f750.- f250.- f50.- WALES-ANTHRAGIET (3000.- f125.- fa. G. KRAAM Co. Roode vloed en Roomsche kracht Telegrafisch Weerbericht ZOMERPRKJZEN vanaf f2.65 per H.L. WËêSA BUREAUXNASSAULAAN 49 I r ADVERTENTIËN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT .UIT TWEE BLADEN DONDERDAG 4 JULI 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 1719S AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ORGEVAL. De loting De Eerste Kamer-verkie zing in Noord-Holland H.M. de Koningin heeft niet gestemd M Bedevaart naar Lisieux Het verkeer tusschen de Zeeuwsche eilanden Vijfde R.K/ Paedagogische week te Nijmegen van 1921 Augustus M«l De vlucht om de wereld der Graf Zeppelin Gedeputeerde Staten van Noord-Holland Een tragisch vliegongeval met een romantischen kant Voornaamste Nieuws 9 J. J. VVEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem ALLEEN MET STOOKT U HET VOORDEELIGST FRANCO THUIS TURFMARKT 10-TEL. 11088 Een berucht inbreker gevat Telefoon No. 13866 (drte lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per X kwartaal 3.25; per post, per kwartaal C 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEM VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 et p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, by vooruitbet By contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel g Alleabonné'sop dit blad zijn ingevolge de verzekering^voorwaarden Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door bij een ongeval met tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen .1 llöUU»™ ver lies van beide armen, beide beenenof beide oogen- I UU« doodelijken afloop: I£tiU.~een voet ot een oog; I I £*J»~duiro of wijsvinger I ÜU.~ been ot arm f40 anderen vinger, bij verlies van een band. bij verlies van eeD bij 'n breuk vaD bij verlies v. een Op het oogenblik, dat wij dit schrij ven, hebben wij den uitslag van 14 kieskringen vóór ons, zooals deze door den verkiezingsdienst van het Persbu reau Vas Diaz, op initiatief van de Nederlandsche Dagbladpers is opge maakt. Er vallen nog geen cijfers te noemen, waarnaar het oog van den kiezer allereerst uitgaat, n.l.: hoeveel zetels heeft deze, hoeveel die partij in de Kamér. Daarvoor moet eerst de uitslag in het geheele land bekend zijn. Toch maken de uitslagen van de 14 kieskringen, welke reeds bekend zijn, en de reeds gepubliceerde cijfers van steden buiten deze 14 kringen, het weergeven van een eersten indruk mo gelijk. Als groote lijn zien wij in deze verkiezingen dit: de roode vloed wast en de Roomsche kracht handhaaft zich. Meer nauwkeurig lijkt deze uitspraak gewettigd: het christelijk denkend deel der natie gaat, voorzoo ver het zich aan de stembus uitspreekt, niet achteruit, 't Zijn de liberale en radicale partijen, die haar uitschot naar de roodere groepen zien overloo- pen. In die roode groepen treedt een merkwaardige versplintering aan den dag, waarop te letten valt. Maar voor- loopig is de groote roode partij nog aan de winnende hand. Bekijken wij rechts en links van de streep wat nader, dan valt vooreerst de ongebroken kracht van de R.K. Staats partij als een voor ons verheugend ver schijnsel op. Zeker, wij waren gerust op onze Staatspartij; wij hebben dat de laatste weken herhaaldelijk in onze ver kiezingsartikelen getuigd. Maar de stem bus blijft onberekenbaar. De partieele uitslag gaat boven alle verwachting uit. Er is overal vooruitgang, wat noodzake lijk is, doordat het geheele aantal kiezers met ruim 7 pet. is vermeerderd en er zeer druk gestemd is. Maar ondanks dat is de R. K. Staatspartij niet alleen be trekkelijk, maar ook absoluut vooruit gegaan en dat is een zeer heuglijk verschijnsèl. Daarnaast staat een achter uitgang bijna over de geheele linie, van de R. K. Volkspartij, niet enkel relatief, maar ook absoluut, waardoor de winst van de R. K. Staatspartij voor een deel wordt verklaard. Andere verschijnselen zijn, naast het wassen van den rooden vloed boven den Moerdijk, vooral in de groote steden, een sterke achteruitgang van de roode partij in het zuiden des lands, gelijk de kies kringen Limburg en West-Brabant met verheugende cijfers laten zien. Het ge wone verschijnsel van den achteruitgang der liberalen is weer waar te nemen. Wat. treft, maar niet verrast, is de voor uitgang der Christelijk-Historischen naast achteruitgang van de Anti-Revo- lutionnairen. De zon der Staatspartij moet toch ook haar schaduwen hebben! Laten wij bovenstaanden algemeenen indruk met eenige voorloopige cijfers staven. Wij spreken over 14 kieskringen; de uitslagen van Haarlem, Helder, Den Bosch en Leiden zijn, als we dit schrij ven, nog niet bekend. Welnu, in die 14 kieskringen behaalde de R. K. Staats partij gisteren rond 710.000 en de S. D. A. P. 679.000 stemmen. In 1925 behaalde de R.K. Staatspartij in de 14 genoemde kieskringen 627.000 en de S. D. A. P. 603.394. De 4 kringen, welke nog moeten binnenkomen met Oost-Brabant en Noord-Holland, zullen voor de Staats partij zeker gunstig zijn. Dat wijst de barometer nu wel uit. Voor de 4 nog niet bekende kringen verwachten wij een rond cijfer van 275.000 stemmen, zoodat de R.K. Staatspartij niet ver van het millioen zal afblijven en onverzwakt, ongebroken, met nieuwen luister uit den strijd zal te voorschijn komen. De groote tegenstander, de S. D. A. P. kan juichen in de groote steden. In Am sterdam stegen de roode stemmen van Daar was een oud vrouwtje, dat in haar dri e-wielertje naar het stembureau was gere den, waar ze natuurlijk met vereende krachten naar binnen werd gedragen. Een aardig moment, zooals ze er zooveel waren 113.000 op 134.000; in Rotterdam van 83.000 op 94.000 en in Den Haag van 51.000 op 54.000 stemmen. Ook elders in het noorden, is de winst aanzienlijk; zoo in den kieskring Zwolle, waar de stijging van 45.000 op ruim 55.000 kwam; in Dordrecht van 41.000 op 48.000, even eens in Groningen, Leeuwarden, en, hoewel minder, in Utrecht en Arnhem. Maar in Limburg bracht de S. D. A. P. in 1925 23.665 stemmen uit, thans slechts 20.000; in Tilburg in 1925 12.100, thans 11.810. Dat is een sterke relatieve en zelfs een absolute achteruitgang. Bravo voor het Roomsche Zuiden! Ook de cijfers van de R.K. Volkspartij zijn voor de Staatspartij verheugend. Noemen wij. eenige steunpunten van de Roomsche dissidenten. In Tilburg (Kies kring) behaalde de Artspartij in 1925 9973, thans 7094 stemmen; in den kring Utrecht in 1925 4057, thans 1326 stem men; in Zwolle in 1925 3898, thans 2158 stemmen, in Nijmegen in 1925 3961, thans 1856 stemmen. In Amsterdam en Den Haag valt een kleine niet noe menswaardige vooruitgang te consta- teeren. Het ziet er echter niet naar uit, dat de Volkspartij over het geheele land 25.000 stemmen zal halen. Voor de overige partijen zullen wij het voor heden bij den boven gegeven algemeenen indruk laten. Het gewone verschijnsel, dat versnippering in kleine partijtjes stemmenverlies beteekent, wordt door deze verkiezingen opnieuw bewezen. De communistische was is hier en daar in de groote steden wat sterker, maar nergens onrustbarend, terwijl door de splitsing in eigen ge lederen de Sovjet-aanhangers zichzelf neutraliseeren. Ook de anti-papistische partijen maakten nergens eclatante vorderingen. Zoodat wij over het geheel over dezen eersten, voorloopigen uitslag dankbaar en voldaan mogen zijn. Bezwaarschri ften Bij de processen-verbaal van de onlangs gehouden loting voor den dienstplicht voor 1930 en 1931 is een mededeeling gevoegd be treffende gelegenheid tot het indienen van bezwaren. Daaruit blijkt, dat uiterlijk den tienden dag na den dag, waarop die loting is geschied, bü een met redenen omkleed ver zoekschrift bezwaren kunnen worden inge bracht. Het verzoekschrift moet worden inge diend by den minister van Defensie. Nadat de Raad van State, afd. voor de ge schillen van bestuur, is gehoord, beslist de koningin op het beroep by een met redenen omkleed besluit. Een schrüven aan het bestuur der R. K. Statenfractie. Aan het Bestuur der R. K. Statenfractie van Noord-Holland is het volgende schry- ven gericht d.d. 20 Juni; Ondergeteekenden, leden van de R. X. Kiesvereeniging in den Rijkskieskring Am sterdam, hebben een bespreking gehad, tn verband met de verschenen persberichten en Uw communiqué, betreffende de candidaai- --•teiling voor de a s. Eerste KamerverkfeziriT Naar aanleiding daarvan, nemen wU de vrij heid het volgende onder Uw aandacht te brengen. De inhoud van uw communiqué heeft ons zeer teleurgesteld, omdat hieruit ls gebleken, dat .uw fractie geen rekening heeft willen houden met den eisch van dezen tijd, t.w. een veelzijdige samenstelling der publiekrechte lijke lichamen. Juist in onze provincie was in de kringen der katholieke werknemers een groot vertrouwen, dat aan een deskundige uit onze kringen een va te plaats zou worden gegeven op Uw candldatenlyst. Wij laten alle; beschouwingen omtrent de plannen van een zuidelijke Statengroep bui ten beschouwing, omdat uw College o. i. een eifen taak dezen heeft té vervullen en door het stellen van een canddaat uit onze kringen slechts den status quo zou hebben gehandhaafd, welke bestond voor dat de heer P. Reymer lid werd van de eerste Ka mer. Al zou de door u oorspronkelijk aangewe zen candidaat in het Zuiden worden gesteld, dan blijft o.i. alsnog uw taak bestaan, zelf standig naar veelzijdige samenstelling te streven. Wy kunnen ons er dan ook niet van los maken, dat persoonlijke overwegingen by uw College zwaarder hebben bewogen, dan het algemeen belang. Met de wetenschap, dat ook het R. K. Kieskringbestuur in den Rijks kieskring Amsterdam zich tot uw College heeft gewend, ten einde uw besluit nog voor de a.s. candidaatstelling te wijzigen, dringen wij als R. K. Kiezers er ook op aan hieraan gevolg te geven. Hoewel de naam van de koningin als no. 1 op de kiezerslijst voor elders woonachtigen, van het stembureau 27, Koningstraat, stond vermeld, heeft H. M. niet van haar stemrecht gebruik gemaakt, meldt men uit Het Loo aan het „Hbld." Een hardhandige schuldinning Op de Amsterdamsche Veerkade te 's-Gravenhage is P. J. W. uit Delft bij een vechtparty, met zyn hoofd op een trottoir band terechtgekomen. In bewusteloozen toestand is hy naar het Ziekenhuis aan den Züidwal aldaar vervoerd. Naar aanleiding Het Cesrité van Ontvangst, dat Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent bü diens aankomst van deze vechtpartij is in bewaring en ter °P Runxputte begroette, toen de Bisschop daar Dinsdag kwam, om het geschenk van i ontnuchtering gesteld J. G. B. De vecht* den H, Vader (een kostbaren rozenkrans) aan het beeld van Onze Lieve Vrouw ter party was ontstaan, doordat; W, zijn vee* Nood te hechten tering niet kon betalen, Men verzoekt ons mede te deelen, dat. de genen, die aan de Bedevaart naar Lisieux van 22 tot 26 Juli onder leiding van pater Peters uit het Oarmelietenklooster te Aals meer wenschen deel te nemen, zich voor 9 Juli dienen aan te geven en dat na dien datum geen pelgrims meer worden aange nomen. Een commissie ingesteld Bij beschikking van den Minister van Waterstaat is ingesteld een onderzoek, wel ke aan redelijke eischen beantwoordende verbeteringen in het verkeer tusschen de Zeeuwsche eilanden, Zuid-Holland en Noord-Brabant onderling behoort te wor den aangebracht, zoowel wat betreft de ver- voerverbindingen als de daarby aansluiten de hoofdwegen, met verzoek dienaangaande aan den Minister rapport uit te brengen. Irt afwachting van een meer volledige pu blicatie na het verschijnen van het officieele programmaboek, laten wij hire een voorloopige en korte opgave der voordrachten met de namep der Inleiders volgen. Maandag 19 AugustusOfficieele opening der Tentoonsteling van Leermiddelen bij 't Godsdienst onderwijs en van de ontwikke ling der godsdienstige vorming, vooral in Nederland, met een verklarende inleiding door Pater Verwilst. Daarna opening der Vyfde R. K. Paeda gogische Week door den Voorzitter: Mgr. Prof. Dr. Th. Goossens. Daarna eerste Algemeene Vergadering met inleidende voordracht door Prof. Dr. J. B. Kors, Hoogleeraar aan de R. K. Universi teit te Nijmegen. Onderwerp: De waarde der R. K. Levens beschouwing voor de opvoeding. Dinsdag 20 Augustus: Sectie Lager On derwijs. Onderwerp: Een godsdienstleerplan voor de Lagere School. Inleider W. R. de Jong. Rector te Hilversum. Sectievergadering Bui tengewoon Lager Onderwijs: Onderwerp: De psychische functies van het zwakzinnige kind en de godsdienstige vorming. Inleider Broeder Egbergiste van de Broeders van Liefde te Gent. Dinsdag-namiddag: Excursie. Dinsdagavond: Lezing met lichtbeelden over Nederlandsche Primitieven door Dr Jós Muls, conservator van het Koninklijk Museum van Schoone Kunsten te Antwer pen. Woensdag, 21 Augustus: Gecombineerde Een conflict in den gemeente raad van Batavia AUe Chineesche leden nemen hun ontslag In den gemeenteraad is een motie aan genomen, waarby het college van B. en W. wordt uitgenoodigd, verandering te bren gen In de slechte verhouding welke tus schen het college en den raad bestaat. Hierop hebben de vier wethouders hun mandaten ter beschikking gesteld. Staande de vergadering werden in hun plaats tot wethouders gekozen de heeren Hildebrand (Ind. Kath. Party), Lewis (Partyloos), Hoekstra (Chr. Eth. Party) en Thamrin (Inland, nationalist). Aangezien de Chineesche wethouders plaats hiermede vervallen was, namen alle Chineesche raadsleden hun ontslag en ver lieten de zaal. De heeren Hildebrand en Lewis namen hun benoeming in beraad, terwijl de beide anderen hun mandaat aan vaardden. ssgSgipjip Het vertrek 10 Augustus Dr. Eckener heeft aan een vertegenwoor diger van de „Temps" verklaard: „Ik hoop 10 Augustus a.s. voor de vlucht om de wereld te vertrekken. Ik moet er echter aan toevoegen, dat de datum van vertrek afhankelVjk is van het resultaat van het onderzoek der motoren en de voorafgaande proefvluchten. Wij denken in Tokio, Califomië en Lakehurst te landen. Vandaar vliegen wij naar Friderichshafen terug. Overal is alles voor de landing in orde gebracht. Het program is tot in de details uitgewerkt." Bemaling Stommeerpolder Na een genomen besluit door de stemge rechtigde ingelanden van den Stommeer polder om in plaats van den windwater-mo- len, een electrisch gemaal aan te schaffen, met dien verstande, dat aan het uiterlyk van den molen niets veranderd zou worden, werd een bezwaarschrift ingediend door den heer de Vries, daar reclamant een ruwolie- motor, een z.g. Dyssel-motor veel goedkoo- për voor zulk een kleinen polder achtte. Electrische bemaling zou 9.21 per H. A kosten, terwijl bemaling door middel van 'n Dyssel-motor slechts 1.50 per H. A. zou kosten. De hoofdingenieur-directeur van den Provincialen Waterstaat achtte de kosten on geveer gelyk en gaf de voorkeur aan elec trische bemaling, omdat daardoor meerdere bedrijfszekerheid verkregen zou worden De heer de Vries kon zich daarmede niet ver eenigen. Gistermiddag diende de zaak voor gedeputeerde staten en daar reclamant niet verschenen was, deelden de Staten mede, nader te zullen beslissen. Waar was oprechter trouw dan tusschen man en vrouw! Samen trokken ze ter stem bus om hun plichten te vervullen. En ze vonden het een zeer gewichtigën dag, aan hun koninklyke houding te oordeelen Sectievergadering voor M.U.L.O., Nijver heidsonderwijs en vorming der Rijpere Jeugd, (mannelijke en vrouwelijke jeugd). Onderwerp: Die Psyche der reifenden Ju- gend unddie Katholische Reügionspagogik. Inleieder Prof. Dr. Linus Bopp, Professor aan de Universiteit te Preiburg im Breisgau Tweede Algemeene Vergadering: Onderwerp: Wertp&dagogischer Religions- unterricht; Inleider Dr. Heinrich Kautz, Do- zent am Deutschen Institut für Wissen- schafliche Padagogik, Hamborn Rhl. Derde algemeene vergadering: Onderwerp: Die Unterrichtsstilistik einer biblischen Erzahlung. Inleider Dr. Heinrich Kautz. Slotvergadering: Onderwerp: De.H. Eucharistie als bron van het godsdienstig leven van het kind, in verband met den Eucharistischen Kruis tocht. Inleider Prof. Prenken, Breda. Boven het vliegveld van Long Island, zou wordt uit New-York bericht, vlogen twee vliegtuigen, waarin twee groepen kennissen gezeten waren. In de eene machine zat o.a. een zekere miss Gentry. Deze machine stortte neer en miss Gentry werd zwaar gewond. Te midden van haar pynen riep zy luid schreiend den naam „Bill". Het bleek, dat de persoon, die met dezen naam werd aangeduid, een zekere Wil liam Ulbrich was, de bestuurder van het andere vliegtuig, met wien zij verloofd was. Ulbrich was inmiddels met het directlu- gebouw van het vliegterrein in draadloos- telefonische verbinding getreden en vroeg op gejaagden toon, dat men hem toch de waarheid omtrent het lot van miss Gentry zou meedeelen. Men vertelde hem, dat zij een gebroken arm had, doch durfde hem niet van haar andere zware verwondingen vertellen. Om Ulbrich, die nog steeds in de lucht was, te kalmeeren, bracht men de microfoon naar miss Gentry's draagbaar, zoodat zij een paar woorden tot haar geliefde kon spreken. Intusschen bleek het noodzakelijk te trachten, miss Gentry door bloed-transfu- sie te redden. Al het personeel van de vlieg- haven bood zich als één man aan om een deel van zyn bloed voor de gewonde te of feren. De debatten over de Britsche troonrede. De rede van Thomas over de werkloosheid. De Duitsche ryksregeering heeft de vef- hoogmg der spoorwegtarieven afgewezen. Barometerstand 9 uur v.m. 756 achteruit., OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.50 uur. Hoogste Barometerstand 766.4 m.M. te Acu. Laagste Barometerstand 751.4 m.M. te Valen. Verwachting: Zwakke tot matigen wind, Z. tot Z.W. wind, half tot zwaar bewolkt, later opklarend, aanvankelyk nog enkele regenbuien, later iets koeler. De Ulvenhoutsche moordzaak De daders tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld De Arrondissementsrechtbank te Breda veroordeelde de beide verdachten in de Ul- verhoutsche moordzaak Mertens en Van Vugt ieder tot twaalf jaar gevangenisstraf. Ge- eischt was tegen Van Vugt vyftien jaar en tegen Mertens twintig jaar gevangenisstraf. Een Nederlandsche dame gedood Dinsdag is te Kandersteg in Zwitserland een zeer tragisch ongeval geschied, waarvan een Nederlandsche dame het slachtioffer is geworden. De bekende advocaat-sportsman Mr. Man us van der Peen, is Dinsdag te Kandersteg met zijn echtgenoote, mevr. Nel ly van der Peen, een zeer gemakkelijke berg teer begonnen, waarby het noodlot echter wilde, dat juist een bergstortmg zou plaats vinden, zoodat een zeer groote steen op het hoofd van mevrouw Van der Peen terecht kwam. Onze 1 andgenoote werd hierdoor on middellijk gedood. Gistermiddag tusschen 12-uur en half één werd ten huize van de familie V. aan de Es- senburgersingel 117 te Rotterdam ingebroken. Daar dé huisgenóoten waren gaan stemmen, was er niemand thuis. Vermoedelyk heeft de inbreker zich me tbehulp van een valschen sleutel toegang verschaft. Uit een kast is een bedrag van 200 ontvreemd. Uit aanwijzin gen welke de politie gegeven werden, bleek dat de inbreker gekleed was in een blauw colbert, een actetasch onder den arm had en hy zou op 'n rijwiel zijn weggereden. Om half drie ls op soortgelyke wijze ingebroken In een pand aan de Saftlevenstraat No. 6 ten huize van den inspecteur van politie B. G. Meyer, die ook niet thuis was. Een voorbijganger, die in een der kamers een man zag, die op ver dachte wijze rondscharrelde heeft de politie daarvan onverwijld in kennis gesteld. De in breker, die zich ontdekt zag, sloeg op de vlucht. Hy verliet het huis aan de achterzijde. Tijdens de achtervolging waaraan een groot aantal agenten deelnam en waarby verschil lende revolverschoten gelost werden heeft de inbreker een blauw colbert en een actetasch weggegooid. De man is tenslotte vastgeloopen, omdat hij in een sloot terecht kwam op het voormalige land van Hoboken. Hier werd hy gearresteerd en naar het politiebureau derde afdeeling overgebracht. Hij bleek te zijn de 35-jarige dokwerker M. W. een berucht in. breker, die reeds verschillende vonnissen on dergaan heeft. Later zijn te zijnen huize circa 200 gulden gevonden, die by de familie V. gestolen waren. Door onze propagandisten werden gisteren de ouden van dagen per auto naar het stem bureau gebracht. Dit moedertje van 84 jaar wist drommels goed, dat ze lijst acht, vri. Bilt moest hebben. Ze rond alleen, dat het auto-tochtje veel te kort was!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1