I Het Nieuwe Ministerie De Graf Zeppelin Het nieuwe ministerie LAATSTE TELEGRAMMEN DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1929 De vorming van het ministerie De nieuwe ministers DE LEDEN VAN HET KABINET Voornaamste Nieuw» DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17228 AANGIFTE MOET, 0P STRAFFE VAM VERLIES VAM ALLE RECHTEM, GESCHIË3EM UITERLIJK DRIEMAAL VIER EM TW1MTI0 UREM NA HET GEVAL. DE VACATURES VAN VOORZITTERS DER EERSTE EN TWEEDE KAMER De Europa-rondvlucLt Telefonische verbinding met Indië J, J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Auto driemaal over den kop geslagen e De incidenten aan de Pooisch- Litausche grens BUREAUXNASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE ADVERTENTIËN 35 ct. p. regel 5 VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, b(j vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel 3 Alleahonnë's op dit blad zijn ingevolge de verzekerings voorwaarden i titflfafS tegon ongevallen verzekerd voor t <n der volgende uitkeeringen s ^«1^11»" verlies va b. Levenslangegeheeleongeschiktheid tot werken door bii een ongeval met êfSJTgT) bij verlies van een hand. f4 AC bij verlies van een earmen,beide beenen of beideoogen: I V>iS» doodelijken afloop; een voet of een oog: i duim of wijsvinger: bij verlies v. btj 'n breuk van IA been of arm: lU," anderen vinger. Dat de samenstelling van het extra parlementair-Kabinet niet lang op zich zou laten wachten was de algemeene verwachting. Jhr. Ruys zal de afgeioo- pen maanden niet voorbij hebben laten gaan met enkel te confereeren over de prineipieele vraag: een regee ring op een vast accoord met de recnt- sche partijen, ja of neen. De forma teur zal natuurlijk op zijn in de eerste dagen ontworpen program al spoedig medewerkers hebben trachten te krij gen. Vandaar dat wij vier dagen na het bericht omtrent de mislukking van de eerste opdracht een compleet ministe rie voor ons zien. De negen nieuwe functionarissen ma ken als College op het eerste oog geen overweldigend sterken indruk. Veel sterren van den eersten rang treft men er immers niet in aan. De sterkste zijde van het nieuwe kabinet lijkt ons het Vasthouden aan eenige ministers, die op hun plaats in de afgeloopen vier jaren Voortreffelijke bestuurders gebleken zijn. Dit geldt allereerst voor den minister Van Financiën, mr. de Geer, die ons zoo hopeloos verward belastingstelsel met buitengewoon talent en succes aan het reorganiseeren is geweest en dien zeker het grootste gedeelte van denkend Ne derland ongaarne zou zien heengaan. Dat de heer De Geer zich heeft laten vinden om onder het presidentschap Van jhr. Ruys de portefeuille van finan ciën te blijven behouden en zijn werk te blijven voortzetten, toont opnieuw, dat hij de juiste man op de juiste plaats is, wien het voor alles om het landsbelang te doen is. Op de tweede plaats zien wij opnieuw optreden den bekwamen minister van justitie, mr. Donner, een der weinige leden van het vorige kabinet, wiens weg over rozen is gegaan. Deze scherpzin nige jurist zal ook in dit nieuwe extra parlementair kabinet een kracht blijken te zijn. Dat jhr. Beelaerts van Blokland de poitefeuille van Buitenlandsche Zaken tv houdt is min of meer een verrassing Vrij algemeen was de verwachting, dat voor de oplossing van het Nederlandsch- Belgisch vraagstuk bij de wisseling van regeering naar een anderen leider van de buitenlandsche politiek zou worden Uitgezien. Intusschen, de bekwame mi nisters van Buitenlandsche zaken zijn niet dik gezaaid; misschien mogen wij wel uit het aanblijven van jhr. Bee laerts opmaken, dat de nieuwe regee- ring een spoedig gunstige wending in de verhouding van Noord- en Zuid- Nederland verhoopt. Aan den voorzitter van den Minister raad weet Nederland wat het heeft. Jhr. Ruys heeft als minister al reeds eenmaal een record geslagen, toen hij zeven jaar achtereen in functie bleef. In dien tijd hebben wij zijn tact, soe pelheid en zakelijkheid leeren bewonde ren en wanneer men de verwachting uitspreekt, dat dit nieuwe extra-parle- mentair-kabinet het vier jadr zal uit houden, dan steunt deze speculatie voor een goed deel op het beproefde staats manschap van den voorzitter van de R.K. Staatspartij. Onder de overige functionarissen tref fen wij nog een oud-minister aan en wel den heer S. de Graaff, die al reeds vroeger minister van Koloniën was. Hoewel wij van dezen bewindman geen onverdeeld gunstig oordeel hebben over gehouden, staat toch als een grqote post op zijn credit, dat hij meer dan iemand Nederlandseh-Indië kent, waarin hij een ttwart-eeuw in allerlei functies heeft Verkeerd. Of zijn naamgenoot, de Gouverneur van Indië, deze verandering aan Kolo niën echter gaarne zal zien, betwijfe len wij sterk! Dat mr. Deckers werd uitgekozen om den moeilijken post van Defensie te bezet ten wekt geen verbazing. Dit katholieke kamerlid is immers bij de jongste can- didaatstelling van de Tweede Kamer als defensie-specialiteit naar voren gescho ven. In het verleden heeft hij meerma len gelegenheid gehad blijk te geven van groote bekwaamheid en buitenge wone werkkracht. Intusschen mag het een waagstuk heeten om als leider van de vereenigde departementen van Oor log en Marine een leek te plaatsen Dubbel roemrijk zal het voor mr. Deckers zijn, wanneer hij zijn tocht over het gladde ijs der landsverdedi ging tot het einde toe zonder vallen of kleerscheuren aflegt. In prof. Woltjer, den bekenden hoog leeraar der Vrije Universiteit, heeft jhr Ruys op het eerste oog een zeer goede keuze als minister van Onderwijs ge daan. Prof. Woltjer toch is een man van groote begaafdhrrv en heeft ais ondervoorzitter van c'- - vijsraad practijk gekregen in -1" var onze zoo gocompli.c: swet - geving. Met meer verrass;::, noëming Vernomen zijn van de t _iigen, die Van Waterstaat en Arb:.; i. Vooral het optreden van mr. Reljmer ais drager der portefeuille van Waterstaat bevreemdt ons eenigszins. 't Gebied immers waarop de burgemeester van Hilversum zich tot nog toe bewogen heeft was niet dat van Waterstaat. Ook de nieuwe figuur aan Arbeid is een nog niet geziene verschijning op de regeeringstribune. De nog jeugdige voorzitter van den Raad van Arbeid, mr. T. Verschuur, is naar ingewijden wel weten, doorkneed in de arbeids wetgeving. Hij is bovendien een man van zeer groote energie en buitengewonen werklust. Een dankbare taak gaat hij zeker niet op zijn schouders nemen. Met belangstelling worden zijn pogingen tot verderen uitbouw van de arbeidswet geving en bescherming van onzen han del en nijverheid afgewacht. Moge op het eerste oog, zooals wij zeiden, aan den nieuwen politieken hemel geen eerste sterren blinken, het verleden heeft geleerd dat krachtige ministeries niet altijd het langste le ven hebben. Wellicht wijst de naaste toekomst uit, dat jhr. Ruys voor een extra-parlementaire-regeering en bij de bestaande politieke verhoudingen een goede keuze met zijn medewerkers heeft gedaan. Verder dan het geven van een vlueh- tigen indruk omtrent de personen van de nieuwe ministers kunnen wij op het oogenblik niet gaan. Een oordeel over het ministerie zelf zullen wij moeten opschorten tot het program is gepubli ceerd. Wel kan dit al reeds gezegd wor den, dat het ministerie-Ruys in karakter van zijn voorganger zal verschillen. Het kabinet-de Geer toch was en wilde niet anders zijn dan zuiver neutraal; de regeering-Ruys is een rechtsche regee ring, hoewel dan extra parlementair. Wanneer er in de afgeloopen week overeenstemming tusschen de drie rechtsche partijen omtrent het aangaan van een vast accoord was bereikt, dan zou het geheele college van ministers, thans door jhr. Ruys samengesteld, heb ben kunnen optreden als rechtsch par lementair kabinet. Moge dan al de mislukking van de eerste pogingen van jhr. Ruys te be treuren zijn, de waarborg dat wij on der leiding van den voorzitter der R.-K. Staatspartij een rechtsch getinte regee ring zien optreden, stemt toch na den gelukkigen uitslag der verkiezingen tot voldoening. Naar verluidt hebben pogingen van den Minister van Staat, Jhr. Ruys de Beeren- brouck, tot vorming van een extra parle mentair kabinet eer. gunstige uitkomst ge had. Naast Jhr. Mi. Ruys de Beerenbrouck, die tevens het voorzitterschap van den Raad van Ministers de portefeuille van Binnen- landsche Zaken en Landbouw op zich neemt, zal, naar wij vernemen, het kabinet be staan uit: Jhr. mr. Fr. Beelaerts van Blokland, minister van Buitenlandsche Zaken; mr. J. Donner. -minister van Justitie; Prof. drs. R. H. Woltjer, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, onder voorzitter van den Onderwijsraad, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; Jhr. mr D. J. de Geer, Minister van Fi nanciën; Mr. dr. L. N. Deckers, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. minister van Defensie; Mr. P j. Reymer, lid van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal, burgemeester van Hilversum, minister van Waterstaat; Mr. T. J. Verschuur, voorzitter van den Raad van Arbeid te Breda, minister van Arbeid, Handel en Nijverheid; S. de Graaff, minister van Koloniën. De benoeming is eerstdaags te verwachten WIE ALS NIEUWE FUNCTIONARISSEN GENOEMD WORDEN Nu jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beeren brouck als. minister-president is toegetreden tot het nieuwe ministerie, ontstaat er een vacature voor het voorzitterschap van de Tweede Kamer, terwijl in de vacature van voorzitter der Eerste Kamer, ontstaan door het bedanken van J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst nog niet voorzien is. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, komt voor het voorzitterschap der Eerste Kamer zeer ernstig in aanmerking mr. W. L. baron de Vos van Steenwijjf (C.H.) ter wijl voor het voorzitterschap van de Twee de Kamer de katholieken zullen mr. J. R H. van Schalk. Omtrent den Europa-rondvlucht wordt rekend gemaakt dat de deelnemers op den eersten dag reeds over een grooten afstand uit elkaar zijn geraakt en groepsgewijze in de verschilende landingsplaatsen aankopien. In Genève zijn in totaal 35 deelnemers aan gekomen. waarvan 15 Duitsche en 10 Ifa- liaaasche. MR. T. J. VERSCHUUR, minister van Arbeid. Handel en Niiverbcid. TT IHR. MR. F. BEELAERTS VAN BLOKLAND, minister van Buitenlandsche Zaken. JHR.; MR. CH. RUYS DE BEERENBROUCK. minister president en minister van Biimenlandsche Zaken en Landbouw. MR. DR. L. N. DECKERS, minister van Defensie. MR. J. DONNER, minister van Justitie. SV MR. P. J. REYMER. minister van Waterstaat. S. DE GRAAFF. minister van Koloniën. JHR. MR. D. J. DE GEER. minister van Financiën PROF. DRS. R. H. WOL TJER. minister van Onder wijs, K. en W. De passagierslijst De gasvulllng van de „Graf Zeppelin" was om drie uur 's nachts klaar. De passagiers lijst luidt aldus; William B. Leeds (een Ame- rikaansche multi-millionair)John Larney. de Poolreiziger Sir Hubert Wilkins, Lady DrummondTHay, graaf Montgelas, Carl H. von Wiegant, commander Rosendahl, Joa chim Rickard, vroeger handelsattaché te Ma drid, C. P. Burgess, J. C. Richardson, dr. Kiep, directeur van de Hapag, graaf von Soden, R. Spiess, vertegenwoordiger van het Duitsche Verkeer^ministerie, Heinz von Eschwege, N. Wechler, W. Weber en Mori? Stumofsky. De achttiende passagier wenscht onbekend te blijven. Volgens de middagberichten van het be- teorologisch instituut van Washington zijn de weersomstandigheden voor de terugreis gunstig, ofschoon de omgeving van Lakehurst zelf bewolkt is. Boven den Atlantischen Oceaan waait een Westenwind. D,e Zeppelin neemt twee ton vracht en één ton post mee. Ook een jonge Boston-Buldog maakt de reis mee. Dinsdag zijn weer f50.000 menschen op het 'iegveld Lakehurst geweest. Hoover's gelukwensch President Hoover heeft Dr. Eckener een telegram gestuurd, waarin hij hem een ge lukkige reis toewenscht. De route In een interview neeft Dr. Eckener ver klaard. dat hij in ieder geval den lccers naar kaap Race en New Foundland zal nemen waarna hij aan de hand van de weerberichten zal beslissen of hij de groote cirkel-route kan inslaan. Is dat mogelijk dan hoopt hij binnen 30 uren de Europeesehe kust te bereiken. Verder deelde Dr. Eckener mede, dat hi na het vertrek uit Lakehurst elke vier uren de positie van het luchtschip naar Friedrichc- hafen, Lakehurst en Arlington zal melden. Be ladin: De lading van de „Graf Zeppelin" is de grootste die ooit in de lucht is meegenomen Zoo zijn o.a. ingeladen op bijzondere wijze verpakt. 16 pciid lamscoteletten en 50 pond "s. Aan boord bevindt zich cok een levende ligator en een bulldcgg. Dr. Eckener ver klaarde dat net vertrek was vastgesteld op middernacht, dus 5 uur 's morgens. Het luchtschip vertrokken Te ruim half een (0.40 Amer. tijd; 5 uur 40 midd. Eur. tijd; 6 uur Ned. tijd) is het luchtschip „Graf Zeppelin" hedenmorgen uit Lakehurst vertrokken, oir», terug te kee- ren naar Friedrichshafen, welk traject de eerste étappe zal vormen vax de groote we reldreis van de „Graf Zeppelin". Nadat de Zeppelin 'ooven New-York had gekruist, vloog het te 1 uur 47 (Amer. tijd) éénihaal om het Vrijheids-beeld vóóiJWe ha ven van New-York, om officieel afscheid te nemen van Amerika, en daarna zette het koers in de richting van den Oceaan. Het volgende wordt nog over het vertrek gemeld; De start van de Zeppelin had een volko men vlot verloop. Te 23 uur 39 (Amer. tijd) werden de achterste deuren van de hal te Lakehurst geopend. Te middernacht bestegen de 22 passagiers het luchtschip, dat een half uur later onder het gejuich der reusachtige menigte, die zich ondanks het late uur en ondanks het feit, dat het luchtschip nu toch reeds eenige malen en voor vrij lan gen tijd te bezichtigen was, toch weer nabij de luchthaven verzameld had, uit de hal naar buiten werd getrokken. Teen de landingsmanschappen (Ameri- kaansche marinetroepen) de laatste touwen loslieten, speelde de stadskapel van Jersey City „Deutschland, Deutschland über alles". Eenige minuten later vloog het luchtschip boven Lakehurst en verdween toen in de richting van New-York. Kort voordat de laatste maatregelen voor den start werden genomen, werd uit het luchtschip wederom een blinde passagier gehaald. Het was een jonge Tuitscher. die verklaarde, dat hij naar Duitschland had gewild, om zijn familie te bezoeken. Naar het „Hbld." verneemt, ligt het in de bedoeling het aantal spreekcellen voor de radio-telefonische verbinding met Indië belangrijk uit te breiden. Zeer binnenkort, waarschijnlijk half Augustus of anders be gin September, zal in Arnhem de gelegenheid voor het spreken met Indië worden open gesteld. Verder zou voor een dergelijke ver binding in aanmerking1 komen Breda, Eind hoven, Deventer, Hengelo en Groningen. Het bezoelt van den koning van Siam aan Java Verleende onderscheidingen De koning van Siam heeft de volgende onderscheidingen toegekend.: Het grootkruis van de orde van der Witten Olifant aan Z.Exc. jhr. De Uraeff. Het grootofficierskruis van die orde aan mr Oreutzberg, vice-president van Jen Raad van Ned.-Indië. Tot commandeur in genoemde orde zijn benoemd de heeren A. ten Broecke Hoek stra. commandant van de zeemacht inNea- Indië, J. W. Meyer Ranneft, voorzitter van den Volksraad; G. R. Erdbrink, Algemeen Secretaris; C. van den Bussche, directeur van Finant'ën; dr. Ch. J. Bernard, dirocieur van den Landbouw; de heer J. B. Harte- iit, gouverneur van de provincie West- Java. Tot grootofficier in de Kroonorde: luite nant-generaal H. L. La Lu, commandant van het leger. Tot commandeur \n de Kroonorde: gene raal- majoor G. C. J. Bodde en de wn. p Cl. bij het Hooggerechtshof, mr, R J M -'erheijen. rvTf0t t°.ü,1C1Ter i? de orde van den Witten Olifant, kolonel der infanterie P. J A van Mourik en resident H. Th. Ament Tot officier in de Kroonc.de: luitenant- kolonel J. W. Stoutjesdijk, intendant van den gouverneur-generaal en mr. A. Meyroos, burgemeester van Batavia. Het vliegtuig in het uienveld De koppige Francaise Het Morane sportvliegtuig, waarmede de Fransche vliegster Maryse Hiltz einde Juni op een uiénvftld onder Haifweg een nood landing maakte, en hetgeen op Schiphol ge rechtelijk in beslag werd genomen, doordat de vliegster de gevraagde schadevergoeding van 2000 geweigerd had te betalen, is nog steeds niet vrijgegeven. Naar later door deskundige taxateurs werd vastgesteld, zou de schade aan het op het veld staande gewas aangebracht, hoog stens 50 bedragen. Naar verlui is d? Tranzaise thans doen de, den eigenaar van het uienveld gerechte- aansvrpho"''': te stellen vot a'Je schade, die uit de inbeslagneming van haar vliegtuig voorspruit. De bezettig der voorzitterszetels in di Eerste en Tweede Kamer. De pers over het nieuwe ministerie. De moord op de Korte Zomerkade te Haar lem voor de Haarlemsche Rechtbank behan deld. De mislnkte pogingen tot het vormen van een parlementair kabinet, steunende op de rechterzijde. De gevoerde briefwisseling. De Haagsche conferentie. De rede van den Belgischen minister Hymans. Hender son, de Britsche minister van buitenland sche zaken, benoemd tot voorzitter der po litieke commissie; Hou tart, Belgisch minis ter van financiën, tot voorzitter van de financieele commissie. De Britsche pers over het Engdsch- Egyptische verdrag. Barometerstand 9 uur v.m.: 760 Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.06. advocaat te Amsterdam; als opvolger van minister mr. dr. L. N. Deckers (R.K.) de heer Th. F. M. Schaepman (R. K.) Kamer- overzichtschrijver van „De Maasbode", ter wijl minister jhr. mr. D. J. de Geer zal worden opgevolgd door jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, die gchter op zfjn beurt zal worden opgevolgd"*5oor mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg. Inzittenden uit Haarlem ernstig gewond Op den Napoleonsweg nabij Kessel (L.) sprong een der achterbanden van een in volle vaart rijdenden auto, waarin gezeten was een familie uit Haarlem op vacantie- reis naar Luxemburg. Vermoedelijk door te krachtig remmen sloeg de wagen tot drie maal toe om. De inzittenden werden er uit geslingerd en bekwamen vrij ernstige verwondingen en kneuzingen. Het bovendek van den aut» werd totaal versplinterd. Oud-minister J. B. Kan Weer Secretaris-generaal van Binnenlandschc Zaken en Landbouw Nu mr. J. B. Kan geen deel zal uitmaken van het extra-parlementair -kabinet-P.uys dé Beerenbrouck, kan met grond verwacht worden, dat hjj eerlang het hooge ambt van secretaris-generaal in algemeenen dienst, te vens secretaris-generaal van het departe ment van Bïnr.enlandsche Zaken en Land bouw, weder op zich zal nemen. Zocals men zich herinneren zal, was, toen mr. Kan in het kabinet-De Cv er als mi nister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw optrad, vastgelegd, dat hij zijn vroegere functie weer zou aanvaarden na zijn aftre den als minister. Paard en wagen te water Gistermorgen omstreeks tien uur is op ue Lauriergracht te Amsterdam een wagen, be spannen met een hit en geladen met zak ken soda, te water geraakt. De voerman had bij het perceel no. 96. waarin de Hol- landsche Zeëphandel, firma N. J. Meyer ge vestigd is, waren afgeleverd. Daarna moest de wagen gekeerd worden en daarbij deed het paard een misstap, met het gevolg dat het met den wagen achter zich aan in het water stortte. Een handwagen, die daar op den kant stond, werd meegesleurd. De voer man zat zelf niet op den wagen, zoodat deze met den schrik vrij kwam. Het reddingstoestel van de brandweer was spoedig aanwezig, doch het lichten bleek zeer moeilijk. Hst duurde langer dan een uur. voordat alles op het droge was. De handwagen was in de rem van het andere voertuig vastgeraakt en moeilijk daaruit te erwijderen, De hittewagen bleek een zeer wrak bouwsel; de bovenbouw was in hoofd zaak vervaardigd van luciferskisten en bij het lichten brak die geheel af, zoodat in -tukken en brokken de wagen op het droge kwam- Het laatst kwam het paard boven water. Het was bij den val onder dèn wa gen terecht gekomen en had zich niet los kunnen maken. Het moet spoedig in de modder gestikt zijn. De Tweede Kamer De nieuws leden Als opvolger van minister jhr .mr. Ch. J. Ruys de Beerenbrouck (R. K.) zal als Kamerjid optreden mr. C. M. J. F. Goseling, Het antwoord van Polen op de nota van Woldemaras aan den Volkenbond WARSCHAU, 7 Aug. Poolsch Telegr. Ag. De Poolsche regeering heeft den Volken bond een nota doen toekomen in antwoord op de nota van Woldemaras aan den Vol kenbond naar aanleiding van incidenten aan de Poolsch-Litausche grens. De Poolsche regeering verklaart in deze nota slechts uit eerbied voor den Volkenbond te ant woorden. Polen verklaart van meening te zijn voldoende bewijzen van zijn vredelie- vende bedoelingen tegenover Litauen te hebben gegeven en protesteert krachtig te gen de pogingen, de Poolsche regeering verantwoordelijk te stellen voor de bloe dige maatregelen door de Litausche regee ring toegepast op haar politieke tegenstan ders. Verder wordt in de nota aangetoond van hoe weinig inhoud Woldemaras' be weringen zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1