De Britsche Handelsvloot en de Aanstaande Oorlog 1 WALES - ANTHRACIET f750.- f250.- f125.- (50.- f40.- fa. G. KRAAM Co. Z0MERPRIJZEN vanaf f2.65 per H.L. BUREAUXNASSAULAAN 49 dit nummer bestaat uit ADVERTENTIEN 35ct.p. regc BLADEN VRIJDAG 12 JULI 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17M5 AANGIFTE MOET, GP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Hoe de Britsche scheepvaart te beschermen internationaal recht en koopvaardijschepen De vliegtocht ChicagoBerli j n De verbetering van het weer Het Hoogovenbedrijf te IJmuiden Een sergeant door een inlander verwond Het suiker wet je Eerste Kamer-verkiezingen Rembrandt-zegels Het bedreigde „Gooïlust" Twee Spaansche officieren verdwenen Ernstig ongeval Tegen een auto gebotst en overleden Verdacht van inbraak en brandstichting Ernstige val De inbraak te Den Haag De elfde Diocesane Katholiekendag De falsificator van het F umess-Stokvisbericht opgespoord Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 ALLEEN MET STOOKT U HET VOORDEELIGST FRANCO THUIS TURFMARKT 10-TEL. 11U88 Aden besmet verklaard Onder een autobus Boerderij afgebrand Zware binnenbrand te Den Haag 3 H.A. bosch verbrand Doodgevallen Diefstal van Spaarbank boekjes Uit een toren gevallen Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5370k ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per f kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bÖ voorultbet Bfl contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 et per regel Levenslange geheeleongeschiktheid tot werken door bij een ongeval met bij verlies van een hand, bij verlies van eeD bij 'n breuk van bij verlies v, een Aüeabonné'sop dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden nnnfi tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I UwuUt" ver lies var beide armen, beide beenen of beide oogen' UU« doodelij ken afloop i£üJU»~een voet of een oog: I I duim of wijsvinger: I vJUi" been of arm I tü«" anderen vin gee. DOOR SIR NORMAN LESLIE, K. B. E. (l) (Auteursrecht voor Nederland bij de Nieuwe Haarlemsche Courant) nadere beschouwing van de vraag ®zake de positie Van de handelsvloot in een toekomstigen oorlog en de stappen, Jelke zullen moeten gedaan worden, om de Britsche scheepvaart normaal te doen fünctionneeren, ga ik van de veronderstel- Hög uit, dat Groot-Brittannië in oorlog is htet een krachtige mogendheid ter zee, die aanval-basis heeft op de handelswegen het Empire. rond de Britsche eilanden, het arsenaal van De eerste vraag, welke hierbij rijst, is Natuurlijk, op een vijand een onmiddellijken aanval zal doen op koopvaardijschepen, aldus het internationale recht schendende. *fct gaat over de vraag of toekomstige strijdmachten de consequenties zouden dur ven aanvaarden, welke zouden voortvloeien hit een politiek, die koopvaardijschepen, Souder waarschuwing en zonder spoor na te laten tot zinken brengt. Hoe 't zij, in geval van een toekomstigen oorlog, rekent he Britsche scheepvaart op de Koninklijke Uarine, om haar tijdens de vijandelijkheden te beschermen tegen aanvallen op, onder en hoven de zee. Het succes van een oorlog hangt af van hen. ononderbroken voortgang van de zaken tu een land; het blijvend bestaan van Groot-Brittannië hangt af van het hand haven van zijn op zee geboren handel. Zou Groot-Brittannië's handel in emstigen mate °riderbroken worden, een kwal, tijdens den Vloed op het strand achtergelaten, zou niet Ufachteloozer zijn. De handelsvloot is het verbindingsmiddel, daardoor de strijdende machten van het land in stand worden gehouden, en alleen hoor deze verbinding kan de natie, die de Vitale basis vormt, de zenuwen van den oorlog voeden. Het valt te betwijfelen, of he mate van onze nationale afhankelijkheid Van den op zee geboren handel wel gereali seerd wordt door de bevolking van het land. Wij zijn b.v. voor 80 pet. van onze brood winning afhankelijk van het werk der han- helsvloot en 75 pet. onzer vleesch-leveranties Wordt eveneens direct of indirect door han- helsschepen - vervoerd. Er is inderdaad nauwelijks één artikel, dat wij in ons dage- Hiksch leven gebruiken, dat niet van overzee tot ons gebracht wordt. Onze export is even belangrijk als onze import, want terwijl wij °nzen exporthandel gaande kunnen houden, hebben wij niets, om onzen import te be talen. Daarbij, behadeeling in tijd van oor log van onzen exporthandel, doet later zijn oumiddeilke gevolgen voelen. Het onmiddel lijk gevolg van benadeeling van onzen exporthandel zou zijn een vermindering van crediet, welke zou leiden tot een verminde ring van voedingsmiddelen en andere aan roeren, noodzakelijk voor de instandhou- hing van het volk en het voeren van den Oorlog. Een andere factor, welke niet uit het oog •hag worden verloren bij de bespreking van het onderwerp „de handelsvloot bij een toe komstigen oorlog" is de olie-kwestie. Het toe nemende gebruik van olie bij handelssche pen is, naar ik meen, in tijden van oorlog v°or dit land een moeilijke en gevaarvolle kwestie. In normale tijden verbruikt het Brttsche Empire ongeveer 9'/, millioen ton °Ue en van die hoeveelheid kan uit bron- hen binnen de grenzen van het Empire on- "Ugeveer 3 millioen ton worden aangevoerd. Be geweldige massa van 9 millioen ton, die het Britsche Empire thans noodig heeft, komt uit de Vereenigde Staten en uit grond gebieden, die onder conöle der Vereenig- he Staten staan. Wanneer dit onze be hoefte aan olie is in vredestijd, wat zou den wij dan wel in oorlogstijd noodig heb- b®n? Mogelijk 3040 millioen ton! Wanneer Wh de behoeften op een dergelijke hoeveel heid schatten, waar zal Groot Brittannië dan Jhe hoeveelheid in oorlogstijd vandaan moe- 'ea halen? Er varen thans meer olie-tank-stoom- hooten onder Britsche vlag, dan er voeren °uder alle vlaggen in voor-oorlogschen tijd. **et gebruik van olie voor voortbeweging op neemt voortdurend snel toe. Van de 3000 motorschepen in de vaart in *hdi 1928, behoorde aan Groot-Brittannië millioen ton van de totale wereldtonna- ge van 5'A millioen ton. Andere volken ne- hien deze schepen in nog grooter verhouding dan Groot-Brittannië. hogelijk staan we aan den vooravond van Sroote gebeurtenissen, voortspruitend uit 't gebruik van gepulveriseerde steenkool, die J*" een algeheelen ommekeer in den machine- houw voor zeeschepen kan luiden. Het is duidelijk, dat er in tyd van oor- *°g voor Groot Brittannië gevaar zou schui len in het felt> dat het afhankelijk is van wonnen buiten zijn bereik voor beweeg kracht zijner handelsvloot. Wanneer Groot-Brittannië in een nieuwen °o«og zou betrokken worden, zou het nood- ^kelijk zün, dat de marine-deskundigen Werden bijgestaan door menschen, die ver band hebben van handel en verkeer en van de wijze waarop de handelsvloot function eert. Voor een land als het onze n.l. is de opheffing van alle mogelijke verspilling bij eeh misbruik van koopvaardijschepen van het allergrootste belang. De dienst voor de han delsvloot zou niet alleen aanvallen van on derzeeërs en geweervuur hebben af te we- De bekende Britsche reeder, die ge durende den oorlog de controle had over ~et convooi-systeem. ren, maar ook aanvallen uit de lucht. Het gebruik van de lucht zou den aanvallers na- uurljjk een grooter operatie-veld verstrek ken, maar om die bedreiging te bestrijden fou het gebruik van defensieve luchtkrach- n bij het convooi van schepen van groot zijn. B*e handel moet zoowel binnen als bui ten het land intact gehouden worden. Het zou onze zaak niet dienen, wanneer we bü het dreigen van gevaar, schepen tijdelijk binnen de haven hielden, hoewel dit tijdens den oorlog veelvuldig werd gedaan, vóór het convooi-stelsel werd ingevoerd. Terwijl de vlucht mag worden te baat genomen door schepen van een gevaarlijke streek naar een andere haven te zenden, bestaan hiervoor grenzen, want het heeft geen zin schepen naar de haven te dirigeeren, waar onvol doende gelegenheid' bestaat voor het lossen en distribueeren der ladingen. Wij moeten niet vergeten., dat Londen practisch het geheele zuidoostelijke gebied van Engeland voedt, dat één derde van Engelands be volking omvat. Daarom is het zaak de la dingen niet alleen veilig in de haven te hebben, maar ook ze te kunnen lossen en evenredig over het land te kunnen distribu eeren, vooral op die plaatsen, waar zij het meest van noode zijn. Vóór alles moeten de Londensche d'okken beschermd worden en het werk daar moet ongestoord voort gang hebben, ondanks luchtaanvallen. De ervaring heeft geleerd, dat men dit alles van Britschen arbeid mag verwachten. Wij komen ten slotte terug op de kwes tie, of de vijand de beginselen van het in ternationaal recht zou in acht nemen. Zou hij d'it deen, dan zou het gevaar van den onderzee-oorlog en den aanval op koopvaar dijschepen uitgeschakeld worden. Wanneer echter al onze brandpunten belaagd worden door onderzeeërs en vliegtuigen, zouden wij een systeem van bescherming door convooi moeten toepassen en met de convooien een luchtmacht d'oen samenwerken, ter afwering van luchtaanvallen .De ervaringen van den jongsten oorlog hebben bewezen, hoe groot onze onafhankelijkheid is van onzen zeehan del, en in eiken toekomstigen oorlog is het onvermijdelijk dat onze vijanden, tenzij zy de tegenwerking der neutralen zouden vree zen, zich zouden concentreeren op de ver nietiging onzer handelsvloot. Geen aanvals middelen zullen worden verwaarloosd en ik geloof, dat de handelsvloot voorbereid zou moeten zijn op verdediging van zichzelf tegen zooveel' vormen vaii aanval, aks b.v. bommen in de ladingen, wanneer schepen in een neutrale haven vertoefden, mijnen, luchtmacht, onderzeeërs en geweervuur en feitelijk tegen alles, wat de menschelijke vindingrijkheid weet voort te brengen. verbonden, dat regenweer op komst is. In het Wasten van het Britsche koninkrijk regende het eergisteren overvloedig, maar dit ligt dan ook zooveel dichter bij de deprest Ij. Bij ons is barometer In tus schen nog iets gestegen en er doen zich nog geen voorteekenen voor, dia zouden wijzen op de nadering der depressie. Het kan echter ook gebeuren, dat zich in het Zuiden een kleine depressie en een onweers toestand ontwikkelt, ook hiervan zijn nog voorteekenen te zien. Wij kunnen ons dus nog verheugen in het mooie en warme zomerweer. De „Untin Bowler" bevindt zich thans aan de Noordelijke punt van Labrador. De vliegers meldden, dat zij gereed zijn hun vlucht naar Groenland voort te zet ten. Zij hebben Labrador slechts onder groote moeilijkheden bereikt, daar zü voort durend moesten uitwijken voor de uit het Noorden komende dikke mistbanken. Twee nachten en een dag hebben zij met de elementen moeten strijden om te verhin deren, dat het vliegtuig tegen een rots of tegen de talrijk in de buurt van de kust drijvende ijsbergen zou worden "eworpen Zal de warmte aanhouden? De weerkundige medewerker van het „Vad." schreef gisteren: Het zal gisteren voor iedereen wel duide lijk geweest zijn, dat er een groote ver andering in de weersgesteldheid moést zijn gekomen, omdat anders het warme en zeer zomersche weer moeilijk te verklaren zou zijn geweest. Het was alweer bijna twee weken geleden, dat de thermometer mid den op den dag zoo hoog steeg als gisteren. Er woei een luwe wind uit het Westen en nu en dan was het zonnig; het was niet meer koud, zonder dat het te warm was. En het was droog, zoodat er eigenlijk niets ontbrak aan dit mooie zomerweer, een weelde na de vele koele en koude dagen en weken. De allernaaste oorzaak was, dat de koude luchtstroom uit het Noorden, die weer zoo langen tijd had geheerscht, ons verlaten heeft om Oostwaarts weg te trekken. Intusschen, en dit is eigenlijk de diepere oorzaak van de groote weersverandering, is de algemeene luchtdrukverdeeling belang rijk gewyzigd. In het Westen en Noord- Westen heeft zich een nieuw en zeer groot gebied van lage drukking ontwikkeld, dat zich bovendien ver naar het Zuid-Westen over den Oceaan uitstrekt. En is daardoor een algemeene Zuidelijke luchtstroom in het Westen van Europa doorgedrongen, een ruime aanvoer van warme en vochtige lucht uit het Zuiden is in de plaats geko men van den kouden, drogen Noordelijken luchtstroom; over het vaste land heeft echter het gebied van hoogen druk stand gehouden en men kan wel aan den hoo gen barometerstand zien, dat het nog niet voor de depressie achteruit geweken is en dat het dit niet doen zal, zoolang de baro meter hier zijn hoogeren stand behoudt. De nieuwe luchtdrukverdeeling is veel gunstiger dan de vorige. Zij belooft ons in elk geval warmer weer dan wy tot nu toe gehad hebben. Zoolang wij den barometer niet zien dalen, het gebied van hoogen druk dus stand houdt, kunnen wij nog op mooi weer rekenen. Intusschen is er aan deze nieuwe luchtverdeeling de groote kans Toenemende productie en export De Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden hebben, aldus blijkt uit een artikel van den heer Blaauw, chef van statistiek dezer bedrijven, in Econo mische Statistische Berichten over IJzer en Staal in 1928, zich op zeer bevredigende wijze weten te ontwik' 'en. Het Hoogovenbedrijf te IJmuiden werkte in 1928 r volle capaciteit, d.w.z. met 2 hoog ovens. De ontwikkeling van de productie sedert het bedrijf in werking ging, is als volgt: Productie ruwijzer 1924 91.100 ton 1925 109.300 ton 1926 142.500 ton 1927 203.700 ton 1928 258.000 ton Het verbruik van ruwijzer in ons land be droeg in 1927 71.500 ton en in 1928 89.500 ton. Van deze hoeveelheden werd door het Hoog ovenbedrijf resp. 39.500 ton of ruim 55 pet. en 54.000 ton of ruim 60 pet. geleverd. De ontwikkeling van het verbruik van het natio nale product is alleszins gunstig te noemen; in het eerste bedrijfsjaar van het Hoogoven bedrijf leverde het ongeveer 35 pet. van de binnenlandsche behoefte. Het overige van de productie werd in het buitenland afgezet. De Nederlandsche ruwijzeruitvoer bedroeg (in metrieke tonnen): 1927 1928 Totaal 150.000 216.000 Waarvan naar: België 34.700 61.600 Frankrijk15.800 40.000 Duitschland 32.600 33.100 Ver. Staten 28.500 29.300 Gr. Brittannië 14.000 15.100 Zweden 6.200 10.000 Italië 6.500 9.600 Denemarken 5.000 5.500 Een indruk van de beteekenis van h'fc Hoogovenbedrijf als exportbedrijf verkrijgt men door kennis te nemen van den ruw ijzeruitvoer van de voornaamste producee- rende landen. Frankrijk in 1928: 626.500, Engeland 404.000, Duitschland 254.500 en Bel gië—Luxemburg 99.000 ton ruwijzer. Dat het bedrijf zijn afzet in deze landen, waar de ijzerproductie de laatste jaren een sterke expansie vertoont en waar de produc tiekosten laag' zijn, zoo aanzienlijk heeft weten op te voeren, is een symptoom van de bijzondere waardeering, welke het nationale product, dank zij zijn goede kwaliteit, in het buitenland vindt. stuk, waarvan de netto-opbrengst ten bate van genoemde vereeniging zal komen. De zegels zullen voor frankeering geldig zijn tot 30 April 1930. Bij het departement van Oorlog is een tele gram ontvangen, dat bij de passencon- tróle op het eiland Boeton de Alboneesche sergeant der eerste klasse Simon door een inlander aangevallen en licht gewond is. De dader werd neergelegd. Behandeling in het najaar? Naar. „het Vad." verneemt, is de kans groot, dat het Suikerwetje, dat thans na het wetsontwerp betreffende de financieele ver houding tusschen Rijk en Gemeenten, op de agenda der Eerste Kamer voorkomt, van de agenda zal worden afgevoerd. Het laat zich n.l. aanzien, dat er deze week niet voldoende tijd zal overblijven voor de behandeling van de Suikerwet, in welk geval de Kamer voornemens schijnt dit wetsontwerp tot het najaar te laten liggen. DE KATH. LIJSTEN IN N.-HOLLAND De heer H. Brouwer stelt zich niet beschikbaar De heer H. Brouwer te Hilversum, die als no. 5 voorkomt op de candidatenlijst, inge diend door de meerderheid der R. K. Sta tenfractie van Noord-Holland, deelt aan de „Volkskr." mee, dat hij tijdig aan het bureau der Statenfractie het hem gezonden formu lier ongeteekend heeft teruggestuurd, en eveneens tijdig aan het secretariaat der R. Staatsparty het bericht, dat hij geen can- didatuur voor de Eerste Kamer aanvaardde. Van verschillende waarden De administratie der posterijen heeft aan de Vereeniging „Rembrandt" tot behoud en vermeerdering van kunstschatten in Neder land hare medewerking toegezegd voor de uitgifte van een serie bijzondere frankeer zegels, dragende de beeltenis van Rem brandt. Ook bestaat de mogeiykheid dat een der zegels een symbolische, voorstelling zal dragen. De zegels zullen verschijnen in de waar den van 5, 1XA en 12 <4 cent en verkocht worden met een toeslag van 5 cent per De bond „Heemschut" heeft zich tot de Koningin gewend in haar hoedanigheid als beschermvrouwe van „Heemschut", met het dringende verzoek te willen verhinderen, dat in de nabijheid van „Gooilust" de kinine- fabriek zal worden gebouwd. Vermoedelijk uit een vliegtuig gevallen De piloot van een in Sevilla opgestegen vliegmachine, bemerkte tijdens zijn vlucht plotseling, dat zijn beide inzittenden, twee Spaansche officieren, verdwenen waren. Da terstond ingestelde nasporingen naar hun lot, hebben tot dusverre nog geen resultaten opgeleverd. HELMOND, 11 Juli. Gisteren werden op de losplaats der Staats spoorwegen te Deurne door den expediteur Goossens spoelingbakken gelost, die op een wagen vervoerd werden. Op een gegeven oogenblik viel een der bak ken, die cirea 1000 K. G. wegen, van den wagen en verpletterde den 12-jarigen H. Goossens, die stond te kijken. Hij was op slag dood. De heer G. v. d. M„ toen hij op den Boschdijk te Eindhoven liep, tegen een auto bus gebotst. Na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden is de ongeluk kige aan de bekomen verwondingen overle den. Hij laat een vrouw en vier kinderen, waarvan twee doofstom zijn, achter. Door de Apeldoornsche politie is te Amers foort aangehouden zekere K., bankwerker van beroep, verdacht van inbraak met poging tot brandstichting in 't perceel aan den De- venterweg, bewoond door mejuffrouw B. B. Te Helmond is de 20-jarige schildersknecht H. V. van een steiger van de in aanbouw zijnde nieuwe draadnagelfabriek van de fir ma van Thiel te Helmond gevallen. Geeste lijke en geneeskundige hulp werd onmiddel lijk ingeroepen. Met ernstige verwondingen is de jonge man naar het St. Anthonius- gasthuis te Helmond overgebracht. De daders gevonden Gisterennamiddag, omstreeks 6 uur, werd in de Scheveningsche Boschjes een man door een agent van politie op heeterdaad be trapt op het plegen van openbare schennis der eerbaarheid (art. 259 W. v. S.). De man vluchtte echter en een achtervolging volgde, welke niet minder dan drie kwartier duurde. Ondertusschen liad de man reeds verschil lende zilveren voorwerpen weggeworpen. Na dat de agent tenslotte drie revolverschoten in de lucht had gelost, is de man aangehou den en overgebracht naar het Hoofdbureau van Politie. Bij fouilleering bleek hij toen in het bezit te zijn van een portemonnaie, welke ontvreemd bleek te zijn bij de inbraak, in het begin dezer maand gepleegd, in een logement, aan de Lange Beestenmarkt te 's-Gravenhage. By verhoor, dat den man, den 26-jarigen C. J. F. K., zonder vaste woonplaats, werd afgenomen, legde hy een volledige bekentenis af. In een nacht, in het begin dezer maand, heeft hy met zijn broer ingebroken in be doeld logement. Zij verschaften zich toegang door overklimming van een muur en open schuiving van een raam. Er werd toen voor ongeveer 500 aan sieraden buitgemaakt, welke voor een groot gedeelte zyn beleend. Men zal zich herinneren, dat ook een aantal sieraden met behulp van een hond weer zijn teruggevonden. In den nacht van 5 op 6 Juli is opnieuw ingebroken in het logement; de buit bestond toen echter slechts uit een portemonnaie met eenig geld. De aangehou dene werd by deze twee ".e inbraak door den logementhouder betrapt, doch wist echter na een worsteling met dezen te ontvluchten. Gisterenavond laat heeft de politie ook den broer, den 28-jarigen G. B. K., eveneens zonder vaste woonplaats, aangehouden. Deze heeft echter nog geen schuldbekentenis af gelegd. Dankbetuiging van Z, Exc. Mgr. L. Schioppa Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent heeft van Z. Exc. Mgr. L. Schioppa het verzoek ontvangen, het Hoofdbestuur van den Dioc. Haarl. Katholiekendag den welgemeenö'en dank van Z.Exc. over te brengen. Voorts uitte Mgr. Schioppa zijn groote voldoening over de uitgedrukte gevoelens van kinder- lyke liefde jegens Z. H. den Paus, den Plaatsbekleeder van Jezus Christus. De dader heeft bekend. Op den 19den Juni werd door het Pers bureau Vaz Dias het bericht verspreid, dat op de algemeene vergadering der Nederland sche Maatschappy voor Scheepvaart, Handel en Nijverheid een voorstel zou worden inge diend, ter overlegging aan de Trasten tot wyziging der Trust-overeenkomst van 15 April 1924. Aan obligatiehouders van 7 pCt. obligaties Furness-Stokvis 1920, zou dan toestemming worden verzocht tot verlaging van den rentevoet der obligatiën tot 4 34 pCt. Mocht dit voorstel worden aangenomen, zoo zal de maatschappy in staat zijn, door haar sterk verbeterde financieele positie aan te vangen met de nakomingen harer ver plichtingen, voortspruitende uit bovenge noemde overeenkomst. Aan dit bericht was een begeleidend schrij ven toegevoegd, op briefpapier, oogenschyn- lijk afkomstig van bovengenoemde firma» Het bureau bleek de dupe te zijn gewor den van een schandelijke poging tot mislei ding, daar bij aanvraag bij de maatschappij bleek, dat by haar omtrent een dusdanig voorstel niets bekend was. Intusschen heb ben tal van menschen ter beurze er ernsti ge schade door geleden. De zaak werd in handen gesteld van de politie. Het is haar gelukt klaarheid in deze zaak te brengen. Met groot beleid hebben commissaris Heero ma en de rechercheur De Bas hier gewerkt. Door medewerking van de pers heeft zich by den commissaris aangemeld de drukker, die het briefpapier vervaardigd heeft. Het was een Amsterdamsche firma. Deze druk ker kon echter den naam van zijn opdracht gever niet geven, omdat hij inderdaad in de veronderstelling was, dat het briefpapier be stemd was voor de Nederlandschee Maat schappy voor Scheepvaart, Handel en Nij verheid, te meer daar het een groote order was. Een als heer gekleed persoon, die het be stelde, had ook de drukproef gehaald. Wel kon hij een volledig signalement van hem geven. Met dit signalement in handen is de rechercheur De Bas er op uit getrokken naar verschillende plaatsen in ons land, en werd ook te dezer stede een onderzoek ingesteld. Dit alles bracht echter geen resultaten. Gisteravond werd de man op straat her kend en aangehouden. Het bleek te zyn een aföeelingschef van een groote financieele firma te dezer stede: hy woont in het Gooi. Nog gisteravond is door commissaris Heeroma met bovenge- noemden rechercheur nog een huiszoeking gedaan. De man ontkende iets met de zaak te ma ken te hebban. Hedenmorgen is bij de firma een huiszoe king gedaan en 's middags trokken de poli- tie-autoriteiten nogmaals naar ds woning in het Gooi, omdat de verdachte, die weer op vrye voeten was, hedenmorgen zich had ziek gemeld en niet op zijn kantoor was ver- schenen. Bij het tweede bezoek aan zijn woning heeft hy bekend inderdaad het bericht te hebben geschreven en verzonden. Uit zijn bekentenis bleek, dat hij langza merhand een vrij groote positie had loopen in stukken van de Ned. Mij. over Scheep vaart, Handel en Nijverheid. Op die stuk ken moest worden bijgestort, wat hem in moeilijkheden bracht, want door mislukte speculaties had hij reeds vele verliezen ge leden. Toen is hy op het denkbeeld geko men door middel van een valsch bericht zich te redden. Om aan briefpapier te ko men van de bovengenoemde maatschappij schreef hij als obligatiehouder een brief, waarop hy antwoord ontving. Dit briefpa pier liet hij hier ter stede nadrukken: een van deze nagemaakte vellen briefpapier ge bruikte hij voor het geven van het valsche bericht aan het Persbureau Vaz Dias, met verzoek dit bericht te verspreiden. Voor den verdachte is de toeleg goed ge lukt, want bij het onderzoek ten kantore is gebleken, dat hij een aanzienlijken post van ide betrokken stukken had verkocht. De justitie zal de zaak nu verder ter hand nemen. De herbouw van het Leidsche SUdhfllL Het oordeel van de Rijkscommissie voor Mo numentenzorg. De Eerste Kamer heeft de behandeBng van het wetsontwerp betreffende de fimufe cieele regeling tusschen Rijk en Gemeentes voortgezet. Minister De Geer kwam m het woord. Toenemende productie bij het Hoogwei" bedrijf te Velsen. Rembrandt postzegels van ff 7 en tftg cent. Briand's plan om te geraken tot de iinw mische en politieke eenheid van Furop». De reddingspogingen bij de H, 47 zpn gegeven. De onderhandelingen inzake de Beigisete markenkwestie bevredigend ten einde ge bracht. Overstroomingen nabij Tre pi zonde; SM personen zouden verdronken zijn. Chineesche en Mandsjoerijsche ambtenara» hebben de telefoon en de telegraaf van den Oosterspoorweg bezet; zestig Russisch» ambtenaren gedeporteerd. Barometerstand 9 uur v.m.: 772 OPTICIENS FABKJKANTK* Licht op. De lantaarns moeten worden opgestoken om: 9.45 uur. De Minister van Arbeid, en N. heeft de haven van Aden besmet verklaard wegens pokken. In den afgeloopen nacht is iemand, Van de Moosdijk genaamd, toen hy op den Bosch- dijk te Eindhoven wilde oversteken door een autobus overreden. De man werd met kracht tegen het trottoir geslingerd. Ernstig gewond werd hy in het ziekenhuis opgenomen, waar hij spoedig na aankomst is overleden. Te Varik (G.) is, vermoedeiyk doordat de kinderen met lucifers speelden, gistermiddag brand uitgebroken in de boerdery van J. de Geus in het buurtschap Heeselt. De geheele boerdery brandde af, terwyl ruim honderd hennen en een varken met 9 biggen in de vlammen omkwamen. De eigenaar was laag verzekerd. In perceel Begoniastraat 188, waarin een Chemische Wassehery is gevestigd, ont stond hedenochtend een zware binnenbrand, veroorzaakt door het in brand geraken van benzine. Op de binnenplaats was men bezig met het wasschen van zijden japonnen in benzine. Vermoedelyk is daarbij statische electriciteit opgewekt, waardoor een vonk is overgesprongen in de benzine, die daardoor in brand geraakte. In de nabijheid stonden eenige flesschen met zoutzuur en ammoniak, welke stuk sprongen. Toen nu de brandweer met een paar stralen 't vuur trachtte te blusschen en het water zich met het zouzuur op de plaats vermengde, ondervonden de brandweerlie den daarvan niet weinig hinder. De schoenen en de pantalons van een paar hunner moes ten het ontgelden, doordien de binnenplaats onder zoutzuur en ammoniak kwam te staan. Het brandje zelf was echter spoedig ge- bluscht. Gisteravond is in de bosschen langs «ten Venschen dijk een hevige boschbrand uitge broken, die evenwel door de aanwezigheid I van de Philips-brandweer en die van de ge- I meente Eindhoven vry spoedig gebluscht Ikon worden. Ongeveer 3 H.A. bosch is ver nield. De 3I-jarige scheepsschilder J. L. Ttele. wonende te Rotterdam, was gistermiddag om één uur bezig met het schilderen van een tien meter hooge kraan by de Scheepsbouw Maatschappij „Nieuwe Waterweg" te Schie dam. Hij werd door een duizeling bevangen en stortte naar beneden. Hij bekwam een schedelfractuur, tengevolge waarvan hij on middellijk is overleden. Hy was gehuwd, doch laat geen kinderen achter. Als verdacht van diefstal van een geld kistje, inhoudende 65 en twee spaarbank boekjes, groot respectievelyk 700 en 148, uit de slaapkamer van een perceel in de Rus tenburgerdwarsstraat te Amsterdam, heeft een rechercheur twee jongens aangehouden. Het slachtoffer slechts licht gewond. Zooals we reeds schreven, ondergaat de R.K. Kerk te Velsen-Driehuis een grondige reparatie aan buitenmuren en toren. Toen Donderdagmiddag half drie een der werk lieden bezig was het kruis van zyn voetstuk op den toren af te halen, knapte dit plotse ling af en stortte naar beneden, den werk man in zyn val medetrekkend. De man kwam op den achttien meter lager liggenden steiger terecht, waar hy even bleef liggen, doch zich daarna alleen naar beneden be gaf en in de pastorie om doktershulp ver zocht. Dokter Hannema was direct ter plaat se en verleende hulp. Het bleek, dat de man slechts eenige hoofdwonden had opgeloopen, maar door den schrik zeer overstuur was. De hoogte van den toen bedraagt 66 Meter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1