f750.- WALES - ANTHRACIET f3000.- 1250.- f125.- f50.- f40.- 1 fa. G. KRAAM Co. NA DEN UITSLAG Z0MERPRIJZEN vanaf f2.65 per H.L. PROPAGANDISTEN BUREAUXNASSAULAAN 49 .1 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN VRIJDAG 5 JULI 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17199 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL De Hollandsche Disconteeringsbank De staking te Zaandam Hedenavond precies half acht aantreden in het Bavodorp om in optocht met muziek naar St. Bavo op te trekken. Voornaamste Nieuws Arbeidshuizen en Maat schappelijk Hulpbetoon Mr. Treub over de gebeurte nissen op Curacao Buitenl. Oorlogsschepen te Amsterdam PARTIJ Aantal stein- nen int- ;ebracht 1925 4- 7Vj Totaal Uitge bracht 1929 Winst of Verlies 883333 56250 949583 5I99I 377426 28307 405733 391474 14259 305587 22919 328506 352897 4 24391 62513 4688 67201 76813 4 9612 30258 2269 3252? 35793 3266 13944 1046 14990 12690 2300 36571 2743 39314 23821 15493 706689 53002 759691 804818 4 45127 226409 16981 243390 4 43155 323? 46392 17617 28775 187183 14039 201222 208931 4 7709 43877 3291 47168 34504 12664 36770 2758 39528 29860 37622 4 27954 11102 833 11935 9132 2803 39723 39723 21768 21768 De gebeurtenissen op Curacao Pater Alphonsus O.C. t Reizende bioscopen Een belangrijk vonnis over jaagpaden J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Een kranslegging .„crijder gedood Zomersche storm in het Noorden Door een auto gedood Door den bliksem gedood ALLEEN MET STOOKT U HET VOORDEEL1GST FRANCO THUIS TURFMARKT 10-TEL 11088 Telefoon No, 1386Ö (drie lijnen) Postrekening No. 5970, ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.j per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal t 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE COURANT r ADVERTENTIEN 35ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., by vooruitbet 'f Bö contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tus&ciien den tekst 60 ct. per regel Levenslange geheeleongeschiktheid tot werken door bij een ongeval met bij verlies van een hand, bij verlies van een bij 'n breuk van Alle abonné'sop dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I UU UU» "verlies van beidearmen, beide beenenof beideoogen- 1 'W«, doodelijken afloop: Ë£tiU."een voet ol een oog: I I £U.-duim of wijsvinger. I OUi' been of arm: bij verlies v. een anderen vinger. Wanneer wij over den dag van giste- /en het een en ander gaan zeggen, dan past allereerst een woord van hulde aan het Amsterdamsche Verkiezings bureau voor de snelheid, waarmee het aan Nederland den uitslag van de ver kiezingen heeft bekend gemaakt. Drie vragen willen wij verder stellen en trachten te beantwoorden: 1ste wat beteekent de uitslag der stembus van gistêren voor de afzonderlijke partijen; wat beteekent hij voor ons volksleven in het algemeen en ten derde: welke richting wijst de uitkomst voor het re- geeringsbeleid van de volgende parle mentaire periode aan? De partijen lezen haar eigen vonnis uit de onloochenbare cijfers. Maar dan moet men goed lezen, zonder gevoel, alleen met zijn nuchtere verstand. De verdeeling der zetels zegt op zichzelf niet genoeg. De ééne partij heeft zijn laatsten zetel met nog geen 6000, een andere met bijna 30.000 stemmen be taald. Dat is nu eenmaal de grilligheid van het tegenwoordige verkiezingsstel sel. Meestal varen de groote partijen er wel bij. Thans hebben de twee grootste, de R:-K. en de S. D. A. P. hun zetels duur moeten betalen, 't Is daar om beter naar het totaal aantal be haalde stemmen te kijken. Wij hebben een berekening laten maken op deze basis: het aantal kiezers is in 1929 263253 meer dan in 1925 of wel van 7.5 pet. Wij hebben nu het aantal door de verschillende partijen in 1925 behaalde stemmen met 7.5 pet. laten vermeerde ren. De partij, die Woensdag j.l. meer of minder stemmen boven dit getal heeft behaald is voor of achteruit ge gaan. Wij drukken dit staatje hieron der af. Een ieder kart daaruit opma ken, hoe groot de winst of het verlies is geweest. De eerste indrukken van gisteren hebben zich gehandhaafd. De R.K. Staatspartij heeft een absolute winst van rüim 50.000 stemmen be haald; de S. D. A. P. van 45.000; de Christelijk-Historischen van bijna 25000; de anti-papisten Kersten en Lingbeek van bijna 13.000. Teekenénd is, dat de communisten verdeeld met twee man in de Kamer komen en een absolute winst van bijna 28.000 stem men boeken, terwijl op de lijst-Snee- vliet nog ruim 21000 stemmen werden uitgebracht. Wij dienen dien revolu- tionnairen groei in ons land niet te vreezen, maar zeker ook niet te onder schatten! Dat er op de lijsten van de revolutionnairen bijna 90.000 stemmen werden uitgebracht in ons rustige va derland, vraagt voor de naaste toe komst onze aandacht, temeer waar wij een beduidenden achteruitgang van de anti-revolutionnaire partij en een vooruitgang van de Kerstens en Ling- beekianen waarnemen en onder den aanmerkelijken groei van de christe- lijk-historischen ook een aantal Rome- vreezers moeten rekenen. Dit zijn alle ontbindende factoren. Verblijdend voor de R.K. Staatspartij is het uitvallen van den heer Arts in de Tweede Kamer. Het zuiveringspro ces kan nu doorzetten. Nu de Volks partij ers hun steun in het parlement kwijt zijn en hun aanhang in het land met bijna de helft zien slinken, nu is er groote kans, dat de volledige eenheid in de machtigste partij spoedig geheel bereikt zal worden. De beteekenis van deze eenheid, ook voor ons nationale leven en wij komen hiermee aan de tweede vraag moet niet worden onderschat. Te genover een chaos van allerlei radicale, socialistische en revolutionnaire ele menten, die alle gemeenschappelijk beginsel missen en voornamelijk door materieele begeerten gedreven worden, staat ééne, hecht aaneengesloten, mach tige Volkspartij, omvattende alle ran gen en standen der samenleving en tel lende een millioen aanhangers. Mogen de volgelingen van de R.K. Staatspartij en niet het minst haar leiders toch beseffen, welk een groot goed die een heid en die macht voor ons nationale leven beteekenen en welk een groote verantwoordelijkheid zij dragen om de partij haar karakter van echte Volks partij te doen behouden. Met de andere partijen van orde is de R.K. Staats partij bij machte de benijdenswaardige positie van ons vaderland te midden der andere volkeren te handhaven. Er is nog een tweede verschijnsel bij deze stembus op te merken. Degenen, die aan de hand van „de Telegraaf" van de daken hebben verkondigd, dat het met „de politiek", met het parle mentaire stelsel, de dood in den pot was geworden, zijn door deze verkiezing wel beschaamd! Er is boven verwach ting druk gestemd. Er zijn wel geen excessen te bespeuren geweest; daar leent onze volksaard zich gelukkig niet voor. Maar er was een duidelijk waar neembare spanning, een intense be langstelling voor deze stembus waar neembaar. Dit heeft het zeer hooge aantal uitgebrachte geldige stemmen dan ook wel uitgewezen. En nu ten slotte de politieke toe komst. Deze verkiezing heeft in de partijver houdingen weinig verandering ge bracht: de katholieken, S. D. A. P.. de Chr.-Hist., de Vrijzinnig-democraten komen met een gelijk aantal afgevaar digden in de Tweede Kamer terug; de anti-revolut.ionnairen en de Vrijheids bond hebben één man minder; ds. Kersten heeft voortaan een driemans- j groep en in plaats van den R.K. Volks- partijer verschijnt Wijnkoop. Floris Vos zal de dwaasheid der niet-principieele kiezers vertegenwoordigen. De groote vraag: zullen R.-K., Ch.-H. en A.-R. met hun 53 zetels een nieuwe coalitie aangaan, lijkt, na al wat het jongste verleden geleerd en deze stem bus weer met den was van de anti papisten te zien geeft, nauwelijks voor een bevestigend antwoord in aanmer king te komen. Hoezeer ook gewenscht, vreezen wij, dat bij de oude coalitiege- nooten de durf zal ontbreken om op nieuw een vast verbond met „Rome" te sluiten. Van een Roomsch-roode coalitie zui len wij maar niet spreken. Het zou een hoon voor ons principèele kiezersvolk zijn, wanneer na wat de roode heeren ons in de afgeloopen maanden hebben aangedaan, daarover ook maar een oogenblik werd gedacht. Dus maakt de heer de Geer opnieuw een kans met een extra-parlementair kabinet, maar dan met een rechtsche signatuur? De teekenen schijnen daar op wel te wijzen. Maar laten de versche verkiezingsindrukken eerst wat bezinken, eer wij deze vraag verder uitspinnen. De ministers hebben allen hun ontslag ingediend. Eventueel heeft de heer de Geer, of wie de aangewezen kabinets formateur worden moge, vrü baan. En dat is gezien verschillende figuren in de aftredende regeering allereerst noodig! President-directeur op eigen voordeel bedacht, commissarissen en accoun tant in hun taak te kort geschoten Aan het verslag der commissie uit houders van 6 pCt. obligaties der N. V. Hollandsche Disconteerings Bank, uit te brengen in de vergadering op 9 Juli dezer, ontleenen wij het volgende: De commissie heeft in afwachting van het gereedkomen van de balans per uit. 1928 den indruk gekregen, dat de gelden en te lijden verliezen het kapitaal zouden overschrijden, op grond waarvan zij het bestuur der Bank d.d. 30 April 1929 verzocht de betalingen aan concurrente crediteuren voorloopig stop te zetten. Zij heeft zonder tot in finessen af te dalen eenige ernstig feiten geconstateerd, welke bij haar de meening deed past vatten, dat de balans per uit. 1927 bij lange na niet den werkelijken toestand van de Vennootschap op dien datum weergaf. Zij is van meening. dat, wanneer de ba lans per uit. 1927 en de winst- en verliesre kening over 1927 volgens goed koopmansge- bruik waren opgemaakt, het resultaat ca. 4 a 500.000 ongunstiger zou zijn. In den loop van Februari 1928 werden stukken met de balans en winst- en ver liesrekening gepubliceerd, terwijl deze ge gevens 14 Maart 1928 werden gebruikt bij de uitnocdiging tot het inschrijven op de obli- gatieleening groot 1 000.000. De commissie meent, dat de toenmalige I directie en commissarissen aansprakelijk izijn te stellen voor de richtige terugbeta ling van de obligatiehouders op deze wijze geleende gelden. Reeds in 1927 was naar het oordeel van de commissie de H.D.B. op den verkeerden weg; in dat jaar werden reeds op onverant woordelijke wijze credieten verstrekt en wer den zaken in het leven geroepen, waarmede financieringscontracten warden afgesloten, waarvan het karakter, temeer omdat ze vaak aangegaan werden om omzetten te for- eeeren, sterk afweek van de normale finan cieringscontracten. Bovendien werd het aan gaan van sommige transacties beïnvloed doordat de president-directeur op eigen voordeel bedacht was. Uit alles is de com missie gebleken, dat de commissarissen geen juist onderscheid maakten tusschen de nor male en zulke abnormale transacties en dientengevolge ook geen paal en perk heb ben gesteld aan de verkeerde richting, waar in de H.D.B. door den president-directeur werd gedreven. Ook de accountant is naar het oordeel der oommissie in een richtige uit. voering vanzijn taak tekort geschoten; aan voldoende waarschuwingen en verzet zijnerzijds, waartoe de balans per ultimo 1927 hem alle gelegenheid bood, heeft het ontbroken. De bemiddeling uitgesteld. Hoewei de beide in het conflict betrokken partijen aan burgemeester Ter Laan hebben bericht, diens uitnoodiging voor een bespre king te aanvaarden, heeft de burgemeester, in verband met het feit,, dat beide partijen voorwaarden hebben gesteld, gemeend beter te handelendoor de conferentie voorloopig uit te stellen. De burgemeester verklaarde te hopen zoo spoedig mogelijk een nieuwen brief te kun nen schrijven, doch alleen dan, wanneer er redelijk grond is, dat er kans van slagen be staat. De Bond yan Werkgever in het houtbedrijf in Zaandam wijst er op, iat de stakingslei ding bij herhaling beweert, dat de Bond van Werkgevers gezegd zou hebben, dat de ar beiders den strijd op leven en dood zouden willen voortzetten met afwijzing van iedere bemiddeling. Dit achten zij in strijd met de waarheid, in een op 26 April j.l. gehouden stakers-vergadering, waar de hoofdbestuur ders der vier samenwerkende organisaties hei woord hebben gevoerd,, heeft juist de leiding, blijkens het in de dagbladen gegeven ver slag, gezegd, dat de arbeiders den strijd op leven en dood willen voortzetten met af wijzing van iedere bemiddeling. De Houthan del uit de Zaanstreek, of in de Zaanstreek met goede loonen, was het besluit. Ook de geruchten, als zou er geen een stemmigheid heerschen in den Bond van Werkgevers, zijn onjuist. Alle met betrekking tot het conflict genomen besluiten zijn met algemeene stemmen geschied: terwijl in ae laatste vergadering, waarbij het schrijven van burgemeester Ter Laan in bespreking werd gebracht, na een stemming met ges sloten briefjes is besloten het ingenomen standpunt onveranderd te handhaven. gebeurde nog het volgende mededeelen: Maandagavond 10 Juni werd door den gou verneur telegrafisch het verzoek ontvangen uit Curasao, om assistentie te verleenen. In allerijl werden toen maatregelen genomen tot uitzending tan een detachement welgewa pende militairen, die Dinsdagmiddag van Pa ramaribo vertrokken per s.s. „Swartfond". Deze prestatie is uit een militair oogpunt ze ker niet onbelangrijk. In den loop van Dinsdagochtend, toen het bleek, dat de bevolking zich zeer ongerust maakte over de telegrammen uit Curasao, seinde de landvoogd aan den gouverneur van Curasao om nadere inlichtingen, met het oog op de ongerustheid der bevolking van Suri name. Op dit telegram werd Donderdagmor gen het bovenvermeld antwoord ontvangen. „Suriname" van 14 Juni oefent ernstige kritiek uit op het bestuur te Paramaribo, dat niet onverwijld nadere bijzonderheden van Curasao zou hebben gevraagd. Het blad spreekt van: „volslagen gebrek aan activi teit" en zegt dat het bestuur eerst om na der bericht vroeg, nadat „De Surinamer" haar telegrammen had verzonden. Verder schrijft het blad: „Tegenover de lauwe houding van het be stuur stellen wij de prijzenswaardige voort varendheid van „De Surinamer". Zonder haar waren we even ver met het nietszeggende telegram van bestuurswege. De blaam treft dit bestuur en niet dat van Curasao, men krijgt antwoord op hetgeen men vraagt en dit is hier geschied. In naam van de duizenden Surinaamsche gezinnen hier, brengen wij dank aan de re- I dactie van „De Surinamer" vooor de gerust- stelling geschonken aan allen. Aan het bestuurgenoeg". den beantwoord, omdat bedoelde bioscopen ondernemingen zijn, tot het geven in het openbaar van bioscoopvoorstellingen. Het ligt dus voor de hand, dat in iedere gemeente, waar door een reizende bioscoop voorstellingen worden gegeven, een vergun ning ex Art. 1 der Bioscoopwet is vereischt. Nader is gebleken, dat hierdoor het be- ssaan van deze onderneming zeer wordt be moeilijkt, omdat dan in elke gemeente, waar voorstellingen worden gegeven, het vergun ningsrecht vastgesteld op 25 pre jaar, ver schuldigd is. Dit recht drukt in vergelijking met z.g. vaste ondernemingen zeer onevenredig op de reizende bioscopen, te meer, daar in het al gemeen de exploitanten dier ondernemingen financieel niet draagkrachtig zijn. Mitsdien heeft de Minister bevorderd, dat voor de reizende bioscopen het vergunnings recht slechts tot een gering bedrag verschul digd zal zijn. De totale uitslag der Tweede Kamerver kiezingen. De R.K. Staatspartij passeert het millioen aantal stemmen. Zij behoudt haar 30 zetels. De positie vna de N. V. Hollandsche Dis conteeringsbank. De Briische Nationale Bond van Spoor wegarbeiders (de N. TJ. R») besluit de ioons- overeen komst met de spoorwegmaatschap pijen op te zeggen. Uit verschillende streken in het buiten land wordt storm en noodweer gemeld. Snowden legt in het Britsche Lagerhuis verklaringen af omtrent de schnidemiver- eenkomst met Frankrijk. De financieele commissie Bit de Fransehe Kamer handhaaft haar standptmt van re serve inzake de schrddregeling. De conclusies van den heer J. Vader. Voor de jaarvergadering van de vereeni- ging van Nederiandsche Arbeidsbeurzen, wel ke, zooals gemeld, op 10 en 11 Juli a.s. te Bremen zal plaats hebben, zijn door de heeren W. Drees, T. v. d. Heeg, J. W. Jurre- ma, J. W. H. M. Meyer, J. Vader en J. Kruit hof prae-adviezen uitgebracht over de vraag, „Is het wenschelijk een arbeidsbeurs op eenigerlei wijze te verbinden met andere openbare diensten op sociaal of philantro- pisch gebied, inzonderheid met een dienst van maatschappelijk hulpbetoon?" De conclusies van den heer J. Vader, Di recteur der gemeentelijke en districts-pr- beidsbeurs te Haarlem, luiden als volgt; 1. Aangezien de arbeidsbeurzen voor het bedrijfsleven nog niet die beteekenis hebben, die geëischt wordt, moet kracntlg worden ge werkt aan verderen opbouw der arbeidsbe middeling. 2. Het is daarom niet wenschelijk een ar beidsbeurs te verbinden met andere diensten; aller krachten moeten zich concentreeren op bereiking van het gestelde doel. 3. Als onvermijdelijk, niet als wenschelijk echter niet uit een oogpunt van het belang der arbeidsbemiddeling, doch uit economi sche bewegingen, kan worden aanvaard ver binding yan een arbeidsbeurs met diensten op sociaal gebied, voorzoover ze de arbeids bemiddeling niet benadeelen. 4. Verbinding van een arbeidsbeurs met een dienst van maatschappelijk hulpbetoon is niet alleen niet wenschelijk, maar moet wor den ontraden, om de schadelijke gevolgen die ze heeft voor de arbeidsbemiddeling als zoodanig. Ondememersraad van Ned. Indië. In de te 's-Gravenhagé gehouden algemee ne ledenvergadering van den Ondernemers- raad voor Ned. Indië, sprak de voorzitter, profi mr. M. W. F. Treub, een jaarrede uit. Aan het slot van zijn rede besprak de heer Treub de gebeurtenissen op Curasao. De wijze, waarop de gouverneur van het eiland optrad, is zeker geen voorbeeld van flinkheid. Een vertegenwoordiger van de Kroon handelt in uren van acute crisis an ders. Men heelt het gebleken kwaad intus- schen niet met het in de woestijn zenden van een enkelen zondebok. Het zit daarvoor veel te diep. Zelfs de zittende regeering, die officieel de verantwoordelijkheid draagt, heeft niet alleen schuld; ook vorige regeerin gen gaan niet vrij uit. Onder den invloed van een volksvertegen woordiging, die met de stroomingen van den dag meevaart, hebben opvolgende regeerin gen den plicht tot bewaking van het onder pand, dat het Nederland van heden van zijn voorvaderen heeft geëerfd, in toenemende mate verzacht. De verantwoordelijkheid daarvoor rust op het gansche volk. Het gebeurde te Curasao was niet meer dan een incident, een symptoom. Doch als zoodanig kan het niet erpstig genoeg worden opgenomen. Niet slechts onze waardigheid als tweede of derde koloniale mogendheid werd erdoor aangetast, maar met diepe schaamte moet men erkennen, dat, tenzij met vollen ernst en kracht zonder verwijt worden ingehaald, wat aan bewaking en be scherming onzer koloniën ontbreekt, hetgeen gisteren in de West voorviel, met eenige wij ziging in details, morgen in de Oost gebeuren kan. Van 23 tot 26 dezer zal het Spaansche oorlogsschip „Sanchez Barcaiztegui", flotille- leider met de torpedojagers „Lazaga". „Ve- lasco" en „Alsedo" een bezoek aan Amster dam brengen. Van 5 tot 8 September brengen deze sche pen een bezoek aan Antwerpen. Van 20 tot 27 Augustus brengt de Ameri- kaansche kruiser „Raleigh" een bezoek aan Amsterdam. R. K. Staacspartu Anti- Rev. Christ. Hist. Unie Staatk. Gerei. (Partij Kersten! Herv. Gerei. St. (Partij Lingbeek) Christ. Üem. Unie R. K. Volkspartij b.D—A.i" Vrijheidsbond Federatiei Verb (Ter Hall) Vrijz. Democraten Plattelanders Braat Comm. partij Wijnkoop L. de Visser Democratische Partij 4>4 »I4 Middenpartij Floris Vos Rev. Soc. Partij (Sneevliet) pCL 1001574 4 4 449102 5712 Wat West-Indische bladen schrijven De te Paramaribo verschijnende „De West" bespreekt voor de eerste maal in haar num mer van 14 Juni j.l, de gebeurtenissen op Curasao in den nacht van 8 Juni J.l. In de eerste plaats blijkt, dat de gouver neur van Suriname eerst op 13 Juni telegra fisch antwoord kreeg op zijn verzoek om in lichtingen aan zijn ambtgenoot te Willem stad. De heer Fruytier seinde toen: „Geen reden tot ongerustheid". „Het is bij den overval van Zaterdagavond gebleven". „Hebben toestand in de hand". Dit geruststellend bericht wordt aangevuld door een telegram dat de redactie van „De Surinamer" ontving. Zij vroeg Woensdag 12 Juni telegrafisch aan de „Amigoe di Cura cao": „Sein aard ongeregeldheden". „Surinaamsche families ongerust". Hierop volgde een dag later het volgende antword uit Curagao: „Zaterdagavond Waterfort overrompeld door gewapende Venezolanen. Drie Neder, landsche soldaten gevallen. Twee Surinamers Narain en Nelstein, ernstig, doch niet le vensgevaarlijk gewond". „De West" kan dan in verband met het Te Velp (N.-Br.) is in den ouderdom van 80 jaren overleden de Hoogeerw. pater Al phonsus (Hub. van den Berg) van Demen, oud-Provinciaal der Nederiandsche Capucij- nen-provincie. Een gereduceerd vergunningsrecht De Minister van binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft tot de gemeentebesturen een circulaire gericht, waarin hij mededeelt, dat de uitvoering van de Bioscoopwet met be trekking tot de reizende bioscopen aanleiding heeft gegeven tot eenige moeilijkheid. In de eerste plaats moet de vraag, of deze bioscopen vielen onder de toepassing van art. 1 e.v. der Bioscoopwet bevestigend wor- De Arnhemsche Rechtbank wees een voor het rivierenrechfc belangrijk vonnis over Jaagpaden. Een visscher was bekeurd, omdat hü zich bevond op een Jaagpad te Amhen nd van een der oevereigenaren. De visscher verdedigde zich, dat h recht had, op dien grond te loopen, oma de strook grond, waarop hij liep, een jaag pad was, dus een openbare weg. Nadat deze zaak na een veroordeelend von nis van den Kantonrechter te Arnhem door den Hoogen Raad, met. vernietiging van dit vonnis, naar de Arrondissements-Rechtbank te Arnhem werd verwezen, heeft deze Recht bank de zaak behandeld en een uitgebreid vonnis gewezen. De Rechtbank overwoog o.a. dat ten ge volge van de verwaarloozing der jaagpaden, die groote hiaten vertoonen en geheel be groeid zijn, het jagen onmogelijk was ge worden. Onder de verplichtingen, die het recht van jaagpad den oevereigenaren oplegde, behoor de niet het toelaten op hunne gronden van anderen dan uitsluitend zij, die schepen trokken. Zoodat de visscher in casu zich niet op he recht van jaagpad mocht beroe pen. De visscher had zich tevens er op beroe pen, dat daar ter plaatse een openbare weg bestond, n.l. een aangelegd pad, dat gedu rende menschenheugenis steeds door een ieder vrij was bewandeld. De Rechtbank overwoog, dat uit niets was gebleken, de bestemming van dit pad open baar te doen zijn. De directeur der gemeen tewerken, als getuige gehoord, verklaarde, dat de gemeente Arnhem zich dit pad niet heeft aangetrokken. De Rechtbank kwam tot de conclusie, dat dit pad niet openbaar was en niemand dit pad zonder toestemming van den eigenaar mag betreden, dan alleen degenen, die een schip trskken, en veroordeelde den visscher. ftviMMiri#, Barometerstand 9 uur vm.: 763. Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OF. De lantaarns moeiten morgen -ten opgestoken om: 9.50 uur. Gistemamiddag half drie hebben in de Groote Kerk te 's-Gravenhage Deensche ge nie-officieren een krans gelegd op de tombe van den admiraal Jacob baron van Wasse neer, heer van Obdam. Op de linten van den krans staat; ,.In dankbare herinnering aan November 1358". Admiraal V. Wassenaer van Obdam kreeg in 1658 tijdens den oorlog tusschen Denemar ken en Zweden opdracht om, met een vioot van 35 schepen, 38 compagnieën Krijgsvolk naar Denemarken te brengen. In de Sont ontmoette Obdam een vijande lijk eskader, dat hij tot terugtrekken noop te. Onder de gesneuvelden behoorde Ie ad miraal De With. Obdam overwinterde in de Deensche wateren en keerde in November 1659 naar Nederland terug. Gistermiddag reed onder Mijnland. bij Bolsward, een auto urt Leeuwarden, waarin behalve den bestuurder, drie dames zaten, o.w. een Eerw. zuster uit Sneek, die te Bols ward een patiënt verpleegd had, een fiets rijder aan, waardoor deze over den weg werd geslingerd en gedood. De auto sloeg over den kop. De inzitten den liepen enkele niet ernstige verwondingen op. Een plotseling opgekomen storm heeft he vig huisgehouden in de versierde straten van Groningen. Op de vischmarkt, waar een honderdtal houten ramen ter hoogte van vier bij vijf meter en breed ongeveer ander halve meter waren bespannen met oranje doek, was het grootste gedeelte in een mini mum van tijd vernield. Achter het Akerhof in de Brugstraat en in de A,-straat, waar een zelfde versiering was aangebracht, hield een gedeelte nog stand, maar leverde een groot gevaar op voor het verkeer, zoodat de brandweer, geholpen door een aantal werk lieden, het oranjedoek aan flarden scheurde en de houten ramen opruimde. Gistermiddag omstreeks vier uur ontlastte zich boven de buurtschap Laag Zuthem, gem. Zwolierkespel, een windhos. Van een boerenschuur werd het dak dat uit gegolfde platen van asbest bestemd, weggeslingerd. Een der vallende asbest platen heeft den eigenaar G. Marskamp een arm verbrijzeld. Hij werd naar het ziekenhuis te Zwolle ver voerd. Voorts werd nog een kap van een hooi berg afgerukt, zonder persoonlijke ongeluk ken te veroorzaken. Nabij Dalfsen werd een rij van 15 eikeboomen ontworteld. Een 40-jarige schilder te Nijland is door een auto aangereden en in een sloot gewor pen. Hij werd levenloos uit de sloot gehaald. Gistermiddag werd op de schletheide van de legerplaats Oldenbroek de sergeant Rij- pema, uit Wijmbritseradeel, door den blik sem getroffen en gedood. Het Comité van Ontvangst, dat Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent bij diens aankomst op Rnnxputte begroette, toen de Bisschop daar Dinsdag kwam, om het geschenk van den H. Vader (een kostbaren rozenkrans) aan het beeld van Onze Lieve Vrouw ter Nood te hechten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1