I ,50.- 40.- Nederland vooraan! VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1929 Telegrafisch Weerbericht LAATSTE TELEGRAMMEN BUREAUXNASSAULAAN 48 ADVERTENTIËN 35 ct. p. regel - dit nummer bestaat uit drie bladen DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17223 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. DE STAKING TE ZAANDAM EN DE HOUDING VAN burgemeester TER LAAN Een bespreking in de S. D. A. P. De Kabinetsformatie W, „DE PLASMOLEN" TE MOOK Deze bekende uitspanning geheel afgebrand De Nationale Bedevaart naar Lourdes Koninklijke onderscheidingen Pauselijke onderscheiding Ernstig auto-ongeluk bij Hamburg DE TOCHT VAN DE „GRAF ZEPPELIN" Nabij de Balearen gesignaleerd Voornaamste Nieuws Examens Hoofdakte Personalia Ernstige ontploffing te Hoorn De misdraging van een Leidsch student te Brussel J. J. YVEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem De Haagsche Herstel conferentie Opzienbare verklaring van Senator Borah Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Poetrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 cL; per kwartaal 3-25per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. NIEUWE HAARLE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 et p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 cL per regel g Alleabonné'sopditblad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden r aaaa isgen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen OUUUi" Levenslangegeheeleongeschiktheid tot werken door f ^r ft bij een ongeval met r Ar n bij verlies van een hand, r-t rtp bij verlies van een verlies van be" le armen, beide beenen of beide oógen; I I OUi~doodelijken afloop It JU. "een vqet of een oog: I 11 J."*duim of wijsvinger: bij 'n breuk van been of arm: bij verlies v. mm anderen vinger. Dezer dagen heeft men kunnen le zen, dat de Gezant van Pruisen bij het Vaticaan op 11 Juli aan den H. Vader paus Pius XI bij gelegenheid van diens 50-jarig priesterjubileum namens de regeering van den Pruisischen Staat een geschenk had aangeboden in den vorm van een handschrift der Duitsche minnezangers, hetwelk zich tot dusver te Heidelberg bevond. Wanneer men dit leest, beseft men eerst goed, welk een veranderinger in de hoofden fen harten der menschen met betrekking tot het Pausdom in verloop van tijd heeft plaats gegrepen. Pruisen, dat eertijds het bolwerk was van het anti-papisme, ja, welks anti- roornsch karakter in den loop van eeuwenlang welhaast spreekwoordelijk was geworden, sluit niet alleen een concordaat met den Paus, heeft niet alleen een gezant bij den Paus, maar biedt den Paus zelfs een geschenk aan en dat niet bij een of andere poli tieke gebeurtenis, maar bij een zuiver kerkelijk jubileum van den Hoogsten Gezagdrager in de Katholieke Kerk. Wat zijn de tijden veranderd, zoo toepen wij uit bij het constateeren van dergelijke merkwaardige gebeurtenis sen! Maar de tijden zijn niet alleen Veranderd, ze zijn ook verbe terd, want dergelijke, van onderlinge Vraardeering getuigende verandering in de wederkeerige gevoelens kan toch al leen een verbetering genoemd borden. Die verbetering eert zeker de Pruisische, staatsgemeenschap in haar geheel en kan slechts goede vruchten afwerpen voor het algemeen welzijn der volken. Het spreekt vanzelf, dat wij katho lieken ons hierover en over het groeiend aanzien dat de Pauselijke Stoel geniet, slechts kunnen verheugen. Maar als Nederlandsche katho lieken moet het ons toch in steeds sterkere mate opvallen, dat het lage land aan de kille Noordzeestranden zoo zoetjes aan een der weinige gaat wor den, waar men onder beïnvloeding van anti-papistische „staatslieden" als Ker sten en Lingbeek nog steeds volhardt in zijn afkeer van den Paus van Rome. Nederland staat hiermee vooraan, bijna vereenzaamd in de geheele we reld, maar wij kunnen niet zeggen, dat dit vooraanstaan hier voor Nederland eervol is. Wij zouden hun, die hier de anti papistische palstaanders vormen, wil len toeroepen: Heeren, spiegelt u aan Pruisen, dat zooveel machtiger is dan bet kleinere Nederland, dat geleerd beeft, misschien uit welbegrepen eigen belang, zijn afkeer te overwinnen. Toon ook hier, dat een klein land in berken des vredes groot kan zijn. Op dit gebied hebt gij tot dusver die taak verzuimd! Te Zaandam werd gisteravond in gebouw "Ons Huis" een vergadering gehouden van j*e afdeeling Zaandam der S. D. A. P., ter espreking van de houding van den burge- J*ster K. ter Laan als hoofd der politie, in rband met de staking in het houtbedrijf. h vergadering werd bijgewoond door den Partijvoorzitter, den heer J. Oudegeest. Burgemeester Ter Laan zal meer handelen In den geest der S. D. A. P. vergadering was druk bezocht; zij erd gepresideerd door den partijvoorzitter eJJ beer J. Oudegeest, afv Werd uit de verSadering een motie van va voorgesteld, welke op voorstel n den heer Oudegeest niet werd aan- »p d' dP grond van het feit, dat deer Oude- ®st Jp-n burgemeester Ter Laan in vooraf- P^nde conferenties de verzekering heeft °gen ontvangen, dat deze in den vervolge s e^' ^zal handelen naar den geest der Burgemeester Ter Laan was zelf niet ter Sadering aanwezig. Het is ons bij navrage ter bevoegder plaat- stj^bleken, dat de kabinetsformatie in dit tüs haar Tlornlaal verloop heeft. Nadat usschen den kabinetsformateur eenerzijds be A.R., c.H. en R.K. Tweede Kamer- ^■cties anderzijds een uitwisseling van j^~Untelijite bescheiden heeft plaats gehad, jh zooals steeds in zijn voornemen lag, gen ^T' Buys de Beerenbrouck de yerte- k<mj^°rdteers dier fracties tot een samen- Zooals met hem uitgenoodigd. wij reeds mededeelden, worden de rtn(?r'sdag 1-1- gehouden besprekingen Vrij voortgezet. die bijeenkomst zal een definitieve be- in een of anderen zin gunstig of lerri Stig voor de vorming van een par- ai*611 kabinet steunende op de rechter- Vallen. Gistermiddag brak brand uit in het be kende ontspanningsoord Hotel ..De Pias- molen". gelegen tusschen Gennep en Mook. De brand is waarschijnlijk ontstaan door een defect aan een der schoorsteenen. Door den feilen wind breidde het vuur zich zeer snel uit. Toen de brand ontdekt was, had het vuur zich reeds zoodanig uitgebreid, dat aan blusschen niet meer viel te denken. De hulp van de Nijmeegsche brandweer werd ingeroepen, die te half drie arriveerde, doch deze moest zich beperken tot het beschermen van de omliggende gebouwen. In het hotel bevonden zich ongeveer zestig gasten, van wie veel goederen verloren gin gen. De schade^ ook de bedrijfsschade, wordt door verzekering gedekt. Omstreeks 12 uur begaf een kellner zich naar de 3e étage. Boven gekomen kwam hem een verstikkende rook tegemoet. On middellijk maakte hij alarm en toen perso neel en logeergasten toescheten, bleek de linker bovenvleugel van het hotel reeds in volle vlam te staan. Onmiddellijk werden pogingen aangewend om het vuur te blus schen, maar de omstandigheid, dat het oude hotel van binnen bijna geheel van hout was opgetrokken, waarbij nog kwam. dat de brand aan de windzijde ontstaan was. maakte deze pogingen vruchteloos. Met ra zende snelheid greep het vuur om zich heen. Men moest zich overhaast in veiligheid stel len. De brandweren van Mook en Middelaar waren inmiddels met twee kleine hand- brandspuitjes ter plaatse gekomen, maar stonden volslagen machteloos. De dunne waterstraaltjes reikten ternauwernood tot de eerste verdieping, terwijl het op de derde verdieping brandde als een lier. Onmiddellijk werd daarom de hulp van de Nijmeegsche brandweer ingeroepen, die zeer spoedig met een groote motorspuit op de plaats des onheils verscheen. Door dit alles was geruime tijd verloren gegaan en dit werd het hotel noodlottig. De brand had enorme afmetingen aangenomen en, voort gejaagd door den stormachtigen wind, sprong het vuur van kamer tot kamer. Woest loei den de vlammen, van alle kanten sloeg het vuur uit en ook de machtige stralen van de Nijmeegsche motorspuit vermochten niets tegen het ontketende element. Om 1 uur stortte met donderend geraas het dak in en een oogenblik scheen het vuur toen in hevig heid te minderen. Evenwel, hetwas slechts schijn en een nieuwe stormbui, wakkerde het vuur aan, dat zijn vernielend werk met grootere hevigheid voortzette. Begrijpelijk is het, dat de brand onder de talrijke logeergasten het hotel was geheel bezet en er logeerden ongeveer 60 menschen groote ontsteltehis verwekte. Er ontstond een oogenblik een paniek, maar spoedig her kregen de meesten hun bezinning en trach ten van hun have en goed te redder wat er nog te fedden viel. Veel is echter verloren gegaan, ook doordat men in de haast vol- getaste koffers naar buiten wierp, waar de neerstroomende regen alles 'doorweekte. De reddingspogingen moesten dan ook spoedig gestaakt worden. Een critieke toestand ontstond tegen 2 uur, toen ernstig gevaar dreigde voor ex plosie van de lichtinstallatie. Onder leiding van den districtscommandant van de Kon. Marechaussee te Nijmegen, den len luit. jhr. Bowier, werden pogingen in het werk ge steld, deze ramp te voorkomen. Omzichtig werd de groote hoeveelheid carbid verwij derd, waarna men het gas uit den houder liet ontsnappen. Dank zij dit doortastend op treden is het gelukt het gevaar bijtijds af te wenden. Omstreeks 3 uur begon het vuur in hevig heid te minderen en was het gevaar voor verdere uitbreiding geweken. De brandweer begon toen de bedenkelijk nellende muren om te halen en nam het nablusschingswerk ter hand, dat nog geruimen tijd in beslag nam. De bovenverdiepingen van het hotel zijn nagenoeg geheel afgebrand, de voor eenige jaren gerestaureerde benedenverdieping kon, dank zij de omstandigheid, dat het hecht en stevig gebouwd is, behouder blijven, maar heeft wel zeer ernstige waterschade beko men. Omtrent de oorzaak van den brand loopen de meeningen uiteen. Er was met het oög op de drukte een tweede fornuis, dat geruimen tijd buiten gebruik geweest was, aangestoken en men vermoedt, dat de schoor steen defect was. Van andere zijde werd de veronderstelling geopperd, dat kortsluiting de oorzaak was. Van heinde en verre waren de nieuwsgie rigen per auto en rijwiel komen opdagen, om het schouwspel van den brand gade te slaan. Rijks- en gemeentepolitie hield de menigte op eerbiedigen afstand. De in hun vacanticrust opgeschrikte logeer gasten zochten beschutting tegen het bar slechte weer in de café's in de omgeving, vanwaar zij den brand gadesloegen en voor bereidingen troffen om naar huis terug te keeren. Persoonlijke ongelukken zijnniet voorge komen. De schade is zeer aanzienlijk en wordt door verzekering gedekt, terwijl de eigenaar, de heer Van der Grinten, c voor het seizoen tegen bedrijfsschade verzekerd is. Inzake den brand m het Hotel „De Piasmolen", vernemen wij nog nader, dat het benedendeel van het hotel door het vuur is gespa'ard. De beide bovenverdiepin gen zijn evenwel geheel uitgebrand. De schade wordt getaxeerd op 50.000. Een dame in den trein overleden De bedevaartstreinen van de Nationale Bedevaart naar Lourdes. zijn gisteren weer te Roosendaal teruggekomen. De eerste trein kwam met ongeveer drie kwartier vertraging aan. Ook de ziekentrein had ongeveer een half uur vertraging. Er heerschte weer groote drukte aan het station en de dames en heeren van de Roo- sendaalsche Transportcolonne maakten zich, ais altijd zeer verdienstelijk met het over dragen der zieken naar de verschillende treinen. Omtrent de genezing van mej. A. van Gerwen, uit Zesgehuchten, oordeelen de doktoren, dat men niet te voorbarig moet zijn. Wel is z;j plotseling genezen en ge voelt mej. Van Gerwen zich thans heel ge zond, doch zij leed aan een ziekte vermoe delijk van voorbijgaanden aard, zoodat het onzeker is, of deze genezing wel als een wonder zal mogen worden aangemerkt. Intusschen is in den trein, nabij Tourns nog een pelgrim, n.l. de 21-jarige mej. J. Hou- brich, wonende Zeeburgerdijk te Amster dam, overleden. Dit is, behalve J. Braat uit Etten en Betsy Melis uit Tilburg, thans de derde overledene. Het lijk van mej. Hou'orich is te Roosen daal, op last van de politie naar het zieken huis „Charitas" overgebracht, waar het ge kist zal worden, om vervolgens naar Am sterdam te kunnen worden overgebracht. Overigens zijn ook nog twee vrouwelijke pelgrims, wijl zij in stervensgevaar verkee- ren, in een van de stationsbureaux op rust bedden gelegd, in afwachting of zij verder vervoerd kunnen worden. Bij den verjaardag van H, M. de Koningin- Moeder H. M. de Koningin heeft op 2 Augustus de navolgende onderscheidingen in de Huis orde van Oranje toegekend. Groot-Kruis: Mr. O. Vissering, president van de Nederlandschp Bank. Groot-Officier: Mr. J A N. Parijn rurge- meester van 's-Gravenhage. Gouden eere-medaille voor Kunst en Wetenschap: dr. J. Wagenaar, directeur van het Kon. Conservatorium voor Muziek te 's-Gravenhage- Commandeurs: Mr. dr. G. A. W. ter Felk- wijk, gemeente-secretaris van 's-Graven hage; C. ,G. Vattier Kraane, directeur ran de N. V. BlaauwhoedehveemVriesseveem te Amsterdam, Ridder le klase: C. L. Boer, Eerste luite nant der Grenadiers, directeur van de Kon. Militaire Kapel te 's-Gravenhage; J. H. van Mastenbroek, kunstschilder tè 's-Graven hage; P. Spaa Jr., voorzitter van de Chr. Vereeniging „Bijbel en Oranje'.' te 's-Gra venhage en J. van der Post. voorzitter van de Christelijke Vereeniging „Bijbel, Oranje en Nederland" te 's-Gravenhage. Verder is bevorderd tot Groot-officier in de Oranje Nassau-orde W. de Vlugt, burge meester van Amsterdam; zijn benoemd in de Orde van Oranje Nassau tot officier mevrouw P. A. van Leeuwen-Waller en mevrouw B. R. M. Koningsberger-Lang leden van de- uitvoe rende commissie van het Nationaal Comité tot huldiging van H. M. de Koningin- Moeder te 's-Gravenhage; mevrouw F. A. J., Trip-Zegers Veeckens, president van het Huldigingscomité in Nedcrlandsch-Indië; A. I. de Haen, voorzitter van het Aubade- Comité bij de huldiging van H. M. de Koningin-Moeder te Amsterdam (bij bevor dering); tot ridder Jonkvrouwe W. van Panthaleon Baronesse Van Eek, penningmeesteres van h-'; Natinaal Comité tot huldiging van H.M. de Koningin-Moeder te 's-Gravenhage; F. Th. M. Lunt, leider van het Regentessespel in het Stadion te Amsterdam en C. de Graeff te Amsterdam. De heer Johan Dierts, dirigent van het Kon. Muziekkorps der Kon. Ned. Sigaren fabrieken Goulmy Baar te 's-Hertogen- bosch heeft ter gelegenheid van het ze vende lustrum van dit korps, van Z. H. den Paus het gouden kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" ontvangen. Nederlandsche doktersfamilie zwaar getroffen Een N .T. A.-telegram uit Berlijn meldt, dat op den Kielerst-aatwcg nabij Barm- stedt (een plaats in de omgeving van Ham burg), gistermiddag een ontzettend auto ongeluk is gebeurd Een Nederlandsche auto. waarin negen personen gezeten waren, n.l. .es volwasse nen en drie kinderen, probeerde een ande ren auto, welke voor hem reed, m te halen Daarbij geraakte de Nederlandsche auto van den straatweg, kwam in een langs den weg loopende sloot terecht en botste ver volgens tegen een boom. De gevolgen waren, gezien het feit, dat de auto met een snelheid van ongeveer ne gentig K.M. had gei 'den. verschrikkelijk. De auto werd geheel vernield Een kind was onmiddellijk dooci De eigenaar van den auto, een Neder landsche dokter, stierf tijdens de eerste hulp welke hem ter plaatse verleend werd. Van de overige inzittende personen werden er enkele ernstig, andere minder zwaar ge wond. Nader meldt men nog uit Hamburg, dat in den verongelukten auto geen negen, doch zes personen zaten, n.l. de dokter zijn vrouw en hun drie kinderen, alsmede nog een kind van een familiel'd. Een der kinderen van den dokter if bij het ongeluk onmid dellijk gedood, doen de dokter zelf is er met een lichte verwonding afgekomen. Er zou dus slechts één doode bij dit on geluk te betreuren zijn en geen twee. zoo als het bovenstaande telegram aangeeft. De echtgenoote van den dokter is ernstig gewond. Haar toestand is echter niet levens gevaarlijk. Twee kinderen kregen lichte verwondingen, één bleef geheel ongedeerd. De gewonden en het stoffelijk overschot van het overleden kind zijn naar het zie kenhuis te Neumünstei overgebracht. De auto is, zooals gezegd, geheel ver nield. Hij is gedeeltelijk ingedrukt en de carosserie werd totaal versplinterd. De vermoedelijke oorzaak. Omtrent de oorzaak van het ongeluk loopen de meeningen uit elkaar. Het boven staande telegram zegt n.l. dat men getracht zou hebben een anderen auto in te halen, doch uit Hamburg berichtte men aan het „Hbd.dat ae chauffeur de behaersching over het stuur verloren zou hebben, waar door hij van den straatweg geraakte met het bekende noodlottige gevolg. De Berlijnsche correspondent van het blad bericht nog. dat een achtjarig zoontje van den geneesheer gedood werd. In den auto zaten, behalve de dokter, vier dames, onder wie de echtgenoote. de schoon zuster en de schoonmoeder van den arts en vier kinderen Zij werden allen in het zie kenhuis van Neumünster in Sleeswijk-Hol- stein opgenomen. Het ongeluk geschiedde, doordat de dok ter; een lastauto passeeren wilde, terwijl van de andere zijde een personen-auto aan kwam. dien hij blijkbaar gezien had, wat hem aanleiding gaf de eigen snelheid te zeer op te voeren. Daardoor geraakte zijn eigen wa gen in den berm van den weg, sprong er weer uit, begon te slingeren, en sloeg te gen een boom te pletter. Nader wordt gemeld, dat het ongeluk plaats had met den automobiel van den Nederlandschen geneesheer dr. Hubscher uit Axel. De auto werd geheel verbrijzeld. De negen personen die in het rijtuig zaten werden onder het puin bedolven of op den straatweg geslingerd. Volgens de eerste hier ontvangen berichten zou dr. Hubscher en een zijner kinderen bij de ramp om het leven zijn gekomen. Dit blijkt echter onjuist te zijn. Dr. Hubscher zou slechts licht zijn gewond, maar een zijner kinderen werd ge dood. Ook zijn vrouw zou zwaar, gewond zijn. In den auto bevonden zich behalve dr. Hubscher nog zijn vrouw, zijn schoon moeder, zijn schoonzuster en vijf kinderen. boekhouden M. O. geslaagd de heer J. Kok. alhier. Te Amsterdam is voor het examen nuttige handwerken geslaagd mej. J. C. Diepersloot, alhier Te Utrecht is voor het examen En- gelsch L. O. geslaagd de heer J. R. Fred- dema, tc Hillegom. De „Graf Zeppelin" boven de Golf van Lyon Volgens eer. door de Hamourg-Amenka- Lijn opgevangen radiobericht, evond de „Graaf Zeppelin" zich hede nmiddag om twee uur ten Zuiden van Sainte Marie boven de Golf van Lyon. Aan boord is alles wel. Naar Gibraltar Het luchtschip is Donderdagavond om 11 uur Kaap de Gata aan de Golf van Ameria gepasseerd op ongeveer 200 K.M. Oosteh'k va; Gibraltai. Men verwachtte, dat tegen 2 uur hedennacht Gibraltar zou zijn bereikt. Naar verder van boord gemeld wordt, is alles wel aan boord; het weer is prachtig, bijna warm. De 86 graden warmte zijn zelfs in het luchtschip merkbaar. Toch een blinde passagier Naar verluidt, bevindt izch aan boord van de „Graf Zeppelin" inderdaad een blinde passagier, Verdere details omtrent de wijze, waarop hij aan boord is kunnen komen. e«i wie het is, zijn tot dusverre nog niet be kend. Boven de Middellandsche Zee Volgens een draadloos bericht van het ss. „Dalny", heeft men p dit schip de „Graf Zeppelin" om 3 uur namiddags waargeno men tusschen Marseille en de Balearen. Dit was op 3 gr. 20 min. O.L., 41 gr. 20 min. N.B. De „Associated Press" meldt, dat de Ame rikaan Frank Nicholson heeft medegedeeld, den tocht van de „Graf Zeppelin" als spe ciale verslaggever van het Columbia-Radio- concern mede te maken. In een radio-toe spraak, aan boord van het luchtschip gehou den, zeide hij, dat de dames, die zich aan boord bevinden, ten gevolge van den sterken tegenwind, wat zenuwachtig geworden zijn. Boven Frankrijk zijn de passagiers 'n bridge- wedstrijd begonnen. Het luchtschip vliegt langzaam in de rich ting van Gibraltar. FR.IEDRICHSHAFEN, 2 Aug. Het lucht schip „Graf Zeppelin" is hedenmorgen te 3 uur met goede snelheid Gibraltar gepas seerd. Aan boord was alles wel. PARIJS, 2 Aug. (NiT.A.) De „Matin" meldt uit Bacelopa, dat aldaar een radio bericht is opgevangen van de „Graf Zeppe lin", inhoudende dat het luchtschip om sterke tegenwinden te ontga.an, op Barce lona aanstuurt. De Commissie van Toezicht voor de uit voering der Ziektewet geïnstalleerd. De tocht van de „Graf Zeppelin" naar Amerika. De bekende uitspanning „De Piasmolen" te Mook afgebrand. Nabij Hamburg is een Nederlandsche fa milie een auto-ongeluk overkomen. Een 8- jarig kind werd gedood. De dag van gisteren is in het buitenland kalm en zonder incidenten van bcteekenis verloopen. De EngelschRussische onderhandelingen afgebroken. Poincaré geopereerd. Zijn toestand is be vredigend. De uitsluiting in de Britsche katoen industrie breidt zich uit. Geëxamineerd 8 mannel. candidaten. Geslaagd de heeren W. Meilink, Amster dam, H. B. Rengersen. Amsterdam. J. Wols, Den Helder. Afgewezen 5 candidaten. De dames J- J. Pot, W. C. v. d. Meulen (Haarlem), C. M. J. Tesselaar (Santpoort) en D. Hings (Beverwijk) slaagden te Am sterdam voor het examen nuttige handwer ken. De heer A. Vennik, alhier slaagde te Amersfoort voor het examen Fransch M O.A. Mej. C. M. Brants, alhier, slaagde voor het examen Engelsch M.O.A. Mej. Ch. Kalle te Lisse slaagde te 's-Gravenhage voor het examen hoofdakte De heer P. J. W. van Malssen te Zaan dam komt voor als no. 2 op de voordracht ter benoeming van leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de H.B.S. te Hilversum. De heeren G. H. Rigter (Haarlem) en S. Kuyt (Zaandam) slaagden te 's-Graven- bfe voor het examen boekhouden M O. Te Amersfoort is voor het examen Fransch M. O. (Acte A) geslaagd de heer A Ven- nik, alhier. Te 's-Gravenhage is voor het examen Twee gewonden Gisteravond omstreeks 9 uur heeft in de werkplaats van den heer G. van Harlin- gen in de Ramen te Hoorn, terwijlmen bezig was met het schoonmaken van een autogeen laschapparaat, een explosie plaats gehad, doordat zich gassen hadden ontwik keld in de smederij, waarin vuur brandde. Van het achter de werkplaats gelegen christelijk schoolgebouw is geen ruit heel gebleven. In de werkplaats zelf was de chaos groot. Het dak is uit elkaar geslagen, terwijl deu ren en ramen van hun plaats werden ge slingerd. Op het oogenblik van de exploi- sie waren de eigenaar G. van Harlingen en een 24-jarige jonge man, L. de Schagen, in de werkplaats. Beiden liepen ernstige brandwonden op. De toestand van laatst genoemden! liet zich aanvankelijk ernstig aanzien. Beiden zijn naar het ziekenhuis te Hoorn vervoerd. De heer van Harlingen zal vermoedelijk vandaag het ziekenhuis weer kunnen verlaten. De brand, die In de smidse ontstond, werd met behulp van de toegeschoten buren spoedig gebluscht. Bovenstaande foto geeft een duidelijk beeld van de fraaie ligging van „De Plas molen," we«se gfe'-iwcn afgebrand is. Verontwaardiging in academische kringen De Leidsche correspondent van de „Msb." schrijft: Het weerzinwekkende bedrijf, waaraan de Leidsche student, Provo Kluit, uit Was senaar zich ten aanzien van het graf van den Belgischen Onbekenden Sodlaat heeft schuldig gemaakt, heeft in academische kringen te Leiden algemeene verontwaar diging gewekt. Niet alleen wegens het feit zelf en we gens de moeilijkheden, welke hieruit voor ons land zouden kunnen voortvloeien, doch ook en vooral, omdat hij als Leidsch student daardoor de 'Leidsche Universiteit in op spraak heeft gebracht. Voor zoo ver na te gaan is het feit, waaraan genoemde student zich schuldig heeft gemaakt in ons land straffeloos, nu het in België is gepleegd. Immers, het zou hier dan alleen strafbaar zijn, indien het feit in België was een strafbaar feit en in ons land een misdrijf. Onze justitie aal hem dus vrij moeten laten gaan. Iets anders is, of vanwege de Leidsche Universiteit niet iets zou kunnen worden gedaan, teneinde onze naburen te toonen, hoezeer het optreden van dezen student wordt afgekeurd. De academische senaat bezit nog altijd een soort tuchtrecht over de studenten. Bij het indertijd te Leiden plaats gehad heb bend ontgroeningsschandaal is van dit recht rog gebruik gemaakt. Barometerstand 9 uur v.m. 7.57, vooruit- OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.28. Hoogste barometerstand 767 m.M. te La Coruna. Laagste Barometerstand 741.5 m.M. te Sfcrna. Verwachting: Matige tot zwakken, later waarschijnlijk weer toenemenden NaW. tot Z.W. of Zuidelijken wind, afwiselende be wolking, weinig of geen neerslag, iets war mer. Stormwaarschuwingsdienst Geseind van de Bildt hedenmorgen 9 uur 55 aan alle posten Attentiesein neer! De Portugreesche delegatie LISSABON 2 Aug. (B.T.A.) De delegatie van Portugal op de conferentie in den Haag welke den 6en Aug. zal geopend worden, be staat uit den vroegeren directeur der Bank van Portugal, Ruy Ulrich, den Portugee- schen gezant in den Haag, Santds Tavares en de Portugeesche gedelegeerde in de her stelcommissie te Parijs, Tomas Femandes. 's-GRAVENHAGE, 1 Aug. In verband met de herstelconferentie heeft het Hoofd bestuur der Posterijen, Telegrafie en Tele fonie alie verloven van het personeel die a.s. Maandag zouden ingaan voor onbe- paalden tijd uitgesteld. (Tel.) Griekenlands bezwaren tegen het plan-Young PARIJS, 2 Aug. Volgens de ochtend bladen heeft de Grieksche Minister-Presi dent Venizelos gisteren bij zijn bezoek aan Quai d'Orsay zijn beklag ingediend, over de wijze waarop Griekenland behandeld wordt bij de verdeeling der bedragen, volgens het plan-Young. Venizelos zal op de Haagsche conferentie verhooging van het Grieksche aandeel en dc erkenning van de door net Duitsch- Grieksche scheidsgerecht aan Duitschland toe te wijzen bedragen eischen. Briand zou Venizelos te verstaan hebben gegeven, dat Frankrijk de volledige handha ving van het plan-Young verlangt. De ge ringste wijziging zou het geheele man in ge vaar kunnen brengen. Voorzichtigheid is ook daarom des te meer geboden, wijl de Engelschen hun bedoelin gen nauwelijks verbergen om een belangrij ke herziening te verkrijgen, terwijl de kleine mogendheden zooals Roemenie en Yoego SJavië alle netzelfde eischen als Grieken land. WASHINGTON, 1 Aug. (N.T.A.) Senator Borah heeft een verklaring gepubliceerd waarin hij van Engeland eischt dat het en kele zijner oorlogsschepen tot zinken zal bren gen teneinde de pariteit met de Amerikaan- sche marine tot stand te brengen. Borah verklaart, dat Engeland 59 moder ne kruisers bezit, terwijl Amerika er pas 18 heeft gebouwd of in aanbouw heeft. Wan neer Engeland Amerika's voorbeeld na de conferentie van Washington volgt en enkele zijner schepen in den grond boort en aldus de pariteit met de Amerikaansche marine verwezenlijkt zal niet slechts de belastingbe taler gespaard worden, maar ook de oor logsprikkel verzwakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1