1 "f3000.- 1750.- 140.- PiusXI treedt uit de Vaticaansche Gevangenschap lil J. B. Vesters Ernstig mijn-ongeval te Nieder Hertnsdorf Telegrafisch Weerberiefet lyT DINSDAG 30 JULI 1929 Nog eens: De Anti-Revolotionnairen en de Noord-Hollandsche Senaatsverkiezing 23 mijnwerkers gedood; vijf arbeiders licht, en zeven zwaar gewond Voornaamste Nieuws m een aanvaring In de Aegeische zeven personen verdronken. BUREAUXNASSAULAAN 49 a ADVERTENTIËN 35ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17229 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK jnro bij verlies van een hand, 14 hr bij verlies van een irn l2wU»™een voet ol een oog: I I itw»" duim of wijsvinger: lww> been of arm DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET 016EVAL Op het forum christianum Ziek kind uit een raam gevallen DE EERSTE KAMER VERKIEZING COMMUNISTISCHE AAN SLAGEN TE EINDHOVEN TE WACHTEN? Versterking der marechaussee Drie dooden bij een vliegtuig botsing Kind verbrand De verduistering van 18000.- te Amsterdam De „Graf Zeppelin' J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Fabrieksgeheimen bij Phrlip» gestolen De afsluitdijk om de Wieringer- meer Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bjj vooruitbetaling. HAABLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bQ vooruitbet. Bjj contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel - Levenslange geheele ongeschik theid tot werken door bij een ongeval met Alleabonné'sopditblad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I UUUU»* verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen 4 I WW» doodelij ken afloop bij 'n breuk van bij verlies v. CM anderen vin^w. (Van onzen Romeinschen correspondent) t Was feest by ons in Rome. Niets byzon- ders eigeniyk, want 't is dlkwyis feest. Maar het feesteiyke was, dat er, voorloopig althans, niets te doen was. Alles 'iep als alle dagen. De verwachting van het feest, dat komen ging, dót was het feest. En zoo een feest zonder gedrecreteerde vrooiykheld, zonder beu-makend krantengejubel, zonder gespeech over Romeinsche geweldigheid en Italiaan- schen heldenmoed, en zoo een feest, herhalen weRome Is er voor gemaakt. De zomersche hemel koepelde strak en blauw, tintelend van het te vele, van het te Intenze licht over de stad, van einder tot einder. De zon, onzichtbaar in haar te felle straling, als een ovengat ln den hemel, smeet priemen van louter roosterende hitte neer over de zeven heuvelen, zette de blanke huizen in laatenden gloed. Gestoofd werden we. Maar de Romeinen, die puften en zuch ten, lachtten zacht en vrooiyk met geflits van donkere oogen in hun bronzen, van zweet glimmende gelaten. Meno Male, dat het 58 graden Celsius was in de zon, 's mor gens om tien uur al. Meno Male, dat het om elf uur 37 graden Celslus was in de schaduw. Immers, je kon voelen, dat het feest Was! Perbacco, feest in Rome! De Eeuwige Stad waakte eerder uit haar middagdood op dan gewooniyk. Al' om vier uur gingen er een paar winkels open, reed er een enkele taxi, kwamen er menschen op straat. Gloeiend was het nog. Maar er werd op drie vier honderdduizend menschen gerekend en daarvan kunnen er hoogstens vyf en twintigduizend de mooiste plaatsen hebben. Dies gingen we. We hoefden overi gens maar twee straten óm te loopen om door de schaduw naar de Sint Pieter te komen. Ja, in het zomersche Rome is niet de lengte eener straat, maar haar rykdom aan schaduw beslissend. Het wydsche eirond van het Sint Pieters plein lag verlaten. Wat menschen zaten voor de café's van piazza Rusticucci, puffende in de schaduw van verkleurde zonneschermen, en knabbelden groote brokken ys. die de kellners aandroegen op diepe borden met eetlepels er by, als gratis toegift op limonade en bier. In het Borgo Vecchio en ook in het Borgo Nuovo de smalle straten, die van den Tiber naar Sint Pieter voeren was het nog stil. Groepjes menschen zeurden aan, zwaar en jpoeilyk van de hitte van piazza Riscrgemento, waar de puilende trams begon nen de nlet-Romeinen dat zyn bij zulke gelegenheden de meest enthousiaste! aan te sjouwen. Meeiyden verdienden de leden van bedevaarten vyf en veertig landen hadden hun vertegenwoordigers hier! -r- die half in zwijm lagen achter gaasjes ys, en royaal deden met dure eau de cologne, of het pompwater was. In een tent van het druk vertegenwoordigde Roode Kruis lag een jonge vrouw in zenuwtoeval; haar kindje was, als eerste slachtoffer der meeoogenlooze zon, in haar armen gestorven. Naast haar nam een gezin afscheid van zijn vader, door de zon geveld als door den bliksem. Aan den einder trilde de ziedende lucht. Vierduizend Carabinieri en Metropolitan! sloten aan alle kanten hermetisch het Sint Pietersplein af. Niemand mocht binnen de Colonnaden waar het laaide als in een oven. Zoo bleef het aantal der slachtoffers beperkt tot twee. Half vyf. Het werd gebiedend gebasd uit het hoogste deel van de Torre Delia Campana. 't Was of we er op hadden gewacht. Want zoo roerend als ~7e het er een minuut vroeger over eens waren geweest, dat het onder deze zon zoet te sterven was, zoo waren we het er nu over eens, dat ereen windje kwam opzetten, dat de ergste warmte voorby was en dat het eigeniyk nog een heel stuk scheel de wanneer je je er een beetje doorheen wist te zetten. Een miss, die ons op complete griezelverhalen over den mist in Londen en den regen in Parys had verveeld en die dik brachten illuminatie aan, verrichtten hals brekende toeren, dol als ze waren ln de zon en in de zeldzame bewondering van zoo vele menschen. Half vyf! De klokken 'uidden. Op windje's adem zweefde lavende verkoeling aan. De soldaten betrokken hun posten. De brave werklieden van de Sint Pieter, onze beroemde en geliefde Sampietrini, riskeerden hun nek te breken, zoo al niet voor hun werk, dan toch voor ons. En toen hebben we met een langen, ernsti- gen, gemeenden zucht alle warmte, alle loom heid van ons afgeworpen, en met plots onze harten in feestroes zijn we opgetrokken naar Sint Pieter, die we nu naderen mochten, omdat er schaduw viel op het plein en omdat vierduizend man politie en twintigduizend man soldaten garandeerden, dat we noch bal dadig, noch gevaariyk zouden zyn. Alleen moesten we op het hevel van ver tegenwoordigers der Pubblica Sicurezza nog even ons fototoestel uitpakken en van bin nen en van bulten laten bekyken. Dat Is ons echter slechts vijf malen gepasseerd. Het was klaarbiykeiyk verboden bommen mee te brengen. Het was vyf uur toen we met zorgvol overleg ons plaatsje kozen in een der zes sectoren waarin het plein door middel van soliede houten schuttingen was verdeeld. Het wachten duurde lang. Zeker, na de Pausmis van 12 Februari hebben we langer moeten wachten eer de H. Vader op den Loggione verscheen om ons te zegenen, maar toen was er de spanning, de onzeker heid of het, of iets gebeuren zou. Nu was er niets dat boeide. Er was alleen de trage klok die loom als alles van daag, voort zeurde naar het zesde middaguur. We wisten oo een kwartier na hoe laat alles ge beuren zou. En er waren er /ie het luid uit gevende programma kochten en zoo haar- fyn wisten wat er te zien zou zyn, lang voor het te zien was. Neen. de verwachting leefde. De jubel ver stierf niet. Maar lang duurde het. Lang. En bijna onrustig maakte de kalme, de te kalme overvloed der menschen. De nauw keurig geregelde dienst van orde leek byna belachelijk Vier en twintig duizend man politie en soldaten stonden om ons heen en er was optimisme voor noodig om ons eigen aantal óp vier en twintig duizend te schat ten, terwijl de processie binnen een half uur moest uittrekken uit de Basiliek van St. Pieter. De rijen bleven dunnetjes. Er waren be slist geen honderd duizend menschen op het St. Pietersplein, toen de doorgangen werden gesloten, omdat elk oogenblik de processie beginnen kon. Jammer! Maar toch liever niet langer wachten ook! Muziek! Gewapper van geel en wit. De Palatynsche Garde rukt op naar den hoofd ingang van Shit Pieter. De Pausmarsch klinkt. Er zyn er die klappen. Zwitsersche Gardisten in groot tenue ko men naar buiten, betrekken de eerewacht boven aan de trappen. Het enthousiasme wordt hoorbaar, voelbaar. De Sampietrini, die klaar zijn met hun werk en nü alleen nog zeer gevaariyke toeren verrichten ter wille van het publiek, verliezen de aandacht. Het gaat, ja, het gaat beginnen! Leve de Paus! Leve Christus-Koning! Een commando klinkt tot ons door. Keu rig, zeg, zoo als die Palatynen marcheeren. Zie je, ze vórmen de cordons waar depro- cessie tusschen door zal trekken. En in het half duister kan je de wat zijn het kan je de Pauseiyke Gendarmerie zien! Wat een uniformen! Nooit gezien! Zoo moe ten ook de officieren van Napoleon er uit hebben gezien Muziek! Gejuich! Leve, leve de Paus! Maar Pius GI komt nog voorloopig niet, al Z. H. Pans Phis XI treedt utt de Vaticaansche gevangenschap dertig Lire te betalen had alleen voor Ijs en limonade, bestelde resoluut een kop gloeiende koffie. Maar het is een feit: je voelde dat het frlsscher werd! Met doffen klikklak var. zware yzeren schoenen kwamen, van drie kanten tegeiyk, lange ryen Italiaansche soldaten aangemar- cheerd. Kranige Alpini, kwieke Bersaglieri, nonchalante infanteristen. Achteraan ver scheen ook nog, ordeloos als altyd, een troep fascisten. Die sloegen echter op de Piazza Rusticucci hun blvouak op. Alleen het koninkiyke leger had toegang tot het Smt Pietersplein. Een Engelsche miss ln verrukking, een Duitsch Ehepaar in gapende verbazing, wa ren de eersten, die onze aandacht vroegen voor de massieve Basiliek, die van grootsche majesteit er- van yie feesteiykheid plechtig stond te stralen in het volle licht. Op het dak, tusschen de beelden der Apostelen, op het fronton, op de transen, op de kapiteelen, langs de zuilen, overal was druk beweeg van kleine, zwarte menschjes. Touwen slingerden. Watervlugge jongens rezen en daalden, begint dan ook de processie. Het Is precies 5 uur 53. De menigte wacht op het Sint PieteSsplein. Vlak voor de Basiliek zyn twee groote sec toren en over heel de cordonnata en scali- nata welke opvoeren tot de Basiliek, vormen de Palatynen die vandaag, voor het eerst in hun bestaan, buiten het Vaticaan komen lange cordons van diep-zwart dat door gou den épaulettes en purperen shako's juist genoeg wordt gebroken. De hoofdingang van Sint Pieter Is meer dan anders het midden punt, nu er voor de groote goud en purpe ren baldekijn Is opgericht waar onder straks het altaar zal worden gebouwd. De klokken van Rome luiden. Statig marcheeren de Pauseiyke Gendar men aan, geweldig onder him kolbach, forsch in hun zware laarzen. Hen vólgt kwiek maar rustig een vendel Palatynen. Dan een Schola Cantorum. Een beetje yi nog, maar spoedig sterker klinkt het Pange Linqua tot ons door, boven uit het klokfce- gelul en de jubeling der menschen. De bedelorden openen den langen stoet. Der tien vertegenwoordigingen zyn er alle voor afgegaan door een draagkruis en door hun standaard. Daarna een andere Schola Can torum. Dan volgen vyf vertegenwoordigin gen van monniksorden, elk voorgegaan door een draagkruis met acolythen. De reguliere Kanunniken van Sint Jan van Lateranen sluiten het eerste gedeelte der processie die van bruin en grauw en grijs en zwart Plots overgaat in het wit der seculiere geesteiyk- heid. De lange, lange rij daalt van Sint Pieter af, schreidt tusschen de Palatynen door, trekt langs het opgetaste volk de Colon nade binnen. De vyf duizend Seminaristen die in Congres te Rome samen zijn en die ongeveer het grootste gedeelte der processie vormen stroomen aan, biyven aanstroomen. eindeloos, eindeloos. Op het Sint Pieters plein is nu geen geluid meer dan de zang der Schola Cantorum die almaar talrijker worden. Reeds hebben de gendarmen die den kop vormen, heel de Colonnade door schreden, wanneer de stroom uit den hoofd ingang van Sint Pieter nog almaar onaf gebroken aanhoudt. De stoet steekt het Sint Pietersplein over en treedt onder de andere Colonnade Ze bereikt de bronzen deur. Beklimt de trappen die opgaan naar Sint Pjeter. Dan eerst ein digt de toevloed der Seminaristen. Enthou siasme verwekt hun laatste groep, die der leden van Oostersche Colleges. De kleurige kleeding, de verschillende menschentypen we zien Negers, Chineezen, Japanners. Tur ken, Hindoes, Arabieren worden toege juicht. Het by'na eentonig geworden wit gaat over in de veelkleurigheid van Kanunniken, col leges, en ten slotte van de Kapittels der Basilieken. Elk Kapittel wordt voorafgegaan door zyn MAZZIERE in vurig rood door zyn standaard, door zyn kruis en door zyn paviljoen, een geweldige parapluie in rooa en geel. De Kapittels der Patriarchale Ba silieken worden bovendien gevolgd door hun muziekkapel. Dan trekt de laatste afdeeling der pro cessie de Sint Pieter uit. Het ls de seculiere geestelijkheid van Rome. Daarna zal de pauseiyke stoet komen De menigte begint te stuwen. Aller 'oogen boren ln de duisternis van Sint Pieter 'welke ze zien kunnen onder den baldakijn boven den hoofdingang. Bevelen klinken. Er wordt geroepen. Maar gejuich is het niet. Veeleer protest. Achteraan biykt wanorde te zyn. Hooge prelaten doen haastig, nerveus, confereeren met de Italiaansche generaals die de leiding hebben. En dan hooren we plots dat tienduizenden heel de omgeving tot aan den Tiber gevuld hebben. Mag de processie onderbroken worden óm hen pp het Sint Pietersplein te laten? Stilstand onder de Colonnade De mili tairen trekken terug. En dan ls het 'of ©en geweldige, eèri onkeerbare stroom van" men schen het pleln overplonst. Het lóópt vol, overvol. Er ls vêrwarrmg. TawaaiEt wordt gedrongen. Een benauwde warmte wordt hlnderiyk. Het duurt eeri kwartier. Dan sluiten de cordons. De klokken lul den. De troepen presenteeren de wapenen. Vliegtuigen verheffen zich in de lucht. Uit een massa van drie-honderd-vyftig- dulzend menschen loeit eensklaps de kreet, de bede op: „Leve de Paus!!" Pius XI treedt uit de Vaticaansche Ge vangenschap Vandaag viert de sympathieke nestor der Katholieke journalisten ln Nederland ztfn zestigsten verjaardag, èn.zyn veertig jarig persjubileum. En hoewel we weten dat deze allerbegaafd- ste, maar tevens ook allerbesche' lenste ras journalist zich als jubilaris een beetje onwen nig moet voelen, toch mag ook ln ons blad een enkel woord van hulde niet ontbreken. Er wordt wel eens aan getwyfeld of zes tigste verjaardagen eigeniyk wel aanleiding behooren te geven tot feestviering naar bui ten, en de heer Vesters, met zyn on-Noord- brabantsche nuchterheid van geest, zou de eerste zyn om met 'n lakoniek oogknipje te wat we Zóó'n jubileum allemóól gaan vieren, als we maar tyd van leven hebben! zeggen dat we zoo'n jubileum allemaal gaan vieren, als we maar tyd van leven hebben! Met onzen gevierden collega ls het echter anders gesteld: wel degeiyk is er reden en aanleiding om dezen zestigsten ver jaardag feesteiyk te vieren, Immers, door dat God in zyn alwys besef van den nood der tyden en der tydgenooten, den heer Ves ters het kostbare leven Het en hem het zes tigste levensjaar deed bereiken, dóórdoor kon de heer Vesters gedurende veertig jaren zyn heeriyke Journalistieke gaven aan het Katho lieke volk van Nederland ten goede doen komen. Dat is een zeldzaam feit. En daarom, hoog vereerde collega en vriend, daarom vieren wy heden ln den geest uw zestigsten verjaardag mee, omdat we zoo biy zyn, dat deze mooie leeftijd u in staat stelde zoo vele jaren uw omgeving te doorsprankelen met uw fynen en edelen geest. Wy, publiek en journalisten, zyn Gode en u daar dankbaar voor, en op dezen feestdag stieren wy, oprecht gemeend, een gebedje ten Hemel: Heer, behoud ons nog heel veel jaren onzen allerbesten Roomschen journalist! Het kwam onder een vrachtauto en werd gedood. Gistermiddag te omstreeks vier uur is op den Haarlemmerdijk te Amsterdam een 4- jarig jongetje uit een raam van de eer ste verdieping op straat gevallen en kwam juist voor een vrachtauto terecht. Het kina werd door dat voertuig overreden en was onmiddellijk dood. Het kind was ziek en lag in een bedje dat voor het raam was neergezet. De moe der was even voor een boodschap uitgegaan en in dien tusschentyd was het kind op den rand van het bedje voor het r.aam gaan staan. Het verloor zijn evenwicht en viej door het dichte raam, met het gemelce noodlottige gevolg. Het ïykje weid per. zie kenauto naar e?n der ziekenhuizen ver voerd. - «f Het resultaat in Noord-Holland Medegedeeld wordt, dat de Vrijheidsbond zal protesteeren tegen het ongeldig verkla ren van een stem, uitgebracht in de Prov. Staten van Noord-Holland. Wanneer dit protest succes heeft en de stem voor den Vrijheidsbond geldend wordt verklaard, biyft echter het resultaat ongewyzigd. Dan toch stügt niet alleen het stemcyfer van den Vrijheidsbond doch ook de klesdeeler wordt hooger en het over schot van den Vrijheidsbond biyft lager dan het stemcljfer der ïyst-Serrarens, zoo als wij Zaterdag reeds uitvoerig uiteengezet hebben. Het chr.-hlst. lid van Prov. Staten van Noord-Holland, jhr. mr. D. E. van Lennep, schryft naar aanleiding van de beslissing over de in de Staten van Noord-Holland uitgebrachte ongeldige stem ln het „Hbl." het volgende: Er moet my nog Iets uit de pen naar aanleiding van een opmerking, dat het moeiiyk valt te gelooven, dat aan de be slissing over de al dan niet geldigheid der per saldo ongeldig verklaarde stem poli tieke overwegingen vreemd zyn. Toen de stemming over al dan niet gel digheid plaats had, waren er reeds negen van de eerst aanwezige Statenleden ver trokken. Aan de stemming namen dus deel 65 leden, waarvan 43 zich verklaarden vóór en 22 tegen ongeldigheid. De negen aan wezige leden van den Vryheidsbond stem den eenparig tegen ongeldigheid, zoodat dertien leden van andere partyen, waar onder, naar lk mij herinner, C.H., S.D.AP„ R.K. ook tot de tegenstemmers behoorden. Het ls niet de eerste keer geweest, dat de meerderheid der Staten zich op streng wettelijk standpunt plaatste. Zoo werd b.v. driemaal besloten tot niet- toelating van gekozen Statenleden (de hee- ren Van Hinte, Ceton en Van Zutphen), omdat de Inzending van hun geloofsbrie ven niet precies had plaats gehad, zooals de wet het voorschrijft. Ik geloof ook nu niet aan politieke vereenlgingen. In 't bin nenste van mijn medeleden kan lk niet kyken, wel kan ik zeggen, wat lk vermoed, dat de meerderheid bewoog, evenals my, om vóór ongeldigheid te stemmen, niette genstaande de eerste opwelling misschien om de gemaakte fout met den mantel der liefde te bedekken. Men heeft zich ech ter te houden aan een strikte wetsinter pretatie; translgeeren ln dergeiyke geval len kan tot zeer gevaariyke consequenties voeren. Trouwens, het stembureau, bestaande uit den commissaris der koningin als voorzit ter en de heeren A. H. Gerhard, mr. J. B. Romans en mr. A. Bruch als leden, had, na' eenige oogenblikken beraad, unaniem als zyn oordeel uitgesproken, dat het stem biljet volgens art. 83 J. der Provinciale wet van onwaarde moest worden verklaard. In de gisteren gehouden zitting van het Centraal Stembureau zyn tot leden van de Eerste Kamer benoemd verklaard de ge kozenen, zooals deze reeds vermeld zyn. Om voor de historie de feiten volledig vast te leggen, verzoekt men c<ns alsnog het vol gende te plaatsen: Voor het geval de heer Douwes aanwezig had kunnen zyn, was ln beginsel overeen stemming, om zoowel aan de R. K. als aan de C. H. een stem af te staan, waardoor de 3 restén dezer partyen groóter zouden wor den dan die der S. D. A. P. Nu de heer Douwes afwezig was, zou het afstaan van een stem aan de C. H., toen nog niet bekend kon zyn, dat de Vryheids bond de stem zou missen van den heer Weiss alsook een ongeldige stem zou uitbrengen, beteekenen door het stellen van een posi tieve daad de rest der C. H. grooter zou ma ken dan die der R. K. ïyst-Serrarens, welke anders (nJ. zonder die stem aan de C. H.) voor den 4en restzetel ln aanmerking zou ko men, Men achtte het juister in deze om standigheden op eigen lijst te stemmen, dan door in te grijpen den 3en R. K. zetel in gevaar te brengen. Lichte Qeurw ROOKTABAK R009ESTER rweoooRus NIEMEIJER GBONINQSN De herdenking van het uitbreken van den oorlog Naar wy nader vernemen, ls in verband met mogelijke communistische agitatie op 1 Augustus a.s. te Eindhoven de rijkspolitie versterkt. Deze maatregel ls genomen om eventueele ongeregeldheden By de ln deze stad gevestigde grootindustrieën te voorko men. By informatie ls ons gebleken, dat er zich te Eindhoven tot heden toe geen ongeregeld heden hebben voorgedaan. Men meldt aan de „Msb.": In verband met de te vreezen commu nistische aanslagen is Zondagavond ln Eindhoven een versterking van de mare- chaussée van 50 personen aangekomen. Gisterenavond heeft een drietal auto's, met ln elk vier marechaussee'®, door de stad gepatrouilleerd. De PhlUps-fabrieken en naar verluidt ook de gasfabriek staan onder politioneele bewaking. By verschillende hoofdemployé's der fa. Philips ls politie in huls gelegerd, in verband met dreigementen, dat op hoofdemployé's aanslagen gepleegd zouden W*wy kunnen hierby melden, dat v°rl^e, week bti de N.V. Philips een groot getal communisten ontslagen ls. Ook in het Phi- llpsdorp was hedenmorgen een groote po litiemacht op de been. Gisterenavond 10 uur is wederom een afdeeling militaire politie van 50 man in Eindhoven aangekomen. Ze begaf zich naar Tongelre. De Phüips-fabrieken werden gis teravond door de gemeente-politie streng bewaakt. Op de gloeilampenfabriek werd gisteravond niet overgewerkt, wel op de glasfabriek. De contróle by de verschillende fabrieks- poorten ls buitengewoon scherp. De recherche oefent ln de geheele stad een zeer scherpen contróle-dienst uit. Ook op het binnenkomen van treinreizigers wordt nauwkeurig acht geslagen. Een en ander heeft ten oorzaak de ont vangst van eenige anonieme dreigbrieven en het voornemen der communisten, om op 1 Augustus een internationaal relletje op touw te zetten. Gistermiddag zyn twee Moth-vliegtuigen ten Noorden van Londen met elkaar in bot sing gekomen, waarby drie inzittenden den dood vonden. WALDENBURG, 30 Juli Gisterenavond tegen zeven uur vond op de mijn „Friedens- hoffnung," te Nieder Hermsdorf, een ernstig ongeval plaats. Door ontploffing van myn- gas werden 35 mijnwerkers getroffen. Slechts 12 hunner konden levend naar boven wor den gebracht. De overige 23 waren allen om het leven gekomen. De Hjken konden allen geborgen worden. De 12 overlevenden werden naar het „Knappschaft Lazaret" vervoerd, vyf hunner zyn licht gewond, doch de ove rige zeven zyn er ernstig aan toe. De oor zaak van de ontploffing ls nog onbekend. Twee kinderen van den spoorwegarbeider Nljs te Mydrecht, waren natoy de ouderiyke woning aan het spelen met lucifers. Plot seling vatten de kleertjes van een der klei nen vlam en nog voor de toesnellende vader, die het onheil bemerkte, het kind kon hel pen, stond het reeds geheel ln brand. Door haar ln een teü met water te houden wer den de vlammen spoedig gedoofd, doch het kind was reeds zoodanig met brandwonden bedekt dat geneeskundige hulp moest wor den Ingeroepen die onmiddellijke overbren ging naar een ziekenhuis in Amsterdam noodzakelijk achtte. Het kind overleed in middels aan de bekomen verwondingen. De verdachte bankbedlende gearresteerd. Het ls de politie van het bureau War moestraat te Amsterdam gelukt, den 24- jarigen Posthumus, die als bediende by een bankinstelling hier ter stede een bedrag van ca. 18.000 verduisterde, heden te arrestee ren. Zondag was de jonge man, die sinds eeni ge dagen niet meer op zyn kantoor was teruggekeerd in de buurt van de Amstellaan gezien. Rechercheurs hebben daarop de ge heele buurt afgezocht en na vertoon van het portret van verdachte aan verschillende buurtbewoners zyn zy er vanmorgen achter, gekomen, dat de gezochte kantoorbediende een kamer ln de Runstraat had gehuurd. Toen de rechercheurs zich aan de opgege ven wonfng aan de Runstraat meldden, bleek de jongeman niet thuis te zün. Na eenige uren wachten kwam verdachte des middags om drie uur thuis en viel hü di rect ln handen van de rechercheurs. De aangehoudene werd naar het politie bureau Warmoesstraat overgebracht. Daar werd hem een kort verhoor afgenomen, waarby hy toegaf een belangrijk bedrag ten nadeele van zyn directie verduisterd te heb ben. Circa 1 jaar heeft Posthumus doorgaans geknoeid en de eene valscheiyk kende cheque werd, zoodra een afrekening voor een benadeelden cliënt moest door een andere valsche cheque gedekt. En zelfs heeft de oneeriyke bediende meermalen geld uit de kas genomen om door storting op de benadeelde rekening zyn misdrijf te kunnen verbergen. De laatste weken kon de jongeman niet meer uit het geknoei wegwüs worden en liep hy tenslotte in de val. By zyn aanhouding had Posthumus nog ca. 1000 op zak, welk bedrag naar hy be. weerde, van het verduisterde geld afkom stig was. De politie heeft dit geld in beslag genomen. Woensdag zal de verdachte ter beschik king van de Justitie worden gesteld. Woensdag naar Amerika Naar verluidt zal het luchtschip „Graf Zeppelin" reeds Woensdag as. naar Amerika starten. Friedrichshafen staat weer geheel in het teeken van het naderende vertrek. Het Hapag-agentschap maakt de voor het luchtschip bestemde bagage ln orde en is druk bezig met het inladen der mee te ne men ladl~g. Deze zal een totaal-gewicht heb ben van ongeveer 1500 Kg. De bewapening ter zee voor Indié. Communistische actie te Eindhoven? De begrafenis der slachtoffers van di ramp te Veendam. Fabrieksgeheimen by de FhiBpte ken gestolen. By een mijnongeval te Nêeders dorf zijn 23 mijnwerkers omgekomen.'' Het nieuwe kabinet- Briand gevormd. Tusschen Mac Donald en Dajves nieuwe besprekingen plaatsgehad. De eerste besprekingen tusschen schen minister Henderson en den gezant Dogatewski. 9 Barometerstand 9 uur v.m-: 797 vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licfat op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9 uur 24 Hoogste Barometerstand: 766.8 m.M. te I* Coruna. Laagste Barometerstand: 750 m.M., te Lemik. Verwachting; matige tot zwakken, weer toenemende westeiyke tot zuid-v lyken of westeiyken wind, aanvankelijk op klarend met weinig of geen regen. Later toe nemende bewolking, waarschijnlijk met ra gen. Weinig verandering in temperatuur. Bij de Splendor Gloeilampenfabriek is een machine in beslag genomen Het onderzoek strekt zich tot het buitenland uit Naar wij vernemen, is het den laatsten tjjd voorgekomen, dat fabrieksgeheimen, toebe- hoorende aan de N. V. Philips Gloeilam penfabrieken en de R. V. Philips' Radio te Eindhoven, door personen, die daarvan uit hoofde van hun berekking kennis droegen, aan derden belanghebbenden zijn me degedeeld, erwijl voorts zelfs feekeningen van machines, welke door de N. VPhilips voor de fabricage harer artikelen worden, aan derden zouden zijn overgelegd. In verband daarmede is aangifte gedaan te gen bepaalde personen wegens het misdrijf van art. 273 W. v. S. Naar aanleiding daar van heeft de justitie te Arnhem eemgen tijd geleden bij de betrokken personen een huis zoeking gedaan, alsook bij de N. V. Splen dor Gloeilampenfabrieken te Nijmegen, In laastgenoemde fabriek werd op een der ma chines beslag gelegd, in afwachting van de beantwoording der vraag, of het vermoeden, dat deze machine naar de fabrieksgeheimen van Philips zou zijn gemaakt, juist is. He onderzoek zou zich overigens ook tot het buitenland uitstrekken. Thans Is hij gereed. Gistermiddag te 12.50 uur ls de „Keileem- kem" van den Wleringermeerdyk van Me- demblik naar Wieringen voltooid waardoor de afsluiting van de Wieringmeer thans is tot stand gekomen. De Wieringermeer is 19000 H.A. groot en zal wanneer de polder ls drooggelegd, pl.m. 9 pet. van de geheele oppervlakte der drooggelegde Zuiderzee uit maken. Met deze afsluiting is men onge veer 2 maanden vroeger gereed gekomen dan volgens het werkplan verwacht werd. Het niveau-verschil tusschen het water binnen de bedyking en dat van de Zuider zee by eb bedraagt 60 c.M. d.w.z. In den polder staat het water 60 cM. hooger. Men rekent dat men hiervan 25 c.M. zal kunnra wegwerken door de sluisopening, terwijl dfe rest zal moeten worden uitgemalen door een tweetal gemalen, waarvan er een electrlsch en een met Dieselmotoren gedreven zal wor den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1