JJit het wetboek der Vreugde CTeint en autosport Recepten voor de keuken Reizen, en piföctiscfce reiskleedip CyVfoderne meubelen 5)v 3 mos ff DERDE BLAD BLADZIJDE 2 Klare bronnen Goedkoope Patronen Spiegeltje aan den wand h9i/ GELOOF n O, die heilige, onsterflijke sterren, hoog bovèn mijn sterfelijk hoofd, Waar 't geloof met zijn kinder-ver- trouwen My een hemel eens had beloofd! (Hélène Swarth) Als de donkere nacht van het leed en bange eenzaamheid daalt over onzen weg, dan is 't weer 't geloof, de lichtende En gel, die, als weleer over Bethlehems vel den, zweeft over de verlaten velden van onze bange ziel, zingend van Gods vrede en vreugde voor de menschen van goe den wil! Wat heeft die fijn besnaarde niet- katholieke vrouw, mevr. de Hartog o, mocht ook zij eens komen tot de volle waarheid dit diep-gevoelig neerge schreven in haar Dagboek, over haar be zoek aan 'n Katholieke kerk! „In grootsten ziele-nood en al verla tenheid in angst van zonden, in verwijt en smart is er geen troost, dan troost bij God. Dan helpt geen bloeiend vergezicht, geen zilveren beek, geen vogelenzang in heldere lucht, geen groene wei, bezaaid met bloemen, geen menschen-troost, noch troost van de natuur, slechts één gebied van rust, van toevlucht en van vreê: Gods Huis! Met bange schreden gaat men dan langs donkeren weg door donkere stad; kil ligt Gods Huis., het groote gebouw in de donkere avond-lucht. Een windvlaag vaart zijn hoeken langs en zet in lange huivering het angstig kloppend hart. Vol schemering en donkerte hangt daar het machtig ruim en eenzaam stil brandt in den nacht het eeuwig lieht! En tot den stillen eenzaam-knielende in 't kille steenen huis komt vrede in 't bange hart, want uit den kleinen rooden gloed van die stille lamp rijst een gedaante op met uitgebreide armen en in haar oogcn brandt een hemel van ontferming. Zij buigt zich neer over den bedroefde en legt zacht haar doorboorde handen koe lend op de roode wonden van zijn bloe dend hart en 't is gerust; zijn blijdschap was als een lentebloesem aan een winter- dak!" 't Geloof is een bron van ware echte vreugde! De ongeloovigc, wien 't leven kranst met rozen, op wiens pad de gelukzon straalt in vollen middaggloed, die voorspoed ge niet en 'n bloeiende gezondheid, o zeker hij kon zich nog wel gelukkig en blij ge voelen. Maar 't leven is zoo arm aan voor spoed en geluk en zoo rijk aan leed en druk. Wat moet 't hard zijn te lijden zonder geloof! 'k Heb een meisje gekend van 20 jaar dat acht jaar ziek te bed lag. De tuber culose vrat haar bloeiend, jonge leven weg als 'n knaagdier 'n droge korst brood. Toen ik haar eens vroeg hoe ze altijd zoo blij en vroolijk kon zijn op haar bed en altijd maar kon lachen, toen strekte ze haar bleeke, uitgeteerde hand uit naar 'n groot ivoren kruis boven haar ledikant en zei met blijde verrukking in haar stralende oogen: „Zoolang ik Hem daar zie hangen aan Zijn kruis, kan 'k wel blijmoedig zijn en lachen," enze is lachend gestorven! Het geloof schept vreugde die duurt tot aan den overkant van het graf; ja, het geloof maakt van den somberen doo- den-akker een stillen tuin van blijde hoop en eeuwige verwachting! En laten dan de godloochenaars en moderne heidenen in Westerve'd buiten Haarlem hun dooden verbranden bij 't ruischen van een zachten treur-marsch; laten zij de lijken-kamer waar hun dierbare dooden voor 't laatst zullen rus ten, versieren met al de schatten der aarde en de sterfkamer veranderen in een levend paleis. Laten ze de asch van hun dierbaren begraven in gouden ur nen of ze uitstrooien over de knoppen van frissche lente-bloemen, opdat ze straks in nieuw leven worden omgezet, wij, die geiooven in Jezus en Zijn belofte van eeuwig leven, wij knielen voor 't kruis van Hem die wijd z'n armen uitstrekt over de stille, doode stad en ons heeft verzekerd: „wie gelooft in Mij ,zal niet sterven in eeuwigheid! Ik ben de Verrij zenis en het Leven, alwie in Mij gelooft zal leven al is hij gestorven." Laten zij zacht-ruischende treurzan gen Zingen vóór de lijkkist aan de vlam men wordt prijsgegeven; wij jubelen lie ver met den Priester in den uitvaart dienst, in dat heerlijke dankgebed, die schoone praefatic der overledenen; want Heer uw geloovigen wordt 't leven niet ontnomen, maar slechts veranderd en terwijl het huis dezer aardsche balling schap is ingestort, wordt voor hen in den hemel een eeuwige woontent opge bouwd. Ik geloof en daarom juich ik! Alkmaar C. VIS, Rector rap aJ onze modellen die genummerd zijn boven 4000, zijn verkrijgbaar aan „Het Patronen kantoor". Post bus no. 1, Haar Jem. Onberispelijke coupe. Dames- kleeding in de maten 88, gó, 104 bovenwijdte, a ƒ0.55. Kinderkleeding, alleen voor den in de beschrijving genoemden leeftijd ƒ0.35. Bij elk patroon handlei ding voor hét knippen en naaien, benevens een ver kleinde patroonschets. Franco toezending, direct na ontvangst van bestel ling, met het verschuldigde bedrag aan postzegels ingesloten, waarbij vermeld naam en adres, nummer van het model en het blad, waarin het voorkomt, en bovenwijdte. Men meet deze maat rondom het lichaam, recht onder dé armen door, gewoon glad zonder extra toegift. Overneming uit deze rubriek zonder schriftelijke toestemming verboden Onder deze laatste weidsche benaming versta ik niet uitsluitend een reis naar de Italiaansche meren in een eigei Rolls- Royce! Ik bedoel er óók mee de Zondag middagtoertjes in een Fordje, het kinder lijk verpakt-zitten in een zijspan en het hotsebotsen op een duo-zitting! Nu het mooie zomerweer schijnt aan te houden (ten minste, dat willen we vurig hopen!) is er wel bijna niemand, die zich niet nu en dan aan een dezer liefhebberijen waagt. En er zijn er ta'.loozen, die in de vacantie bijna iederen dag langs de wegen vliegen. Nu is het bekend, dat weinig dingen zoo'n ongunstige uitwerking hebben op de teint als dit jakkeren door straffen wind en vliegend stof, door felle zon en strie mende regenbuitjes. Eén week vrij gere geld motoren, en we zien er ontegenzeg gelijk groezelig en weinig appetijtelijk uit: de „frissche lucht" in dezen vorm doet meer kwaad dan goed! Maar, zooais overal, doet ook hier een weinigje overleg en extra-zorg wonderen, Vooreerst: bega nooit de "out, uw gezicht te „stoomen" onmiddellijk voor een auto- of motor-tocht. Bij veel menschen behoort dit stoomen boven een kom kokend wa ter tot de feestelijke toebereidselen voor een extra-gelegenheid, en is 't onafschei delijk van een „opknapbeurt" der huid. Maar onthoud: zooiets kan goed zijn voor een sohouwburgavond of bal, maar nóóit voor een uitstapje, waarbij de huid is blootgesteld aan indringend stof en vul!! De poriën worden er door geopend, en staan dus klaar om alle ongèwenschte „aanwaaisels" gretig in zich op te nemen. Integendeel, we moeten onze huid bescher men door een vloeistof, die een eenigszins samentrekkende werking heeft. Ziehier een uitstekend receptje: 10 gram oplos sing van hamamelis (een zuiver, plant aardig product), 60 gram laurierwater. Wie een zeer droge huid heeft, kan ook het volgend mengsel probeeren: 3 deelen POSTELEIN IN FLESSCHEN Maak de postelein schoon, wasch ze eenige malen, zet ze op met het aan hangende water en laat ze gaar koken met een weinig zout. Kook de flesschen met beugelsluiting of Rijnwijnflesschen of speciale poste- lein-flesschen twintig minuten uit of zwavel de flesschen. Steek hiervoor een zwaveliint verkrijgbaar bij den De tijd van reizen begint te naderden of we nu al den trein van Haarlem naar Den Haag nemen of van Amsterdam naar Luzern, we pakken met evenveel pleizier onze vele of weinige koffers; we maken onze toebereidselen, kleeden ons practisch en we verheugen ons op het „er eens uit zijn." Wie haar garderobe wil verrijken met een toiletje, dat prettig is op reis en tegelijk ook aardig om later in de stad te dragen, kan uit onderstaande modellen haar keuze doen. De pelerine-mantel van Willy is ge maakt van 'n groote wollen ruit. Hf) heeft 'n dubbele cape. Kraag, revers en man chetten Zijn van effen De «hawl kan j men nacr eigen keuze uit bijpassende zijde maken (4911J. Wat denkt u van de deux-pièces van Elly? De jumper nemen we van groen wollen crêpe, de das, die puntvormig rond de halsopening gezet is en het geplisseer- de rokje van gestreepte stof. De ruimte wordt van voren door een grooten gesp bij eBcaar gehouden, zoodat de jumper even blousend in de taille en reCht en glad om de heupen valt. Wie er meer voor voelt dit pakje van effen en ge streepte shantung te maken, zal er even veel succes mee hebben, 't Is origineel en chic (4703). Wie van iets houdt, dat heel ele gant staat, heel kostbaar lijkt en toch in elke kwaliteit kan gemaakt worden, neemt een ensemble zooals Jenny. De japon kunnen We nemen, zoowel van bedrukte crêpe de chme, als van crêpe satin of kunstzijde. De kleine cape voeren we met lezelfde stof. Op de ceintuur zetten we, ter hoogte van de platte plooien, galalithe kneopen en boven lahgs de cape kunnen we zoo wel de duurste bontsoort nemen als de aardige geverfde haas (4705). Wie dit toiletje met zekere élégancs weet te dra gen, zal de oprechte bewondering van ai haar vriendinnen ten volle verdienen. POLA. wolvet, 1 deel olijfolie, 1 deel rozenwater. Dit Is bepaald vet, maar op de volgende manier kunnen we wel voorkomen, dat zulks erg zichtbaar is. Met de vingertop pen wordt het mengsel goed en zacht in gewreven; het is bij uitstek geschikt om de huid soepel te maken en volkomen ontoegankelijk voor wind, vocht en koude: een ruw, vellerig, uitgedroogd gezicht is bij zoo'n behandeling uitgesloten. Is het mengsel goed in het gezicht getrokken, dan wordt het overtollige heel luchtigjes weggeveegd met een doekje, waaraan wat vlnalgre; en een licht bestuiven met na turel-poeder neemt allen vettigen glans weg. Wie van nature een vettige huid heeft en dus voor 't uitdrogen daarvan niet be vreesd hoeft te zijn, kan zich tegen de schadelijke inwerking van de zich snel- verplaatsende lucht eigenlijk niet beter wapenen dan door een flinke dikke laag poeder over goede vanishlng-cream. Laat men daar niet al te veel voor terugschrik- ken; 't is in dit geval geen ijdelheid, geen „blanketsel" niets dan een beschuttend laagje. Wanneer men een zachte naturel- tint gebruikt en de poeder zeer gelijkmatig verspreidt, is er weinig of niets opvallends aan. Is men aan het einddoel van den tocht gekomen, dan kan de poeder natuur lijk worden weggeveegd. 's Avonds vóór het slapengaan is het 't beste, 't gezicht te wasschen met zacht water (bi) voorkeur regenwater) en zui vere olijfzeep om alle sporen van crème, stof en poeder te verwijderen. En vergeet nooit, bij uw voorzorgsmaatregelen óók uw hals goed te bedenken. Want ook deze is veelal blootgesteld aan dezelfde „ge varen", en wanneer hij er verwaarloosd gaat uitzien, wordt t effect van een goed verzorgde gelaatshuid er totaal door be dorven! EVA drogist aan, en houdt het brandend even in de flesch. Laat de flesch daarna, omgekeerd, een oogenblikje uitluchten. Zwavel too- veel mogelijk in de buitenlucht at voor een open raam en houd de flesch zoo ver mogelijk van u af, omdat zwaveldampen de slijmvliezen prikkelen. Blusch den zwavel in een kommetje met water. Vul de flesschen door middel van een wijden geëmailleerden trechter of met twee lepeltjes, met de postelein, stamp deze gedurende het vullen, telkens stevig aan met een stokje en giet er zooveel van het kooknat op, tot de postelein goed onderstaat. Schenk, als ze koud is geworden, or nog een weinig slaolie op. Sluit de flesch af met een kurk en lak. (In het laatste geval sluit men de flesch v/arm cn behoeft er geen slaolie op gedaan te worden, 't Mag natuur lijk wel). ZURING IN FLESSCHEN Behandel de zuring evenals de poste lein in flesschen. N.B. Postelein en zuring behoeven niet in flesschen te worden gesteriliseerd, daar de plantenzuren de ontwikkeling der micro-organismen tegengaan. RABARBER IN FLESSCHEN Verwijder de bladen van de stelen. Snijd ze in blokjes, wasch ze, zet zet ze op in een pan met dikken bodem en iets water. Kook ze gaar in 10 a 15 minu ten. Zorg er voor, dat de rabarber niet aanzet. Vul ze dan in de uitgekookte flesschen en sluit deze af met kurk en lak. BLINDE VINKEN 500 gram kalfslapjes voor blinde vinken. 100 gram half kalfs- half varkens gehakt, 10 lapjes dun kalfsvet, even groot en evenveel als de kalfslapjes, peper, zout, noot, 75 gram boter, stukje broed, desgewenscht een paar schijfjes ci- trioen, zonder pitten, breikatoen. Bereiding Schrap, klap en zout de kalfslapjes, die zeer dun gesneden moeten zijn pl.m. 12 c.M. lang en pl.m. 5 c.M. breed. Maak het gehakt smakelijk aan met peper, zout en noot, een stukje brood en desgewenscht wat ei en verdeel het in zooveel porties als er kalfslapjes zijn. Leg over ieder kalfslapje een stuk kalfs vet, strijk het gehakt er overheen, doch niet te dicht naar den kant, rol de lapjes op, bind ze vast met-een dikken draad (ongebleekt breikatoen bijv.). Laat de boter bruin worden; schroei hierin de vinken dicht en bak ze lang zaam gaar en goudbruin. Maak de jus met water af en stoof hier in de vinken, desgewenscht nog pl.m. een half uur. Laat in dat geval de citroen schijfjes meestoven. Verwijder vóór het opdoen de draadjes. BLANC MANGER (4 pers.) L, melk, yt L. room, 50 gram bitterkoekjes, yt stokje vanille, 25 gram suiker, 10 gram gelatine. Bereiding Laat de melk op een hoekje van de kachel eenigen tfjd trekken met de va nille en de bitterkoekjes; breng ze dan aan de kook met den room. Zeef de massa door een neteldoekschen lap. Verwarm ze opnieuw, voeg de suiker toe en de in koud water geweekte gelatine. Doe den pudding in den vorm, als hij stijf begint te worden. Deel voor een pudding in twee kleuren de puddingmassa in de helft. Kleur dan de ééne helft met wat keukenrood licht- rose. Giet een laag van de witte kleur in den vorm, laat deze bijna stijf worden, leg daarop voorzichtig de rose laag, die nog vloeibaar gehouden is. Doe het voor zichtig, omdat ze anders door de witte laag zakt. Presenteer er vanille-waieltjes bij. OATHARINA. Terwijl in de verschillende landen de groote steden, waaronder in eerste plaats Londen, met belangstelling uitkijken naar de moderne meubels en binnenshuis-aan kleeding, blijven ze toch een weinig wan trouwend, terughoudend. Parijs echter neemt ze volledig aan. Londen toont zich het angstvalligste bij het zien van de in vele opzichten practische, in strakke lijnen uitgevoerde meubelen en houdt zich nog 't liefst bij de oude stijlen. Het oordeel van Parijs is, dat men den modernen mensch van moderne meubelen moet voorzien. Voorbeelden worden gegeven door één van de grootste Parijsche huizen, door de cijfers van het groote aantal ameuble menten in modernen stijl, welke gedurende het laatste jaar verkocht werden, te stel len tegenover de 1 of 2 eiken gebeeld houwde ameublementen in Henri II-stijl. Dit op zichzelf geeft ons een zuivere proef van de publieke houding en óm nog eenige aanteekeningen uit Parijs te geven: De woonkamer heeft de plaats inge nomen van de ontvang-gezelschaps- kamer en inplaats r»n vergulde stoelen versierd met guirlandes van bloemen, vindt men gemakkelijke armstoelen, cra- pauds, divan, boekenplank of boekenkast voor dagelijkse!) gebruik en vaak nog een klein schrijfbureautje. We zien b.v. een aardige ronde tafel voor boeken en het blad kunnen we voor verschillende doeleinden gebruiken, b.v. voor theetafel, bloementafel en men kan er ook een lamp op zetten. In plaats van pooten zijn er verschil lende vakjes in, twee verdiepingen boven elkaar, welke een goede bergplaats bie den voor kranten en tijdschriften, terwijl andere vakken weer voor boeken gebruikt worden. In zoo'n arrangement kan men leven, niet met stijve deftigheid, of met alle mogelijke inachtneming van manieren, maar met gemak, hetwelk iedereen rustig zal vinden. Iedereen zal zich in zoo'n kamer thuisgevoelen. Het voornaamste waaraan wordt vast gehouden bij het ontwerpen van moderne meubelen is: Het meeste te maken van die begrensde ruimte, die typeerend is voor het moderne huis of flat. De monumentale kleerenkast, het groote buffet, het dubbele bed zijn onmogelijk in zulk een woning. Kleine stukken hebben hun bruikbaarheid verdubbeld door enkele ingenieuze uitvindingen, b.v., zooals ik straks vertelde van de boekentafel. Een ander practisch stuk is de divan, waarvan de einden zijn voorzien van boekenkasten, waarin we boeken bergen, welke we gaarne vlug bij de hand willen hebben. Men ziet lage kleerkasten, met glazen schuifdeuren, waarachter we den inhoud kunnen bewonderen. En wat omtrent de uiterlijke verschij ning van deze meubels? De teekeningen vertoonen bij deze modellen niets over- overdrevens, wat dan meestal wordt aan geduid met „moderne stijl." Het decoratieve wordt verkregen door de kleurencombinatie van fijn hout. In plaats van knoppen aan kasten enz., vin den we een verticale of horizontale staaf, soms van hout, soms van metaal en ook wel van glas. Bij de meubels, hier afgedrukt, worden vierkante, ovale of ronde kleeden geno men met effen middenstuk en in elkaar vloeiende gekleurde randen. Ziet men hierbij een gewerkt kleed, dan zijn de patronen vrijpostig in grootte, maar zel den van harde of schreeuwende kleur. Bruin, zeebruin, havermeel grijs met een weinig levendig of karmozijn rood, zijn de domineerende kleuren voor stoel- bedekking en kussenmateriaal. Op den schoorsteenmantel of het buffet een half dozijn vaasjes of beeldjes, zou onsmaakvo! zijn. Een bowl, of een crème-kleurige schaal met fruit gevuld, geflankeerd door een groote pul of flesch in een rijke kleur granaat zijn voldoende, in tegenstelling met de vele stofprullen uit vroegere jaren. Ook de verlichtings-objecten als hanglampen, wandlampjes, schemerlam pen enz., zijn modem, maar smaakvol. Onze teekeningen laten eenige ontwerpen zien, uitgevoerd in smeedwerk, met kristal of wit mat- of melkglas; ze geven ovar het algemeen een gedempt maar rtJfc licht. DINA.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 7