Plaatselijk nieuws 48 uss DE LAAT Stofzuigerhuis MAER7ENS Reriitga S Withrieb, Haarlem DE TEGENWOORDIGE REGEERING Sü EERSTE BLAD DONDERDAG 4 JULI 1929 BLADZIJDE 2 Bliksembeveiliging VERKIEZINGS-VARIA VRAGENBUS BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE HOBBY VLQERWRMÏERS f 125.- Barteijorisstr. 16 - Tel. N*. 10756 Volmaakt Plttimyee-OehteMvosder Geeft meer Eieren TER AAR WEESP MIJDRECHT Purmerend Heemskerk Hoorn Enkhuizen DEN HELDER DE HOEF Wat de verkiezing kost in Haarlem Getallen De kiesdeeler Een buitenkansje De animo voor een zetel Een ambtenaar in moeilijkheid BOEK EN BLAD Katholieke Illustratie De inbraak in de Garage van het Kretagehuis Geweldige brand te San Francisco De werkwilligen te Zaandam zijn niet gaan stemmen De verdeeling der De Gouverneur-Generaal De intergeallieerde schulden golflengten De berooving van een bank- looper te Amsterdam De ramp op Nieuw-Zeeland Groote brand te Parijs De radio-telefonische ver binding tusschen Holland en Indië MARKTNIEUWS Het Japansche minderheids kabinet Zeeuwsche Piuimveevoederiabriek BOERDERIJ MOLENZICHT Hillegom - Telef. 2695 SPECIAAL ADRES Hoogfijne Roomboter en Slagroom. Enkele speciale koop jes, die U in onze etalages kunt zien Barrevoetestr. 9-11 Een ongeluk Door de droogte zijn wr- jrhilleiaip tuinders bezig met bet spuiten van een bestrijdingsmiddel voor een of andere ziekte in de boonen. Dit was ook bet geval net dm beer A. P. Hij bad den ketel geladen met z.g. pap, en hij wilde uit de boot stap pen en plotseling barstte de ketel, wat wel bij meerderen gebeurt, maar bier kreeg de tuinder een brok tegen bet hoofd, waardoor verschillende tanden uit zijn mond werden geslagen. Door den druk viel hij bovendien op den rand van de boot en brak op drie plaatsen zijn arm. Verder kreeg hij nog meer dere kneuzingen Hij werd spoedig per boot naar huis gebracht en na door den dokter te zijn verbonden, vervoerd naar het Zieken- hnis te Leiden Te water Het jonge knechtje van bak ker P. IC. reed nabij de veiling pardoes te water. Bet personeel van de veiling wist hem spoedig uit zijn benarde positie te redden en daarna zijn fiets op te visschen WEK6P. Kaas- en eiermarkt. Op de gis teren gehouden kaas- en eiermarkt waren aangeroerd 13 partijen; prijs le kwaliteit f 4750 per 50 k,g„ 2e kwaliteit f 4246 per 50 Jtg. Aanvoer eieren geen. Geslaagd De jongeheer J. van Kooten slaagde te Utrecht voor het R. K. Mulo- examen. De Stemdag De stemdag is hier rustig en kalm verloopen. Regelmatig kwamen de kiezers en kiezeressen op de verschillende stembureaus van Weesp en Weespercarspel ««n Het aantal stemmen bleek in Weesp en in Weespercarspel met ongeveer 10 pet. voor de Katholieken te zijn vooruitgegaan, dat van de Socialisten liep met ongeveer 10 pet. terug. V.V. „T>e Magneet" Op de oude terrei nen van de firma Van Leer schieten de werkzaamheden dezer rijwïelfahriek bard op. Men hoopt per 1 Augustus met ongeveer 200 werklieden te beginnen. Hut tusschen de machine De Vee houder G. Mur kwam dezer dagen met een zgner handen tusschen een machine, waar door van drie zijn er vingers het vleesch to taal werd afgestroopt. Dr. T. d. Berg ver leende de eerste geneeskundige hulp. bleek, dat door toename van het zielental en het officieel worden van bet 7e leerjaar, uitbreiding noodzakelijk bleek en thans staan we reeds in bet voltooide werk. tot groot teveredenheid van het schoolbestuur en onderwijzend personeel. Ik breng dan ook na mens het schoolbestuur mijn hartelijken dank over aan burgemeester en wethouders voor de royale medewerking en vlugge afwikkeling, aan architect Verweij voor de vlugge afwer king en uitvoering en aan de H. H. Aanne mers v. Gasteren en van Scheppingen, vota- de keurige en prompte aflevering en afwerking. Maar in 't bijzonder ben ik nog aan iemand veel dank verschuldigd en wel aan het Hoofd der School, den heer Morren. Voorts nam Burgemeester Padmos het woord. Met genoegen zijn wjj B. en W. naar hier gekomen en bet stemt ons tot vreugde dat schoolbestuur en onderwijzend personeel zoo buitengewoon tevreden zijn over het nieuwe gebouw. Het is geen regel dat door de ge meente de scholen worden gebouwd; dit kan het schoolbestuur ook op zichzelf doen doch door u is een groot vertrouwen in 't ge meentebestuur gesteld wat wjj zeer op prijs steEen; bij ons is geen onwilligheid, als maar niet zoo gebouwd wordt dat de kosten hoven de krachten der gemeente-financiën gaan. Ik kan niet goed zeggen in hoe een geluk kige stemming ik mij thans gevoel nu ons nieuw gebouw voltooid is. Ook ik ben hier voor veel dank verschuldigd aan Burgemees ter en Wethouders aan architect Verwey en de Aannemers, want alles door uw gedaan is tot overgroote tevredenheid van 't onderwij zend personeel. Het gaat ten koste der kin deren als men met onvoldoend personeel in localiteften moet werken. Niet alleen in t gebouw maar üi uitbreiding van "t personeel is thans voorzien, zoodat w« heden de kin deren dat onderwijs kunnen geven dat hun toekomt. Nogmaals dan ook dank aan Pastoor en Burgemeester, en nu kinderen In 't hijzijn van de autoriteiten richt ik tot jullie het woord: we zijn nu in 't bezit van een fijne school, tracht ook jullie die schoonheid van het ge bouw te bewaren en doet steeds jullie best. Verroigens werden de kinderen getracteerd en hadden de rest van den dag vrij af- Het was voor de Hoef een zeer mooie dag. Geslaagd Voor het diploma boekhouden, van de vereeniging van Leeraren in het Boek houden slaagde dezer dagen, de heer J. v. Zijp te Beemster. leerling van den heer P. Hellenberg, alhier. Bekeurd Wederom werd tegen een drie tal automobilisten proces-verbaal opgemaakt wegens bet innemen van standplaats zonder vergunning van B. en W. Personalia. De heer P. Leegwater, rijks veldwachter alhier, is met ingang van 1 Juli verplaatst als rijksveldwachter te Warmen- imii—n, terwijl tot rijksveldwachter te Heems kerk is benoemd de heer J. Saarplonios, agent van politie te Amsterdam. Gevonden voorwerpen Over de maand Juni 1929: Een knipmes je; damespan tof fels; rozenkrans in etui; rozenkrans; wollen muts; kinderportemormaie met inbond; schroeven draaier; handtascbje met inhoud: collier; duimstok; alpino; rijwieibelastingmerk in etui; damesshawl: rozenkrans; portemon- naie met inhoud; stalenboek; zakje aardap pelen; amtrasleutel van Fordautocarton met elastiek; portemonnaie met inhoud; paar kinderkousjes; kmdertompouce; paar schoenen; jongenshoepel; huissleutel; rijwiei belastingmerk; blauwe cape; rijwielbeiasting- meric; zilveren medaillon; metalen lucifer- houder; lederen taschje: portemonnaie met inbond; heerenrijwielkussensloop; ring met sleutels; hoeveelheid tresband; portemon naie met inhoud; idem 2onder inhoud; heerenxijwiel; voetbal; zilver dameshorloge; ring met sleutels; zilverbon; portemonnaie met inbond; paar dameshandschoenen nummerplaat, G 28319; beugeltaschjerijwiel- beJastingmerk in etui: kindereape, mesje met beenen heft; bus met motorohae gummibal; zilver damesarmband horloge: heerenporte- monnaie met inhoud; ladder; leder etui met scbrijfbenoodigdheden; flanellen overhemd; lipsBlentel; sleutel (Fransch slot) Burgerlijke Stand over de maand Gebaren: zoon van G. Lub en A. Van den Beidt dochter van J. Brouwer en U Kou- wenboven aoon van C. W. Aaij en N. Hovenier zoon van J. van Dam en N. Bruijn dochter van D. H- van Veen en en P. Hlerbroek zoon van W. Korf maker en P. J. W. Wiglevea^ zoon van D. de Jong en N. Jelsma dochter van H. J. Honig en J. M. Wijsman dochter van C. van der Leek en L. Talsma dochter van J. van Slot en J, Prumper zoem van A. de Rood en H. C. Rijnders zoon van W. Swier en M. Domburg. Overleden: J. Homeman. 62 jaar, echtg. van A. Boeman J. Boon, 79 jaar. wedn. van G. Koning R. de Jong. 79 jaar, echtg. van A. Jongejeugd T. Bakker. 60 jaar W. Schimmel, 57 jaar. echtg. van G. de Haas H. Brouwer, 78 jaar A, Volgers. 49 jaar, echtg. van E. Hart E. Siet- ses, 1 jaar, dochter van W. Sietses en E. Hart M. van Dok. 85 jaar, wed. van J. Beiier. Ondertrouwd: A. G. Entius es AU. Haf man C. Jaring en M. Buur M. Kouwen- boven en E. Maret. Getrouwd: N. Lub en C J. Karremans B. Blom en W. Kofman P. de Vries en 9. Bijl. Lijst Seymour 24; Comm. Partij Wijnkoop) 72 (32); Siaatk. Geref. Partij 70 (38); Anti- R*v. Partij 1455 (1173); Christ. Unie 863 (475); R. K. Staatspartij 1631 (1383); Mid denpartij 230 (0); Braat 59 (39); Kleine Middenstand 17 (0); Comm. Partij 88 (8); Christ. Dem 38 (0); Vrtjz. Dem. 1790 (2026-; Lingbeek 31 (15); SD-AB. 5031 (4528); Nat. Boerenpartij 1 <0); Sneevliet 19 (0); Dem. Partij 32 (0); Vrijheidsbond 762 (641); Ter Hall 528 (0)R. K. volkspartij 56 (40) De plechtige opening en Inzegening van de St. A ntoniasschoo! Dinsdag had de plechtige opening en inze gening plaats van de nieuwe St. Antonius- school, alhier. Het lokaal was smaakvol met bloemen versierd. Onder de belangstellenden merkten we op: Burgemeester Padmos, wethouder Janmaat, secretaris Koedam, architect Johs. Verweij en de H. H. aannemers en leden van het school, bestuur. Na de plechtige inwijding nam de Zeereerw. Heer Pastoor Hoogveld het woord. Het was 16 Juli van het jaar 1922 dat mijn voorzanger, Pastoor Dijkman z.g. hier de RJC. School oprichtte en na een tijd van 7 jaren Voor de verkiezingen is in Haarlem op de begroeting uitgetrokken 4000 gulden voor het inrichten van de stembureaus en ze te voor zien Tan alle ingrediënten, zooals potlooden, papier, lijsten, oproepkaarten etc. 7000 voor presentie-gelcïen der" leden, 100 toot kleine benoodigdhedeu. Dat is een totaal van 11.100 voor een gemeente van ruim 100.000 inwoners. Voor liefhebbers van rekensom metjes een aardig kluifje, om te berekenen, hoevele de kosten per inwoner rijn. Het aantal stembureaus in Kaariem be draagt 7365000 namen. Voor den heelen kieskring zijn 225000 stembiljetten in Haar lem gemaakt. Aan de hand van de cijfers van 1925 heb ben wij nagegaan, hoe groot vermoedelijk de kiesdeeler dit jaar zal zijn. In 1925 stonden 3.561.950 personen als kiesgerechtigd op de kiezerslijst vermeld. 476.180 personen hebben niet of niet geldig gestemd, zoodat er 3.035.770 geldige stem men werden uitgebracht. Voor de verkiezing van heden zijn 3525.503 personen ter uitoefening van hun stemplicht opgeroepen. Nemen we de cijfeTs van 1925 ais basis, dan zullen er vandaag 3299.299 geldige stemmen worden uitgebracht, zoodat de kiesdeeler za! bedragen 32992.99 of rond 33.000. Gisteren gewerd ons een biljet, uitgedeeld door den Vrijheidsbond, waarin deze politieke party den kiezers met aandrang verzocht, hun stem uit te brengen op no. 1 van haar lijst, voorkomende in den rechter bovenhoek. Ongelukkigerwijs echter heeft degene, die het propagandabiijet samenstelde, het op- roepbiljet verward met het stembiljet, ter wijl op dit laatste biljet de rechterbovenhoek in beslag genomen wordt door de lijst van den Amsterdamschcn eenling, den heer Sie- denburg. De goedmoedige kiezers, die voor him gemak den wenk, in het propagandabiijet van den V. B. hebben opgevolgd, hebben daarmede den heer Siedenburg wel een on verwacht buitenkansje bezorgd, hoewel we dezen candidaat ondanks zijn buitenkansje niet veel kans geven, dat hij een plaats in het parlement zal behalen. Trouwens, de heer Siedenburg werkt daar zelf toe mede, want hij heeft zich alleen candidaat laten stellen in de kieskringen Haarlem en Amsterdam. En het is nu juist geen bagatelletje, ran maar eventjes 33.000 stemmen op rich te doen vereenigen. Dat de lieer Siedenburg een Kamerzetel intusschen ambieert, daar maakt deze can didaat zelf geen geheim van. Zoo moet hij zich eens uitgelaten hebben in de volgende bewoordingen: „Je moet ooit eens beginnen, als je in de Tweede Kamer wil komen." Doch hoe het ook zij, men scheen in kringen, die daartoe de macht hadden de heer Siedenburg was eenigszins geparen teerd aan de Christelijk-Historische XJnie geenszins belust, hem te candideeren. In de vergaderingen der kiesvereenigingen kon hp liet zelfs niet brengen tot plaatsvervanger cp de candidatenlijst. Goede raad was nu duur. En haast werd het Nederlandschc volk de kans ontnomen, den heer Siedenburg ooit als Kamerlid te bezitten. Stelt u dus voor de verheugenis op het hoofdstembureau, toen de betrokken ambte naar op het laatste nippertje nog een lijst ontving, weliswaar een heel korte lijst, maar die dan toch ook den naam van den heer Siedenburg behelsde, toen nog onbe kend. maar na enkele informaties kon men voortreffeiyked) kwaliteiten van dezen can didaat vaststellen. Men oordeele: De lijst werd gebracht door een dame op jaren, een vriendelijk, goed menschje, dat gaarne den ambtenaar nog eenige inlichtin gen verschafte. De Juffrouw woonde in de X-straat alhier, vertelde, dat zij een mmheer op bezoek had gehad en vervolgens alle vrouwen in de straat had bezocht, met het verzoek haar hand- teekening te willen aetten op een lijst roer een goed doel $n nadat de vrouwtjes, op haar nadrukke lijke vraag, of zij er geen kwaad mee kon den, waren gerustgesteld, werd de lijst on derteekend. Vervolgens had de minheer een der vrouw tjes gevraagd, de lijst voor hem te willen inleveren. „Maar ik kan er toch geen kwaad mee, want anders doe ik hef niet. mitnheerrrrrzei het vrouwtje angstig. Aangezien ook de naam van degene, die de lijst inleverde, onder de haneïteekertingen voorkwam, was in alle opzichten aan de wet voldaan en kon de dame geheel en al ge rust gesteld worden. Op de vraag, of allen zelf geteekend had den, antwoordde de vrouw bevestigend, „want het was voor een goed doel." Ziedaar de wijze, waarop de Ifjst-Siedem- burg tot stand is gekomen. Het spreekt vanzelf, dat de ambtenaar, die de biljetten opstelt, alle mogelijke moeite doet, ran dit biljet zoo overzichtelijk en zoo klein mogelijk te doen zijn. Dat dit met het grocte aantal lijsten nogal eens moeilijk heden oplevert, is begrijpelijk. Nóg moeilijker wordt de situatie, als de loting den heelen opzet weer te niet doet en b.v. twee lange lijsten onder elkaar plaatst. Dan moet de ambtenaar weer meten en passen en het biljet opnieuw opzetten. De ambtenaar van het hoofdstembureau te Haarlem was zoover met het Diljet ge vorderd, dat het eigenlijk gereed was om naar den drukker te gaan. Vergenoegd wreef hij zich de handen, blij met het werkje klaar te zijn. Hy had echter buiten den waard, ix. den heer Siedenburg, gerekend, want diens lijst kreeg; "du loting nr. 13 toegewezen en vie! nu buiten het biljet, zoodat andere lijsten moes ten worden ingekrompen, om ook nr. 13 een plaatsje te kunnen inruimen. En de ambtenaar kon weer van voren af aan beginnen. Dat er niet veel vriendelijke woorden aan het adres van den lijstaanvoerder werden ge richt, mogen w evoor vaststaand aannemen, al veronderstellen we mede, dat die woorden niet zoo kwaad bedoeld zijn. De Katholieke Illustratie van <Jeza week bevat de volgende interessante foto's: Een zomersche dag in de omstreken van London; Terugkeer tot een Heidenschen Godsdienst; Een tentoonstelling van beelden en maskers; Paterno-kast-ee! aan de Hudson. De stïchtïngsvergadering van de R. K. Film centrale; Wedstrijden voor Roode-Kruishon- den: Historisch tuinfeest nabij Nieuwersluis; Majoor Franco en zijn mannen gered; Ko ning Alfons van Spanje te Londen; Het s.s, Laurel stuk geslagen; Spoorwegongeluk te New-York; Het echtpaar Lindbergh van zjjn huwelijksreis teruggekeerd; Brand in de oiie- fabriek ..De Pijl" te Wormer; Verkiezingstijd; Een pagina foto's „Uit Het Rijke Roomsehe Leven"; Pas op voor zakkenrollers!, artikeltje geïllustreerd met 5 fato's. Een driétal foto's van de vroegere staatsgevangenis te Londen. Tekst: Noodweer, roman door Joseph C. Lincoln; Uit den Russischen burgeroorlog door G. Kologrivoff; De Meesterzet; Jeugd rubriek; Een Roomsehe reis, artikel met foto, door Jan Hoek; Na een gril, door A. Ver schoren; De wolven en het Lam, roman door J. S. Fletcher; Een pagina voor onze vrou wen; Een pagina voor de Jeugd en voorts een bladzijde gewijd aan buitenlandschen Humor. Parlement den steun van 218 van de 486 leden. Men rekent er echter op, dat de re- geering, die voorloopig dus een minderheids- regeering vormt, door het overloopen van leden der huidige oppositie naar de regee- ringspartij een voldoende parlementaire ver sterking zal krijgen. De 27-jarige chauffeur S„ die eenige dagen geleden 's nachts omstreeks 12 uur in het Krelagehuis, verscholen onder een auto, werd gevonden, heeft bekend eenige auto-onder- deelen uit de garage te hebben weggenomen. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Vr. Op een pastelblauwe japon en licht beige leeren schoenen is patentolie geval len. Weet u een middel om die vlekkèn te verwijderen? Antw. Voorzichtig afwrijven met petro- leumaether. Vr. Koe kunnen wij per auto het mooiste reizen naar 's-Hertogenbiseh? Heen een andere route dan terug. Terug wilden wij over de Heilige Land-Stichting (Nijmegen). 2. Hoe is het adres van den Burgemeester van den Bosch? Antw. Heen; Haarlem ,fort a. d. Lleao, Amstelveen, Ouderkerk, Abcoude, Loener.' sloot, Loenen, Nieuwersluis, Breuketen, Maarssen, Utrecht, Houten Schalkwijk, Cu- lenborg, Buurmalsen, GeMermaïsen. Mete ren, Waardenburg, Tuil, Zalt Bommel, He- del, 's-Hertogenboseli, 112 KM. Terug; 's-Hertogenboseh, Hintham, oachc. lust, Kessel, Grave, Neder-Asselt, Tierscüjk, Nijmegen, Lent, Slijk-Ewijk, Loenen, Kien Dodewaard, Opheuscien, Veer o. d. Rijn, de Grebbe, Rhenen, Eist, Amerongen, Leersum, Doom, Driebergen, Rjjsenberg, de Bilt, Utrecht, Maarssen, Breukelen, Nieuwersluis, Loenen, Lcenersloot Abcoude, Ouderkerk, Amstelveen, fort a.d. Liede, Haarlem, 202 KM. Vr. Weet u een middel om grijze vilt- leeren handschoenen schoon te maken? Antw. Met oud brood, of zacht scfanur- j linnen. Vr. Waarom wordt hier in Kaariem de Katholiekendag op Woensdag gehouden, hi- plaats van Zondag, zooais in veel groote plaatsen? Deze dag krant den meesten B. IC. beter gelegen, en zal daarom liet bezoek de te grooter doen zijn. Antw. U zult uw vraag moeten richten tot het comité voor den Katholiekendag. Vr. Ik kwam 6 Febr. in dienst bij een patroon welke georganiseerd is. Door een geschil bedankte ik 2 Maart ais lid van mün organisatie. Dom- slapte in het bedrijf, werd ik met 34 uur opzegging weer ont slagen. Heb ik nu recht 8 dagen loon te eischen? Antw. Om een juist antwoord te kun nen geven moeten wij nadere bijzonderheden kennén. Vermoedelijk hebt u wel recht op minstens 8 dagen loon. Vr. Wat is de mooiste en kortste weg per motorfiets van Haarlem naar Nij megen en hoeveel K.M.? Antw.: Haarlem, fort a.d. Liede. Am stelveen, Ouderkerk, Abcoude, Loenersloot, Loenen, Nieuwersluis, Breukelen, Maarssen, Utrecht, de Bilt. Zeist, Rijsenburg, Drie bergen, Doom, Leersum, Amerongen. Eist-, Rhenen, de Grebbe, Veer o. d. Rijn. Op- heusden, Dodewaard, Hien. Loenen. Slijk- Ewijk, Lent, Nijmegen 155 KM. Vr. Zijn onderstaande loten al uitge loot? Croce Rossa Italiaan (Rooc.e Kruis). Se rie 6658 No. 27; Canton Freiburg Serie 4064 No. 28; 's Lands Weerbaarheid Serie 6100 No. 48. Weerbaarheid Utrecht No. 5266 5265, 5268, 5370. 5261, 5262, 5263, 5264. Weer baarheid Utrecht Serie 2891 No. 48, Serie 2892. No. 48; Serie 2893, No. 48; Serie 2894. No. 48; Serie 2895, No 48; Serie 2898. No. 48; Serie 3512, No. 48; Serie 4292, No. 32. I. Congoloten 1883 a Fns. 100; Serie 026517 No. I. Seide 038606, No. 24. IL Hollandse he Grondcredietbank, Serie 05998, No. 38. ttt Crédit National Reparation Dom- mages causes par la guerre 1920 5 pCt. Fns. 500. No. 04171843. IV. Bevilacqua Veuve La Masa 1388 Lires 10, Serie 03764. No. 79. V. Berrie 1888 Fns. 10 (goud), Serie 4499, No. 59. VI. Witte Kruis 1888 F. 10, Serie 2861, No. 21. Antw. Nog niet uitgeloot. Vr. Kunt u mij ook den best berijdbaren autoweg opgeven (z.v.m. hoofdwegen) van Haarlem naar Roosendaal (N.-B.) doch niet door Rotterdam. Antw.: Haarlem, Bennebroek, HUlegran, Lisse, Sassenheim, Warmond, Leiden, Groe nendijk, Hazerswoude, Waddinxveen, Gouda, Haastrecht, Vlist, Schoonhoven, Nieuwpoort, Goudriaan, Slingeland, Schelluinen, Gorin- chem, Sleeuwijk, Keizersveer, Geerfcruiden- berg, Oosterhout, Teteringen, Breda, Prin- cenhage, Etten, Roosendaal. H. M. De Koningin heeft in overweging ge nomen de onder dagteekening van 1 Juli in gediende ter beschikking stelling van de ge zamenlijke portefeuilles door de leden van het zittend Kabinet en hun Verzocht, zich te wil len blijven belasten met de behandeling en zoo noodig afdoening van de loopende zaken. i Een geheel dorp met vernieling bedreigd TOKIO, 2' Juli Uit San Fransisco is draadloos bericht ontvangen, dat in Mill Valley nabij San Francisco een brand is uit gebroken, welke zich met ongelooflijke snel heid uitbreidde. Reeds 90 huizen zouden een prooi dei vlammen zijn geworden. Het vuur breiac zich nog steeds verder uit en men vreest, dat het plaatsje, waar de bloem, der Amerikaan- sche geld-aristocratie gevestigd is, geheel vernield zal worden. 41 personen worden vermist. Behalve de versterkt uitgeruste brandweer van San Francisco en omgeving nemen ook militaire troepen én de bemanningen van in de nabijheid gelegen Amerikaansche oorlogs schepen aan het biusschingswerk deel. De gedurende het conflict In het Zaan- sche houtbedrijf, te Zaandam werkzame werkwilligen hebben allen aan den burge meester van hun woonplaats bericht gezon den, niet aan de stemming te kunnen deel nemen. De werkwilligen, afkomstig uit Spaken burg en andere Zuiderzeeplaatsen hebben kennis gegeven, niet in de gelegenheid te Het aantal stemmen, dat hierdoor verlo ren gaat, bedraagt ruim 300. BUITENZORG, 3 Juli. De Gouverneur- Generaal heeft heden het dagelijkse!) beleid van zaken weer aanvaard. Evenals de meeste andere fracties be paalde ook de socialistische Kamerfractie gisteren haar houding ten opzichte van de intergeallieerde schulden. Bij deze bespre kingen zouden de meeste sprekers zich tegen ratificatie van de schuldénovereenkomst hébben uitgesproken. Een voorstel in dien zin zou door onthouding van stemmen geen kans hebben gehad. De fractie heeft nog geen besluit genomen, doch zal morgen in den voormiddag nogmaals over de kwestie beraadslagen. per 100 k.g„ Schotse gr. 1.95—2.15, kleine 60—90 ct. BLOKKER, 3 Juli. Bloemkool 1224, uit schot 4—10, slaboonen 33—36, snij boonen 17 28, peulen 1116, tomaten 515, komkom mers 7—11 ct., sla 90 ct„ doperwten 12, wortelen 5, aardappelen 1.302.30, aard beien 1433, kruisbessen (in bloei) 13, aardappelen (idem) 1.75, id. kleine (idem) 60 et. VOLENDAM. Bierenveüing. Aangevoerd werden 340.000 eendeieren voor 5.40—ƒ5.49 en 2500 witte kipeieren voor 6 en 4500 gele kipeieren voor 6.50. HOORN, 3 Juli 1929. Veemarkt. Vette var kens 86—88; Zouters 8489. Handel goed. OBDAM, 3 Juli 1929. Marktbericht „De Tuinbouw". Aangevoerd 78200 kilo Groote aardappelen van 44.20; 2100 K.G. Dr. aardappelen van 1.201.50. AVENHORN, 3 Juli 1929. Coop. Land- en Tuinbouw, en Marktvereeniging Avehhom én Omstreken. Vroege Aardappelen: Groote Schotsche f 4.204.50 per 100 K.G., aanv. 5100 kilo; Groote Schotsche 3:904.10 per 100 kilo; aanv. 73600 kilo; Kleine Schotsche f 1501.70 per 100 kilo, aanv. 9925 kilo, BOVENKARSPEL, 3 Juli 1929. Marktbe richt De Tuinbouw. Aardappelen gr. M. f 1.802.33 per baal; idem kl. M. 0.65 0.95; Nin. en Due. 2.102.40; Ronde 2.15 per baal; le Bloemkool 20.1024.40 2e soort 13.20; 3e soort 7.10 per 100 stuks; Tomaten 14.80—41130 per 100 K.G. BEVERWIJK, 3 Juli Coöp. Tuinbouw Vrije Groenten- Fruit en aankoopvereeni- gïng W.A. Aardbeien. Door de fabrieken werd Woens dagavond gegeven 6672 en voor 'fc buiten land tot 72.50 per 100 K.G. Een tijdelijke regeling tot 15 Juli Thans is de lang verwachte beschikking van den Minister inzake de tijdelijke verdee ling van de aan Nederland toegewezen golf lengten verschenen: A. De Rijks zakelijke omroepzender te Scheveningen-Haven zal werken op 1071 M. B. Het omroepstaticm te Huizen zal ge bruik maken van de 1875 M. golf. C. Het omroepstation te Hilversum wordt mede ingericht op de 278 M. golf, terwijl aan dit station wordt toegestaan, om na 6 uur I *s avonds de golflengte van den zakelüken i omroepzender (1071 M.) te gebruiken. D. Het tijdelijk gebruik van de 1071 M. golf wordt aan het station Hilversum toege staan, met dien verstande, dat gedurende het tijdvak 725 tot 7.35 uur 's avonds op Maan- j dag tot en met Vrijdag het persbureau Vaz j Dias gelegenheid krijgt, om over het station j Scheveningen-Haven zijn dagelijksch beurs- overzicht uit te zenden. E. De zendende omroeporganisaties wis- j selen om de 3 maanden van omroepstation (Hilversum en Huizen). Deze tijdelijke regeling, welke niet voor uitloopt op de uiteindelijke verdeeling van de j aan Nederland toegekende omroepgolven, zal1 j in werking treden op 15 Juli a.s. Op dat tijdstip beginnen de uitzendingen als tot dusver, met dien verstande, dat het station Huizen na 30 Juni 's avonds werkt op de 1075 M.-golf, welke golflengte gedu- rende het tijdvak van 30 Juni tot en met 14 I -Juli tot 6 uur 's avonds eveneens door den; i zakelijken. omroep zal worden gebruikt. Bij loting is uitgemaakt, dat de omroep-, organisaties, welke thans van Hilversum ge-i bruik maken, het eerst (n.1. tot en met 5[ October 1929) de 1875 M.-golf zullen benut ten. Van 6 October tot en met 31 December^ 1929 komt deze golflengte aan de omroep- nroimicoHK van Huizen ten aroede AMSTERDAM, 3 Juli Het Gerechtshof I alhier heeft heden arrest gewezen in de be- j roovingszaak van den 78-jarigen sedert over- i ieden banklooper van de Spaarbank voor de i Stad Amsterdam, die in den avond van 8 j Maart 1926, toen hy in de Limiaeusstraat by j de Muiderkerk op de tram stond te wach ten, op een gegeven mement neergeslagen en beroofd werd van een kleins trommel met 6611.32. Het Hof heeft het vonnis der Rechtbaruc bevestigd. Het vrijsprekend vonnis ten aan zien van Van der G. en Van E. biyft dus van kracht, terwijl H. tot twee jaren gevan genisstraf werd veroordeeld Veel verwoest; nijpend gebrek LONDEN, 3 Juli Een vliegtuig van de regeering van Niemv-Zeeland heeft gisteren de eerste meer nauwkeurige nasporingen gedaan naar den omvang van de schade, door de aardbeving aangericht in het gebied van Karamea op de Zuidelijke eilanden van Nieuw-Zeeland. Over afstanden van mijlen is het land verwoest en alles, wat er op stond, vernield. De bewoners, die op sommige plaatsen nog vertoeven, zijn van alles af gesneden en zullen spoedig gered moeten worden, aangezien zich een nijpend gebrek aan levensmiddelen voordoet. PARUS, 3 Juli Gisteravond brak brand uit naby de Porte Montreull in het Barak- kenkwartier, waardoor alle barakken en een 2000 M2 groote bouwloods werden verwoest. De brandweer moest zich bepalen tot het be schermen van de omliggende gebouwen. Ge lukkig zijn geen menschenlevens te be treuren. Het radio-telefonisch verkeer tusschen Solo en Holland is opengesteld. Ook liet verkeer tusschen Djokjakarta en Holland zal worden opengesteld, zoodra door de verbouwing van het telegraafkantoor vol doende ruimte ter beschikking zal zijn voor de inrichting van de studio's, enz. LONDEN, 3 Juli Het nieuwe Japansche kablnet-Harnagusjl, dat heden door den kei zer in functie wordt gesteld, heeft in het AMSTERDAM, 3 Juli Veemarkt 308 vette kalveren le kwaliteit f 042—11, 2e kwaliteit f 0.80—f 0.90, 3e kwaliteit f 0.70— f 0.80, 1 prima kalf boven noteering, 84 nuchtere kaveren f 13f 21, 470 varkens, Hollandsche eerste f L03f 1.04, Holland- sche tweede f 1.00f 1.02, Overzeesche en Geldersche eerste f 1.03f 1.04, vette var kens f 1.00f 1.02. PURMEREND, 2 Juli. Afslagvereeniging Beemster, Purmerend en Omstreken. Aardappelen f 0.97f 1.52, Kleine aardappe len f 0.54—f 1.08, Slaboonen f 0.80—f 0.82, Snijboonen f 0.54f 0.64, Tuinboonen f 1.35 f 1.45, Peulen f 12—f 15, Doperwten f8.50 f 13.50, Aardbeien f 0.61—f 0.84, Bloemkool f 8—4 26, Spinazie f 0.58, Sla f 1.50, Rabar ber f 4—f 8, Wortelen f 9—f 17. BOVENKARSPEL (Station), 3 Juli Markt bericht „De Tuinbouw". AardappelenSchot se 1.902.25, id. kleine 70—90 ct., per baal; bloemkool le srt. 20.10—24.40, id. 2e srfc. 13,20. id. 3e srt. 7.10, per 100 stuks. Aan gevoerd 14.000 baal aardappelen en 765 stuks bloemkool. HOOGKARSPEL, 3 Juli 1829 Vereen. „De Eendracht" Schotsche aardappelen 205230: Kleine aardappelen 6595. TER AAR, 3 Juli Veilingb. Tuindersbe- lang Peulen 1.603.00; Doppers f 1.70 1.90; Cape. 2.152.30; Tuinboonen 7080 cent; Snijboonen 4.405.Stek 3.203.70 Stamp, 8; Bloemkool 528 cent; Peen 310 cent. MEDEMBLIK, 3 Juli 1929 R. K. Markt vereeniging ,.St. Jozef" Groote Muizen f 2.102.25 per Baal; Kleine Muizen 0.95 1.15. BEVERWIJK, 3 Juli R. K. Coöp. Tuin. deravereeniging „Kennemerland" Spinazie per kist 951.45; Sla per stuk 13; Postelein per kist 5575; Rabarber le soort 4—6; 2e soort 1—2; Wortelen 10—19; Selderei 15—17; Bloemkool le soort per stuk 2532 2e soort 1518; Aardbeien per slof 1.702.00; Peulen 3238; Doppers 2430; Capucüners Bruin 30: Tuinboonen 1012; Komkommers 613. PURMEREND, 3 Juli. „Afslagvereeniging Beemster, Purmerend en Omstreken". Aard appelen 0.88—1.44, ld. kleine 0.54—1.14, per zak van 25 k.g.; slaboonen 74—86 ct, snijboonen 4666 ct„ per k.g.; tuinboonen 1.401.75 per zak van 15 kg. peulen 11.50 —17, doperwten 8—14, per zak van 50 k.g.; kruisbessen 13.70 per 100 kg., aardbeziën 4682 ct per k.g., bloemkool 2—38 per 100, spinazie 3869 ct, postelein 1.20—1.62, per mand van 6 k.g.; sla 0.40—2.40 per 100 krop, selderij 7, rabarber 4—10, per 100 bos; wortelen 418 per 100 bos. BEVERWIJK, 3 Juli. Coöp. Tuinbouw Vrüe Groenten- en Fruitveiling. W. A. Aardbeien z. d. 1.50—1.90, id. m. d. 1.35—1.65, zoete Fransehen 5060 ct., frambozen 4060 ct, per slof; peen 1317ct., hout 4—5 ct per bos, doppers 24—28 et, peulen 32—36 ct per k.g., bloemkool 7j^—22 ct., sla 1—2)^ ct., gele kaskomkommers 712 ct., groene 5—7 ct. p. stuk, postelein 6580 ct, per kist. BEVERWIJK, 3 Juli. Bloemenveiling ,,'t Centrum". Duizendschoon 10 ct., Koora- bloemen 6—12 ct„ div. kasrozen 2570 ct, Eng. Iressen 2468 ct, Hollandsche 2540 ct, Gips 67 ct., dubbele Violieren 3640 ct., per stuk; Lathyrus 0.40— 1A0 ranonkels 7—12 ct., Pioenrozen 2—6 ct., Gladiolen 36 ct, per stuk: Lathrus 0.401.50, renoncels 2446 ct., Anemonen 12—36 ct„ per koop van 10 bos; Gereaniums 8-13 ct; tratescan- tia 1417 ct, Sedum 1618 Ct, Callea 20—26 ct, Primula 20 ct., Obelia 34 ct, Azalia 20—30 ct. per pot ZUIDER-KOGGE HEM, 3 Juli. Bloemkool 13—28, slaboonen 33—36, peulen 14—18, dop erwten 610, sla 1.90—2.40, aardbeien 34 46, wortelen 8.30—13.10, kruisbessen 3 voor Hoenders en Eenden Uitsluitend in verzegelde verpakking. Bij eiken winkelier in voorraad Let op bovenstaand merk Men weigere al het andere Dir. J.H.BOSSE - Tel. 14616 SPAARNE 49 HAARLEM UITVERKOOP O RIGJ NEELE LISSNER HOEDEN, de wereldbekende slappe hoeden, thans voor RESTANT SLAPPE HOEDEN,thans voor 1 RESTANTEN OVERHEMDEN, uitsluitend wasch- echte kwaliteiten, thans 1,98, 1.78 en 1 RESTANT TRICOT HEEREN PANTA LONS en BORST ROKKEN thans 1.18, 1.08 en 98 RESTANTEN HEE RENPETTEN, thans voor 98, 89 en 68

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2