f250.- STER-TABAK f3000.- f750.- f125.- f50.- f40.- Telegrafisch Weerbericht Het Kellogg-pact in werking DINSDAG 23 JULI 1929 UIT DE STAD VAN HET VATIC A AN Voornaamste Nieuws Benoemingen Proef-uitzendingen PHOHI-zender BUREAUX NASSAULAAN 49 r ADVERTENTIEN 35ct-p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17214 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, 6ESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. DE INTERNATIONALE BEDEVAART DER SEMINARISTEN XCIIBC prijzen DE EERSTE KAMER VERKIEZINGEN Door de hitte bevangen De ex-kroonprins van Duitschland op Wieringen Brand in de Minnebroedersteeg Afsluitboomen Tijgerplaag in Indië J. J. WEBER ZOON Ei Groote Houtstraat 166 Haarlem Burgemeester van Noord wijle Voor f 1500 aan bloembollen gestolen De R. K. Kerk te Vogelenzang wordt gerestaureerd }fe Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct-j per (wartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 et p. plaatsing; elke regel meer 15 cL, btj vooruitbet By contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel q ADeabonné'sop dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, Levenslange geheeleongeschiktheid totwerken door bij een ongeval met bij verlies van een hand, bij verlies van een bij 'n breuk van bij verlies v. tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen ItJUUU verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen' I li li» doodelijken afloop: l£tlU>'een voet of een oog; I I duim of wijsvinger: I tl U* been of arm I ltU«" anderen vinga Lichte Geurige ROOKTABAK THEOOORUS NIEMEIJER GRONINGEN toegezegd, dat zij de bepalingen van het Kellogg-pact in acht zullen nemen. Liet het conflict zich aanvankelijk ernstig aanzien, de tegenspraak omtrent vijandelijkheden, die zouden hebben plaats gehad, wettigt de hoop, dat een oorlog zal worden voorkomen, dit te meer, waar bij geen van beide par. tijen de bedoeling, een oorlog uit te lokken, aanwezig schijnt te zijn. Of hierin een stilzwijgende erkenning van het pact mag worden gezien? De komende dagen zullen hierop het antwoord geven. ROME. 21 Juli Hedenavond ving offi cieel de Internationale Bedevaart der Se minaristen aan, welke gehouden wordt ter gelegenheid van 's Pausen Gouden Pries terjubileum en welke op onvergetelijke wijze zal gesloten worden met den plechtigen uitgang van den H. Vader uit de Vati- caansche Gevangenschap. Reeds gisteren begonnen de eerste groepen in Rome samen te komen. Dezen nacht brachten alle treinen die te Rome aankwa men, nieuwe pelgrims mee. De Italiaansche deelname is, zooals vanzelf spreekt, het grootst. 10 Regionale en 87 diocesane se minaries zonden afgevaardigden. Echter is ook het buitenland op schitterende wijze vertegenwoordigd. Spanje, dat de grootste buitenlandsche sectie heeft gezonden, is gé- komen met meer dan 400 deelnemers. Bedevaarten zijn aanwezig uit: Holland, Brazilië, Oostenrijk, België, Canada, Filip pijnen, Tsjecho-Slowakije, Chili, Ierland, Frankrijk, Duitschland, Engeland, Joego slavië, Uruguay, Polen, Columbia, Argenti nië, Spanje, Vereenigde Staten, Peru, Vene zuela en Italië. Het totaal aantal deelnemers passeert de vijfduizend. De kerkelijke opening had hedenavond plaats in de Sant 'Ignatio met de tusschen- komst van Z. Em. Kard. Bisletti, Prefect van de Congregatie der Seminaries en Uni versiteiten. Morgen, Maandag, zullen bezoeken wor den gebracht aan de S. Maria Maggiore en aan de St. Jan van Lateranen, noodzakelijk voor het verdienen van den Jubileum-aflaat. Des avonds zal een Kruisweg worden ge houden in het Colosseum. Dinsdag zal in den morgen het laatste der drie voorgeschreven bezoeken voor den Jubileum-aflaat worden gebracht aan St. Pieter. Daarna heeft de bezichtiging plaats der Vaticaansche Musea. Na een bezoek aan de St. Paulus buiten de Muren, zal deze dag worden besloten met een offi cie .de receptie voor de pelgrims. Woensdagmorgen zal men 'n bezoek bren gen aan de Catacomben. Des avonds zal een plechtige functie plaats hebben in de S. Carlo al Corso waar Z. H. Pius XI Zijn eer ste H. Mis opdroeg. Donderdag zal de bedevaart besloten worden met de grootst denkbare plechtig heid van een Pausmis in St. Pieter, een audiëntie in het Vaticaan en de lang ver wachte Sacramentsprocessie op het Sint Pietersplein waaraan al de Seminaristen zullen deelnemen. 'S PAUSEN UITTOCHT UIT DE VATICAANSCHE GEVANGENSCHAP Op Donderdag a.s. Terwijl de tot nu toe vrij genadige Ita liaansche zon plots begon dagelijks zoo tus schen de 55 en 60 graden Celsius te bran den, terwijl de officieele bevestiging van de steeds nadrukkelijker wordende geruch ten over 's Pausen uittocht uit het Vati caan al maar uitbleef, was het moeilijk op timistisch te zijn; vooral omdat de keuze van Sacramentsdag zoo gemakkelijk opgegeven werd na eenige uitlatingen van Mussolini en zijn pers, welke uitlatingen momenteel eer der nog brutaler geworden zijn dan dat ze ook maar de minste neiging vertoonen om te verdwijnen. Thans echter is er de officieele aankon diging van de processie en er zou al bijzon der veel moeten gebeuren, wanneer daarin nog verandering kwam. Het uitgangspunt zal de St. Pieter zijn. Om vijf uur in den namiddag moeten daar de in bedevaart naar Rome gekomen Semi naristen te zamen zijn met de reguliere geestelijkheid, de kanunniken, de pastoors van Rome en de Kapittels der kleinere en patriarchale Basilieken. Tegen zes uur of half zeven zal de pro cessie zich in beweging stellen. Zij gaat door den hoofdingang van St. Pieter, door de middenopening van de portiek, de trappen der basiliek af naar het St. Pieters plein, trekt naar rechts onder de co lonnade, volgt die tot den Ingang van het Vaticaan, de Bronzen Deur, buigt af naar links en eindigt dan voor den gevel van St. Pieter. In tegenstelling met anders luidende be richten, kunnen wij mededeelen dat de Paus met groot corteo zal verschijnen. Behalve de bovengenoemde geestelijken en colleges van geestelijken, zullen dus ook alle geestelijke en leeken hoogwaardigheidsbekleders van t pauselijk Hof aan de processie deelnemen alsook de gewapende corpsen en de hooge geestelijken, die tijdelijk te Rome verblij ven. De processie zal een aanvang nemen in de Sixtijnsche Kapel, waar de kardinalen den Paus zullen wachten. De H. Vader zal Zich te voet naar de Basiliek van Sint Pie ter begeven en daar plaats nemen op den talamo, den draagstoel waarover wij eer der uitvoerig berichtten. Op het Sint Pietersplein zal een altaar worden opgericht op het vlakke gedeelte tusschen de Scalinata en de cordonnata die te zamen den opgang naar Sint Pieter vor men. Bij den aanvang der processie zal slechts de tien meter breede baldakijn, waaronder dit altaar moet staan, zijn op gericht. De processie trekt hier onder door, alvorens zij naar de rechter collonnade af wijkt. Terwijl de processie rond trekt, zal aan den baldakijn, bij wijze van afsluiting, een hangtapijt met een voorstelling van het Laatste Avondmaal worden opgehangen. Daarna zal het altaar het beroemde ge schenk van Kard. Rampolla aan Pius IX worden opgebouwd. Onder de processie zullen slechts litur gische gezangen worden gereciteerd, waar aan alle deelnemers en ook het volk zul len deelnemen. De plechtigheid zal worden besloten met een Tantum Ergo en den Eucharistischen Zegen. Voor het publiek worden het Sint Pieters plein en de buiten de collonnaden gelegen piazza Rusticucci opengesteld. Een houten afrastering die den ongestoorden doorgang der processie verzekert, is reeds gereed. Talrijke posten voor Eerste Hulp zijn opge richt. Men verwacht 300.000 a 400.000 be langstellenden. Uit alle deelen van de we reld worden voor deze gelegenheid bede vaarten aangekondigd. Toegangskaarten worden niet uitgereikt. Een ieder is vrij om te komen, niemand heeft eenigen voorrang. Alleen het corps diplomatique krijgt bijzondere plaatsen, na- Vier geslachten bijeen De Eerste Kamerverkiezing. De numme ring der lijsten. Tot burgemeester van Noord wijk is be noemd de heer J. B. J. V. M. v. d. Mortel De jaarvergadering van den R. K. Bond voor Groote Gezinnen. Aan de nieuwe re geering zullen beschermende maatregelen voor het groote gezin gevraagd worden. Het Russisch-Chineesche conflict. Mongollè breekt de betrekkingen met China af. Bus- land wijst de bemiddeling van Frankrijk af. Het Dnitsche Lloyd-stoomschip „Bremen" vaart in 4 dagen en ongeveer 19 uur over den Oceaan. De toestand van den Dmtschen rijkskanse lier Hermann Miüler, bevredigend. Mijnongeluk op Malakka; 23 Chineesche koelies omgekomen. Hierboven een foto van de familie Westerman, Scheldestraat 19, Haarlem-Noord. Het zijn 4 geslachten: A. Westerman, 88 jaar; H. Westerman, 54 jaar; N. Westerman, 24 jaar; H. Wester man, 1 jaar. De heer A. Westerman (overgrootvader) is nog gezond, zeeer kras en ziet niet tegen een uur loo pen op. melijk op de colonnade ten noorden van Sint Pieter. De orde zal worden gehandhaafd door pauselijke gendarmen, bijgestaan door Ita liaansche soldaten. Des avonds zal de voor gevel van Sint Pieter worden geïllumineerd. Daar de duisternis reeds lang voor het einde der plechtigheid zal gevallen zijn, is het waarschijnlijk, dat het plechtig Lof zal plaats hebben voor de geïllumineerde Ba siliek. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Pastoor te Medemblik den W. E. heer N. Bakker en tot Pastoor te Zuid-Zijpe (Burgerbrug) den W. E. heer A. Heydeman, die kapelaan was te 's-Gravenhage (H. Hart v. Jezus).- SPAANSCH VLAGVERTOON TE AMSTERDAM Van 23 tot 26 Juli brengen de vier Spaansche torpedobootjagers „Sanchez Barcaiziegni", „Alsedo", „Velasco" en de „Mazaga" een bezoek aan Amsterdam. Deze oorlogsbodems staan onder bevel van den kapitein ter zee H. D. E. Miery del Rio De flottielje bestaat uit den modernen leader groot model jager van 1650 ton, de „Sanchez Barcaiztegui", een zeer snel vaartuig met 42.000 paardenkrachten en een snelheid van pl.m. 35 knoopen De drie andere booten meten van 1160 ton en bezitten 33.000 paardenkrachten De flottieljeleider is bewapend met vijf kanonnen van 12 C.M. De equipage telt 140 man. De drie andere hebben drie kanonnen van 10 c.M. en 70 koppen aan boord Onze foto's geven het moment weer, dat de oorlogsbodems hedenmorgen de sluizen te IJmuiden passeerden NUMMERING DER LIJSTEN In de gisteren gehouden zitting van het Centraal Stembureau heeft de nummering plaats gehad van de voor de a.s. verkiezingen voor de Eerste Kamer ingediende candidaten- Hjsten. In groep I (Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg) waren ingediend 7 stel gelijkluidende lijsten en 2 op zich zelf staan de lijsten. Aan de gelijkluidende lijsten werden de volgende nummers toegekend; Hjst-Moltmaker (ingediend in alle 4 pro vinciën) no. 5; lijst-Fock (ingediend in alle 4 provinciën) no. 8; lijst-de Savomin Lohman (Ingediend in alle 4 provinciën) no. 2; lijst-de Veer (ingediend in Noord-Bra bant, Zeeland en Utrecht) no. 7; lijst-Kranenburg (ingediend in Noord- Brabant, Zeeland en Utrecht) no. 9; lijst-van Lanschot (ingediend in Noord- Brabant, Zeeland en Utrecht) no. 4; lijst-G. H. Kersten (ingediend in Zeeland en Utrecht) no. 1; de op zichzelf staande lijsten verkregen de volgende nummers: lijst-M. M. Arts (ingediend in Noord-Bra bant) no. 3; lijst-mr. Jansen (ingediend in Limburg) no. 6. In de groep Noord-Holland en Friesland waren ingediend 2 lijstengroepen, 4 stellen gelijkluidende lijsten en 1 op zichzelf staan de lijst. Hiervan verkregen de lijstengroepen de volgende nummers: groep, bestaande uit lijst-Pollema (inge diend in Noord-Holland), lijst-Verkoueren (ingediend in Noord-Holland) en lijst-Pol- lema (ingediend in Frieland) no. 7; groep, bestaande uit lijst-Van Embden (in gediend in Noord-Holland) lijst-Valkema (ingediend in Noord-Holland) en lijst Valke- ma (ingediend in Friesland) no. 2. Na loting werd voor Noord-Holland toe gekend aan de lijst-Verkouteren de leter A, en aan de lijst-Pollema de letter B, zoodat deze resp. genummerd zijn 7A en 7B. Eveneens werd voor Noord-Holland toe gekend aan de lijst-van Embden de letter A en aan de lijst-Valkena de letter B, zoodat deze resp. genummerd zijn 2A en 2B. Aan de gelijkluidende lijsten werden de volgende nummers toegekend: lijst-Polak (Ingediend in beide provinciën) no. 3; lijst-Hendriks (ingediend in beide provin ciën) no. 6; lijst-v. d. Berg (ingediend in beide provin ciën) no. 5; lijst-de Vlugt (Ingediend in biede provin ciën) no. 1; aan de op zichzelf staande lijst-Serrarens (ingediend in Noord-Holland) werd no. 4 toegekend. Proefuitzendingen van den PHOHI-zender te Huizen zullen plaats vinden op de navol gende data en uren: j Woensdag, 24 Juli 13 - 16 GMT I Donderdag, 25 Juli 11.30 - 15 GMT Vrijlag, 26 Juli 12 - 16 GMT De golflengte is 16.88 meter, Alkmaarder te Enkhuizen overleden Een ruim 70-jarige man, afkomstig van Alkmaar en te Enkhuizen logeerend, werd Zondagavond, terwijl deze op den Noordweg te Enkhulzen liep, waarschijnlijk door de hitte bevangen en zakte op straat ineen. De ontboden geneesheer, dr. Bekkering, kon slechts den dood constateeren. Door de poll' tie werd het lijk gebracht naar het lijken' huisje van 't Snouck van Loozen-ziekenhuis. De gewezen Duitsche kroonprins heeft gisteren per auto een bezoek aan bet eiland Wieringen gebracht. Velen ouden kennissen drukte hij de hand en langen tijd vertoefde hij bij den hoefsmid, den heer J. Luyt en bij mevrouw de wed. L. C. Kolff, echtgenoöte van den vorigen burgemeester. Zijn aanwezigheid trok van de zijde van de Wieringers groote belangstelling. Gistermiddag is, omstreeks half 5, brand uitgebroken in de Minnebroedersteeg. In deze steeg staan verschillende krotwonin gen, die door het St. Elizabeth's Gasthuis zijn aangekocht. In een van deze woningen zijn door onbe kende oorzaak, een paar kranten in brand geraakt. Het vuurtje werd door een paar omwonenden gebluscht. De brandweer was wel ^anwerig, doch behoefde geen dienst te doen. De Inspecteur Generaal der Spoor- en Tramwegen heeft op grond van artikel 12 van het algemeen reglement voor den dienst op de spoorwegen (A. R. D.) bepaald, dat de roode reflectoren aan de palen van de waarschuwingsborden bij onbewaakte over wegen moeten worden vervangen door re flectoren met oranje weerschijn. De Directie der NedTlandsche Spoorwegen zal ook de roode reflectoren, aangebracht aan de ter zijde van onbewaakte overwegen geplaatste hekken, door oranje vervangen. Voorts is nog ingevolge artikel 7, eerste lid, A. R -D. en artikel 8, eerste lid, A. R. D. L. bepaald, dat ook de roode reflectoren op sluitboomen aangebracht, door reflectoren met oranje weerschijn zullen moeten worden vervangen. Verschillende slachtoffers In het Painansche ondervindt men op het oogenblik veel last van tijgers, meldt de „Su matra Bode". In het onderdistrict Asam Koebang werd een vrouw door een tijger verscheurd. Vier dagen later werden twee mannen tegelijk door tijgers gedood. Een week later werd in kampong Teloek Sirih (Boengoes) een karbouw door een tijger gedood. Ten slotte ls bij het emplacement van de onderneming Ampoe Gadang der Koloniale Bank in de Ophirdlstricten door de heeren Van Vliet en jhr. Snouck Hurgronje een tijger neergelegd. Het dier had zich verbor gen in een bamboe boschje. Barometerstand 9 uur vrm: 766, vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN - "i LICHT OP: De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.31 uur Hoogste barometerstand 768.6 m.M. te Zürich. Laagste barometerstand 746.1 m.M. te Jan Mayen. Verwachting: Zwakke tot matigen Z.W. tot Westelijken wind, zwaar bewolkt met tijde lijke opklaring, enkele regenbuien, met kans op onweer, koeler. De heer J. B. V. M. J. van de Mortel benoemd Tot burgemeester der gemeente Noord wijk is benoemd de heer J. B. V. M. J. van de Mortel, wonende te Ubbergen bij Nijmegen. De nieuwbenoemde burgemeester, die den leeftijd van 31 jaar heeft bereikt en katho liek is, heeft gestudeerd aan de Keizer Karei- Universiteit te Nijmegen, waaraan hü docto raalexamen heeft gedaan. De auto des nachts te Haarlem aangehouden Hedennacht, om twee uur, hebben twee rechercheurs op den Kinderhuissingel te Haarlem, een auto aangehouden, die beladen was met negen zakken bloembollen. De auto is naar het politiebureau overgebracht, als mede zijn bestuurder, P. v. B. genaamd, en in Heemstede woonachtig. Na ingesteld onderzoek bleek, dat de bollen ontvreemd waren van de firma M. uit Hille- gom. De aangehoudene wilde beweren, dat hij de bollen voor een onbekende vervoerde. Hij is echter naar Hillegom overgebracht, als mede de auto met de bloembollen. De bloembollen hadden een waarde van ongeveer f 1500. De vernieuwingen aan den kerktoren Indertijd schreven wij reeds over een drin gende noodzakelijke restauratie, die bedehuis, sacristie en wel de kerktoren te Vogelenzang behoeven. Het lijkt ons wel interessant, eenige ver meldenswaardige feiten, die wü o.a. in het memoriaal-register vonden, over kerkgebouw en toren in ons blad te vermelden. De kerk, die in de jaren wel eenige vermaardheid heeft gekregen, om zijn kunstvol in terieur, waar mozaïek in haast overdadige kleurschakeering en kunstig beeldhouwwerk domineeren, is aan O. L. Vrouw ten He- felopneming toegewijd. Den 24sten September in het jaar 1861 werden kerk en toren door mgr. G. Wilmer toen bisschop van Haarlem, geconsacreerd. Toren, klok en uurwerk zijn een geschenk van de familie Henricus Verdegaal en Cathr. van der Hulst, voor welke weldoe ners nog jaarlijks een gezongen jaargetijde wordt opgedragen. Circa 30.000 men bedenke, dat men 1861 telde! werd door hen aan dit geschenk besteed. Een fraaie marmeren gedenkplaat, boven den ingang der kerk aangebracht, herinnert aan deze schenking. Dan herinnert nog een gedenksteen boven den opgang naar het koor aan het bezoek, dat H. M. Sophia Frederica Mathilda, konin gin der Nederlanden in November 1870 bracht. De groote klok werd vervaardigd door den beroemden klokkengieter Hemony, afkom stig uit de oude Hoogewoerdpoort te Leiden, De Angelus-klok werd eerst in 1894 door deken Smulders uit Noordwijk gewijd. Opmerkelijk is voorts, dat alle voorwer pen in dé kerk, als de fraaie preekstoel, communiebank, enz. schenkingen zijn van weldoeners in deze parochie. De Vogelenzangscha kerktoren, die nog nooit eenige restauratie ondergaan heeft, zal geheel aan binnen- en buitenkant her steld worden. Het is noodzakelijk! Maar schreven wij indertijd dat de toren aan verzakking onderhevig was wij doel den hier niet op den toren in zijn geheel, doch slechts op eenige onderdeden. Van het kerkgebouw zal het buitenwerk geheel gerestaureerd worden en opnieuw met leien bedekt, terwijl in de sacristie ook aan den binnenkant vernieuwingen en ver beteringen zullen worden aangebracht. Dezer dagen zijn de restauratiewerkzaam heden aangevangen. Voor de winter aanbreekt, hoopt men al thans, gereed te zijn met de werkzaamheden Morgen zal de Japansche ambassadeur te Washington de stukken, van zijne regeering ontvangen betreffende het Kellogg-pact, met eenige plechtigheid op het Staatsdeparte- ment aldaar overhandigen. Japan vormt de laatste in de rij der sta ten, die het verdrag tot uitbanning van den oorlog hebben onderteekend, zoodat het, practisch gesproken, morgen in wer king treedt. Het was op 6 April 1927, precies tien jaar na den dag, waarop Amerika deelnam aan den wereldoorlog, dat de Fransche minister van buitenlandsche zaken, Briand, aan het Amerikaansche volk, door middel van de .Associated Press" een voorstel deed, tot buiten werking stellen van den oorlog tus schen beide landen. Zijn boodschap werd welwillend ogenomen, evenwel niet met die aandacht ontvangen, welke Briand had ver wacht. Geheel onopgemerkt intusschen was het beroep, dat Briand op het Amerikaansche volk had gedaan, niet gebleven. Drie we ken later n.L, op 26 April d.a.v., richtte de president der Columbia Universiteit, Mur ray Butler een oproep tot zijne landgenoo- ten, waarin hij er met klem op aandrong den Franschen minister een antwoord op zijn voorstel te doen toekomen. De geestdriftige oproep van Murray But ler schudde de publieke opinie wakker, hoe wel men in officieele kringen tamelijk sceptisch bleef. Niemand minder dan Kel logg zelf noemde het voorstel „fantastisch en onpractisch". De toenmalige president Coolidge uitte rich op de hem eigen wijze: droog en nuchter. Inmiddels werd in de pers de propagan da voortgezet. Op 31 Mei d.a.v. verscheen van de hand van twee geleerden, den histo ricus James Shotwell en prof. Chamberlain een ontwerp van verdrag, waarbij het voor stel van Briand van juridisch en interna tionaal standpunt werd toegelicht. Een manifest verscheen van de profes soren der groote Columbia Universiteit, die daardoor het beroep, door hun president ge daan, kracht bijzetten. Professoren van an dere bekende universiteiten sloten zich hier bij aan. In alle bladen en periodieken ver schenen artikelen over hetzelfde onderwerp met geweldige, aandacht eischende koppen. Murray Butler nam in de voortschrijden de propaganda aanleiding een campagne voor bet voorstel-Briand te beginnen. Zijn redevoeringen werden per radio verspreid en het gevolg was, dat de Amerikaansche pu blieke opinie geheel voor het plan werd gewonnen. Dagelijks kwamen op het Witte Huis, op het Staatsdepartement, aan de woningen der leden van den Senaat, brieven en verzoek schriften, om een officieele en directe actie ten gunste van het voorstel. Kellogg, die niet langer den aandrang der openbare meening meende te mogen negeeten, ontveinsde rich niet, dat het ont werp van het pact, dat intusschen multi lateraal was geworden, ernstige moeilijkhe den, wat betreft verwezenlijking en uitvoe ring, insloot. Maar er moest wat gedaan worden. De publieke opinie had gesproken. De Fransche gezant te Washington, Paul Claudel, die in October 1927 zijn post aan vaardde, heeft een groot aandeel gehad in tal van besprekingen op het Staatsdeparte ment, alle beoogende het voorstel van Bri and te doen aannemen. Ook de onderhande lingen, die Claudel voerde met een der voornaamste persoonlijkheden van de Ame rikaansche buitenlandsche politiek, Senator Borah, waren te dezer zake van het aller grootste belang. Claudel wist te bereiken, dat aan Briand op 28 December 1927 een antwoord werd gezonden. Dat antwoord was evenwel geheel anders, dan men in Frankrijk had verwacht. Door dat van een multilateraal pact werd gespro ken, ging feitelijk het initiatief van deze groote gebeurtenis in de wereldgeschiedenis van Frankrijk over in handen van de Ver eenigde Staten. De rollen waren omge draaid. Frankrijk, dat als gastheer zou op treden, was gedegradeerd tot genoodigde aan de tafel der onderhandelingen! Opnieuw was het de Fransche ambassa deur, die te Washington de zaken voor zijne regeering opnam en een betere situatie wist te scheppen. Hü slaagde er in, de reserves, door Frankrijk gemaakt, op het Staatsde partement te doen aannemen. In een rede, op 28 April 1928 uitgesproken voor de .Ame rican Society of International Law", noem de Kellogg de verschillende punten door Frankrijk vastgesteld op en betoogde, dat rij niet in strijd waren met de Amerikaansche voorstellen. Deze uiteenzetting van Kellogg nam de laatste beletselen weg voor het aannemen van het pact, waarvan de voorwaarden op 28 Augustus d.a.v. definitief werden aange nomen. Van Amerikaansch standpunt bezien bleef, ook na het aannemen van het pact, de groote kwestie, die nadien nog heel wat stof heeft opgejaagd, of de verplichtingen, door bet pact opgelegd, geen inbreuk maakten op de Monroe-leer? Vormde de onderteekening door de Vereenigde Staten niet een afwij king van de traditioneele politiek van dit land, om zich buiten de zaken van Europa te houden? Van Amerikaansche zijde zijn deze vragen afdoende beantwoord en de hierboven genoemde James Shotwell ver klaarde, dat het antwoord te vinden was in den tekst van het verdrag. Intusschen, dit zijn slechts bijzaken tegen over de groote, internationale beteekenis van het pact. De toenadering tusschen twee groote we- relddeelen, welke als een direct uitvloeisel van het pact is te beschouwen, zal Amerika noodzaken, meer dan voorheen, een meer werkzaam aandeel te nemen in de oplossing van die kwesties, waarvan de wereldvrede afhangt. Het kan niet de bedoeling van deze toenadering zijn, Amerika als arbiter te be trekken in kwesties op het oude continent, maar doen meewerken tot het bereiken van een economischen vrede in de Oude en de Nieuwe Wereld. Voor de eerste maal na het tot stand komen van het pact, is een conflict van beteekenis ontstaan tusschen twee groote naties: Rusland en China. Het zal nu moe ten blijken, of het Kellogg-pact practische waarde heeft, nu in het verre Oosten moei lijkheden rijn gerezen over den Oosterapoor- ,y weg. Debetrekken mogendheden hebben

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1