De Groote Eucharistische Processie te Rome 13000.- (750.- (250.- (125.- (50.- f40.- Noodlottig samentreffen Telegrafisch Weerbericht VRIJDAG 26 JULI 1929 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK ORIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Voor de eerste maal na 1870 verlaat Z. H. de St. Pieterskerk De plechtigheid door honderd duizenden bijgewoond Voornaamste Nieuws BUREAUXNASSAULAAN 48 r ADVERTENTIËN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17217 Eergisteren is in Washington het Kei Joggpact door president Hoover plechtig van kracht verklaard. Niet minder dan zes en veertig mo gendheden hebben zich daarbij aange sloten. Dat wil dus zeggen, dat deze zes en veertig mogendheden den oorlog niet langer erkennen als een gebruikelijk en wettelijk erkend middel tot beslechting van onderlinge geschillen en derhalve den oorlog „uitbannen", dat wil zeg gen, dat deze zes en veertig mogend heden internationale geschillen nog slechts door vreedzame middelen opge lost willen zien. En aangezien men gerust zeggen kan, dat deze zes en veertig mogendheden zoo ongeveer „de wereld" beteekenen, staan we in deze dagen voor het verblijdende feit, dat met één pennestreek een streep gehaald is door de rekening van god Mars. Anti-militairistische organisaties kun nen nu wel opdoeken; de vredesbeweging wordt overbodig, evenals de hongersta king van gemoedsbezwaarden, evenals het deponeeren van bommen voor de woningen van Haagsche leger-autoritei- ten; de economische welvaart zal eer. ongekende vlucht nemen, want de mil- lioenen der oorlogsbegrootingen van de verschillende landen zullen voortaan een heel andere bestemming krijgen: zij zul len benut worden voor werken des vre- des, tot opvoering van het menschelijk geluk. Immers,.... de oorlog is uitgebannen! Wie doet ons wat? Te Washington is er heel plechtig op geklonken en gedronken en gegeten, en nergens kon men 't veiliger doen dan juist déar, waar men de meeste natie's met gouden en zilveren ketenen aan zich geboeid weet en waar men momenteel druk bezig Is, door middel van een nieuwe tarlefwet het vette der aarde voor zich nog wat zekerder te stellen." De oorlog is uitgebannen! Net is te mooi om waar te zijn, en we kunnen ons slechts verbazen over de goedgeloovigheid, de oppervlakkigheid ofde geraffineerde psychologische berekening van staatslieden, die door een papieren uitbanning van den oorlog het stalen oorlogstuig onschadelijk den ken te maken voor goed. Als een poging tot bevordering der vredesmentaliteit is het Kelloggpact na tuurlijk te apprecieeren; hoe meer de nieuwe menschheid wordt opgevoed in de overtuiging, dat de oorlog uit den booze is, des te beter. Maar men hoede zich voor al te schoone verwachtingen; men hechte niet te veel praktische waarde aan dit mooie en nobele gebaar. Nog vóór het schoone Kelloggpact te Washington plechtig van kracht ver klaard werd, was het door twee zijner onderteekenaars Rusland en China alreeds tot een paskwil gemaakt. Het moge er momenteel naar uitzien, dat het met 't Russisch-Chineesch con flict nogal losloopen zal, het feit, dat beide mogendheden het pact ondertee kenden blijkt absoluut niet van invloed op den gang van zaken. Rusland en China bereiden zich ten oorlog,verschillende bemiddelaars be twisten elkander de eer enhet voor deel, de beide mogendheden van den oor log te weerhouden; misschien komt er oorlog, misschien niet, en ^zoo draait de wereldkloot," als stééds hetzij er een Kellogg-pact bestaat of niet! Een grooter hoon was voor de Kellogg- pact-enthousiasten wel niet denkbaar dan de Russisch-Chineesche oorlogsbe- dreiging en juist op dit moment in de vredesgeschiedenis. En wij bewonderen den „moed" van de diplomaten, die in deze omstandig heden nu twee onderteekenaars van het pact bij de eerste de beste gelegen heid allerminst blijk geven, den oorlog te willen uitbannen toch een fuif vier den op de schoone overeenkomst. Immers, als Rusland en China er lust toe gevoelen, mogen zij gerust een oor logje gaan voeren; de Engelsche minis ter Henderson heeft het gisteren nog in het Lagerhuis verklaard: het Kellogg pact houdt geen sancties in voor een land, dat de bepalingen ervan schendt! er staat alleen in de toelichting, dat aan elke onderteekenendc mogendheid, welks zou trachten haar nationale belangen door oorlog te dienen, de voordeelen van het pact zullen worden ontzegd! De praktische beteekenis van het Kelloggpact wordt daardoor volkomen illusoir. En Rusland en China hebben zich ge haast, zulks te demonstreeren. Des al niettemin willen wij niet ver- tsagen. Iedere poging tot bevordering van den vrede moet ons welkom zijn en moet door ons gesteund worden. Maar we mogen niet verzuimen, daar bij met twéé beenen op de bodem der BOSCH- EN HEIDEBRAND OP DE VELUWE DE RAMP TE VEENDAM Het bezoek van den Lord-Mayor aan Amsterdam EEN „JONKERSTICHTING" TE HAARLEM? 1 werkelijkheid te blijven staan en de din gen, de feiten te zien, zooals zij inder daad zijn. De uitvoering der Ziektewet De Rotterdamsche brandstichter De eerste proefvluchten De staking aan de Zinkwit- fabrieken te Maastricht PASTOOR v. d. PAVOORDT TERUG i Het gouden priesterfeest van Kardinaal Van Rossum Barometerstand 9 uur v.m.: 764 vooruit. J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem DE VERKIEZINGEN VOOR DE EERSTE KAMER Wel vlug! „De Kortenaer" Nederlandsche Organisten Organisatie Telefoon No. 13866 (drie lijnen) .M, Poetrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: roor Haarlem en Agentschappen: per treek 45 cl; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-AD VERTEN- TIES. 1I regels 60 et p. plaatsing; elke regel meer 15 ct„ bi) vooruitbei •jt Bi) contract belangrifke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschea den tekst 60 et. per regel Q Alleabonné'sopditblad zijn ingevolgedeverzekeringsvoorw aarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheeleongeschiktheid tot werken door verlies var beide armen, beide beenen of beide oogen- bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand, een voet of een oog: bij verlies van een duim of wijsvinger: bij 'n breuk van been of arm bij verlies v. een anderen vinger. De brandstichter aangehouden Een felle bosch- en heidebrand heeft gis teren wederom een fraai stuk natuurschoon van de Veluwe verwoest. Onderaan den Hoenderlooschen Berg, in de omgeving van de woning van den bosch wachter Scheper, ontstond de brand, die zich uitstrekte over een groot stuk hei en later oversloeg in een dennenbosch, in „Het Leesten" van de Ontginningsmaatschappü Hoenderloo. Dichte rookwolken stremden zelfs het ver keer op den Hoenderlooscheweg. Met man en macht trok men te velde tegen de vlam menzee. Nadat de brand een uur had gewoed, was hy op zijn felst, en daarna heeft men nog anderhalf uurk werk gehad om de vlam men geheel en al meester te worden. Er is tien H. A. hei en vijf H.A. bosch ver loren gegaan. De veldwachter te Hoenderloo heeft een zwerver, afkomstig uit Veenendaal, gear resteerd, die bekend heeft den brand te heb ben gesticht. De arbeider Bos nog vermist De schade op 5 a 6 ton geraamd Nader is gebleken, dat de vermiste Klaas Bos niet onder de puinhoopen van .•'e fa briek van Wilkens te Veendam oedolven ligt, doch in een ziekenhuis te Groningen wordt verpleegd. Zijn toestand is echter zor gelijk. Hij is 33 jaar en vader van vijf kin deren. De gevonden R. Vos en J. Drent zijn gis teren nog naar Groningen vervoerd. Het to taal aantal slachtoffers bedraagt dus tot nu toe vijf dooden en achttien gewonden, van wie zeven ernstig. De schade wordt thans getaxeerd tusschen vijf en zes ton, waarbij nog de schade van de afgebrande boerderijen en de beschadig de hulzen komt. Uit Groningen meldt men aan Vaz Dias, dat aldaar in geen der ziekenhuizen de ver miste Klaas Bos is opgenomen. In verband hiermede zal moeten worden aangenomen, dat het lijk van den vermiste zich nog onder de puinhoopen bevindt. Het is evenwel nog niet gevonden. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, bevindt het lijk van den vermisten Bos zich nog steeds onder de puinhoopen. Voor de tweede ontploffing plaats had, zijn Bos en een andere werkman gevallen. De werkman was nog bij kennis, zoodat hü uit den kuil kon kruipen en zich aldus in veiligheid kon stellen. Bos echter werd bedolven. De toe stand van J. Miedema Is echter van dien aard, dat hij den nacht vermoedelijk niet meer zal halen; hij ls n.l. voor de helft op zijn lichaam verbrand. Gistermiddag zijn de ernstig gewonde Haarlemmer en Kostwinner uit Veendam naar het ziekenhuis te Winschoten overge bracht. Hun toestand is ernstig. In de puin hoopen van de woning van den opzichter Miedema bevindt zich voorts nog een geld- trommel met waardepapieren ter waarde van 20.000. In het ziekenhuis te Winschoten bevinden zich thans zes patiënten van de ramp in Veendam. J. Miedema overleden Gisteravond om kwart vooor 11 is de 19- jarige J. Miedema in het R. K. Ziekenhuis te Winschoten zacht en kalm overleden. Een dank telegram In de zitting van den Raad van de City van Londen, in den loop waarvan de Lord- Mayor mededeeltagen deed aangaande zijn bezoek aan Amsterdam, werd besloten een telegram te richten tot burgemeester De Vlugt om hem te bedanken voor de hoffelij ke ontvangst, het hoofd van de City van Londen bereid. De Lord Mayor verklaarde overal met de grootste vriendelijkheid te zijn ontvangen. Commissie benoemd De afdeeling Haarlem van het Genootschap tot Zed. Verb, der Gev. heeft zich geruimen tijd bezig gehouden met het vraagstuk, of het wenscheltjk zal zijn, om te Haarlem een behoorlijke gelegenheid tot huisvesting te stichten voor mannen, zoowel als voor vrou wen en kinderen, die geen passende ver blijfplaats hebben; een tehuis, dat open zal moeten staan voor zwervers, die er geduren de een bepaald aantal dagen per jaar gratis nachtverblijf zullen moeten kunnen vinden, maar ook voor anderen, die er voor korteren of langeren tijd volledige verpleging moeten kunnen genieten: een z.g. nachtasyl en in ternaat. In Amsterdam wordt in een dergelijke be hoefte voorzien door de Vereeniging „Hulp voor Onbehuisden", de z.g. Jonkerstichting in het „Pesthuis" en in 's Gravenhage door de Kesslerstichting. Een drietal leden van het Bestuur, t.w. de heeren Mr. C. Blankevoort, Mr. J. H. Thiel en Abr. Meyer, zijn aangewezen om zich namens het Bestuur der Afdeeling In verbin ding te stellen met andere corporaties, om te komen tot oprichting van een Vereeniging of Stichting tot Exploitatie van een zoodanig Tehuis. 'f Vx -«- Z. H. PAUS PIUS XI ROME, 25 Juli Voor de eerste maal sedert 1870 zal de Paus hedenavond ln een feestelijke processie de St. Pieterskerk verlaten om zijn zegen uit te spreken over de hooge geestelijkheid van het Vatlcaan en over de hooge Vatlcaansche aristocratie, die bij den pauselijken troon dienst doet. De processie vertrekt 6 uur 40 min. en zal meer dan twee uur duren. De Paus zal onder een kostbaar baldakijn op een historischen stoel, waarop hij half ligt, half zit, worden gedragen, terwijl hij den monstrans voor zich uit zal houden. De standaard van de Heilige Kerk, die bij dergelijk, processies door een erfelijken standaardrager, een lid van de familie Patrici, hoog achter den Paus wordt gedragen, zal ditmaal op uitdrukkelijken wensch van den Heiligen Vader door Marti Patrici worden gedragen. ROME, 26 Juli Hedenavond heeft Z. H. de Paus onder overgroote belangstelling voor het eerst het Vaticaan verlaten. Aan de groote processie namen 10.000 personen deel, terwijl er 350.000 toeschouwers waren. De plechtigheid ving te 6 uur aan, terwijl Z. H. de Paus om half 8 uit het Vaticaan naar buiten trad onder overgroot enthousiasme der aanwezigen. Om half 9 vond het sluitingslof plaats voor de geïllumineerde St. Pieter. Het uitgangspunt was de St. pieter. Om vijf uur in den namiddag moesten daar de in bedevaart naar Rome gekomen Semina risten te zamen zijn met de reguliere gees telijkheid, de kanunniken, de pastoors van Rome en de Kapittels der kleinere en pa triarchale Basilieken. Tusschen 6 uur en half zeven stelde de processie zich in beweging. Zij ging door den hoofdingang van St. Pieter, door de middenopening van de portiek, de trappen der basiliek af naar het St. Pietersplein, trok naar rechts onder de colonnade, volgde die tot den ingang van het Vaticaan, de Bron zen Deur, boog af naar links en eindigde voor den gevel van St. Pieter. De Paus verscheen met groot corteo. Be halve de bovengenoemde geestelijken en col leges van geestelijken, namen dus ook alle geestelijke en leeken hoogwaardigheidsbe kleders van 't Pauselijk Hof aan de processie deel alsook de gewapende corpsen en de hooge geestelijken, die tijdelijk te Rome ver blijven. De processie nam een aanvang in de Six- tijnsche Kapel, waar de kardinalen den Paus wachtten. De H. Vader begaf Zich te voet naar de Basiliek van St. Pieter en nam daar plaats op den talamo, den draagstoel. Op het Sint Pitersplein was een altaar .pgericht op het vlakke gedeelte tusschen de Scalinata en de cordonnata, die tezamen den opgang naar Sint Pieter vormen. Bij den aanvang der processie was slechts de tien meter breede baldakijn, waaronder dit altaar stond opgericht. De processie trok hier onder door, alvo rens zij naar de rechter collonnade afweek. Terwijl de processie rond trok, was aan den baldakijn, bij wfjz® van afsluiting, een hang tapijt met een voorstelling van het Laatste Avondmaal opgehangen. Daarna werd het altaar het beroemde geschenk van Kard. Rampolla aan Pius IX opgebouwd. Onder de processie werden slechts litur gische gezangen gereciteerd, waaraan alle deelnemers en ook het volk deelnamen. De plechtigheid werd besloten met een Tantum Ergo en den Eucharistischen Zegen. Voor het publiek waren het Sint Pieters plein en de buiten de colonnaden gelegen piazza Rusticucci opengesteld. Een houten afrastering verzekerde den ongestoorden doorgang der processie. Talrijke posten voor Eerste Hulp waren opgericht. Toegangskaarten werden niet uitgereikt. Een ieder was vrij om te komen, niemand had eenigen voorrang. Aileen het korps di plomatique kreeg bijzondere plaatsen, name lijk op de colonnade ten noorden van Sint Pieter. De orde werd gehandhaafd door pause lijke gendarmen, bijgestaan door Italiaan- sche soldaten. Des avonds was de voorgevel van Sint Pieter geïllumineerd. Daar de duis ternis reeds lang voor het einde der plech tigheid was gevallen, had het plechtig Lof plaats voor de geïllumineerde Basiliek. Honderdduizenden menschen juichten den Heiligen Vader toe. Voor de St. Pieterskerk was een altaar opgericht, waarvan Z. H. de Paus tenslotte de geknielde menigte zegende. College van Toezicht op de bedryfs- vereenlgingen. By Kon. besluit is benoemd tot lid, te vens voorzitter, van het college van toezicht, bedoeld in artikel 119 der Ziektewet, mr. J. R. H. van Schaik, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, te 's-Gravenhage, en zijn benoemd tot leden van dat college: mr. H. W. Groeneveld, hoofd van de afdee ling Arbeidersverzekering van het Departe ment van Arbeid, Handel en Nijverheid, te 's-Gravenhage, mr. G. W. Sannes, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's-Gravenhage; J. R. Snoeck Henkemans, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's-Gravenhage; A. Borst Fzn., directeur van de N. V. v. d. Meer en Schoep's Bak kerijen en Handelsmaatschappij, te Rotter dam; H. P. Gelderman C-Mzn., lid van de firma H. P. Gelderman en Zonen, te Ol- denzaal, dr. L. G. Kortenhorst, algemeen secretaris der Algemeene Roomsch-Katho- lieke Werkgeversvereniging, te 's-Graven hage; mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, algemeen secretaris van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, te 's-Gravenha ge; S. de la Bella jr., secretaris-pennigmees- ter van het Nederlandsch Verbond van Vak verenigingen te Amsterdam; E. Kupers, voorzitter van het Nederlandsch Verbond van Vakverenigingen te Amsterdam; J. S. Rup- pert Jr., penningmeester van het Christelijk Nationaal Vakverbond ln Nederland, te Utrcht; J. A. Schutte, secretaris van het R.K. Werkliedenverbond in Nederland, te Utrcht. Bij beschikking van den minister van Ar beid Handel en Nijverheid is aan dit col lege als secretaris toegevoegd is aan dit col- Feenstra, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Hij heeft minstens 20 branden op zijn geweten Zooals wij reeds meldden, heeft de te Rot terdam aangehouden typograaf bekend, ver scheidene branden te hebben gesticht. Naar inspecteur J. Melles, die de zaak in onderzoek heeft, meedeelde, erkent de man tenminste twintig branden te hebben ge sticht. Hi) kan zich niet precies meer herin neren, welke branden dit zijn geweest, maar toen hij in Februari van dit jaar in de kran ten had gelezen, dat de brandweer tengevolge van de strenge vorst buitengewoon veel moeite had ondervonden by het blusschen van een brand in de Middellandstraat, is by hem het idee opgekomen, om eens te zien wat er zou gebeuren, indien hy ergens brand stichtte. In Maart heeft hy toen brand ge sticht in een winkelpand, dat als magazyn was ingericht. Daarna is hy doorgegaan met het stichten van de branden en in den regel deed hy dit in beschonken toestand. Overdag liep hy verscheidene kroegen af en tusschen vier en zes uur ging hy kantoorgebouwen binnen, om te zien of hy daar niet ergens brand zou kunnen stichten. Deze mededeelingen kloppen met de rap porten van de rechercheurs, die hem ver schillende malen een huis hebben zien bin nengaan, waar hy na korten tyd weer uit kwam, zonder dat zich iets voordeed. Nadat de brandstichter zyn werk had verricht, had hy in den regel een gevoel van spyt, maar zoodra hij den volgenden dag weer onder drankinvloed was, kon hy geen weerstand bieden aan den drang, om brand te gaan stichten. Bovendien was het voor hem al tyd een buitengewone sensatie om het brandweer materiaal te zien uitrukken. Als schooljongen had deze vertooning altyd al grooten Indruk op hem gemaakt en menigmaal rende hy met den slangenwagen mee. Wanneer hy zyn noodlottig werk had ver richt bleef hy zooveel mogeiyk ln de buurt om toe te zien, of er inderdaad een flinke brand uitbrak. Wat dit niet het geval, dan ging hy het kantoor binnen, teneinde de menschen te waarschuwen, dat er brand by hen was en zoodoende verzekerde hy zich het schouwspel van rennende spuiten. Hy heeft onder anderen erkend brand te hebben gesticht by de A. P. E. M. in de Wyn- straat en by dit geval ls hem byna een on geluk overkomen, omdat ln het vertrek, waar hy het vuur had aangestoken, een open ben zinebus stond, welke onmiddeliyk nadat er vuur in het vertrek was, uit elkaar sprong. Tengevolge hiervan heeft hy brandwonden aan de linkerhand en het rechteroog opge- loopen. Hy heeft ook erkend, brand te heb ben gesticht by de Pure Silk Cy. op den hoek van den Stationsweg en het Slagveld, maar met den brand bij de firma Elze en Lazarus, welke vrywel tegelyktijdig op het Haagsche Veer uitbrak, beweert hy niets uit staande te hebben. Omtrent de geloofwaardigheid van 'smans bekentenis deelde de heer Melles nog mede, dat de verdachte bijzonderheden heeft ver teld over kleine brandjes, waarover in de kranten weinig of niets is geschreven en welke byzonderheden met de gebleken om standigheden kloppen. De herstelde „Graf Zeppelin" Na een onderbreking van 7 weken, waarin de vyf Maybach-motoren geheel zyn nage zien, terwyl nieuwe koppelingen en enkele andere kleinigheden werden aangebracht, zal het luchtschip „Graf Zeppelin" morgen proefvluchten maken. De eerste tocht over het Bodenmeer zal kort zyn. Hierby zullen de motoren gecontro leerd worden. Na dezen 2-urigen tocht zal 'n tusschenlan- ding op het vliegveld te Friedrichshafen wor den gemaakt, daar zullen andere passagiers zich inschepen voor een tocht van 12 uren. Aan den tocht zal o.a. ook de directeur- generaal van de spoorwegen, dr. Dorpmueller, deelnemen. De tocht zal over het bezette gebied gaan. Wanneer alles goed verloopt, zullen geen verdere proefvluchten worden gemaakt voor de reis naar Amerika en de wereldvlucht. Zy wordt voortgezet De directie van de Zinkwltfabrieken had de bekendmaking aan de fabriek doen aanplak ken, dat de arbeiders het werk konden her vatten, en dat na de hervatting ven den arbeid door den bedryfsingenieur, die de arbeiders had gestraft, zou worden nagegaan of de straf verzacht zou kunnen worden of ongedaan worden gemaakt. De R. K. organi satie adviseerde na deze bekendmaking aan hare leden het werk te hervatten. Donder dagmorgen schenen enkele R. K. arbeiders geneigd aan den arbeid te gaan, doch zy wer den hiervan teruggehouden door de modem georganiseerden. Daarop verscheen de leider van den R. K. Arbeidersbond, die onder be waking van politie en maréchaussée de ar beiders trachtte over te halen weder aan het werk te gaan, doch zonder resultaat. In een daarop gehouden vergadering besloot de RJK. organisatie daarop de staking te aanvaar den. Door de moderne vereeniging van Fabrieksarbeiders werd met de stakers ver gaderd en werd besloten de staking voort te zetten, tot het ontslag van den ontslagen arbeiders definitief zal zyn ingetrokken en aan verschillende wenschen der arbeiders zal zyn tegemoet gekomen. De directie van de zinkwitfabriek schijnt 80 werkwilligen (buitenlanders) te hebben aangenomen. De stakers posten voor de fabriek. De po litie, militaire politie en marechaussee zyn gerequireerd, om by mogelyke botsingen en relletjes hulp te verleenen. Tot nu toe is alles rustig. Zooals onzen lezers, en ln het byzonder den parochianen van de St. Liduina-parochie in Haarlem-Noord bekend is, was de Z.eerw. Pastoor v. d. Pavoordt geruimen tyd afwe zig. Hy toefde laatsteiyk in Duitschland, tot het ondergaan van een kuur. Z.eerw. keert nu in zyn parochie terug. Om half negen wordt een plechtig Lof in de St. Liduinakerk gehouden. Dan zal de beminde herder door een stoet van bruidjes worden Ingehaald. Zeker is het, dat de pas vergroote kerk he denavond toch weer te klein zal zijn. i wy hebben reeds vermeld de oprichting van een uitvoerend en een eere-comité, om te herdenken het gouden priesterfeest van j zyne Eminentie W. M. Kardinaal van Rossum. Thans is aan „Katholiek Nederland" een circulaire gezonden, waarin medegedeeld wordt, dat het Comité zich ten doel stelt, een som gelds byeen te brengen, om deze als feestgave aan te bieden aan den jubilee renden Kerkvorst. Deze aanbieding zal ge schieden in een feestvergadering te Amster dam, waar de Kardinaal van 2 tot 4 Sep tember zal verblyven. Vóór 12 Augustus kan men een bydrage zenden aan den secretaris-penningmeester dr. Th. Verhoeven, directeur van het R. K. Centraal Bureau voor Onderwys en Opvoe ding, Bezuidenhout 275, 's Gravenhage, giro nummer 151490 of aan den Deken of Pastoor zijner parochie. Het Comité verwacht van alle Katholieken dat zy door een bydrage in het algemeen geschenk hun waardeering zullen toonen voor de belangstelling en welwillendheid, welke Kardinaal Van Rossum steeds ls biyven too nen voor de katholieke zaak in Nederland. Nadere bijzonderheden omtrent de te Veendam. Benoemd is de Commissie van Toezicht op de Bedryfsvereenigingen ter uitvoering van de Ziektewet. De Eerste Kamerverkiezingen. De kwestie van het ontslag van Lord Lloyd, den hoogen commissaris van Egypte, in het Britsche Hoogerhuis ter sprake ge bracht. Er bestaat groote kans, dat de reparatie- conferentie in Den Haag zal worden ge houden. Zestien wit-Russische emigre's wegens anti- bolsjewistische actie geëxecuteerd. Beperking van het vJootbonw - programma der Vereenigde Staten. Tusschen China en Rusland zouden onder handelingen hebben plaats gehad. OPTICIENS FABRIKANTEN De lantaarns moeten morgen worden op gestoken om 9.27 uur. Hoogste barometerstand: 768 te Valencia. Laagste barometerstand 752.6 te Hapa. randa. Verwachting: Zwakke tot matigen, noor- deiyke tot noord-oostelijken wind, half be wolkt Droog weer in het westen en noor den; weinig of geen regen in het zuid oosten. Iets warmer overdag. Heden hadden de verkiezingen plaats van leden voor de Eerste Kamer der Staten- Generaal. In de combinatie Noord-HollandFriesland werden gekozen 4 leden der S. D. A. P.: Polak, mevr. PothuisSmit. Wibaut, Oude geest; 3 leden der R. K. Staatsparty: Hen- drix, mr. Heerkens Thijssen en Serrarens; 2 Christ.-Hist.: mr. Verkouteren en mr. Pol- lema; 1 Anti-Rev.: W. de Vlugt: 1 Vrijz-- Dem.: prof. v. Embden; 1 Vryheidsbond: S. v. d. Bergh. Zie den volledigen uitslag op pag. I van Derde Blad. Naar de „N. Venl. Crt." bericht, is thans de volgende circulaire rondgezonden: 's-Gravenhage, 6 Juli 1929 Afdeeling Centrale Directie Onderwerp: VRIJAF GEVEN VOOR SCHAATSENRIJDEN Ten vervolge op de dezerzydsche aanschrij ving van 14 Januari 1928 nommer 69, heb ik de eer U mede te deelen, dat de daarbij ge geven voorschriften betreffende de ambtena ren van den bureaudienst in het vervolg toe passing kunnen vinden ten aanzien van alle andere ambtenaren by de administratie der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen. Het spreekt vanzelf, dat het belang van den diens steeds op den voorgrond moet blijven staan. Zoodat byv. de beschryving voor de per- soneele belasting in geen geval door het vryaf geven aan ambtenaren vertraging mag ondervinden. Een voldoend aantal afschriften gaan hierby. De Minister van Financiën, De Secretaris-Generaal <w.g.) DE VRIES De ambtenaren mogen dus nu gaan schaat senrijden! Biykens by het Department van De fensie ontvangen bericht is Hr. Ms. Torpedo- bootjager den middag van 24 Juli van Po- sita Delgada vertrokken. Jaarvergadering te Gorinchem. De Nederlandsche Organistenvereenlging houdt Woensdag 31 Juli as. te Gorinchem hare jaarvergadering. Dan zullen ter sprake komen de plannen voor de viering van het 40-jarig bestaan, welk feit de vereeniging j Augustus 1930 internationaal hoopt te vie ren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1