m De Katholieken vangst Telegrafisch Weerbericht HSL BUREAUX NASSAULAAIM 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VRIJDAG 19 JULI 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 172*1 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Zoo schreef een partij genoote, „die to Brand in een garage te Zandvoort Een kalm en vlug optreden van de brandweer voorkomt erger BI* tl lil t De portaalboogbrug aan het Katerveer nabij Zwolle De Veendammer Hypotheek bank De Indische Katholieken en het Regeeringsbeleid Autobusdiensten Lijk opgevischt uit den Schotersingel Onvoldoende Spoorweg verbindingen De Oceaanvliegers door Z.H. den Paus in audiëntie ontvangen De oorzaken der aanslagen aan Sumatra's Oostkust De staking te Zaandam Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Ernstig motor-ongeluk te Den Haag De kwestie-Zwager te Beverwijk De Zweedsche Oceaan vliegers verlaten Ivigtut Ontploffing in een kruit fabriek f Telefoon Na 13866 «We lijnen) Postrekening No. 5970, ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 cLi per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 et p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bfl voorultbet BU contract belangrijke korting. INGEZONDEN ME DE DEELINGEN tnsschen den tekst 60 ct per regel Alleabonné sop dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen fOOfin 'jeveDS'an^e®e'lee'eorl£escki'ctheid tot werken door 4 T j? D bij een ongeval met np ft bij verlies van een hand, X* OC hij verlies van een f Pft bij 'n breuk van i in bij verlies v. een I wUIIU. verlies var beide armen, beide beenen of beide oogen' 'wU. doodelijken afloop ïiuuUi'een voet of een oog: I I Z3i* duim of wijsvinger: lüUi* been of arm 1 i U anderen vinger. De uitslag der verkiezingen is den sociaal-demokraten ten slotte niet mee gevallen. In de opgewonden stemming van de uitslag-berekening hebben zij 'n oogen blikje gejubeld over zulk een stemmen- aanwinst en hebben zij zichzelf en an deren pogen te suggereeren, dat de resultaten zeer schoon waren, maar toen men eens wat precieser ging reke nen, toen men A tête reposée met per centages ging werken en vooral toen men tot het besef kwam, dat juist het zoo hevig beloerde Zuiden der S. D. A. P. een geweldige teleurstelling had be zorgd, tóen is op de fuif spoedig de kater gevolgd. De kater was tè onprettiger nu men zichzelf moest bekennen, dat de Katho lieke Staatspartij percentsgewijze in stemmenaantal sterker was gegroeid dan de nog zoo jonge S. D. A. P., welke naar roode propagandisten zoo gaarne verkondigen nog een onbe-1 grensde wereld van idealen en moge lijkheden vóór zich heeft en welke met' haar misleidende, mooi-klinkende en graag gehoorde leuzen o! zoo gemakke lijk propaganda kan voeren onder de groote massa; die van economische wet ten niet het minste begrip heeft en zich alleen maar afvraagt: hoeveel word ik er misschien! beter van? Stel daartegenover nu de Katholieke Staatspartij, welke haar leden geen knollen voor citroenen wil verkoopen, noch ook steenen voor brood wil geven de Katholieke Staatspartij, welke alle rangen en standen omvat en waarin dus veel gemakkelijker wrijvingen, moei lijkheden, misverstanden, teleurstellin gen, enz. in tijden van verkiezingen een rol kunnen spelen! En zie, deze partij, welke als politieke eenheid volgens vele profeten van links op haar laatste beenen loopt, zij kwam niet alleen ongedeerd, maar juist aan zienlijk versterkt uit den strijd te voor- sehün; haar gezondheid Was nog beter en sterker gebleken dan die van de jonge S. D. A. P. Dit was een hoogst ernstig verschijn sel en in S. D. A. P.-sche kringen is men er hier en daar door geschokt ge worden; sommigen poogden het lamme feit nóg wel weg te redeneeren, maar bij anderen waren de teleurstelling en de vrees voor de toekomst te groot, dan dat zij deze verborgen konden houden. Vooral argelooze ingezonden-stukken- schrijvers zijn eerlijk geweest in de uit storting van hun politiek gevoel en een zekere Jan de Jong kon niet nalaten, in „Het Volk" verschillende middelen aan de hand te doen, waarmede het onheil misschien nog gekeerd kon wor den, middelen, welke alle ten doel had den, katholieke zielen te winnen voor de S. D. A. P. Ziehier het grootsche plan dat Jan de Jong de roode leiding aan de hand doet: „We hebben in dezen verkiezingsstrijd en bfj den uitslag nu wel ter dege bemerkt, dat vooral in het Zuiden, de katholieke staats party onze grootste vyand is en dat het een van de moeilijkste, maar ook een van de dringendste eischen is, dat we de katho lieke arbeiders voor onze zaak winnen. Reeds nu moeten we daarom beginnen, middelen te beramen, om In de eerstvolgende jaren met succes de katholieken te bewerken. Een volgende verkiezing moet en kan het dan anders zijn. Wat is nu hierbij de moeilijkheid! Die, dat we geen katholieke intellectueelen en pries ters hebben, die openlijk zich uitspreken voor het socialisme. En zoolang dit niet het geval is, zal het zeer moeilijk zyn het gees telijk overwicht van Rome te breken. Daar-, om zou ik wfllen, dat le. de party en de redactie van „Het Volk" meer aandacht be steedden aan hetgeen op dit gebied in Duitschland gebeurt, in het bijzonder door de groep van het „Rote Blatt": dat hieruit arti kelen worden overgenomen en desnoods in brochurevorm verspreid, ook en in het byzon- der onder de katholieke studenten. Voor ons studentenblad „Kentering" is hier misschien ook een taak weggelegd. 2e. dat lezingen worden georganiseerd, waar b.v. prof. Metzger en andere Duitsche katholieke socialisten spreken of dat debat avonden tusschen zoo iemand en katholieke Hollandsche professoren worden georgani seerd (uit weigering slaan wij propaganda!). 3e. dat op alle mogeiyke manieren onder katholieke jongeren wordt gepropageerd, om hun idealisme, dat, naar ik weet, ook hiei begint te ontwaken, in socialistische rich ting te leiden. Ik heb zelf verleden jaar in Bonn met de katholieke socialistische jeugd beweging kennis gemaakt, die daar zeer idealistisch, vurig rood, doch tevens streng geloovig is. wy hebben Duitschland steed? gevolgd. Zai het ook nu weer niet zoo gaan? 4e. dat de party zich in verbinding stelde met de Duitsche katholiek-socialistische be weging .die advies kangeven omtrent de beste psychologische méthoden om de ka tholieke massa te bereiken en dat tevens onze Duitsche kameraden voor ons boekjes of brochures schreven, die we dan zelf kon den vertalen. Immers juist aan de me thode ontbreekt het ons nog al eens in der. verkiezingsstrijd, vooral omdat zeer weinigen zich in kunnen denken in de ka tholieke levens- en wereldbeschouwing." Het vermaan van Jan de Jong heeft ingeslagen. En meerdere andere inzenders hebben nadien getracht zijn plan nog te „ver volmaken". het katholieke geloof groot gebracht is" (en nu met 't geloof harer jeugd natuur lijk volmaakt gebroken heeft), dat voor deze zaak goede huisbezoekers aan het werk gesteld moesten worden, „die ook met het geloof op de hoogte zijn." Dat zal dus een ware katholieken- jacht worden! Men zal den katholieken in de ko mende jaren eens extra moeten vóór- liegen, dat ze gerust tevens socialist kunnen zijn; men zal zich daarbij beroepen op een groepje onevenwich tige Duitschers, die zich in hun onnoo- zelheid voor het roode zegewagentje laten spannen en met de socialisten onder één hoedje spelen. En men zal het valsche, bediieglijke spel nog vervolmaken, door op onze goedmoedige eenvoudige katholieke menschenwolven in schaapsklede ren af te sturen: propagandisten, „die ook met het geloof op de hoogte zijn" en hun slachtoffers dus gemakkelijker onder valschen schijn kunnen bedriegen en overhalen. De taktiek is wél perfide, en de teleurstelling en de angst moeten onder de sociaal-democraten wel heel groot zijn, nu zij zelfs voor déze taktiek niet terugschrikken. In ieder geval: de katholieken zijn nu gewaarschuwd zij weten, dat de so cialisten, feller dan ooit, loeren op hun prooi! Laten wy den heeren nu toonen, dat een gewaarschuwd man geldt voor twee. Laten wij ervoor zorgen, dat de socia listen met hun nieuwe leugen-actie evenveel succes hebben als laatstelijk met hun agitatie in het Zuiden! In de garage van den heer Gravestein aan de burgutraa werd hedennacht om streeks drie uur brand ontdekt. De heer Bos, die van uit de bovenverdieping van „Zeezicht" op het dak der garage keek, be merkte een lichtschynsel door de dak- kappen. Mevr. De Joode, die naast de garage het winkelhuis en melksalon „Plancius" be woont, ontdekte bijna tegelijkertijd onraad. Ook bakker De Groot, die in de Spoorstraat woont, had den brand ontdekt door den ontsnappenden rook uit de luchtkokers der garage. Waar de melksalon telefoon had en we tegenwoordig dag en nacht verbinding heb ben, was de politie in een oogenblik ge waarschuwd. Daar zette men de schellen van wyk een en wijk twe- in werking, ter- wyl dadelyk de politiespuit uit de berg plaats gereden werd. Dadelijk werd naar 't bedregde punt gereden en zoo snel functionneerde alles, dat omwoners van 't bedreigde perceel, die te voet naar 't politiebureau holden, de politiespuit reeds onderweg tegenkwamen. Maar ook onze bfandweer was bijzonder vlug ter plaase. Voor nog de sand pijp op de waerleiding geplaatst was, arriveerde reeds de slangenwagen van de brandweer, de mannen in volledige uitrusting. Dadelyk werd nu de dubbele standpijp aangeschroefd en door een paar ruiten, die men verbrijzelde, werden de waterstralen in de garage gericht. Aanvankelyk kon men niet den haard van het vuur vinden. De garage stond vol met een dikken, ver- stikkenden pook, die het binnengaan onmor geiyk maakte. Ook heerschte er binnen een ontzettende hitte. Door enkele ruiten, die gebarsten waren door de hitte, zocht de rook een uitweg. De dichte rookwolken, die langs de huizen van de Brugstraat streek, veroorzaakten angstige stemming. Daar men niet vast kon stellen, hoe het vuur daarbinnen woedde, werden tegen de belendende perceelen brandladders ge plaatst. Ook liet de opperbrandineester met het oog op uitbreiding van het vuur, door de benzine van de wagens, die in de garage geborgen waren, de motorspuit aanrukken, die op het Jari Snijersplein gestatlonneerd was. Toen men gelegenheid had te ontdekken, dat het vuur alleen woedde in de vracht auto van den heer Kerkman, die betrek- kelyk vooraan in de garage geplaatst was, kon men het gevaar gemakkeiyk bestrijden. Zoodra mogeiyk, werd de wagen naar bui ten gerold. Gelukkig was de wagen van yzer. Daar door zijn aileen de houten bak en de binnen - betimmering verbrand, benevens een klei ne voorraad goederen en emballage. Dat de garage goed sloot, belette de lucht om toe te treden, waardoor het vuur ook geen ge legenheid kreeg om feller om zich heen te grypen. Dat het gevaar anders niet denkbeeldig is geweest, blijkt uit de schade, aan de an dere wagens toegebracht. Een vijftal is ge heel verschroeid, terwijl de autoruiten door de warmte gesprongen zyn. De vrachtauto van den heer Kerkman was 's nachts om half twee binnengekomen. Men vermoedt dat kortsluiting of warmloopen de oorzaak van dit ongeval is. Een geluk voor den heer Kerkman was het, dat dit ongeluk nu gebeurde. Was het een nacht eerder gebeurd, dan zou een kost bare lading radio-artikelen en luidsprekers een prooi der vlammen zijn geworden. Om half 4 was alle gevaar geweken. De verbrande wagen is naar de garage „Rin- tro" gebracht. Burgemeester van Alphen was ook ter plaatse. Bijzonder trok de aandacht de kalme én zakelyke manier waarmede de opperbrand- meester. de heer L. van den Bos, het blus- schingswerk leidde. Het was de eerste brand van eenige beteekenis, waarbij de heer van den Bos zyn leiding toonde als nieuwe func tionaris. -V I v ><*- Hedenmorgen te half twaalf is het drie-motorig Fokker-vilegrtnig de „Southern Cross", na eenige keeren boven Amsterdam te hebben gevlogen, vlot op Schiphol geland. Het vliegtuig werd begeleid door een escadrille vliegtuigen uit Soesterberg. Met het vlieg tuig kwamen mede de Australische vliegers Kingsford-Smit, TJlm, Litchfield en Williams De yzerconstruetie weegt bijna 2 mfllioen K.G. De brug by Katerveer, in de buurt van Zwolle, die het reeds eeuwen bestaande veer moet vervangen, zal zooals men het technisch uitdrukt, een portaalboogbrug worden met trekband van statisch onbepaalde construc tie. Dit is wat betreft de groote rivierbrüggeft van dit type, het eerste voorbeeld er van in ons land. Alleen in de tramlijn Delft Maassluis bij Schipluiden vindt men een klei nere brug van dezelfde constructie. In Ned. Indië treft men verscheidene vakwerk por taalboogbruggen met trekband aan, doch deze behooren in het algemeen tot het Duit sche systeem Haarmann. Met het vervoer van de brug en de montee ring er van by Katerveer is belast Byker's Montagebedrijf te Haarlem. Voor tijdige oplevering blijft zy zelf verantwoordelijk. De theoretische overspanning is 138 meter. Deze overspanning wordt slechts overtroffen door de spoorwegbrug bij Culemborg over de Lek. De overspanning is daar 154.40 M. Het gewicht van de ijzerconstructie be draagt circa 1.950.000 K. G. of 1950 ton. De hoeveelheid verwerkt hout bedraagt 158 M3., de hoeveelheid beton 63 M3. en de hoeveel heid pantser beton voor de trottoirbanden 10 M3. Het gewicht van giet- en smeedstalen op leggingen bedraagt 43.000 K.G. Lieherman in honger beroep Naar wy vernemen, is Salomon Lieber- mann, die in verband met de bekende affaire der Veendammer Hypotheekbank door de Vierde Kamer der Amsterdamsche rechtbank is veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, van dit vonnis in hooger beroep gegaan. Ook de ambtenaar van het O.M., Mr. D. Reilingh, heeft appèl aangeteekend. By de nieuwe behandeling der zaak door het Amsterdamsche Gerechtshof zullen Mr. P. A. Kokosky te Amsterdam en Mr. J. E. W. Duys te Den Haag, Liebermann als raads lieden bijstaan. In eerste instantie was mr. D. Giltay Veth verdediger. In den Volksraad ontkende dr. Schmutzer (I. K. P.) dat het huidig bewind op liqui datie is gericht. Spr. ontwikkelt de gronden van de Katholieke staatsleer voor de maat- schappy. Hy constateert, dat in groote lijnen het tegenwoordig beleid van de regeering hiermede in overeenstemming is. Waarborgen moeten worden gesteld voor de minderheden, de Nederlanders en de Chineezen. Zelforga nisatie van de verschillende Indische volken acht spr. het beste. Hij verkiest een federatie boven een eenheidsstaat, maar de Indonesi sche volken moeten hierover zelf beslissen. Spreker merkt op, dat door de nieuwe staats regeling wy pas staan aan het begin van een lange ontwikkelingsgeschiedenis. Hij vraagt zich af of de regeerlng niet te tolerant is en waarschuwt de regeering, dat brandstof voor bloedige conflicten aangedragen wordt wanneer de linksche en rechtsche extremis ten, da Nederlandsche fascisten van het blanke front, maar him gang kunnen gaan. By K.B. zyn ongegrond verklaard beroepen tegen de beschikkingen van Ged. Staten van Noord-Holland, waarby resp. aan W. Spreeuw te Edam vergunning is verleend voor een autobusdienst tusschen Edam en Amsterdam en aan de fa. De Raadt en Kistemaker te Purmerenü voor autobusdiensten tusschen Hoorn en Amsterdam over Purmerend en tus schen Purmerend en Zaandam. Slapende van de leuning gevallen? Hedennacht om 4 uur werd de politie ge waarschuwd. dat er een lijk dreef in den Schotersingel. De politie was spoedig ter plaatse en haalde het lyk op den kant. Het bleek de 70-jarige J. v. d. A. te zijn. Het vermoeden bestaat nu, dat de man op de leuning van de Kennemerbrug in slaap is gevallen en slapend in het water terecht is gekomen. Het lijk is naar het St. Elisabeth's Gast huis overgebracht. O.M. AmsterdamNijmegen De Kamer van Koophandel voor het Land van Maas en Waal, te Nymegen, heeft zich met een uitvoerig schrijven gericht tot den voorzitter van den Spoorwegraad te 's-Gra- venhage, waarin zy ernstige grieven uit tegen de bestaande spoorwegverbinding tusschen Nijmegen en Rotterdam, via Kesteren. Deze verbinding aldus wordt in het schryven be toogd, is de kortste verbinding, doch door de voor de Kamer onbegrijpelyke tactiek van' de directie der Nederlandsche Spoorwegen, wordt het verkeer met het vöor handel en in dustrie zoo belangrijke westelijke gedeelte des lands, zelfs van en naar Nijmegen over Utrecht geleid, terwyl de Betuwe-lijn gede gradeerd is tot een locaalspoorweg. In over weging wordt gegeven de rijtuigèn cp de Be tuwelijn te verbeteren, niet op 't traject Dor drechtGeldermalsen v.v. op alle kleine stations te laten stoppen; voorts wordt aan bevolen de talrijke locaaltreinen op het tra ject DordrechtGorinchem v.v, door te voe ren naar Geldermalsen, waardoor het stop pen van doorgaande treinen aan de kleine stations overbodig zo:.' worden. Verder vestigt de Kamer de aandacht op de onvoldoende verbinding RotterdamNijme gen, via Kesteren, waarin verbetering zou kunnen worden gebracht. Ten slotte wordt in het schryven aandacht gevraagd voor de vroege ochtendverbinding Amsterdam—Nijmegen, via Kesteren. In over weging wordt gegeven trein 2017 (Amster damKesteren) ongeveer 6.30, zoo mogelijk later van Amsterdam CS. te laten vertrekken en door te laten loopen tot Nymegen, om daar aansluiting te geven op trein 803, welke te 9 uur van Nijmegen naar Maastricht ver trekt. De Kamer is van oordeel, dat door een dergelijke regeling men tevens tegemoet zal komen aan de wenschen van reizigers uit 't Gooi en wat de aansluiting op trein 803 be treft ook aan die van reizigers uit Veenen- daal, Rhenen enz. Mochten tegen deze re geling bezwaren bestaan, dan wordt in over weging gegeven trein 241 (UtrechtArnhem) door te laten loopen naar Nijmegen. Opgemerkt wordt voorts dat er tusschen 17.25 en 20.23 geen gelegenheid bestaat van Amsterdam, via Kesteren naar Nijmegen te vertrekken, evenmin is dit het geval via UtrechtArnhem tusschen 17.1820.11. Door trein 1369 (vertrek Utrecht 20.07) van Utrecht naar Arnhem sneller door te voeren en door te laten loopen naar Nijmegen zou in deze leemte kunnen worden voorzien. Tusschen de talrijke hun gebrachte hul digingen door, brachten de aviateurs der „Pathfinder", Williams en Yancey, ook een bezoek aan de Stad van het Vatic a an waar zij door Z. H. Pius XI in byzondere au diëntie werden ontvangen. Na een kort oponthoud in de Loggia Man- tovani werden de Oceaan-vliegers toegelaten in de pauselijke vertrekken, waar de H. Va- dep: hm spoedig bereikte. Ze werden voor gesteld door Mgr. Burke, rector van het j Noord-Amerikaanscbe college te Rome. I De Paus wenschte hen geluk met het welslagen hunner koene onderneming, die Hij zeide met groote belangstelling van het begin tot het einde gevolgd te hebben. Ter herinnering schonk Hij hun ieder een exem plaar der pauselyke jaarmedaille. Het on derhoud dat ongeveer een kwartier duurde, eindigde met het verleenen van den Apos- tolischen Zegen. Geen georganiseerde communistische actie? Aneta verneemt in tegenstelling met de onderstelling van verschillende bladen in In dië alsof het positief bewijs geleverd was, dat de georganiseerde communistische actie en invloeden van Moskou de oorzaken zouden zijn van de tragische aanslagen ter Oostkust, dat dit bepaald onjuist genoemd moet wor den. Het hoofdparket, waaraan de algemeene recherchedienst verbonden is,' bezit thans niet het materiaal voor zulk een bewijs. Ware dit wel het geval, dan zou de regeering reeds lang tegen de personen, die bij de destructieve actie betrokken waren of die onder den in vloed van die actie stonden, onverbiddelyk zijn opgetreden. Het eenige wat men thans weet is, dat van onderling verband tusschen de incidenten met een extremistisch karakter die ter Oostkust zijn voorgekomen, niets dui delijk gebleken is en nog veel minder van een haard van waaruit deze incidenten aan gestoken zouden zyn. Zoolang geen andere feiten worden ontdekt, ligt dus het vermoeden voor de hand, dat kwaadwillige elementen zich op Java lieten aanwerven en in Deli, ieder in eigen kring, ongeorganiseerd onte vredenheid hebben gewekt. Tegen deze actie zyn reeds sedert de ontdekking verschillende maatregelen genomen en worden thans nog andere maatregelen beraamd. Een voorstel van den rijks- bemlddelaar Gisteren heeft ten gemeentehuize te Zaan dam de rijksbemiddelaaide heer H. A. van Ysselsteyn, nadat eerst een onderhoud met de heeren K. ter Laan, burgemeester dier gemeente, en J. A. E. Verkade, industrieel en voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zaanland, had plaats gevou- de.„ een bespreking gehouden met het be stuur van den Bond van Werkgevers in het Houtbedrijf te Zaandam, vertegenwoordigd door de heeren J. C. de Lange, W. Pauw, P. Engel, W. C. Middelhoven, J. F. Kamphuys, H. Simonsz, J. C. van Wessem en den secre taris van den bond, mr. F. H. A. dé Graaf. Na afloop van deze besprekingen werd een conferentie gehouden met afgevaardigden van de vier in het houtbedrijf samenwer kende organisaties. De Centrale Bond van Transportarbeiders werd vertegenwoordigd door de heeren Sieverink, Brautigam en Plooyer, de Chr. Bond door de heeren A. van der Heyden en P. de Vries, de R. K. Bond door de heeren Th. de Groot en J. Wierts, terwyl voor de Federatie optraden de heeren C Posthuma, Bolhoeve en Kat. Na het onderhoud met de arbeidersafge- veardigen werd te half drie een gecombi neerde bespreking met de beide in het hout conflict betrokken partijen gevoerd. Te ongeveer vier uur maakte de heer Van Ysselsteyn een einde aan deze conferentie. Hij gaf party en in overweging de loonen van de losse arbeiders met vyftig cent per week te verhoogen en de tarieven dienovereen komstig op te voeren. De ryksbemiddelaar verzocht hem uiteriyk Maandag 22 Juli mededeeling te doen, of dit voorstel door partyen wordt aangenomen. Zoodra het voorstel van den ryksbemidde laar te Zaa.ndam bekend werd, gaf dit aan leiding tot veel commentaar. Unaniem is men van oordeel, dat met dit voorstel de staking, welke nu reeds langer dan drie maanden duurt, niet tot oplossing kan worden ge bracht. Liebermann in hooger beroep. Te 's-Gravenhagc is het lie Internationale Congres voor Middelbaar Onderwijss geo pend. Het Russisch-Chineesch conflict. De Chi ne eschc gezant en het corps diplomatique verlaten Rusland. Japan wenscht bemidde lend op te treden. Bij de communistische „Humanité" te Pa rijs zijn geheime militaire stukken gevon den. De expresstrein der Rocky Island", bo mende van Chicago, stort bij Stratton in een rivier. Bij een ontploffing in een kruitfabriek te New Kingston bij Pittsburg zouden 20 arbei ders zijn gedood. Barometerstand 9 uur van.: 769 vooruit OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.37 uur. Hoogste Barometerstand 767.4 mil te Weenen. Laagste Barometerstand 756.6 m.M. te Lngö. Verwachting: Zwakke, veranderiyke wind. meest uit Zuidelyke richtingen, hel der .tot half bewolkt, warm of zeer warm, droog, behoudens eenige kans op onweer. Hedenmorgen vergadert de Bond vab Werkgevers in het Houtbedrijf te Zaandam? de leden van de vier in het conflict betrok ken arbeidersorganisaties zullen eveneens hedenmorgen, elk afzonderlyk, het voorstel in stemming brengen. Het rechterbeen moest geamputeerd worden De motorrijder A. v. G. uit Veur, is ter hoogte van de Wijkerbrug te 's-Gravenhage doordat hy wilde uitwyken voor een kermis wagen en een auto, tusschen een daar staao- den paal bekneld geraakt. Door den schok is van G. van den motor geslingerd en zoodanig gevallen, dat hy ern stig aan het rechterbeen werd verwond. Na dat hy door den brugwachter van de Wijker brug was verbonden, is hy naar Antoniushove vervoerd, waar het been onmiddellyk moe^ worden geamputeerd. Vermeld dient nog, dat de brugwachter, die eerste hulp verleende het been direct heeft afgebonden. Ware dit niet gebeurd dan zou van G. door bloedverlies het leven hebben verloren. Zyn toestand is thans redelijk wel. De wethouder thans door den Raad geschorst In de gisteravond gehouden raadsvergade ring van Beverwijk is het raadslid, de heer C. A. Zwager, geschorst. Deze beslissing werd genomen door de zes aanwezige raads leden. Gelyk men zich herinnert, was tot twee maal toe de vergadering onvoltallig, zoodat men in beide gevallen tot geen beslissing kon komen. Telkens moest de vergadering worden geschorst, maar gisteravond kon men dan toch een beslissing in een of andere richting nemen. Men zal zich herinneren, dat Ged. Staten reeds eerder bericht hebben, een schorsings besluit niet te zullen goedkeuren. Volgens berichten uit Ivigtut, Groenland, zyn de Zweedsche Oceaanvliegers aldaar ge start voor het verdere gedeelte van hun vlucht naar Labrador. Twintig arbeiders gedood NEW YORK, 19 Juli. In de kruitfabriek van de Aluminium-Company te New Kings ton, op ongeveer 25 K.M. afstand van Pitts burg, heeft Donderdagavond een ernstige ontploffing plaats gehad. Volgens de hier ontvangen berichten den 20 arbeiders gedood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1