Buitenlanclsch Nieuws VOOR DE HUISKAMER FEUILLETON RADIO-OMROEP TWEE VRIENDEN TWEEDE BLAD DONDERDAG 4 JULI 1929 BLADZIJDE 1 St. Franciscus van Assisië zon van de H. Genoveva ii>7pi/* SOCIAAL LEVEN De Staking in Groningen MARKTNÏEUWS Gr\ lendenen? Klooaterbalsem BINNENLANDSCH NIEUWS Prof. Mr. Kranenburg LUCHTVERKEER De tocht Chicago—Berlijn via Groenland begonnen De DE STRIJD TEGEN DE WERKLOOSHEID. LONDEN, 3 Juli (V.D.) Tijdens het resu me eren van de debatten over de troonrede zeide J. H. Thomas, Lord of rivy Seal, nog iets over de plannen der regeering bij at. bestrijding van de werkloosheid. De uitein delijke oplossing van het werkloosheids probleem, zeide hij, was onafscheidbaar van den handel, en de industrie des lands, doch de ernst van den toestand eischte bijzondere maatregelen. Het gevaarlijkste gedeelte van het pro bleem was, dat 4 tot 5 maal honderdduizend personen ondanks al hun pogingen om werk te Vinden, in sommige districten ge durende drie of vier jaar waren werkloos geweest, vooral in districten, waar de ver lamming van een industrie de ruine van een heel district beteekende. Zijn taak was het, de plannen te onderzoeken, die niet alleen werk konden verschaffen aan de werkloozen, doch den binnenlandschen en buitenlandschen handel konden stimuleerei» en ten slotte konden bijdragen tot de eco nomische uitrusting van het land. De spoorwegmaatschappijen geven orders zoo veel zij slechts kunnen ten einde de houten dwarsleggers te vervangen door stalen, daai jaarlijks een en een kwart millioen ton hout voor dit doel wordt ingevoerd. Hij was be zig met onderhandelingen met de posterijen teneinde de houten telegraafpalen, die thans in gebruik zijn, te vervangen door stalen. Hij had zich voorgenomen om alles te on derzoeken om uit te vinden of dingen, die thans worden ingevoerd ook in het binnen land kunnen worden vervaardigd. Ook de kwestie van stalen spoorwagons werd onder zocht, terwijl hij tevens een onderhoud haa gehad met de spoorwegdirecteuren, die op zich hadden genomen zoo spoedig mogelijs met nieuwe werken te beginnen. Overgaande op het wegenvraagstuk zeide Thomas, dat 500 mijl hoofdverkeerswegen die 5 jaar geleden begonnen zijn, thans on geveer gereed zijn gekomen. Een ontwerp voor weer 5 jaar was gereed, dat, indien er haast achter gezet werd, negen en een half millioen zou kosten. Een werk voor 6 jaar aan minder belangrijke wegen en bruggen was eveneens goedgekeurd: de kos ten hiervan bedragen 28 millioen. Betreffende bruggen over te Theems, zei de hij, dat een bedrag was bestemd voor 'n Charing Crossbrug. De kosten werden ruw geschat op 11 millioen. De reconstructie van den Waterloobrug kon echter voortgaan. Dergelijke werken werden onderzocht doo» een commissie die bimienkort een rapport zou uitbrengen. Donderdag zou hij een onderhoud hebben met verschillende locale autoriteiten, terwijl hij reeds ontwikkelingsplannen besproken heeft met gemeentelijke tramautoriteiten. Het werk van de commissie van Lord Saint David zal doorgaan, doch terwijl tot dusver re geldmiddelen van deze commissie be perkt waren geweest tot de gemeenten, zou in het vervolg steun worden verleend aan maatschappijen van algemeen nut. Hij stel de zich voor een weg te zoeken deze maana, ten einde een som van 25 millioen te garan deeren voor leeningsdoeleinden en interest, toe te kennen voor een tijdvax van niet, meer dan 15 jaar in gevallen waar steun door een gegarandeerde leening niet vol doende was. Plannen worden onderzocht voor drainee ringen en onwikkeling van de vischvangst, terwijl speciale plannen voor de ontwikke- ting jaarlijks een som op zijde gelegd wor- nomen. In den vervolge zou op de begroo ting jaarlijks een som op zzijde gelegd wor den voor de ontwikkeling van de koloniën alleen. Voorgesteld werd de exportcredleten uit te breiden over langere tijdvakken. Deze maand zou men pogen de gegarandeerde lee- *ingswet voor Oost-Afrika en Palestina te amendeeren, ten einde het mogelijk te ma ken, dat werken tot een bedrag van 14 mil lioen pond daar zonder verwijl zouden kun nen worden uitgevoerd. De regeering liet per vliegtuig een onderzoek instellen naar de katoenstreken, om ontwikkelingsmogelijkhe- kwestie te bespreken. Hij sprak weinig over emigratie binnen het Empire, aangezien hij van meening was, dat dit een probleem was, dat ter plaatse moest worden besproken. Hy stelde voor Canada te bezoeken ge durende het reces, ten ende de geheel» kweste te bespreken. Churchill noemde vele der aangeduide plan nen aantrkkelijk en nuttig en zeide, dat ter wijl de conservatieve partij met groote aan dacht ze zou onderzoeken en hun financieels basis zou examineeren hij met meende, dat ér eenige moeilijkheden zouden rijzen tus- schen de regeering en de oppositie, over de algemeene methode van behandeling van het werkloosheidsprobleem. GUNSTIGE ONTVANGST VAN DE TROONREDE IN DE ENGELSCHE PERS De troonrede en de toelichting van den Eersten Minister MacDonald worden in het algemeen in de Engelsche bladen gunstig ontvangen. Het officieele orgaan van de Arbeidersparty, de „Daily Herald", legt er als regeeringsblad bijzonder den nadruk op, dat alle in de troonrede aangeroerde vraagstuk- ken bijzonder urgent zijn en is van meening dat nauwelijks ooit een regeering zoo onder den druk van den tijd heeft gestaan als deze. Wat de nieuwe regeering ook zal doen, het zal een strijd tegen den tijd zijn. De „Mor ning Post" verwacht tegenstand van de Do minions bij de wederopname van de betrek kingen met Sovjet Rusland, doch legt bij haar critiek den nadruk op de kwesties van binnenlandsche politiek, speciaal het voorstel betreffende de vakvereenigingswet en mis schien nog in sterkere mate op de aange kondigde mogelijkheid van maatregelen tot bescherming der industrie. Directe bezorgd heid koestert men echter in dit opzicht aan conservatieve zijde niet. De „Times" meent, dat de rede van MacDonald kan opgevat worden als een aanwijzing, dat in de be schermende maatregelen voor de industrie tot aan de nienuwe begrooting van April 1930 geen veranderingen zullen worden aange bracht. In het hoofdartikel spreekt de „Ti mes" van een zeer rustig begin van de werk zaamheden van het nieuwe Parlement, ter wijl de „Daily Mail" van een eergierig, doch voorzichtig begin van de tweede Arbeiders- regeering spreekt. In denzelfden zin uiten zleh ook de overige ochtendbladen, waarvan vooral de liberale bladen zich sterk terug houden ten opzichte van de afzonderlijke punten toonen, doch bijna geen critiek uit oefenen. In het algemeen heeft de rede van Mac Donald de instemming van de meeste Lager- huis-lec'isn, doch de voorzichtige samenstel ling van de Troonrede heeft den linkervleu gel dsr Arbeiderspartij niet volkomen bevre digd. Niettemin zou het voorbarig zijn, hier te willen spreken van ontstemming. In het algemeen op grond van het voorgestelde werkprogram der regeering 'oorloopig niet te rekenen op parlementaire moeilijkheden. DE SPOORWEGTARIEVEN IN DUITSCH- LAND. Verhooging niet toegestaan. De rijksregeering heeft het verzoek der Duitsche rijksspoorwegmaatschappij om an dermaal de tarieven te mogen verhoogen van de hand gewezen. Naar het oordeel der regeering kan de Reichbahn nog wel een paar maanden wach ten, tot de beslissing over het plan-Young en zijn uitwerking gevallen is. DE BRITSCHE CONSERVATIEVE PARTIJ Een enquête naar den achteruitgang van het stenunenaantal. In een te Londen gehouden besloten zit ting van de Ntaionale Unie van Conservatieve Organisaties, is besloten een officieel onder zoek in te stellen naar de oorzaken van de nederlaag der conservatieve partij bij de jongste verkiezingen. Er zal aan de plaatse lijke organisaties in alle districten een vra genlijst worden toegezonden, met verzoek deze in te vullen. Deze lijst bevat vragen omtrent cïe oorzaken van de nederlaag of den achteruitgang der stemmen, de plaatse lijke omstandigheden, enz. De lijsten zullen door het Uitvoerend Co mité der partij worden bestudeerd. EEN CONFLICT TUSSCHEN TSJECHO- SLOWAKIJE EN HONGARIJE. Verkeer over de grens gestaakt. De Hongaarsche autoriteiten hebben aan het eind der vorige maand' den Tsjechischen spoorbeambte Peeha in het gemeenschappe lijke spoorwegstation aan de Tsjechisch- Hongaarsche grens, Hidasnemeti, als spion gearresteerd, daar hij, volgens de Hongaren, op heeterdaad betrapt werd. Zij beschouwen het gemeenschappelijke station als Hon- gaarsch gebied, zoodat er volkenrechtelijke niets tegen de aanhouding zou in te bren gen zijn. Daarentegen stelt de regeering van Tsjecho-Slowakije zich op het standpunt dat „gemeenschappelijk" ook beteekent, dat het station Tsjechisch gebied is zoodat de aan houding wederrechtelijk zou geweest zijn. Om aan zijn standpunt kracht bij te zetten heeft- het het spoorwegverkeer op de lijn via Hidasnemeti stopgezet. Hidasnemeti is het grensstation van de zeer belangrijke spoorlijn, die van Miskolcz en Debreczin naar Kasjau en Eperjes loopt. EEN BLOEDBAD. Volgens eenbericht van de Excelsior uit Guadalajara (Mexico) namen de regeerings- troepen een uit 23 man bestaande bende gevangen, die te paard in Atotonilco el Alto, in den staat Jalisco, waren verschenen en zeven bewoners hadden neergeschoten, van wie er een overleed en de andere zes zwaar gewond werden achtergelaten. De geheele bende werd door de regeerings- troepen terechtgesteld, waarna de 23 lijken aan telegraafpalen langs den weg werden opgehangen. HET NIEUWE JAPANSCHE KABINET. Volkomen wijziging van politiek. De nieuwe Japansche minister-president Hamagdesji heeft gisteren de vertegenwoor diger? der verschillende partijen ontvangen en met hen onderhandeld over eventueelen steun aan zijn kabinet. Hamagoesji verklaarde, dat de nieuwe re geering zoowel de binnen- als de buiten- landsche politiek van haar voorgangster vol komen veranderen wilde. Zij wil den Japan- schen handel in het Verre Oosten steunen en in de kwestie van de ontwapening ter zee op eigen initiatief handelen. Omtrent wijziging van het kiesrecht In. Japan kon de minister-president zich nog niet uiten. Hij zal met de partijen over uit breiding van het kiesrecht onderhandelen. Omtrent de publicatie van het rapport over den dood van den Chineesehen maarschalk Tsjang Tso Lin verklaarde Hamagoesji, dat daaromtrent eerst overleg met het departe ment van oorlog en met den generalen staf moet worden gepleegd. AMERIKA TEGEN DE FRANSCHE RESERVES NEW-YORK, 3 Juli (V.D.) Naar uit Was hington wordt gemeld, zal deAmerikaansche regeering alle Fransche reserves op de Mel- lon-Bérenger-overeenkomst van de hand wij zen, voor zoover de Fransche betalingen aan Amerika afhankelijk mochten worden ge maakt van de Duitsche oorlogsschadevergoe dingen. GEWELDDADIGE ONDERBREKING VAN DE ZITTING VAN DEN SENAAT VAN ARGENTINIË. BERLUN, 3 Juli (V.D.) Naar het Berliner Tageblatt uit Buenos-Aires meldt, is giste ren bij de behandeling van de mandaten der vertegenwoordigers voor de provincies San Juan, Cantoni en Porto, alsmede Mendoza, Carlos en Lencinas, in den Argentijnschen senaat een hevig tumult ontstaan. Tweedui zend aanhangers n.l. van Irigoyen verzamel den zich voor het congresgebouw, waaronder 500, die van wapens waren voorzien. Zij drongen het gebouw binnen en noodzaakten de oppositie zich terug te trekken. De politie stond machteloos en de zitting moest dan ook worden opgeheven. De oppostitie verklaarde, dat zij niet meer op eenige zitting zou verschijnen, alvorens een ongestoord verloop gewaarborgd was. DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND BERLIJN, 4 Juli (V. D.) De Lokalanzeiger meldt uit Londen, dat de onderhandelingen, die in de laatste 48 uur tusschen Duitsch- land, Frankrijk en Engeland gevoerd worden over de ontruiming van het Rijnland, eenige moeilijkheden beginnen op te leveren. Vol gens d'en correspondent van het blad, die dit uit betrouwbare bron zegt te hebben verno men, zou Frankrijk aansturen op een sa menvoeging van de door Frankrijk verlang de „verzoeningscommissie" met de interna tionale Rijnlandcommissie, hetgeen in laat ste instantie een permanente Rijnlandcom missie zou beteekenen, terwijl tevens dan een mogelijkheid zou ontstaan, dat de com missie zich dan zou uitstrekken ook over de reeds vroeger ontruimde gebieden. dé Op de vragen van het Tweede Kamer lid, den heer Hiemstra, in verband met de aanwezigheid van den inspecteur van den landbouw in een door de Groninger Mij. van Landbouw op 25 Juni 1929 gehouden vergadering, bij de opening waarvan door een spreker stelling werd genomen in het loonconflict in Oostelijk Groningen, heeft de Minister van Binnenl. Zaken en Land bouw geantwoord, kennis te hebben geno men van de redevoering, door den heer Ebels gehouden bij de opening van ge noemde vergadering. De inspecteur van den landbouw had geen opdracht, den mi nister op die vergadering te vertegenwoor digen. De minister merkt op, dat censuur op hetgeen in vergaderingen van land- bouwvereenigingen zal worden besproken, niet vrij van bedenking zou zijn. Ook al mochten daar landbouwbelangen zoodanig worden behandeld, dat een economisch conflict van een bepaalde zijde wordt be licht, kan de aanwezigheid van een regee- ringsvertegenwoordigcv, die uit den aard der zaak zich strikt afzijdig houdt, toch geen cachet aan het besprokene geven. Machine no. 12 Donderdag, 4 Juli De Ned. R. K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden, S. Franciscus van Assisië hield gisterenavond een vergadering in een der zalen van „De Roode Leeuw" te Amsterdam, onder voorzitterschap van den heer A. v. Hamersveld. Na de opening werden eenige belangrijke mededeelingen gedaan over een ingekomen schrijven van den accountant. Met den in houd hiervan ging de vergadering accoord. De herbenoeming van een lid in decon trolecommissie voor 1929 kon de goedkeuring van de vergadering wegdragen. Bij de bespreking over een vertegenwoordi ging: op de aanstaande Internationale con gressen gaf een der aanwezigen te kennen, dat met het oog op de bondsfinanciën het niet gewenscht is hieraan deel te nemen. De vergadering besloot echter de voorgestelde afvaardigingen naar het Internationaal Con gres voor het Handelsonderwijs, het Congres van het Internationaal Verbond van Christe lijke bediendenorganisaties te München goed te keuren. De bondsraad vereenigde zich met het voorstel van het bestuur, om In het or gaan een oproep te doen tot de leden om aan dit congres deel te nemen. Eveneens werd goedgekeurd de afvaardiging naar het congres van het Internationaal Christelijk Vakver bond. Na een bespreking over het gecombineerd optreden van een aantal afdeelingen in zake bcndsaangelegenheden, werd door den voor zitter medegedeeld, dat hierover een tweede circulaire aan de afdeelingen zou worden ge zonden. Een voorstel van een der bondsraadsleden, om voor dergelijke aangelegenheden andere regelingen te treffen, als tot op heden gel dend, werd in handen gesteld van het bonds- 'oestuur, om t. z. t. hierover zijn bevinding aan den bondsraad mede te deelen. Over de te houden aanstaande bondsverga dering en bestuursverkiezing werd onder de aandacht van den bondsraad gebracht, dat vier bestuursleden periodiek aftreden, en dat sen andere samenstelling van het bestuur wenschelijk is, zoodat meer dan tot op heden uit verschillende deelen van het land bonds leden in het bestuur zitting dienen te ne men. Als voorbeeld werd genoemd, dat uit het diocees Breda geen der bondsleden deel uit maakt van dit college. Medegedeeld werd, dat het bondsbestuur aan de candideering rich ting en leiding zal geven, zonder de afdee lingen in hun vrijheid te belemmeren. Tot afgevaardigde in de Federatie van Handels- en Kantoorbedienden-vereeuigingen in Nederland werd benoemd de heer D. J. Woldendcrp uit Alkmaar. Een uitvoerig verslag werd gedaan over de conferentie, welke het bondsbestuur met de commissie van het concern van Vroom en Dreesmann heeft gehad. De bondsraad ver eenigde zich met de tactiek en leiding van het bondsbestuur in deze actie. Eveneens werd goedgekeurd het propagan- daplan voor de jeugdige bedienden en de an dere propaganda, welke van buitengewone beteekenis moet worden geacht Wat betreft de balans van den accountant over 1928, werd het rapport, vooral wat de algemeene beschouwingen betreft, (er kennis van de vergadering gebracht. Enkele vragen hierover gesteld, welke ten genoege werden beantwoord. Eenige punten van de agenda bleven onaf gewerkt. Na de rondvraag werd de vergadering ge sloten. AMSTERDAM, 3 Juli. Aardappelen. (Bericht v'd. mak. Jac. Knoop.) Andijker muizen f 4—5. <d- kleinen muizen 3—4, Langedijker muizen f 56, Rijper muizen f 4_5 p. 100 kg. Texelsche zandaardappelen t 1—1.25. Friesche roodstar f 0.901.25 P* hl. Westl. muizen f 5 —6, id. kleine muizen f 3-50—4, Zomer Malta f 12.50— 14 per 100 kg. BOVENKARSPEL, 2 April. (Marktnbencht „De Tuinbouw".) Aardappelen Ninetyfold f 2.35—2.45. Schot sche f 2.15—2.60. kleine f 0.700.95 per baal, aangevoerd 19.200 baal. ENKHUIZEN, 2 Juli. Aardappelen. Men bes.eedde hier heden voor Schotsche muizen f 2.10—3.15# middel- prijs f 2.30 leine Schotsche f 0.85—1.05, alles per baal van 50 R. GRONINGEN, 2 Jul Eieren. De prijzen der e eren bedroegen heden f 5—5-75 p" '°o stuks. VHERTOGENBOSCH, 3 Juli- Vee. Aanvoer 758 stuks hoornvee, 783 biggen, 82 zeugen, 38 schapen, lam meren, 60 kalveren kalfkoeien f 205350, kalfvaarzen f 200280, magere ossen en koeien t 135235. vette ossen en koeien ie qual. 53 c., 2c qual. 46 c. per pond 1 pinken f 105155, zeugen f 15°2=0, biggen f 3.504 per week schapen f 2333. lammeren f 10—16. Vet vee ruimer aangevoerd met luien handel, zakkende prijzen kalfvee traag, lagere prijzen jong fokvee prijs houdend varkens met vluggen handel en hoogere prijzen. AMSTERDAM, 3 Juli. (Bericht van het Veilinggeb. De Jong Koene.) Fruit. Kersen extra f 0.50—0.56, idem I f 0.360.46 aardbeien extra t 0.60—0.65, idem I f 0.450.55 p. kg. aardbeien f 0.150.18 p. potper ziken extra f 0.200.24, id. I f 0.14— Groenten. Bloemkool extra f 2226, idem I f 14 20 per loo stuks kassnijboonen f ^6"--62, kasspercieboonen f 7684, enkele spercieboonen f 8085, doppers f 24— 28, peulen f 3036, tuinboonen f 1113> spinazie f 16— 20, postelein f 1418, tomaten f 3040 per 100 kg. peen f 1015, rabarber f 47» Prcl f *420, selderie f 2025, pieterselie t 37 per 100 bos sla extra f 2 2.50, idem I f r.201.70, andijvie f 3—4-50 100 krop; nieuwe aardappelen f 6.201, drielingen f 4-—6»io per 100 kg. komkommers, geel, f 712 p. 100 st. Bloemen. Rozen. Hadley f 59, Golden Ophelia f 3 5,-Ophelia f 35, Verschure f 34» Keizerin f 34-5°» Columbia t 47 per 100 stuks Diversen. Am. Anjers f 712, Pioenen Chinensis f 810, Gladiolen f 57» Eng. Irissen f 23.20, Callas f 2025 per 100 stuks Japansche lelies f 1416 p. 100 kelk Lathyrus in div. kleuren f 1020 per 100 bosjes Snijgröen f 4—6.50 pe 100 ranken. Planten. Hortensoa's t 0.80—Z1.40, klein f 0.35—0.60, Zonalen Crampels f 0.180.23# Jean me Clare f 0.20 0.23, Rubin t 0.22—Ov26, Pultatums rood f 0.180.20, rose f 0.140.18, Knoningin f 0.200.22, Coleüs f 0.25 0.40, Tradescantia's f 0.200.30, Primula's f 0.30 0.38, Adianthums f 0.10—0.12, Plumosa's f 7—11 per 100 stuks. Varens f 0.080.10, alles per stuk. Rjn ia cuq Btyf cdaca-r tod-» r-i'iet r-r.ee looper». Av<J(erï> Kjoc-steri bol&err» ral LIw pLjr* orir-»-.igLclellytol- beclarer» brengen, Li Poel beKaacj. lyKe verlicl-»Hog/Kf»|rv»te er» r»ue,t bezorgen. AK^eri» Cieer» cjoiud zoo goed." (Adv. in Blokschrift) Prof. mr. Kranenburg uit Leiden, gisteren ter gelegenheid van de lustrumfeesten te Groningen verblijvend, is daar plotseling ongesteld geworden. Geconstateerd werd, dat de hoogleeraar lijdende is aan een maag bloeding. Het twee-motorige vliegtuig „Untin Bow ler" is gisteren in Chicago opgestegen. Het voornemen van de drie piloten is bij Great Whale aan de Hudson-baai een landing te verrichten. Van daaruit zal de vlucht via Groenland naar Berlijn worden voortgezet. Zooals bekend zal de tocht vijf dagen duren en hü wordt door de „Chicago Tribune" ge financierd. De „Lokalanzeiger meldt uit New-York, dat de „Untin Eowler" om 2 uur 42 nabü Milwaukee is geland. Een uur later zijn de vliegeniers weer gestart voor de tweede etappe. De tweede tusschenlanding van de „Untin Bowler" is volgens een bericht van het „Ber liner Tageblatt" in Sault Sainte Marie ge schied. Het vliegtuig is op de Sault Sainte Marie-rivier geland om 500 gallon gasoline in te nemer.. VRIJDAG, 5 JULI HUIZEN, 336.3 M- Na 6 uur 1852 M. ixxx.30 N-C.V.R Korte Ziekendiens: 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje K.R.O. 12.15M5 Concert door het K.R.O.- Trio 4.00—5.00 N.C.R.V. Gramofoonplaten-concert 5.00—6.45 N.C.R.V. Solistenconcert 7.00 1 7.25 K.R.O. Tuinbouwhalfuurtie 1.152.00 K.R.O. Gramofoonplaten concert. HILVERSUM, 1071 M 10.0010.15 Morgenwijding 12.152.00 Concert door het A.V.R.O.-Kwintet 2.052.45 Uitzending voor scholen. Spreker; S. Boon over „Uit het vogelleven" 2.454-00 Gramofoon- muziek 4-00—4.30 Lezing door Mevr. Wentholt- Boogaard oven De Crimineele vrouw 4.505.00 Lezing door H. J. D. van Hoorn over- Het geldwezen van Nederland 5.30—7.15 Concert door het A.V.R.O. Kwintet 7.x57.45 Spreekuur van den Radiodokter 8.018.15 Gramophoonmuziek 8.15 Aansl. van het Kurhaus te Scheveningen. Symphine-concert door het Residentie-Orkest. Na afloop Persber. Daarna Dans muziek 12.0c Sluiting. DAVENTRY. 1526 M. 10.35 Kerkdienst xx.no Gramofoonmuziek 12.20 Sonaten voor viool en piano 12.50 Orgelconcert 1.202.20 Gramofoonmuziek 4.20 Vocaal concert voor mezzo sopraan 4.35 Orkestconcen 5.35 Kinderuurtie 6.35 Nieuwsber. 7.05 De Wireless Singers ^Madrigalen) 7.20 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Concert. Westminster Singers. Squire Celeste Octet 9.20 Nieuwsb. 9.35 Lezing 9.55 /.Betty in Mayfair," hoorspel van Hastings Turner rx.20 Een verrassing ir.35 Dansmuziek. PARIJS „RADIIO-PARIS'". 1744 M. 12.20 Orkest- concert 12.50—2.10 Gramofoonmuziek 4.05— 505 Gramofoonmuziek 6.55—7.20 Gramofoonmu- 2,611 3-55 Symphomeconce-t o. L v. E. Bigot. Met medew. van solisten- LANGENBERG, 462.2 M. 7.508.50 Orkestconcert 10.35 Gramofoonmuziek 12.35—x.io Ergens in Wesf Duitschland 1.252.50 Orkestconcert 5.556.50 Haydn-concert. Werag-strijkkwartet 8.20 Concert. Westfa.ia Orkest 9.20 Dramatische scènes en radio- tooneel. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. (L d. pauze uitt. rvvraw ™l!eoW™dStri'dcD Duitschland—Frankrijk). ZEESEN, 1648 M. 10.20—10.45 Lezing 12.20— t.VK Gramofoonmuziek 12.45—*.20 Lezingen 5.20— 6.20 Orkestconcert 6.20—8.05 Lezingen 8^0 8-5o Orkestconcert m. m. v. solisten. HAMBURG, 391.6 M. 4.35 Orkestconcert 6.15 Concert 8.20 Orkestconcert, zang en declamatie 0.20 „Hein Ruku" 11.05 Dansmuziek. BRUSSEL, 5x 1,0 M. 5.20 Orkestconcert 6.30 Gramofoonmuziek 8.35 Orkestconcert 9^5 Vervolg concert. De zuiverheid is de zon der ziel. Zü door gloeit haar met liefde en schoonheid en be hoedt haar voor de schaduwen der zonde. Sn altijd straalt zy zacht en vriendelijk en verspreidt zij een weldadige warmte óm zich heen. Alleen wanneer de onzuiverheid haar nadert of wanneer zü gewelddadig be dreigd wordt, dan verandert hare heilige schaamte in een geweldige vlam, die onmee- doogend alles verbrandt wat met zondige be doelingen tot haar komt. Genoveva, de dochter van den hertog van Brabant, alom bekend om hare schoonheid en vereerd om hare smetteloozen levens wandel, had-na lang aarzelen hare hand ge schonken aan Siegfried, den graaf van den Palts en zich met hem in het huwelijk ver bonden. Ware liefde had haar tot dezen stap bewogen en daarom gevoelde zü het ook des te smadelüker toen haar huwelüks- geluk zoo spoedig gestoord werd, want eenige weken na de bruiloft deed de keizer een op roep om deel te nemen aan den kruistocht tegen de Turken die andermaal een inval hadden gedaan in het H. Land. En Siegfried was verplicht als leenheer en als christen aan dezen oproep gevolg te geven. Nog eenmaal kuste hij zün irm(g- geliefde schreien de vrouw ten afscheid en stelde haar toen onder bescherming van Golo, een man, die hem ridderlük en betrouwbaar scheen en wien hü daajom het dierbaarste, wat hij bezat, meende te kunnen toevertrouwen. En terwüi deze met haar naar een stil slot in Maienfeld reed, trok hü zelf ten strijde. En een laatste lichte zonnestraal der reine ziel vergezelde hem in het donker van vreem de landen en zeeën. Zooals echter juist de zon de schaduw wekt en naast heerlüke bloemen en vruch ten ook allerlei onkruid doet opschieten, zoo roept ook de reinheid naast zooveel goed en edels vaak booze begeerten en verlangens wakker...... En Golo, de zwaargebouwde, sterkgespierde man, deed haar allerlei voor stellen, om haar tot ontrouw jegens haar ge maal te verleidenMaar Genoveva ver waardigde hem zelfs geen antwoord te geven. Verbitterd en begunstigd door de eenzaam heid van het slot Het hü zich echter door niets afschrikken, maar zon op wraak, dui velachtige wraak. Hü dreef zün woede zoo ver, dat hü zijn meester tegemoet gereisd was en hem wist te overtuigen van de schuld zijner vrouw, zoodat Siegfried In woede ontsto ken, bevel gaf, de moeder tegelük met haar kind te dooden. Verheugd over zün zegepraal had Golo dadelük bij zijn thuiskomst een der ruwste en ongevoeligste krijgsknechten het bevel gegeven, Genoveva te dooden.zijn haat was thans voldaan. Donkere wolken pakten zich samen en onderschepten het zonlicht, toen men Geno veva met haar zoontje, uit de kamer sleurde en naar het woud bracht om daar vermoord te worden. Toch was het wellicht weder een zonne straal der onschuldige ziel, die het hart der ruwe, ongevoelige mannen trof en verteeder de en met medelüden vervulde. Men schonk de arme vrouw het leven op voorwaarde, dat zü beloofde,» nooit meer naar het slot terug te keeren, maar zich verborgen te houden met haar kind. En zoo geschiedde het. Zij voedde zichzelf met de bessen en krui den, die in het bosch groeiden en haar kind met de melk van een tamme ree. Van haar bedrogen echtgenoot of van den valschen Golo vernam zü niets meer. Maar rijker dan ooit bloeide In al de» armoede en verborgenheid een heerlijke bloe mentuinschitterender dan ooit straalde thans de zon der reinheidwachtte slechte op den dag dat zü door zou breken en met haar geweldige vlam hem doodelijk zou tref fen. die de oorzaak van al dit lijden was. Zes jaren waren zoo voorbijgegaan. En nog altijd scheen de tuin vol onkruidnog altijd bleef de zon verborgende schaduw zegevieren Siegfried had bitter spijt over zün overijld bevel en ondanks alle verstrooiing vond hii nergens rustde kwellende onzekerheid pijnigde hem met onverminderde heftigheid... En Golo had geen dag genoegen na zijn triomf meer gekendzün eigen geweten kwelde hem voortdurenden door Ieder een gevreesd en gemeden, zwierf hij rond als een ter dood veroordeelde. Op zekeren dag werd er een groote Jacht- nartii gehouden. Siegfried, door twijfel ge kweld, reed als altiid aan de spits van den stoet.en Golo, die onrustig was als werd hij door sombere voorgevoelens geplaagd, kwam zwijgend achteraan. Daar achtervolgden de honden een prach tig» reereeds richtte de Paltsgraaf zijn PÜl op het vluchtende dier, toen eensklaps »en lieflijk, wonderbaar schouwspel zich voor zün oog ontrolde; zijn wapens vielen »it zün hadden. Als aan den grond genageld bleef Siegfried staan: een jonge vrouw en een knap kind trachtten uit alle macht de vervolgers af te weren en het angstige dier te beschermen Een oogenblik slechts stonden de man eri de vrouw zoo tegenover elkanderoog in oogmaar nog vóór er één woord gespro ken was, hadden zij elkander herkend en be grepenzegevierend had de zon de slui ers der geheimzinnigheid verscheurdde »enheid hersteld en iedere schaduw verdre ven. Het, duistere Woud was plotseling In een heerliiken tuin vol licht herschapenen in heilige vreugde wierpen de echtgenooten zich in elkanders armenkusten elkaar »n omhelsden hun zoon en erfgenaam als het levend symbool van hunne hereeniging. Het gevolg haastte zich om een schitterend kleed voor Genoveva en haar kind te halen, een groote maaltijd werd aangericht en alles moest in gereedheid gebracht worden om een heerlijk feest te vieren En Golo. de schurkachtige bedrieger, werd teruggevonden, niet ver van de plaats, waar dit blüde wederzien plaats hadhij had zich orvehaneen een een stroo. Slechts korten tijd leefde Genoveva aan de zijde van haar beminden gemaal, gelukkig en tevreden, vereerd en bemind als een hei- dige. Toen steeg t"» ri»J gelukkig naar de eeuwige Zon, de Zon. die geen schaduwen meer kent en alle aardsche zonnen doet lich ten. Boven haar graf in het woud, waar men haar vond en waar hare smettelooze reinheid zoo schitterende zegepraal behaalde, koepelt zich thans een kapelEn de kinderen, de lievelingen der Zon, spelen daar graag, gaan in de groote banken zitten en vertellen el kander de geschiedenis van Genoveva, zoo als zü die reeds zoo dikwijls uit grootmoeder*» mond vernamen. Van tüd tot tijd kijken zij ook angstig naar den zwarten steen, daarboven aan den kant van den weg. die Golo's graf moet zijn en die slechts zelden door de zon beschenen wordt, maar die in donkere onweersnachten de bliksemstralen op zich trekt. Zij maken dan een kruis en mompelen een gebed. En schooner dan de aardsche zon, schit tert een zonnige ziel uit hun diep-blauwe oogen. Ik dacht natuurlük even als hü en ver klaarde ook officier te willen worden. Dit besluit gaf ons rust en het was of ons plan tot de overwinning zou bijdragen. De oorlog ging voorbü, onverbiddeilijk al les vernietigend als een storm. De graaf keerde ongedeerd terug: de boomen kregen nieuwe knoppen, het jonge gras bedekte den bodem en de tranen wer den gedroogd. Wü keerden in het pensionaat terug en hervatten onze «tudiën. Maar Pierre bleef bü zün besluit. Geen oogenblik verloor hü zün doel uit het oog, en iiet ook my onder zün invloed de trotsche hoop voeden een maal officier te zün. Twee jaren vergingen in onafgebroken studie. Wü bereidden ons voor hst exa men voor en hoopten te slagen, toen de directeur ons eens bü zich deed komen. Dit gebeurde meer als hü ons wilde raden of aanmoedigen; wü waren zijne lievelin gen; het kon ons dus niet verrassen of ver ontrusten. Later heb ik mij dikwijls afgevraagd, hoe het komt, dat ons een geheime angst drukt tegen een naderend ongeluk. Nooit vergeet ik den angstigen blik dien Pierre op mü wierp; ik hoor nog zün be vende stem, voel nog den krampachtigen druk zijner hand, terwijl hij mü toefluis terde: „Onesimus, er is bij ons een ongeluk gebeurd!" Ik trok de schouders op, schertste en lachte tegen hem doch toen wij in de spreekkamer traden, ontzonk mü de meed. Baptist stond voor ons, niet de vroolüke Baptist dien wij kenden, doch een gebo gen, arme, oude man met roodgeweende oogen. Slechts met moeite vermocht hü te fluisteren: „O, jonker Pierre, jonker Pier re!" Geen van beiden bezaten wij den moed iets te vragen. De directeur sprak op mede- lijdenden toon tot ons en trachtte den zwaren slag, dien hij ons toe moest bren gen, te verlichten door te spreken van de overgeving aan Gods H. Wil enz., kortom over alles wat wii zeiven zeer goed wisten, doch dat nu ons,, smarten niet veel ver minderde. Pierre Oj. .erbrak hem, door op hartverscheurenden toon te snikken: „Dood! mijne moeder is dood!" Geen van ons waagde iets te zeggen. Wij allen zwegen en Pierre gaf dt een teeken te kennen, dat wy zouden vertrek ken. Toen wy het slot betraden, hoorden wü een luid snikken, door toornige uitroepen onderbroken. „Dat is de arme graaf, jonker, die aan zijne vertwijfeling lucht geeft, gy moest hem troosten," sprak Baptist. Pierre evenwel ging naar de kamer zy- ner moeder en niemand had den moed, hem terug te houdenik volgde hem, zon der dat hü het mérkte. De doode lag om geven van witte rozen, hare lievelingsbloe men. De smalle, bleeke haaiden waren op de borst samengevouwen en hielden een kruisbeeld omvat. Pierre boog zich over het lijk en drukte een langen kus op de handen, alsof hü daarin al de gevoelens zijner ziel wilde leggen; het was hartver scheurend. Toen knielde hü neder zonder tranen, zonder snikken en zag vol liefde naar zjjne moeder. Daar bleef hy' een groot gedeelte van den nacht. Pierre was het, die de geliefde doode in de kist legde; hij was het, die op het kerk hof bleef tot de laatste aarde den graf heuvel bedekte. Ik stond naast hem, ge reed hem in mün armen op te vangen, zoo hü in onmacht mocht vallen, maar het was onnoodig. Wü keerden naar het slot terug, waar de graaf ons wachtte. De vertwüfdüig van den graaf stond in scherpe tegenstelling met de diepe, doch stille smart van mün vriend. Snikkend omarmde de graaf ons: „Ik kan het niet overleven, kinderen, ik kan het niet, ik heb niemand meer dan u beiden op deze wereld; gij moogt mij niet verlaten." „Gü komt bü ons, papa, wü vervolgen onze studiën en den overigen tüd blüven wü u verplegen en liefhebben." „Van hier vertrekken, Barsange verlaten? Hoe kunt gü nay zoo iets voorstellen, mün zoon? Zyn niet al de herinneringen aan uwe moeder aan deze woning verbonden? Van hier vertrekken was haar ten tweeden male verliezen." „Maar onze studie, onze toekomst?" „Het beste is, dat gü alles maar laat va ren en hier bü mij komt. Ik ben ryk ge noeg." „Zooals gü wilt, vader," sprak Pierre treurig. Het was een zwaar offer voor hem, doch hü aarzelde geen oogenblik het te brengen. Voor mü bood zich een schoone gelegenheid aan, myn dankbaarheid te toonen. Ik had een gesprek met den graaf onder vier oogen en smeekte hem mü alleen bü zich te hou den. Wat bekommerde ik mü om de toe komst! De graaf nam mün aanbod gewil lig aan. „Ik dank u mün kind! Ja uwe tegenwoor digheid is mü genoeg om mü mün eenzaam heid te doen dragen; het viel mü bovendien ook zwaar, dat Pierre züne studiën moest opofferen. Alleen hier blüven kan ik niet, blijft gü bü mij. God zal het u vergelden." De tegenstand van Pierre was zwaarder te overwinnen. „Ik weiger Onesimus; ik weiger het offer uwer toekomst aan te nemen. Hoe zwaar'de last ook is, dien de Voorzienigheid mij te dra gen geeft, het is laf hem op de schouders van mün besten vriend te leggen." Om zün tegenstand te overwinnen, zeide ik, dat ik geen plezier had in den krijgsmans stand, dat het eeuwig heen en weer trekken mü, den boerenzoon, die zoo aan zfjn dorp gehecht was, eigenlyk een ramp zou zijn. Ik wees er hem op, dat ik in de wiskunde zoo zwak was, dat ik daarom toch niet voor mün examen zou slagen en dat mijn hoogste eerzucht daarin bestond, eenmaal het nota riaat van den heer Doucin te Barsange over te nemen. „Gü leent mü het noodige geld om het notariaat te koopen; daarvoor houd ik toe zicht op uw goed en blyf nu bü uw vader!" „Zflt gü met zoo weinig tevreden?" vroeg hü half en half twüfelend. Ik begon te lachen. „Gü vergeet Pierre, dat ik niet zooals gü blauw bloed in de aderen heb. Gü droomt van roem, ik zal nuchter, maar praktisch geld verdienen." Om aan mün woorden grootere waarschün- lükheid te geven, ging ik naar den heer Dou cin, die zich bereid verklaarde mü gedurende eenige uren per dag op zün kantoor werk te geven; maar de vriendschap van Pierre liet zich niet zoo gemakkelük misleiden. „Neen, neen, ik wil het niet", herhaalde hü eigenzinnig. Ik moest den graaf te hulp roepen en ein delijk gaf Pierre toe. Voor hü afscheid nam. sloot hy' mij in zijn armen: „Denk niet Onesimus dat gü mü be driegen kunt. Gü offert u voor my op; ik neem dit offer aan, maar van nu af zyn wfj voor leven en dood met elkaar verbonden. En hoe groot het vermogen ook zü, dat ik later krijg, gü deelt het met mij." Zoo kwam het, dat ik inplaats van artille rie-officier eenvoudig dorpsnotaris werd. Het zou my niet berouwen. De inkomsten hebben mijn hoop verre overtroffen; ik ben bezig *n flink vermogen te Verkrijgen, maar de afwe zigheid van Pierre bedroeft mü. Enken dag mis ik meer en meer den vertrouwelyken om gang. Er is niemand, die spreekt zooals hij... 28 December Ik bleef by den graaf. Myn taak was zwaarder dan ik ze mü voorgesteld had en dikwü'ls kreeg ik de verzoeking, Pierre terug te roepen. De graaf werd opvliegend; zün zwakke natuur kon de smart niet moedig dragen. Hij maakte zich boos om de minste klei nigheden; gisteren was hü uit zyn humeur, omdat Josette de saus had laten aanbran den, vandaag was hü diep ongelukkig, omdat de hond ziek was, dan weer omdat het regen- de of wül de zon te lang scheen, kortom hü vond altyd iets om over te klagen Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5