f750.- f5C.- f3000.- f250.- f125.- f40.- Nieuwe regeling van de pacht Telegrafisch Weerbericht WOENSDAG 17 JULI 1929 BUREAUX NASSAULAAN 49 r ADVERTENTIËN 35 ct.p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17209 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK ORIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET OMGEVAL. De veiligheid aan Sumatra's Oostkust Nieuwe pestgevallen in Bandoeng Ernstig ongeluk te Hoofddorp De roofoverval te Lierop De Eerste Kamer-verkiezingen Om het wereld-kampioen schap schaken Verduisteringen bij het Landstormverband te Leiden Longziekte onder de varkens De heer H. Colijn De staking te Zaandam BPBaiM m Chileensch troepentransport schip vergaan Het RussischChineesch conflict Met een schop doodgeslagen De Europeesch rondvlucht FAILLISSEMENTEN Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem AARDBEVINGEN 90 ton zwaar rotsblok gespleten Het gouden bruidspaar Telefoon Na 13866 tdrfe lijnen) Postrekening Na 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et; per kwartaal 3.25; per post per kwartaal t 3.58 b(j vooruitbetaling. NIEUWE VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, btj vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tnsschen den tekst 60 ct per regeL 9 Alleabonné sop dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslangegeheeleongeschiktheid tot werken door verlies var beide armen, beide beenenof beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand, een voet of een oog: bij verlies van een duim of wijsvinger: bij 'n breuk van been of arm bij verlies v. een anderen vinger. Het is van algemeene bekendheid, dat er in het pachtwezen misstanden zijn, welke door het eigen initiatief van de betrokkenen niet kunnen worden wegge ruimd; vandaar dat de overheid zich ge roepen heeft gevoeld, de helpende hana te bieden. De misstanden in ons pacht wezen vallen in het nadeel van den pachter uit. Het overvloedig aantal ge gadigden en het gebrek aan cultuurgrond werken samen om de pachtprijzen hoog op te drijven. Het opbieden bij open bare verpachtingen ontketent bovendien oogenblikkelijke hartstochten, waarvan de pachter later de nadeelige gevolgen moet ondervinden. Het commercieels element in de pachtverhoudingen heeft in vele gevallen de overhand gekregen, waarbij de persoonlijke band tusscher. pachter en verpachter verslapt is. Het risico van het bedrijf drukt op den pach ter, terwijl hem bedrijfs- en bestaans- onzekerheid steeds bedreigen. De Regeering is terecht van meening, dat de wetgever in dezen niet stil mag zitten en er voor hem een taak is weg gelegd om betere verhoudingen te bevor deren. Bij het samenstellen van de ontworpen regeling heeft' de Regeering zooveel mogelijk contact gezocht met de prak tijk. Zeer in het kort kan de inhoud van het ontwerp worden samengevat in het navolgende: Het ontwerp regelt: 1. de vergoeding voor verbeteringen; 2. het recht op remissie en dat op ver hooging van den pachtprijs; 3. de continuatie van pacht; 4- verschillende minder op den voor grond tredende punten, waaronder de vormen van pacht, het schriftelijk aan gaan der pachtovereenkomst, pacht als zakelijk recht, e. a.; Het onderwerp „vergoeding voor ver beteringen" behoort tot de veel bespro ken onderdeden van het pachtvraagstuk. Een uitdrukkelijke bepaling, die den huurder recht op vergoeding toekent, ontbreekt in het geldende recht. Het ontwerp nu erkent het beginsel, dat de pachter bij het einde der pacht overeenkomst tegenover den verpachter een recht heeft op een billijke vergoeding voor de door hem aangebrachte verbete ringen, tenzij de verpachter zich duide lijk tegen voorgenomen verbeteringen heeft verzet. Dit recht geldt uit den aard der zaak niet voor verbeteringen, waartoe de pachter krachtens overeenkomst gehou den is. Voorts is het recht op vergoeding be perkt tot verbeteringen, die in de laatst verloopen 10 jaar zijn aangebracht. Ten eerste heeft de pachter van verbeterin gen, vóór dien termijn aangebracht, reeds gedurende een betrekkelijk langen tijd zelf de voordeelen genoten en in de tweede plaats worden hierdoor moeilijke berekeningen en bezwaarlijk te contro leeren kostenramingen voorkomen. De Regeering acht het rationeel, ver goeding voor verbetering bij éénjaarlijk- sche en seizoenverpachtingen uit te sluiten. Mochten daarbij inderdaad ver beteringen aangebracht worden, dan zal de pachter wel zoo scherp rekenen, alvorens deze aan te brengen, dat hij inderdaad eruit komt. De pachter kan zijn recht uitoefenen, op gelijke wijze als bij elk ander recht op schadeloosstelling. Wel kan worden toegegeven, dat verwezenlijking van het vergoedingsrecht somtijds op proces- sueele bezwaren zal afstuiten. Evenwel behoudt de formuleering van dit recht in de wet steeds dit tweeledig voordeel: le voor een geregelde boekhouding in het boerenbedrijf wordt een krachtige prikkel gegeven; 2e het beginsel van het recht op ver goeding wordt verder uitgedragen en zai in het vrije contractueele verkeer meer invloed erlangen. Het onderwerp, welke de meeningen het meest verdeeld houdt, is wel de regeling van een recht op continuatie. Ook in den practischen landbouw worden met betrekking tot de wensche- lijkheid van instelling van een recht op continuatie uiteenloopende meeningen aangehangen. De Staatscommissie voor het pacht vraagstuk heeft breede beschouwingen over dit belangrijke onderwerp gegeven. Na de voor- en nadeelen te hebben opgesomd, luidt de conclusie der Com missie: „De bezwaren, aan een wettelijk con- tinuatierecht verbonden, hebben de Commissie in haar meerderheid weer houden een dergelijk recht in het ont werp op te nemen." De Commissie heeft blijkbaar een vér gaand continuatierecht op het oog gehad en bij afweging van de voor- en nadee len van zoodanig continuatierecht liet de meerderheid der Commissie de nadee len het zwaarste wegen. De Regeering nu acht een tusschen - stelsel mogelijk, waardoor de verschillen minder groot worden. Als tusschenstelsel biedt zich aan een beperkt continuatie recht. Aldus het stelsel van het ontwerp. De voorgestelde regeling komt op het vol gende neer: Het recht vindt toepassing bij hoeven en bij los land slechts, wanneer dit van dien aard is, dat 's pachters bedrijf in belangrijke mate of zelfs geheel en al met het al of niet voortduren der pacht overeenkomst gemoeid is. Tevens is het recht voorbehouden om bij algemeenen maatregel van bestuur voor streken, waar het bestaan der pachters afhangt van verpachtingen van gronden van geringe oppervlakte of tegen lager prijs dan van 300, het recht op continuatie te doen gelden. Voorts komen alleen die opzeggingen, welke onredelijk zijn, voor opheffing door den rechter in aanmer king. Het vrije verkeer in onroerende goederen, dat op rationeelen grondslag berust, wordt dus niet belemmert. De beperking in tijdsduur komt uit o.a. doordien dezelfde overeenkomst nooit meer dan tweemaal door den rechter mag worden verlengd en in het geheel nimmer voor langer dan tien jaar. Ook deze beperking draagt er toe bij om de dikwijls gevreesde verstarring van het economisch leven ten plattelande te voorkomen. Den zittenden pachter wordt inderdaad een zekere voorrang gegeven, doch in geen geval een blijvende. Aldus zal het ook anderen mogelijk blijven, tot den rang van pachter op te klimmen of van pachtobject te veranderen, wordt dus voor deze loffelijke eerzucht op dit verlangen naar verandering niet de weg versperd, gelijk men van een onbeperkt continuatierecht vreest. Dat de ontduiking in ernstige mate om zich heen zal grijpen, is niet te duch ten; immers tegen een redelijke opzeg ging kan niet worden opgekomen. Van dit continuatierecht, beperkt als het is. vreest de Regeering evenmin een waar devermindering van verpacht land. Dat de verhouding tusschen pachter en ver pachter bij verlenging tegen 's verpach ters zin wel eens minder goed kan wor den, zij toegegeven. Dat verschijnsel Is echter algemeen en doet zich voor bij bijna elk gebruik van een recht door de ééne partij tegen de andere. Dat deze minder goede verhouding van invloed zou kunnen zijn op de productie, is, gezien de waarborgen, waarmede de toe passing van het recht op continuatie omkleed is, en, als gevolg daarvan, de beperkte mate, waarin het toepassing zal vinden, niet te verwachten. Verwacht mag worden dat de ontwor pen regeling, zonder meer dan strikt noodzakelijk is in te grijpen in de vrij heid van partijen, de ontwikkeling van het pachtwezen zóó zal kunnen leiden, dat de bezwaren, die daaraan thans kleven, zooveel doenlijk weggenomen kunnen worden. Zq loopt reen gevaar. De regeering verzocht aan den gouverneur van de Oostkust van Sumatra te overwegen of het ter geruststelling van de Europee- sche bevolking niet wenschelijk zou zijn, korten tijd door troepen te laten patrouil leeren. De gouverneur, de heer Van Sandick, heeft geantwoord, dat zijns inziens de al gemeene veiligheid in het gewest geen en kel oogenblik gevaar liep. Hij is echter van oordeel, dat hij de suggestie van de regee ring moet opvolgen, daar hij geen middel onbeproefd wil laten om hét gevoel van ongerustheid, dat thans bij het publiek heerscht, weg te nemen. BANDOENG -«- In het westelijk deel van Bandoeng zijn drie nieuwe gevallen van pest voorgekomen: bij een Chineesche vrouw, bij een inlander en bij diens zoon. Allen zijn overleden. BATAVIA Uit Batavia wordt gemeld, dat de regeering in antwoord op het uit Medan verzonden telegram, van de gisteren gehouden vergadering van de Deli-planters seinde, dat de gouverneur-generaal begaan is met den moord op mevrouw Landzaat gepleegd en in deernis met de slachtoffers voor niemand onderdoet. Er behoeft verder gen twjjfel te bestaan aan den emstigen wil en de bereidheid van de regeering, om eiken maatregel te nemen, welke de bevei liging kan verzekeren of bevorderen. Ten slotte deelt de regeering mede, dat gestes ook van de zijde van de planters voor zulke maatregelen ook bij het bestuur te Medan en bij de Regeering zeker een open oor zullen vinden. Terwijl de arbeider C. te Hoofddorp het touw van een in een boom gewaaiden vlie ger met een groot hakmes wilde lossnijden en daarbij zijn hand nogal ver moest uit strekken, had hij het ongeluk te struikelen, waardoor Mej. M., die in de onmiddellijke nabijheid stond, zoodanig door het hakmes werd getroffen, dat een oor gedeeltelijk werd afgesneden en een ernstige wond in den hals werd veroorzaakt. Onder hevig bloed verlies kon ze gelukkig direct onder behan deling worden gesteld van een dokter, die juist in een nabijgelegen woning vertoefde. Wanneer deze geneeskundige hulp een paar minuten later ingeroepen was, sou het on geluk ongetwijfeld zeer ernstige gevolgen gehad hebben. Hooge straffen geëischt Voor het Gerechtshof te 's-Hertogen- bosch stonden terecht J. K. koopman, A. M., arbeider, Th. H. koopman en J. de S. koopman, allen te Helmond, die in verband met den bekenden roofoverval bij H. Wij laars te Lierop door de Rechtbank veroor deeld waren de eerste drie ieder tot 4 jaar, de vierde tot 2% jaar gevangenisstraf. Zij hadden Wijlaars in zijn bed overvallen, hem en zijn vrouw bedreigd en een stok op zijn hoofd stukgeslagen. Behalve ham en worst hadden zij 313.50 aan geld ontvreemd De buit werd samen gedeeld. De procureur-generaal mr. Mathon, requi sitoir nemende, maakte van deze gelegen heid gebruik om hulde te brengen aan de politie. Hij herinnerde eraan dat in den strengen wintertijd vooral Oostelijk Noord brabant onveilig werd gemaakt, zoodat het politiekorps versterkt moest worden en de onveiligheid zelfs in de Tweede Kamer be sproken werd. Als hoofd der rijkspolitie Jn Noordbrabant wenschte spreker hulde te brengen aan de politie voor haar waakzaam heid, beleid en buitengewone plichtsbetrach. ting in het belang der veiligheid gedurende den tijd dat Brabant telkens werd veront rust door nachtelijke rooftochten van ge vaarlijke misdadigers. Rijks- en gemeente politie, marechaussee en rijksveldwacht. aan allen komt lof toe. Wat de thans in behandeling zijnde zaak betreft, bracht spreker vooral hulde aan den opperwachtmeester-marechaussée te Asten en veldwachter van Huiten te .Uden. Spreker verlangde verzwaring der opgelegde straffen en eischte tegen de drie eerste verdachten 5 jaar en tegen den vierde 3 jaar gevange nisstraf. Op lijsteen in Noord-HollandFriesland zijn 3 eandidaten geschrapt Het Centraal Stembureau hield gisteren middag te 's-Gravenhage een openbare zit ting voor de beslissing over de geldigheid der lijsten en over de handhaving der daarop voorkomende eandidaten voor de op 26 Juli a.s. te houden stemming ter verkiezing van de leden van de Eerste Kamer. Geschrapt werden wegens het ontbreken van een verklaring als vermeld in art. 114c der Kieswet (de schriftelijke verklaring n.l. van lederen candidaat, dat hij bewilligt in zijn candidaatstelling op de betreffende lijst) de eandidaten H. Brouwer en W. Fransen Jz. op de lijst in de provincie Noord-Holland en op de lijsten in de provincie Friesland; mevr. H. C. Buisman geb. Blok Wybrandi, op de lijsten in de provincies Noord-Holland en Friesland en mr. F. E. Pels Rijcken op de lijsten in de provincies Utrecht, Limburg, Zeeland en Noord-Brabant. Het Centraal Stembureau verklaarde alle Ingediende lijsten geldig en handhaafde de daarop voorkomende eandidaten, uitgezon derd de hiervoor genoemden. Tusschen Aljechln en Bogoljubow Omtrent den aanstaanden strijd om het wereldkampioenschap tusschen Aljechin en Bogoljubow kan het „Hbld." thans nog het volgende' mededeelen: De overeenkomst tusschen de stad Wies- baden eenerzijds en de beide meesters Al jechin en Bogoljubow anderzijds is des voormiddags 9 Juli te Wiesbaden ondert.ee- kend. Den dag te voren waren de meesters het eens geworden over de financieele regeling van de match. De wedstrijd wordt gespeeld volgens de regelen, vastgesteld bij het protocol van Londen 1922. Overeenkomstig art. 21 van het protocol hebben beide meesters voor deze match enkele wijzigingen aangebracht, die dooi den vertegenwoordiger van den Duitschen'Schaakbond, en dus ook van den Wereldbond zijn goedgekeurd. Art. 1 is op verzoek van den uitdager Bogoljubow als volgt gewijzigd: „Er v/orden om te beginnen 30 partijen gespeeld; de overwinnaar is hij, die daar uit het grootste aantal punten behaalt (remise-partijen tellen dus mede). Alleen wanneer de uitdager na 30 partijen in het voordeel is, doch nog geen 6 partijen gewonnen heeft (de remise-partijen wor den hierbij dus niét in aanmerking ge nomen), wordt de match voortgezet, tot dat hetzij de uitdager zgs partijen ge wonnen heeft en zoodoende den titel verkrijgt .hetzij hij door den uitgedaagde wordt ingehaald en de match zoodoende automatisch onbeslist blijft. De match wordt als onbeslist afgebroken, wanneer na 30 of meer partijen een gelijken stand bereikt is. In dat geval behoudt de uit gedaagde den titel." Art. 9 behandelt de financieele zijde van de match en kent aan Aljechin het recht toe. de partijen in boekvorm uit te geven. Art. 10 regelt de speeldagen en wel als volgt: De match begint op 6 September 1929 te Wiesbaden en er worden ongeveer de eerste 7 of 8 partijen gespeeld van 2 tot 7 uur. De volgende 4 of 5 partijen worden op een nader af te spreken plaats gespeeld van 1 tot 6 October, waarna de volgende zes partijen van 8 tot 22 October in Ne derland gespeeld zullen worden. Dan vol gen er weer zes partijen te Berlijn van 23 October tot 4 November, zoodat de laatste partijen van de reeks van 30 wederom te Wièsbaden gespeeld kunnen worden. Art. 13 wordt uitgebreid en voorziet in het geval, dat de wereldkampioen tijdens de match ernstig ongesteld zou worden. In het kort bomt de regeling hierop neer, dat Een niet deugdelijke administratie. Voor den Krijgsraad te 's-Hortogenbosch heeft terecht gestaan een le luit. van het 4e reg. inf., gedetacheerd bij het Landstorm- verband te Leiden, beklaagd van verduiste ring van verschillende bedragen (in totaal ongeveer f 475) en verduistering van brieven met klachten, bestemd voor den Landstorm- verband-commandant te Lelden: De verdachte bekende. Dé schuld lag volgens hem in den achter stand bij de administratie. De aud. mil. laakte de slordige admini stratie en de slechte contróle op het bureau m Leiden en eischte tien maanden gevan genisstraf met aftrek van voorarrest en ont slag uit den dienst. Mr. Bourlier, Den Haag, vroeg voorwaar delijke veroordeeling. Vervolgens stond een serg.-majoor-admi- nistrateur terecht, eveneens wegens verduis tering tot een totaal bedrag van f 420. Hij wist zich niet veel te herinneren, maar heeft vroeger alles bekend. De aud. mil. eischte vier maanden gevangenisstraf met verlaging in rang. Mr. Tonnaer te Den Bosch bepleitte voor waardelijke veroordeeling. Ten slotte stond terecht een sergeant majoor-administrateur uit Leiden, ook we gens verduistering tot een totaal bedrag van ongeveer f 830. Hij erkende die gelden wel ontvangen te hebben, maar ze te hebben afgedragen aan de verdachten uit de vorige zaken, waartegenover luit. G. Frijlink als getuige stelde, dat verdachte verantwoorde lijk was, dat de gelden aan de belangheb benden werden ter hand gesteld. De aud. mil. eischte tegen dezen beklaagde een jaar gevangenisstraf met ontslag uit den dienst. Mr. Trapman, die erkende, dat het bij de administratie te Leiden een rommel was, be twistte, dat deze verdachte de hoofdschul dige was en spr. vroeg daarom vrijspraak, subs, voorwaardelijke veroordeeling. De uitspraak van den Krijgsraad luidde ten slotte: tegen den luitenant en den laat- sten serg.-majoor ieder acht maanden, met ontslag uit den dienst, zonder ontzetting uit de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen en tegen den eersten serg.-ma joor twee maanden gevangenisstraf met ver laging in rang. Te Hedel (Geld.) doen zich eenige ge vallen voor van longziekte onder de var kens. Een 8-tal dieren is reeds aan deze ge vreesde ziekte bezweken. Hij blijft lid der Eerste Kamer. Naar verluidt moet het niet in de bedoe ling van <Jen leider der anti-revolution- naire partij, den heer H. Colijn, liggen, om in de Tweede Kamer, waarin hij op de Friesche lijst gekozen is, zitting te nemen, maar lid te blijven van de Eerste Kamer. Als zijn opvolger zou in de Tweede Kamer zitting nemen de heer H. Amelink, Utrecht, secretaris van het Chr. Nationaal Vakver bond. Méér Zeeuwen teruggekeerd Gistermiddag zijn, onder een uitgebreid politiegeleide, de werkwillige Zeeuwen, die te Zaandam op verschillende, in het Westzijder- veld gelegen, houtwerven werkzaam zijn, van hun verlof teruggekeerd. Toen de Zeeuwen Vrijdagavond van Zaan dam vertrokken, deed in de stad het bericht de ronde, dat deze werkwilligen in staking waren gegaan, omdat de patroons geweigerd zouden hebben een loonsverhooging van vier gulden per week in te willigen. Het feit, dat zij Maandag nog niet aan de werven waren teruggekeerd, gaf aan deze geruchten nieuw voedsel. In stede van niet meer terug te ko men, zijn zij met 25 man méér teruggekeerd, dan zij Vrijdagavond vertrokken. Deze nieu we werkwilligen zullen over de verschillende houtwerven worden verdeeld Uit betrouwbare bron werd medegedeeld, dat nog meer werkwilligen, voornamelijk uit Zeeland, zijn te verwachten. Het inrichten van verblijfplaatsen aan verschillende hout zagerijen en werven, wijst hier ook reeds op. In de haven zullen met enkele weken een aantal Elburgers, die door de Scheepvaart- vereeniging Noord voor de lossing van de booten zijn aangenomen, gemist kunnen wor den, daar nog slechts enkele houtbooten in de Zaandamsehe haven worden verwacht. f s V*v fv.v.^v„ Met den bouw van den derden hoogoven op het terrein van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken, te IJmuiden, worden goede vorderingen gemaakt. Hierboven een over zichtsfoto van het werk. 39 Leden der bemanning omgekomen. VALPARAISO, 17 Juli. Gedurende een hevigen storm is het Chileensche troepen transportschip „Abtao" nie tver van Val paraiso vergaan. Van de opvarenden zijn 39 man verdronken, terwijl slechts één opva rende gered werd. In de buurt zijnde sche pen, die op de S. O. S.-signalen van het in nood verkeerende schip assistentie wilden verleenen, konden het zinkende schip niet tijdig meer bereiken. De „Abtao" is van Duitschen oorsprong. Het schip liep in 1923 als „Ernst Hemsots" te Emden van stapel. Eenigen tijd geleden werd het door de Chi- i leonsche irge-ring aangekocht. de titelhouder den titel behoudt, wanneer bij in het vordeel is, doch dien verliest, wanneer hij in 't nadeel is. Beide meesters verplichten zich in dat geval onder bepaalde voorwaarden een volgenden weds.trijd slechts met elkaar te spelen. Art. 15 wijst den vertegenwoordiger van den Duitschen Schaakbond als scheids rechter aan. Art. 20 regelt ten slotte de bijzonderhe den, die nog terstond voor het begin eener partij voorziening behoeven. Deze overeenkomst werd ook nog mede onderteekend door den vertegenwoordiger van den Duitschen Schaakbond. Geen interventie van Amerika NEW YORK, 17 Juli. Uit Washington wordt gemeld, dat de berichten uit Riga, volgens welke de Vereenigde Staten net voor nemen zouden hebben bemiddelend tusschen China en Sovjet-Rusland op te treden, niet juist zijn. De Vereenigde Staten zullen niet bemid delen en zullen een strict neutrale houding handhaven. In hooger beroep 5 jaar gevangenisstraf 'geëischt. Voor het Gerechtshof te 's-Hertogenboscn heeft terecht gestaan H. M. B„ 24 jaar, ar. beider te Oss, die door de rechtbank in den Bosch was veroordeeld tot 5 jaar gevange nisstraf ter zake dat hjj te Oss J. v. d. Leest zoodanig met een schop op het hoofd heeft geslagen, dat deze aan de gevolgen is overleden. Bij het verhoor lieten de getuigen niet veel los. „Jullie zijn allemaal bang voor el kaar", zei de president. Verdachte zelf wist zich niet veel te herinneren, omdat hjj dron ken was geweest. De procureur-generaal zei- de, dat drankmisbruik en omgang met slechte vrienden hier weer een anders niet ongunstig bekend staand persoon tot moor denaar hebben gemaakt. De eisch luidde 5 jaar gevangenisstraf. Vertrek van het vliegtnig „Vleugel der Sovjet". Na een oponthoud van enkele dagen ver. trok de „Vleugel der Sovjet" gistermiddag te ongeveer half twee van Berlijn naar Pa rijs, om zijn Europeesche rondvlucht voort te zetten. De machine wordt gepiloteerd door Ro- moff. Aan boord bevinden zich 11 personen. Op het vliegveld Tempelhof waren bij den start aanwezig de Russische gezant Krezens- ki, en geheimraad Fisch, een vertegenwoor diger van het ministerie van buitenlandsche zaken, directieleden van de Lufthansa en Deruhöfc. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE HAARLEM Faillissementen uitgesproken op Dinsdag 16 Jnli 1929. L. Arp, koopman in bouwmaterialen, wo nende te Velsen, Stationsweg 89. Curator Mr. P. Tideman, wonende te Haarlem. De N.V. Bouw- en Handelmaatschappij „Sonja". gevestigd te IJmuiden, gem. Vel sen, Wijk en Zeeweg 139. Curator Mr. F. Kraakman, wonende te Amsterdam. J. Blancke, brood- en banketbakker, wo nende te IJmuiden, gem. Velsen aan de Steinstraat. Curator Mr. H. H. Riepma, wonende te Edam. G. Lascaris, winkelier in huishoudelijke artikelen, wonende te Lisse, Heerenweg 151. Curator Mr. F. J. Gerritsen, wonende te Haarlem. A. van der Vlerk kruidenier, wonende te Velsen-Noord. Curator Mr. H. H. Riepma, wonende te EJam. Rechter-Commissaris Mr. A. L. M. van Berckel. De veiligheid aan Sumatra's Oostkust. Be- srekingen in den Volksraad. Het Centraal Stembureau heeft de can- didatenlijsten voor de Eerste Kamerverkie zingen goedgekeurd; 3 eandidaten zijn afge voerd. De rede van Poincaré over het plan- Young. Een motie-Dubois, tot uitstel van ratificatie der sclmldenovereenkomsten, door de Fransche Kamer verworpen. Het Chineesch-Russisch conflict. Het ant woord van de regeering van Nanking. Te Tegucigalpa (Honduras) stortte een au tocar in een ravijn; elf leerlingen eener meisjesschool vonden daarbij den dood. Het Chileensche troepentransportschip „Abbas" Is nabij Valparaiso vergaan; 39 per sonen zijn verdronken. Bij de jongste aardbeving in Perzië men volgens officieele opgave in het dis trict Schirwan 2553 personen om het leven. Hevige vulkanische uitbarsting op het eiland Ambrym van de Nieuwe Hebridei*- groep. Barometerstand 9 uur v.m.: 765. Achteruit. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten worden opgestoken can: 9.39 uur. Hoogste barometerstand 766.2 m.M. te Kinn en La Coruna. Laagste barometerstand 755.3 m.M. te Vardö. Verwachting: Zwakke tot matigen, ver anderlijken wind, meest uit zuidelijke rich tingen, meest licht tot half bewolkt, iets koeler, droog, behoudens kans op onweer. Bi) de jongste aardbeving in Perzië meer dan 2500 slachtoffers Een hevige vulkanische uitbarsting op de Nieuwe Hebriden-groep LONDEN, 17 Juli De Perzische regee ring maakt officieel bekend, dat bij de aard beving in het district Schirwan 2553 perso nen zijn omgekomen. SYDNEY, 17 Juli Op het eiland Am brym van de Nieuwe Hebriden-groep heeft 16—6 17 JuU een zeer hevige vulkanische uitbarsting plaats. Zeven lavastroomen stroomen van den krater in zee, waar de gloeiende massa's onder explosies en heftig gesis het water doen verdampen. Op vijf mijl van de kust vonden tegelijkertijd 109 explosies plaats, die zich echter verplaatsten en de kust tot op een halve mijl afstand naderden. Twee arbeiders gedood In de granietbedrijven der gemeente Wee- nen bü Mauthausen spleet bij het bewerken van een 90 ton zwaar rotsblok dit onvoor ziens in drie deelen. Eén hiervan wegende 25 ton, rolde tegen de werkplaats Twee der daar werkzame 4 arbeiders be groef het onder zich en verpletterde hen volkomen. Den beiden anderen arbeiders gelukte het, zich op het laatste oogenblik door vlug op zij te springen in veiligheid te stellen. Op den 30en Juli zullen de heer en mej. D. Bouman, G. BoumanSchrama, wonen de Oranjeboomstraat 37, den dag herdenken, dat zij vóór 50 jaar in het huwelijk traden. Het zal den krassen oudjes, de man gaat nog iederen dag, welgemoed per fiets naar zijn werk te Overveen zeker niet aan be langstelling ontbreken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1