de namen der gekozenen bekend worden gemaakt. Na dien tijd zullen de details der ontbre kende kieskringen bekend worden. Wij hopen en veronderstellen dat de ge heele dienst omstreeks 11 a 21 uur Don derdagnacht afgeloopen is. Niet per Radio Bfj de verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in 1925 werden de uit slagen via het station Scheveningen-Haven draadloos aan de dagbladen in het geheele land toegezonden. Zulks zal dit jar niet geschieden. Dit staat in verband met de besluiten, van de te Praag DE MINISTERS STELLEN HUN PORTEFEUILLES TER BESCHIKKING Naar wij vernemen, hebben bij schrijven van 1 Juli 1.1. de leden van het zittend ka binet hun portefeuilles ter beschikking ge steld van H. M. de Koningin. H. M. De Koningin heeft in overweging ge nomen de onder dagteekening van 1 Juli in gediende ter beschikking stelling van de ge zamenlijke portefeuilles door de leden van het zittend Kabinet en hun verzocht, zich te wil len blijven belasten met de behandeling en zoo noodig afdoening van de loopende zaken. Door een commissionair in effecten Voor de Vacantiekamer der Rechtbank te Amsterdam stond een commissionnair in effecten terecht wegens een drietal verduis teringen. Volgens de telastelegging verduisterde ver dachte in het tijdvak Mei tot September 1928: lo. een aandeel Kon. Petroleum nominaal 1000, dat hem in onderpand was gegeven voor den aankoop van 5000 aandeelen Soe- ban Ajan; 2o. een obligatie Amersfoort 1921 nominaal 1000, rentende 6 pet., die hij ontvangen had als onderpand voor den aankoop drie aandeelen Gaboes; 3o. twee aandeelen Allan Co., die hij voor en ten behoeve van een Duitscher had gekocht en gehouden was af te leveren. Uit de behandeling der zaak bleek, dat verdachte op 8 Augustus 1928 door de Recht bank te Amsterdam In staat van faillisse ment was verklaard. Er was een passief, yan 150.000, terwijl het actief 3000 groot was en hoofdzakelijk uit meubilair b, stond. Ten opzichte van de derda. teiastelegging bleek, dat hij de daarin bedoelde stukken nooit gekocht heeft en dus ook niet verduis terd kon hebben en met het oog hierop trok het O. M. de derde teiastelegging in, zoodat de zaak tot de beide eerste telasteleggingen beperkt werd. De verdediger, mr. Loeb, verbond hieraan het verzoek om den verdachte voor het derde punt vrij te spreken. De Rechtbank ging hierop in raadkamer en gaf vervolgens als haar beslissing, dat het vooronderzoek in deze zaak niet volledig is geweest en dus de verdere behandeling ervan, voor zoover de beide eerste punten betreft, geschorst moest worden. De Rechtbank wees de zaak naar den rechter-commissaris terug, 1. om te onderzoeken hoe de vermogenstoe stand van verdachte is geweest in of om streeks Mei 1928; 2. om een onderzoek in te stellen naar de geestvermogens van den ver dachte. Het daarna gedane verzoek door den ver dediger, verdachte uit de voorloopige hech tenis te ontslaan, werd door de Rechtbank afgewezen. De Limburgschc canclidatenlijst De R. K. Statenclub in Limburg heeft voor de Eerste Kamer de volgende candidatenlijst samengesteld: 1. mr. P. I. J. Jansen, lid der Eerste Kamer, te Maastricht; 2. O. M. F. Haffmans, lid der Eerste Kamer, te Helden; 3. Jhr. mr. G. Michels van Kessenich, lid der Eerste Kamer, te Roermond. Als plaatsvervangers zijn gesteld: 1. mr. C. Janssen de Limpens, lid der Prov. Staten van Limburg, te Wylre; 2. J. Kaanen, lid der Prov. Staten, te Maastricht; 3. Th. P. H. Rutten, lid der Prov. Staten, te Horst. Vrijheids-candidateh Ir de Maandag medegedeelde lijst van candidaten voor de Eerste Kamer, gesteld door dan Vrijheidsbond in de provincies Noord-Holland en Friesland, ontbrak nog de vijfde candiaat. Deze plaats zal nu bezet worden door mr. C. B. Menalda, meldt het Naar aanleiding van een eerste publicatie in de bladen betreffende een nieuw georga- niseerden goedkoopen pleegouderstrein Wee- nen-Budapest, hebben zich reeds velen defini tief opgegeven. Uit dagelijks binnenkomende corresponden- dentie blijkt het comité echter, dat het feit; dat ook dit jaar weer een dergelijke reis ge organiseerd wordt, nog lang niet algemeen bekend is. Daarom zij hier voor belanghebbenden me degedeeld, dat men zich alsnog kan aanmel den tot uiterlijk 10 Juli bij het R. K. Comité Pleegouders-trein, WeenenBudapest; adres Hof 6, Alkmaar, alwaar verdere inlichtingen te bekomen zijn. De Southern Cross is van Rangoon naar Calcutta vertrokken. Een tijdelijke regeling tot 15 Jcli Thans is de lang verwachte beschikking van den Minister inzake de tijdelijke verdee ling van de aan Nederland toegewezen golf lengten verschenën: A. De Rijks zakelijke omroepzender te Scheveningen-Haven zal werken op 1071 M. B. Het omroepstation te Huizen zal ge bruik maken van de 1875 M. golf. C. Het omroepstation te Hilversum wordt mede ingericht op de 278 M. golf, terwijl aan dit station wordt toegestaan, om na 6 uur 's avonds de golflengte van den zakelijken omroepzender (1071 M.) te gebruiken. D. Het tijdelijk gebruik van de 1071 M.- golf wordt aan het station Hilversum toege staan, met dien verstande, dat gedurende het tijdvak 7.25 tot 7.35 uur 's avonds op Maan dag tot en met Vrijdag het persbureau Vaz Dias gelegenheid krijgt, om over het station Scheveningen-Haven zijn dagelijksch beurs- overzicht uit te zenden. E. De zendende omroeporganisaties wis selen om de 3 maanden van omroepstation (Hilversum en Huizen). Deze tijdelijke regeling, welke niet voor uitloopt op de uiteindelijke verdeeling van de aan Nederland toegekende omroepgolven, zal In werking treden op 15 Juli a.s. Op dat tijdstip beginnen de uitzendingen als tot dusver, met dien verstande, dat het station Huizen na 30 Juni 's avonds werkt op de 1075 M.-golf, welke golflengte gedu rende het tijdvak van 30 Juni tot en met 14 Juli tot 6 uur 's avonds eveneens door den zakelijken omroep zal worden gebruikt. Bij loting is uitgemaakt, dat de omroep organisaties, welke thans van Hilversum ge bruik maken, het eerst (n.l. tot en met 5 October 1929) de 1875 M.-golf zullen benut ten. Van 6 October tot en met 31 December 1929 komt deze golflengte aan de omroep organisaties van Huizen ten goede. 12 September voor het Amsterdamsche Hof Het Gerechtshof te Amsterdam zal de door den Hoogen Raad verwezen moordzaak Giessen-Nieuwkerk 12 September a.s. in be handeling nemen. Een zestigtal getuigen is gedagvaard. l-Iet is voor een luchtvaartuig van het grootste belang, voortdurend te weten waar het zich bevindt. Dat belang heeft iq. Char les M. J. W. Kohier er toe gebracht een toe stel te construeeren, dat den bestuurder deze onschatbare diensten bewijst, meldt het „Vad." Het gaat er om de snelheid van het vliegtuig te meten zonder gebruik te maken van gegevens der aarde. Die snelheid is af hankelijk van de snelheid van den wind, die zooals bekend op verschillende hoogten zeer verschillend kan zijn. Zoodra de ware snel heid ten opzichte van de aarde bekend is bijv. in twee horizontale richtingen loodrecht op elkaar staande dan kan deze snelheid op een kaart in het vliegtuig worden overge bracht. Het meten der versnelling of vertraging geschiedt door het uitslaan van een slinger. Op dat uitslaan correspondeert een schijf, waarvan de doorzichtigheid geleidelijk toe neemt. Hoe verder de slinger uitslaat, hoe verder de schijf doordraait, des te meer licht er vallen kan op een foto-electrische cel. De doorgelaten stroom brengt een uhrwerk in beweging, dat de snelheid aangeeft. Gekop peld aan dit mechaniek werkt een schrijf stift op een kaart, die door een magneet in dezelfde richting wordt gehouden. Ir. Kohier is er stellig van overtuigd, dat het toestel groote mogelijkheden biedt. Door het beeld op de kaart telegrafisch over te brengen, kan men op de aarde het vliegtuig op zijn tocht volgen. Bij ongelukken kan men dadelijk hulp verleenen. Ja, het van de aarde af besturen van een vliegtuig wordt mogelijk, ook zoo ver, dat men het toestel niet meer hoeft te zien. De uitvinder heeft octrooi aangevraagd. Thans nog een vondst Volgens een bericht in „Voorwaarts" heeft de politie thans in de fabriek van de firma de Haas, in een verborgen hoekje, een met bloed bevlekt stuk ijzer gevonden, waarmede vermoedelijk de moord op aen heer Lans gepleegd zou zijn. Blijkens een kennisgeving van den voorzit ter van het Centraal Stembureau voor de ver kiezing van de leden der Tweede Ka-ser zal, indien noodzakelijk mocht blijken, dat voor de vaststelling van den uitslag der verkiezing een loting moet geschieden als bedoeld in art. 104, vierde lid der Kieswet (wanneer dezelfde candid aat op meer dan één lijst het vereischte aantal stemmen hee't behaald), deze loting gehouden wordt in een zitting van het Centraal Stembureau op 6 Juli as. des namiddags vijf uur te 's-Gravenhage. De zitting, bedoeld In art. 107 der Kieswet tot bekendmaking van den uitslag der verkie zing zal worden gehouden op 6 Ju.i te half zes. De oorzaak De luchtschipbouw Zeppelin en de Mai- bachmotorenfabriek publiceeren thans een mededeeling aangaande de storingen, die zich voorgedaan hebben bij de laatste vlucht van de ,Graf Zeppelin". In deze mededeeling wordt o.a. gezegd, dat bij een zekere verstij ving van de koppeling het critische toeren tal dicht ligt bij het op een vlucht gebrui kelijke toerental. Dit is in dit geval wellicht geschied en daardoor konden storingen voor komen. Dr. Eckener en kapitein Lehmann zijn uit Friedrichshafen naar Berlijn vertrokken in verband met de voorbereidingen voor de voor genomen vlucht om de wereld met de Graf Zeppelin. Op de vragen van den heer Van Zadelhoff betreffende opheffing of beperkmg van het verbod tot het tot 1 September a.s. visschen op karpers in Noord-Holland, heeft de heer Kan, minister van binnenlandsche zaken en landbouw, o.m. geantwoord, dat het in het voornemen ligt, behoudens onvoorziene om standigheden, de beschikking van 22 Mei 1929 no. 1034, afd. Visscherijen, met ingang van 15 Juli a.s. in te trekken, zoodat alsdan van dien datum af, zoowel door het bedrijf als door de sport, op karper zal kunnen worden gevischt in het aangegeven gedeelte van Noord-Holand. De uitslag van het te Arnhem gehouden nationaal concours voor accordeon- en mond- accordeonbespelers luidt als volgt: Marschwedstrijd, 3e afd. (mondaccordeon) M. A. M. C. te Arnhem le prijs met 33 put, 2e afd. accordeon: K. D. S. Wageningen. le prijs met 34 p.; Oefening na Arbeid, Den Haag len prijs met 33 p.; K.D.O. Deven ter le prijs met 35 punten. Concertwedstrijd 4e afd. „De van Ver- -"huerswijk" Arnhem, len prijs met 307 p.; afd. mondaccordeon: M. A. H. C„ Arnhem •irijs met 261 p.; 4e afd. accordeon: Oefe- z baart kunst, Almelo, len prijs met 343 Kunst door studie, Wageningen, 2en prijs t 289 p.; 3e afd. accordeon: Eendracht, utphen, len prijs met 326 p.; Crescendo, Zaandam, len prijs met 331 p.; 2e afd. Kunst door oefening, Deventer len prijs met 331 p.; „Oefening na Arbeid, Den Haag, len prijs met 316 p.; „Excelsior", Amsterdam, len prijs met met 317 p.; Kunst en Vriendschap, Amster dam, len prijs met 341 p. Afd. uitmuntend heid: Oefening baar Kunst, Krommenie, 2en prijs met 284 punten. Inwerkingtreding op 1 Januari 1930 In Staatsblad 313 wordt thans gepubli ceerd het werktijdenbesluit voor winkels, dat op 1 Januari 1930 in werking treedt. Hieronder volgen eenige bepalingen. Art. 1. 1. Een arbeider, die in een winkel1 arbeid verricht, moet een wekelijkschen onafgebroken werktijd hebben van ten min ste twee en dertig uren. 2. Voor mannen of vrouwen, die op Zon dag arbeid verrichten, moet in den in het eerste lid bedoelden rusttijd ten minste eenmaal in drie achtereenvolgende weken de Zondag zijn begrepen. 3. Voor personen, die tot een kerkge nootschap behooren, dat den wekelijkschen rustdag op den Sabbath of op den'zeven dedag viert, en daarvan aan het hoofd of den bestuurder der onderneming kennis hebben gegeven, mag van het bepaalde in het eerste lid in zooverre worden afgewe ken, dat de duur van den wekelijkschen rusttijd minder dan twee en dertig uur mag bedragen, doch niet minder dan zes en twintig uren. Art. 2. 1. Behalve gedurende den weke lijkschen rusttijd bedoeld in artikel 1, mag een arbeider, die in een winkel arbeid ver richt, bovendien op een dag der week geen arbeid verrichten vóór of na 1 uur des na middags. 2. Indien de in artikel 1 bedoelde rusttijd begint op den dag, dat de arbeider na 1 uur des namiddags geen arbeid mag ver richten, moet de rusttijd ten minste een en veertig uren bedragen. Art. 3. Een arbeider mag in winkels niet langer arbeid verrichten dan negen en een half uur per dag en drie en vijftig uren per week. Art. 4. Een man of een vrouw mag in een winkel geen arbeid verrichten tusschen half 11 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags, of, indien ingevolge een ge meentelijke verordening, voor dien winkel een sluitingsuur geldt, tusschen een half uur na dat sluitingsuur en 6 uur des voor middags, met dien verstande, dat in geen geval na 11 uur des namiddags arbeid mag worden verricht. Art. 5. 1. In afwijking van het bepaalde in artikel 3 mag een man of vrouw in een winkel arbeid verrichten gedurende ten hoogste elf uren per dag en in de tijdvak ken, onder c. aangegeven, bovendien gedu rende ten hoogste twee en zoetig uren per week; a. op Zaterdag; b. op den dag voor afgaande aan Hemelvaartsdag, op Augustus en op 31 October, onder voorwaarde dat in den winkel onderscheidenlijk op den Hemelvaartsdag, op 15 Augustus en op 1 November geen arbeid wordt ver richt' c. op alle werkdagen m het tijdvak van 25 November tot en met 5 De cember en in het tijdvak van 18 tot en met 24 December; d. in winkels, waar uit sluitend of in hoofdzaak brood, banket, sui kerwerk en chocolade wordt verkocht, op 25 en 31 December. 2. Bovendien mag, in afwijking van het bepaalde in artikel 3, een man of een vrouw in een bloemenwinkel op 22, 23, 24 en 30 December arbeid verrichten gedu rende ten hoogste veertien uren per dag en op 31 December gedurende ten hoogste twaalf uren. Wetsontwerpen zijn ingediend tot nieuwe regeling van de pacht en tot het instellen van pachtcommissies. Het Werktijdenbesluit voor winkels treedt 1 Januari 1930 in werking. De Britsche Troonrede. De Franse he Kamercommissie wenscht geen schuldenovereenkomst zonder reserves. Het nieuwe kabinet in Japan tot stand gekomen. OP VERKIEZINGEN Oordeel niet te snel, klaag niet te gauw juich niet te vroeg. P. Chenent. IN HET STEMHOKJE Och man, je zult juist de slimsten er altijd in zien vliegen, Ze houden de rest voor te dom en worden te lui om te liegen. Fr. v. Eeden. OP DWERGPARTIJEN Het strand lag leeg, toen ik het duin verliet. Verwey. 3? Barometerstand 9 urn: v.m.: 753. Achteruit. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.52 uur. Hoogste stand: 768.6 Isafjord. Laagste stand: 751.8 De Bildt. Verwachting: Zwakke tot matigen zuid oostelijken tot zuid-westelijken wind, betrok ken tot zwaarbewolkt .tijdelijk opklarend. Later weer regen met kans op onweer. Iets warmer. Kinderen leidden de aandacht der bestuurster af. Gisteren is op den Wageningschen Berg de 30-jarige mevr. A. H. van E.U„ die met een kinderwagen op het rijwielpad reed, door een auto, bestuurd door een dame uit Tten- kum aangereden. Zij werd zoo ernstig gewond, dat zij spoedig overleed. De Kinderwagen werd geheel vernield Het kind werd er uit geslingerd, maar bleef ongedeerd. Het ongeluk ontstond, doordat de kinderen, die de dame in haar auto had, haar »°i haai' hoed trokken, zoodat haar aandacht werd af geleid en zij dientengevolge den auto het ri wielpad op stuurde. Nieuwe eere-kanunniken Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot eere-kanunniken van het Metropolitaan Kapittel van Utrecht de Hoog Eerw. Heeren J. H. Vaas en F. Eppink, resp. deken te Leeuwarden en te Groningen. Van de twaalf leerlingen, die zich aan boden voor het examen Diploma Vereenighj*; van Leeraren in het- Boekhouden, slaagden: G. Bloem, Monnikendam; J. v. 4. Bosch, Aiphen a. d. Rijn; J. Bröliniann, Iltlversun'.; J. Claushuis, Amsterdam; J. Hegotnau, Gro ningen; E. van Hotegen-., Kruiningen; C. Niekus, Amsterdam; C, v. d. Poli, Hfilegcms: C. Schroder, Hillegersberg; H. Slabbers. Bus- sum; G. van Straaten, Gouda; R. Werae kinck, Apeldoorn. Te IJmuiden is aanbesteed bet bouwen van een tehuis voor zeelieden. De laagste in schrijf ster was de N. V. Bouwbedrijf voort Meinema Posma, aldaar voor 25548.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1