■R m s Sim f3000.- f750. f125.- f50.- f40.- m Een treffende plechtigheid ZILVEREN JUBILEUM PASTOOR J. G. VAN DER WEIDEN TE VOLENDAM DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1929 Voornaamste Nieuws LAATSTE TELEGRAMMEN DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17222 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE WAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. In het begin dezer maand werd te Bayonne, in Frankrijk, een nationaal eucharistisch congres gehouden, waar aan 28000 geloovigen, 1500 priesters, talrijke bisschoppen en kardinalen deel namen. De groote beteekenis van dit congres zat echter volgens onze meening niet in de hoegrootheid van het aantal deelnemers, hetwelk men met het oog op het totaal aantal katholieken van Frankrijk, zelfs geenszins overweldi gend behoeft te achten, maar wij zou den die beteekenis liever willen zien in de volgende treffende, ja zelfs hart roerende plechtigheid, welke .met dit nationaal congres gepaard ging. De plechtigheid bestond in „de aan bieding van de kinderen aan God door de ouders." Duizenden kinderen, in het wit ge kleed, traden aan den voet van het al taar, terwijl zij in hunne armen het symbool der H. Eucharistie droegen. Ondertusschen bad de priester: „Heer, wij bieden U deze Hostiën aan; zij stellen de 226000 H. Communiën voor, opgedragen door de kinderen van Frankrijk." En de geloovigen, de ouders, ant woordden hierop, luidop en eenstem mig: „Heer, geef ons priesters, die voor ons Hostiën consacreeren. Neem ze uit onze rijen." Nu kan men schokschouderend hier tegenover staan en glimlachen over het vertoon, dat die Franschen bij offi- cieele godsdienstige plechtigheden we ten te maken, maar wij meenen, dat zij die zóó oordeelen, toch de Fransche mentaliteit, de Fransche volksziel on recht aandoen. Wij zijn eerder geneigd in deze en dergelijke plechtigheden het orom- stootelijk bewijs te zien, dat ondanks alle tijdelijke en soms ergerlijke afdwa lingen en veronachtzamingen op gods dienstig blijft en dat noch vrijmetse- nlettemin in zijn diepste innerlijk gods dienstig terrein, het Fransche volk larij, noch zoogenaamde wetenschap pelijke theorieën er op den duur en blijvend in zullen slagen, het Fransche volk los te scheuren van den schoot der moederkerk. Dat blijkt in onse dagen opnieuw, nu wij in tal van kringen in dat land een opbloei van godsdienstig leven mogen waarnemen. Of is het niet ontroerend, die dui zenden kinderen, wit van buiten en wit van binnen, die daar voor het altaar Gods treden om meer dan twee hon derdduizend H. Communiën aan te bie den aan den God, die daar woont en die de toekomst, óók van Frankrijk, in Zijne handen draagt? Is het niet tref fend, de smeekbede, welke opwelt uit het diepste innerlijk van deze Fransche ouders, die gekweld gaan onder het overweldigend priestergebrek in deze tijden, in hun land, dat altijd nog den eeretitel draagt van „de oudste doch ter der Kerk"? Is het niet tragisch, doch bemoedigend tevens, die kreet: „Heer, geef ons priesters! Neem ze uit onze rijen! Neem onze kinderen, wij smeeken het U!" Neen, een volk dat zóó zijn tekort komingen toont te beseffen, dat nog zóó kan bidden, zoo'n volk is voor den godsdienst in de toekomst nog niet ver loren en verdient niet onzen hautainen blik! Laten wij rustig verbeiden tot bij tijd en wijle God het oogenblik geko men acht, dat Hij in Zijne oneindige wijsheid, óók voor Frankrijk, van den beginne af heeft vastgesteld. En laten wij, bij dat verbeiden, te vens een Weesgegroetje bidden voor de bekeering van dit volk, dat in verleden en heden zooveel heiligen aan de Kerk ehonken heeft. PATER A. B. H. GIELEN, S.J. t y.% De „Graf Zeppelin" gestart DE STAKING TE ZAANDAM OP DE NOORDPIER TE IJMUIDEN GESTOOTEN Het bioscoopconflict in het Zuiden PASTOOR J, G. VAN DER WEIDEN Het is in zoo weinig woorden te zeggen, J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Het graf van den onbekenden soldaat te Brussel onteerd kerk en pagtfiria Grootste af deeling van de jongensschool met woning van den hoofdonderwijzer Het pokkengeval op de „Sibajak" Mijngasontploffing; 8 dooden De 1 Augustusviering De thuisreis van de Bremen BUREAUXNASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. t - ABONNEMENTENvoor Haarlem Agentschappen: per week 25 ct.; per - kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bi) vooruitbetaling. 9 HAARLEMSC r ADVERTENTIËN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bt) voorultbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tnsschen den tekst 60 ct per regeL g Alle a bonné'sop dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden Levenslangegebeeleongeschiktheid tot werken door bij een ongeval met t rt ft bij verlies van een hand, tegeD ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I ÜUUU>~ verlies var beide armen.heide beenenot beide oogen I I doodelijken afloop 11w li een voet ol een o»>g: I I duim of wijsvinger; I |IU« been ot arm bij verlies van een bij 'n breuk van bij verlies v. een anderen vinger. Heette het gisterenmorgen nog, dat Pater Gielen, de Jezuïet-Amsterdammer bij uit stek, uit voorzorg van de laatste H.H. Sa cramenten was voorzien, gisterenmiddag reeds moest over hem de doodsklok worden geluid. Na sinds ongeveer twee jaren geworsteld te hebben met een sloopende ziekte, heeft Pater Gielen het moe-gepeinsde hoofd t# rusten gelegd. Deze tijding de dood komt toch eigen lijk altijd nog onverwacht zal niet nalaten allerwegen ontroering te wekken, want al heeft Pater Gielen vooral in de hoofdstad zijn zegenrijken arbeid verricht, óveral in den lande had hij zijn virenden en kennissen, die vroeger of later allen mochte^ profi- teeren van zijn vaderlijke, priesterlijke zor gen, van zijn diepe en omvangrijke kennis, vooral ook van zijn phenomenaie belezen heid. In het jaar 1911. toen Pater Gielen onder minder gemakkelijke omstandigheden het voorzitterschap van de Amsterdamsche ver- eeniging en bibliotheek „Geloof en Weten schap" van Pater Hendrichs overnam, is hij zijn eigenlijk „openbaar" leven begonnen; aanvankelijk, in zijn eerste priesterjaren, do ceerde hij aan het Canisiuscollege te Nij megen wis- en natuurkunde de scherpe, de cerebrale geest, welke den wis- en na tuurkundige over het algemeen kenmerkt, is hem steeds bijgebleven, later doceerde bij aan het gymnasium te Katwijk, tot hij in 1911 benoemd werd tot kapelaan in Am sterdam. Daar eerst kon de veelomvattende geest van Pater Gielen zich ten volle ontplooien, doordat hij er als voorzitter van „Geloof en Wetenschap", als redacteur van het door hem gestichte tijdschrift „Boekenschouw" en als moderator der Studentenvereeniging „St. Thomas Aquinas" met talloos vele intellec- tueelen in relatie kwam. Pater Gielen heeft in de wereld der ka tholieke jongeren als priesterlijk vertrou wensman en als boven allen uitstekend ge leerde, een groote rol gespeeld; niet al deze jongeren hebben Pater Gielen's oordeel steeds naar waarde weten te schatten, inder daad kon Pater Gielen ook vaak zeer scherp zijn, wanneer hij de overtuiging had, dat b.v. tegen een al te moderne, al te onevenwich- wichtige litteraire richting opgetreden moest worden, doch allen zonder uitzondering had den bewondering voor Pater Gielen's onover troffen kennis, vooral op boekengebied. O, die boeken! Pater Gielen woonde in zijn kamer in de Krijtberg-pastorie als het ware In een huisje van boeken, in een boe- ken-mijn, waarin hjj een schacht geboord had, om rustig te kunnenvérder boren, vérder graven! Hoe talloos velen hebben Pater Gielen hier in zijn kamer, waarvan hij de wanden zélf zoo eigenaardig had beschilderd, mo gen bezoeken, hoe velen hebben hier zijn wijze raadgevingen, zijn veelzijdige inlich tingen mogen vernemen! Hier kregen velen steun en houvast in het leven. Pater Gielen's kring strekte zich echter veel verder uit dan zijn studeerkamer: hij trad op in het openbaar met lezingen en conferenties, welke steeds zeer de aandacht trokken, en als scherp-recenseerend en rake artikelen schrijvend redacteur van „Boe kenschouw" tevens ook als directeur van het Centraal Bureau voor Lectuur, stond hij voortdurend in contact met honderden, met duizenden ongeziene vrienden en leerlingen. Zoo zullen duizenden In den lande thans In eerbied en dankbaarheid gedenken den edelen priester-geleerde, die zich zelf en zijn fijnen, rijken geest geheel in dienst stelde van anderen en zich daardoor in veler har ten een monument stichtte, „aere peqrennius," duurzamer dan koper! Hij moge rusten in vrede! Naar een Berli.jnsch correspondent uit Friedrichshafen meldt, is het zoo goed al? zeker, dat de „Graf Zeppelin" niet vóór Vrijdag naar Amerika vertrekt, aangezien de weersgesteldheid boven Zuid-Duitsoh- land zich ongunstig ontwikkelt en morgen boven het gebied van het Meer van Con- stanz storm te verwachten is. Dr. Eckener heeft de passagiers op de hoogte van een en ander gesteld. Dr. Eckener heeft de passagiers van de „Graf Zeppelin" nadere mededeelingen om trent de reis gedaan. Hij liet uitkomen, dat hij de ervaring heeft opgedaan, dat de reis naar de Ver- eenigde Staten slechts zeer zelden langs den directen weg kan worden gemaakt. De af stand van de Golf van Biscaye tot aan de Azoren bedraagt 2700 K.M., doch kan bij de oogenblikkelijke weersgesteldheid slechts worden genomen, indien de wind een sterkte van 10 a 12 M. per seconde heeft. De weg over Gibraltar naar de Azoren is wel 3400 K.M. lang. doch aangezien de snelheid van het luchtschip hier IV, maal zoo groot zal zijn. zal men toch 7 a 8 uur winnen. Onder de gegeven omstandigheden zal het eerste gedeelte van de reis slechts langzaam worden afgelegd, doch na Gibraltar zal de Oostelijke passaatwind een zeer snelle reis mogelijk maken. De post is reeds aan boord van het lucht schip gebracht en ook met het inladen van de vracht is reeds begonnen. De menagerie aan boord is intusschen nog met 2 paar dui ven vermeerderd. Op de werf is alles in de weer om het schip geheel gereed te maken. De „Graf Zeppelin" zal ditmaal o.a. een zending van 600 zangvogels meenemen. Voorts worden twee apen meegenomen. De Zeppelin is vanochtend om half 4 ge start. Er zijn 18 passagiers aan bcord en staan onder leiding van dr. Eckener. Uit Constanz wordt gemeld, dat de Zep pelin om 3.55 over deze stad vloog, op vrij groote hoogte. De hemel is wolkeloos. Blinde passagier aan boord. Toen vast stond, dat de „Graf Zeppelin" In den afgeloopen nacht zou starten, heerschte In Friedrichshafen een opgewon den, bijna feestelijke stemming. Te 2.30 uur werden de passagiers met een autobus van het Kurgarten Hotel afgehaald. Voor het overgroote deel bestond het gezelschap uit Amerikanen. Voorts waren er vele journa listen, och ook hier domineerden de Yan kees. Dr. Eckener deelde mede, dat het weer gun stig was voor den start. Tusschen Chalons en Spanje verwacht Dr. Eckener een gehee- le zone van mooi weer. Dr. Eckenr zal zelf het commando voeren, doch zal afgelost worden door de waarnemende commandan ten, kapitein Lehmann, Remming en von Schiller.. De overige officieren aan boord zijn Prust Wittmann en Sant. De groote hal, waarin zich het luchtschip bevindt, wordt bestraald door groen licht. Te half d'rie loopen reeds de motoren, om deze warm te laten draaien. Langzamerhand arriveeren ook de passagiers met hun vrien den en verwanten, die hen uitgeleide doen, alsmede talrijke journalisten. Buiten is het bijna windstil en de uitgesterde lucht is vol komen helder. Te 2 uur 40 klinkt een fluit signaal en het commando „bemanning aan boord" Vjjf minuten later stijgen ook de passa giers in. In alle talen wordt afscheid geno men. De laatste, die het luchtschip bestijgt is Dr. Eckener Te 3 uur 15 zet het lucht schip zich in beweging. De blokken waaraan bet veranderd is, worden uit de hal gescho ven en de Clraf Zeppelin'" wordt naar buiten gébracht. In den helderen sterren nacht. waar het door talrijke schijnwerpers daghelder wordt verlicht, plotseling de groote sensatie, het commando „Halt!" Overal hoort men het gemompel „blinde passagier". De „blinde passagier" zou dit maal een geheel nieuwen weg ontdekt heb ben en zich langs een der ladders in het bovenste gedeelte van den romp hebben ver scholen. Een werkman, die hem meende gezien te hebben had onmiddellijk de directie gewaar schuwd MCn zocht echter zonder resultaat. Men heeft echter geen zin nog langer té wachten. Als hij er inderdaad is. dan maar starten met „den blinden passagier". Te 3 uur 30 verheft de „Graf Zeppelin" zich onder het gejuich der toeschouwers van den grond en onttrekt zich al spoedig aan het, spel der seh'mwerpers door met groote snel heid in N.W. richting eerst, dan meer in westelijke richting te verdwijnen. ROHRBACII. De „Graf Zeppelin" passeerde hedenmorgen te 5 uur 45 Sackirigen en vloog toen langs den Rijn naar Bazel, waar 't vijf minuten voor zes verscheen. Aangezien het weer hier eenigszins betrokken was, vloog het luchtschip zeer laag, zoodat het uitste kend was waar te nemen. Van het vliegveld te Bazel stegen twee vliegtuigen op, om het luchtschip tegemoet te vliegen en het te begeleiden tot over de Fransche grens, die te vijf minuten voor zes gepasseerd werd. den mist worden toegeschreven, toch ook is veroorzaakt door onvoldoende navigatie en door onoplettendheid1. De Raad vermoedt dat de schipper zich er niet voldoende van heeft overtuigd dat het schip werkelijk Noord voor lag. Wat de ontploffing betreft, hier is weer met de grootste onvoorzichtigheid gewan deld. De gevallen welke zich in de laatste jaren hebben voorgedaan schijnen nog niet voldoende te zijn doorgedrongen tot hen. die maar steeds voortgaan zich aan de ge varen van carbidontploffing bloot te stellen. 1 De „Graf Zeppelin" naar Amerika ver trokken. Bedankt de heer Ter Laan als burgemeester? De „Tribune" ontvangt van „betrouwbare zijde" het volgende bericht: Woensdag 24 Juli had er een vergadering plaats van de afd. Zaandam van de S. D. A. P. waar uiting werd gegeven aan de diepgaande ontevredenheid der arbeiders over de handelingen van den heer K. ter Laan, burgemeester van Zaandam, in ver band met de staking in het houtbedrijf. E kwam een voorstel, om den heer Ter Laan als lid der S. D. A. P. te royeeren. Het bestuur der' S. D. A. P. zou een con ferentie met den heer Ter Laan hebben gehouden, waarvan het resultaat is, dat de heer Ter Laan mededeelde als burge meester te zullen bedanken! Onvoorzichtigheid de oorzaak. Gisteren deed de Raad voor de Scheep vaart uitspraak in zake het stooten op de Noordpier van IJmuiden door cïen motor- jptter „De -Jon^e Albert"^ UK 152 tijdens mist en ae daarop gevolgde" 'cartódohtplbf- fing. De Raad is van oordeel dat liet stooten op de blokken van cfe Noordpier, al moet dit dan in hoofdzaak aan den heerschen- Actie en weder.actie. Behalve een 30-tal bioscoophouders inden land'e die door den Bioscoopbond als lid zijn geschorst, omdat zij weigeren de hi. te hooge wekelijksche bijdrage tot steun- verleening aan den bioscoopstrijd in het Zuiden te betalen, zjjn ook eenige filmver huurkantoren van verdere levering aan de bondsleden uitgesloten omdat zjj aan bo venbedoelde geschorste leden films verhuiir- den. Deze verhuurkantoren zijn „Afex" en „Dua", beide te Amsterdam, en het Film verhuurkantoor te Uithuizen. Een groot aantal leden van den Bond, on der wie ook enkele der voornaamste exploi tanten sympathiseeren ten zeerste met de actie tegen de willekeurige handelwijze van he Bondsbestuur. Naar aanleiding van een en ander zullen naar de „Grondwet" vei. neemt Maandagochtend 5 Augustus as. deze geschorste en ontevreden bioscoopnou- ders r,aar schatting een.60-tal le Ara. sterders in dé" Passage-"bioscoop in verga dering bijeen te komen, teneinde hun ge zamenlijke houding te bepalen voor de dien dag des namiddags te houden algemeene vergat'cii.2g van den Ned. Bioscoopbond. Op 4 Augustus a.s. zal Volendam feest vieren! Dan zal de bevolking dankbaar den dag herdenken, dat de ZeerEerw. Heer J. G. van der Weiden 25 jaar pastoor is in die gemeente. Eigenlijk begint de {eestviering reeds Za terdagmiddag a.s. Te 3 uur wordt de jubilaris feestelijk ingehaald aan 't Zuideinde. Het was op 20 Juli j.l„ den warrasten dag van Juli, den warmsten dag, dien deze zo mer misschien zal geven, dat we naar Volen-I dam togen, om Z. Eerw. in verband met dit! heuglijk feit te interviewen. In Amsterdam was de hitte tastbaar. Met het bootje, dat vlak tegenover 't Centraal Station is gemeerd, werden we naar de an dere zijde van het IJ gebracht, naar de tram voor EdamVolendam, Toen bleek, dat alles wat we tot nu toe hadden meegemaakt, nog slechts een voorproefje was, van wat ons te wachten stond. Een rit per tram bij deze temperatuur be- teekent een verschrikking. Nijdassig en vin nig, schokkend en schommelend, vertragend in de dorpen met één lang, ononderbroken, eentonig gebel, voortjakkerend met dof ge rammel door het eindeloos verre weiland, zóó bereikt de passagier, voortdurend gehuld in stof, rook en roet het eindpunt. Volendam. Het stationnetje blakerde in den zonne gloed. Hitte hing in de nauwe straten en straatjes van dit dorp. Alleen op den dijk wuifde de zee een weldadige koelte aan. Langs een smal trapje naar beneden, n straatje rechts, 'n straatje links en we staan vóór de brug, waarachter kerk en pastorie zijn gelegen. We bellen aan. „Even wachten," zegt de gedienstige in Volendamsche dracht. Na een poosje hooren we iemand met fel gerucht de trap afdalen. „Dat kan de pastoor niet zijn; zoo kan alleen iemand afdalen, die nog in de kracht zijner jaren is." Toch blijkt 't de pastoor te zijn. Een rij zige, forsche gestalte. Recht als een kaars. Ik krijg een gevoel als duimelot een» be kroop, toen hij den reus zag. Kort en dui delijk zet ik het doel van mijn komst uiteen. „Ik weet niets," antwoordt de pastoor, „ik ben 25 jaar hier, dat is alles." Ik dring aan, waardig en voorzichtig, op enkele data uit zijn priesterleven, speciaal uit de laatse kwarteeuw. Mijn pogingen blij ken tevergeefsch. In een behoefte, om mij uit deze impasse te willen redden, zegt Z- Eerw.: „Daar gaat juist 'n kapelaan; vraag dien maar, wat u weten wilt." Weer sta ik in de volle, onbarmhartig warme zon, die in dit hoekje, ingesloten door kerk, pastorie en huizen, een temperatuur ver boven de 90 graden heeft gekweekt. Ik haal den kapelaan in. Die vertelde me 't een en ander en verwees me naar iemand, die er meer van wist, No. 2 verwees me naar een derden, die precies aan 't andere eind van 't dorp woonde en niet thuis bleek te zijn. Daar werd me het adres genoemd va» no. 4, die noodlottigerwijze alweer iemand wist, die me beter kon inlichten dan hij. Ik noem geen namen; alleen dit: het laat ste adres, da me opgegeven werd, bleek het juiste te zijn. Hier vernam ik alles, vat ik wenschte te weten en had daarnevens gele genheid in een V--1 «---'-M- '--n de ver moeienissen des daags en den feilen zonne brand te herstellen. Toen begreep ik ten volle, toen ik en kele feiten en bijzonderheden over pastoor Van der Weiden had genoteerd, dat deze priester mij geen ander bescheid had kunnen geven dan hij gegeven had. Deze werker in den wijngaard des Heeren schuwt alle eerbetoon. Toen ik aan het laatste adres 'n kwar tiertje had zitten praten, kreeg ik den indruk dat pastoor Van der Weiden met al die Wi' goed bedoelde verheerlijking van zijn per soon eigenlijk maar weinig gediend moet zijn. Pastoor Van der Weiden behoort tot hen, die zich als feesteling zoo onbeholpen voe len. wat pastoor Van der Weiden is, als pries ter en als mensch. Alles voor zijn kerk; zijn kerk vóór alles. En hier raadplegen we onze aanteekeningen: 1907 kerk vergroot (zijbeuken). Van meer re- centen datum: het Godshuis van een par ketvloer voorzien. Eén blaadje verder vinden we: een warm vereerder van 't H. Sacrament. Van zijn groote lietde voor 't Allerheiligste getuigen o.a. de drie Cibories, vervaardigd door den edelsmid Brom te Utrecht. Als priester gaat pastoor Van der Weiden ook het onderwijs bijzonder aan 't hart. Bij zijn komst te Volendam bestond alleen de Zusterschool. In 1913 werd daarnaast een katholieke school voor jongens gesticht, die op 2 Januari 1914 kon geopend worden. Werd ze bij de opening bezocht door onge veer 250 jongens, dit aantal is thans na vijftien jaar nagenoèg verdubbeld. Pastoor Van der Weiden als mensch. Wederom raadplegen we onze aanteeke ningen: een man met een gouden hart, eer innig-godsdienstig, een gevoelig mensch. Wat pastooor Van der Weiden als menscli is, weten zijn parochianen te verhalen, wan neer ze bijzonderheden vertellen uit de da gen van den watersnood (1916), toen de pa rochie door het zeewater overstroomd werd. Toen heeft zich pastoor Van der Weiden doen kennen als de herder, die zijn schapen bijstand verleent, wanneer ze in zorg en moeilijkheid verkeeren. Volendam bereidt zich voor, om het feest van zijn geliefden herder te gaan vieren. Er zhl feest gevierd worden. Geen feest, dat met hulpmiddeltjes en handigheidjes tot het peil van een echt feest moet worden opge voerd. Neen, de feestvreugde zal spontaan zijn, vanzelfsprekend, geheel katholiek Vo lendam zal feestvieren. En bij de feesvierende parochianen zullen zich voegen de honderden, die in pastoor Van der Weiden een helper, een weldoener, een vriend, een raadgever hebben gevonden! de B. Dc ontwring van het graf van kenden soldaat te Brussel. Een verklaring van de Nederlandsche regeering. De regeeringsverklaring van het nieuwe Fransche kabinet. De Kamer spreekt haar vertrouwen in Briand uit. De Grieksche premier, Venizelos, zal op de herstelconfercntie in Den Haag Ter- schijnen. Het onderzoek inzake de ramp van de „Vestris" is geëindigd. Denemarken geeft postzegels uit ten biste van het kankerfonds. Barometerstand 9 uur v.m.: 741, stilstand OPTICIENS FABKIKANTErt LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.20. Een verklaring der Nederlandsche regeering Zooals wij dezer dagen berichten, Is door een onbeschaamden Nederlander uit Was senaar het graf van den onbekenden sol daat onteerd. Vanwege het Belgische departement van buitenlandsche zaken wordt nu medege deeld, dat de Nederlandsche zaakgelastigde te Brussel, gezantschapsraad H. W. P. M. ridder Huyssen van Kattendjjke, hedenmor gen een bezoek heeft gebracht aan dit mi nisterie waar hij in plaats van door minis ter Hymans, die afwezig was, ontvangen werd door den secretaris-generaal Van Langenhove. De Nederlandsche zaakgelastigde ver klaarde opdracht te hebben gekregen, zoo wordt ons uit Brussel gemeld, te informee- ren naar de nationaliteit en de identiteit van het individu, dat zich jJ. Zaterdag heeft schuldig gemaakt aan de verregaande onteering van het Graf van den Onbeken den Soldaat. Nadat ridder Huyssen van Kattendjjke deze inlichtingen had ontvan gen, verklaarde hij, dat zoowel de Neder landsche regeering als het) gansche volk van Nederland deze schandelijke daad una niem Mkeurt. Onze jKgchtig De patiënt overleden De pokkenlijder aan boord van de „Siba jak", de scheepsdokter G. J. Faber, is heden overleden. RIJSEL, 31 Juli. B. T. A. Hedenavond heeft een ontploffing plaats gehad van mijngas in de mijnen van Escartelles te Courcelles lez Lens. Acht mijnwerkers werden gedood. Arrestaties te Parijs. PARIJS, 31 Juli. B.T.A. Een 40-tal militante communisten werden heden gearresteerd. Vastgesteld werd, dat zij vóornemens wa ren aan de Augustusviering deel te nemen. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft 58 bevelschriften geteekend tot het uitwijzen van vreemde militante communisten. Heden heef men in de gangen van het hotel in de rue Nationale verschillende ontploffings middelen gevonden daar achtergelaten door een individu dat merkte nagegaan te wor den door de politie. Dit individu wordt thans ijverig gezocht. LONDEN, 1 Aug. Het stoomschip Bremen is hedenavond laat te Plymouth aangekomen na een recordreis van 4 dagen, 14 uur en S3 minuten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1