140.- Met gelijke wapenen BUREAUXNASSAULAAN 4® ADVERTENTIËN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT BLADEN DONDERDAG 18 JULI 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17210 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Een naspel der verkiezingen Hollandsche Maatschappij van Landbouw Ned. R.K. Bond van Bouw- patroons De verkiezingen voor de Eerste Kamer Het doodelijk ongeluk te Den Haag De vicarie-inkomsten te Elburg Brandstichting Vooroef enings-instituut De industrie te Oss Een wilde staking Afbeeldingen-uitzendingen tusschen Londen en Berlijn Oscar Smit's Bank N.V. Veiligheidsspeld ingeslikt De Londensche Lord- Mayor te Amsterdam Een beruchte hótelrat Voornaamste Nieuws j. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Tweede Kamer Groote Jaarlijksche Bijen- markt te Veenendaal Net groote concoiirs-hippiqae te Hoofddorp Ernstige brand nabij Steenwijk Telefoon No. 13866 (drie lijnen) j Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b|) vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VBAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct pi. plaatsing: elke regel meer 15 ct, bi) voorultbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alleabonné'sop dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden r <j O j"| fl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door ITCfj bij een ongeval met («ra bij verlies vaneen hand, £4 41J" bij verlies van een IP A bij'n breuk van tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I V UII verlies van beide armen, beide beenen of beideoogen' Wil» doodelij ken afloop «2wUi "een voet of een oog: I I bVi* duim of wijsvinger: IvJU." been of arm bij verlies v. anderen vinger. De Kerk heeft kortgeleden Don Bosco de eer der altaren waardig gekeurd. Deze Heilige van onzen tijd heeft veel gestre den voor de eer van God. Zóóveel, dat hij mocht zeggen: wanneer mijn zwaard onbruikbaar is geworden, dan is het dit geworden in Uwen dienst, o God! Don Bosco had een lijfspreuk, welke wij tot de onze moeten maken; deze lijf spreuk luidde: Met gelijke wapenen! Wanneer wij de eer van God en de be langen van den godsdienst willen voor staan, hetzij in aanval, hetzij in verde diging, dan moeten wij dat doen met dezelfde middelen, waarvan de weder partij gebruik maakt, n.l. met moderne middelen. En als het,.mogelijk is, moeten wij onze tegenpartij in de hanteering van de moderne wapenen vóór zijn. Alle middeleeuwsch wapentuig hoort thuis in de musea, niet in ónze handen. Wanneer de vijanden van den gods dienst gebruik maken van de bioscoop wij ook; wanneer zij gebruik maken van de radio wij ook; van de pers wij ook; van het tooneel wij ook; van de gramofoon wij ook; van het vlieg tuig wij ook; van de wetenschap wij ook. Wanneer zij gebruik maken van de openbare pleinen wij ook. Wanneer zij zich niet schamen, hun verderfelijke theorieën luide te verkondigen, wij scha men ons niet voor onze verheven leer. Zenden zij hun propagandisten over de gansche wereld, wij zenden de onze, onze missionarissen. Pogen zij de jeugd tot zich te trekken, wij niet minder. Onder mijnen zij het huwelijk, wij zullen er onze stutten onder plaatsen. Ondergraven zij de zedelijkheid en het schaamtegevoel, wij zullen blijven strijden voor eer en deugd! Wij geven geen kamp. Wij strijden desnoods man tegen man. Wij aanvaarden de leuze van Don Bosco: met gelijke wapenen! Wat Don Bosco, die toch ook maar een eenvoudige, boerenjongen was, kon, dat kunnen wij, met Gods hulp, óók! als „burgerwacht" aandienende beschermers van wet en orde speciaal in Nieuwerbrug personen bevinden, die reeds een of meer malen wegens vervalsching van levensmidde len gerechtelijk werden veroordeeld? g. of in Nieuwerbrug de kroegen den ge- heelen nacht voor het publiek geopend zijn; zoo niet of dan de eigenaar der inrichting, waar zich het z.g. „Hoofdkwartier" had ge ïnstalleerd, vergunning had dit publiek in zijn lokaliteit aanwezig te hebben, en of, indien ook dit niet het geval is geweest, de ze lieden, benevens de eigenaar dier inrich ting deswege zullen worden vervolgd als overtreders der wettelijke bepalingen, die zij voorwenden zelfs gewapenderwijze te willen helpen beschermen? h. of zij, indien zij niet bereid zijn deze voor de rust en orde in onze samenleving schadelijke organisaties te ontbinden, dan al thans maatregelen willen nemen, zoodat de wapens waarvan deze lieden zich blijkbaar vrijelijk bedienen kunnen, niet langer in hun privé bezit worden gelaten, doch op afdoen de manier voortaan overal in ons land recht streeks zullen verblijven in handen der overheid zelf? j. of, indien zij ook hiertoe niet bereid zijn, zij dan medewerking er toe wenschen te verleenen, dat ook op 's Rijks kosten ge weren en scherpe patronen enz. worden uit gereikt aan hen, die in het bijzonder door zulke georganiseerde, op 's Rijks kosten ge wapende politieke tegenstanders worden be dreigd, ook wanneer zij op volkomen wet tige en geoorloofde wijze voor hun beginse len propaganda wenschen te maken? Tegen de Burgerwachten. Het Tweede Kamerlid, rar. J. E. W. Duys heeft aan de regeering de volgende vra gen gesteld: Is het aan den Minister bekend, dat in den nacht van Dinsdag 2 Juli op Woensdag 3 Juli jl. in het plaatsje Nieuwerbrug, ge meente Waarder (Z.-H,), de burgerwacht, gewapend met geweren en scherpe patro nen, zonder door eenige wettelijk bevoegde autoriteit daartoe te zijn opgeroepen, zich gereed heeft gehouden om eventueele pro paganda der S. D. A. P., inzonderheid het aanplakken van biljetten, met geweld te keeren; dat het plaatsje passeerende parti culiere auto's zelfs werden aangehouden ten einde te inspecteeren of daarin zich bijge val ook propagandisten der S. D. A. P. be vonden; dat door deze op 's Rijks kosten gewa pende particuliere politieke tegenstanders der S. D. A. P. patrouilles uitgezonden wer den van een daartoe ingesteld zoogenaamd hoofdkwartier dier burgerwacht, dat zich in een of andere kroeg daar ter plaatse had geïnstalleerd; dat wel is waar op prijzenswaardige wijze de burgemeester der gemeente terstond na- i dat hij van dit in strijd met de wetten des lands zijnd, ordeverstorend, revolutionnair optreden had kennis genomen, daaraan een einde heeft gemaakt door geweren en scher pe patronen in beslag te laten nemen, doch dat in ieder geval dit eerst den volgenden dag kon geschieden, dus toen de grootste on heilen reeds hadden kunnen zijn aangericht? Zijn de ministers, indien deze feiten juist zijn, bereid mede te deelen: a. Of niet ook dit feit weder ten duide lijkste bewijst het groote gevaar voor de rust en orde in onze samenleving dat er schuilt in het bestaan van zulke gewapende benden in ons land? b. Of niet aldus weder op duidelijke wijze bewezen is, dat het instituut der burger wachten, in schijn opgericht zoogenaamd om zoo noodig de orde te helpen handhaven, in werkelijkheid slechts een politiek instru ment is in dienst van zekere reactionnaire groepen van ons volk om daarmede volko men wettige daden van politiek hun onwel gevallige tegenstanders zoo noodig met ge weld te keeren? c. Of zij bereid zijn aan zulk soort be wapening van het eene deel der bevolking van ons land tegen het andere deel terstond een einde te maken door onmiddellijk over te gaan tot ontbinding dezer benden en de handhaving van het gezag en de orde in ons land uitsluitend te doen blijven in handen van de Overheid zelf? d. Welke strafvervolgingen zullen worden ingesteld tegen hen, die zich aan deze da den hebben schuldig gemaakt, en tegen hen, die deze onwettige daden hebben uitgelokt door daartoe last te geven, aan te sporen, of zelfs geldelijke belooningen uit te loven? e. welke waarborgen er in het algemeen bestaan dat het commando over zulke men- schen niet in handen is van personen, die, zich aandienende onder de leus orde, gezag cn wet te helpen beschermen, inderdaad blijken te zijn lieden die zich aan orde, ge zag noch wet storen en het instrument der burgerwachten uitsluitend voor gewelddadi ge bestrijding hunner politieke tegenstan ders bezigen? L of het juist is, dat zich onder de zich Het vervoer van vee In de jongste vergadering van het c'.age- lijksch bestuur der Holl. Maatschappij van Landbouw is medegedeeld, dat werkzaam is gesteld als boekhouder bij den controledienst op coöp. vereenigingen de heer J. Weijer, De Steeg. Een gouden medaille werd beschikbaar ge steld voor de driedaagsche land- en tuin bouwtentoonstelling der afdeeling Heerhugo- waard in September, ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van den polder. De afdee- lingen Eierland en Texel verzochten, in samenwerking met de afdeeling van den L. T. B. op Texel, nog eens aandacht te schenken aan het Engelsch invoerverbod op versch vleesch. Dit verzoek zal aan het Kon. Nederl. Landbouwcomité worden doorge geven met het verzoek, dit punt met de andere centrale organisaties te bespreken. Besproken werden de gehouden conferen ties, onder leiding van Centraal Beheer, van het K. N. L. C. en landarbeidersorganisaties over het stichten van een bedrijfsvereeniging ingevolge de Ziektewet. Het beleid van het K. N. L. C. werd goedgekeurd. Ingekomen waren de ontwerpen van wet-regeling pacht en regeling pachtcommissies. Een bespreking had plaats met den inspec teur der marechaussées over de voorschriften inzake het vervoeren van vee over den open baren weg. Het dagelijksch bestuur merkte op, dat de veehouders de vrijheid wlilen be houden, op plattelandswegen hun vee los over den weg te vervoeren. De verplichting om ze gebonden te vervoeren zoowel bij rund vee als bij schapen is niet of moeilijk na te leven en vormt een ernstige belemmering in de uitoefening van het bedrijf. Het komt het dag. bestuur redelijk voor, dat automobilisten bij het passeeren van vee vaart verminderen. De veehouders behooren hun best te doen, het vee rechts van den weg te houden. De inspecteur merkte op, dat de mare chaussées er zijn om op de naleving van de voorschriften toe te zien. Zij treden hierbij echter soepel op. Overeengekomen werd, dat het dag. bestuur zijn opvatting in een con cept-wetswijziging zal vastleggen en deze met een verslag van de bespreking aan den inspecteur zal ter hand stellen. Het dagelijksch bestuur had vo rdeze ver gadering uitgenoodigd de heeren prof. Hudig, prof. Aberson, dr. O. Cleveringa, dr. J. G. Maschhaupt, onze RijkslancTbouwconsulenten en den heer De Clercq te Bloemendaal, ter bespreking van de vraag, of in Noord- en Zuid-Holland iets gedaan kan worden inzake het onderzoek van kleigronden, in den geest als thans in Gelderland door ir. Cleveringa geschiedt. Eenige leden van het hoofdbestuur hebben in den Achterhoek de proefvelden van den heer Cleveringa op de rivierkleigronden be zichtigd Daar eenige Rtfkslandbouwconsu- lenten en de heer Maschhaupt bezwaren hadden, deze bespreking bij te wonen, is zij uitgesteld. Het dag. bestuur besloot, de eerstgenoemde drie heeren en den heer De Clercq eerst tot een bespreking uit te noodi- gen, om daarna met het Rijkslandbouwcon- sulenten en den heer Maschhaupt in nader overleg te treden. Besloten werd Donderdag 25 Juli te Hoorn een hoofdbestuursvergadering te houden en in den namiddag, zoo mogelijk, den proefpol- der te bezichtigen. In de gisteren te Nijmegen voortgezette vergadering van den Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons werd besloten, in samenwer king met den Ned. Aannemèrsbond, te trachten met de organisaties van ingenieurs en architecten een goede oplossing te krij gen over de verplichtingen der aannemers welke voortvloeien uit leveringen en uitvoe ringen van werken door derden. In beginsel werd besloten tot het verbinden van een rechtskundig adviseur aan den bond. Een voorstel der afd. Rotterdam beoogende te komen tot doorvoering van uniforme admi nistratieve voorschriften voor alle bestekken, werd aangenomen, evenals een voorstel van dezelfde afd. om te trachten uitsluitend lan delijke voorschriften te doen vaststellen. Het bondsbestuur zal nagaan of plaatselijke ver ordeningen tot de bevoegdheid van de ge meentebesturen behooren. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd aangewezen Haarlem. De nummering der lijsten De voorzitter van het Centraal Stembureau maakt bekend, dat de openbare zitting van liet Centraal Stembureau, bestemd voor de nummering der lijsten van candidaten voor de verkiezing der leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, zal worden gehouden op 22 Juli a.s., des voormiddags 11 uur, in het lokaal van het gemeentehuis te 's-Graven- hage, vroeger voor de vergaderingen van den raad bestemd. De chauffeur zal vervolgd worden. Omtrent de noodlottige aanrijding op de Koninginnegracht hoek Laan Copes van Cat- tenburch te 's-Gravenhage, waarbij een wiel rijder het leven verloor, valt nader te mel den, dat de auto, een Amsterdamsche wa gen (race-model Paige), bestuurd door den 37-jarigen chauffeur J. G. uit Amsterdam, van de richting Den Haag kwam, terwijl de wielrijder, de 47-jarige heer H. K. C., tech nisch ambtenaar bij de Gemeentewerken al hier, wonende in de Billitonstraat, uit de richting Carel van Bylantlaan naderde. De chauffeur, die -den wielrijder den voorrang moest verleenen, heeft dit blijkbaar niet ge daan. Het achterwiel van de fiets werd door het linker-voorspatbord van den auto ge grepen, de heer C. sloeg met het hoofd op het asphalt, waardoor hij een schedelfractuur kreeg. Hij werd bovendien nog eenige meters door den auto meegesleurd. Hij was bijna onmiddellijk dood. Het lijk en de auto zijn beide in beslag genomen en de chauffeur is aangehouden. Tegen hem zal een vervol ging worden ingesteld. wie .s de rechthebbende? De gemeenteraad van Elburg kreeg gisteren een belangrijke quaestie te behandelen. De raad had opnieuw te vergeven de inkomsten van de St. Jacobi- of LUtteken-vicarie. De geschiedenis van deze vicarie is in het kort als volgt: In 1484 vermaakte Bernard Lutteken, pastoor te Elburg, zijn nalaten schap met de bepaling, dat daarvan aan een altaar in de hoofdkerk te Elburg vijf missen per week zouden worden gelezen voor hem en zijn familieleden en verder, dat deze inkom sten zouden worden besteed, voor de svik'uv, van een zijner verwanten tot priester. De aartsbisschop van Utrecht had thans een adres aan het gemeentebestuur van Elburg gezonden, waarin dezer er op wijst, dat uit den fundatiebrief ten duidelijkste blijkt, dat de daarin opgesomde inkomsten besteed moeten worden voor 't verriqhten van kerke lijke diensten en dat zoowel volgens kerke lijke als burgerlijke wetten een laatste wil of stichting dient uitgevoerd te worden in den geest des stichters; dat, waar zich te Elburg geen katholiekekerk bevindt, als het meest met den geest van den stichter overeenkom stig geacht mag worden, dat de inkomsten besteed worden voor kerkelijke diensten van een of meer naburige kerken van het aarts bisdom Utrecht. Verder acht de aartsbisschop het billijk, dat waar thans geen prior van het klooster op den berg van den H. Hyronimus te Hat- tem noch een prior van het klooster der zusters van de H. Agnes in de stad. Elburg meer bestaan, het wettig Katholiek kerkelijk gezag in het aartsbisdom van Utrecht in hun plaats als medecollator optreedt. Waar de inkomsten van de vicarie thans dienen als bijdrage voor jongelieden in hun studie in de rechtsgeleerdheid, medicijnen enz. acht de aartsbisschop het in ieder geval billijk, als zijnde meer overeenkomstig de mens funda- toris, dat ook studenten van katholieke semi naria en van de R. K. Universiteit te Nijme gen daaraan deel hebben. Het vorstel van B. en W. was om de in komsten van de vicarie te geven aan een bloedverwant van den erflater, die het finan cieel het meest noodig heeft. Onder de gega digden, die zich hadden aangemeld, was dit maal ook een leerling van het college der paters Dominicanen te Zwolle, hoewel geen familielid van den erflater. De heer Stefan (V. B.) vroeg of geen onderhoud met gemachtigden van den aarts bisschop heeft plaats gehad, zooals deze had gevraagd. Uit het antwoord van B. en W. bleek, dat zulk een onderhoud niet heeft plaats gehad. De heer Stefan hield een uit voerige rede, waarin hij erop wees, dat de tegenwoordige toewijzing van de inkomsten der vicarie niet voldoet aan de voorwaar den, door den fundater gesteld. Spr. achtte een uitvoerig onderzoek noodig, alvorens de raad een beslissing nam en deed daartoe een voorstel. De heer v. d. Pol (C. H.) achtte het ook beter een afwachtende houding aan te nemen. Daar de raad twee derden der in komsten en de Minister van Onderwijs een derde vergeeft, wilde spr. afwachten, wat de Minister zal doen. De heer Sweepe (A. R.) zeide, dat er twee quaesties aan de orde zijn, n.l. het vergeven de mkomsten voor de volgende twee jaar aan tierecht. Spr. zeide, dat de collatie-quaestie een nationale daad is en dat die nationaal aan de orde gesteld dient te worden, daar het hier gaat om de rechtsgeldigheid van alle besluiten, die ten opzichte van de vicarie- goederen na de invoering der Reformatie ge nomen zijn. Spr. zei, dat wanneer de raad de inkomsten vor de volgende twee jaar aan den afstammeling van den erflater geeft, ge daan wordt wat al eeuwen is geschied. Het voorstel van den heer Stefan, om een uitvoerig onderzoek in te stellen, wordt met 5 tegen 2 semmen verworpen. Met 4 stemmen van de 7 worden de inkomsten der vicarie voor de volgende twee jaren toegewezen aan den heer Ésser,- den door B. en W. voorge- dragene. De heer Stefan gaf dc verzekering, dat hij het hoogerop zal zoeken. Te Groningen is gistermiddag een felle brand ontstaan in de boerenbéhuizing van den heer J. Boersma te Warffum. Behalve een bljschuur, is alles tot den grond toe afge brand. Aan blusschen viel niet te denken. Er wordt aan brandstichting gedacht. De politie heeft een streng onderzoek ingesteld. Verkorting van diensttijd. Voor jongelieden geboren in 1911 heeftop 28 Juni j.l. de loting plaats gehad voor den dienstplicht. De loting is thans centraal ge schied, zoodat niet meer in elke gemeente afzonderlijk behoeft te worden geloot. Bij deze loting is nu gebleken, dat als no. 1 in aanmerking komt om te worden ingelijfd als gewoon dienstplichtige de naam Keizer. Als no. 2, 3 enz. wordt aangewezen hij, wiens naam in lexico grafische volgorde volgt op den naam Keizer. Tot uiterlijk 25 September a.s. bestaat gelegenheid om zich bij het vooroefenings instituut te verbinden, tot het volgen van avondoefeningen, waardoor verkorting van diensttijd te verkrijgen is van 4 maanden. Nadere inlichtingen kunnen bij alle verban, den van het vboroefeningsinstituut worden verkregen. Nadat te Oss bekend was geworden, dat de Splendorfabrieken aldaar zouden worden gevestigd, heerschte er alom vreugde, daar de werkloosheid, die door de sluiting der Jur- gensfabrieken ontstaan was, nu zal afnemen. Allerwegen wapperden de vlaggen. Om circa 3 uur des avonds arriveerde de directeur der Splendorfabrieken te Nijmegen, dr. Anthony Jurgens, met zijn echtgenoote, ten huize van den burgemeester, den heer v. d. Elzen, waar het echtpaar, door het stedelijk muziekcorps en het muziekcorps der Hartog-fabrieken, een serenade werd gebracht. Verschillende ver eenigingen waren aanwezig. Namens het ste delijk muziekcorps sprak dr. L. Steltz, terwijl de heer Carpay namens de vereeniging „Oss- belang" het woord voerde. De speechen wer den door den burgemeester en door den heer Jurgens beantwoord. In de Houthaven te Amsterdam is een wilde staking onder de z.g. houtontvangers- werklieden uitgebroken, waarbij 260 man betrokken waren. Uit de kringen der stakers wrodt omtrent de aanleiding tot het conflict medegedeeld, dat de houthandelsfirma Boot geweigerd heeft een zevenden man in de ploegen, die het hout van den war naar de loodsen ver voeren, op te nemen, ofschoon dit reeds van directiewege sinds 1919 moet zijn toegezegd. Van andere zijde meent men echter, dat andere invloeden op de werklieden in de houthaven hébben ingewerkt, waardoor dé staking is uitgebroken. De Scheepvaart Vereeniging Noord heeft inmiddels te kennen gegeven gaarne bereid te zijn met de contracteerende organisaties, dat zijn die der Moderne, Katholieke en Christelijke Transportarbeidersbonden te confereeren, mits de stakers wel het werk zouden hervatten. Aan de conferentie zou den ook twee werklieden der firma Boot kunnen deelnemen. De besturen der organ'saties hebben nu besloten en hierbij heeft zich het bestuur van de Amsterdamsche Federatie van Transportarbeiders, waarin de meeste sta kers zijn georganiseerd, aangesloten dat het advies zou worden uitgegeven, onmid dellijk het werk te hervatten. De stakers hebben dit advies echter niet opgevolgd. Er is vrijwel niemand aan het werk ge gaan. De staking opgeheven Nader kan worden medegedeeld dat 't be stuur van de Amsterdamsche Federatie van Transportarbeiders, waarin de meeste sta kers zijn georganiseerd, opnieuw met deze laatsten geconfereerd heeft. Als gevolg hiervan zijn gistermiddag alle stakers weer aan het werk gegaan. De houthandelsfirma Boot, bij welke fir ma het conflict is ontstaan, zou in den na- mjddag drie vertegenwoordigers afvaardi gen naar de Scheepvaartvereeniging „Noord' waar de kwestie zou worden besproken. Binnen 2 a 3 maanden Naar de Postmaster-General in het Engel- sche Lagerhuis aankondigde, zal er binnen kort een dienst voor het overbrengen van afbeeldingen langs draadloozen weg tusschen Londen en Berlijn worden geopend. Bespre kingen daarover worden reds met de betrok ken instanties te Berlijn gevoerd. Men hoopt den dienst binnen 2 3 maanden te kunnen beginnen. Gevestigd te Haarlem In de buitengewone algemeene vergade ring van aandeelhouders gehouden d.d. 17 Juli 1929 is benoemd geworden tot direc teur de heer Mr. J. W. E. F. M. Francken. Aan den heer J. M. D. Blomjous is op diens verzoek eervol ontslag verleend als commissaris. Een 4-jarig kind van den landbouwer E., wonende Hulsdonkschestraat te Roosendaal, had het ongeluk in een onbewaakt oogen- blik een veiligheidsspeld in te slikken. Ge lukkig mocht de ontboden geneesheer er na véél moeite in slagen het voorwerp te ver wijderen. Het programma van het bezoek De lord-mayor van Londen, Sir John Kyneston Studd, die met de lady-mayoress en zijn beide sheriffs met hunne dames Amsterdam komt bezoeken, zal daar Za terdagmorgen met den boottrein uit Hoek van Holland aankomen. Aan het Centraal station zal hij in de koninklijke wacht kamer ontvangen worden door tien consul- generaal van het Britsche rijk te Amster dam en eenige andere autoriteiten, die daarna de gasten zullen begeleiden naar het Amstel-hotel, waar ze logesren. Om elf uur rijden de bezoekers in gala van het Amstelhotel naar het Stadhuis, waar ze officieel door het gemeentebestuur ontvangen worden: vervolgens wordt ge luncht. In den namiddag staat een bezoek aan het Koloniaal Instituut op het pro gramma. 's Avonds biedt het gemeentebe stuur den gasten een diner aan in het pa leis, dat H. M. de Koningin voor dit doel ter beschikking heeft gesteld. Zondagmorgen zullen de lord-mayor en zijn gevolg den dienst in de Engelsche epis copale kerk aan den Groenburgwal bijwo nen. In den namiddag zal een kort bezoek gebracht worden aan de Engelsche gere formeerde kerk op het Bagijnhof Des avonds zal de lord-mayor den leden van het dagelijksch bestuur der gemeente en verschillenden anderen genoodigden een diner in het Amstel-Hotel aanbieden. Maandagavond zullen de Engelsche gas ten Amsterdam weer verlaten. Op dezen dag zullen nog bezoeken aan verschillende instellingen gebracht worden, terwijl de Vereeniging Nederland-Engeland een lunch zal aanbieden. De doos in, of naar Spanje terug? Het was een 31-jarige Spanjaard, die zich met veel drukte in woord en gebaar, liet neer vallen in de verdachtenbank, in de groote zaal van het Gerechtshof te Amsterdam. Nog voor zijn zaak begon, stortte hij een hutspot van Spaansch, Fransch en Duitsch uit over de hoofden der heeren van het Hof, over dat van zijn verdediger en over het gehelmde hoofd van den veldwachter, die als maar ja knikteAlleen de tolk, die haastig was komen toeloopen, vermocht met toepassing van zijn volle overredingskracht den huts- potzondvloed te stuitenToen de zaak eindelijk begon, bleek, dat de Spaansche meneer op 16 December 1.1. was komen bin nenwandelen in een kamer van „Hotel Neuf" in de Kalverstraat. In die kamer bevond zich op dat oogenblik de schoonzuster van den hotelhouder, welke dame meer dan ver schrikte blikken op den blauwgebrilden in dringer wierp en, toen deze de sleutel aan den binnenkant in het slot der kamerdeur stak, hevig begon te gillen. Dit geluid en de mogelijke gevolgen ervan deden den Span jaard in allerijl beenen maken, de dame in kwestie achterlatend in de gelukkige overtui ging, dat er niets gestolen was. Maar eilacie, toen zij zekerheidshalve nog even rondspeur- de, kwam zij tot de ontstellende ontdekking, dat zij een portefeuille miste met een inhoud van een gouden schakelarmband, een gouden halsketting en wat gouden munten. Zoodat het wel zeker was, dat het Spaansche heer schap al eerder in de kamer was geweest en even teruggekomen was om te zien» of hij niets vergeten had De dader van dezen brutalen diefstal kwam echter al ras tot de ontdekking, dat de tijd der Spaansche overheersching in Holland voorbij is en ook een Spanjaard krachtens de Nederlandsche wet bij de kraag kan wor den gepakt. In 't Huis van Bewaring kon hij hierover met zichzelven volop de noodige be schouwingen houden, beschouwingen, waar aan hij heldere conclusies kon vastknoopen, toen de Rechtbank hem voor den hoteldief stal tot anderhalf jaar gevangenisstraf ver oordeelde. De Spanjaard en ook het O. M. teekenden hooger beroep aan, met het gevolg, dat de verdachte gistermorgen gelegenheid had, martelaarsallures aan te nemen tegenover president mr. Jolles, die echter best in staat bleek om een scherpe afscheiding te trekken tusschen ernst en comedie. Een noviteit in de zaak was, dat verd. thans bekende, na in vroegere instantie hardnekkig te hebben ont kend. En omtrent de plaats, waar het gesto- lene zich thans bevindt, kwamen slechts heel vage aanwijzingen naar voren. De advocaat-generaal, mr. Bauduin, vroeg bevestiging van het vonnis der Rechtbank, gezien het feit dat verd. het type is van den beruchten hótelrat. Want het staat vast, dat hij ook in andere hoofdstedelijke hotels zijn slag heeft trachten te slaan, o.a. in hotel De l'Europe. De verdediger, mr. Schorlesheim, deed het Hof een practises voorstel. De tolk, zei hij, die relaties heeft in scheepvaartkringen, ge looft dat hij den delinquent binnenkort per schip naar Spanje kan „wegwerken". Als ver dachte nu geruimen tijd wordt opgesloten, aldus pl„ kost dat den staat maar geld, ter wijl wij hem, indien we hem per scheepsge legenheid het land uitsturen, op een goed- koope manier kwijtraken! In dit verband drong pl. op de grootst mogelijke clementie aan. De verdachte maakte van de gelegenheid van het laatste woord gebruik door een voor stel te doen. „Geef me een rechercheur mee," zei hij, „en ik zal de plaats aanwijzen waar de siera den verborgen zijn!" Een voorstel overigens, waarop niet werd ingegaan. Uitspraak 26 Juli a.s. De verkiezingen voor de Eerste Kamer. De nummering der lijsten. Het Tweede Kamerlid Duys tegen de gerwachten. Een rede van Herriot In de Fransehe Kamer. De vermoedelijke samenstelling van den Belgischen senaat. De toestand van den Engefcschen konêng bevredigend. Verklaringen van Alexander, den eersten Lord der Admiraliteit, in het Britsche La gerhuis inzake de onderzee-strijdmacht Een expeditie van Amerïkaansehe inge nieurs in Venezuela vermoord. Barometerstand 9 uur v.m.: 766 vooruit OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden op gestoken om 9.38 uur. De Artillerie-Inrichtingen Ingediend is een wetsontwerp tot verhoo ging van de begrooting van het Staatsbedrijf der Artillerie-Inrichtingen voor 1929 met j 273.000 ten behoeve van uitbreidingen en vernieuwingen. Begunstigd door schitterend zomerweer, werd Dinsdag weer bijenmarkt gehouden. Deze had plaats aan den Nieuwen Weg en ging uit van den Nederlandschen Imkers- bond. De aanvoer viel zeer mede, nj. 706 bijenvolken. In totaal dus met de vorige week 1496 volken. Vorig jaar was de aanvoer 1006. Dit beteekent dus een flinke vooruitgang. De handel was vlug en er werden flinke prijzen besteed, varieerend van 3.505. Er was veel belangstelling onder het publiek. Prijzen werden behaald door E. Blijderveent te Kes- teren met het beste bijenvolk in lossen bouw, door J. Hofland te Neerlangsten met een stal vasten bouw, door P. Hommelenberg te Beesd voor den grootsten aanvoer per dag en door den heer E, Mouw te Elspeet voor den groot sten koop per dag. De voorkeuringen voor landelijke rijvereenigingen Dressuurproeven Op het mooie, ruime gemeentelijk sport terrein te Hoofddorp hadden Woensdag, on der begunstiging van prachtig, warm zomer weder de voorkeuringén plaats van de lande lijke rijvereenigingen. In de morgenuren werd de dressuurproef gehouden voor de afdeelin- gen van de rijvereenigingen „Kapitein van der Wal", uit Hoofddorp, ..Kita Seneng", uit Nieuw-Vennep, „Ritmeester de Kruijff te Halfweg en de „Amstelruiters" uit Boven kerk. In den namiddag hadden individueele wed strijden plaats, waarbij de ruiters volgens t programma, dat voor allen hetzelfde was, moesten rijden en werden gecommandeerd door de instructeurs. De uitslagen zullen tijdens het concours bekend worden gemaakt. De kozakken, 12 in getal, die ook elders In ons land met groot succes schitterende de monstraties in rijvaardigheid hebben gege ven en ook in Hoofddorp hunne buitengewone talenten laten zien, waren aldaar reeds een paar dagen gearriveerd, zoodat ze voldoende tijd hadden om zich voor de te geven staal tjes van ongeloofelijke behendigheid en rij kunst voor te bereiden. Ze hadden met hun vlugge paardjes en eigenaardige en mooie uniformen reeds veel bekijks. Het 20e groote internationale concours- hippique van de vereeniging „Vooruit" is hedenmorgen onder groote belangstelling aangevangen. Allereerst een woord van hulde aan het ijverige bestuur, voor de vele moeite en zorgen, die het zich voor de voorbereiding en organisatie van dit in Nederland zoo po pulair geworden paardensportfeest weder heeft willen getroosten. Met het oog op het groote risico dat er aan verbonden is, voor waar een heele onderneming! Het aantal inschrijvingen is dit jaar ook weer bijzonder groot en overtreft zelfs dat vai vorige jaren.. Zoowel van de zijde van het Koninklijk Huis als van verschillende corporaties en vereenigingen en particulie re personen, werd groote belangstelling, ook in den vorm van allerlei schenkingen, on dervonden. Een en ander was reeds dadelijk een suc ces voor de vereeniging. Vanaf „de Beurs" ging men in optocht met de muziek van het le Regiment Huza ren te Amersfoort voorop, naar het terrein, alwaar direct met de afwerking van het programma werd begonnen. Een groote schare belangstellenden was toen reeds op het terrein aanwezig De mi nister van Oorlog had bericht gezonden, dat Z. Exc. voornemens was het concours met een bezoek te vereeren. Doch kon nog niet met zekerheid zeggen of dit bezoek 's mor gens dan wel in den namiddag zou plaats vinden. Een zwaar gewonde In den afgeloopen nacht is de boereribe- huizing van de wed. J. Hartsuiker te Kallen- kote nabij Steenwijk tot den grond toe afge brand. Eenig vee kwam in de vlammen om. De 50-jarige zoon K. Hartsuiker liep bij zijn pogingen om het vee los te maken, zoodanige brandwonden op, dat voor zijn leven wordt gevreesd; zijn toestand is hopeloos. De oor zaak van den brand Is onbekend. Vermoe delijk ls kwaadwilligheid in het speL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1