WALES-ANTHRACIET f40.- fa. G. KRAAM Co. BRIEVEN UIT INDIE m ZOMERPRIJZEN vanaf f2.65 per H.L. BUREAUXNASSAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DONDERDAG 11 JULI 1929 JRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. -7204 AANGIFTE M3ET, 3P STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK 0RIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET OMGEVAL. n De Intern. Kamer van Koophandel Oprichting Speeltuinvereen. in Haarlem-Noord i.JK.'V 111 1111 Radio, gramophoon en bioscoop De P. E. G. E. M. Prov. Staten van Noord- Holland De toestand op Curacao De .Pathfinder" te Rome geland Mulo-examens te Amsterdam Handelsbeweging van Curacao Het voorzitterschap der Eerste Kamer Voornaamste Nieuws JOH. LAUWERS Opticien PAYGLOP3 Barometers Thermometers Tel. 469 ALKMAAR. Auto te water Ernstig ongeluk te Zaandam sÉfÉÉ ÉÉllil ÊÊÊm Jé(A- Ü1 iMf* SPI fw|i IXI - I N i - pi ALLEEN MET STOOKT U HET VOORDEELIGST FRANCO THUIS TURFMARKT 1U- TEL. 11008 BOEK EN BLAD Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARIfMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES. 14 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 'ct, bij voorultbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel Aileahonné'sop dit blad zijn ingevolge de verzekerings voor waarden^ tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringeri Levenslange geheeleongeschiktheid tot werken door verlies var beide armen, beide beenenof beide oogen HCn bij een ongeval met |APf| bij verlies van een hand, tl ftf bij verlies van een ir A doodelij ken afloop I tv/Ui* een voet ot een oog: I bJ> duim of wijsvinger luw. bij 'n breuk van heen ot arm bij verlies v. eet» anderen vinger. De invloed dien de Indische sfeer op den Europeaan heeft, begint heel gauw, nog spoediger dan op het moment dat de „baar" zijn voet aan wal zet. Het zonnige Indië toch werpt zijn scherpe slagschaduwen ver vooruit en de uiterste punten dezer spitse schaduwen raken den Oost-Indië-vaarder zoo al niet reeds in de Middellandsche zee, dan toch zeker al wel in het Suez-kanaal. Vooral zij worden er door getroffen die jong en onervaren naar Indië tijgen en aan wier opvoeding een stevig religieus element ont breekt. Het fatsoen van dezulken, voor zoo ver aanwezig is vaak geheel aan conventie in plaats van aan overtuiging gebonden. Nu zijn er lieden uit een geheel ander milieu, waar andere, geheel averechtsche conventies heerschen; van dezulken zijn er, onder de op eiken oceaanstoomer steeds aan wezige gelukzoekers, altijd voorhanden, ter wijl het zich reeds onderweg meer en meer opdringende Oostersche milieu qua conven ties een gehéél ander is. De uit-conventie- fatsoenlijken voelen dan al heel spoedig allen vasten grond van moraal en levenshouding onder hun voeten wegzakken. Zij die al lang van alle fatsoen afstand hebben gedaan en die zich in de Hollandsche omgeving vaak wat op den achtergrond hadden te houden, komen nu, naar gelang de boot in de rich ting van Azië vordert, meer en meer op den voorgrond, tenminste bij het groepje wankelmoedigen en krijgen er langzamer hand het hoogste woord. Dat beteekent dat er dan aan boord een gratis cursus in vrij denkerij is geopend!' Nog op mijn laatste reis van Holland naar Indië heb Ik deze ontwikkeling der dingen kunnen gadeslaan. Het lange deel van de reis tusschen Roode Zee en Ceylon door den Indischen Oceaan, het korte maar felle contact dat men reeds met de Ooster sche sfeer gehad heeft en de gespannen verwachtingen van de komende dingen, schijnen een vruchtbaren bodem te bereiden voor het zaad, dat bij dergelijke gesprekken wordt uitgezaaid. En nu komen de twij felaars los. Nu conventie hen steeds minder gebonden houdt, achten zij ook hun tong ontbonden en alles wat er aan twijfel en ontevredenheid en opstandigheid in die jeug dige, onervaren harten en hoofden sluimer de waakt op en zoekt wild en ongebreideld een uitweg omdat ontbreekt de christelijke discipline in denken, spreken en handelen, een gemis dat in een ongeloovig, doch con ventioneel milieu misschien lang verborgen kon blijven, maar zich thans als een ver schrikkelijk hiaat, als een afgrond voel baar maakt. Ouders, die zoo dom en onverantwoordelijk waart de beteekenis van een religieuze ba sis voor uwe opvoeding niet in te zien, maar die toch uw kinderen liefhebt en die hen met tranend oog en bloedend hart naar de verre Indische maatschappij hebt zien ver trekken, ik mag ter wille van anderen, die hun ontzettende fout nog kunnen herstel len, helaas niet verzwijgen dat uw kind reeds op de groote zeereis groote kans heeft gehad, volgens innerlijken maatstaf althans, verloren te gaan. Zóó „succesvol" is de cursus in vrijden kerij, die aan boord gegeven wordt, en die met allerlei ontoelaatbare vrijheden alsook tot besluit, een hoogst lichtzinnig bal-masqué, afgewisseld wordt, dat op het eind van bij na elke oceaan-reis door meerdere onerva ren passagiers de theorieën in daden worden omgezet en meer dan een .schandaaltje" (men durft het alleen als een verkleinwoord uit te spreken!) van mond tot mond gaat. En beladen met de min of meer nieuwe theorieën en herinneringen aan op „vrijheid" gebaseerde „schandaaltjes" betreedt onze spes patriae onze schoone landen aan den evenaar om er haar besten levenstijd door te brengen, een toekomst op te bouwen, een maatschappij te helpen vormen, verder, wel licht, een levensbeschouwing over te dra gen O, men moet er niet aan denken wat er in jeugdige, onbezonnen gemoederen reeds aan boord verknoeid wordt. Ge kunt nagaan hoe dat proces verder moet verloopen, te midden eener egoïstische, vrijwel, ongeloovi- ge, en dus vaak zich zedelijk ongebonden voelende samenleving. Een der veege symptomen van een derge lijk om zich heen grijpend proces is het in de groote steden onrustbarend groot en nog steeds toenemend aantal echtscheidingen, om maar niet te spreken van andere zaken. En dat in steden, die in levens-gecompliceerd heid, welke zoo zeer aan allerlei wantoe standen debet is, verre bij haar Europee- sche zusteren achter staan; en dat óók onder een klasse van menschen bij welke men in Holland weinig van echtscheiding hoort. En hier raak ik aan een ander punt van ons probleem. Dat is het gevaar, dat er schuilt in het onverwachte financieele suc ces dat in Indië een soort lieden kan te beurt vallen, die in Holland niets gewoon waren, waardoor ze zich nu opeens een vrij groote mate van luxe kunnen permitteeren. Zulke menschen raken hun evenwicht ge woonlijk al heel spoedig kwijt en hun ge dragingen zijn niet alleen van nadeel voor hen zelf maar ook voor him omgeving door het slechte voorbeeld en den aanstoot dien zij geven. Voor het Nederlandsche prestige onder de inlanders is zulk een optreden na tuurlijk in de allerhoogste mate fnuikend. Ook daarover zullen we het nog wel eens nader hebben. Mogen katholieke ouders uit het voor gaande nu de conclusie trekken dat ze hun kinderen niet naar Indië mogen laten gaan? Geenszins! Integendeel, Indië heeft jonge mannen noodig van een christelijke levens filosofie en tegelijk van algemeene ontwik keling, liefst mét een praedicaat omdat dit meer willekeur voorkomt, waaraan vooral de katholieken onderhevig zijn, zooals ik nog wel eens nader zal illustreeren. Maar tege lijk moeten de katholieken die uitkomen apologetisch en propagandistisch zijn aan gelegd. Katholiek Indië heeft Schaepman- naturen noodig, wanthet bezit er nog bijkans geen, helaas heelemaal niet onder zijn Volksraad-vertegenwoordigers, hoe emi nent die ook mogen zijn. In het laatste nummer van het katholieke weekperiodiek Sociaal Leven en Streven, wordt dan ook met klem betoogd dat in zekere gevallen „de taktiek van de tanden laten zien," verre verkieslijk is boven het eeuwigdurend ontzien en plcolen. Ontzien en plooien is goed zoolang men van de goede bedoeling bij de tegenpartij overtuigd kan zijn. De tanden laten zien is het beste manier tegenover kwaadwilligen. Zij brengt zuivering en saneering." Aldus ons pittig weekorgaan, om nu nog niet te spreken over wat hieromtrent in ons kath. dagblad „De Indische Koerier" af en toe te berde wordt gebracht. Maar wil het tanden laten zien, effect sorteeren, dan moet bij de tegenstanders de vrees bestaan, gebeten te kunnen worden, m. a. w. wij hebben bijters noodig. Die bij ters bezitten wij helaas nog niet, of beter gezegd niet onder onze voormannen. Onder de kleineren zitten er wel een paar; de ka tholieken luisteren gaarne naar hen, doch in een magonniek milieu worden de promoties, wordt de sociale opgang van zulke Schaep- man-naturen-in-den-dop stelselmatig over de geheele linie tegengehouden, want men weet in dat kamp maar al te goed dat een ze kere sociale „standing" en welstand noodig zijn om zich geestelijk geheel te kunnen ontplooien en om invloed te hebben. Daarom wij hebben hier nocdig weer bare katholieke mannen met zulke in een officieel praedicaat uitgedrukte capaciteiten, dat het den tegenstanders te machtig wordt om ook hen op den duur uit de goede baan tjes te weren! Batavia, 15 Mei 1929. Telefoonverbinding AmerikaEuropa Tentoonstellingen In de vergadering der Int. Kamer van Koophandel zijn o.m. de volgende zaken be handeld; Telefoon AmerikaEuropa In de sectie voor het verkeer is een be langrijke mededeeling gedaan, n.l. dat een groote nieuwe telefoonkabel zal komen tus schen Amerika en Europa Het zal dan mo gelijk zijn 's nachts met Amerika te telefo- neeren. Voorts zullen worden ingevoerd persoon lijke gesprekken in het geheele internationale telefoonverkeer, zooals er reeds bestaan tus schen Nederland en Indië. Met betrekking tot. de post, telefoon en telegrafie zijn een reeks resoluties aange nomen. Wat de telefoon betreft wordt gewenscht: Unificatie van faciliteiten in het interna tionale verkeer en betere methoden voor be diening. Voorts zijn de wenschen geuit, wel ke blijkens hetgeen hiervan is gezegd, in ver vulling zullen gaan. Tentoonstellingen In de sub-commisie voor de tentoonstel lingen zijn eenige resoluties aangenomen. Ten eerste wordt de wenseh geuit, dat overal de tentoonstellingsconventie van Parijs van November 1928 ten spoedigste zal worden ge ratificeerd. Deze conventie omvat niet jaarbeurzen en ook niet alle tentoonstellingen. Uitbreiding van het werkterrein wordt ge vraagd. Het aantal internationale tentoonstellin gen zal moeten worden geregeld naar de economische noodzaak. Om dat te bereiken is overleg met de overheidslichamen gewgnscht. In het bijzonder is het gewenscht dat de overheid pressie uitoefent om deel te nemen aan een tentoonstelling. De I. K. v. K. is niet gesteld op een in terventie van de overheid betrekking heb bende op het reglement en de periodiciteit van internationale tentoonstellingen. Vooropstellende dat vrijwilligheid noodzaak is, acht de I. K. v. K. het gewenscht alle faciliteiten te bieden aan de industrieele cen tra om met elkaar in contact te treden ten einde een oplossing voor dit vraagstuk te vinden. In Haarlem-Noord worden pogingen aan gewend, om een speeltuinvereeniging, gelijk aan die in het Amsterdamsche Kwartier, op te richten .Daarvoor heeft zich een comi té gevormd, dat bestaat uit de heeren G. J. Brouwer, voorzitter; J. v. Haren, secretaris; F. Kemps, penningmeester; H. Pethke, 2e secretaris en P. Hommels, commissaris. Er zal een openbare vergadering gehou- worden Maandag 15 Juli 1929 des avonds van half acht in het gebouw van den Pro testantenbond aan de AbeelstraatBerken plein, om tot de oprichting te komen. OUD-ZOUAAF OVERLEDEN DE ELFDE DIOCESANE KATHOLIEKE NDAG IN HET BISDOM HAARLEM Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, arriveert aan de „St. Bavo" Alles b(j elkaar Het nieuwste wonderkabinet, dat in Enge land aan de markt wordt gebracht, kost 75 guinjes of wei 945 Nederl. guldens. Het een gramophoon en een sprekende bioscoop, j en gramophoon en een sprekende bioscoop De radio-ontvanger werkt met vijf lampen. De combinatie gramophoon-radio-ontvanger is bekend genoeg. Het wonder is de talkie, die deel uitmaakt van het geheel. De radio ontvangst schiet te kort bij die van een met zorg en kunde vervaardigd vierlampen-toe- stel van het nieuwste maaksel- De gramophoon is zeker niet beter in ge luidsreproductie dan de beste moderne gra- mophoons. De talkie is echter verbazingwek kend. Het samengaan van beeld en klank was accurater dan zelfs het groote doek in de gewone theaters te zien en te hooren geeft. Het miniatuurdoek is opklapbaar aan den voorkant van het kabinet geplaatst. En dit nieuwe stuk speelgoed voor volwassenen is een groote vooruitgang op den huisbioscoop. Wanneer men dit toestel hoort en "ziet, krijgt men de overtuiging, dat de welgestelde men schen zich in de toekomstige winteravonden niet meer naar buiten behoeven te wagen voor hun genietingentenzij zij ook ware tooneelliefhebbers zijn. Deze laatste vorm van ontspanning heeft alsnog geen draaglijk surrogaat. t den Amsterdamschen Opvoeding. Te Hillegom is overleden, de ond-zouaaf H. Broksterman. Hij leefde in het St. Jozef gesticht en bereikte den eleftyd van 86 jaar. Op den Paushulde-avond was hy nog in zijn strijders-costunm aanwezig. Uitbreiding van de Centrale Noord In de vergadering van den Raad van Com missarissen van de N. V. P. E. G. E. M. van 26 Juli 1928 werd besloten over te gaan tot de uitbreiding van de Centrale Noord te Am sterdam, met een normaal vermogen van 35.000 K.W., terwijl in de vergadering van 9 Augustus 1928 door den Raad van Com missarissen machtiging werd verleend aan de Directie voor het doen van bestellingen voor deze uitbreiding. Dit was noodig omdat, wilde men de veilige stroomlevering in den winter 1930/31 niet in gevaar brengen, tijdig vóór dien tijd nieuwe capaciteit moest wor den opgesteld. De Directie diende op I Augustus 1928, overeenkomstig den bij de P. E. G. E. M. normalen gang van zaken, bij den Raad van Commissarissen een voorstel in om den deel nemers te verzoeken, de noodige geldmidde len te verschaffen door verhooging van het tot dusver verleende kasvoorschot, zoodat uit dien hoofde aan Amsterdam verzocht zou zijn 70 pet. van het benoodigde kapitaal te fourneeren. Het heeft in de bedoeling van B. en W. van Amsterdam gelegen, de behandeling der reorganisatievoorstellen van de P.E.GEM. aan een credietaanvrage vooraf te doen gaan. Waar het evenwel noodzakelijk is, dat over de noodige geldmiddelen kan worden beschikt voordat de Raad voor de zomervacantie uit eengaat, zien B. en W. zich genoodzaakt déze credietaanvrage in te dienen, voordat de re organisatieplannen aan den Raad zijn voor gelegd. Hiertegen bestaat naar de meening van B. en W. geen bezwaar, omdat hoe men ook moge denken over de reorganisatie plannen der P. E. G. E. M. vaststaat, dat moet worden voortgegaan met de uitbreiding van de Centrale-capaciteit, welke reeds door de N. V. P. E. G. E. M. is ter hand ge nomen. In deze beschouwing wordt geen verandering gebracht door het besluit der Provincie om een Centrale te IJmuiden te bouwen. De inbedrijfstelling van deze Cen trale wordt door de Provincie verwacht tegen het einde van het jaar 1931, terwijl de uit breiding, welke thans in uitvoering is, benoo- digd is voor den winter van 1930. Voor de installatie wordt een crediet ge vraagd van 6.850.000. Voorts wordt voor de uitbreiding van kabelgroepen en transforma toren-capaciteit, die in verband staan met bovengenoemde uitbreiding, een crediet ge vraagd van 200.000, voor uitgaven ten be hoeve van normale uitbreidingswerken nu de Amsterdamsche Centralen weer onder het beheer van de Gemeente-electriciteltswerken zijn teruggebracht De heer Kleerekoper bedankt als lid Naar wij vernemen, heeft de heer A. B. Kleerekoper ontslag genomen als lid va-i de Provinciale Staten van Noord-Holland. Als opvolger komt op de S. D. A. P.-lijst voor de heer J. van Pareren, secretaris van Bond voor Licb. Naar „Het Volk" mededeelt, heeft de op volger van den heer A. B. Kleerekoper in het Staen-lidmaatschap, de heer J. van Pareren, bedankt en zoo zal nu de opengekomen Sta- tenzetel worden ingenomen door den heer B. H. Sajet, arts, lid van den Amsterdamschen gemeenteraad. Het „Hbld." verneemt, dat het in de bedoe ling ligt, als de heer Kleerekoper is hersteld, hem weer in de Provinciale Staten terug te brengen. De staat van beleg te Wil lemstad opgeheven Reuter seint, dat Maandag te Willemstad de staat van beleg opgeheven is geworden. De „Kortenaer" vertrok Woensdag. Het schrifteiyk rapport van gouverneur Fruytier Het schriftelijk rapport van gouverneur Fruytier, omtrent de gebeurtenissen op Curasao, werd gisteren op het Departement vaa Koloniën verwacht, meldt het „Hbld." De bedoeling zou zijn, het in zijn geheel aan de Tweede Kamer over te leggen. In dat geval, zou het bij de Kamerstukken worden gepubliceerd. De „Pathfinder" is na 36 uur vliegen kort na 9 uur dicht bü het strand in de buurt van de Spaansche stad Santander geland, zooals wy gisteren reeds meldden. De vliegers verklaarden, dat zij kort na hun vertrek uit Old Orchard 240 liter benzine 2e Rome zijn reeds alle voorbereidingen voor een ontvangst getroffen. Alle vliegvel den hebben opdracht ontvangen om schijn werpers te laten werken en andere lichtsig nalen te geven .teneinde den vliegers den weg te wijzen. Groote geestdrift Het Amerikaansche vliegtuig „Pathfinder" is gisteravond half 10 te Rome aangekomen. Een geweldige menschenmassa juichte de koene aviateurs uitbundig toe. Geslaagd voor diploma A: J. H. Kruger, S. E. Harmse F. P. J. Mulder, C. E. Adriaanse, M. A. Bakker, H. P. v. Egmond, W. de Laat, W. H. v Eykhof, G. H. Horstman, E. Sjoerdes. R. van Hartmann, A. H. v. Waveren te Haarlem, A. A. Koeman te Zaandam; T, de Jong te Bloemendaal; C. v. Rouendaal te Zandvoort, J. Kuyper te Heemstede. Voor diploma B. W. J. Fauth, H. A. Meyjes te Haarlem; J. C. Anne veld te Hoofddorp B. de Groot te Nieuw-Vennep. Aan den heer ir. E. F. Suringar. die in opdracht van den min. van Koloniën voor het uitbrengen van adviezen in het laatst van het vorige jaar naar Curasao en Suri name is vertrokken werd met goedvinden van dien minister op verzoek van den mi nister van Arbeid, H. en N„ toestemming verleend om gedurende zijn verblijf te Curasao en Suriname de belangen van de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" te behartigen. Thans heeft naar gemeld wordt het bestuur dier vereeniging van den heer Su ringar een belangwekkende beschouwing ontvangen omtrent de handelsbeweging te Curasao. Deze beschouwing zal worden op genomen in de eerstdaags verschijnende Juli- aflevering van het tijdschrift „Nederlandsch Fabrikaat". De verschillende bijlagen, bij deze beschouwing genoemd, kunnen wegens plaatsgebrek niet mede worden afgedrukt. Deze bijlagen 'zijn voor belangstellenden en belanghebbenden ter inzage op het alge meene secretariaat van „Nederlandsch Fa brikaat", Bezuidenhout 97, 's-Gravenhage, terwijl tevens aldaar ter inzage ligt een opgave van firma's op Curasao, welke zich op het gebied van uitvoer en invoer bewe gen, met opgave van de artikelen, waarin deze firma's handel drijven. 3. 3. G. Baron van Voorst tot Voorst treedt af Naar de „Rsb." verneemt, zal de luite nant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, voorzitter van de Eerste Kamer met ingang van het nieuwe zittingsjaar 1929- 19303 zich niet meer als zoodanig beschik baar stellen. Wel blijft de heer Voorst lo. Voorst lid van de Eerste Kamer. Dit is hij sinds 1908, terwijl hij van 1914 af voorzit ter is. De vergaderingen der Int Kamer van Koophandel. Enkele besluiten. Een verhandeling over de gasindustrto tijdens de laatste vorstperiode. De Eerste Kamer is begonnen met de be handeling van het wetsontwerp in zake de financieele regeling tusschen Ryk en Ge meenten. Baron Van Voorst tot Voorst zal aftreden als voorzitter der Eerste Kamer. Belasting-ontduiking te Oostvoome (Z.-H.) met medewerking der gemeente. De „Pathfinder" te Rome en de „Southern Cross" te Londen geland. Het 5e Congres der Int. Kamer van Koop handel. Een feestmaaltijd voor 1600 personen. De reddingspogingen by de Britsche duik boot H 47 wegens ongunstig weer gestaakt. Wederom een bomaanslag in Sleeswfjk— Holstein. Tusschen Frankrijk en Spanje is een vriendschaps- en arbitrageverdrag gesloten. De strijd om de nieuwe Amerikaansche ta rieven. Acht en dertig landen protesteeren. Barometerstand 9 uur v.m.: 772 vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.45. Een der inzittenden verdronken Gisteravond omstreeks half twaalf is te Utrecht een uit Zalt-Bommel komende luxe auto met- vier inzittenden, ter hoogte van het bootenhuis van Triton in den Leid- schen Rijn gereden. Drie van hen konden zich zelf in veiligheid brengen; de vierde, de heer A. Ton, kon eerst verlost worden, nadat de kap van den wagen was stuk getrokken met behulp van een lier van een in de nabijheid liggend schip. De genees kundige dienst heeft ruim een uur lang kunstmatige ademhaling toegepast, doch deze pogingen mochten niet baten. Woensdagmiddag om j^lm. 3.30 uur reed in de eWstzijde een groentewagen met paard bespannen in de richting naar den Dam. Op deh oogte der Heerengracht ogeveer, kwam een persoon uit een dwarsstraat en vroeg den hadden moeten laten wegloopen, daar de te I voerman of hij mee mocht rijden haar de zware belasting een gevaar voor de vlucht groenteveiling aan de P. H. kade. Dit werd opleverde. Toen zy zagen dat de benzine- toegestaan, doch deze persoon stapte inplaats voorraad niet meer voldoende was voor een jvan op den yzeren opstap by den bok er vlucht naar Rome, hadder zy naar Madrid i naast, en viel er af. Hy wist zich vast te willen gaan, doch de voorraad was nog juist houden en werd een eindweegs medegesleurd, voidoende om Santander te halen. waarna hy zich onder den wagen wist uit te DE ELFDE DIOCESANE KATHOLIEKENDAG IN HET BISDOM HAARLEM wm^m Overrieht tijdens de H. Mis in de Kathedraal werken. Het paard hierdoor schichtig gewor den sloeg op hol. Een naast dsn koetsier zittend persoon sloeg op hol. en kwam er met lichte verwondingen af, doch de koet sier, die eveneens van den bok af wilde sprin gen, kwam onder den wagen terecht en kreeg beide wielen over een been, waardoor dit lichaamsdeel zoo ernstig werd verword, dat het been wel 20 c.M. uit het vleesch st ik. In deerniswekkender toestand werd de ongeluk kige by den heer Tromp binnengedragen en na voorloopig verbonden te zijn, aar het zie kenhuis overgebracht. Het paard werd op de hoogte fa de Ged. gracht tot staan gebracht. Mai.nenadel en Vrouweneer De Juli-aflevering opent, na bij wijze van inleiding een verzameling van schriftuur- teksten te hebben gegeven, waarin gesproken wordt over de gevaren, die de vrouw oplevert, die haar leven niet inricht volgens de be ginselen der katholieke zedenleer, met een artikel van de hand van Pater Stoks: „Een drievoudig deficit bij onzs vrouv.en en meisjes", dat we, nu het war mere seizoen ons weer allerlei excessen op het gebied der mode te zien geeft, in de han den zouden willen zien van de katholieke vrouwen en meisjes. Marie Koopmans waarschuwt de ouders goed uit te zien, waar hun kinderen in de vacantie.Tiaanden gaan logeeren. „Don Quichotterie" is de titel van een ar tikel van A. de Ru; hij verdedigt het voort durend hameren op het gevaar der slechte lectuur tegen de aanduiding, die de stryd tegen de zedeloosheid in het algemeen ook wel werdt gegeven. Pater Stoks komt voor de tweede maal aan het woord in deze aflevering om een aan beveling te schryven voor de brochure van Dr. Meuleman „De nood der ongehuwde moe der". Deze brochure de tekst van zijn onlangs gehouden radiorede zet de actueele kwestie glashelder uiteen. Onder den titel „Een ergerlijk» Circulaire" vinden wij verder een protest tegen de in de katholieke pers besproken circulaire van de Vrije Lichaamskultuurbeweging. Ten slotte een uitgebreide rubriek „Van Hier en Ginder".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1