LEEKEPREEKEN f40.- ZATERDAG 27 JULI 1929 BUREAUX NASSAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD ADVERTENTIËN 35 ct. p. regel DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17218 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL WIJ stellen loketten beschikbaar in onze brand- en inbraak vrije kluls- ïnrichtin j vanaf f 3per Jaar. De uitslag der verkiezingen voor de Eerste Kamer in de Provincies Noord-HollandFriesland De electrificatie van den spoorweg VelsenUitgeest Verklaring van een serie basreliëfs De opvolger van den heer J. N. Hendrix De N.V. Nederlandsche Kunstzijdefabriek Audiëntie DE COMMUNISTISCHE AGITATIE OP JAVA De radiotelefoondienst met Indië De vlucht naar Indië met de Dornier Wal vliegbooten Insluiper-ladelichter-inbreker Rijwieldief gearresteerd Van bet Hof De ex-Keizer te Velsen ISlIiliWiiii - Voornaamste Nieuws ^NOERlWf^ J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem DE KABINETSFORMATIE SCHAKING Aan nekkramp overleden Nederlandsch protest tegen tariefverhooging in Amerika Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bU vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bQ voorultbet BU contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tnsschen den tekst 60 ct- per regel Alleabonné'sop dit blad zijn ingevolge da verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen lOfinn Levenslangegeheeleongeschiktheid tot werken door f TCfl bij een ongeval met rnrfl bi] verlies van een hand. ftr bij verlies van een rrfl bij'n breuk van I wUllUa" verlies var beide armen, beide beenen of beide oogen I I tlU» doodelij ken afloop I/.UU*' een voet ot een oog: I I L, tl»" duim ot wijsvinger' I UUi* been of arm bij verlies v. een anderen vinger. 299 GOED NIEUWS Leo Xm begint zijn wereldvermaarde encycliek „Rerum Novarum" met de menschkundige opmerking, dat wij allen begeerig zijn naar nieuwe dingen. Nieuwsgierigheid is een algemeen men- schelijke eigenschap, die, als alle harts tochten, ten goede en ten kwade kan werken. Als Augustinus of Thomas zich verdiepten in de geheimen van Gods wezen, was dit evengoed nieuwsgierig heid als de belangstelling van Eva in de voorstellingen van de satanische slang. De eerste echter was een heilige weetzucht, de laatste een zondige. Die trek van den mensch om steeds nieuwe dingen te ontdekken, om altijd weer „nieuws" te hooren, heeft van ouds her geleid tot het zoeken naar middelen van geestelijk verkeer. Het allereenvou digste en meest voor de hand liggende middel was en is nog altijd de monde linge mededeeling. Het nieuwtje, dat van mond tot mond gaat, zal nimmer uit sterven, zoolang er menschen leven. Maar behalve dat dit middel gevaarlijk is en onbetrouwbaar, werkt het ook uiterst langzaam, zoodat al spoedig naar andere middelen werd gezocht. De uit vinding van de schrijfkunst verliest zich ln het grijze verleden. De koerier, die, aelfs op afstanden van meerdere dag- xnarschen, met een schriftelijke bood schap werd weggezonden, stond al eeuwenlang vóór het begin van onze jaartelling vermeld. Zoo echter ooit bewaarheid is, dat de noodzakelijkheid de moeder der uitvin dingen is, dan is dit mej; de ontdekking der boekdrukkunst het geval geweest. Zij is precies op tijd gekomen en heeft zich ook met den groei van het menschenge- slacht, met den groei ook van het wereld verkeer, van handel en industrie, ontwik keld. Wij kunnen veilig zeggen, dat thans de uiterste grens is bereikt, nu telegrafi sche en draadlooze nieuwstijdingen uit de verst gelegen deelen der wereld bin nen enkele uren na afzending gedrukt en wel in het nieuwsblad aan ons huis bezorgd worden. Wij worden in onzen tijd overstroomd met „nieuws". Wij be hoeven geen eeuwen terug te gaan, om vergelijkingen te maken tusschen een betrekkelijke onbekendheid met het we reldgebeuren eenerzijds en een algemee- nen inlichtingsdienst a la minute ander zijds. Daar tusschen liggen niet meer dan twee of drie geslachten. Voor onze grootouders was 70, 80 jaar geleden een dagblad nog min of meer een weelde artikel en de berichten toen en nu ver schilden in snelheid en volledigheid dag en nacht. Zijn wij door die zooveel groo- tere bevrediging onzer nieuwsgierigheid zooveel gelukkiger dan zij? Of zijn wij misschien oververzadigd geworden, zoo dat onze belangstelling verdwenen is? Een aardig probleem om op te lossen. In het kort kunnen wij er dit van zeggen: ook hier toont de menschelijke aard zich weer onveranderlijk door de eeuwen heen. Een ieder zoekt in het dagblad die dingen uit, die zijn speciale belang stelling hebben, die dus zijn nieuwsgie righeid gaande houden. En wanneer hij van tijd tot tijd door een buitengewoon groot opschrift, een schreeuwenden „kop" wordt geprikkeld, dan kan hij niet na laten daar, op die plek eerst te lezen, zooals alle bewoners van dorpen en ste den hun oor en spitsten en hun huizen uitliepen, wanneer de omroeper luidkeels verkondigde, dat er brand was. De menschheid verandert in haar nieuws gierigheid niet! Wat wel is veranderd, dat is de ma nier, waarop ons, modernen menschen- kinderen, iederen dag weer een onge- loofelijke hoeveelheid zoogenaamde wetenswaardigheden wordyt opgedrongen. En wat wij dan van het leven te zien krijgen is gemeenlijk niet de mooiste kant. Ga eens een dagblad ontleden, den mo dernen omroeper, die dagelijks bij ons aan huis komt en kolommen vol „nieuws" brengt. Het grootste percentage bevat berichten over ongelukken, over slacht offers van het verkeer of onvoorzichtig heid; berichten van moorden en dood slagen, diefstallen en verduisteringen; verslagen van rechtspraken, die een flauw beeld geven van menschelijke tra gedies. Verder twisten tusschen volke ren en staten, geslepen woorden van diplomaten, die het omgekeerde zeggen van wat zij als waarheid weten; klach ten van mopperaars, nijdige uitvallen van inzenders, cynische naschriften van redacteuren, die aan het langste eind trekken. Een dagblad is en kan moeilijk anders rijn dan een grof stuk realisme, dat het leven laat zien van zijn leelijksten kant Zeker, er wordt wel voor afwisseling ge zorgd en instinctief hebben de heeren courantiers begrepen, dat de lezers van 4at zwarte brood alleen niet kunnen leven. Vandaar, dat er in woord en beeld tusschen al die narigheden vroolijker en dienen tot ontspanning of tot leering: een poging om licht te brengen naast de schaduwen der eigenlijke berichtgeving doen zij niet. Waarom niet? Omdat het dagblad de slechte gewoonte heeft van den doorsnee-mensch om als „nieuws" voornamelijk te beschouwen, wat er van de woelige levenszee op het strand aan spoelt. Wij, menschen, zijn nieuwsgierig naar de ellende, de misdaden, de rampen en ongelukken, de bizarheden, de zonden en zwakheden van onze medemenschen Hun vreugden, hun deugden, hun edels daden interesseeren ons weinig. Het is er mee als met de meeste producten van ontspanningskunst: de romantiek, waar in helden en heldinnen, nobele karakters optreden, houdt het nooit lang uit. De realisten, die het zoogenaamde werke lijke leven laten zien, trekken steeds de AARIME BAIMK De R.-K. Party heeft geluk. In de krant van gisteren werd de uitslag gepubliceerd van d'e verkiezingen voor de meeste belangstelling. Dus krijgen wij J b«i voor ue Eerste Kamer, die gisteren zijn gehouden, in onze nieuwsbronnen, in onze dagbla- J De helft van de leden der Eerste Kamer den dat, waarom wij zélf vragen. treedt dit jaar af en deze moest gisteren En toch, het leven is niet zoo zwart, worden vernieuwd door de leden der Staten de menschen zijn niet zoo misdadig, als in de provincies Utrecht, Noord-Brabant, de dagelijksche kronieken ons wel zou- lLimburg en Zeeland, tezamen vormende één tp„ x groeP: en door de Statenleden van Noord- den aOGn gGloovGn. Er wordt no§£ zooveel tt.ii j *1 t Holland en Jrnesland een andere groep vor- zieleadel ten toon gespreid, er is nog mende. zooveel ware heldhaftigheid, zooveel ech- De uitslag is, dat de S.D.A.P. in de com- te offergeest, zooveel zuivere liefde, zoo- binatie Noord-Holland één zetel won, maar veel pure weldadigheid, in één woord zooveel oprechte deugd, wanneer wij ze maar willen zién en ze niet zoo onbe langrijk achten. Wie daartoe in staat is, moet meehelpen om de menschelijke nieuwsgierigheid eens dien kant uit te leiden. Welk dagblad heeft den moed om bij de vele rubrieken, die het heeft er een in te voeren, die tot titel zou kunnen dragen: Het goede nieuws van den dag? Zou het lezend publiek daarnaar op den duur ook niet grijpen, eerst nieuwsgie rig, dan ietwat gemelijk, maar tenslotte toch ook uit gewoonte, zooals, men nu het feuilleton, den burgerlijken stand, de annecdoten of den ontspanningshoek op zoekt? Hét goede nieuws van den dag- de opzettelijke en demonstratieve ver melding van een goede daad, van een moedige menschenredding; van een edel moedige gift; van een besluit van een parlement of gemeenteraad, waar ook ter wereld, dat strekt tot zedelijke ver heffing van een volk; een zelfoverwin ning van een beleedigde, die zijn vijand met goed vergeldtze moeten te vin den zijn, de goede daden, zeker één per dag op heel de wereld, in het openbaar bedreven. Wat zouden ze aanstekelijk op anderen kunnen werken. Zoo goed als nu van den verderfelijken invloed van tal van uitvoerige rechtbankverslagen gesproken wordt en zelfs al maatregelen in het buitenland genomen zijn tegen de publicatie van echtscheidingsprocessen, omdat daarvan merkbaar volksbederf uitging, zoo zou een rubriek „het goede nieuws" verheffend, steunend, lichtend en versterkend kunnen werken en het ons zoo vaak ontzinkende vertrouwen in de menschheid kunnen doen behouden. Wie zet den eersten stap? HOMO SAPIENS Een nieuwe spoorbrug te Beverwijk Naar wü vernémen, zal de bestaande spoorbrug aan de haven te Beverwijk vóór de a.s. electrificatie van het baanvak Vel sen—Uitgeest worden vervangen door een gioote ophaalbrug, voorzien van dubbel spoor. De aanbesteding van deze brug zal plaats hebben op 27 Augustus as. De raming be draagt f 35.000. Te Uitgeest zijn nu de eerste materia- lentreinen gearriveerd. Vandaar uit zullen de electrificatiewerkzaamheden in de richting Alkmaar, Amsterdam en Velsen beginnen. Het traject Amsterdam—Alkmaar is 42 K.M. lang, Amsterdam—Uitgeest 12 K.M. Op dit laatste traject zijn reeds alle spoor bruggen verzwaard met uitzondering van de spoorbrug Nauernasche Vaart. Bij onderzoek van Boeddhistische handschriften Dr. P. K. D. Bosch, hoofd van den Oud heidkundigen Dienst in Ned.-Indië schrijft aan Aneta: Mij in opdracht van de Ned.-Indische Re geering te Parijs bevindende voor het onder zoek van Boeddhistische handschriften in de Bibliothèque Nationale, heb ik zoo juist het geluk gehad den tekst terug te vinden, die de verklaring inhoudt van de serie basreliëfs aan den hoofdmuur van de vierde gaanderij van de Boroboedoer. Het is de Bhadracari, een beroemd Boeddhistisch geschrift, dat den vromen levenswandel van den bodhisatva Samantabhadra verheerlijkt. Door deze vondst is ook de beteekenis van de reliefs aan den hoofdmuur van de derde gaanderij, waaromtrent tot dusver onzekerheid bestond, komen vast te staan en zijn thans de voor Béhter dingen worden gemengd. Maar I steiiingen van alle höofdmuren van het die zijn meest atle van ander karakter; heiligdom in hoofdzaken verklaard. er een verspeelde in Noord-Brabant aan de Vrijz. Dem. In Noord-Holland verloor de Anti-Revolutionnaire Partij een zetel. De overige partijen bleven, wat het aantal ze tels betreft, onveranderd, zoodat de heele verkiezing neerkomt op het verlies van een anti-revolutionnairen zetel aan de Vrijz. De mocraten. De uitslag in Noord-Holland had veel be langstelling gewekt, vooral bij de Katho lieken. Niet alleen bestond er het zeer reëele ge vaar, dat de Katholieken, die tot nu toe in deze combinatie drie zetels hadden bezet, één ervan zouden verliezen als gevolg van het feit, dat het aantal statenleden bij de jongste verkiezingen met twee achteruitge gaan is, maar ook lag er een pikant sausje over deze verkiezingen, omdat er een twee. de lijst door de R.K. was ingediend, waar op de heer Serrarens als.nummer één 'voor kwam. Het is nu zóó uitgekomen, dat de Katho lieken hun drie zetels hebben behouden, zoodat en de heer Heerkens Thijssen en de heer Hendrix en de heer Serrarens gekozen werden. Ware er maar één lijst door de Katholieken ingediend, dan zouden er maar twee zetels gehaald zijn. Hadden de R.K. Statenleden hun stem men op één lijst uitgebracht, dan zouden er 3215 stemcijfers op verzameld zijn. Voor dit cijfer zouden twee zetels direct zijn toegewezen en het overschot zou bedragen hebben 604. Het verschot van den Vrij- heidsbnd zou met 695.50 hoogcr geweest zijn en dus zou de 4de overschotzetel zijr tegevallen aan den Vrijheidsbond. Uit een kwaad (de indiening van een on reglementaire lijst) is dus nu nog een goed voortgekomen. Op wel gelukkige wijze is de geschiedenis in Noord-Hollands R. K. Statenfractie op gelost. Wat niet wegneemt, dat niet altijd op zulk eèn uitslag mag gerekend worden en het dus het best is, in eigen huis maar geen brokken te maken. De Katholieken hebben hun derden zetel behaald op het kantje af. Met een over schot van 855 stemcijfers, het laagste, dat voor een overschotzetel den vierden in aan merking kwam. Het overschot van den Vrij heidsbond dat op dat van de R.K. lijst-Ser- rarens volgde, bedroeg 695.50. Uit het verslag van de zitting heeft men echter kunnen lezen, dat één stembiljet voor den candidaat van den Vrijheidsbond ongeldig werd ver klaard omdat het niet naar de eischen der wet was ingevuld. Wij hoorden vertellen, dat het lid, dat zich aan deze onachtzaam heid had' schuldig gemaakt, een uur voor de zitting bericht had gekregen dat zijn broeder plotseling overleden was. Daardoor had het betrokken lid blijkbaar niet zijn volle aandacht aan de gewichtige handeling gewijd. Ware deze stem geldig geweest, dan zou in dat geval hebben bedragen 852.25. opgevoerd zijn tot 2172 en zijn overschot zou in dat geval hebben bedragen 851.75. Ook in dat geval zou dus de heer Serrarens met zijn overschot van 855 nóg zijn geko zen, zij het dan met nog geen 3 stemcijfers meerderheid. Hieruit volgt echter ook, dat een eventu- eele beslissing van het Centraal Stembureau tot geldigverklaring van de op de Vrijheids- bondlijst uitgebrachte stem van geen invloed op den uitslag der stemming kan zijn. Van grooter belang voor de lijst-Serrarens was de afwezigheid van den heer Weiss. Deze Amsterdamsche Middenstander zou, verwachtte men, op den Vrijheidsbond stemmen. In dat geval en aangenomen dat de nu ongeldige stem geldig ware uitgebracht, zouden de Katholieken hun zetel-Serrarens hebben moeten missen. Wij vernamen, dat de heer Weiss vóór de stemming bewerkt was om niet ter verga dering te komen. Nog vernamen wij dat de Anti-Revolution- nairen aanvankelijk steun hadden toege zegd aan de Christ.Hist., maar in een ver gadering Donderdagmiddag gehouden, werd besloten, geen steun te verleenen. Men meende alle stemmen noodig te hebben voor den eigen zetel, maar bovendien was een deel der Statenleden van meening dat de houding van de Christ. Historisohen bi] de kabinetsformatie die nu hangende is, geen aanleiding geeft tot steun voor een Eerste Kamerverkiezing. Resumeerende kunnen wij zeggen, dat de Katholieken bij deze verkiezing zeer for tuinlijk geweest zijn, mede door het minder geluk van andere partijen Dat er een ongeldige stem op de lijst van den Vrijheidsbond is uitgebracht en de heer Weiss zich van stemming onthield, is oorzaak geworden, dat de heer Serrarens senator werd en dat de heer Heldring, num mer twee van de bgot van den Vryheids- J bond, z^n hans voorloopig ziet voortgaan. In de Staten en als Gedeputeerde Door de benoeming van den heer J. N. Hendrix tot lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal ontstaat er een vacature in het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland en in de Staten. De opvolger* van den heer Hendrix in de Staten (hij had zitting voor den Kieskring Amsterdam) is de heer C. P. J. Verbeek, die reeds vroeger deel uitmaakte van de Staten. De opvolger van den heer Verbeek is de heer Mr. Dr. P. J. Witteman, die ook reeds vroeger lid van de Noordliollandsche Staten was. Wie de opvolger zal zijn van den heer Hendrix it: het colleg" van Gedeputeerde Staten, is moeilijk te zeggen. Op de eerste plaats is het do vraag, of er wederom een Katholiek voor zal worden gekozen. Zooals bekend is, berust de verkiezing van leden van Gedeputeerde Staten in Noord-Holland op een afspraak tusschen de R.K., de S.D.A.P. en Vrijz.-Dem. Blijft deze afspraak in stand, dan zou de Katholieke Partij een opvolger voor den heer Hendrix moeten aanwijzen. Men heeft in de R. K. fractie nog niet over personen, die hiervoor in aanmerking komen, gespro ken, maar naar verluidt, hoopt men, dat, voor het geval er wederom een Katholiek Gedeputeerde moet worden gekozen, de heer Witteman den heer Hendrix zal opvolgen als Statenlid. Deze zou dan ernstig In aan merking komen voor het lidmaatschap van Gedeputeerde Staten. De heer Witteman zou weer deel kunnen uitmaken van de Staten als de eerste op volger, de heer Verbeek, voor zijn benoe- mihg niet in aanmerking zou wenschen te komen. Uitgifte vin f 100 millioen aandeelen kapitaal AMSTERDAM. Gistermorgen hield de Enka, gevestigd te Arnhem, een algemeene vergadering van aandeelhouders in een der lokalen van de Industrieele Club, alhier. Er waren voor deze vergadering 10.434 aan- deelen gedeponeerd, rechtgevende op het uitbrengen van 79 stemmen. De heer F. H. Fentener van Vlissingen, lid van den Raad van Commissarissen, open de op de gebruikelijke wijze de vergadering en deed mededeeling van het amendement op; de gewijzigde statuten, ingediend door een der aandeelhouders, en overgenomen door het bestuur. Dit amendement, waartegen geen bezwaren zijn, maakt de uitgifte van aandeelen van f 10 of veelvouden daarvan, mogelijk, dit ter introductie aan de Londensche beurs. Op de tweede vergadering stelde de Raad van Commissarissen voor over te gaan tot uitgifte van f 100.000.000.— aandeelenkapi taal. Dit kapitaal zal worden gebruikt voor omruil Glanzstoff en Makubee. Het voorstel werd goedgekeurd. Bij acclamatie werd tot tweeden directeur benoemd de heer dr. F. Blütgher uit Elber- feld. Hierop werd overgegaan tot benoeming van zeven nieuwe commissarissen. Benoemd werden de heeren Karl Benrath, Hans Fechner, dr. ir. E. Boos, dr. W. Spring- crum (allen van de Glanstoff), dr. E. Lunge (Courtaulds), dr. A. Wolf (Glanzstoïf) en C. G. Harrenstein (Enka). Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal alleen Vrijdag -en Zaterdag van de volgende week audiëntie verleenen. DE ORGANISATIE KON NOG GEEN NADEEL DOEN Betreffende de agitatie op Java, in ver band waarmede een groot aantal communis tische leiders gearresteerd is, valt nader te melden, dat de regeering sedert lang op de hoogte was van de werkzaamheden van deze organisatie, maar omdat die op het oogen- blik nog niet gevaarlijk was, kon zij wachten tot het psychologisch oogenblik gekomen was voor de arrestatie van alle leiders, waar- doorde geheele organisatie volkomen uiteen geslagen werd, voor dat zij eenig nadeel kon doen. Vele documenten zijn in beslag genomen, die op onmiskenbare wijze aantonen dat de organisatie communistische relaties onder hield, o.a. met de Liga tegen Koloniale On derdrukking en Imperialisme en met de Pan Pacific Workers Union. Uitbreiding van het aantal spreekcellen in Indië Te Buitenzorg, Cheribon en Malang zijn spreekcellen ingericht van waaruit en waar mede men met ingang van 1 Augustus a.s. eveneens telefoongesprekken kan voeren. Op gesprekken met Buitenzorg en Cheri bon is het tarief van de le zóne, op die met Malang dat van de 3e zóne van toepassing. De officier-vlieger Vethake door den Minister van Defensie ontvangen De officier-vlieger der 2e kl. van de Kon. Marine M. Vethake, die indertijd deel uit maakte van de bemanning van een der Dor- nier-Wal vliegbooten, welke de vlucht naar Nederlandsch-Indië hebben ondernomen en die per mailboot naar Nederland is terug gekeerd, is gisterochtend ontvangen door den Minister van Defensie, wien hij verslag over den tocht uitbracht. Een lid van het langvingersgilde welke later bleek een pl.m. 35-jarige Duitscher te zijn is door de Zaandamsche recherche ge pakt en ingesloten. Deze persoon had de brutaliteit om op klaarlichten dag wonin gen binnen te sluipen en zich toe te eigenen wat van zijn gading was. Bij den heer Kater aan de Ged. Gracht te Zaandam wist de ongewenschte gast ruim 30 gulden uit de geldlade te lichten. Bij den boekhandelaar Muns stal hij een boek. Ook de leegstaande villa der fam. Siemons drong hij binnen, benevens op nog eenige andere plaatsen, tot ten slotte een en ander uitlekte, en de be nadeelden zich hem herinnerend, aan de politie mededeeling hiervan deed, en de re cherche hem wist te arresteeren, waarna hij in verzekerde bewaring werd gesteld. Heden zal hij na verhoord te zijn, naar Haarlem worden overgebracht en in handen der Jus titie worden gesteld. De marechaussee te Tilburg heeft gisteren een jongmensen uit Dordrecht gearresteerd, die te Tilburg en in Roosendaal eenige rij wielen had ontvreemd. Hij was gevlucht naar Antwerpen, waar hij de fietsen wist te ver- koopen. Voor eenige dagen was hij weer naar Tilburg teruggekeerd, alwaar hij op signale ment werd aangehouden Het Belgisch kroonprinselijk paar op het Loo De Hertog en Hertogin van Brabant, rei zende onder den naam van graaf en gravin de Réthy, zijn ten paleize Het Loo aangè- komen voor een bezoek aan H. M. de Konin gin. De Hertog en de Hertogin logeeren ten paleize. Gisteren is de Duitsche ex-Keizer eenigen tijd de gast geweest van Jhr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, te Velsen. Om half 12 arriveerde de ex-Keizer, met klein gevolg, waaronder Graaf Bentinck, op het landgoed „Waterland" v?n Jhr. Boreel. Tot omstreeks half vier verbleef de ex- Keizer op het landgoed, waarna een auto tocht naar IJmuiden werd gemaakt, waar o.m. door de Keizer Wilhelmstraat werd gereden. Na afloop vertrok, het gezelschap naar elders. A Gistermiddag bracht de ex-keizer een bezoek aan Velsen en IJmuiden. Hierboven een foto van den ex-keizer (x) in gezelschap ran Jhr. Bored van Hogelanden, den aofco-tocht naar IJmuiden. Nog enkele bijzonderheden van de „Ami- goe di Curacao" over den overval op Wfi- lemstad. De communistische agitatie op Java. De N. V. Ned. Kunstzijdefabriek besluit tot de uitgifte van 100 millioen aandeelen kapitaal. Jhr. Ruys de Beerenbrouck niet bij de Kabinetsformatie? Ernstige ontploffing aan boord van den Britschen kruiser „Devonshire"; 12 doodem. verscheidene gewonden. i Het ontslag van Lord LIcyd in het huis besproken. Baldwin, Henderson ei Donald voeren bet woord. Snowden houdt een rede over schadevergoeding en oorlogs schulden. De Fransche Kamer plechtig gesloten. Poincaré gaat heen. De Fransche Senaat keurt de schulden- overeenkomsten van Washington en Londen goed. Barometerstand 9 uur v.m.: 769. Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten mor gen worden opgestoken om: 9.36 uur; morgen 9.24 uur. Jhr. Ruys de Beerenbrouck niet Naar den parlementairen redacteur „De Standaard" (A.-R.) ter oore kwam, jhr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck geslaagd zijn in zijn pogen tot formatie een parlementair kabinet, steunende op drie partijen der rechterzijde. Op verzoek van den commissaris van po litie te den Helder, is te Bussum opgespoord en bij haar familie aangetroffen, een zeven tien-jarig meisje uit den Helder, dat door een gehuwd man, eveneens uit den Helder, was geschaakt. Per radio was het signalement bekend ge maakt. Wegens haar minderjarigheid is rij naar den Helder teruggevoerd en evenals de man, die intusschen elders werd aangehou den, ter beschikking van den commissaris van politie te den Helder gesteld. Het 8-jarig jongetje te Deventer, waarijü dezer dagen nekkramp werd geconstateew, is overleden. Naar het „Kweekerstjjad" mededeelt, k door de Nederlandsche regeering krachtig geprotesteerd tegen de voorgestelde tanefs- verhooging op Tulpen van 2 tot 6 dollar» per 1000. De verhooging wordt in het proteet een bijzondere last genoemd, gelegd op d« Hollandsche cultuur, wijl deze bollen prac- tisch alle in Holland geteeld worden. Gewezen wordt op de reeds bestaand» invoerverboden en invoerrechten, waardoor de invoer van bollen zeer gehandicapt is, doch een verhooging van het invoerrecht op Tulpen van 2 op 6 dollar zou voor den bollen handel tusschen Nederland en Amerika een ramp beteekenen, omdat tulpen verreweg het belangrijkste importartikel vormen. Voorts spreekt het protest over de cul tuur in Holland, bijna geheel door handar beid verricht, waardoor de cultuurkosten zóé stijgen, dat een invoerrecht van 2 dollar, zooals nu, de Amerikaansche cultuur vol doende beschermt. Verbaasd heeft het de Nederlandsche re geering, dat terwijl door Amerika zooveel gedaan wordt op conferenties; bijeenkomsten van landen voor een goede verstandhouding en bevordering van den handel, het nu voor stelt de invoerrechten op de tulp, het mee9t typische en populairste Hollandsche product drie keer hooger te maken. Hooge invoerrechten heet het verder, be teekenen groote lasten voor het Amtrikaan- sche publiek en voor de Amerikaansche bloemisten, die 2 millioen bollen als ruw ma teriaal gebruiken voor het forceeren, ter wijl de Amerikaansche landbouw zoo goed geen voordeel zal hebben van deze be scherming. Tegen verhoogingen van invoerrechten op Crocus en Lelies wordt eveneens gepro testeerd, omdat deze bollen in Amerika zoo goed als niet geteeld worden. Ten slotte beschouwen de Amerikaansche bloemisten een invoer van bollen, vooral van tulpenbollen absoluut noodzakelijk voor de productie van voorjaarsboemen, en uit de protesten van de Society of American Flo rists blijkt, dat de Amerikaansche bloenri»- ten zich keeren tegen een verhooging van de invoerrechten op bollen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1