LEEKEPREEKEN DEI KKLEEDEN 1 E HUUR WONIÜGBUREAO HENK FIBBE 14 Nassanstraat 14 WALES-ANTHRACIET f3000.- f750.- f250.- f50.- l 1 fa. G. KRAAM Co. 4 J HOFFMANM 5PAARME ZEILMAKERIJ. Z0MERPRIJZEN vanaf f 2.65 per H.L. BUREAUXNASSAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 6 JULI 1929 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17200 AAflGlFTE LI0ET, QP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GÊSCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Het gouden priesterfeest van kardinaal Van Rossum g Verstrekt handelscredieten tegen zakelijke en persoonlijke zekerheid Het bioscoopconflict in het Zuiden De nieuwe invoerrechten in Amerika De moord te Beverwijk Het Concours-Hippique te Hoofddorp Particulier vliegtuig verongelukt V TOUW —I— STAALDRAAD De diefstal in het Rijksmuseum Consul van Roemenië Van een hoogen muur gevallen Vader van 11 kinderen gedood Om den Koningsbeker Floris Vos bij de Vrijz. Dem. 25 jaar Gedeputeerde Ongelilk met het ss. Ridderkerk Het vonnis tegen Liebermann Ontvlucht en weer gevat De Kathedraal van Den Bosch Verheven tot kleine basiliek Katholieken van Haar lem en Omstreken Voornaamste Nieuws J. J. WEBER.& ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem ALLEEN MET STOOKT U HET VOORDEELIGST FRANCO THUIS TURFMARKT 10-TEL. 11088 De inbraak te Hillegersberg Geen nieuws omtrent de „Untin Bowler" Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25: per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bt) vooruitbet B(J contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonnê'sop dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorw aarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringeD Levenslange geheeleongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen' bij een ongeval met doodelijken afloop: bij verlies van een hand, een voet of een oog: bij verlies van een "duim of wijsvinger: bij 'n breuk van been of arm bij verlies v. eea anderen vinger. 295 OPVOEDING TOT HET HUWELIJK Onze beschouwingen over moderne huwelijkshervorming willen wij heden besluiten. Wij hebben de nieuwe theo rieën van alle kanten bekeken en on deugdelijk bevonden; wij hebben daar tegenover de katholieke huwelijksleer als de eenig logische en voor een orde lijke samenleving noodzakelijke uiteen gezet. Maar, dwalingen als die omtrent het moderne huwelijk bestrijden wij niet afdoende door te wijzen op de valschheid harer stellingen, op haar verderfelijkheid en verwoestenden in vloed, noch door er de waarheid:en de zuivere beginselen tegenover te stellen. Afdoende is alleen in de practijk aan te toonen, dat onze eigen beginselen leiden tot een veel gelukkiger uitkomst. Gelijk de heidenen van Rome tot het christendom werden aangetrokken door de verheven naastenliefde der eerste katholieken, zoo moet op den duur een oververzadigde wereld, welke gruwt van haar eigen rnoreele inzinking, vol be wondering opzien tot het christelijk fa milieleven en door dat voorbeeld weer getrokken worden tot de waarheid. En nu moet helaas worden erkend, dat het huwelijks- en familieleven van zeer vele christenen verre van voorbeel dig en aantrekkelijk is voor het mo derne heidendom. In de geschriften der huwelijkshervormers van «jnzen tijd wordt zelfs de mislukking van tal van christelijke huwelijken, het lot van de vrouw, die geketend is aan een onmati- gen of lichtzinnigen man; het leven van den man, die zijn geluk door een koopzieke, wufte of twistzieke vrouw verwoest ziet, als argument aangevoerd tegen het onverbrekelijke christelijke huwelijk. En men verzuimt daarbij niet het opgroeien van een talrijk kroost in zulk een liefdelooze omgeving als een gevaar voor de maatschappij af te schilderen. Natuurlijk is zulk een betoog valsch. Tegenover één ergernisgevend christe lijk huwelijk zijn er honderd andere, voorbeeldige aan te wijzen. Maar 't is nu eenmaal een feit, dat het kwaad altijd meer de aandacht trekt dan het goed. Afgezien echter van groote uit zonderingen, welke het christelijk hu welijk in discrediet brengen, doen wij goed de vraag te stellen, of onze tijd, waarin een zoo kostbare instelling als het huwelijk zóózeer ondergraven wordt, niet veel meer dan vroeger extra waakzaamheid vereischt. Het zijn voor namelijk de ouders, die het tijdelijk geluk, dus ook het huwelijksgeluk van hun kinderen, in handen hebben; zij zijn dus allereerst aangewezen om de voorbeeldige katholieke huisvaders en huismoeders te vormen, waarop wij bo ven doelden. Dit kan alleen geschieden door éen opvoeding tot het huwelijk. Zulk een raad klinkt menigeen ver moedelijk vreemd in de ooren. Men zal ten hoogste willen toegeven, dat een meisje op huwbaren leeftijd wat huis- houdkennis kan worden bijgebracht, dat men volwassen kinderen, alvorens zij in het huwelijk treden, wat goeden raad kan meegeven; maar daarmee is dan ook de ouderlijke macht in het „opvoeden tot het huwelijk" uitgeput. Dit is een fatale vergissing. Negatief zoowel als positief kan er oneindig veel meer voor die opvoeding worden ge daan. Negatief op drieërlei wijze. Daar zijn ten eerste ouders die hun huwelijk verre van ideaal achten; die hun echt in hun diepste innerlijk een mislukking, althans een groote vergissing of teleur stelling weten. Het ongelukkige is, dat die overtuiging bij dezulken het diepst gevestigd is, juist in de jaren, dat de oudste kinderen tot een huwbaren leef tijd beginnen te korpen. Betrouwbare statistieken hebben uitgemaakt, dat de meeste echtscheidingen voorkomen bij huwelijken, welke nog geen jaar en bij die, welke meer dan vijftien, twintig en meer jaren hebben geduurd. Wij zullen ons hier in de redenen daarvan niet verdiepen; alleen als feit aanvaarden, dat juist, wanneer de kinderen volwas sen worden, er voor het huwelijksgeluk der ouders dikwijls gevaren dreigen. En het is menschelijk, dat die stemming van onvoldaanheid zich dan uit tegen over de jeugd, die nog vol idealen te genover het leven staat. Vele ouders begrijpen nie^, hoeveel zij wonden en verscheuren in ontvankelijke jonge har ten door „het" huwelijk met hun eigen onbevredigd huwelijksleven te vereen zelvigen en zoo hun kinderen van den echt af te schrikken. Er is een tweede categorie, welke ge woon is over het huwelijk te spreken als de zure anecdotenmakers van de eeuwige grappen op schoonmoeders, pantoffelhelden en huissleutels. Zij stel len bij iedere gelegenheid, te pas of te onpas, het huwelijk als een noodzakelijk kwaad voor; als een val met ontelbare openingen, waarin leder toch vroeg of laat inloopt. En ten derde is er het soort lichtvaar dige optimisten, die het huwelijk als een pretje voorstellen. De liefde van den man gaat door de maag, zeggen zulke moeders aan haar dochters en meer hebben zij hun kinderen niet mee te geven. En de raad van de vaders is van niet hooger gehalte. Voor een opvoeding tot het huwelijk is het noodzakelijk al die zwartgallige, al die sceptische en al die lichtvaardig- optimistische huwelijkspropaganda ach terwege te laten. Het gaat hier natuur lijk niet om een enkele uiting, om een los gezegde, nog minder om een on schuldige grap. 1-Iet gaat om het aan- kweeken van bepaalde stemmingen, van een overtuiging, van een opvatting omtrent het huwelijk. En wanneer ouders nog eenige waardehechten aan hun eigen invloed op hun kinderen, dan moeten zij zich afvragen, of zij niet wellicht onbewust dag aan dag bezig zijn bij de opgroeiende jeugd een verkeerde mentaliteit omtrent het hu welijk aan te kweeken. En wat kan er dan positief aan op voeding tot het huwelijk worden gedaan? Wie ernstig wil, zal hiervoor gelegenheid te over vinden. Wanneer kinderen opgroeien, doen zij niets lie ver dan over hun toekomst spreken en het huwelijksvraagstuk zal daarbij dan vanzelf aan de orde komen. Het is ver keerd om zulke gesprekken te onder drukken; eenige malen afgewezen, zal zulk een vrager of vraagster niet ge makkelijk meer terugkomen, maar el ders trachten licht op te steken. Geluk kig de moeder en de vader die in die critiëke jaren der kinderen het ware woord weten te vinden. Daartoe is noo- dig een eigen innerlijke overtuiging van de beteekenis van het christelijk huwelijk. Wie zelf in het huwelijk rust en geluk gevonden heeft, dien zal het niet moeilijk vallen aan zijn kinderen het wezen van het gelukkige huwelijk mee te deelen. Hij zal. beginnen met den grondslag, met den ernst en de ver antwoordelijkheid, wijzen op zelfbeheer- sching en zelfopoffering, die noodig zijn, om, zoekend en strevend naar het geluk van de wederhelft, eigen geluk te vinden. Moeilijker is de taak voor diegenen, die zelf niet in het huwelijk hebben gevonden wat zij er van verwachtten. Maar ware ouderliefde vraagt juist dan om zelfverloochening. Des te verdien stelijker zal hun opvoedingswerk zijn, wanneer zij laat het zijn met bloe dend hart blijmoedig, gelijk het tegenover de jeugd betaamt, uit het tegengestelde van eigen ervaring voor hun kinderen een huwelijksideaal op bouwen. Gelukkig de maatschappij, dat zij nog tal van zulke christelijke ouders bezit. In die gezinnen worden gekweekt de vaders en moeders van nieuwe geslach ten, welke onze zinkende wereld voor ondergang behoeden. HOMO SAPIENS. Een eere- en huldigingscomité Zooals bekend is, viert Kardinaal van Ros sum in het komende najaar zijn gouden priesterfeest. In verband daarmee vormen zich thans een eere- en een huldigingscomité, om den hoogen Jubilaris de gelukwenschen van Katholiek Nederland aan te bieden. In de eerste week van September hoopt Zijne Eminentie een bezoek te brengen aan zijn vaderland en by die gelegenheid in de Sint Willibrord te Amsterdam een Pontifi cale H. Mis van dankbaarheid op te dragen, waarna, zoo stelt l»;t uitvoerend comité zich voor, de jubileer*nde Kerkvorst gehuldigd zal worden in een daartoe belegde feestver- gadering en Hem namens Katholiek Neder land een feestgave zal worden aangeboden. H.H.D.D.H.H. de Aartsbisschop en de Bis schoppen van Nederland hebben bereids in het eere-comité zitting genomen, welke sa menstelling evenals die van het uitgebreide huldigings-comité overigens nog niet bekend is. De leden van het uitvoerend comité zijn Jhr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, voorzitter; Mgr. dr. A. C. M. Schaepman; Mgr. dr. B. Eras; Mgr. prof. dr. J. Hoogveld; de heer W. J. R. Dreesmann; dr. Th. Verhoeven, directeur van het R. K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, Bezuidenhout 275, 's-Gravenhage, secretaris-penningmees ter. RNE l\K 4 4 I 'v t Gisteren zün de bioscoopexploitaties in Kerkrade en Spekholzerheide stopgezet, zoodat het aantal gemeenten dè,t thans In het bioscoop-conflict- is betrokken, tot 9 is gestegen. Het aantal bioscopen, dat in deze gemeenten gesloten is bedraagt 22. Het tweede-Kamerlid de heer Hermans heeft den minister, van Buitenl. Zaken de volgende vragen gesteld: Was den minister bekend het voornemen van de Vereenigde Staten van Amerika, om de reeds hooge invoerrechten op aardewerk en porselein nogmaals te verhoogen,, zelfs tot 100 pCt. van de waarde? Werd dan door den minister een poging beproefd, om voor Nederland gunstige uitzonderingsbepalingen te verkrijgen? Zoo ja, kan de minister dan reeds mededeelen, welk resultaat deze po ging heeft gehad of vermoede1'": hebben zal? De dader naar het Prov. Ziekenhuis te Santpoort overgebracht. Naar wij vernemen Is de dader van den moord in de Jan Vermeulenstraat te Bever wijk thans zoover hersteld, dat hij heden naar het Provinciaal Ziekenhuis te Sant poort vervoerd kon worden. Het verhoor door de Justitie heeft reeds plaats gehad. De dader wordt dus blijkbaar ontoereken baar verklaard. De groote dag van het Internationaal Concours-hippique te Hoofddorp het niet alleen in Nederland maar ook andere lan den zoo populair geworden paardensport- feest nadert al weer. Op Donderdag 18 Juli as. zullen weer de beste paarden uit ons land op het mooie en ruime gemeentelijke sportterrein in den ring verschijnen. Er zijn nu reed svele inschrijvingen uit alle oorden des lands bij het bestuur van de Vereeniging Vooruit ingekomen, zoodat een groote deelname nu al verzekerd is, ter wijl ook de buitenlandsche inschrijvingen we der getuigen van de groote belangstelling in dit concours. Ook het Koninklijk Huis heeft door het schenken van drie medailles zijn groote be langstelling getoond, terwijl verschillende wisselbekers werden beschikbaar gesteld, o.a. door de Amsterdamsche Rijtuigmaatschap pij voor het nummer schoonste rijpaard, het Alg. Handelsblad voor het nummer tuigpaar- den; notaris Heinsius voor het nummer fok- merriën; de Spaarnebank een beker voor de nummers landbouwtuigpaarden voor boeren wagen, terwül de Vereeniging Vooruit zelf een wisselbeker beschikbaar stelde voor het groote springconcours. Voorts zijn nog tal van kunstvoorwerpen en medailles geschonken en toegezegd. De Minister van Oorlog heeft aan het be stuur medegedeeld dat hij het concours- hippique persoonlijk hoopt te bezoeken. De djiguiten-kozakken, die verleden jaar zulk een geweldig succes oogstten met hunne kranige en ongelooflijke staaltjes van nu- terkunst, zullen op het a.s. concours weer uitkomen met, een geheel nieuw program. Wanneer het weer meewerkt, zal het aantal bezoekrs ongetwijfld weder enorm zijn en belooft het concours een schitterend suc ces te worden. Daarom verdient het aanbeveling zich tij dig van een plaatsbewijs te voorzien; vanaf Donderdag 11 Juli a. s. kan men plaats be spreken voor de tribune van het bureau Vooruit in hotel de Landbouw te Hoofddorp en by den portier van Brinkmann, Groote Markt te Haarlem. Op het Hèndon-vliegkamp, zoo wordt uit Londen gemeld, zijn twee personen gedood en drie ernstig gewond tengevolge van het verongelukken van een particulier vliegtuig. Verdachte tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld De Vqfde Kamer der Rechtbank heeft te Amsterdam uitspraak gedaan in de straf zaak tegen den 21-jarigen leerling-machi nist, die ervan verdacht wordt, dat hij op 26 April l.L in het Rijksmuseum een schilderij voorstellende Anna van Brunswijk, uit de lyst sneed en daarna zich toeëigende. De verdachte die ook gevolgd wordt wegens een mnseumdiefstal te- Haarlem had in de in structie bekend doch de bekentenis op de terechtzitting ingetrokken. Het O.M. had één jaar gevangenisstraf gevorderd. De Recht bank legde de geëischt straf op onder over weging, dat het stelen van een schilderij uit een museum bijzonder ernstig is. De heer Jack Gaster is erkend en toegela ten als consul van Roemenië te Amsterdam voor de provinciën Noord-Holland, Gronin gen, Friesland en Drenthe. Gistermiddag omstreeks half zes, was het zes-jarig zoontje van den heer L. v. G., uit de Pr. Hendrikstr. te IJmuiden aan 't spelen na bij het havenstation. De jongen was over de ballustrade van den hoogen betonmuur ge klommen en liep langs een smalle lijst toen hij plotseling kantelde. Hü verloor zijn even wicht en viel van een hoogte van pl.m. 6 M. naar beneden.. Met het hoofd kwam hij op de straatsteenen terecht, waar hy zwaar gewond bleef liggen. Dr. Rutten, die den jon gen voorloopig behandelde, constateerde een schedelfractuur en ernstige inwendige ver- bloedingen. In levensgevaarlyken toestand werd de jongen naar het St. Anthonius- Ziekenhuis te IJmuiden-Oost overgebracht. Gisteravond is het jongetje aan de ge volgen overleden. Te Vriezenveen (Ov.) is gisteren tijdens een niet hevig onweer de 49-jarige veen arbeider Joh. Wiwits, die schuilde achter een turfhoop, door den bliksem getroffen en gedood. De overledene was vader van elf kinderen. 45 vliegtuigen van baby-toestellen tot zware machines zullen deelnemen aan den jaarlijkschen tweedaagschen wedstrijd rond Groot-Brittannië om den Konings beker, welke te Heston begint. Drie dames vliegen mee, o.w. Lady Bailey. De heer Floris Vos, het nieuwbenoemde Kamerlid, heeft een uiteenzetting gegeven van de beginselen welke hij in de Kamer zal voorstaan. Hü zal in de Kamer aansluiting zoeken bij de Vrijz. Dem., aan welke partij hij zich het nauwst verwant voelt. De heer A. P. D. V. van Löben Seis te Arnhem zal 6 Juli het feit herdenken, dat hij 25 jaar geleden benoemd werd tot lid van Ged. Staten van gelderland. Het ongeluk geschiedde doordat een stortzee over het dek sloeg. Van het s.s. „Ridderkerk", dat 2 Juli uit Karachi op de thuisreis naar Rotterdam vertrokken is, is uit het midden van de Ara bische Zee draadloos bericht binnengekomen dat ^an boord een ongeluk is gebeurd. Op draadlooze aanwijzing van dokters te Karachi keert het schip naar de haven te rug om een lid der bemanning, dat ernstig gekwetst is, aan wal te brengen. Nog negen leden der bemanning zqn minder ernstig ge wond. Naar aanleiding van het bericht, da.t het s.s. „Ridderkerk", dat 2 Juli j.l. Karachi ver liet op de thuisreis naar Rotterdam, tenge volge van een ongeluk aan boord naar Kara chi is teruggekeerd, vernamen wij van de zijde der Holland-Amerika-Lijn, dat de „Ridderkerk" in de Arabische Zee met zwaar weer had te kampen. Tengevolge van een stortzee werd een aantal leden der beman ning tegen het dek geslagen. Daarbij braken de eerste officier en een Lascaar een been, terwijl zeven andere leden der bemanning, lichte kwetsuren opliepen. Het schip is, na dat het ongeval had plaats gehad, naai- Ka rachi teruggekeerd. Eenige overwegingen. In aansluiting op wat wij reeds meldden, laten wij hieronder nog eenige overwegingen van het vonnis tegen Liebermann volgen: Ten aanzien van de strafmaat overwoog de Rechtbank dat het vermogen der „Veen- dammer" door Liebermann's toedoen werd verminderd met 4 millioen gulden. Bovendien is het vertrouwen bij kleine pandbriefhouders in het hypotheekwezen door het gebeurde met de „Veendammer" ernstig geschokt. Wel heeft de Rechtbank echter de overtui ging gekregen, dat het door den verdediger, mr. Giltay Veth en den psychiater dr. Over- beek aangevoerde argument, dat Liebermann niet in staat is een vast plan te volgen, juist is. Bij de behandeling der zaak heeft overi gens de Rechtbank de overtuiging gekregen, dat Liebermann zich op detailpunten scherp zinnig wist te verdedigen, doch dat de hoofd zaken langs hem heen gingen. Liebermann heefr, niet van het begin af geweten hoe hy te werk zou gaan, echter heeft hij wel steeds het voornemen gehad om de gelden der „Veendammer" in eigen zak te doen overgaan. Instinctief heeft hij zich doen leiden door eigen voordeel en zich daarbij op listige wyze bediend van menschen die de strekking van wat er gebeurde, niet ten volle hebben begrepen. In Liebermann's voordeel tenslotte pleit, dat verschillende advocaten de handelingen van verdachte met hun gezag hebben gedekt. Te Loosduinen wist een patiënt van de stichting ,31oemendaal" aan zijn bewakers te ontsnappen. De man had, alvorens hij over het hekwerk klom, in het slot van het toegangshek papier gestopt. Toen dan ook een der verplegers den verpleegde over het hek zag verdwijnen, kon hy niet zoo spoe dig het toegangshek openen en toen de vervolging door een aantal verplegers be gon had de patiënt al een grooten voorsprong. De nog jonge man sprong over omheiningen en slooten, die de tuinen om ringen, waarheen hij gevlucht was. Ten slotte liep hij over een plank, welke over een breede sloot lag en trok die naar zich toe, waardoor zijn achtervolgers voor de sloot kwamen te staan en eerst weer een omweg moesten maken. Inmiddels ver dween de man in de polders. De geheele omtrek werd toen grondig nagezocht, doch zonder resultaat. De politie werd met het geval in kennis gesteld. Een 4-tal agenten heeft den ongelukkige des avondens onge veer 11 uur op den Nieuweweg gegrepen en naar het politieposthuis gebracht, waar de man per auto door personeel der stich ting werd afgehaald. In de omgeving bracht deze jacht heel wat beroering te weeg. Op een dringende bede van Mgr. A. F. Die pen, bisschop van Den Bosch, heeft het Z.H. den Paus behaagd in verband met het dia manten jubileum van den terugkeer van het miraculeuze beeld der Zoete Moeder bin nen de muren van Den Bosch de kathedraal te verheffen tot basilica minor of kleine ba siliek. Hiervan zijn vele eerbewijzen en rech ten verbonden. O.a. zal in het hoofdkoor een zilveren klokje (het tiritinnabulum) worden aangebracht, dat een herkenningsteeken is van een kleine basiliek. Het klokje wordt aan een stang gehan gen en het is versierd. Voorts zullen de kanunniken gerechtigd zijn paarse onder scheidingsteekenen te dragen, terwijl gedu- rede de heiligendagen de kanunniken ge heel in het paars zijn gekleed. Voorts is nog een eereteeken het cahopeutn, hetgeen een groot, zijden scherm is in den vorm van een halve paraplu, afwisselend met gele en witte banden uitgevoerd. De leden van het kapit tel mogen de onderscheidingsteekenen van Pauselijk Kamerheer dragen uitsluitend bin nen het bisdom Den Bosch. WORDT LID VAN DEN KATHOLIEKENDAG! SLECHTS ÉÉN GULDEN VOORDEELEN: le. Gij steunt en houdt in stand het zoo noodzakelijke en nuttig werk der Katholiekendagen. VOOR A.S. WOENSDAG, 10 JULI Half elf: Een gereserveerde plaats bij de plechtigheden in de Kathe draal. Één uur: Een gereserveerde plaats in de 3 afdeelingsvergaderingen. Vier nur: Een gereserveerde plaats in de Plechtige Alg. Slotvergadering. Half zes: Réunie en daarna offi- cieele Maaltijd in de Kroonzalen a. d. Groote Markt, 3.50 0.35 (fooi) 3.85. Alléén voor de leden toegankelijk. Gratis het officieel programma. Gratis, indien U dat verlangt, het „Officieel Programmaboek van den Katholiekendag". S.v.p. zich dadelijk opgeven: SECRET. UITV. COMITÉ 4 GROOTE MARKT 4 TELEFOON 12433 Leest het redactioneel artikel dit No.t m De Tweede Kamerverkiezingen. Nog eenige persuitingen. De kathedraal te 's-Hertogenbo6ch verho ven tot kleine basiliek. Het gouden priesterfeest van Kardinaal Van Rossum. Een eere- en huldigingscomité gevormd. Ernstig ongeluk aan boord ran het U. „Ridderkerk". Debatten in het Britsche Lagerhuis over Rijnland en Rusland. Bijzonderheden over het noodweer dat op onderscheidene plaatsen in het buitenland heeft gewoed. De viering van den Onafhankelijksdag in de Vereenigde Staten heeft aan 159 personen het leven gekost. Barometerstand 9 uur v.m.: 757 stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.50 uur; overmorgen om 9.49 uur. Het gestolcne in beslag genomen In den nacht van 18 op 19 Juni hebben, zooals reeds is gemeld, tot nu toe onbe kende personen een bezoek gebracht aan de woning van de familie K .aan den Straat weg te Hillegersberg, terwyi de bewoners naar het buitenland waren. Vingerafdrukken werden niet gevonden en de daders zulten dus vermoedelijk met handschoenen aan. hun werk hebben gedaan. Er werd een flinke partij goud- en zilverwerken ont vreemd. Van het gestolene heeft de politie on middellijk uitvoerige signalementen en tee- keningen verzonden door het geheele land, met het gevolg, dat de Amsterdamsche re cherche de hand heeft weten te leggen op een partijtje, dat ter verzending gereed lag aan het adres van een bekend opkooper te Amsterdam. Zoodra de Hillegersbergsche recherche daarvan mededeeling kreeg, heeft men zich naar Amsterdam begeven. Het goud- en zilverwerk werd in beslag genomen en de opkooper J. S. werd als verdacht van heling aangehouden en in verzekerde be waring gesteld. S. ontkent echter ook maar iets van de herkomst van het gestolene te weten. Het partijtje goud- en zilverwerken werd getoond aan den heer K„ die het als zijn eigendom herkende. Wel is vast komen te staan, dat meer personen bij deze zaak betrokken zijn. Men heeft reeds een spoor gevonden en de aan houding van enkele personen zal dan ook wel spoedig volgen. Den laats ten tijd heeft de Hillegersbergsche recherche vele zaken weten op te helderen. Sinds Donderdagavond zijn geen berichten omtrent het lot van het groote vliegtuig „Untin Bowler" binnengekomen. Bovendien spreken de laatste berichten elkaar tegen, zoodat zelfs niet vaststaat of de vliegers ran Rupert-house in de richting van Port Bur- well in Labrador gestart zijn. De „Unitin Bowler" in Ontario geland Naar uit Chicago gemeld wordt, is het vliegtuig „Untin Bowler" bij Great Woale» in Ontario geland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1