LEEKEPREEKEN m. f250.-: fi25.-: ,50.- 40.- 18! a. A A ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1929 Audiëntie Voornaamste Nieuws BUREAUX NASSAULAAN 48 ADVERTENTIËN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGS DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17221 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE WAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. S*g<3 DEPOSITO'S. SPAARBANK MET 3M>% RENTEVERGOEDING DE TOCHT VAN DE „GRAF ZEPPELIN" DE KABINETSFORMATIE De invoer van bloembollen in Amerika Gasvergiftiging te Arnhem De verkoop van een communistische kolonie Het wegen der auto's De wethouderscrisis te Amsterdam J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Sociale Studiedagen in het Bisdom 's-Bosch H. M. de Koningin op rei» Na de ramp te Veendam Goedkoope Trein Telefoon No. 13866 (drie UJnenl Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 85 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bü vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANDOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 et p. plaatsing: elke regel meer 15 et, bU vooruitbet B() contract belangrijke korting. J INGEZONDEN MEDEDEELINGKN tusschen den tekst 60 et per regel Alle abonné sop dit blad zijn ingevolge de verzekerings voorwaarden r Q H A fï Levenslangegeheeleongeschiktheidtotwerken door XTCrt bij een ongeval met fOCft bij verlies van een hand, 'JU bij verlies van een Cfl bij'n breuk van tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I uUUU.~ verlies van beiJearmen, beide beenen of beide oogen: uU."f been of arm: doodeliiken afloop: I4>UU» een voet of een oog: duim ofwijsvinger: bij verlies v. een anderen vinger. 299 LEVENSIDEALEN In sommige dagbladen stond dezer dagen een bericht omtrent een ontdek king van een Baltisch boekenverzame laar. In de vorige eeuw waren in Rus land een zeker soort zoogenaamde „Ken-u-zelf-albums" zeer in trek, zoo als wij in onze streken den tijd der poëzie-albums gekend hebben. In dm Russische boekjes moest men zijn waar deering van geestelijke en stoffelijke dingen geven. Hield men zulke zelf- enquêtes bij, dan kon men na eenigen tijd soms een merkwaardige verandering constateeren, welke de eigen smaak door de jaren heen ondergaan had. Zoo vond bovengenoemde boekverkooper eer: album, waarin Iwan Toergenjef, een det beroemdste Russische schrijvers, aantee- keningen had gehouden, welke datee ren van 1860 en 1880. De schrijver waa toen onderscheidenlijk 42 en 62 jaar oud. En nu is het ook voor onze lezers wei aardig en misschien zelfs nuttig, om van het verschil in smaak van dien groo- ten Rus op 42 en op 62-jarigen leeftijd kennis te nemen. Ziehier: Gedrukte vraag in het album: Welke deugd schat u het hoogst? Antwoord 1860: Oprechtheid. Antwoord-1880: Jeugd. Welke eigenschap waardeert u het meest in een man? 1860: Goedhartigheid. 1880: Den leeftijd van 25 jaar. En in een vrouw? 1860: Lieftalligheid. 1880: Leeftijd van 18 jaar. Uw eigen voornaamste karaktertrek? 1860: Luiheid. 1880: Idem. Uw voorstelling van geluk? 1860: Vol maakte gezondheid. 1880: Niet meer te hoe ven werken. Uw voorstelling van ongeluk? 1860: Blind zijn. 1880: Oud zijnde, nog te moeten wer ken. Lievelingskleur en -bloem? 1860: Blauw, de narcis; 1860: Grijs, bloemkool. Uw lievelingsprozaschrijver? 1860: Cervan tes. 1880: Ik lees niet meer. Uw lievelingsdichters? 1860: Homerus, Shakespeare, Goethe, Poesjkin, 1880: Lees ook geen dichters meer. Uw lievelingsschilders of -componist? 1860: Rembrandt, Mozart, Schubert. 11880: Ik zie of hoor liefst niets meer. Uw voornaamste held uit de geschiedenis? 1860: Washington en Perikles. 1880: Wie de oesters ontdekt heeft. Lievelingsspijs en -drank? 1860: Vleesch- schotels en champagne. 1880: Waar ik geen maagpijn van krijg. Waarvan heeft u den meesten afkeer? 1860: Van luizen. 1880: Van bezoekers. Aan welke geschiedkundige personen heeft U het land? 1860: Napoleon, Torquemada: 1880: Aan ieder die mij bij mijn middagdutje stoort. Welke ondeugden verontschuldigt u? 1860: Een „zoopie". 1880: Allemaal. Uw lijfspreuk? 1860: Per aspera ad astra! (Langs steilten den berg op!) 1880: „Slaap lekker!" Op het eerste oog lijkt dit nog al grap pig en menigeen zal zeggen: tot zulk een gezonde levensfilosofie komt men ten slotte! Bij dieper speuren zal men echter onder deze droog-komische op merkingen, vooral wanneer men ze in verband met elkaar beschouwt, een bit ter cynisme bespeuren, waartoe ons geslacht veel meer dan dat van het laatst der vorige eeuw kans heeft te vervallen en waarom het goed kan zijn de waarde van levensidealen eens na der te bekijken. Bij alle verscheidenheid van uiter lijke levensvormen en -omstandigheden blijft het menschenhart toch steeds hetzelfde. In de jeugd kijkt men graag in de lucht en zoekt men de wijdte en de ruimte; dan is het de tijd van avontuur, van wagen, van durven, van zoeken en tasten, van moed en over moed. Langzaam-aan concentreert zich de geestesblik; wij kijken meer om ons heen, waardoor de gezichtseinder ver engt, maar het oog tevens scherper waarneemt. Veel idealen werden als illusies overboord gegooid; wij lachen om wat wij kort geleden nog aanbaden. Er is bij den één vroeger, bij den ander later het onwrikbare besluit gerijpt, om van het leven zoo spoedig mogelijk het beste te maken, wat ei van te maken is; het beste, wel te ver staan, in materieelen zin. Want net leven is kort en ontelbaren dringen naar de schaarsche goede plaatsen, welke te vergeven zijn; wie niet tijdig voor zich zelf zorgt en zich baan maakt, desnoods ten koste van anderen, die moet zijn verdere dagen in vergetelheid, roemloos, in bitterheid en in absolute of betrek kelijke behoeftigheid slijten. Dat is ae levensstrijd van den middelbaren leef tijd; een strijd, dien de meesten al spoe dig mismoedig opgeven; dien anderen door blijven vechten, terwijl de ouder dom hen al onbewust overvallen heeft en de dood lacht om hun ij dele pogin gen; een strijd dien maar weinigen tot eigen voldoening omzetten in een le vensoverwinning en een rij ".en ouder dom. Dat is altijd de levens:-. - van den mensch geweest; zoe. n u.t blijven; alleen er zijn, al naar .ie tijdsomstan digheden, bijkomstige verschilpunten. Zoo is er een onmiskenbaar verschil in ouderdomswaardeering tusschen dit le vende geslacht en het voorgaande, dat voor een groot deel is uitgestorven en voor het overige deel den ouderdom van onzen tijd vormt. Op het conflict tusschen de jeugd van thans en de nog levende ouderen van een vorige eeuw is herhaaldelijk gewe zen. Dit conflict blijft de aandacht van tooneel- en romanschrijvers vragen, wat begrijpelijk is, omdat het in zich een eeuwenoud verschijnsel is, maar zich in zulk een scherpen vorm als thans wel nooit heeft voorgedaan. Het geslacht, dat bezig is heen te gaan, heeft over het algemeen een harde en sobere jeugd gehad. Het had dezelfde verlangens naar vrijheid, avon tuur, genieten, zich uitleven, maar de tijdgeest van toen vergde voor de jeugd gebondenheid, strengen tucht, soberheid. Die tijdgeest is veranderd, niet gelei delijk, maar snel als een revolutie. De gevolgen daarvan zijn het duidelijkst merkbaar in levens- en vooral in ouder domswaardeering. Vroeger gold het zoo spoedig mogelijk te trachten vrij te worden van huiselijke, van ouderlijke banden door een vroegtijdig huwelijk. De ervaring leerde dan al ras, dat er geen sterker banden zijn dan het eigen gezin, wanneer de stichters daarvan de volle verantwoordelijkheid opnemen. Het leven was voor de meesten wel moeilijk en hard, maar voor de plichts getrouwen had het zijn stille genoegens. De ouderdom werd gevreesd naar de mate van afhankelijkheid, welke men voorzag. Een onafhankelijke ouderdom was, naast den rustigen ouden dag, het ideaal van allen, maar het bereikbaar ideaal slechts voor weinigen. Hoe anders staat het nieuwe ge slacht voor het leven! De jeugd begint te groeien in een milde sfeer; niets is voor haar te goed en naar de schatting van zeer velen heeft zij ook een abso lute ongebondenheid noodig om te ge dijen. Tucht, zelfbedwang en soberheid zijn uit den booze. Vóór het twintigste jaar heeft de jonge man en net jonge meisje van heden de halve wereld al bezocht op vacantiereizen, alle tooneel- stukken gezien, alle bioscopen bezocht. Het leven heeft geen geheimen en ver rassingen meer. Het huwelijk lokt niet meer aan, tenzij met de garantie, dat het op korten termijn gesloten kan wor den. Men heeft ook, jong nog, zijn idealen. Maar zij vervliegen sneller en gaan over in bizardheden. Vandaar zoo veel klachten over gebrek aan energie, aan frissche, stevige werkkrachten. Er moet ten slotte een levensideaal als prikkel blijven; de harde noodzaak: zonder werken geen eten, is niet in staat om gezonden werklust op te wek ken. Ziehier ook in den grond de oorzaak van veel hedendaagsehe conflicten tus schen jeugd en ouderdom: de jeugd be schouwt haar vrijheid en ongebonden heid, haar genieten, als een natuur recht. De ouderen herinneren zich de harde jaren van eigen jeugd, voelen zich misdeeld en verongelijkt. Vandaar in onzen tijd de vele onrustige ouacn van dagen, die nog van het leven ge nieten willen. De jeugd staat hier schokschouderend tegenover; zij begrijpt die gehechtheid aan het leven niet. Zelf begint zij zich nu al moe te ge voelen; zij heeft al zooveel beleefd, en de ij delheid van vele dingen geproefd! Haar grootste grief tegen den ouden tijd is, dat niet gezorgd werd voor een vroeg- tijdigen, onafhankelijken „ouden dag". Het aanlokkelijkste van een tegenwoor dige levenspositie is een ruim pensioen ot> zestig. liefst op vijf en vijftigjarigen leeftijd. De onafhankelijke rust, dat lijkt het ideaal. Of het dit ook zijn zal? Wij betwijfelen het. Ouderdom kan een zegen zijn. Helaas is hij dat zoo weinig, omdat hij voor velen niet de kroon spant op een wel besteed leven. Ouderdom moet levens- vrucht zijn en niet de dorheid van een verwelkte bloem. Het leven moet een opgang zijn, gestaag en geleidelijk, liefst moeizaam langs de harde paden van den plicht. Dan is boven op den top, aan het einde van den weg het rusten zoet, wanneer aan den gezichts einder van een wijd verschiet de jeugd idealen zich weer ontmoeten. In dat opzicht moet de blik van jeugd en ouderdom gelijk zijn: het jonge oogen- paar zoekt den wijden hemel af met verlangen naar idealen; de blik van den ouderdom bestrijkt een even wijd veld, doch thans niet meer zoekend en verlangend, maar wetend en begrijpend door rijpe ervaring. Wanneer de ouderdom spot over eigen vervlogen idealen, wanneer de grijsaard den eigen afgelegden weg cynisch den rug toekeert, dan beteekent dit, dat er een leven verspeeld is. Er moet zijn een waardeerend berusten, een begrijpen van eigen eenmaal bruisende hartstoch ten, vurig streven, woekeren met tijd en talenten. Ook al Is dan alles niet naar een officieele weeginrichting te bege leiden en alsdan de weging daar te doen. plaats hebben. Tot op heden is dit besluit nog niet in werking getreden. Het zou op 22 Juli van kracht worden, maar de minister van Fi nanciën heeft het toen op verzoek van de K.N.A.C. uitgesteld tot 15 Augustus. Van 15 Augustus af dus heeft elke politie agent het recht automobielen aan te houden en hen, indien ze geen bewijs kunnen too- nen. dat hun wagen op een officieele weeg inrichting gewogen is, daar onmiddellijk heen te geleiden. bereikt, wat de jeugdige fantasie zich eenmaal droomde en overmoedige kracht trachtte te verzetten: de wijsheid van den ouderdom zal inzien, dat het noo dig was om zooveel hooger te mikken, teneinde het doel te raken. Ouderdom is levensvrucht: zooals wij zelf ons leven hebben opgebouwd, zoo zal onze ouderdom ook zijn; óf wel rijk en rijp, vol geurende herinneringen, vruchtbaar voor de nakomenden en wachtend een veilige plaats in de eeuwige voorraadschuur, of wel dor en droog, verschrompeld door innerlijke voosheid, arm aan blijvende verdiensten. Laten wij ons wachten voor het le venscynisme, dat in onzen tijd al reeds uit jeugdige monden begint te spreken: wie er op uit is alle levensidealen zoo snel mogelijk te dooden en als einddoel stelt een vroegtijdige rust na gedwon gen arbeid, die zal in den ouderdom een gepleisterd graf vinden voor zijn laatste levensresten waarin bitterheid, gemelijkheid en verveling zijn gezellen zullen zijn. HOMO SAPIENS. Boven de Azoren. Volgens een gisteren te Hamburg Opge vangen draadlooze melding bevond het luchtschip zich om 8 uur M.E.T. 's morgens op 36 gr. N B. en 10 gr. W.L. (Westelijk van Gibraltar). Er woei een 5 m. sterke N.-wind. Het weer was goed; het zicht 10 tot 20 K.M. De temperatuur was 18 gr. Naar Havas uit Casa Blanca meldt, is het radiostation daar om 12.30 gistermiddag in verbinding geweest met het luchtschip. Dat bevond zich op dat moment 600 mijlen W. van Gibraltar. Alles was wel aan boord. Het luchtschip heeft gistermiddag -vier uur verbinding gehad met het radiostation op de Azoren. De verbinding was zeer slecht en er kon niet worden vastgesteld, waar de Zeppelin zich op dat moment bevond. Keert de „Graf Zeppelin" terug? Met betrekking tot de vlucht van de „Graf Zeppelin" over den Atlantischen Oceaan komen slechts schaarsche berichten binnen. Naar uit Londen wordt gemeld zou het luchtschip het eiland Sao Miguel, dfat ten Oosten van Azoren ligt, gepasseerd zijn. Volgens een bericht uit New York zou de „Graf Zeppelin" te 10.25 uur Amerikaan- schen tijd (d.i. 3.25 uur Midden Europee- schen /tijd) over Sao Miguel gevlogen zijn. Het laatste bericht, dat uit Lissabon af komstig is, geeft als positie van den Zeppe lin 600 mijlen en Westen van Gibraltar. Volgens een uit New-York in Londen ont vangen telegram zou het luchtschip zich op den terugweg bevinden. Bjj dc Azoren. Volgens een draadloos bericht bevond het luchtschip zich te vijf uur (M,E.T.) ten Zui den van de Azoren, terwijl het koerste in Westelijke richting. „Associated Press" meldt uit Horta (Azo ren) Het luchtschip „Graf Zeppelin" meld de in een draadloos telegram, dat men om negen uur het eiland Sao Miquel passeer de. Men maakt goeden vooruitgang. Naar uit New-York gemeld wordt, be vond het luchtschip „Graf Zeppelin" zich volgens een radiobericht, om 15 uur 20 New- Yorkschen tijd, (20 uur 20 M.E.T.) op 21 gra den W.L. en 36 graden N.B. Dr. Eckener hoopte tegen 20 uur 30 de Azoren gepasseerd te hebben. (M.E.T.) Wan neer bovenvermeld bericht uit New-York juist is, bedraagt de snelheid van het lucht schip 70 tot 80 K.M. Wanneer echter het be richt juist is, dat het luchtschip reeds om 9 uur Amerkaanschen tijd de Azoren gepas seerd is, dan zou dit een snelheid beteeke- nen van ruim 100 K.M. „International News Service" meldt uit Horta, dat het luchtschip „Graf Zeppelin om 16 uur 50 (19 uur M.E.T.) ten Zuiden van de Azoren voorbijvloog. Volgens dit beticht heeft het luchtschip de Azoren op den door Dr. Eckener verwachten tijd gepasseerd De „Graf Zeppelin" Zondagnamiddag te Lakehurst? Te triedrichshafen zijn ook in den mop van den avond geen berichten betreffende de positie van de „Graf Zeppelin" ontvangen. Het laatste directe bericht was van 12 uur 30, als positie werd toen gemeld 600 Zeemij len ten Westen van Gibraltar, zoodat men tot heden (half 8 s avonds) van berichten verstoken is gebleven. Men neemt echter aan dat het luchtschip zijn radio-installatie uit sluitend gebruikt voor hetinformeeren van weerberichten, daar het, voor zoover te be zien valt, boven de Oostelijke helft van den Atlantischen Oceaan met ongunstig weer te kampen heeft gehad. In Friedrichshafen is men nog steeds vol vertrouwen. Als alles goed gaat, kan worden aangenomen dat dr. Eckener Zondagnamiddag in Lakehurst zal landen. „International News Service" meldt uit Horta (Azoren). dat de „Graf Zeppelin" op de Azoren niet is gezien. In Argentinië geen stations meer in de steden In Argentinië heeft de Regeering bepaald, dat de stations, die zich nog in de steden bevinden, binnen 9 maanden moeten zorgen naar een plaats buiten de stad te zijn ver huisd. Een ongunstige wending in de besprekingen Naar het Corr. Bur meldt, waren in de gisteravond voortgezette bijeenkomst van den kabinetsformateur, minister van Staat, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, met verte genwoordigers der drie rechtsche kamerfrac ties, van deze laatste weder tegenwoordig de voorzitters dier fractie dr. Beumer (2e voorzitter), mr. J. Scbokking en dr. W. H. Nolens en de leden de heeren H. Colijn, J. R. Srioeck Henkemans en mr. P. J. M. Aal- berse. De beraadslagingen eindigden met een voor het totstandkomen van een narlemen- tair kabinet, steunende op de rechterzijde, ongunstige wending. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, zal Maandag en Vrijdag van de volgende week geen audiëntie verleenen. Worden de invoerrechten verlaagd? De Nederl.-Amerikaansche Kamer van Koophandel te Amsterdam heeft van haar zuster-.organisatie te New-York bericht ont vangen, dat de Senate Finance Comrqittee zou voorstellen de rechten op den invoer van bloembollen in Amerika, die oorspronkelijk belangrijk verhoogd waren, in het bijzonder op tulpen van 2 tot 6 dollars, terug te bren gen op het oorspronkelijk recht dat geheven werd volgens de wet van 1922. De wilde staking aan de Zinkwitfabriek te Maastricht De bondsvoorzitter en de districtsbestuur der van den R. K. Fabrieksarbeidersbond hebben 1 'onderdag een conferentie gehad met de directie der Zinkwitfabriek. De bespreking had tot resultaat, dat van de zjjde der directie volledige erkenning der organisatie werd verkregen met de toezeg ging, dat in de toekomst over klachten en arbeidersbelangen met haar overleg kan worden gepleegd De toezeggingen, in de vorige week aan be doelden districtsbestuurder gedaan, werden door rt" directie ook nu gehandhaafd, meldt de „Volkskr.". Donderdagavond werd met de leden vati den R. K. Fabrieksarbeidersbond vergaderd en piet op één na algemeene stemmen be sloten den arbeid te hervatten. Donderdagavond werd den leden uitkee- ring verstrekt. Gisterenmorgen zijn wederom 90 a 100 man aan den arbeid gegaan, zoodat het zich laat aanzien, dat deze wilde staking spoe dig tot het verleden zal behooren. De besprekingen voor de vorming van een rechtsch parlementair Kabinet hebben een ongunstige wending genomen. De heer J. ter Haar Jr. treedt, wegens menningsverschil in het college van B. en W„ af als wethouder van Amsterdam. De Britsche pers over de onderbreking der Engelsch-Russische onderhandelingen De teraardebestelling van de slachtoffers bij de mijnramp te Nieder-Hermsdorf Een kind van 15 maanden overleden Van een familie in de Tuindwarsstraat te Arnhem waren de vader en de moeder naar een circus en hadden hun kinderen aan de zorg van een 71-jarige moeder over gelaten. Bij zijn thuiskomst bespeurde het echtpaar een sterke gaslucht en bij onder zoek kwam het tot de ontstellende ont dekking, dat zoowel de 71-jarige vtouw als een kind van vijftien maanden door gas waren bedwelmd. Een vierjarig jongetje, dat in een ander vertrek sliep, was onge deerd. Het kind van vijftien maanden is later aan de gevolgen van gasvergiftiging overleden. De 71-jarige vrouw is in bewus- teloozen toestand in het ziekenhuis opge nomen. Een strop van 4 ton De terreinen van de communistische ko lonie „De Ploeg", te Best bij Eindhoven, welke in totaal 85 H.A. groot zijn, zijn ver kocht aan de firma Van den Boomen Derplijn te Eindhoven voor een bedrag van 95.000. „Het Volk" weet van deze kolonie te ver tellen, dat deze „onderneming" aan verschil lende geldschieters, v.^tronder een „geestver wante" uit Den Haag, in den loop der jaren, een strop van ruim vier ton heeft opgeleverd. Donderdag had in de nieuwe veilinghal van de R.-K. Tuindersvereeniging „Kennemer- land" de eerste bollenveiling der Bloembollenveiling „Beverwijk" plaats. De belangstelling was zeer groot. Hierboven een foto van de nieuwe veilinghal met een overzicht van den reeds grooten aanvoer bloembollen. Vóór 15 Augustus Tot dusver kon de automobilist op zijn wegenbelastingkaart zelf invullen, hoe zwaar zijn wagen woog. Men weet. dat de wegen belasting voor een motorrijtuig evenredig is aan het aantal kilogrammen, dat de wagen weegt. Voor een motorrijtuig op meer dan twee wielen en ingericht ,voor vervoer van niet meer dan zeven personen, den bestuur der inbegrepen, bedraagt de belasting per honderd kilogram eigen gewicht 6 met een minimum van 48. Voor een autobus is dit tarief weer hooger. Natuurlijk werd bij het opgeven van het gewicht vaak geknoeid, verzekerde men ons bjj de belasting. In October 1927 reeds kwam een Koninklijk besluit af, dat een regeling inhield betreffende de bevoegdheid tot amb telijke weging van motorrijtuigen ter uit voering van de Wegenbelastingwet. In dit besluit stond o.a. dat elke ambte naar van de belastingen en elke dienaar van de openbare macht gerechtigd is, een motorrijtuig op straat aan te houden en, indien de bestuurder niet in het bezit is van een kaart, waaruit blijkt, dat zijn wa gen op de voor zijn gemeente aangewezen officieele weeginrichting is gewogen, hem Aftreden van den heer T«r Haar In zake het verschil van meening in het college van B. en W. van Amsterdam, over de samenstelling der begrooting. wordt nader gemeld, dat de wethouder J. ter Haar Jr. met September zal aftreden. Het ging om de tijdens de jongste begroo- tingsdebatten door den Raad aangenomen voorstellen van B. en W. om, ingaande het laatste kwartaal van dit jaar, de electrici- teitstarieven voor de kleine verbruikers te verlagen. Daar de uitvoering van dit besluit onge veer VA ton zou kosten en de nieuwe be grooting dit niet kan dragen, kreeg wethou der von Frijtag Drabbe de overige wethou ders behalve den heer Ter Haar mee, om dit jaar die tariefsverlaging niet in te voe ren, en aan den Raad mede te deelen op welke gronden het besluit voorloopig moest blijven rusten. Het ontwerp-begrooting is in het college vastgesteld en heeft de leden der commissie van bijstand reeds bereikt, echter nog niet de begeleidende nota. Barometerstand 9 uur vjn.: 7.65. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.17. Het programma van de Tweedaagsche Studiedagen in het Bisdom 's Bosch, geor ganiseerd door de Dioc. Commissie van Sa menwerking, is thans definitief vastgesteld als volgt: Maandag 19 Angustns 3% uur Thee en onderlinge kennismaking. 4 uur Lof. Onmiddellijk na het LofInleiding van Drs. A. de Vries. Onderwerp: „Het economisch liberalisme in verband met de katholieke ethiek". 7 uur Boterham. Daarna inleiding van de gedachten wisseling over het onderwerp: „Het Communisme en zijn gevaren". 10 y, uur Avondgebed in de kapel. Dinsdag 20 Augustas 7 uur Opstaan. 7>A uur H. Mis. 8 yA uur Ontbijt. 9 uur Inleider prof. Kaag. Onderwerp: „In hoeverre verzetten zich bepaalde economi sche wetten tegen doorvoering der katholieke beginselen in het bedrijfsleven". Inleider prof. Raaijmakers. Onderwerp: „rechtvaardige Prijs". 12)4 uur Diner. Na het diner: Gedach ten wisseling over de inleiding van prof. Raay- makers. 3 uur: Inleiding van prof. Dr. F. Feron, Roermond. Onderwerp: „De diepgang der christelijke solidariteitsgedachte". 5 urn- Thee. 6 uur Sluitingslof. Naar Enschede en dc Zuiderzeewerken Naar het „Hdb." verneemt, zal de Ko ninklijke Familie in het begin der volgende maand een officieel bezoek aan Enschedé brengen. Dit is het eerste Koninklijk bezoek aan Enschedé sedert 1907 Voorts zal H. M Dinsdag a.de Zuider zeewerken bezichtigen. Daartoe komt H M. om elf uur te Medembbk aan. om vervolgens per boot naar Den Oever te gaan. Van hier zal de proefpolder te Andijk bezichtigd worden H M zal in haar salon- rijtuig te Medemblik de lunch gebruiken. Begrafenis van het zevende slachtoffer. Te Ommelanderwijk is gisteren ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Otto Koetjes, het zevende slachtoffer van de ramp te Veendam Ds. Vemaat, de heer V. J. A. Wilkens en de burgemeester, de heer De Zee, voerden het woord. De begrafenis werd, behalve door de fa- brieksdirectie en het gemeentebestuur van Veendam. door talrijke collega's van Koetjes bijgewoond. De steun verleening Het steuncomité voor de slachtoffers van de ramp heeft reeds een bedrag van f 3607 ontvangen. De Gemeenteraad van Veendam heeft op voorstel van den burgemeester besloten, om f 1000 in de kas van het comité te storten. De totale opbrengst bedraagt dus reeds ruim f 4600. De directie van de Ned. Spoorwegen maakt bekend, dat men een goedkoope reis kan maken per trein en per boot van Urk en Kampen de stations Rotterdam D.P., Schie dam, Delft, Den Haag H.S.M., Leiden, Haar lem, Utrecht C.S., Hilversum, Amersfoort, Amsterdam C.S., Zaandam, Wormerveer, Uit geest, Alkmaar en Hoorn (per trein) naar Enkhuizen en terug. Van Enkhuizen met een der booten van den Veerdienst, op Zon dag 11 Augustus.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1