WALES - ANTHRACIET fa. G. KRAAM Co. Roode vloed en Roomsche kracht Telegrafisch Weerbericht ZOMERPRIJZEN vanaf f2.65 per H.L. DONDERDAG 4 JULI 1929 BUREAUXNASSAULAAN 49 ADVERTENTI EN 35 ct. p. regelv VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bt) vooruitbet BU contract belangrijke korting. U - INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel v~ DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 1719S AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. De Eerste Kamer-verkie zing in Noord-Holland H.M. de Koningin heeft niet gestemd Bedevaart naar Lisieux Een berucht inbreker gevat Ernstige auto-ongelukken te Oldenzaal Ernstige ontploffing te Groningen Opening economisch-historische tentoonstelling te Amsterdam De Ulvenhoutsche moordzaak Een conflict in den gemeente raad van Batavia De vlucht om de wereld der Graf Zeppelin Het verkeer tusschen de Zeeuwsche eilanden De moordzaak Lans Een Nederlandsche dame gedood Een hardhandige schuldinning Een tragisch vliegongeval met een romantischen kant De loting GEDEPUTEERDE STATEN VAN NOORD-HOLLAND MARKTNIEUW5 Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarien ALLEEN MET STOOKT U HET VOORDEELIGST FRANCO THUIS TURFMARKT 10 - TEL. 11088 Vijfde R.K. Paedagogische week te Nijmegen van 1821 Augustus 1929 Werk opgedragen Telefoon No. 13866 (drie lijnen) *'j5£ Postrekening No. 5970. s$gp ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal L 3.58 b(j vooruitbetaling. &T NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT AHeahonné'sopditblad zijn ingevolge de verzekerings voorwaarden f Art rtrt Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f TEfl bij een ongeval met rftrA tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringén IU U U U verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: I I UU» doodelijken afloop: I tuU>* bijverliesvaneenhand, f4 ni" bij verlies van een ICflj bij'n breuk van tin bij verlies v. een een voet of een oog: I I a.Ü>~ duim of wijsvinger: luw» been of arm i i U, anderen vinger. Op hetoogenblik, dat wij dit schrij ven, hebben wij den uitslag van 14 kieskringen vóór ons, zooals deze door den verkiezingsdienst van het Persbu reau Vas Diaz, op initiatief van de Nederlandsche Dagbladpers is opge maakt. Er vallen nog geen cijfers te noemen, waarnaar het oog van den kiezer allereerst uitgaat, n.m.: hoeveel zetels heeft deze, hoeveel die partij in de Kamer. Daarvoor moet eerst den uitslag in het gsheele land bekend zijn. Toch maken de uitslagen van de 14 kieskringen, welke reeds bekend zijn, en de reeds gepubliceerde cijfers van steden buiten deze 14 kringen, het weergeven van een eersten indruk mo gelijk. Als groote lijn zien wij in deze verkiezingen dit: de roode vloed wast en de Roomsche kracht handhaaft zich. Meer nauwkeuriger lijkt deze uitspraak gewettigd: het christelijk denkend deel der natie gaat, voorzoo ver het zich van de stembus uitspreekt, niet achteruit, 't Zijn de liberale en radicale partijen, die haar uitschot naar de roodere groepen zien overloo- pen. In die roode groepen treedt een merkwaardige versplintering aan den dag, waarop te letten valt. Maar voor- loopig is de groote roode partij nog aan de winnende hand. Bekijken wij rechts en links van de streep wat nader, dan valt vooreerst de ongebroken kracht van de R.K. Staats partij als een voor ons verheugend ver schijnsel op. Zeker, wij waren gerust op onze Staatspartij; wij hebben dat de laatste weken herhaaldelijk in onze ver kiezingsartikelen getuigd. Maar de stem bus blijft onberekenbaar. De partieele uitslag gaat boven alle verwachting uit. Er is overal vooruitgang, wat noodzake lijk is, doordat het geheele aantal kiezers met bijna 7 pet. is vermeerderd en er zeer druk gestemd is. Maar ondanks dat is de R. K. Staatspartij niet alleen be trekkelijk, maar ook absoluut vooruit gegaan en dat is een zeer heugelijk verschijnsel. Daarnaast staat een achter uitgang bijna over de geheele linie, van de R. K. Volkspartij, niet enkel relatief, maar ook absoluut, waardoor de winst van de R. K. Staatspartij voor een deel wordt verklaard. Andere verschijnselen zijn, naast het wassen in den rooden vloed boven den Moerdijk, vooral in de groote steden, een sterke achteruitgang van de roode partij het zuiden des lands, gelijk de kies kringen Limburg en West-Brabant met verheugende cijfers laten zien. Het ge wone verschijnsel van den achteruitgang der liberalen is weer waar te nemen. Wat treft, maar niet verrast, is de voor uitgang der Christelijk-Historischen naast achteruitgang van de Anti-Revo lutionairen. De zon der Staatspartij moet toch ook haar schaduwen hebben! Elders in dit blad vindt men cijfers, waar men zich verlustigen kan. Voor heden volstaan wij met dezen algemee- nen indruk. Morgen hebben wij zeker heid en vastheid. Afbeelding van den fraaien, zilveren rozen krans, welken Z. H. de Paus aan Z. D. H. Mgr. Aengenent, als een „exvoto" heeft geschon ken, voor het beeld van O. L. Vr. ter Nood te Heiloo, onder mededeeling, dat dit bijzon der blijk van Z. H.'s liefde voor de H. Maagd, voorheen had toebehoord aan een heilige; „wel geen gecanoniseerde heilige", zooals Z. H. zeide, maar aan een inderdaad heilige ziel. Z. D. H. Mgr. Aengenent heeft dit kost baar geschenk van Z. H. persoonlijk op plechtige wijze aan het beeld van de H. Maagd bevestigd op den feestdag van O. L. Vr. Bezoek, titelfeest van de Heilooër Devo tie, na eerst in de Bedevaartskerk de ponti ficale H. Mis te hebben opgedragen. Een schrijven aan het bestuur der R. K. Statenfractie. Aan het Bestuur der R. K. Statenfractie van Noord-Holland is het volgende schrij ven gericht d.d. 20 Juni; Ondergeteekenden, leden van de R. K. Kiesvereeniging in den Rijkskieskring Am sterdam, hebben een bespreking gehad, ln verband met de verschenen persberichten en Uw communiqué, betreffende de candidaat- voor de a s. Eerste Kamerverkiezing. Naar aanleiding daarvan, nemen wij de vrij- ceid het vo gende onder Uw aandacht te brengen. De inhoud van uw communiqué heeft ons zeer teleurgesteld, omdat hieruit ls gebleken, dat uw fractie geen rekening heeft willen houden met den eisch van dezen tijd, t.w. een veelzijdige samenstelling der publiekrechte lijke lichamen. Juist in onze provincie was in de kringen der katholieke werknemers een groot vertrouwen, dat aan een deskundige uit onze: kringen een vaite plaats zou worden gegeven op Uw candidatenlijst. Wij laten alle beschouwingen omtrent de plannen van een zuidelijke Statengroep bui ten beschouwing, omdat uw College o. i. een eigen taak dezen heeft te vervullen en door het stellen van een canddaat uit onze kringen slechts den status quo zou hebben gehandhaafd, welke bestond voor dat de heer P. Reymer lid werd van de eerste Ka mer. Al zou de door u oorspronkelijk aangewe zen candidaat in het Zuiden worden gesteld, dan blijft o.i. alsnog uw taak bestaan, zelf standig naar veelzijdige samenstelling te streven. Wij kunnen ons er dan ook niet van los maken, dat persoonlijke overwegingen bij uw College zwaarder hebben bewogen, dan het algemeen belang. Met de wetenschap, dat ook het R. K. Kieskrmgbestuur in den Rijks kieskring Amsterdam zich tot uw College heeft gewend, ten einde uw besluit nog voor de a.s. candidaatstelling te wijzigen, dringen wij als R. K. Kiezers er ook op aan hieraan gevolg te geven. Hoewel de naam van de koningin als no. 1 op de kiezerslijst voor elders woonachtigen, van het stembureau 27, Koningstraat, stond vermeld, heeft H. M. niet van haar stemrecht gebruik gemaakt, meldt men uit Het Loo aan het „Hbld." Men verzoekt ons mede te deelen, dat de genen, die aan de Bedevaart naar Lisieux van 22 tot 26 Juli onder leiding van pater Peters uit het Carmelietenklooster te Aals meer wenschen deel te nemen, zich voor 9 Juli dienen aan te geven en dat na dien datum geen pelgrims meer worden aange nomen. Gistermiddag tusschen 12 uur en half één werd ten huize van de familie V. aan de Es- senburgersingel 117 te Rotterdam ingebroken. Daar de huisgenooten waren gaan stemmen, was er niemand thuis. Vermoedelijk heeft de inbreker zich me tbehulp van een valschen sleutel toegang verschaft. Uit een kast is een bedrag van 200 ontvreemd. Uit aanwijzin gen welke de politie gegeven werden, bleek dat de inbreker gekleed was in een blauw colbert, een actetasch onder den arm had en hij zou op 'n rijwiel zijn weggereden. Om half drie is op soortgelijke wijze ingebroken in een pand aan de Saftlevenstraat No. 6 ten huize 16—6 4 Juli van den inspecteur van politie B. G. Meijer, die ook niet thuis was. Een voorbijganger, die in een dér kamers een man zag, die op ver dachte wijze rondscharrelde heeft de politie daarvan onverwijld in kennis gesteld. De in breker, die zich ontdekt zag, sloeg op de vlucht. Hij verliet het huis aan de achterzijde. Tijdens de achtervolging waaraan een groot aantal agenten deelnam en waarbij verschil lende revolverschoten gelost werden heeft de inbreker een blauw colbert en een actetasch weggegooid. De man is tenslotte vastgeloopen, omdat hij in een sloot terecht kwam op het voormalige land van Hoboken. Hier werd hij gearresteerd en naar het politiebureau derde afdeeling overgebracht. Hij bleek te zijn de 35-jarige dokwerker M. W. een berucht hl. breker, die reeds verschillende vonnissen on dergaan heeft. Later zijn te zijnen huize circa 200 gulden gevonden, die bij de familie V. gestolen waren. Gistermiddag circa 5 uur werd in de Marktstraat te Oldenzaal het circa 10-jarig zoontje van den heer A., wonende in de Emmastraat, door een met steenen geladen vrachtauto overreden. Het knaapje werd naar een naburige woning vervoerd, waar het kort daarop overleed. Ook werd gistermiddag omstreeks 4 uur het 8-jarig zoontje van den heer K., door den auto van den heer S. overreden. Ernstig ge wond werd het jongetje naar het Ziekenhuis overgebracht. Gisteravond heeft een ontploffing plaats gehad in het in het Verbindingskanaal te Groningen liggehd jacht, dat eigendom is van den heer Buis te Roterdam, directeur van den Rotterdlamschen Lloyd. De kapitein van 't jacht wlide bij afwezigheid van den loods benzine inladen, maar goot deze in een ver keerd gat, waardoor zij onder in het schip vloeide, waar een primus stond te branden. Hierop volgde een ontploffing en ontstond brand. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat het inwendige van 't jacht geheel door het vuur werd ver nield- De kapitein van het jacht, de heer Blom VI 4 Juli en de kapitein van een naast het brandende schip liggend bootje van de Shell-maat- schappij werden beiden ernstig gewond. Ook een brandweerman, die in het water was ge sprongen en zich aan den gloeienden wand vasthield liep ernstige verwondingen op. De gewonden werden door een dokter uit de buurt verbonden. Hedenmiddag te drie uur heeft in het Ste delijk Museum te Amsterdam op officieels wijze de opening plaats gehad van de econo misch-historische tentoonstelling, welke in niet minder dan acht zalen is ondergebracht. Bij de plechtigheid waren aanwezig de Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, mr. M. A. M. Waszink, de gezanten van verschillende mogendheden, leden van het corps consulair, en vele anderen, w. o. de wethouder voor de Kunstzaken in de hoofd stad, de heer Th. M. Ketelaar. Het eerst werd het woord gevoerd door prof. dr. H. Brugmans, voorzitter der ten toonstelling. Hierna sprak minister Waszink de eigen lijke openingsrede uit. Na de openingsplechtigheid maakten de aanwezigen een rondgang door de verschil- lende zalen De tentoonstelling bedoelt een overzicht te geven van de wijze, waarop kunstenaars van de laatste zes eeuwen, tot ongeveer 1850, heb ben gereageerd op het economisch leven van den tijd, waarin zij hebben geleefd. In hoofd zaak zijn er schilderijen uit tal van landen ln Europa, voorts prachtige gobelins, prenten, zeldzame miniaturen, handgekleurde en ge- teekende, uit de middeleeuwen, een groot aantal oude boeken en documenten en ten slotte voorwerpen van verschillenden aard. Deze kostbare, internationale expositie, welke eenige millioenen waard is, zal tot 15 September a.s. te bezichtigen zijn. De daders tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld De Arrondissementsrechtbank te Breda veroordeelde de beide verdachten in de U1- verhoutsche moordzaak Mertens en Van Vugt ieder tot twaalf jaar gevangenisstraf. Ge- eischt was tegen Van Vugt vijftien jaar en tegen Mertens twintig jaar gevangenisstraf. Alle Chineesche leden nemen hun ontslag In den gemeenteraad is een motie aan genomen, waarbij het college van B. en W. wordt uitgenoodigd, verandering te bren gen in de slechte verhouding welke tus schen het college en den raad bestaat. Hierop hebben de vier wethouders hun mandaten ter beschikking gesteld. Staande de vergadering werden in hun plaats tot wethouders gekozen de heeren Hildebrand (Ind. Kath. Partij), Lewis (Partijloos), Hoekstra (Chr. Eth. Partij) en Thamrin (Inland, nationalist). Aangezien de Chineesche wethouders plaats hiermede vervallen was, namen alle Chineesche raadsleden hun ontslag en ver lieten de zaal. De heeren Hildebrand en Lewis namen hun benoeming in beraad, terwijl de beide anderen hun Aandaat aan vaardden. Het vertrek 10 Augustus Dr. Eckener heeft aan een vertegenwoor diger van de „Temps" verklaard: „Ik hoop 10 Augustus a.s. voor de vlucht om de wereld te vertrekken. Ik moet er echter aan toevoegen, dat de datum van vertrek afhankelijk is van het resultaat van het onderzoek der motoren en de voorafgaande proefvluchten. Wij denken in Tokio, Califomië en Lakehurst te landen. Vandaar vliegen wij naar Friderichshafen terug. Overal is alles voor de landing in orde gebracht. Het program is tot in de details uitgewerkt." Een commissie ingesteld Bij beschikking van den Mfinister van Waterstaat is ingesteld een onderzoek, wel ke aan redelijke eischen beantwoordende verbeteringen in het verkeer tusschen de Zeeuwsche eilanden, Zuid-Holland en Noord-Brabant onderling behoort te wor den aangebracht, zoowel wat betreft de ver- voerverbindingen als de daarbij aansluiten de hoofdwegen, met verzoek dienaangaande aan den Minister rapport uit te brengen. Het afgeplatte met bloedvlekken stuk ijzer op het portaal in een kast van de N. V. De Haas te Rotterdam gevonden thans is gebleken, dat men hier met een vijl te doen heeft van ongeveer 40 c.M. lengte, een platten en een omgebogen kant is door een ex peditieknecht R., die in den tijd dat het drama geschiedde, in dienst der firma was, positief als het eigendom van de zaak her kend. Deze getuige verklaarde, de vijl vroeger meermalen te hebben gebruikt bij zijn werk. Na den moord heeft hij het ding niet gemist, omdat hij het niet meer noodig had. Dinsdag is te Kandersteg in Zwitserland een zeer tragisch ongeval geschied, waarvan een Nederlandsche dame het slachtioffer is geworden. De bekende advocaat-sportsman Mr. Marius van der Feen, is Dinsdag te Kandersteg met zijn echtgenoote, mevr. Nel ly van der Feen, een zeer gemakkelijke berg teer begonnen, waarbij het noodlot echter wila'e, dat juist een bergstorting zou plaats vinden, zoodat een zeer groote steen op het hoofd van mevrouw Van der Feen terecht kwam. Onze landgenoote werd hierdoor on middellijk gedood. Op de Amsterdamsche Veerkade te 's-Gravenhage is P. J. W. uit Delft bij een vechtpartij, met zijn hoofd op een trottoir band terechtgekomen. In bewusteloozen toestand is hij naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal aldaar vervoerd. Naar aanleiding van deze vechtpartij is in bewaring en ter ontnuchtering gesteld J. G. B. De vecht partij was ontstaan, doordat W. zijn ver tering niet kon betalen. Machine no. 12 Donderdag, 4 Juli Boven het vliegveld van Long Island, zoo wordt uit New-York bericht, vlogen twee vliegtuigen, waarin twee groepen kennissen gezeten waren. In de eene machine zat o a. een zekere miss Gentry. Deze machine stortte neer en miss Gentry werd zwaar gewond. Te midden van haar pijnen riep zij luid schreiend den naam „Bill". Het bleek, dat de persoon, die met dezen naam werd aangeduid, een zekere Wil liam Ulbrich was, de bestuurder van het andere vliegtuig, met wien zij verloofd was. Ulbrich was inmiddels met het directlo- gebouw van het vliegterrein in draadloos- telefonische verbinding getreden en vroeg op gejaagden toon, dat men hem toch de waarheid omtrent het lot van miss Gentry zou meedeelen. Men vertelde hem, dat zij een gebroken arm had, doch durfde hem niet van haar andere zware verwondingen vertellen. Om Ulbrich, die nog steeds in de lucht was, te kalmeeren, bracht men de microfoon naar miss Gentry's draagbaar, zoodat zij een paar woorden tot haar geliefde kon spreken. Intusschen bleek het noodzakelijk te trachten, miss Gentry door bloed-transfu- sie te redden. Al het personeel van de vlieg- haven bood zich als één man aan om een deel van zijn bloed voor de gewonde te of feren. Bezwaarschriften BU de processen-verbaal van de onlangs gehouden loting voor den dienstplicht voor 1930 en 1931 is een mededeeling gevoegd be treffende gelegenheid tot het indienen van bezwaren. Daaruit blijkt, dat uiterbjk den tienden dag na den dag, waarop die loting is geschied, bü een met redenen omkleed ver zoekschrift bezwaren kunnen worden inge bracht. Het verzoekschrift moet worden inge diend bü den minister van Defensie. Nadat de Raad van State, afd. voor de ge schillen van bestuur, is gehoord, beslist de koningin op het beroep bü een met redenen omkleed besluit. Bemaling Stommeerpolder Na een genomen besluit door de stemge rechtigde ingelanden van den Stommeer polder om in plaats van de windwater-mo- len, een electrisch gemaal aan te schaffen, met dien verstande, dat aan het uiterlijk van den molen niets veranderd zou worden, werd een bezwaarschrift ingediend door den heer de Vries, daar reclamant een ruwolie- motor, een z.g. Dyssel-motor veel goedkoo- per voor zulk een kleine polder achtte. Electrische bemaling zu 9.21 per H. A. kosten, tedwül bemaling door middel van 'n Dyssel-motor slechts 1.50 per H. A. zou kosten. De Hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat achtte de kosten on geveer gelijk en gaf de voorkeur aan elec trische bemaling, omdat daardoor meerdere bedrijfszekerheid verkregen zou worden De heer de Vries kon zich daarmede niet ver eenigen. Gistermiddag diende de zaak voor gedeputeerde staten en daar reclamant niet verschenen was, deelden de Staten mede, nader te zullen beslissen. AMSTERDAM, 3 Juli Veemarkt 308 vette kalveren le kwaliteit f 0.92f 1, 2e kwaliteit f 0.80f 0.90, 3e kwaliteit f 0.70 f 0.80, 1 prima kalf boven noteering, 84 nuchtere kaveren f 13f 21, 470 varkens, Hollandsche eerste f 1.03f 1.04, Holland- sche tweede f 1.00f 1.02, Overzeesche en Geldersche eerste f 1.03f 1.04, vette var kens f 1.00—f 1.02. PURMEREND, 2 Juli. Afslagvereeniging Beemster, Purmerend en Omstreken. Aardappelen f 0.97f 1.52, Kleine aardappe len f 0.54f 1.08, Slaboonen f 0.80f 0.82, Snyboonen f 0.54f 0.64, Tuinboonen f 1.35 f 1.45, Peulen f 12f 15, Doperwten f 8.50 f 13.50, Aardbeien f 0.61f 0.84, Bloemkool f 8f 26, Spinazie f 0.58, Sla f 1.50, Rabar ber f 4—f 8, Wortelen f 9—f 17. BOVENKARSPEL (Station), 3 Juli Markt bericht „De Tuinbouw". Aardappelen: Schot se 1.90—2.25, id. kleine 70—90 ct., per baal; bloemkool le srt. 20.1024.40, id. 2e srt. 13.20. id. 3e srt. 7.10, per 100 stuks. Aan gevoerd 14.000 baai aardappelen en 765 stuks bloemkool. HOOGKARSPEL, 3 Juli 1929 Vereen. „De Eendracht" Schotsche aardappelen 205230: Kleine aardappelen 65—95. TER AAR, 3 Juli Veilingb. Tuindersbe- lang Peulen 1.60—3.00; Doppers 1.70— 1.90; Cape. 2.15—2.30; Tuinboonen 70—80 cent; Snijboonen 4.405.Stek 3.203.70 Stamp, 8; Bloemkool 528 cent; Peen 6—10 cent. MEDEMBLIK, 3 Juli 1929 R. K. Markt- vereeniging „St. Jozef" Groote Muizen 2.102.25 per Baal; Kleine Muizen 0.95 1.15. BEVERWIJK, 3 Juli R, K. Coöp. Tuin. dersvereeniging „Kennemerland" Spinazie per kist 951.45; Sla per stuk 1—3; Postelein per kist 5575; Rabarber le soort 46; 2e soort 12; Wortelen 1019; Selderei 1517; Bloemkool le soort per stuk 2532; 2e soort 1518; Aardbeien per slof 1.702.00; Peulen 3238; Doppers 2430; Capucijners Bruin 30; Tuinboonen 1012; Komkommers 613. PURMEREND, 3 Juli. „Afslagvereeniging Beemster, Purmerend en Omstreken". Aard appelen 0.881.44, id. kleine 0.541.14, per zak van 25 k.g.; slaboonen 7486 ct., snüboonen 4666 ct., per k.g.; tuinboonen 1.401.75 per zak van 15 kg. peulen 11.50 —17, doperwten 8—14, per zak van 50 k.g.; kruisbessen 13.70 per 100 k.g., aardbeziën 4682 ct. per k.g., bloemkool 2—38 per 100, spinazie 38—69 ct., postelein 1.20—1.62, per mand van 6 k.g.; sla 0.402.40 per 100 krop, selderij 7, rabarber 410, per 100 bos; wortelen 418 per 100 bos. BEVERWIJK, 3 Juli. Coöp. Tuinbouw Vrije Groenten- en Fruitveiling. W. A. Aardbeien z. d. 1.50—1.90, id. m. d. 1.35—1.65, zoete Franschen 5060 ct., frambozen 4060 ct-, per slof; peen 1317y„ ct., hout 45 ct. per hos, doppers 2428 ct., peulen 3236 ct. per k.g., bloemkool 7}4'22 ct., sla 12 y» ct., gele kaskomkommers 712 ct., groene 5—7 ct. p. stuk, postelein 6580 ct., per kist. BEVERWIJK, 3 Juli. Bloemenveiling .,'t Centrum". Duizendschoon 10 ct., Koom- bloemen 612 ct., div. kasrozen 2570 ct„ Eng. Iressen 2468 ct., Hollandsche 2540 ct., Gips 6—7 ct., dubbele Violieren 3640 ct., per stuk; Lathyrus 0.401.50 ranonkels 712 ct., Pioenrozen 26 ct., Gladiolen 3S ct., per stuk; Lathrus 0.401.50, renoncels 24—46 ct., Anemonen 12—36 ct.„ per koop van 10 bos; Gereaniums 8-12 ct.; tratescan- tia 14—17 ct., Sedum 16—18 ct., Callea 20—26 ct., Primula 20 ct., Obelia 34 ct., Azalia 2030 ct. per pot. ZUIDER-KOGGE HEM, 3 Juli. Bloemkool 13—28, slaboonen 33—36, peulen 14—18, dop erwten 6—10, sla 1.90—2.40, aardbeien 34— 46, wortelen 8.30—13.20 kruisbessen 15 per 100 k.g-, Schotsche gr. 1.95—2.15, kleine 60—90 ct. BLOKKER, 3 Juli. Bloemkool 12—24, uit schot 4—10, slaboonen 33—36, snijboonen 17 28, peulen 1116, tomaten 515, komkom mers 7—11 ct., sla 90 ct., doperwten 12, wortelen 5, aardappelen 1.302.30, aard beien 1433, kruisbessen en bloc 13, aardappelen (idem) 1.75, id. kleine (idem) 60 ct. VOLENDAM. Eierenveiling. Aangevoerd werden 340.000 eendeieren voor 5.40ƒ5.49 en 2500 witte kipeieren voor 6 en 4500 gele kipeieren voor 6.50. HOORN, 3 Juli 1929. Veemarkt. Vette var kens 86—88; Zouters./ 84—89. Handel goed. OBDAM, 3 Juli 1929. Marktbericht „De Tuinbouw". Aangevoerd 78200 kilo Groote aardappelen van 44.20; 2100 K.G. Dr. aardappelen van 1.201.50. AVENHORN, 3 Juli 1929. Coop. Land- en Tuinbouw- en Marktvereeniging Avenhom en Omstreken. Vroege Aardappelen: Groote Schotsche 4.20—4.50 per 100 K.G., aanv. 5100 kilo; Groote Schotsche 3.904.10 per 100 kilo, aanv. 73600 kilo; Kleine Schotsche 1.50—1.70 per 100 kilo, aanv. 9925 kilo. BOVENKARSPEL, 3 Juli 1929. Marktbe richt De Tuinbouw. Aardappelen gr. M. 1.802.35 per baal; idem kl. M. 0.65 0.95; Nin. en Due. 2.f0—2.40; Ronde 2.15 per baal; le Bloemkool 20.1024.40 2e soort 13.20; 3e soort 7.10 per 100 stuks; Tomaten 14.8041.30 per 100 K.G. BEVERWIJK, 3 Juli Coöp. Tuinbouw Vrije Groenten- Fruit en aankoopvereeni- ging W A. Aardbeien. Door de fabrieken werd Woens dagavond gegeven 6672 en voor 't buiten land tot 72.50 per 100 K.G. ALKMAAR, 3 Juli Exportveiling Aardappelen 4.305.40; Aardbeien 5568; Andijvie 1.90 7.00 per 100 stuks; Asper ges 100 bos 33—50; Bloemkool le soort per 16.21—18; 2e soort 8.20—13.807 Doperw ten per pond 12— 16; Kropslag per 100 0.70 2.70; Komkommers 611.20; Meloenen 100 stuks 73; Postelin per bakje 0.30— 0.55; Peulen 100 pond 18—22; Rabarber per 100 bos ƒ3.90—5.20; Radijs per 100 1.10— 2.10; Selderie per 100 bos 1.201.90; Spi nazie per bakje 0.430.86; Snijboonen per 100 pond 3337;' Dubbele boonen 100 pond 3542; Tuinboonen per 100 pond 4.40; Uien per 100 bos 5.60; Wortelen per 100 bos 5.60 —9.30. WOGNUM, 3 Juli. De Volharding. Aard appelen Schotsche 2; kleine Schotsche 55 cent. 's-HERTOGENBOSCH, 3 Juli 1929. Vee markt. Op de markt van heden waren in gevoerd 1721 stuks; 758 stuks hoornvee; 783 biggen; 82 zeugen: 38 schapen-lammeren; 60 kalveren. De prijzen waren als volgt: Kalf- koeien 205—350 per stuk; Kalf vaarzen 200280 per stuk; Magere Ossen en koeien 135—235 per stuk; Vette ossen en koeien le kwaliteit 0.53 per pond; 2e kwaliteit 0.46 per pond; Pinken 105155 per stuk; Zeugen 150—220 per stuk; Biggen 3.50 4 per week; Schapen 2333 per stuk; Lammeren 1016 per stuk. Vet vee ruimen aanvoer, luie handel, zak kende prüzen. Kalfvee traag, lagere prijzen,1 jong fokvee prijshoudend. Varkens met vlug gen handel, h'oogere prijzen. HEILOO. 4 Juli Exportveiling „St. Willibrordus" Aardbeien, vroege 0.59 —0 67. idem late 0.61—0.74, Peulen 0.260.34, Doperwten 0.180.22, Dub bele stamslaboonen 0.720 84; Snijboonen 0.68—0.78; Tuinboonen 0".09—0.15, alles per k.g. Wortelen 0.11—0.16 Rabarber o.040 07 per bos; bloemkool, le soort 0.19—0.24; 2e soort 0.16—0.18 per stuk; Postelein 0.540.66 per kistje; Kropsla le soort 1.20—1.50, 2e soort 0.40—0 80 per 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 4 Juli. Aan gevoerd 388.000 K.G. aardappelen. Schotsche muizen 4—5.80: Drielingen 1.50—2.30; Klein 1—1.10; 9000 K.G. Tomaten: A 43.20—44; B 38.80; C 39.40; CC 32.30; 16800 bos wortelen 5.906.70. SCHAGEN, 4 Juli Eierveiling 12094 kipeieren, kleine 5.806.60, witte 5.50, 6.00 en 6.10; 9384 eendeieren 5.50—5.70; 14 kal koeneieren 8.50. NOORD SCHARWOUDE, 4 Juli 119.500 k.g. aardappelen, Schotsche muis 4.5.30; drielingen 1.602.40; klein 1.101.50, 225 k g. uien 3.90. SCHAGEN. 4 Juli. Aangevoerd: 22 paar den 100475, 6 stieren 150375, 3 gelde- koeien magere 140—300, 88 idem vette 250—300, 60 kalfkoeien 200—370, 72 pin ken 100150, 69 nuchtere kalveren 16 28, bokken en geiten 67, 194 schapen 30—38.50, 35 magere 20—23. 215 lammeren 2028; 60 vette varkens 88 90 cent per pond; 49 magere varkens; 141 biggen 2234; 4 konenü 0.502.50; 187 kip pen 1.002.25; haantjes 0.101.25; eenden 1.00; 69 K.G. boter 1.70—1.95. De debatten over de Britsche troonrede De rede van Thomas over de werkloosheid. De Duitsehe rijksregeering heeft de veo hooging der spoorwegtarieven afgewezen. «0 Barometerstand 9 uur v.m. 756 achteruit.. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.50 uur. Hoogste Barometerstand 766.4 m.M. te Acu. Laagste Barometerstand 751.4 m.M. te Valen. Verwachting: Zwakke tot matigen wind, Z. tot Z.W. wind, half tot zwaar bewolkt, later opklarend, aanvankelijk nog enkele regenbuien, later iets koeler. In afwachting van een meer volledige pu blicatie na het verschijnen van het officieel! programmaboek, laten wij hier een volledi| en korte opgave der voordrachten met d( namen der Inleiders volgen. Maandag 19 Augustus: Officieele openint der Tentoonsteling van Leermiddelen bij 1 Godsdienstigonderwijs en van de ontwikke ling der godsdienstige vorming, vooral ij Nederland, met een verklarende inleidinj door Pater Verwilst. Daarna opening der Vijde R. K_ Paeda gogische Week door den Voorzitter: Mgi Prof. Dr. Th Goossens. Daarna eerste Algemeene Vergadering me inleidende voordracht door Prof. Dr. J. E Kors, Hoogleeraar aan de R. K. Universi teit te Nijmegen. Onderwerp: De waarde der R K. Levens beschouwing voor de opvoeding. Dinsdag 20 Augustus: Sectie Lager On derwijs. Onderwerp: Een godsdienstleerplan voa de Lagere School. Inleider W. R. de Jong Rector te Hilversum. Sectievergadering Bul tengewoon Lager Onderwijs: Onderwerp: De psychische functies var het zwakzinnige kind en de godsdienstig vorfing. Inleider Broeder Ebergiste van d> Broeders van Liefde te Gent. Dinsdag-namiddag: Excursie. Dinsdagavond: Lezing met lichtbeeldei over Nederlandsche Primitieven door Dr Jos Muls, conservator van het Kontnklijl Museum van Schoone Kunsten te Antwer pen. Woensdag, 21 Augustus: Gecombineerd Sectievergadering voor M.U.L.O., Nijver heidsonderwüs en vorfing der Rijpere Jeugd (mannelijke en vrouwehjke jeugd). Onderwerp: Die Psyche der reifenden Ju gend und die Katholische ReligionspadogiS Inleieder Prof. Dr. Linus Bopp, Professa aan de Universiteit te Freiburg im Breisgau Tweede Algemeene Vergadering - Onderwerp: Wertpadagogischer Religions unterricht; Inleider Dr. Heinrich Kautz, Do zent am Deutschen Institut für Wissen schafliche Padagogik, Hamborn Rhl. Derde algemeene vergadering: Onderwerp: Die Unterrichtstilistik einr biblischen Erzahlung. Inleider Dr. Heinri» Kautz. Slotvergadering: Onderwerp: De H. Eucharistie als broi van het godsdienstig leven van het kind, i) verband met den Eucharistischen Kruis tocht. Inleider Prof. Frenken, Breda. Door B. en W. van Bloemendaal is op gedragen aan EL Nimis Gewapend Beton bouw te Haarlem, het maken van een ge wapend beton Sioepenloods met bad kamen en zitkamers, op het Bloemendaalschi Strand, ten dienste van de Reddlngsbrigai

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1