fsoeo.-: 50.- 40.- WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1929 MaQonnerie in Indië Voornaamste Nieuws BUREAUXNASSAULAAN 49 ADVERTENTIËN 36 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN AANGIFTE MOET, OP STEAFFE VAN VERLIES VAN ALLE REGHTEN, GESCHIEDEN HERLIJN DRIEMAAL VIER EN TWINTIG ÜREN NA HET ONGEVAL. Verkeersongeval te Halfweg DE BEROQVING TE KATTENDIJKE „AMSTERDAM IN LICHT' De electrificatie der spoor wegen Het vertrek van de „Graf Zeppelin" Na de brand in „De Plasmclen' De proeftuin te Andijk De nieuwe sluis te Vlissingen De „Heinrich Podeus" gedokt Benoemingen Paters Dominicanen De gevallen van Alastrim Ernstige aanrijding onder Naarden Door een vrachtauto aangereden J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Motorongeluk Aan de gevolgen overleden Brand Bij het baden verdronken Personeelraad Nederlandsche Spoorwegen Examens Doodelijk ^rngeval Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct p. plaatsing: elke regel meer 15 ct-, bi) vooruftbet Bi) contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN -usschen den tekst 90 ct- per regel. DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17227 Alleabonné'sopdit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaardenf Levenslange geheeleongeschiktheid tot werken door 1 "I C #Tj bij een ongeval met f ORO 'verliesva. b>. e armen, beide beenen of beide oogen: doodelijken afloop; tegen ongevallen verzekerd voor der volgende uitkeeringen bij verlies van een hand, f125.- bij verlies van een een voet of een oog: duim of wijsvinger: bij *n breuk van been of arm: bij verlies v. een anderen vingen (Van onzen Indischen correspondent) In mijn vorige brieven heb ik u doen zien dat Nederlandsch-Indië nog niet bepaald een dorado voor practizeerende katholieken is. Eiken Ochtend word ik daaraan opnieuw herinnerd als ik, naar kantoor gaande, eerst mijn kinderen naar school breng, fk kom dan langs de z.g. Carpentier-Alting-stichting, een magonnieke inrichting van onderwijs, de welvarendste van Indië. Een onafzienbare fille van schitterende auto's brengt van alle richtingen de zonen en dochters van de leden dier geheime broeder schap aan. Men ziet het ook den kinderen aan, dat het hun ouders financieel voor den wind gaat. Rang en stand zijn voor de meesten hunner de maatstaf van hun doen en laten. Zij taxeeren elkaar naar 't merk van den auto huns vaders. Menig kind, welks vader er aanvankelijk „slechts" een Fordje op na hield, heeft het „minderwaardige" van deze omstandigheid op de Carpentier-Alting- stichting leeren inzien en er thuis zijn vader over gekapitteld. Een fille van auto's. Agenten moeten het enorme verkeer regelen. Aan den eenen kant gaat een onafgebroken rij luxe-wagens naar binnen, den grooten tuin in. Vóór de school is een zoodanige opstopping, dat het er daar uitziet of er een groote auto-show gehouden wordt. Aan den anderen kant glijdt langzaam een slang van auto's den tuin uit, het Ko ningsplein op. Als ge goed kijkt ziet ge binnen in die kostelijke wagens, deels met gegalon neerde chauffeurs, soms bekende katholieke gezichten. Om slechts één voorbeeld te noemen één dier heeren, die het nu zoo voor den wind gaat, was ééns een braaf, aandachtig leerling van het Canisius-college te Nijmegen, die voortreffelijke onderwijs-inrichting. Ge leerde Jezuïeten maakten hem tot een man die wat weet. Maar dat beteekent in Indië n%g niet dat men nu ook gemaakt wordt dat, waarop men krachtens die kennis aanspraak heeft. Verre van dat 1 Wel, denken sommigen, dan maar den grondslag van ons leven, de religie, er aan gegeven. Ja, er waren er zelfs die dan maar meteen van jas verwis selden en.... óók mafon werden. Probeer het als ontwikkeld katholiek niet bij hen te solliciteeren als ge een werkkring zoekt Eiken ochtend opnieuw moet ik dit alles gadeslaan. Niet heel veel verder is de katho lieke broederschool, een mooi, nieuw, luchtig gebouw met prettig, modern geoutilleerde klassen. De bekwame broeders met hun Erettige goedlachsche gezichten, fleuren in un helder-witte kleedij de geheele omgeving op. Hier echter géén fille van auto's, maar slechts een enkele. En luxe-wagens heb ik er nog nimmer gezien. De meeste leerlingen komen er te voet of in de kleine inlandsche rijtuigjes, de sado's, waarvan in het warme Indië, zelfs menig inlander zich bedient. Alle dikdoenerij is hier verre, helaas óók de groove welvaart die wij tevoren elders con stateerden. Men bedenke hierbij dat de koloniale samenleving medebrengt dat Indië geen standenscholen kentdat dus de leer lingen van beide genoemde scholen zonder meer met elkaar vergeleken mogen worden. Wee den katholiek, die, door gebrek aan karaktersterkte en oordeel, zich door het zoo juist geschetste verschil in aspect laat imponeeren in plaats van er verontwaardigd door te worden. Er zijn gevallen bekend, dat practizeerende katholieken het daarom „chiquer" vonden om hun kinderen op de Carpentier-Alting-school te doen, daarmede het peil van de eigen katholieke school druk kende. Weik een slecht voorbeeld, en.... hoe uiterst pijnlijk voor de toegewijde broe ders Meen niet dat de vele ma gons, die het zoo naar den vleeze gaat, hun succes in eerlijke concurrentie met mannen van een andere wereldbeschouwing verdienen n.l. omdat ze allemaal begaafder zouden zijn dan die ande ren en méér dan dezen hun best zouden doen. Niets is minder waar Ik zou u gauw van deze dwaling kunnen genezen door hier te laten volgen een brief van één onzer, onvermoeid voor de goede Zaak strijdende en gestadig verliezende katholieken, iemand van uitstekende op leiding, die eens tintelend van leven en feu sacrè naar Indië kwam. Die brief werd in armoede gericht aan een onzer beide katho lieke Volksraadeleden en is van recenten datum. Hi) is een noodkreet en een scherpe aanklacht tegelijk ieder weldenkend mensch Zal hij in het hart grijpen en tot diep nadenken stemmen. Ik heb toestemming om hem hier te laten volgen met slechts enkele, zij het niet- principieele, wijzigingen, noodig in verband met zijn publicatie in een dagblad. Hij luidt dan 4 Een tijd lang heb ik tegenover U weer gezwegen. Och, meen vooral niet dat deze stilzwijgendheid een bewijs zoude zijn voor de draaglijkheid van mijn ambtelijk lot i Het Regeenngskantoor A.. waar ik, Zooals U weet, solliciteerde om van mijn anti-katholieke kantoor wèg te komen, houdt zich doodstil na de vraag van den chef of ik soms katholiek was. Na deze vraag zakte het aanvankelijk geanimeerde en veelbelovende gesprek onmiddellijk beneden peil en werd ik heengezonden met de belofte, dat de chef mij binnen de week schriftelijk zou inlichten. Er zijn sindsdien vier maanden voorbijgegaan zonder dat ik schriftelijk bericht kreeg i Die chef wil klaarblijkelijk alweer geen ambitieuze ka tholieken hebben, wèl daarentegen agres sieve socialisten, zooals zijn kantoor- bezetting bewijst. Ons katholiek periodiek „sociaal leven en streven" heeft laatst aanbevolen einde lijk eens de tanden te laten zien. Het eemge redmiddel Men schreel me laatst, dat er hooge ambtenaren van de Algemeene Secretarie i) te Buitenzorg waren, die allen omgang met vooraanstaande katholieken vermeden uit vrees dat die katholieken hun baantje kwaad zouden kunnen doen, en dat die vrees, naai Uw meening, een handicap voor de katholieken was om bij die ambte naren iets te bereiken op het gebied onzer gerechtvaardigde aanspraken. Vree-- aus Maar dan ben ik van een heel andere meening wij blijken dan n.l. eindelijk 1 op den goeden weg te zijn. Bij die bevreesde bureaucraatjes toch zou U wat kunnen bereiken door ze met sarcasme en .eedvermaak m hun eigen bedompte halletjes op te zoeken. Hun zou recht-doen en billijkheid-betrachten kunnen worden afgedwongen Uit vréés voor hun baantje. Want baantjesjagers zijn het allen, géén dienaren van het algemeen belang. En baantjes-belagers zijn het ten aanzien van ambitieuze, katholieken, die vooruit willen en, naar de mate van hun daartoe vooral in Indië onontbeerlijken socialen vooruitgang en invloed, op Schaep- mansv/ijze willen vechten voor de katho lieke emancipatie dezer landen. Vernietigers zijn het van ambitieuze menschen en hun gezinnen, van een juiste uitoefeningswijze van de katholieke ge- loofspractijkTegenover dezulken kome men niet te staan met een goed woord, een welwillende glimlach, neen, doch met gebalde vuisten, met van verontwaardiging trillende lippen, de tanden op elkaar ge klemd van onverholen woede. U dacht eerst dat mijn geval een unicum was Ja, in gradueelen, niet in essentieelen zin. De Heer B. b.v. deelde mij onlangs mede vóór zijn buitenlandsch verlof naar zijn departementschef te zijn toegegaan met het klemmende verzoek er op te willen toezien, dat, tijdens zijn verlof, aan een bepaald, met name genoemd ambtenaar, niet de promotie zou worden gegeven welke hem, den Heer B., toekwam, waarvoor alle kans bestond, gezien het feit, dat gene ma pon, en hij, de Heer B., katholiek was. Daar deze departementschef nu eens toe vallig een braaf protestant en géén magon was, werd inderdaad met zijn belangen rekening gehouden. Men kan den Heer B. echter apriori minder doen, omdat hij reeds referendaris is en men hem dus niet bepaald meer aan zijn boterham komen kan. Mij belet men echter met alle middelen volgens den Indisch-ma gonnfe ken stelregel het doel heiligt alle middelen die grens te over schrijden, de grens waarboven men be hoorlijk met een groot gezin naar zijn stand leven kan en waarboven men gemak kelijk een anderen werkkring zoeken èn verder komen kan als men in zijn huidigen dienst al te zeer onder magonnieken druk zit. Daarmede mij en de mijnen de mate van socialen welstand onthoudende noodig voor ons leven, ons humeur, onze gezond heid, de opvoeding van ons groot gezin En noodig om voor zijn partij wel gemoed, invloedrijk en met volle krachts ontplooiing te kunnen arbeiden. Juist dit weten de magonnieke machthebbers o zoo goed Bij den Heer C. heb ik gesolliciteerd en kreeg ten antwoord „er zal te zijnen tijd met Uw belangen rekening worden gehouden". Jawel1 Dat kennen we. Ik zond U een afschrift van mijn sollici tatie bij den Heer D. Deze heer deelde mij mede den brief te hebben ter hand gesteld aan den heer E., die ten deze over een eventueele tewerkstelling heeft te beslissen. Natuurlijk hoorde ik er niets meer op. De heer E. toch is een verwoed magon deze telkens met de regelmaat van steen uithollend watergedruppel terugkeerende factor 1 zóó zelfs dat hij het heeft durven onderstaan in een officieel rapport van een dienstreis in de buitenbezittingen, zich smalend en krenkend uit te laten over een op een buitenpost gevestigden pastoor, een eminenten man, die hem nota bene gastvrijheid had verleend.... En die man zou mij in zijn dienst nemen Vernietigen willen ze me, mij en de mijnen. Reeds dreigen donkere zorgwolken van stoffelijken aard, na ést de tergende vernederingen op kantoor van de zijde der dienstleiding, door mij gedragen met bovennatuurlijk, neen met on-natuurlijk geduld. Referendaris F. bij het kantoor waar ik werk, is Zoo juist wegens iangdurigen dienst voor een jaar met buitenlandsch verlof gegaan. Voor een geregelden gang van zaken moet de vacature tijdelijk wor den vervuld. Maardan moet men er om reglementaire redenen mij voor nemen. Die tijdelijke vervulling zou mij tijdelijk een buitenkansje bezorgen van 75.per maand, dat ik zoo goed gebruiken kan. Qua anciënniteit moet ik daarvoor in aan merking worden gebracht. En ook nog om een andere reden. Ik heb n.l. reeds vroeger tot genoegdoening die soort werkzaam heden verricht toen de nu met verlof vertrokkene ziek was en.... ik mij op katholiek gebied nog nooit in het openbaar geroerd had. Desniettegenstaande dat, attendeerde een welwillende collega mij erop, dat men een ander, bij ons sinds kort in tijdelijken dienst zijnde jonge kracht op de mij toe komende plaats had gezet, voor welke daad alleen nog maar de officieele bekrach tiging moest worden gevraagd. Wat daaraan óók niet vreemd is, is de omstandigheid, dat de vacature bij een afdeeling is, waar men juist zoo knoeit ten aanzien van zekere katholieke belangen. En toch gaat dit kantoor met dergelijke practijken door omdat het zich tegenover ons sterk denkt. Immers van alle krachtige' en zoo gerechtvaardigde aanvallen de laatste jaren tegen het beleid der dienst- leiding in den Volksraad door meerdere leden ondernomen, ging er niet één enkele uit van ons katholieken, in weerwil van het feit, dat die leiding steeds met alle macht de katholieken en hun missie tegen werkt en benadeelt, zooals pas weer in „De Koerier" te lezen viel. Omdat ik van dergelijke zaken het on geoorloofde durfde belijden mede een der redenen mijner „vervolging" om dat ik nooit uit baantjes-belang gezwegen heb als het onze zaak betrof (laat staan een Petrus-houding zou hebben aangenomen) omdat ik pro-katholiek schrééf en sprak (o.a. in den gemeenteraad en in de wande ling), enbekend is dat ik nog veel meer wil en kan doen voor onze zaak, mits een hooger en invloedrijker functie mij daartoe in staat zou stellen, wat de heeren ma gons o zoo goed weten 1 daérom, meent men, mocht men zich van invloedrijk-katholieke zijde wat meer aan mij gelegen laten liggen. Voor martelaarschap ben ik niet in de wieg gelegd, noch ook ben ik er voor naar Indië gekomen. Ik wilde er carrière maken 1) het' centrale Regeerings-bureau. èn, tegelijk, de katholieke zaak krachtig dienen. En hoe staan de zaken momenteel De heeren ma gons verkneuteren zich over het feit dat juist ik zoo langzamerhand kan worden beschouwd als „mislukt", als „verongelukt". Als die „heeren" het U, die echter gelukkig onafhankelijk zijt, zouden kunnen doen ze zouden het zeker evenmin laten. Gelukkig dat ik aan mijn gemoed lucht kan geven met de pen en in het openbaar. Mijn medewerking aan de pers is krachti ger, vlammender, verontwaardigder en dus pittiger, dan ze ooit was. Een talent uit nood geboren Maar helaas is zij ook somberder, pessimistischer, zwarter, omdat mijn leven hier, in dit toch zoo mooie en zonnige land, mijn Indische carrière (och, arm 1) mij somber, pessimistisch gemaakt heeft, mij, den eens onverwoestbaar-optimist schij nende. De tanden laten zien, zooals „Sociaal Leven en Streven" zegt.... Och, was ik er maar reeds voor in de gelegenheid in gemeenteraad, in provincialen-, ja, in Volksraad. Geen ontzien, de Regeering geen rust latende, onophoudelijk met van over tuiging vlammende woorden der Regee ring, der ambtenarij, der gemeenschap voorhouden hoe schandelijk onrechtvaar dig men jegens ons is hoe onze rechten met morsige, onbehouwen voeten worden getreden.... vertreden ja! En bij dat alles tóch parlementair blijven. Was ik dat ooit niet, toen ik nog lid van den gemeenteraad te G. was Het barre lot heeft een vulcaan van mij gemaakt. Och, lach niet om deze uitdruk king, geachte Heer H., U, die nog steeds zin voor humor hééft, gelijk ik ééns had. Een man op een uiterst geraffineerde wijze in de verdrukking gebracht als ik, is waar lijk allerminst beiachenswaard. Men plooie hier zijn lippen niet tot een lach, doch balie zijn hand tot een vuist van heilige ver ontwaardiging en met den vasten wil voor de verbittering, de verbetering in de plaats te stellen, koste wat het kost. Dat alléén kan de katholieke emanci patie dezer gewesten bevorderen, neen, rédden. Dr. Sdfraepman, de machtige krachtfiguur heeft ons dat in Holland, in een barren, maar grootschen tijd vol dingend bewezen Aldus luidt de brief van een verdrukt katholiek, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat. Ik kan dezen brief met nog een veelzeg gende bijzonderheid aanvullen. Een der in dat schrijven genoemde, fel anti-katho lieke chefs n.l. weet zich tegenover invloed rijke, onafhankelijke katholieken als katho- liekminnend voor te doen. Natuurlijk als er wat te halen valt. Die man had b.v. de verre gaande onbeschaamdheid naar een hooge positie op medisch gebied te Nijmegen te dingen. Hij had hiertoe zelfs den Minister van Koloniën in den arm genomen, die al een toezegging zou hebben gedaan. Gelukkig kreeg men er in Nijmegen de lucht van en wist men een schandaal te voorkomen. Zeer vermoedelijk zou bedoelde chef zich, bij een eventueele aanstelling te Nijmegen, aldaar roerend pro-katholiek gehouden hebben zoodat zij, althans aanvankelijk, niet direct practisch-nadeelige gevolgen zou hebben gehad. Maar men zal toegeven dat de katholieke zedenleer zulk een wolf in schaaps- kleederen niet temidden van haar kudde dul den mag. Het practisch katholicisme kan zijn beulen toch niet aan het hart koesteren Trouwens, ook zuiver practisch gesproken, zou iets dergelijks op den duur toch niet tot ons nut kunnen zijn. Heilige overtuiging is immers bij elke ambtsvervulling de voor naamste factor waar deze ontbreekt laten de groote nadeelen niet lang op zich wachten. Bovendien is de vrees gewettigd dat met een functionnaris als bedoeld tevens een uit kijkpost" van het anti-katholicisme op een brandpunt van Roomsch leven wordt binnen gehaald 1 Zoo ziet men dat kennis van de macht, de werkingswijze en de persoonlijke vertegen woordigers der Indische anti-katholieke be weging ook voor de Hollandsche katholieke samenleving van groot belang kan zijn. Er is voortdurende wisselwerking tussch'en Indië en het Moederland 1 Dit komt vooral uit als men bedenkt dat de onderling- blindelingsche steun, dien de heeren elkaar vooral in Indië verleenen, om de goed gesa larieerde baantjes voor zich te reserveeren tot gevolg h«ft, dat er later heel wat meer in vloedrijke en kapitaalkrachtige anti-katho lieken dan zoodanige katholieken in Holland terug komen, wat uiteraard weer van grooten invloed is op onze specifiek-Hollandsche katholieke belangen. Dat is duidelijk! Het is echter niet voldoende met klem op de wantoestanden te wijzen en er zich met verontwaardiging over te beklagen. Er moeten ook middelen ter verbetering worden be raamd en in praktijk gebracht. Hierover zal ik het in mijn volgenden brief hebben. ADJUTOR. Weltevreden, 29 Juni '29. Maandagavond heeft om kwart voor tienen een vrij ernstige aanrijding plaats gehad nabij de Vinkebrug te Halfweg. Een motorrijder kwam met een duo-passa gier van Haarlem over den Rijksstraatweg naar Halfweg. Nabij de Vinkebrug ontdekte hij, dat het achterlichtje van de motorfiets niet brandde en stapte af om het te repa- reeren. Tegelijkertijd kwam eveneens een automo biel uit de richting Haarlem, die zijn lich ten dimde voor een auto, die uit tegenge stelde richting kwam, waardoor hij niet zag, dat het motorrijwiel op den weg stond en er boven op reed. De duo-passagier, die nog op den motor zat, bekwam een beenbreuk en moest naar het Elizabethsgasthuis in Haarlem vervoerd worden. De schade, die aan den motor is toege- bracht, is zeer groot. Daar het motorrijwiel onverlicht en niet eheel aan den kant van den weg stónd, treft .en automobilist vermoedelijk geen schuld. Door de politie is proces-verbaal opge- aakt. De dader gearresteerd De arbeider M., die Zaterdagmorgen te Kattendijke den aannemer Wolse uit Elle- woutsdijk mishandeld heeft en hem daarna van een portefeuille met ca. 600 heeft beroofd, is te Wemeldinge aangehouden. De politie ontdekte na zijn arrestatie dat hij 50 bij zich had. M. ontkende aanvanke lijk iets met den overval uitstaande te heb- •ben. doch na een langdurig verhoor bekende (hij. De rest van het geld had hij bij Wemel dinge in den grond verborgen. De dader is naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. De toestand van het slacht offer is redelijk wel. Een lichtweek in de hoofdstad Van 25 November tot en met 4 December a.s. zal te Amsterdam een grootsch opgezette „lichtweek" worden gehouden. Het doel hier van is, te toonen wat de moderne lichttech- I niek voortbouwend op het werk van Edison, idie vijftig jaar geleden de eerste practische bruikbare gloeilamp uitvond, heeft weten te bereiken. Burgemeester de Vlugt heeft het eere-pre- sidium van „Amsterdam in Licht" aanvaard. Ongetwijfeld zal de hoofdstad gedurende bovengenoemde dagen een schitterenden aanblik bieden. De baanvakken AlkmaarAmsterdam en VelsenUitgeest Omtrent de werkzaamheden voor de elec trificatie van bovengenoemde baanvakken wordt in „Spoor en Tramwezen" nog het volgende medegedeeld: De voorbereidingen voor den aanleg van de eleotriscbe bovenleiding zijn reeds zoo ver gevorderd, dat verschillende opdrachten konden worden verleend. Het opstellen van palen en verdere ijzer- constructies langs den spoorweg zal, evenals dit destijds voor de baanvakken Amster damRotterdam en HaarlemUmuiden plaats had, worden uitgevoerd door de N.V. Het Spoorwegbouwbedrijf. Hiermede is reeds 1 Auguistus jongstleden begonnen, waarbij, van Alkmaar uitgaande, allereerst op het gedeelte tot Uitgeest zal worden gewerkt. Het voornemen bestaat in een der gelijk tempo te werken, dat in het voor jaar van 1930 met het spannen van de draden enz. van het bovengrondsche net begonnen zal kunnen worden op de. ge deelten van de lijn, gelegen tusschen de emplacementen der stations. Voordat de palen en verdere ijzerconstructies op den spoorweg geplaatst worden, zullen deze te gen roesten beschermd worden door behan deling met litol, een teerachtig product, hetgeen een speciaal verfmateriaal is, waar mede een roestwerende laag op het ijzer wordt aangebracht. Dit zal worden uitgevoerd door de N.V. Fabriek voor Metaalpreserven te Rotter dam. Hiervoor zal op een terrein der Ne- derlandsche Spoorwegen te Leiden een werkplaats worden gebouwd. Dezer dagen werd de opdracht voor de levering en de montage van het boven grondsche net verleend aan de Siemens Schuckert Werke te Berlijn. De constructie van de voor bovengenoemde baanvakken ontworpen bovenleiding komt in net algemeen overeen met die, welke is toegepast voor de lijnen der N.S., welke reeds geëlectrificeerd zijn. Een der belang rijkste afwijkingen is, dat de normale af stand der palen op recht spoor, welke op de lijn AmsterdamRotterdam 75 meter be draagt, voor de thans te electrificeeren baanvakken op 65 meter bepaald is. Op die gedeelten van de vrije baan, waar zulks met het oog op de plaatselijke om standigheden geen bezwaar oplevert, zullen, voor elk der sporen afzonderlijk palen met dwarsarmen worden geplaatst. Op het baan vak Alkmaar—Uitgeest is het echter nood zakelijk een portaalconstructie over beide sporen toe te passen, in verband met een, aldaar in den spoorweg liggende waterlei dingsbuis, waardoor fundeeringsblokken van geringe hoogte moeten worden ge bruikt. Op het baanvak Uitgeest—Zaandam moet eveneens een portaal-constructie wor den gebezigd, zulks in verband met den toestand van den bodem. Hedennacht om 12 uur Uit New-York komt een N.T.A. bericht, dat de gasvulling van de „Graf Zeppelin" heden middag gereed zal zijn. Als de weersomstandigheden het toelaten, zal het luchtschip vannacht om 12 uur weer vertrekken. Het hotel wordt weer opgebouwd Inzake den brand in „De Piasmolen" ver nemen wij, dat het hotel weer op dezelfde plaats zal worden opgebouwd. Gisteren werd in het overgebleven gedeelte nog een na-brandje ontdekt, dat de plaatse lijke brandweer met haar brandspuit, die direct ter plaatse was, in zijn beginstadium wist te blusschen. Met man en macht is men aan het opruimingswerk begonnen. Iindien de werkzaamheden in hetzelfde tempo worden voortgezet, zal het restaurant binnen een paar weken heropend kunnen worden. Hei Koninklij'k bezoek Gistermorgen om kwart over tien arri veerden H. M. de Koningin en H. K. H. Prin ses Juliana per s.s. „Zilvermeeuw" te Me- demblik. De burgemeester, de hr. P. Schout- sen en de irs. Verhey en Postma waren bij de aankomst tegenwoordig. Deze heeren werden aan H. M. voorgesteld. Het publiek, dat ook uit de omstreken gekomen was, be groette H. M. spontaan met het „Wilhelmus" Van hier werd gereden naar den proef- polder te Andijk, waar H. M. begroet werd door den burgemeester. Hier werden ver schillende gewassen bezichtigd, waarvoor H. M. veel interesse toonde. Omstreeks 12 uur verliet H. M. den proefpolder, om zich weer naar Medemblik te begeven. Hier werd een bezoek gebracht aan het nog in aan bouw zijnde electrisch gemaal. Om 13.04 uur verliet H. M. Medemblik met den Koninklij ken trein met bestemming naar Soestdijk. Ministerieel bezoek. De minister van Waterstaat, vergezeld van Ir. Rosenwald, heeft onder leiding van den hoofdingenieur-directeur van den Wa terstaat Van Oordt de nieuwe keersluis te Vlissingen bezichtigd. Het s.s. „Heinrich Podeus" dat bijna 9 maanden onder Zandvoort op de kust heeft gezeten en gisteren is vlotgebracht en naar Rotterdam gesleept, is naar de werf „Nieu we Waterweg" gesleept om gedokt te wor den. Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bis schop van Haarlem, heeft eervol bntslag verleend aan den W.E. Pater N. Rijken O. P., als assistent te Schiedam (O. L. V. Rozenkrans) en in zijn plaats als zoodanig benoemd den W. E. Pater G Hoekstra O.P., thans assistent te Potterdam (H. Hart). En tot assistent te Goorn: den W.E. Pa ter Ignatius van Gent O. P., thans assistent te Neerbosch. Vragen omtrent maatregelen van den Minister Het Tweede Kamerlid, mevr. De Vries— Bruins heeft tot den Minister van Arbeid, H. en N de volgende vragen gericht: 1. Heeft do Minister kennis genomen van het voorkomen en de frequentie van alastrim te Rotterdam en tevens van het communiqué van den directeur van den G. G. Dienst al daar, waarvan de slotzin luidt: „Hierbij wordt nog eens nadrukkelijk de aandacht er op gevestigd dat vaccinatie en revaccinatie noodig blijken"? 2. Is de Minister bereid te laten onderzoe ken, hoevee! van de patiënten vóór hun ziekte waren gevaccineerd en wanneer dit was gebeurd? 3. Wil de Minister mededeeV.ig doen van het resultaat van dit onderzoek? 4. Welke maatregelen denkt de Minister te nemen, of heeft hij eventueel reeds genomen, om uitbreiding der ziekte, zoowel te Rotter dam als elders, zooveel als mogelijk is te voorkomen? 14-jarig meisje uit Beverwijk gewond Gistermorgen fietste het 14-jarig meisje C. J. Van Huisstede uit Beverwijk, dat met vacantie te Naarden bij familie logeert, op den Amsterdamschen Straatweg aldaar, toen uit tegenovergestelde richting een luxe auto aankwam. Zij week te veel naar rechts uit, waardoor zij tusschen de rails van de Gooische Stoomtram geraakte, met het ge volg, dat zij haar stuur kwijt raakte. Zij kwam onder de achterwielen van den auto terecht. Zwaar gewond bleef zij op den weg liggen. Dr. Keijzer uit Naarden verleende de eerste geneeskundige hulp. Hij achtte over brenging naar de Gerardus Majellastichting te Bussum noodzakelijk, waar zij ter ver pleging is opgenomen. Haar toestand is naar omstandigheden bevredigend. Den chauffeur van den auto, den heer H. Kok uit Velsen, Te Beegden bij Roermond is de arbeider Chr. Bremers, die op de fiets reed, in de bocht van den weg door een vrachtauto aangereden, met het gevolg, dat hij een ern stige hoofdwonde opliep. In zorgwekkenden toestand is h(j in het Louisahuis te Roer mond opgenomen. De voortzetting van de Katholieke Sociale Week. Het' a.s. vertrek van de „Graf Zeppefia". De Haagsche conferentie. De rede van Snowden, den Britsehen kanselier van de schatkist over het plan-Young. De voorstellen inzake het Engelsch-Egvp- tisch verdrag gepubliceerd. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.57 stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.09. allen te Amsterdam, en C. P. Tromp, te Castrlcum. Afgewezen 2- Te Maasland heeft een motorrijder met duo-berijder een botsing gehad met een stil- staanden auto, vermoedelijk doordat zij poog den achterom te rijden. Beide motorrijders werden tegen den grond geslingerd en bewus teloos opgenomen. Een van hen heeft een i hersenschudding bekomen, de ander een ge broken pols en eenige schrammen; beiden zijn per auto naar hunne woningen ver voerd. De 79-jarige vrouw uit Domburg, die Vrij dag j.l. daar door een tram werd overreden, is in het Gasthuis te Middelburg aan de be komen verwondingen overleden. Te Hagestein (Z.-H.) is brand uitgebroken bij den landbouwer J. Blitterswijk. De geheele hofstede met hooibergen werden een prooi der vlammen. Er kon slechts eenig huls- raad gered worden. Mede verbrandden 16 varkens en biggen. Een en andere was, naar men ons meedeelt, laag verzekerd. Bij het baden in een kolk aan de overzijde van den Rijn te Arnhem is een 8-jarig jon getje, dat daar alleen aan het baden was en niet goed kon zwemmen, verdronken. Het ongeluk werd spoedig opgemerkt en het lijkje opgehaald. In de jongste vergadering ran den perso neelraad werd besloten de navolgende aange legenheden met de Directie op te nemen: Artikel 48 (2) R.D.V., 1926 (S.S./H.S.) van toepassing te doen zijn op gewezen arbeiders remmer, die elders in oude functie worden of reeds zijn herplaatst; om de regeling inzake dienstindeeling van het treinpersoneel, vastgesteld bij schrijven VUI E. P. no. 6598 van 8 October 1919 te doen naleven, het aantal reserve-trein-be- ambten op de stations uit te breiden; de conducteurs, na drie jaar dienst als zoodanig, in de gelegenheid te stellen exa men voor hoofdconducteur af te leggen; voor de weder in het bedrijf teruggenomen klerken, die destijds om bezuinigingsredenen zijn ontslagen, de tijd vroeger als klerk door gebracht, mede te doen tellen bij berekening van den termijn van zes jaar voor benoe ming tot commies; aan personeel, dat daarvoor thans niet lh aanmerking komt vrij vervoer te verleenen op de Duitsche Rijksspoorwegen. Verder heeft de Raad, naar aanleiding van de vele klachten omtrent het bevorderen tot bureelambtenaar van schrijvers, die op bu reau bediendenplaatsen zitten, een bespre king met de Directie gevraagd over de posi tieregeling van schrijvers en bureelambtena ren, alsmede over de dienstverdeeling voor stationspersoneel op feestdagen. Omtrent de benoeming van le haltechef, kwam de Raad na ampele bespreking en na nauwgezette overweging van het voor en te gen tot het besluit dat er voor hem geen voldoende aanleiding was op wijziging In de bestaande regeling (datum van benoeming tot stationsambtenaar) aan te dringen. Een Commissie uit den Raad heeft een on derzoek ingesteld naar de bij den Personeel raad Ingebrachte wenschen en bemerkingen ten aanzien van de Pensioenwet voor de Spoorwegambtenaren 1925. De Raad heeft aan dit rapport rijn goedkeuring gehecht en het aan de Directie overgelegd met verzoek om bespreking. HAARLEM, 6 Augustus Geëxamineerd 8 vrouwel. candidaten. Geslaagd de dames: M. van Zutphen, S. H. Gronvoldt, genaamd Muller, G. J. de Groot, A. C. Kieft en A. C. van der Kaas":, Bij de internationale vliegdemonstraties van Orly is de Duitsche deelnemer aan de rondvlucht voor klein-vliegtuigen, Hofmaan, constructeur van het vliegtuig „Arado War- nemunde L.L." verongelukt. Het gebeurde na een oefenvlucht, waarbij Hofmana een noodlanding moest maken in de buurt van Etampes. Nadat hij het euvel hersteld had, vloog hü naar Orly te rug. Juist in de buurt daarvan brak de vleugel en het vliegtuig stortte neer. Hofmann was op slag dood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1