f3000.- f750.- f250.- f125.- f50.- f40.- Brieven uit Indië Telegrafisch Weerbericht I BUREAUX NAS3AULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DINSDAG 16 JULI 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17208 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWIHTIG UREN NA HET ONGEVAL EEN GROOT MAN De krotwoningen Brand te Vijfhuizen De Eerste Kamer-verkie zingen in Noord-Holland •-:! Groote brand te Amby (L.) Uitslag concours Nationale Zangwedstrijd Bij het zwemmen verdronken Een zigzag rijdende autobestuurder Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem DE FOTOPAGINA Trap van een paard tegen het hoofd De Rijksweg Veis enAlkmaar W eder-openstelling Ri j ks weg HaarlemVelsen Prov. Staten van Noord- Holland Telefoon Na 13866 (drie lijnen) l Postrekening Na 5974 'ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et^ per 'kwartaal 325; per post, per kwartaal 3.58 by voo rnitbe taling. E HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct.p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 et p. plaatsing; elke regel meer 15 et-, bij vooruitbet. f Bö contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel, q Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door bij een ongeval met bij verlies van een hand, bij verlies van een bij 'n breuk van Alleebonné'sop dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, i ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen .1 UUUU«~ ver lies van beide armen, beide beenen of beide oogen: 1 MM' doodelijk en afloop: l£ÜU>~een voet of een oog: I I £Ü»~duim of wijsvinger: I JU,' been of arm bij verbes v. mm anderen vinger. (Van onzen Indischen correspondent) Een zware slag heeft Indië getrof fen.... Karei W.ybrands is ver scheiden! Een ieder die in Indië de pen roert, van welke richting of geestesge steldheid hij ook zijn moge, kon bij het vernemen van die tijding niet anders doen dan alle andere onderwerpen opzij zetten om met de pen te getuigen van den immensen arbeid van dezen man, van de groote taak, die hij volbracht heeft. De lezer zal eenige weken geleden uit de Indische telegrammen hebben kun nen ontwaren wie Karei Wybrands was en dat hij door een auto-ongeluk om het leven Is gekomen. Hij was direc teur van het veelgelezen, te Batavia verschijnend „Nieuws van den Dag", in merg en been journalist en tegelijk was hij de vurigste en onver- vaardste verdediger van de Neder- landscheeerinNederlandsch- Indië. En dit is wel van zéér groot belang als men bedenkt dat aan deze eer, onder het régime der laatste drie landvoogden, ontzaglijk veel te kort is gedaan. De symptomen, welke van dit in-treurige feit het gevolg zijn, ver meerderen met den dag. Nog onlangs moet het zijn voorgekomen, d a t een bestuursambtenaar op 'n verren buiten post in zijn brieven aan de regeering t litteraire woord Insulinde bezigde in plaats van het officieele Neder- landsch-Indië, omdat hij door het gebruik van het woord „Nederlandsch" in dit verband vreesde in ongenade te zullen vallen bij de regeering, die, totaal vervreemd als zij is van alle inzicht in den waren aard der Oostersche mentali teit, bij het beoordeelen van met den inlander verband houdende zaken, een maatstaf aanlegt van onwezenlijke en onmeetbare ziekelijke gevoeligheidsmo tiefjes, welke maatstaf wordt omgeruild voor een anderen met allergrofste deel strepen, zoodra het de belangen van Nederland of een Nederlander geldt. Heeft de Volksraad, met zijn tot dusver Nederlandsche meerderheid nog wel, niet beslist dat de geijkte uitdrukking „bui tenbezittingen" voor ons Indisch gebied buiten Java, officieel moest worden ver anderd in het meer neutrale „buiten gewesten". Het woord „bezittingen" mocht den teergevoeligen koppensnellers van Borneo of van Nieuw-Guinea eens pijnlijk aandoen. De algemeene begoocheling, de hyper- cthische psychose en dat in een Oostersch land nog vol ruwe zeden en van het grofste Oostersche egoïsme! is zóó sterk, dat niet één der illustere volksraadsleden zich bezon en de logische opmerking maakte,, dat uit het woord „buitenbezittingen" heelemaal niet be hoeft te worden gelezen Nederland sche bezittingen. Laat de „geletterde" Dajaksche koppensneller er immers des- gewenscht uit lezen, dat het z ij n bezit tingen zijn, of een eminent-knappe Pa- poeasche volksleider aan een feestmaal tijd, terwijl hij aan een smakelijke menschenbiefstuk x) zich te goed doet, met juridische spitsvondigheid bepleiten dat zij, de Papoea's, er het bezitsrecht op kunnen doen gelden Het is niet het minst tegen derge lijke, gezagsloopende verdwazingen, dat Wybrands te velde trok met al de kracht van zijn welversneden pen, zijn Helderen kijk op de levens- en politieke verhoudingen, met al zijn tintelend ver nuft en zijn vurig enthousiasme. Hij behoorde tot de overgroote verstandige meerderheid der Europeesche ingezete nen die duidelijk de bestuursverdwaling inzien, doch hij behoorde tot de weini gen, die op geenerlei wijze waren besmet met de zienswijzen, welke door de huidige landvoogdij en haar organen zoo naarstig worden gecolporteerd, zoo dat krachtens het „frapper tou jour s" bij dezen en genen er onwille keurig iets van blijft hangen. Wybrands was met zijn sterke persoonlijkheid en zijn groote dosis ge zond verstand daar volslagen immuun tegen gebleven en, wat meer zegt, hij bekampte met feu sacré en bij elke voorkomende gelegenheid de gevaarlijke regeeringsziekte. Hij deed dit waarlijk zonder aanzien des persoons. Of hij daarbij een machtigen regeerings-func- tionaris of een invloedrijk logeman (wat in Indië vrijwel synoniem zijn) bij het nekvel te pakken had: het was hem om het even. Men kan nu wel de opmerking maken dat Wybrands daar toch niet veel mee bereikt heeft, want de regeering gaat kalmpjes haar gang. Maar dit houdt geen steek. Héél veel heeft W y- brands bereikt met zijn onverflauwde actie en voortdurende waakzaamheid. Zeker, het grootst waren de resultaten indertijd, toen het regeeringsmechanis- me nog niet de hoogst gecompliceerde, verwarrende constructie van heden had. Toen kon het doelwit heel wat gemak kelijker gemaakt worden dan thans. Maar ook tot in den jongsten tijd werkte de vrees om door den journa- listieken politiedienst van het Nieuws van den Dag aan de kaak te worden gesteld, en dat op dikwijls niet bepaald aangename manier, zeer phophylactisch. Het aantal min-oirbare „officieele be slissingen" dat door die vrees voorko men is, is heusch niet te tellen. Maar daarbij komt nog iets, dat zeker evenmin uit het oog mag worden verlo ren. Wybrands' arbeid toch heeft ons allemaal In mindere of meerdere mate er voor behoed slachtoffer te wor den van de politieke psychose der hui dige landvoogdij. Door zijn schitterende, glasheldere pennevruchten liet hij ons bij voortduring de regeeringswonden zien. De van hoogerhand soms in theo retisch-verleidelij ken vorm in Volksraad en elders aan den man gebrachte theo rieën en verklaringen: het was Wy brands, ter zijde gestaan door zijn bekwamen hoofdredacteur Mulder, die er het onhoudbare, het sofistisch karak ter van aantoonde, en dat zonder ge leerden omhaal van woorden, zonder een beroep op gewichtige boekenwijs heid, doch slechts met behulp van ge woon menschelijke, in-gezonde logica en met een beroep op aan de volle levenspracktijk van de Indische maat schappij ontleende sprekende voorbeel den, waartegen zelden eenig steekhou dend argument kon worden ingebracht. Een der Indische dagbladen, .die ten behoeve van de vele ambtelijke lezers altijd een slag om den arm houdt, maakte de opmerking, dat Wybrands wel een groote rol heeft gespeeld toen de Indische bureaucratie oppermachtig was, doch dat het „nieuwe" Indië hem was ontgroeid. Ik heb er al op gewezen dat het „nieuwe" Indië zoo gecompli ceerd is, dat men moeilijk nog strijd tegen bepaalde personen of op-zichzelf staande feiten voeren kan. Maar dat is absoluut onjuist de meening te wekken dat een strijd als Wybrands voerde, thans niet meer noodig is: dat m.a.w. bureaucratie en corruptie niet meer'van dezen tijd zouden zijn. Niets is minder waar en ieder weldenkende in deze ge westen is verheugd over het feit, dat de eerder genoemde hoofdredacteur van het „Nieuws", wiens geest zoo uitstekend is afgestemd op de stemvork „W y - brands", en die van het te Soerabaja verschijnend Soerabajasch Han delsblad, de heer Zentgraaf, een op hetzelfde doel als dat van Wy brands gerichte actie zullen blijven voeren. T o 1 s t o heeft er ergens in zijn wer ken op gewezen, dat het maar schijn is, dat de zware slavenketenen van weleer zouden zijn afgeschaft. Ze zijn slechts omgesmeed tot ontzettend lange, ragfijne stalen draden, die overal kris en kras door de menschelijke maat schappij loopen en ons allen op een hinderlijke, onzichtbare wijze en onont koombaar aan banden leggen. Zoo is het met de bureaucratische toestanden in Indië. De bureaucratische ketenen van weleer zijn vervangen door een ragfijn, niet te ontwaren en te ontwarren spin sel van draadwerk. Wij leven hier allen, vooral op politiek gebied, temidden van een onzichtbare prikkeldraadversper ring. En dat maakt een Wybrands niet overbodig, maar meerdere Wy- brandsen zéér noodzakelijk! De Pers is een machtig middel vooral in Indië en dat de regeering dit inziet; is alreeds gebleken uit mijn vorige correspondentie. Een typisch feit is het volgende. Men weet welk een invloed Multatuli heeft gehad op het Nederlandsche den ken en op onze literatuur. Moge voor eiken, in Indische zaken goed ingewijde Multatuli als historicus niets te beteekenen hebben, niemand zal de machtige bekoring en invloed van den Multatuliaanschen schrijf- en betoog trant ontkennen! Welnu, in dezen geest was Wy brands een Multatuliaan, immers hij schreef met Multatuliaanschen stijl. Wel eigenaardig is het streven naar evenwicht in de natuur en in de men schelijke maatschappij. De stijl van Multatuli heeft zéér gezag-onder- mijnend, de Multatuliaansche stijl van Wybrands in hooge mate gezag- opbouwend gewerkt. Een groot, een een der talent, dat, in twee uiteenloopende personen, zichzelf in evenwicht houdt. Nu ik zijn meer algemeene beteekenis in het licht heb gesteld, wil ik met groote dankbaarheid gewagen van al hetgeen Wybrands voor de Indische katholieken heeft gedaan. In een tijd dat de rechten der katholieken in deze gewesten nog veel erger dan nu met de voeten der machthebbers werden getre den, dat het in niemands belang was om bij de katholieken in het gevlei te komen, stond daar Wybrands op om, geheel vrijwillig en louter op grond van de rechtvaardigheid, onze belangen te bepleiten als dit noodig was. En het zuiverend werk dat hier verricht is, kan door ons niet hoog genoeg worden aan geslagen. Van hoeveel omtrent ons heer- schende dwaalbegrippen hij in zijn neu traal dagblad de onhoudbaarheid heeft aangetoond, vermag niemand te schat ten. En dat alles met dezelfde klaarheid alsof Wybrands de gave had in de problemen te schouwen als waren zij van glas. Wij hebben in Wybrands, vooral vroe ger toen wij nog geen courant hadden, in zekeren zin een Schaepman- figuur gehad, al kon hij uiteraard niet de Schaepman-figuur zijn, die de Indische katholieken zoo van noode hebben en tot dusver ontberen moesten. Nog onlangs wees het orgaan van onzen Centralen Raad er op, dat wij meer onze tanden moesten laten zien, want alleen daarmee kan men in Indiè iets bereiken. Zoo is het een feit, dat wij, katholie ken, onder de paar Volksraadsleden, die ons zijn toegestaan, een hoogst eminent man hebben in den persoon van dr. ir. J. Schmutzer. Zeker is hij een van de aller begaafdste Volksraadsleden. In zijn gedegen, wei-overwogen en uitste kend gedocumenteerde redevoeringen heeft hij herhaaldelijk op vele billijke eischen der katholieken gewezen; hij heeft voorts meer dan eens het alge meen belang gediend door zeer over tuigend de fatale destructieve actie der communisten in Indië aan te toonen; hy heeft het bewys geleverd van de nauwe verwantschap, vooral in Indië, tusschen communisme en socialisme. En weet u wat het antwoord der regeering op dit alles is? Een socialist werd pas benoemd in een der meest verantwoordelijke ge- zagsfuncties n.l. als directeur van Bin- nenlandsch Bestuur. In bijkans alle inlandsche bladen wordt het goedgéloo- vige, in zijn hart wars van politiek zijnde Javaansche volk stelselmatig en straffeloos opgezet tegen alles wat Ne derlandsch is. Indische min of meer intellectueele opruiers hebben overal vrij spel, terwijl katholieke ambtenaren, die de gave van het woord en de pen hebben en bij een zekeren aan hun capaciteiten en gezinsbehoeften geëvenredigde so cialen welstand, machtige strijders voor de rechten der katholieken zouden kunnen worden, op denachtergrond geschoven, ja, genegeerd worden. Zulk een eerbied heeft de. regeering voor fijn beschaafde, hoogst ontwikkelde, in den omgang aangename Volksraads leden, die echter helaas! niet de gave bezitten, tusschen de omheining hunner lippen doorde tanden te laten zien en er desnoods mede te bijten óók. En daarom missen wij W y- br ands zoo! Hoe heeft het ons katholieken dan ook pijnlijk getroffen, dat de politiek er een tweetal onzer voormannen in den Volksraad toe bracht eei! jaar of wat geleden een motie in te dienen tegen het „Nieuws", het machtige strijdorgaan van den grooten Wybrands. De zaak zat zoo: Door zijn felle strijdwijze, en de ma nier waarop hij, behalve de regeerings- politiek, de destructieve actie der inlandsche onruststokers te lijf ging, kreten de inlandsche leiders, vooral persleiders ten volle schuldbe wust en op tegenweer bedacht! het „Nieuws" uit voor een vijand van den inlander. Deze beschuldiging was mis plaatst voor een ieder die op de hoogte der feiten was en het „Nieuws" altijd gelezen had. Wist men toch hoe W y- brands het b.v. indertijd met vlam mende verontwaardiging heeft opgeno men tegen de daden van geweld, door zich vergetende kolonialen op Atjehsche vrouwen en kinderen gepleegd. Laten wij nog toegeven dat Wybrands bij zijn feilen strijd als man-alleen tegen een leger van regeeringsmannetjes zich wel eens te ver had laten gaan en af en toe te veel gegeneraliseerd had, zoodat minder ontwikkelde Inlandsche lezers daaruit verkeerde conclusies heb ben kunnen trekken dan nog mocht daaruit m.i. geenszins de nood zakelijkheid worden afgeleid om offi cieel bij de regeering op maatrege len tegen het N i e u ws van den Dag aan te dringen. Ja, zelfs al had die noodzakelijkheid bestaan, dan ware het toch' niet de taak van katholieke voormannen geweest hier tegen het „Nieuws" op te staan, uitsluitend en alleen op grond van de door ons aan Wybrands verschuldigde gevoelens van groote dankbaarheid. Helaas, een tweetal onzer voorman nen heeft de motie ingediend. Dit was en is te betreuren, hoezeer zij persoon lijk ook van de noodzakelijkheid en hun recht overtuigd waren. Natuurlijk was het voorstel koren op de molen der com munisten en der regeering, hoewel deze laatste zich groot hield en niet op de motie inging, omdat zijvreesde voor die maatregelen. In elk geval had de regeering onzen katholieke voormannen wel dankbaar mogen zijn, doch laat ik verklappen, dat van die dankbaarheid tot op het oogenblik dat ik deze regelen neer schrijf nog ^een. grein gebleken is. Wybrands is ons ontvallen. Geen grootheid in deze landen heeft dit koud gelaten. Zelfs de voorzitter van den Volksraad heeft schriftelijk van zijn res pect voor den overledene moeten ge tuigen. De consuls der verschillende mogendheden waren bij het graf aan wezig, alle groote lichamen hadden zich laten vertegenwoordigen en het deed het katholieke hart goed, dat ook ons dagblad „De Koerier" er vertegen woordigd was. De groote doode, die in onze herinne ring lééft, zal voor ons blijven leven en ons ten voorbeeld strekken bij ons zoe ken naar een Schaepmanfiguur. Moge de huidige, knappe en geestige hoofdredacteur van het „Nieuws" steeds indachtig zijn wat Wybrands LtCHTEÜEURIóE ROOKTABAK RCCDE-STER THEODORUS NIEMEIJER GRONINGEN voor ons katholieken was, en dat hij niet vergete dat, al hebben wij tegen woordig ons eigen dagblad, het meeren- deel onzer zich gaarne verlustigt in de pittige „Nieuw s-artikelen zoowel van Wybrands als van zijn waardigen nevenstander Mulder! Vooral ook omdat wij op het stuk van „tanden laten zien" nog heel wat van het „Nieuws" kunnen leeren! ADJUTOR. Batavia, 30 Mei 1929 x) De bekende missionaris Pastoor Vertenten vertelt in de beschrijving van een zijner dienstreizen in het bin nenland van Nieuw Guinea, dat daar ergens op een markt kinder-bouten te koop waren. c Een plan tot verdwijning De Ministers van Binnenlandsche Zaken, Nijverheid en Arbeid zullen een plan op stellen voor de volledige verdwijning der krotwoningen, dat in den volgenden minis terraad zal wórden besproken. Boerderij afgebrand Hedennacht is aan den Cruquisdijk brand uitgebroken in de boerderij, bewoond door J. Biemond. De bewoners werden wakker door het knetteren van het vuur en met moeite wisten zij zich te redden. Een viertal perso nen, die van de Nieuwe brug kwamen fiet sen en die den brand reeds van verre zagen, waren het eerst op de plaats des onbeils aenwezig. In allerijl is een daarvan naar •Vijfhuizen gefietst, om de brandspuit te gaan alarmeeren. Deze was dan óok spoedig ter plaatse, maar heeft geen water gegeven, daar er toch niets meer te redden viel. Ook de motorspuit van Hoofddorp arriveerde 'n tijdje later. De geheele boerderij is totaal afgebrand alleen een schuur, die achter op het erf stond, is behouden gebleven. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Sommigen meenen. dat het door kortsluiting zou zijn aangeko men, doch met zekerheid is niets te zeggen. Het Partijbestuur zal trachten de kwestie in goede banen te leiden Zaterdag 13 Juli j.l. vergaderde het Be stuur der R.K. Staatspartij te Utrecht, onder voorzitterschap van Jhr. Ruys de Beeren- brouck. Afwezig waren de heeren van Hout, Dag. Best., Gouverneur, Leiden en Meijer, Gelder land, allen met kennisgeving. Bij de opening der vergadering bracht de Voorzitter den goeden uitslag der verkiezin gen van 3 Juli in herinnering, en sprak onder instemming der vergadering een woord van hartelüken dank aan allen, die aan dezen gunstigen uitslag hebben medegewerkt. Na goedkeuring der notulen van de ver gadering van 11 Mei, werden eenige inge komen stukken behandeld. Hierna werden de werkzaamheden bespro ken voor het tweede halfjaar 1929, met name de bij art. 14 lid 3 Partijreglement voorge schreven periodieke verkiezingen voor de steungerechtigde afgevaardigden naar den Partijraad, en de Partijraadsvergadering in November, welke zal behandelen het militaire vraagstuk. Op deze vergadering worden ook het Dagelijksch Bestuur en de Voorzitter van het Partijbestuur voor vier jaren we derom aangewezen. Bü de bespreking van den verkiezingsuit slag kwam algemeen groote voldoening tot uiting over de verkiezingsactie. Goedgekeurd werd het voornemen van het Dagelijksch Bestuur om deze gevoelens in een manifest aan de Nederlandsche Ka- DE STATIONSUITGANG AAN HET KEN NEMERPLEIN werd hedenmogen voor 't publiek fat 'gebruik genomen. Met deze open stelling is aan den wensch van vele bewoners ■i: van Haarlem - N oord voldaan. tholieke Kiezers en Kiezeressen neer te leggen. Besloten werd de actie voor het Dr. Schaepmanfonds na de zomermaanden krachtig voort te zetten. Het Partijsecretariaat werd opgedragen een enquête der verschillende partij-instan ties, om zich zoodoende van de gevoerde actie een leerzaam overzicht te kunnen vor men, dat bjj den gedecentraliseerden opzet onzer propaganda anders niet te verkrijgen is. Hierna werd langdurig beraadslaagd over de gerezen moeilijkheid bij de candidaatstel- ling voor de Eerste Kamer in Noord-Holland. Getracht zal worden deze aangelegenheid alsnog in goede banen te leiden. Een com missie uit het Partijbestuur werd aangewe zen om daartoe stappen te zetten, Na gehouden rondvraag werd de verga dering gesloten. De heer Fransen bedankt Naar het „Hbld." verneemt, heeft de heer W. Fransen Jzn., aftredend lid bij de aan staande verkiezing voor leden van de Eerste Kamer gemeend niet de verklaring te moe ten teekenen waarbij hij zich met de plaats op de ingediende candidatenlijst voor Noord- Holland en Friesland der R. K. Staatspartij zou vereenigen. Hij zal dus van die lijst moeten worden afgevoerd. Oorspronkelijk stonden op de lijst de namen van: 1. J. N. Hendrix, 2. mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, 3. mr. P. J. Reyner, 4. L. Visser 5. H. Brouwer, 6. W. Fransen. Beide laatstgenoemden hebben nu bedankt, zoodat op de lijst nog slechts de eerste vier genoemden voorkomen. ZEVEN HUIZEN AFGEBRAND Geen persoonlijke ongelukken In het dorp Amby, in de nabijheid van Maatstrieht gelegen, brak gistermiddag door onbekende oorzaak brand uit in een blok van zeven huizen,, dat in den voiksmond den naam van „Jordaan van Amby" draagt. De woningen, waaronder het postkantoortje, werden een prooi der vlammen. Het groot ste gedeelte van het huisraad kon worden gered, behalve een klein deel, dat zich op de bovenverdiepingen bevond. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De Maastrichtsche brandweer was spoedig met een stoomspuit ter plaatse. Ongeveer half zes was de brand in zoo verre gebluscht, dat gevaar voor uitbreiding v as vocikomen. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Het blok huizen behoorde toe aan den heer Van Subel. Zij werden bewoond door de families Kusters, Braken, Muller, Elissen (de kantoorhouder van het postkantoor), Kuiper en de Wed. Perron. Bij de voortzetting van den nationalen zangwedstrijd te Bussum, uitgeschreven door de zangvereeniging „De Volksstem" aldaar, werden Zondag de volgende resul taten bereikt: 4e afd. mannenkoren, Haagsche Mannen koor „Apollo", Den Haag le pr. A 303 punten. 3e afd. gemengde koren: Gem. Zangver. „Harmonie", Naaldwijk le pr. B 313 pt.; Soc. Liedertafel „Ontwaakt", Zaandam, le pr. A 317 punten. Eerewedstrijd 3e en 4e afd. gemengde en mannenkoren: Hespe's Dameskoor, Utrecht le pr., 164 punten. Gemengde koren 2e afd. Gemengde Zang vereeniging „Harmonie", Wormer le pr. B 311 punten. 2e afd. mannenkoren: Mannenzangver- eeniging „St. Caecilia", Weesp, le. pr. 325 punten. Men meldt ons uit Enkhuizen: Gisteravond te omstreeks zeven uur is de 22-jarige P. S., die goed kon zwemmen, op c.a. 10 M. afstand van de kust, waar nog geen meter water staat, nabij de zwem inrichting, waarschijnlijk tengevolge van hartkramp verdronken. Hoewel zijn vrienden hem onmiddellijk op het droge brachten, en de badmeester en een padvinder kunstmatige ademhaling toe pas ten, kon de inmiddels ontboden geneesheer slechts den dood constateeren. Op den Haarlemmerweg tusschen Sloter- dijk en Halfweg is gisteravond een auto, uit Amsterdam komende, die zacht over den weg reed, tegen een uit tegenovergestelde rich ting komende auto aangebotst. Beide auto's werden vrij ernstig bescha digd. De bestuurder van den aanrjj denden auto wist zich uit de voeten te maken; de eige naar van den aangereden auto, Marx ge naamd, die aan het stuur zat, liep een lich te hoofdkwetsuur op. Het was de politie hedennacht nog niet gelukt den autobestuurder, <*ie de botsing veroorzaakt Veeft, op te sporen. Te Amby zij.n zeven huizen afgebrand Geslaagde proefvluchten van de „Do X". Uit het Partijbestuur der R. K. Staats partij is een commissie gevormd, die zal trachten, de Eerste Kamerverkiezingen tal Noord-Holland in goede banen te leiden. De koning van Engeland heeft een wel geslaagde operatie ondergaan. Het geheim Consistorie op het Vattcaaa, Henderson de Britsche minister van bol. tenlandsche zaken, legt verklaringen af om trent het S aar gebied. In Montgomery (Alabama) zijn verschei dene huizen ingestort. Barometerstand 9 uur v.m.: 771. Achteruit. OPTICIENS FABRIKANT EN V LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden .opgestoken om: 9.40 uur. Hoogste stand 768.9 m.M. te Groningen. Laagste stand 755.9 m.M. te Varsö. Verwachting: Zwakke tot matigen, ooste lijke tot zuidelijken wind, helder tot haïf- bewolkt, warm en droog, later eenige kans. op onweer. In onze fotopagina komt een foto voor van een wielerbaan aan den Paterswoldschenweg. Verzuimd is te melden, dat deze wielerbaan te Groningen wordt gebouwd. Zwaar verwond Gistermorgen gebeurde te Vijfhuizen een zeer ernstig ongeluk. Toen de arbeider A. Bax, wonende aan den Kruisweg aldaar, den hengst van de vereeniging „Hoorddorp". die gestationneerd is bjj den landbouwer J. C. Genrels, zou inspannen, waarbij ge noemde landbouwer hem behulpzaam was. schijnt het beest eenigszins geschrokken te zijn, waardoor het achteruit sloeg en B. tegen het hoofd raakte. De man zakte zwaar gewond aan het hoofd ineen. Zeer spoedig was de wijkzuster aanwezig, die den hevig bloedenden man hielp. Inmiddels kwam ook de in allerijl ontboden dr. Bult van Hoofddorp, die' den ongelukkige verbond, waarna hij met de ziekenauto van Hoofd dorp naar zijn huis werd gebracht. De toe stand is zeer zorgwekkend. Tijdelijke stremming. De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat te Haarlem brengt ter ken nis, dat met ingang van 15 Juli 1929 het rijverkeer (rijwielen uitgezonderd) op het gedeelte van den Rijksweg VelsenAlkmaar, onder Heiloo, in de richtifig van Limmen naar Heiloo, van af de Krommelaan tot den Oosterzijweg, en in de richting Heiloo Limmen, van af den Stationsweg tot aan de Kapellaan, tijdelijk zal zijn gestremd op werkdagen en zoo noodig ook op Zondagen. De Minister van Waterstaat brengt ter openbare kermis, dat het in de gemeente Velsen gelegen gedeelte van den Rijksweg HaarlemVelsen, tusschen H. M. 69 en 81, weder voor het verkeer is opengesteld. In de plaats van den heer A. B. Kleere- kooper, die bedankte, is benoemd tot lid der Prov. Staten van N.-Holland, de heer B. H. Sajet, te Amsterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1