NIEMEUER'i FRIESCHE HEERENBAAI f250.- f125.- .50.- 40.- DE HAAGSGHE CONFERENTIE VOOR FIJNPROEVERS Telegrafisch Weerbericht straat voorh. VAN HULST LAATSTE TELEGRAMMEN INTERNATIONALE TRANSPORTEN GARDE MEUBLES SPECIALES BUREAUXNASSAULAAN 49 u DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DINSDAG 6 AUGUSTUS 1929 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIE0EN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. KERKNIEUWS UIT DE STAD VAN HET VATIC A AN De Pauselijke Posterijen in functie getreden EEN TRANSATLANTISCHE DIENST MET .UCHTSCHEPEN auw De Europa-rondvlucht Pastoor C. M. Wouterlood hersteld De verkiezing van den heer J. N. Hendrix tot Eerste Kamerlid Tragisch ongeval te Santpoort De Zuiderzeewerken HET KAPITTEL DER PATERS AUGUSTIJNEN Voornaamste Nieuw» J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Dreigend conflicf op de TwentscKe bontweverij Radio-dienst Mexico Duitschland in gebruik genomen Het gezonken stoomschip „Adonis" De Herstelconferentie VERPAKKINGEN EN VERZENDINGEN OVERZEE K T. MEUBELTRANSPORt Mjj D E N H A A G TELEFOON 15166 TELEFOON 1305 2 Ifc- Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT t 3.58 bU vooruitbetaling. ADVERTENTIËN 35ct. p. regel VRAAG EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1regels 60 et p. plaatsing: elke regel meer 15 ct., bü vooruitbet BU contract belangrijke korting. -j INGEZONDEN MEDEDEELINGEN f ititfeheii* den tekst 60 ct pee regel q DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17226 Alleabonné'sopditbladzijningevolgedeverzekeringsvoorwaardenrrtrttf|ft Levenslange geheeleongeschik tbeid tot werken door f T C fl bij een ongeval met jQCH bij verlies van een hand, f 1 0C bij verlies van een CA bij'n breuk van tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I uU9JU>" verlies va. bi e armen, beide beenen of beide oogen: I JU." doodelijken afloop: een voet of een oog: duim of wijsvinger been of arm: bij verlies v. een anderen vinger. De regeling der herstelbetalingen op basis van het plan-Young Heden wordt in de Residentie de confe rentie geopend inzake de regeling der her stelbetalingen volgens het plan-Young. Deze conferentie heeft geen ander doel, dan de volledige en definitieve vaststel ling der herstelbetalingen, zooals zij op basis van het plan-Young door de deskundigen is uitgewerkt. Het onderzoek van dit plan, zooals het aan de verschillende betrokken regeeringen is toegezonden, zal derhalve het voornaamste gedeelte der besprekingen op deze conferen tie uitmaken. De mogendheden, welke het meest bij de te treffen regeling belang hebben zijn: de Ver- eenigde Staten, Frankrijk, Engeland, Italië, België en Duitschland. Wat behelst het plan-Young? Welke poli tieke beteekenïs heeft bet? Hoe function- neert het? Welke offers vraagt het eener- zijds? Welke voordeelen brengt het ander zijds? Ziedaar een aantal vragen waaromtrent menigeen niet geheel en al georiënteerd zal zijn. In het begin van Februari van dit jaar kwamen in Hotel George V te Parijs de des kundigen bijeen, om te beraadslagen over de herstelbetalingen. De voorbereidingen voor deze bijeenkomst waren getroffen door Parker Gilbert, het financieele genie, aan wien de commissie voor de herstelbetalingen de practische uitwerking van het plan-Dawes had toevertrouwd. Daartoe had Parker Gil bert, die meestentijds te Berlijn vertoefde, besprekingen gevoerd te Parijs en Londen en was hij herhaaldelijk naar New-York over gestoken, om daar ruggespraak te houden op het Witte Huis, met de bankiers van Wall- street en andere vooraanstaande financieele personlijkheden inzake zijn démarches en bevindingen in Europa. Er waren groote moeilijkheden te overwin nen, behalve financieele ook politieke. Een definitieve regeling van de financieele verplichtingen, uit den oorlog voortvloeiende kon niet zonder tusschenkomst van Amerika, den grootsten schuldeischer, worden vastge steld. Van de Amerikaansche deskundigen was een der voornaamste vertegenwoordigers Owen D. Young, de directeur van de General digen is, dat zij bij het vaststellen der be dragen even zorgvuldig onder het oog heb ben gezien, wat Duitschland aan de gealli eerden moest betalen, als wat de geallieerden zouden moeten terugstorten aan de Ver- eenigde Staten. Dit derde gedeelte is bestemd voor het eigenlijk herstel en is onvoorwaardelijk betaalbaar. Hierin ligt het groote voordeel, dat de geallieerden voor zich hebben vastgelegd bij de regeling en dat met name voor Frank rijk beteekent, dat, wanneer alle schulden be taald zijn, het nog gedurende 37 jaar een bedrag van 420 millioen mark per jaar heeft te ontvangen. Het voorwaardelijk gedeelte der Duitsche schuld is niet aan een bepaalden datum gebonden en kan op voorstel van de Com missie van toezicht der Internationale Bank uitgesteld of verschoven worden, wanneer de koers of de economische situatie van Duitschland minder gunstig zou zijn en door een betaling de interne toestand van 't land ontwricht zou kunnen worden. Wij staan aan het begin der bespre kingen over een belangrijk internationaal probleem. Duitschland, als schuldenaar, verkeert daarbij niet in de aangenaamste positie. In Duitsche bladen worden de a.s. Haagsche be sprekingen gesignaleerd in zeer pessimisti sche termen. De Duitsche pers spreekt van nieuwe ketenen, grooter knechtschap en meer verregaande verslaving. Het is zeer waarschijnlijk dat Duitschland zijn goedkeuring van het plan-Young zal afhankelijk stellen van den eisch: ontrui ming van het Rijnland. In dat geval zouden de besprekingen een minder vlot verloop kunnen hebben, waar met zekerheid kan ge zegd worden, dat noch Frankrijk, noch België dezen eisch zullen inwilligen. Eerst wanneer het plan-Young door alle belanghebbende mogendheden zal zijn aan vaard, zal men de kwestie onder het oog kunnen zien, onder welke voorwaarden de ter ritoriale garantie, die het bezette gebied ver tegenwoordigt, kan worden opgeheven. Den Haag is in afwachting; de meeste delegaties zijn reeds gisteren en heden in de residentie aangenomen, waar de conferentie een ongewone drukte het aanschijn heeft gegeven. Moge het resultaat der conferentie zijn: het definitieve einde van de oorlogsperiode •met geheel haar onverkwikkelijken nasleep en het begin van een tijdperk, waarin een sterke vredesgedachte krachtig opleeft, welke moge leiden tot een vreedzamer samenwer king, speciaal tusschen Frankrijk en Duitsch land. De heeren hebben zich om de tafel ge schaard. Het abele spel gaat beginnen. Z. D. H. heeft belast met het treffen van voorbereidende maatregelen tot verheffing van de Bijkerk van den H. Augustinus te Haarlemmermeer tot zelfstandige parochie kerk den Weleerw. Heer P. Kleintjes en be noemd tot Pastoor te Haarlemmermeer (H. Franciscus v. Sales) den Weleerw. Heer F. Cornet, die kapelaan was te Vlaardingen. Alsmede benoemd tot leeraar aan het Semi narie: „Hageveld" te Heemstede den Wel eerw. Heer A. Andreoli, die kapelaan was te Voorburg (O. L. Vr. Hemelv.) en den Weleerw. Heer W. Bokeloh, die kapelaan was te 's Hage (H. Ger. Maj.) Enorme belangstelling Onze Romeinsche correspondent schrijft ons dd. 2 Augustus het volgende: Hedenmorgen wijdde de Zeereerw. Pater Ruelli, Pastoor der Stad van het Vaticaan zonder bijzondere plechtigheden, de lokalen der Pauselijke posterijen in. Vanaf het Vati- caansch Telegraafbureau dat zeer binnen kort eveneens voor het publiek zal worden opengesteld, verzond hij daarna een telegram van hulde aan Z. H. Pius XI die daarop on middellijk antwoordde met Zijn Zégen, te ver- leenen aan den Pastoor en aan het personeel van de post. Direct na de inwijding begon de postzegel verkoop die tot hedenavond heeft aangehou den en eigenlijk niet anders is geweest dan een lang gevecht om in het bezit te komen van de begeerde zegels. De pauselijke gendarmerie en de Zwitser sche Garde stonden machteloos tegenover de menigte die zelfs niet er voo" terugdeinsde om formeele stormaanvallen *e ondernemen op de hulpkantoortjes, die waren opgericht onder den Arco delle Campane en aan de Porta Anna. Vooral de priesterstudenten der vele bui- tenlandsche colleges toonder, een onuitputte lijke koopkracht. Er waren er bij die heele pakken beschreven aanzichtkaarten in hun actetasschen meebrachten om die vanuit de Stad van het Vaticaan te verzenden. Ook op de afdeeling aangeteekende stukken slaagden de talrijke ambtenaren er niet in, den groei der menigte het hoofd te Dieden Op verschillende plaatsen waren brieven bussen opgehangen die echter gauwer gevuld bleken te worden dan geleegd Bij elke bus hield zich een postbode gereed om deze tel kens te leegen op een speciaal klaar gezetten handwagen. Gisteravond om vijf uur waren alleen nog de hoogere waarden in den verkoop. De rest was voorloopig uitverkocht. Op het hoofdbureau werkt men met een heelen staf noodhulppersoneel aan het ver zenden der bestelde series. Uit Italië heeft men een bestelling van 100.000 Lire van één postzegelhandelaar. De grootste bestelling van één persoon kwam uit het buitenland. Ge vraagd werd toezending per omgaande van Vaticaansche postzegels ter waarde van drie millioen Lire. Een voorloopige telling wees uit dat de in komsten der Pauselijke posterijen den eersten dag56.400.000 Lire bedroegen. Duitsche plannen De vertegenwoordiger van de Zeppelin- luchtschipwerf in de Vereenigde Staten, Von Meister, heeft, naar uit Lakehurst wordt ge meld, meegedeeld, dat de Zeppelinluchtschip- werf te Friedrichshafen plannen uitwerkt voor de oprichting van een luchtschipstation in Richmond (Virginia)Het ligt in de be doeling, dat dit station de kern zal vormen van een gerege.den transatlantischen dienst, waarvoor vier bestuurbare luchtschepen, die twee maal zoo groot zullen zijn als de „Graf Zeppelin" en wier snelheid een derde van de maximum-snelheid van laatstgenoemd lucht schip méér zal bedragen, zullen worden ge bouwd. Ook zullen deze luchtschepen drie maal zooveel vrachtgoed kunnen meenemen. Meister zeide voorts dat hij hoopte, dat in het voorjaar van 1931 een dienst van 70 uur over den Oceaan zal kunnen worden inge steld. Het plan is zes maal per maand een vlucht te ondernemen. 1 Een Duitsche deelnemer gedood Bij de in Orly gehouden vliegfeesten ter gelegenheid van de rondvlucht door Europa is de Duitsche vliegtuigbouwer Hoffmann met zijn vliegtuig omlaag gestort en gedood. Daar dr. Eggersh, de eigenlijke bestuurder, niet was meegegaan, werd het vliegtuig, de „Darado L 1", alleen door Hoffmann ge vlogen. Geheel in strijd met het programma voerde de piloot boven het vliegveld van Orly een „feuille morte" uit, waarbij een der draagvlakken zich begaf. Als een steen schoot de machine omlaag; bü de botsing met de aarde werd Hoffmann het hoofd door een voorwerp geheel doorboord. Owen Young Electric. Met hem was aanwezig Pierpont Morgan, een der magnaten uit de financieele wereld. Deze beiden waren het, die ter conferentie het later onder den naam plan-Young alge meen bekend geworden systeem van uitein delijke clearing der herstelbetalingen ter tafel brachten en voor Duitschland een jaarlijksche annuïteit van 2050 millioen mark voorstelden. Hst was vooral Owen Young, die I op de Februari-conferentie te Parijs de lei dende persoonlijkheid was bij de niet altijd parallel loopende onderlinge belangen en de vertegenwoordigers der onderscheidene re geeringen door zijn invloed er toe wist te brengen, dat het Amerikaansche systeem werd aangenomen. De moeilijkheden groepeerden zich voorna melijk om 't trio Amerika-Frankrijk-Duitsch- land, respectievelijk vertegenwoordigd door Owen Young, Moreau en Dr. Schacht. Achter hen stonden: Hoover, Poincaré en Dr. Stresemann, die ofschoon niet ter con ferentie aanwezig, voortdurend telegrafisch of telefonisch met de betrokken vertrouwens mannen in contact waren en overlegden. Welke nu is de regeling, die als slotsom der besprekingen ter Februari-conferentie door de deskundigen is aangenomen? Van de acht en dertig milliard mark, die het Duitsche Rijk over een periode van 59 jaar aan de gezamenlijke geallieerden heeft te betalen, gaan twee derden naar de Ver eenigde Staten. Ter controle van het beta lingssysteem zal worden opgericht een in ternationale bank de Bank der In ternationale Herstelbetalingen die zal hebben toe te zien, of de stortingen aan de Vereenigde Staten en de Europeesche ge allieerden volgens overeenkomst worden uit gevoerd. Volgens bovenstaande basis vloeit derhalve slechts éér derde de Duitsche herstelbeta lingen in de kas der Europeesche schuld- (Hschers. De groote verdienste der deskun- De Zeereerw. Ilcer J. G. v. d. Wcijden, pastoor te Volendam, die Zondag zijn zilveren Pas toorsjubileum vierde, op het punt zich te begeven naar de roeiwedstrijden, welke ter gelegenheid van zijn feest georganiseerd waren. - Pastoor C. M. Wouterlood te Beverwijk, die onlangs aan een ernstige ziekte leed en van den H. Sacramenten der Stervenden moest worden voorzien is thans in zooverre hersteld dat hij j.l. Zondag zijn parochianen een oogenblikje mocht toespreken om hen te bedanken voor de gebeden, die zij voor zijn gezondheid ten hemel hadden gezonden. Hy drong er verder op aan in het gebed te blijven volharden, opdat hij spoedig geheel hersteld zijn verheven taak zal kunnen waarnemen. Nog steeds verschijnen mededeelingen over de verkiezing van den heer J. N. Hendrix tot lid der Eerste Kamer. Zoo had dezer dagen „Het Volk" een min of meer tendentieus bericht. Wij hebben in verband daarmede getracht den heer Hendrix inlichtingen te vragen, doch slaagden, daar deze uitstedig is geweest, eerst hedenmorgen er in. Om wille van het belang der zaak achten wij het toch nog wel gewenscht er even op terug te komen. „Het Volk" dan publiceerde het volgende: „Wij vernamen (echter) van den heer Hen drix zeiven, dat deze, de zeventig naderende, eerst over enkele jaren als Gedeputeerde dacht te bedanken en dat zijn aanwijzing als Eerste Kamerlid voor hem zei ven een zoo vol strekte verrassing was, dat, toen men hem in de katholieke fractiebijeenkomst verzocht de vergadering te verlaten, aangezien een hem rakende persoonlijke zaak behandeld zou wor den, hij niet begreep wat er aan de hand was. De bezorgdheid van mr. Bomans voor den gezondheidstoestand van den „oudsten" Ge deputeerde Hendrix is dan ook wel wonderlijk roerend." Tot zoover „Het Volk." De heer Hendrix nu, aan wien wij nadere inlichtingen vroegen, deelde ons mede, in het geheel geen verslaggever van „Het Volk" ge sproken te hebben. Dat hij candidaat gesteld zou worden voor het lidmaatschap der Eerste Kamer, was hem inderdaad een verrassing. Vóór eenige politieke vrienden hem vroegen, zich voor het lidmaatschap der Eerste Ka mer beschikbaar te stellen, was hem daarvan niets bekend. Ten slotte heeft hij medege deeld, dat, indien men hem candidaat wilde stellen, er voor hem geen aanleiding was, een eventueele benoeming niet te aanvaarden. Wat de kwestie betreft, dat de heer Hen drix eerst over enkele jaren had willen be danken als lid van Ged. Staten, deelde hij ons mede, dat ook daarover niet gesproken is. Wel heeft hij na zijn verkiezing gesproken met enkele Statenleden, die hem geluk wenschten en daaronder waren misschien wel soc.-dem leden, bij wie dan de bron zou te zoeken zijn voor het bericht in „Het Volk." Toen is ook de z.g.n. veiligstelling van den zetel van mr Bomans ter sprake gekomen en de heer Hen drix heeft toen in dezen geest gesproken, dat de onderstelling, dat mr. Bomans tot zijn candidatuur zou hebben medegewerkt om zijn zetel als Ged. Statenlid daardoor veilig te stellen, reeds daarom volkomen ongegrond is, omdat mr. Bomans wel bekend was met het feit, dat de heer Hendrix over twee jaren als hij aan de beurt van aftreding was, zich wel niet meer als Ged. Statenlid verkiesbaar zou stellen. 5-jarig meisje door een auto overreden en gedood Gistermiddag reed een luxe auto op den Hagelingerweg nabij den Rijksweg in de richting Driehuis. De auto had juist gestopt en reed met matigen gang. Achter een schut ting van in aanbouw zijnde woningen, waren eenige kleine meisjes aan het spelen en wilden den weg oversteken om huiswaarts te gaan. Zij merkten daarbij den auto niet op en het vijfjarig eenigst dochtertje van den heer J. Jansen, kwam darbij onder den auto terecht. Zij kreeg beide wielen over het li chaam en leefde nog slechts eenige oogen- blikken. Zij werd bij dokter de Groot bin nengedragen, die slechts den dood kon con- stateeren. Den chauffeur treft geen schuld. De po litie was direct ter plaatse en controleerde den auto, die in orde bevonden werd. 't Is voor het thans kinderlooze echtpaar een zware slag. Gistermorgen te ongeveer half twaalf ar riveerden H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana over dien afsluitdijk per auto op Wieringen. Langzaam ging het van af den afsluitdijk door Hyppolytushoef naar Den Oever, waar het hooge gezelschap een bezoek bracht aan de Zuiderzeewerken, waarbij vooral de groote uitwateringssluis de aandacht van de Koningin en de Prinses trok. H. M. was in gezelschap van den Direc teur-generaal der Zuiderzeewerken den heer V. J. P. de Bokcq van Kuffeler die den ge- heelen tocht meemaakt. Hier werd aan H. M. voorgesteld ir. W. A. A. Hupkens van der Eist. Nog werd H. M. voorgesteld ir. J. C. N. Ringeling. Vervolgens ging men aan boord van het stoomschip „Zilver meeuw". De tocht ging eerst naar den in aanleg zijnden afsluitdijk met werkhavens op Breezand, vervolgens naar het sluisel- land Komwerderzand en het hiermede ver bonden voltooide gedeelte van den afsluit dijk, aansluitende aan de Friesche kust. De belangstelling van de zijde der Wie- ringers was buitengewoon groot. In Den Oever en in Hyppolytushoef werd druk ge vlagd. Van den vasten wal was er veel pu bliek overgekomen om H. M. en H. K. H. te zien. Hedenmiddag te 5 uur wordt te Wieringen teruggekeerd, vanwaar de Ko ningin naar Schagen vertrekt. Om kwart over zeven kwam H. M. de Ko ningin na haar bezoek op Wieringen, aan het station te Schagen aan, waar zij onder het gejuich der menigte naar haar salonrij tuig ging om den nacht door te brengen. Om 8 uur hedenochtend vertrok H. M. weer naar Wieringen om dan per boot naar Me- demblik te gaan. De salonrijtuigen worden van Schagen naar Medemblik getranspor teerd, vanwaar H.M. weer vertrekt. Hedenmorgen te 9 uur arriveerde H. M. de Koningin per auto van Schagen, waar zij in het Koninklijk rijtuig den nacht had doorge bracht, te Den Oever op Wieringen, waar zij zich inscheepte op de „Zilvermeeuw," ten einde een tocht te maken langs den Wierin- germeerdijk en de Oude Zeug naar Medem blik, vanwaar zij per auto een bezoek zal brengen aan den proefpolder te Andijk, om daarna naar Medemblik terug te keeren en hedenavond per koninklijken trein naar Den Haag te vertrekken. Pater Dr. Th. F. S. Makaay benoemd tot provinciaal Bij het heden te Eindhoven gehouden Pro vinciaal Kapittel der paters Augustijnen, is tot provinciaal gekozen de Hoogeerw. zeer- gel. pater Dr. Th. F. S. Makaay uit het klooster te Nijmegen. De Hoogeerw. ZeergeL Pater Dr. Th. F. S. Makaay is heden door het Provinciaal Ka pittel der paters Augustijnen tot provinciaal gekozen. Het bezoek van H. M. de Koningin aan de Zuiderzeewerken. Een transatlantische dienst met lucht schepen? De in November 1928 te Z&ndvoort ge strande „Heinrich Podeus" heeft men gisteren vlot gekregen. De Haagsche Herstel-conferentie. De aan komst der delgaties. Openingszitting heden te elf uur. Een «ransche kruiser is, naar uit Hongkong gemeld wordt, van zijn ankers geslagen tij dens een typhoon. Van het sch'p is tot nu toe geen spoor ontdekt. De scheepsramp te Ostende; nog een 30- tal der opvarenden wordt vermist. Barometerstand 9 uur v.m.: 762 achteruit OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.11 uur. Hoogste barometerstand 766 m.M. te München. Laagste barometerstand 748.3 m-M. te Nordöyen. Verwachting: Meest matige, wellicht tij delijk krachtige Zuidelijke tot Z. W. wind; zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk eenige regen, zelfde temperatuur. In verband met het stellen van het ulti matum door de betrokken organisatie-be sturen is door de Directie van de Twent- sche Bontweverij Zaterdag reeds aan ver schillende vakgroepen van arbeiders, zooala timmerlieden, smeden enz., gedaan gegeven. Indien voor of op Zaterdag as. het geschil niet tot oplossing is gekomen, wordt de volgende week Maandag het werk niet meer hervat. MEXICO CITY, 6 Aug. De radio-dienst Mexico—Duitschland werd gisteren in ge bruik genomen met het wisselen van tele grammen met gelukwenschen van den Mexi- eaanschen president, Portes Gil, aan den president van de Duitsche republiek, von Hindenburg. AMSTERDAM, 6 Augustus Volgens te legrammen, die bij de directie der K.N.S.M. zijn binnengekomen, schijnt het verlies van het ss. „Adonis" te wijten te zijn aan het overgaan van een graanlading. Bij de opening der Herstelconferentie he denochtend in de vergaderzaal der Eerste Kamer hield de Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Beelaerts van Blokland, daartoe uitgenoodigd, een korte rede, waarin hü na de conferentie namens de regeering een har telijk welkom te hebben toegeroepen, zeide dat de conferentie in den Haag, in den geest van onpartijdigheid en verzoening, vredes- atmosfeer en rust zal moeten plaats vin den, welke noodzakelijk zijn, om de werk zaamheden ten bate der definitieve organi satie van den vrede in Europa met vertrou wen te ondernemen. De Regeering, haar vu rigste wenschen uitende voor het succes van dien arbeid, achtte zich daarbij den tolk, niet alleen van het Nederlandsche volk, maar van alle den wede willende volkeren en de minister meende, dat het groeiende bewust zijn van afhankelijkheid van elkander der naties reeds voldoende is om zoo noodig de levendige belangstelling te verklaren, welke de naties alle in het werk, dat de conferentie gaat beginnen, toonen. M.v. HEEMSKERK- TÏTT¥ r\m ALEXANDERPL.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1