New-York—Rome in Veertig Uur m Noodlottige brand te Vijfhuizen 1750, 140.- Hoe warm het was j Telegrafisch Weerbericht MAANDAG 22 JULI 1929 l DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17213 AAMGIFTE MOET, OF STRAFFE VAM IIERLIES VAN ALLE RECHTEH, GESCHIEDE!) UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA BET ONGEVAL. Wedervaren van vliegers en toestel EEN NOODLOTTIGE RUZIE TE AMSTERDAM DE EERSTE KAMER VERKIEZING IN NOORD HOLLAND Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem BUREAUXNASSAULAAN49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bU vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bU vooruitbet Bg contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regeL Alleabonné'sop dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden rnnnn Levenslange geheeleongeschiktheid tot werken door tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I wUuU. verlies var beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop f OCH bij verlies van een hand, (4 ftr bij verlies van een irjj lfcwU»~een voet of een oog: I I duim of wijsvinger: I UU." bij 'n breuk van been of arm bij verlies v. een anderen vinger. (Van onzen Romeinschen correspondent) Lang gewacht, maar toch verkregen. Eindelijk zijn er een paar Oceaanvliegers opgestegen met het doe) in Rome te landen. En dat niet alleen, ook Cham berlain en Levine hadden beloofd naar Rome te zullen komen, al vielen ze in Kottbus naar beneden ook Bertand, Hill en Payne zouden gekomen zijn, wanneer niet de Oceaan hun „Old Glory" verzwolgen had en dat niet alleen, zeggen we, maar ze deden het ook. Enfin, u weet dat natuurlijk allemaal al. Maar wat u zeker nog niet weet, is dat de overtocht der „Pathfinder" een spik splinternieuwe triomf voor Italië en het Italiaansche genie is. Dat komt doordat, om te beginnen, het vliegtuig waarmee de overtocht werd volbracht, Italiaansch is- Het is een één-motorige Bellanca met een luchtgekoelden Wright Whirl- Williams (links) en Yancey (rechts), direct na hun aankomst te Rome, worden begroet door autoriteiten en journalisten wind-motor van 200 P.K., die natuurlijk geheel in Amerika vervaardigd werd, maar.... door meneer Bellanca die de naam zegt het van Italiaansche afkomst is. Echter met alleen het toestel, ook de vliegenier was een Italiaan. U heeft misschien gelezen dat er twee mannen in de „Pathfinder" zaten. Dat is zoo. Maar die eene, Yancey, het eenige Ame- rikaansche onderdeel van het geval, heeft niets uitgevoerd die mocht alleen maar meehelpen. De man van den tocht was de Italiaan.... Williams. Hij werd geboren in New York, evenals zijn vader, zijn grootvader en zijn overgrootvader. Zijn moeder echter heeft verklaard dat in de familie het praatie ging als zou zijn bet overgrootvader uit Italië afkomstig zijn. De Popoio D'Italia die door Musso- lini-zelf werd opgericht en aan wie we dus niet twijfelen mogen heeft het zoo geschreven. De Impero heeft bovendien uitgevonden dat Williams' eigenlijke naam Ruggeri is Waardoor de lieve Patria gered is. Stel u voor dat we een beetie Alalaji 1 moesten michen voor het Ame rika 'dat we allemaal haten, omdat het op het punt staat de invoerrechten te ver- hoogen op de macheront en de Fiat automobielen De Pathfinder is geslaagd, zooals een paar weken terug de „Oiseau Canard" zij is er gekomen zonder er gekomen te zijn de bemanning heeft er het leven afgebracht. Dat is alles wat er strikt ge nomen van te zeggen valt. Indertijd ging Byrd met zijn drie- motorige Fokker naar Parijs. Zijn toestel kon dalen te water en te land. Hij had Eroviand bij zich voor een week. Zijn enzine was toereikend voor duizend mijl meer dan hij te vliegen had. Zijn beman ning was talrijk genoeg om regelmatige rusttijden te garandeeren. Hij had een radio-toestel aan boord dat in de lucht en opden grond functionneerde.Hij beschikte over gummibooten voor eventueele on gevallen op zee. Het leek dat er een kentering was gekomen in de dwaasheid der waaghalzen die alles wonnen, wanneer dë motor loopen bleef, die alles verloren, wanneer- de motor het begaf. Thans echter zijn we verder terug gegaan dan m het allereerste begin. Van Lindberg, den üying fooi, wisten we dat hij den dood zocht, zij het dan ook met het doel dien te ontwijken. De tocht van de „Pathfinder" echter heet langer dan een iaat voorbereid te zijn. Oordeel u zelf De „Pathfinder" xs een landtoestel. Zij beschikte over één motor. Weigerde die, dan was alles afgeloopen. Radio was er niet aan boord. Op een mogelijke* daling in open zee was niet gerekend. Booten of wat dan ook ontbraken. De proviand bestond uit drie liter water, drie liter koffie, twaalf sinaas appelen, twaalf appelen, zes tabletten chocolade en een flesch Whiskey. Om van den grond weg te komen, moesten twee-honderd-vijf-en-twintig li ter benzine worden afgetapt, waarna men in het gunstigste geval iuist genoeg brand stof overhield om Europa te bereiken. Dat men Rome zou halen, was van meet af aan buitengesloten. Het bereikte resultaat is dit We weten nu dat een vliegtuig ongeveer zes-duizend K.M. kan afleggen zonder te landen dat een vliegtuigmotor, wanneer er niets gebeurt, dertig uren kan blijven draaien da» een vliegtuig 2800 K.G. vracht kan meedragen bij een gemiddelde snelheid van 185 K.M. Aangenomen dat we dn allemaal al heel lang wisten, mogen we constateeren, dat er eigenlijk niets bereikt is dat er voor niets twee menschenlevens en een stapel dollars werden gewaagd. Of zou er dit negatieve resultaat zijn da» een vliegtuig hetwelk een Oceaan- vlucht verricht, noodzakelijk een zweven de benzine-tank wordt, goed beschouwd reeds overbelast is met zijn brandstof en nooit in staat zal zijn eenigen nuttigen last mee te voeren Williams ziet, door het slagen van zijn tocht, niet voor het eerst zijn naam met groote letters in de wereldpers verschij nen. Hij is aviateur vanaf zijn leugd en wat meer zegt Amerikaansch aviateur wij zeggen Amerikaansch aviateur, omdat het aan dezen kant van de groote haring vijver den schijn heeft dat bij de Yankees alleen diè vliegeniers in tel zijn, welke van hun toestellen precies tweemaal zooveel vragen als deze kunnen presteeren. 't Is te hopen dat wij ons vergissen, maar de eigen pers der U.S.A. heeft ons nu eenmaal die meening opgedrongen. Zoo is er ook van Williams niet bekend hoeveel vlieguren hij heeft, hoeveell passagiers, hoeveel goederen hij transpor teerde zonder ongelukken, hoever zijn vlieg-regelmaat beneden de 100 is. Wij weten alleen dat hij alle Oceaan vliegers in feite en.... in spe heeft aan geklampt en zijn diensten aangeboden, dat hij van plan is geweest alle bestaande records te breken, en dat hij gepoogd heeft in alle riskante ondernemingen waarmee de hoogere sferen de laatste iaren werden geteisterd, een rol te spelen. Voor het eerst gaf hij eenigen klank aan zijn naam door met den Oceaan vlieger Chamberlain te probeeren het afstands-record te breken dat Chamber lain met Levine op de „Columbia" had gevestigd bij de raid New York-Kottbus. De onderneming geschiedde met het Bellanca-vliegtuig, dat toen nog nameloos was, maar thans als „Pathfinder" op Romeinschen grond staat. Het resultaat was poovertjes. De machi ne was nauwelijks van den grond toen de motor het vertikte. Een tweede poging begon uiterst hoopvol. Men bleef 52 uren in de lucht voor een lek in de benzine leiding de brandstof uit de tank en de hoop uit het hart der vliegers deed vloeien. De derde maal was de afloop bepaald tragisch. De machine gleed plots af, werd versplinterd in een moeras en Williams verhuisde voor een heel poosje naar een ziekenhuis. De Bellanca bleek intusschen, evenals Williams, voor restauratie vatbaar te zijn. Ze werd weer flugbereit gemaakt en de bouwer, ingenieur Bellanca kocht haar terug, om haar daarna te verkoopen aan de Corriere D'America, het dagblad der in Amerika wonende Italianen die haar „Roma" doopte en bestemde om naar de Zeven Heuvelen over te steken. Sabelli zou de piloot zijn. En het spreekt haast vanzelf, Williams die ook weer hersteld was, bood zich aan als tweede piloot. Hij werd aangenomen. De „Roma" werd klaar gezet om op te stijgen en toen begon het spelletie dat langer dan een iaat duurde Morgen vliegt-ie 1 Pardon, 't was een vergissing t overmorgen 1 Hij vliegt niet 1 De volgende week zal-ie stellig vliegen l 't Is slecht weer boven de Oceaan en dus... Ten laatste liet Mussolini gelukkig in de krant zetten dat Italië heusch mets met de onderneming te maken had. Sabelli vloog toen maakte een rit van 90 secon den, had den meevaller dat zijn motor in brand vloog en.... daarmee was het eindelijk uit. De „Roma" die een laar lang boordevol benzine aan de Amerikaansche kust had gestaan, werd gekocht door mevrouw Stillman die haar omdoopte in „Northern Star" en cadeau gaf aan mffrouw Thea Rasch die een half -aar lang beloofde van New York naar Berlijn te zullen vlie gen en tenslotte, bij een proefvlucht, midden in de Hudson plofte. Of het water haar te nat was of te dun, hebben de overigens uitstekend geïnformeerde In ternational News Service en de United Press klaarblijkelijk niet vermogen uit te vinden, maar van Thea Rasch hebben we zelfs den naam niet meer gehoord De „Northern Star" bleek ook de Hud son te hebben getrotseerd. Ze werd vol ledig opgekalefaterd en 't wordt bijna eentonig in orde gemaakt voor een Oceaan-vlucht. En Williams had weer succes. Zelfs zoo veel dat hij niet eens tweede piloot of helper, maar m-eens leider van den tocht werd. Hoe hij aan de centen kwam is een raadsel. Maar van de wanden der cabine werd „Northern Star" weg ge krabd. en in groote blauwe letters kwam er de naam „Pathfinder" te staan, de overige beschikbare ruimte werd gewijd aan reclame voor benzine en motorolie en....de zaak was in orde. Dat wil zeg gen het spel begon opnieuw. Het eerste wat men noodig had, was een vliegveld. En dat was er niet, Roose- feld-fiéld en het er naast gelegen Curtiss- field waren te klein geworden voor een Oceaan-vliegtuig dat honderden meters moet kunnen loopen om „los" te komen, sinds bouwspeculanten er de grootste helft van hadden gekocht. De startbaan die de „Spirit of St. Louis" van Lind berg, de „Columbia" van Chamberlain en Levine, de „America" van Byrd de wijde ruimte had zien kiezen, bestond zelfs niet meer. Werkelijk, de ruimte had men eigenlijk alleen op het strand bij Old Orchard. Maar daar was de „Old Glory" vertrok ken, die nooit aankwam. Daar was Mrs. Zelfs om te zeilen was het feitelijk te warm Parijs aangekomen is, over den kop geslagen. Daar was ook twee malen de „Green Flash" waarmee Williams en Yancey hei eerst hadden geprobeerd, totaal versplinterd. En nou mag bijgeloot onzin zijn, wanneer Lindberg, de grrroote Lindberg zich nog geen tien stoven hoog waagt zonder een kippe'oeentie in zijn vestjes zak, dan bedenk ie ie nog wel eens even. Maar de keus was schaarsch. Of liever er was heelemaa) geen keus. Dies vlogen Williams en Yancey en ze kwamen aan. Ze iandden in Santander, dertig K.M. verder dan de „Oisseau Canard "«het had gebracht. Nu zeggen de Amerikaansche kranten dat Williams zal terugkeeren met een Savoia-Marchetti, verreweg het beste vliegtuig dat Italië momenteel produceert. Toen we Williams, dien we even troffen in hotel Excelsior, vroegen of het waar was, haalde hij zijn schouders op en lachte. En in ons hart hebben wij hem groot geüjk gegeven. Hij kan inderdaad beter afwachten of deze vlucht alleen niet ge noeg is om hem millionnair te maken. Een 40-jarige man doodgestoken De dader gearresteerd Zaterdagavond omstreeks half 12 is in de nabijheid van den Kamperfoelieweg aan den overkant van het IJ te Amsterdam een man door een ander doodgestoken. De dader is ge arresteerd. In verband met het bovenstaande verneemt de „Courant" nog, dat de persoon, die dood gestoken is, vroeger heeft ingewoond bij een verlofhoudster aan den Kamperfoelieweg. Er schijnt eenigen tijd geleden ongenoegen ge weest te zijn, waarop de commensaal vertrok en elders aan de overzijde van het IJ ging Grayson de hoogte in gegaan en in zeej wonen. gevallen in plaats van in Parijs. Daar was! Zaterdagavond nu is de man, die ongehuwd de „Oiseau Canard" die intusschen in' is en wiens leeftijd op ongeveer 40 jaar ge- schat wordt, aan de woning van de verlof houdster verschenen. Hij schijnt daar ruzie gemaakt te hebben, die zoo hoog liep, dat het de aandacht van de buren trok. Hierop is de zoon van de verlofhoudster naar buiten ge komen en heeft den vroegeren commensaal met een mes gestoken. De wonde was zoo ernstig dat de man korten tijd daarna over leed. Per auto van den G. G. D. is het lijk i*1 den loop van den nacht, nadat de Justitie er beslag op had gelegd, naar het Binnengast huis vervoerd. De dader is vrijwel dadelijk na het gebeurde gearresteerd. Hij wérd op de plaats van het misdrijf gehoord door den commissaris van politie, den heer v. Empel, en legde terstond 'n volledige bekentenis af. Afkeuring van de afzonderlijk ingediende lijst Een overweging, om toch die lijst te steunen De Commissie door het Partijbestuur der R. K. Staatspartij in zijn vergadering van 13 Juli j.l. aangewezen om te trachten de gere zen moeilijkheden in Noord-Holland in goede banen te leiden, bestond uit de heeren mr. C. Goseling, mr. A. Leesberg, J. G. Suring en mr. Frans Teulings. Deze Commisie heeft Vrijdagavond den geheelen loop dezer zaak met het Bureau der Statenfractie van Noord-Holland besproken aan de hand van alle desbetreffende stukken. Haar is gebleken, dat tot de candidaatstel- ling van den heer Hendrix is besloten op zeer achtbare en redelijke gronden, waarvan de Commissie in haar rapport aan het Partijbe stuur een duidelijke uiteenzetting geven zal. Alle beschouwingen in dit verband, welke minderwaardige bedoelingen daarbij veron derstellen, zijn der Comissie gebleken ten eenenmale ongegrond te zijn. De Commissie heeft den indruk gekregen, dat in de geheele procedure der candidaat- stelling voor de Eerste Kamer door de verga dering van de vereeniging van leden van R. K. Statenclubs, te Utrecht gehouden, niet die leiding is gegeven, welke bij de aanneming van het Partij-reglement 1926 bedoeld is voor het leggen van het landelijk verband bij de samenstelling van de Eerste Kamer-fractie. De Commissie heeft met voldoening vastge steld de aanwezigheid van een conciliante houding van het Bureau der Fractie tegen over de gerezen moeilijkheden. Het Bureau deelde mede, dat er bereids be sloten is tot het houden van een fractie-ver gadering ter onderlinge bespreking van de houding tegenover de ingediende lijsten aan te nemen. De Commissie keurt af, en na al het voorgevallene nauwkeurig aan de hand der stukken te hebben nagegaan blijkt afkeu ren het indienen eener afzonderlijke lijst als een onorganisatorische en in haar mogelijke gevolgen voor de R.K. Staatspartij destruc tieve daad. Gezien de zooeven vermelde conciliante houding heeft de Commissie op dien grond zich niet er tegen willen verzetteir om de oplossing van het gerezen conflict niet te be lemmeren, dat het Bureau der Fractie aan de Noord-Hollandsche Statenfractie in over weging zoude geven de afzonderlijk inge diende Hjst alsnog te steunen. Als antecedent echter blijft de indiening dier lijst een volstrekt afkeurenswaardige daad, die nimmer en nergens navolging moge vinden. Het bezoek van den Lord-Mayor van Lon den aan Amsterdam. De feestmaaltijd in het Koninklijk Paleis. De jaarvergadering van den Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen. De Eerste Kamerverkiezingen in Noord* Holland. In overweging zal worden gegeven, steun te verleenen aan de afzonderlijk in gediende lijst. Moord te Amsterdam. Een 40-jarige man doodgestoken. Boerderij te Vijfhuizen afgebrand. Een dienstbode in de vlammen omgekomen. De breuk tusschen Rusland en China. Het Kellogg-paet zal door beide partijen worden geëerbiedigd. China wenscht eventueel de be middeling der V. S. te aanvaarden. De Fransche Kamer machtgt president Doumergue de schuldenovereenkomst met Amerika en Engeland te ratificeeren. Rijkskanselier Muller heeft een ernstige operatie ondergaan. Barometerstand 9 uur v.m. 765, stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP: De lantaarns moeten morgen, worden opgestoken om 9.33" uur. Hoogste barometerstand 767.5 te Zurich. Laagste barometerstand 751.5 te Abisco. Verwachting: Meest matige zuidelijke tot Z.W. wind, licht tot zwaar bewolkt, iets koeler, waarschijnlijk eenige regen of on weer. Dienstbode in de vlammen omgekomen. Hedennacht te 12 uur werd brand ontdekt in de boerderij van den heer S. Verdegaal, gelegen aan den IJweg bij den Vijfhuizerweg. Het huis stond dadelijk in lichtgr laaie. Met groote moeite werden de kinderen van den heer V. uit het brandende huis ge red, doch het dienstmeisje kwam in de vlam men om. De heer Verdegaal verwondde z b ern stig aan een pols, toén hij een ruit wilde inslaan bij de reddingspogingen. De oorzaak moet gezocht wordco ir. kort sluiting. De spuit van Vijfhuizen was spoedig ter plaatse en even later arriveerde ook de mo torspuit van Hoofddorp. De geheele boerderij werd echter een prooi der vlammen. Nadere bijzonderheden Nader vernemen wij nog, dat de dienst bode, die in de vlammen is omgekomen, de 19-jarige Klasina Lefeber is. Het meis je sliep vermoedelijk boven. Pas, toen de geheele boerderij tot den grond was afge brand, kwam men tot de ontdekking, dat het meisje niet gered was. Na eenig zoeken vond men tusschen de puinhoopen het verkoolde lijk, dat vreese- Waar het koele water het brandende strand bereikt Om een indruk te geven van de buitengewone warmte, die ons land gisteren doormaakte, heeft onze fotograaf bovenstaand fraai panorama van Zand voorts zeestrand vervaardigd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1